Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
RECENZJE | Porównanie GTX+, 9800GT i 4850 Gainwarda z fabrycznym o/c
    

 

Porównanie GTX+, 9800GT i 4850 Gainwarda z fabrycznym o/c


 Autor: DYD | Data: 17/09/08

Porównanie GTX+, 9800GT i 4850 Gainwarda z fabrycznym o/cTym razem do testów trafiły trzy karty firmy Gainward zbudowane na trzech różnych układach, mieszczących się w zakresie cenowym 530 - 620zł. Dwie z nich wyposażone są w układy NVidii - GeForce 9800GTX+ oraz GeForce 9800GT, z kolei trzecia oparta jest na Radeonie 4850 firmy AMD. Dwie karty (9800GT i 4850) to fabrycznie podkręcone wersje posiadające niereferencyjne chłodzenie. W artykule sprawdzimy wydajność i możliwości tychże modeli w popularnych benchmarkach. Karty do testów podesłał sklep internetowy Reactor.Pl. Zapraszamy do środka.
     

Gainward Bliss 9800GT 1024MB GS

Na pierwszy ogień poszedł model Gainward Bliss 9800GT 1024MB GS. Wyposażony jest w 1GB pamięci DDR3, choć ważniejszy od tych 512MB 'ekstra' pamięci jest dopisek 'GS'. Tradycyjnie jak na Gainwarda przystało skrót ten to rozwinięcie słów Golden Sample - a więc wersja karty specjalnie fabrycznie podrasowana. Mamy zatem w porównaniu do wersji referencyjnej karty podniesiony zegar rdzenia o 50MHz, zwiększoną częstotliwość shaderów o 100MHz oraz szybszą pamięć pracującą z częstotliwością o 100MHz większą od standardu. Dokładne wartości zegarów podajemy w tabelce poniżej.

Odświeżony układ G92b pochodzi ze znanego modelu 8800GT. W zasadzie 9800GT to 8800GT po lekkim faceliftingu, bez żadnych zmian po stronie architektury GPU, po za zmniejszonym procesem technologicznym. 55-nanometrowy chip wyposażony jest w 754 miliony tranzystorów (tyle samo co poprzedni 65 nm). Ilość potoków pozostała na poziomie 112 sztuk, także 16 jednostek ROP - nowością jest jedynie technologia HybridPower (automatycznie przełączanie się z karty zewnętrznej GeForce9 na zintegrowany procesor graficzny GeForce na niektórych płytach głównych NVidii). Pozostał także 256-bitowy dostęp do pamięci.

Seria kart GeForce8 i 9 posiada wsparcie dla technologii nVidia PhysX, która docelowo ma brać na siebie (i odciążać procesor centralny) obliczenia fizyki w grach. Na razie jednak tylko jedna gra (Unreal Tournament 3) i to tylko ze specjalnym dodatkiem pobieranym z sieci z 3 mapami potrafi skorzystać z opcji "Hardware Physics", wymagane są sterowniki v177.39 lub nowsze do uruchomienia akceleracji. Więc póki co jest to ciekawostka, a nie rzeczywisty benefit wykorzystywany na szerszą skalę.

Inna technologia NVidia CUDA to środowisko języka C, które pozwala programistom i twórcom oprogramowania na tworzenie aplikacji do rozwiązywania złożonych obliczeniowo zadań w krótkim czasie poprzez wykorzystanie mocy przetwarzania równoległego wielu rdzeni procesora graficznego. Podobnie jednak jak w sytuacji powyżej, na razie ów technologia jest na etapie wdrażania i także trudno się doliczyć wielu aplikacji korzystających z tego rozwiązania.

Gainward Bliss 9800GT wyposażony jest w dwa złącza DVI, wyjście HDTV oraz zgodność z HDMI/HDCP poprzez specjalną, dołączoną przejściówkę DVI=>HDMI. Dźwięk nie jest przesyłany przez złącze HDMI, w tym celu trzeba skorzystać z kabelka Audio SPDIF (dostępny w wyposażeniu), którym łączymy kartę graficzną i układ dźwiękowy. Spójrzmy teraz na kartę i jej wyposażenie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Karta posiada rozbudowane, dwuslotowe chłodzenie, wyposażone w masywny radiator połączony rurkami termoprzewodzącymi obudowane masywną obudową. System chłodzenia dobrze schładza newralgiczne części karty, nie powodując hałasu także przy obciążeniu. Podczas pracy w środowisku 3D karta nagrzewa się do poziomu 64 stopni C, poniżej można zobaczyć jak wypada na tle konkurencji w kwestii temperatur i poboru mocy. Podczas pracy w nieobciążającym środowisku częstotliwość GPU i pamięci redukuje się do poziomu 600/500MHz.

Info do tabelki poniżej: pobór mocy dotyczył całego komputera.

Do karty dołączony został autorski program do podkręcania i monitoringu pracy. ExpertTool umożliwia łatwe podkręcenie wartości zegara rdzenia/shaderów/pamięci a także posiada funkcje Smart fan control do kontroli obrotów wentylatora, monitoring temperatur oraz systemy informujące o przegrzaniu istotnych elementów na karcie. Program pracuje na kartach z układami GeForce, dostępny jest na płycie CD a jego nowe wersje można pobrać ze strony Gainwarda.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Cena detaliczna karty Gainward Bliss 9800GT 1024MB GS wynosi około 515zł. [sklep Reactor.pl]

poprzednia strona (Gainward Bliss 9800GT 1024MB GS)    -   następna strona (Gainward Bliss 9800GTX+ 512MB)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Porównanie GTX+, 9800GT i 4850 Gainwarda z fabrycznym o/c
 
 » Gainward Bliss 9800GT 1024MB GS
 » Gainward Bliss 9800GTX+ 512MB
 » Gainward ATI HD 4850 512MB GS
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »