Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Test routerów w cenie 150-300zł: Pentagram P 6343, D-Link DIR-645 i DIR-657
    

 

Test routerów w cenie 150-300zł: Pentagram P 6343, D-Link DIR-645 i DIR-657


 Autor: Grzegorz Szwala (Greg) | Data: 06/09/12

DIR-645, 657 - Panel Administracyjny

Oba testowane produkty D-Linka posiadają prawie identyczny panel administracyjny. W dobie rozrastającej oferty tegoż producenta, takie rozwiązanie wydaje się logiczne.


(kliknij, aby powiększyć)

Układ panelu jest logiczny, lecz ilość zakładek i kreatorów może przyprawić o ból głowy. Producent zaleca by pierwsza konfiguracja jego urządzeń odbyła się przy pomocy płyty CD. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by zrobić to ręcznie. Kreator wybierze za nas odpowiednie opcje oraz ustanowi połączenie internetowe w zależności od wybranej metody komunikacji. Panel podzielono na pięć zakładek, a większość dostępnych opcji jest przystępnie opisana.


(kliknij, aby powiększyć)

Zacznijmy od ustawień sieci bezprzewodowej. Mamy możliwość wyboru kanału transmisji i jej prędkości, jeśli zaś chodzi o szerokość kanału to jesteśmy zdani na ustawienia automatyczne. O ile w przypadku DIR-645 nie ma problemów z inicjacją pełnej prędkości, to posiadacze DIR-657 będą mieli ciężki orzech do zgryzienia. Urządzenie ma problemy z poprawną obsługą kanału 40Mhz. Kiedy uda się zainicjować połączenie w pełnych 300 Mbps zanika ono po kilku minutach lub router natychmiast uruchamia się ponownie. Co gorsza sytuacja dotyczy zarówno karty bezprzewodowej Atheros obecnej w komputerze testowym jak i innych opartych na chipie Intela. Można niestety założyć, że błąd tkwi w firmware, który nie został jeszcze poprawiony. W rezultacie urządzenie działa stabilnie wyłącznie przy 130 Mbps, co nie rokuje dobrze jeśli chodzi o osiągi.


(kliknij, aby powiększyć)

Warto na chwilę zatrzymać się przy aplecie kontroli rodzicielskiej. Do wyboru mamy dwie pre-konfigurowane opcje oraz OpenDNS Parental Controls działającą ze znanym serwisem opendns.com. Wybierając tą trzecią opcje mamy możliwość dowolnej konfiguracji wyświetlanych stron internetowych na klientach podłączonych do routera.


(kliknij, aby powiększyć)

Konfiguracja jest niezwykle prosta, wystarczy:
  • Założyć konto na www.opendns.com.
  • Aktywować usługę przez formularz D-Linka.
  • Wybrać odpowiednie reguły blokowania treści bądź ręcznie wprowadzić adresy które mają być niedostępne.


(kliknij, aby powiększyć)

W przypadku QoS sekcja jest dostatecznie rozbudowana, możemy ustawić sztywne limity (również w wartości procentowych) oraz tworzyć i modyfikować kategorię dostępowe.


(kliknij, aby powiększyć)

W ramach połączenia bezprzewodowego możemy utworzyć tzw. sieć gościnną. Może być przydatna w sytuacjach kiedy chcemy udostępnić nasze połączenie osobie trzeciej. Utworzona sieć wirtualna posiada osobny SSID, hasło oraz pulę adresów IP.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test routerów w cenie 150-300zł: Pentagram P 6343, D-Link DIR-645 i DIR-657
 
 » Wstęp
 » Pentagram Cerberus P6343
 » Pentagram P 6343 - Panel administracyjny
 » D-Link DIR-645
 » D-Link DIR-657
 » DIR-645, 657 - Panel Administracyjny
 » DIR-645, 657 - Dodatkowe funkcjonalności
 » Metodologia testów
 » Wyniki testów
 » Testy zasięgu
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »