Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test routerów w cenie 150-300zł: Pentagram P 6343, D-Link DIR-645 i DIR-657
    

 

Test routerów w cenie 150-300zł: Pentagram P 6343, D-Link DIR-645 i DIR-657


 Autor: Grzegorz Szwala (Greg) | Data: 06/09/12

DIR-645, 657 - Dodatkowe funkcjonalności

USB 2.0, IPv6

Oba testowane routery D-Linka wyposażone są w złącze USB 2.0. Możemy podłączyć do niego pamięć przenośną i streamować nasze materiały multimedialne w sieci oraz przy wykorzystaniu protokołu DLNA. W tym celu możemy użyć dowolnej pamięci czy dysku sformatowanego w systemie plików FAT32 lub NTFS. Na koniec wystarczy zmapować zasób znajdujący się pod adresem routera czyli \\192.168.0.1 lub też użyć dedykowanego narzędzia, ale do niego jeszcze wrócę.


(kliknij, aby powiększyć)

Oba testowane produkty D-Linka obsługują protokół IP w wersji 6. Jak na razie dostawcy Internetu nie spieszą się z jego implementacją, nie oznacza to jednak, że nie możemy korzystać z niego na własny rachunek. Musimy skorzystać z pomocy z tzw. "tunelu", który będzie niejako wkładany pomiędzy pakiety IPv4. Z tego względu operacja możliwa jest tylko w przypadku publicznych adresów IP. Jeśli spełniamy ten warunek musimy go zdobyć. W tym celu rejestrujemy się na jednym z tzw. "tunnel brokerów" (Hurricane Electric, bądź SixXS), gdzie otrzymamy wszystkie potrzebne do konfiguracji dane.


(kliknij, aby powiększyć)

Współdzielenie drukarek i program SharePoint Plus

Potencjalnych nabywców urządzeń D-Linka kusić może obsługa drukarek USB. Celowo nie używam tutaj zwrotu serwer wydruku, bo tak naprawdę nic takiego nie znajdziemy. Zamiast tego będziemy musieli zadowolić się emulacją portu USB drukarki na każdym podłączonym komputerze, wykorzystując do tego program SharePoint Plus, który o dziwo nie znalazł się na żadnej płycie CD.

Po pierwszym uruchomieniu i podłączeniu drukarki program wstępnie skonfiguruje urządzenie i poprosi nas o instalacje sterowników drukarki. Nie jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy chcemy coś szybko wydrukować na nowym komputerze.

Po udanej konfiguracji ujawnia się kolejna wada emulacji - z urządzenia może korzystać jeden komputer jednocześnie. By uzyskać dostęp musimy 'zażądać użycia" czyli po prostu aktywować emulator na naszym komputerze.

W przypadku podłączenia pamięci przenośnej możemy szybko ją zmapować. Nie skorzystamy z pomocy huba USB, po podłączeniu wykrywany jest on jako samodzielny sprzęt, co automatycznie eliminuje możliwość jednoczesnego używania dwóch urządzeń.

DLNA i serwer iTunes

Na koniec pora wspomnieć kilka słów o obsłudze DLNA i stremowania multimediów bezpośrednio do programu iTunes. Wystarczy podłączyć nośnik sformatowany w systemie FAT32/NTFS, a po chwili zostanie on zamontowany przez router i udostępniony w naszej sieci. W razie jego niewykrywania najlepiej jest uruchomić router ponownie. W przypadku iTunes udostępnione materiały są szybko wykrywane i widoczne w odpowiedniej zakładce. Cieszy również przyzwoity czas dostępu w przypadku korzystania z sieci Wi-Fi. DLNA nie wymaga od nas żadnej konfiguracji.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test routerów w cenie 150-300zł: Pentagram P 6343, D-Link DIR-645 i DIR-657
 
 » Wstęp
 » Pentagram Cerberus P6343
 » Pentagram P 6343 - Panel administracyjny
 » D-Link DIR-645
 » D-Link DIR-657
 » DIR-645, 657 - Panel Administracyjny
 » DIR-645, 657 - Dodatkowe funkcjonalności
 » Metodologia testów
 » Wyniki testów
 » Testy zasięgu
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »