Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test dokanałowych słuchawek Aurvana In-Ear3 i Brainwavz R1 / B2
    

 

Test dokanałowych słuchawek Aurvana In-Ear3 i Brainwavz R1 / B2


 Autor: NimnuL | Data: 06/02/13

Dodatek: Zdrowie

Postanowiłem poświęcić osobny rozdział kwestii słuchu w kontekście małych i popularnych słuchawek. Osobiście zwyczajnie nie mam do nich przekonania mając na uwadze istotne wady takich konstrukcji. Nie sądzę, bym napisał tu cokolwiek odkrywczego, jednak myślę, że tej kwestii nie warto bagatelizować, a moje obserwacje pozwalają mi sądzić, że albo powszechnie ludzie nie są świadomi zagrożenia, albo zwyczajnie je ignorują.

Największą wadą takich konstrukcji jest ich wpływ na nasz słuch oraz ucho środkowe. Otóż długotrwałe używanie modeli dokanałowych, w szczególności w ciepłe dni lub podczas wysiłku fizycznego, może prowadzić do przegrzania się ucha wewnętrznego, a dodatkowy brak wentylacji sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej, która to znowu może doprowadzić do komplikacji, m.in. podrażnień lub zakażeń. Te małe słuchawki oferują również spory poziom głośności, często powyżej 110dB, a takie natężenie dźwięku już po godzinie może negatywnie wpłynąć na zwiększenie się ryzyka trwałego pogorszenia słuchu. Wysoki poziom głośności podczas słuchania jest szczególnie charakterystyczny dla małych słuchawek dousznych, tzw. pchełek, w których niewielkie tłumienie dźwięków otoczenia jest rekompensowane znacznym przekręceniem pokrętła głośności. Stąd też biorą się mijani przez nas na ulicach nastolatkowie otoczeni bańką muzyki wychodzących z ich uszu. Zgadza się, że faktycznie konstrukcje dokanałowe, dzięki dobrej izolacji dźwięków z zewnątrz pozwalają na cichsze ustawianie głośności, kwestia braku wentylacji pozostaje jednak otwarta. Jeden z autorów artykułu jaki przytaczam niżej zaleca regułę 60%/60 minut, czyli słuchanie nie dłużej jak 60 minut poniżej 60% maksymalnej głośności. W różnych miejscach Internetu roi się od żywych dyskusji na temat wpływu, lub jego braku, różnych typów słuchawek na nasz słuch. Pomimo różnic w opiniach, przytaczania różnych faktów, opinii, obserwacji i wyników badań, wszyscy są zgodni w jednej kwestii, która powtarzana jest niczym mantra: zaleca się umiar.

Poniżej przytaczam kilka artykułów (większość w języku angielskim), na wypadek jeśli chcecie zaczerpnąć dodatkowej wiedzy:

poprzednia strona (Wnioski)    -   następna strona (Dodatek: Zdrowie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test dokanałowych słuchawek Aurvana In-Ear3 i Brainwavz R1 / B2
 
 » Dane techniczne
 » Wygląd
 » Muzyka gra
 » Wnioski
 » Dodatek: Zdrowie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »