RECENZJE | Test pięciu 120-tek SSD: Kingston HyperX 120GB, SanDisk Extreme 120GB, Verbatim 3 120GB i OCZ Petrol 120GB
Test pięciu 120-tek SSD: Kingston HyperX 120GB, SanDisk Extreme 120GB, Verbatim 3 120GB i OCZ Petrol 120GB
Autor: phtm | Data: 16/04/12
Konkluzja
Czas na wnioski. Po przeprowadzonych przez nas testach wyłania się następujący obraz - wyraźnym liderem w większości testów okazał się dysk Kingston z serii HyperX. Testy syntetyczne ukazały dominację (w większości testów) napędu Kingstona z serii HyperX nad pozostałymi rozwiązaniami. Również dysk OCZ Petrol pokazał się z dobrej strony, szczególnie przy zapisie małych i bardzo małych plików wyprzedzając znacznie swoich rywali.
W testach praktycznych, dokładnie w testach wczytywania, uzyskujemy wyniki bardzo do siebie zbliżone. Wczytywanie stanów gier ukazuje jedynie mikroskopijne różnice, które są dla użytkownika nieodczuwalne. Również wczytywanie systemu Windows 7 przebiega w bardzo podobnym przedziale czasowym i jedynie OCZ Petrol odstaje od reszty napędów notując stratę ponad 1 sekundy do lidera tego testu. Na sześć testów kopiowania cztery wygrywa bezdyskusyjnie Kingston HyperX, bardzo pozytywne wyniki zanotowały również napędy firm OCZ oraz SanDisk. Najsłabiej w testach kopiowania wypadły dyski Kingston V+200 oraz Verbatim 3.
Podsumowując, jeżeli chodzi o przetestowane przez nas napędy, to dyskiem na który warto zwrócić szczególną uwagę jest niewątpliwie najdroższy, najlepiej wyposażony oraz najbardziej wydajny SSD Kingston HyperX. Zawdzięcza to przede wszystkim synchronicznie pracującej pamięci, której brak innym napędom w naszym teście.
Drugie miejsce przyznajemy napędowi SanDiska, który przez zastosowanie dużych 32GB (takich jakie znajdziemy w droższych rozwiązaniach) kości pamięci własnej produkcji, mimo ich asynchronicznej pracy w testach praktycznych uzyskał wysokie wyniki. Ex equo z w/w dyskiem drugą pozycję przyznajemy dla dysku OCZ Petrol. Przede wszystkim za dobre rezultaty osiągane w testach praktycznych oraz za zastosowanie kontrolera Indilinx (wiadomo, monopol szkodzi zdrowej konkurencji oraz rozwojowi) jak się okazuje dobrze rywalizuje on z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Oczywiście najniższa cena w teście też nie jest bez znaczenia i zaliczamy ją na plus.
Trzecie miejsce przyznajemy pozostałej dwójce: Verbatimowi 3, i Kingstonowi V+200, które osiągnęły bardzo zbliżone wyniki. Natomiast minus przyznajemy dla Verbatima, który ma wyższą cenę, a jest oferwany bez dodatkowych akcesoriów.
Tak naprawdę każdy posiadacz PC przymierzający się do zakup któregoś napędu SSD z naszego zestawienia musi sobie zadać następujące pytanie: "Do jakich zastosowań najczęściej będzie wykorzystywał taki właśnie napęd?", a odpowiedź mamy nadzieję znajdzie w naszym artykule.