Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test: tunery DVB-T Wiwa od HD-50 do HD-95 + Antena AN-200
    

 

Test: tunery DVB-T Wiwa od HD-50 do HD-95 + Antena AN-200


 Autor: Przemysław Rel | Data: 21/12/12

Test: tunery DVB-T Wiwa od HD-50 do HD-95 + Antena AN-200"Cyfryzacja" to słowo, które słyszał w ostatnich tygodniach i miesiącach chyba każdy. Wyłączenie naziemnego analogowego sygnału telewizji nie było wystarczająco dobrze wyjaśnione w mediach, a nawet wprowadzano telewidzów w błąd, sugerując konieczność zakupu specjalnej anteny... Na szczęście, nie trzeba zmieniać anteny, nie trzeba wymieniać telewizora - w najgorszym wypadku wystarczy odpowiedni dekoder. W niniejszym tekście przyjrzymy się takim właśnie urządzeniom popularnej marki Wiwa. W artykule znalazły się m.in. modele: HD-50, HD-80, HD-90, HD-95 oraz antena AN-200.

Wstęp

Przejście na nadawanie cyfrowego sygnału telewizyjnego wydaje się mieć same zalety. Najczęściej wspomina się wyższą jakość obrazu, łącznie z nadawaniem w rozdzielczości HD, dźwięku (wraz z kilkoma ścieżkami audio), wyświetlanie napisów, lepszą odporność na zakłócenia oraz możliwość transmisji większej liczby kanałów i usługi typu EPG (Electronic Program Guide - elektroniczny przewodnik po programach). Nowa technologia pozwala także na zakodowanie sygnału i oferowanie kanałów dodatkowo płatnych.

Kanały nadawane są w tzw. multipleksach (MUX). Jeden multiplex to dawniej pojedynczy program nadawany na danej częstotliwości. Różnica polega na tym, że na jednej częstotliwości można teraz przekazywać nie tylko jeden kanał, ale kilka.

Coraz mniejszym problemem jest zasięg cyfrowego sygnału. Od kilku miesięcy trudne jest znalezienie miejsca na mapie Polski, w którym nie udałoby się odebrać sygnału. Według firmy Emitel, multipleksy MUX-1 i MUX-2 dostępne są już dla ponad 90% populacji w kraju. Trzeci multiplex to już tylko 45%. W wielu miejscach można bezproblemowo "złapać" sygnał na najprostszych, malutkich, kilkucentymetrowych antenkach, a także tabletach z wbudowanym dekoderem DVB-T.

Standard DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial, czyli cyfrowa transmisja obrazu - naziemna) jest standardem cyfrowej telewizji nadawanej naziemnie. Początkowo do kompresji audio-wideo wykorzystywano standard MPEG-2, który został dość szybko zastąpiony przez MPEG-4, co pozwoliło na skorzystanie z efektywniejszego kodeka obrazu, H.264, znanego np. z Blu-Ray.

poprzednia strona (Wstęp)    -   następna strona (O firmie Wiwa)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test: tunery DVB-T Wiwa od HD-50 do HD-95 + Antena AN-200
 
 » Wstęp
 » O firmie Wiwa
 » Dane techiczne testowanych urządzeń
 » Wiwa HD-50, HD-50 MC i HD-50 MC+
 » Wiwa HD-80 Mini
 » Wiwa HD-90 MC
 » Wiwa HD-95, HD-95 MC
 » Antena Wiwa AN-200
 » Ustawienia i jakość odbioru
 » Timeshift, nagrywanie i odtwarzanie USB
 » Funkcje pilota / memo control
 » Antena AN-200 w działaniu
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »