Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test zestawu w cenie 2500zł z AMD A10-5800K, SSD i Blu-ray
    

 

Test zestawu w cenie 2500zł z AMD A10-5800K, SSD i Blu-ray


 Autor: phtm | Data: 12/03/13

Test zestawu w cenie 2500zł z AMD A10-5800K, SSD i Blu-rayCzy tam, gdzie nie sprawdzają się komputery zbudowane na płytach ITX, które posiadają małą ilość gniazd PCI, slotów na pamięć, ich bardzo mały rozmiar wymusza rozmieszczenie elementów lub tam, gdzie ciekawe rozwiązania są bardzo kosztowne (tak jak np. ASUS P8Z77-I Deluxe) można zastosować platformę Micro ATX? Czy takie rozwiązanie przy budowie względnie małego komputera jest jeszcze możliwe? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie ''Czy można zbudować wydajny komputer oparty o platformę AMD, który sprawdzi się w roli domowego centrum multimedialnego i czy taki sprzęt będzie można z czystym sumieniem postawić na szafce pod 50 calowym telewizorem?'' Przekonamy się już za chwilę.

Krótki wstęp

Kryteria jakie postawiliśmy sobie za cel to:
  • Platforma AMD
  • Odtwarzanie filmów w formacie Blu-ray (napęd Blu-ray)
  • Zgrabna obudowa desktop a'la Hi-Fi
  • Szybki dysk na system oraz duży dysk na dane
  • Karta Wi-Fi
  • Obsługa kart pamięci (aktywny czytnik kart)
  • Szybkie pamięci RAM: 2 x 4GB DDR3
  • Koszt całości sprzętu ok. 2500 zł + koszt systemu operacyjnego
Dlaczego taki wybór? Procesor APU.
Po ostatnich doniesieniach z rynku konsolowego, a dokładnie po opublikowaniu specyfikacji PlayStation4, które jest zbudowane na platformie AMD (oczywiście zdajemy sobie sprawę z różnic dzielących oba rozwiązania) rysuje się przed nami pewien obraz tego w jaki twórcy gier będą podchodzili do optymalizacji swoich tytułów pod modułową architekturę AMD, również inne aplikacje powinny zyskać na takiej sytuacji i dlatego nasz wybór w dużym skrócie padł na A10-5800K Trinity, oczywiście nie można pominąć najmocniejszego obecnie GPU zawartego w procesorze.

Następnym argumentem jest możliwość modernizacji naszej platformy wraz z pojawieniem się na rynku następnej generacji APU od AMD bez dodatkowych inwestycji i zmian podzespołów. Również stosunek wydajności do ceny jest w naszej ocenie więcej niż dobry.

Reszta postawionych przez nas wymagań ma zapewnić nam multimedialność w jak największym zakresie tj. odtwarzanie filmów w formacie Blu-ray, łatwy dostęp do różnych nośników danych, kart SD, pendrive, zewnętrznych nośników, aparaty i drukarki WiFi.

Chcąc wykorzystywać nasz komputer głównie do współpracy z telewizorem (oczywiście słusznej wielkości) nasz system musi również ładować się szybko i pozwalać na równie szybką i bezproblemową pracę. Musi również posiadać dużą przestrzeń do magazynowania danych takich jak zdjęcia, filmy itd. Dlatego zastosowaliśmy w nim dwa napędy tzn. jeden dysk flashowy SSD i drugi klasyczny talerzowy HDD.

Zaczynamy.



Komponenty zestawu


Procesor

Procesor jaki wybraliśmy to najmocniejsza jednostka APU firmy AMD, a dokładnie AMD A10-5800K Trinity dla przypomnienia skrócona charakterystyka: 4 rdzenie / 4 wątki, taktowanie bazowe 3800 MHz, taktowanie w trybie Turbo 4200 MHz, proces technologiczny 32 nm, TDP 100 W, podstawka Socket FM2, odblokowany mnożnik (K), zintegrowany układ graficzny Radeon HD 7660D (mamy tu do czynienia z najmocniejszym dostępnym zintegrowanym z procesorem układem graficznym, a dokładnie z 'okrojonym' układem Northern Islands z rodziny HD 6900, a nie jak wskazuje nazwa z Radeonem HD 7xxx z rodziną Southern Islands opartej na technologii Graphic Core Next).
Cena AMD A10-5800K Trinity ~ 459zł


Płyta główna

Aby zmieścić się w założonych kryteriach również cenowych, wybraliśmy opartą na nowoczesnym chipsecie AMD A85X konstrukcję Gigabyte GA-F2A85XM-D3H w formacie Micro ATX (24.4cm x 17.4cm). Jak wspomina w swoich materiałach AMD, aby cieszyć się z następnej generacji procesorów bez konieczności zmiany płyty głównej na nową potrzebna nam będzie płyta główna oparta na chipsetach A55, A75 i A85X oczywiście z gniazdem FM2. Jako że A85X jest najwyższym modelem wybraliśmy płytę z nim właśnie na pokładzie. Następną rzeczą, która przemawia za wyborem w/w płyty to 4 banki przeznaczone na pamięć RAM, które szczególnie przy tańszych konstrukcjach nie są oczywiste. Firma Gigabyte (jak każdy z producentów) postawiła na własne zaprojektowanie UEFI. Mamy zatem menu pod tytułem Advanced, które ma przypominać bios i coś "futurystycznego" o nazwie 3D Bios. Ma on ułatwiać zobrazowanie początkującym użytkownikom jakie opcje odpowiadają za poszczególne elementy. Na przykład jeżeli klikniemy na sloty pamięci to przejdziemy do ich ustawień itd.

My jednak pozostaniemy przy klasycznym rozwiązaniu dla zaawansowanych użytkowników. W poszczególnych zakładkach znajdziemy bardzo dużo ustawień i możemy dowolnie konfigurować swój system, możemy w prosty sposób zwiększać taktowania CPU, GPU, pamięci RAM itd.

Zakres ustawień jest naprawdę duży, przedstawiamy to na poniższych zrzutach ekranu.

        

        

        

        
Funkcje biosu w Gigabyte GA-F2A85XM-D3H (kliknij, aby powiększyć)


Cena Gigabyte GA-F2A85XM-D3H ~ 286zł


Dysk SSD na system operacyjny

Na dysk systemowy wybraliśmy testowany na naszych łamach dysk OCZ SOLID 3 SATA III 2.5" SSD 120GB. Dysk OCZ Solid 3 wyposażony jest w kontroler SandForce SF-2281VB1-SDC, szesnaście kości pamięci MLC (Multi-Level-Cell) wewnątrz mogą znajdować się nie tylko 25-nanometrowe asynchroniczne pamięci firmy Micron czy Intel, ale też Toshiba lub Hynix o pojemności 8 GB każda, wykonanych w procesie produkcyjnym 25 nm.
Cena OCZ SOLID 3 SATA III 2.5" SSD 120GB ~ 436zł


Dysk HDD jak magazyn danych storage

W rolę dysku przeznaczonego na dane w naszym zestawie znalazł się dobrze znany Caviar 1TB WD1002FAEX Sata III 64MB cache. W modelu tym zastosowano szybką pamięć podręczną o dużej pojemności, do dyspozycji jest jej 64 MB. Dysk ten charakteryzuje się dobrym stosunkiem szybkości do ceny i dlatego został on wybrany do naszego zestawu. W dysku tym znajdziemy również kilka ciekawych technologii:

Technologia dwuetapowego ruchu głowicy (dual actuator) - System pozycjonowania głowic z dwoma serwomechanizmami zwiększa dokładność pozycjonowania głowic na ścieżkach. Serwomechanizm główny obsługuje pozycjonowanie podstawowe, zgodnie z konwencjonalnymi zasadami działania serwomechanizmu elektromagnetycznego.

StableTrac - Zabezpieczenie wału silnika dysku z obu stron w celu zmniejszenia wibracji wzbudzanych pracą napędu i ustabilizowania talerzy, zapewniające precyzyjne śledzenie toru podczas odczytu i zapisu.

Technologia odsuwania głowic (Ramp Load) NoTouch - Głowica zapisująca nigdy nie dotyka nośnika, dzięki czemu znacznie mniej zużywa się zarówno sama głowica, jak i nośnik. Ta technologia zapewnia również lepszą ochronę podczas transportu.
Cena Caviar 1TB WD1002FAEX SATA III 64MB ~ 325zł


Napęd Blu-Ray

Ponieważ napędów Blu-ray jest na rynku coraz więcej, a przedział cenowy jest zróżnicowany, my zdecydowaliśmy się na napęd firmy LG (napędy tej firmy nigdy nie przysparzały nam specjalnych problemów). Jako że mamy założony ograniczony budżet naszym drugim kryterium była oczywiście cena.
LG Blu-Ray BH16NS40 Sata Black Oem ~ 295zł


Czytnik kart I-BOX 82w1 + 4 porty USB2.0, czarny (wewnętrzny) model ICKWHIC001

Czytnik kart IBox 3,5" + 4X USB z dodatkowym zasilaniem Molex mini. Wybraliśmy ten model z dwóch powodów, pierwszy to jak wyżej cena, a drugi to możliwość podłączenia równocześnie wielu nośników pamięci bez zamartwiania się czy jeżeli podłączę jeszcze jeden zewnętrzny dysk USB to na pewno "nie zabraknie mi dla niego prądu" oczywiście jest to zasługą dodatkowego zasilania wpinanego w czytnik.
czytnik kart iBox (model ICKWHIC001) ~ 30zł


Obudowa + zasilacz

Obudowa do naszego komputera przede wszystkim musi być estetyczna, dobrze wykonana, leżąca czyli typu desktop, ponieważ jej docelowym miejscem spoczynku ma być szafka pod TV. Z racji niewielkiego wyboru nasz padł na obudowę w przystępnej cenie w komplecie z zasilaczem - Chieftec CS-03B-B. Po wypakowaniu jej z pudła na pierwszy rzut oka widać i czuć, że nie mamy tu do czynienia z typowym "chińczykiem", obudowa jest ładnie wykonana no i nie waży mało (7,9 kg). Wnętrze również zostało przemyślane i zatoka dla napędu optycznego jest ruchomą kieszenią z zatoką 5,25" na samą siebie, zatoką 3,5" na HDD oraz z zatoką 2,5" na dysk SSD. Żeby podnieść i wysunąć kieszeń wystarczy poluzować palcami dużą śrubę i już można montować w niej różnego rodzaju napędy. Patrząc od przodu obudowa posiada klapkę pod którą w naszym przypadku znalazł się czytnik kart, wygodne i estetyczne rozwiązanie czyli plus. Obudowa jest zgrabna, ale głęboka (wszystko przecież musi się w niej pomieścić) i oczywiście nie możemy porównać jej nawet do większych obudów ITX. Jest to raczej spłaszczony miniTower w postaci desktop-a, który jednak będzie się dobrze prezentować na szafce RTV.

Ważne dane: Wymiary: 440 x 140 x 350 mm, Konstrukcja: stal, tworzywo sztuczne, Zatoki 1 x 5,25", 3 x 3,5", 1 x 2,5". Miejsca dla dysków: 2. Brak ziczba zainstalowanych wentylatorów. Formaty płyt głównych Micro ATX. Wbudowany zasilacz 300 W SFX. Brak mat wygłuszających. Waga 7,9 kg (z zasilaczem).
Obudowa Chieftec CS-03B-B zawierająca zasilacz 300W SFX ~ 325zł


Karta Wi-Fi


Edimax EW-7711IN PCI ~ 50zł


Pamięć DDR3

W naszym teście użyliśmy pamięci GeIL Enhance PLUS 8GB (2x4GB) 1750MHz PC3-14000 CL9 GEP38GB1750C9DC (z racji posiadania takowych) ustawionych na 1866MHz. Lecz jeżeli mielibyśmy zakupić pamięć to nasz wybór padłby na szybsze (co w przypadku współdzielonej pamięci z kartą graficzną ma zasadnicze znaczenie dla jej wydajności), polecamy model G.SKILL.
G.SKILL DDR3 2x4GB 2400MHz CL10 TridentX ~ 308zł





Montaż platformy i jej działanie

Platformą systemową dla naszego komputera został Windows 8 64bit w wersji PRO. To właśnie on ma we właściwy sposób rozdzielać zadania dla procesorów AMD począwszy od pierwszego Bulldozera do zastosowanego przez nas procesora A10 5800K, który jest rozwinięciem architektury Bulldozer nazwanej Piledriver. Instalacja systemu przebiegła bardzo sprawnie i szybko, a większość sterowników została automatycznie pobrana przez usługę MS Update.

Czas startu komputera (system posiadał zainstalowane podstawowe programy oraz antywirus).
Na moment rozpoczęcia pomiaru wyznaczyliśmy dokonanie wyboru dysku z menu bootowania) to naprawdę coś niesamowitego, ładowanie do ekranu z kafelkami to dosłownie coś ok. 8-9s. Tak szybki start naprawdę robi wrażenie, tym bardziej że testowaliśmy już ten dysk na procesorze FX 8120 (8 core @ 3,9 GHz) z Windows-em 7 64bit Ultimate SP1 i czas rozruchu wyniósł 14,52s. Różnica jest zatem naprawdę odczuwalna. W Win8 położono duży nacisk na kwestię przyspieszenia startu systemu i rzeczywiście to działa, można odnieść wrażenie, że komputer wybudzamy ze stanu hibernacji, a nie startujemy z wyłączonej maszyny.

Po wygrzewaniu i obciążeniu platformy Micro ATX aplikacją Aida64 temperatura procesora (na chłodzeniu box-owym) wzrosła z 48 do niebezpiecznych 80 °C i test musieliśmy przerwać. Duże obciążenie pokazało, że oryginalne pudełkowe chłodzenie nadaję się raczej do oglądania filmów, surfowania po Internecie i graniu w proste i niewymagające gry, bo gdy zaprzęgniemy procesor do dużego wysiłku układ chłodzenia po prostu nie jest w stanie odprowadzić w należyty sposób ciepła. Jeżeli chcemy mocno obciążać ten procesor konieczną staję się wymiana wentylatora na coś dużo wydajniejszego. Dlatego też zmieniliśmy chłodzenie na duży i cichy system Thermaltake'a (Flexi). Po tej operacji temperatura z 39 °C wzrosła w maksymalnym momencie do 49 °C, więc różnica jest porażająca.


(kliknij, aby powiększyć)

Na koniec kilka zdjęć z platformy MicroATX wyposażonej w komponenty.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)





Testy wydajności AMD A10-5800K i pobór mocy

Przekonajmy się jaką mocą obliczeniową dysponuje zaproponowany przez nas zestaw wykorzystujący topowy model APU od AMD czyli A10 5800k. Do porównania m.in. użyliśmy już dość leciwego netbooka Asus EeePC z dwurdzeniowym procesorem Intel Atom 330 z zegarem 1633MHz (45nm) oraz układem graficznym NVidia ION (65nm, 256MB pamięci dynamicznej). Netbook posiadał tylko 2GB RAM DDR2. Dla zobrazowania wyników dodaliśmy także kilka innych konfiguracji, w zależności od testu. W porównaniu wystąpił też Ultrabook Samsung NP 530U3B-A02 z procesorem Intel Core i5-2467M z zegarem 1,60 GHz, 4GB pamięci DDR3 i układem graficznym Intel HD 3000 oraz platforma MiniITX Zotac Z77-ITX z układem Intel HD 3000 i procesorem i7-2700K.


Pobór mocy





Wnioski

Przedstawiony przez nas komputer spełnił nasze oczekiwania. Cena całego zestawu Micro-ATX oscyluje około kwoty 2500zł (bez systemu operacyjnego, cena MS Windows 8 OEM 64-bit PL 1-pack to koszt rzędu 349zł, a MS Windows 8 Pro OEM 64-bit PL 1-pack to koszt 519zł) a otrzymaliśmy multimedialną platformę, na której pracuję się szybko i przyjemnie, pozwala ona na odtwarzanie oraz nagrywanie filmów Blu-ray. Świetnie nadaje się do szybkiego zgrywania danych z kart SD lub przez Wi-Fi, a najmocniejsze APU od AMD daje sobie nieźle radę w środowisku 3D i nawet nowe tytuły gier możemy bez problemów odpalić na naszym 'mini' pececie - może nie w najwyższych detalach, ale i tak jest to duże osiągnięcie.

Jeżeli ktoś chce pograć w rozdzielczości FullHD 1080p (1920x1080px) na pełnych detalach to pozostają mu 3-4 letnie produkcje, ponieważ z nimi APU w dużej większości radzi sobie bardzo dobrze nawet na najwyższych ustawieniach (przykładem może być Need For Speed Shift i Call of Juarez 2: Bound In Blond) Należy również wspomnieć o tym, że możemy w prosty sposób podnieść wydajność naszego komputera poprzez bezproblemowe podniesienie taktowania np. rdzenia graficznego (w naszym przypadku bez podnoszenia napięcia GPU pracowało z częstotliwością 1060MHz) lub podkręcenie również procesora i jak już pisaliśmy wcześniej przez użycie szybszych pamięci.


(kliknij, aby powiększyć)

Nasza konfiguracja pozostawia również otwartą drogę do łatwej przyszłej modernizacji naszego komputera. Podstawka FM2 (jak zapewnia producent) będzie obsługiwała na pewno następną generację APU, a może nawet późniejszą, więc wymiana procesora na nowszy nie będzie problematyczna. Jeżeli komuś zabraknie mocy "graficznej" to zawsze może pokusić się o dodatkową kartę graficzną sprzęgniętą z APU trybem CrossFire (coraz to nowsze wersje sterowników rozwiązują podobno problem mikro-przycięć znany z konfiguracji zbudowanych z dwóch lub więcej GPU, więc można się nad tym zastanowić).

Obudowa również okazała się solidną i przemyślaną konstrukcją godną polecenia, do której w przeciwieństwie do rozwiązań ITX możemy zaaplikować pełnowymiarowe komponenty tj. karty graficzne, chłodzenie, itp.

Natomiast najsłabszą stroną prezentowanego zestawu okazał się boksowy układ chłodzenia. Naszym zdaniem nie nadaje się do procesora, z którym jest sprzedawany i za to należy się minus, bo przecież jeżeli i tak musimy zakupić porządny wentylator, to z jakiej racji mamy płacić za dodawany przez producenta zbędny cooler, który zaraz po zakupie wyląduje w koszu.