Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test zestawu w cenie 2500zł z AMD A10-5800K, SSD i Blu-ray
    

 

Test zestawu w cenie 2500zł z AMD A10-5800K, SSD i Blu-ray


 Autor: phtm | Data: 12/03/13

Komponenty zestawu


Procesor

Procesor jaki wybraliśmy to najmocniejsza jednostka APU firmy AMD, a dokładnie AMD A10-5800K Trinity dla przypomnienia skrócona charakterystyka: 4 rdzenie / 4 wątki, taktowanie bazowe 3800 MHz, taktowanie w trybie Turbo 4200 MHz, proces technologiczny 32 nm, TDP 100 W, podstawka Socket FM2, odblokowany mnożnik (K), zintegrowany układ graficzny Radeon HD 7660D (mamy tu do czynienia z najmocniejszym dostępnym zintegrowanym z procesorem układem graficznym, a dokładnie z 'okrojonym' układem Northern Islands z rodziny HD 6900, a nie jak wskazuje nazwa z Radeonem HD 7xxx z rodziną Southern Islands opartej na technologii Graphic Core Next).
Cena AMD A10-5800K Trinity ~ 459zł


Płyta główna

Aby zmieścić się w założonych kryteriach również cenowych, wybraliśmy opartą na nowoczesnym chipsecie AMD A85X konstrukcję Gigabyte GA-F2A85XM-D3H w formacie Micro ATX (24.4cm x 17.4cm). Jak wspomina w swoich materiałach AMD, aby cieszyć się z następnej generacji procesorów bez konieczności zmiany płyty głównej na nową potrzebna nam będzie płyta główna oparta na chipsetach A55, A75 i A85X oczywiście z gniazdem FM2. Jako że A85X jest najwyższym modelem wybraliśmy płytę z nim właśnie na pokładzie. Następną rzeczą, która przemawia za wyborem w/w płyty to 4 banki przeznaczone na pamięć RAM, które szczególnie przy tańszych konstrukcjach nie są oczywiste. Firma Gigabyte (jak każdy z producentów) postawiła na własne zaprojektowanie UEFI. Mamy zatem menu pod tytułem Advanced, które ma przypominać bios i coś "futurystycznego" o nazwie 3D Bios. Ma on ułatwiać zobrazowanie początkującym użytkownikom jakie opcje odpowiadają za poszczególne elementy. Na przykład jeżeli klikniemy na sloty pamięci to przejdziemy do ich ustawień itd.

My jednak pozostaniemy przy klasycznym rozwiązaniu dla zaawansowanych użytkowników. W poszczególnych zakładkach znajdziemy bardzo dużo ustawień i możemy dowolnie konfigurować swój system, możemy w prosty sposób zwiększać taktowania CPU, GPU, pamięci RAM itd.

Zakres ustawień jest naprawdę duży, przedstawiamy to na poniższych zrzutach ekranu.

        

        

        

        
Funkcje biosu w Gigabyte GA-F2A85XM-D3H (kliknij, aby powiększyć)


Cena Gigabyte GA-F2A85XM-D3H ~ 286zł


Dysk SSD na system operacyjny

Na dysk systemowy wybraliśmy testowany na naszych łamach dysk OCZ SOLID 3 SATA III 2.5" SSD 120GB. Dysk OCZ Solid 3 wyposażony jest w kontroler SandForce SF-2281VB1-SDC, szesnaście kości pamięci MLC (Multi-Level-Cell) wewnątrz mogą znajdować się nie tylko 25-nanometrowe asynchroniczne pamięci firmy Micron czy Intel, ale też Toshiba lub Hynix o pojemności 8 GB każda, wykonanych w procesie produkcyjnym 25 nm.
Cena OCZ SOLID 3 SATA III 2.5" SSD 120GB ~ 436zł


Dysk HDD jak magazyn danych storage

W rolę dysku przeznaczonego na dane w naszym zestawie znalazł się dobrze znany Caviar 1TB WD1002FAEX Sata III 64MB cache. W modelu tym zastosowano szybką pamięć podręczną o dużej pojemności, do dyspozycji jest jej 64 MB. Dysk ten charakteryzuje się dobrym stosunkiem szybkości do ceny i dlatego został on wybrany do naszego zestawu. W dysku tym znajdziemy również kilka ciekawych technologii:

Technologia dwuetapowego ruchu głowicy (dual actuator) - System pozycjonowania głowic z dwoma serwomechanizmami zwiększa dokładność pozycjonowania głowic na ścieżkach. Serwomechanizm główny obsługuje pozycjonowanie podstawowe, zgodnie z konwencjonalnymi zasadami działania serwomechanizmu elektromagnetycznego.

StableTrac - Zabezpieczenie wału silnika dysku z obu stron w celu zmniejszenia wibracji wzbudzanych pracą napędu i ustabilizowania talerzy, zapewniające precyzyjne śledzenie toru podczas odczytu i zapisu.

Technologia odsuwania głowic (Ramp Load) NoTouch - Głowica zapisująca nigdy nie dotyka nośnika, dzięki czemu znacznie mniej zużywa się zarówno sama głowica, jak i nośnik. Ta technologia zapewnia również lepszą ochronę podczas transportu.
Cena Caviar 1TB WD1002FAEX SATA III 64MB ~ 325zł


Napęd Blu-Ray

Ponieważ napędów Blu-ray jest na rynku coraz więcej, a przedział cenowy jest zróżnicowany, my zdecydowaliśmy się na napęd firmy LG (napędy tej firmy nigdy nie przysparzały nam specjalnych problemów). Jako że mamy założony ograniczony budżet naszym drugim kryterium była oczywiście cena.
LG Blu-Ray BH16NS40 Sata Black Oem ~ 295zł


Czytnik kart I-BOX 82w1 + 4 porty USB2.0, czarny (wewnętrzny) model ICKWHIC001

Czytnik kart IBox 3,5" + 4X USB z dodatkowym zasilaniem Molex mini. Wybraliśmy ten model z dwóch powodów, pierwszy to jak wyżej cena, a drugi to możliwość podłączenia równocześnie wielu nośników pamięci bez zamartwiania się czy jeżeli podłączę jeszcze jeden zewnętrzny dysk USB to na pewno "nie zabraknie mi dla niego prądu" oczywiście jest to zasługą dodatkowego zasilania wpinanego w czytnik.
czytnik kart iBox (model ICKWHIC001) ~ 30zł


Obudowa + zasilacz

Obudowa do naszego komputera przede wszystkim musi być estetyczna, dobrze wykonana, leżąca czyli typu desktop, ponieważ jej docelowym miejscem spoczynku ma być szafka pod TV. Z racji niewielkiego wyboru nasz padł na obudowę w przystępnej cenie w komplecie z zasilaczem - Chieftec CS-03B-B. Po wypakowaniu jej z pudła na pierwszy rzut oka widać i czuć, że nie mamy tu do czynienia z typowym "chińczykiem", obudowa jest ładnie wykonana no i nie waży mało (7,9 kg). Wnętrze również zostało przemyślane i zatoka dla napędu optycznego jest ruchomą kieszenią z zatoką 5,25" na samą siebie, zatoką 3,5" na HDD oraz z zatoką 2,5" na dysk SSD. Żeby podnieść i wysunąć kieszeń wystarczy poluzować palcami dużą śrubę i już można montować w niej różnego rodzaju napędy. Patrząc od przodu obudowa posiada klapkę pod którą w naszym przypadku znalazł się czytnik kart, wygodne i estetyczne rozwiązanie czyli plus. Obudowa jest zgrabna, ale głęboka (wszystko przecież musi się w niej pomieścić) i oczywiście nie możemy porównać jej nawet do większych obudów ITX. Jest to raczej spłaszczony miniTower w postaci desktop-a, który jednak będzie się dobrze prezentować na szafce RTV.

Ważne dane: Wymiary: 440 x 140 x 350 mm, Konstrukcja: stal, tworzywo sztuczne, Zatoki 1 x 5,25", 3 x 3,5", 1 x 2,5". Miejsca dla dysków: 2. Brak ziczba zainstalowanych wentylatorów. Formaty płyt głównych Micro ATX. Wbudowany zasilacz 300 W SFX. Brak mat wygłuszających. Waga 7,9 kg (z zasilaczem).
Obudowa Chieftec CS-03B-B zawierająca zasilacz 300W SFX ~ 325zł


Karta Wi-Fi


Edimax EW-7711IN PCI ~ 50zł


Pamięć DDR3

W naszym teście użyliśmy pamięci GeIL Enhance PLUS 8GB (2x4GB) 1750MHz PC3-14000 CL9 GEP38GB1750C9DC (z racji posiadania takowych) ustawionych na 1866MHz. Lecz jeżeli mielibyśmy zakupić pamięć to nasz wybór padłby na szybsze (co w przypadku współdzielonej pamięci z kartą graficzną ma zasadnicze znaczenie dla jej wydajności), polecamy model G.SKILL.
G.SKILL DDR3 2x4GB 2400MHz CL10 TridentX ~ 308zł









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test zestawu w cenie 2500zł z AMD A10-5800K, SSD i Blu-ray
 
 » Krótki wstęp
 » Komponenty zestawu
 » Montaż platformy i jej działanie
 » Testy wydajności AMD A10-5800K i pobór mocy
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »