Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
S P R Z Ę T
    

  Abit, Epox i Soltek na układzie KT266A
 Autor: Lancer
 Data: 13/03/02
Abit, Epox i Soltek na układzie KT266AChipset KT266A okazał się jednym z największych przebojów firmy VIA - gwarantuje nie tylko wysoką wydajność, ale i skalowalność. W ciągu pół roku jakie minęło od jego premiery, na rynku pojawiło się dużo pozycji bazujących na tym układzie. Mimo niedawnej premiery nowego układu - VIA KT333, będącego faktycznie prostą modyfikacją starszego KT266A, cieszy się on dużą popularnością. W obecnym przeglądzie, chciałbym zaprezentować trzy płyty główne pochodzące od znanych producentów, a bazujące wciąż na KT266A - Abit, Epox i Soltek. Reprezentowanymi modelami są kolejno: KR7A (Abit), 8KHAL (EPoX) i SL75DRV4 (Soltek). Do testów dołożyliśmy wyniki z prezentowanej już jakiś czas temu płyty ENMIC 8TCX2+ także opartej na KT266A. Płyty zostały dostarczone przez firmy ACT, Simmtech i Amado.

Abit KR7A


Płyta Abit KR7A (kliknij, aby powiększyć)

Abit jest bardzo dużą płytą skutecznie utrudniającą montaż napędów w zatoce 5,25" w przypadku wielu obudów z racji ich małej długości. Tak duża powierzchnia nie została jednak zmarnowana. Laminat posiada bowiem 6 slotów PCI, obowiązkowy port AGP 4x pracujący z szybkimi wpisami (FastWrite). Producent nie zdecydował się jednak na montaż slotu CNR, tak nagminnie montowanego w płytach przeznaczonych pod procesor Pentium4. Zajmuje on często miejsce potrzebniejszego slotu PCI, a jego użyteczność jest wątpliwa.

Testowany model KR7A nie posiadał kontrolera RAID, jednak stosowne miejsce na jego wlutowanie rzucało się w oczy - istnieje bowiem wersja płyty z wiele mówiącym dodatkiem RAID w nazwie. Niestety nie odnajdziemy kodeka audio odpowiedzialnego za generowanie dźwięku. Jest to spora wada, bowiem wszystkie konkurencyjne płyty takowy posiadają, a jego nieobecność trudno tłumaczyć chęcią obniżenia kosztów, bowiem sama logika układu jest wbudowana w mostek południowy. Pozostaje jedynie zastosować przetworniki i wyprowadzenia na krawędzi płyty.

Płyta Abit jako jedyna pośród prezentowanych oferuje wsparcie dla czterech slotów pamięci. Niestety problemem okazuje się współpraca więcej niż dwóch modułów. W przypadku zastosowania już trzech układów, należy zastosować stosunkowo niskie timingi. Inaczej możemy się spodziewać mnóstwa kłopotów z czarnymi ekranami włącznie. Jedynym sposobem uniknięcia kłopotów jest zastosowanie układów jednostronnych lub modułów buforowanych.

Jak wszystkie inne wyroby bazujące na mostku południowym VT8233, tak i tu można podpiąć do 6 urządzeń USB 1.1 - w tym 2 na krawędzi, a 4 na śledziu. Płyta jako jedyna posiada również cztery gniazdka do podłączenia wentylatorków (dużo tycz czwórek...).

Na laminacie znalazły się 3 diody w kolorach czerwonym, zielonym i pomarańczowym, informujące o pojawieniu się zasilania na płycie, działaniu płyty i "błędach". W zasadzie to funkcjonalność tego rozwiązania jest dużo mniejsza niż wyświetlaczy płyt ENMIC / Epox, czy nawet D-Bracket w MSI, ale dobre i to.

Jeśli chodzi o funkcjonalność to trudno mieć jakieś większe zastrzeżenia. Nic nie koliduje o siebie, porty są wystarczająco daleko rozsunięte od siebie. Pewne wątpliwości może budzić bateria kondensatorów poniżej gniazda SocketA. Szczególnie przypominają się czasy płyt KT7 i wentylatorów serii "orb" robiących swego czasu niesłychaną karierę w naszym kraju. Wentylatory te ocierały o kondensatory poważnie utrudniając ich założenie. Obecnie jednak stanowią one margines i nie wydają się być już problemem.

BIOS płyty jak na Abita przystało, zawiera niemal wszystko czego "overclocker" oczekuje. Regulacja FSB w zakresie 100-200 MHz. Można także ręcznie dostroić mnożnik procesora. Mnożnikom PCI można przydzielić wartości 1/3 i 1/4 Napięcie zasilające rdzeń od 1,1V, do 1,85V. Napięcia pamięci DDR można ustalić na poziomie od 2,55V, poprzez 2,65V, 2,75V, do 2,85V. Jako jedyna pośród prezentowanych płyt, ma możliwość regulacji napięcia I/O-3,5V, albo 3,65V. Regulacja odświeżeń pamięci nie odbiega od tego, co prezentują inne płyty na chipsecie KT266/KT266A. Każdy parametr można ustawić ręcznie.

Najbardziej brakowało jednak ochrony termicznej procesora. Co prawda obecny jest monitoring systemowy, ale mocno brakuje możliwości ustawienia krytycznej temperatury, po przekroczeniu której płyta wyłączy się. Istnieje jedynie opcja wszczęcia alarmu i wyłączenia płyty, jeśli wentylator przestanie się obracać.

Pudełko oprócz płyty CD ze sterownikami zawiera kable 1xFDD i 1xATA100 oraz śledź z portami USB.

Soltek SL75DRV4


Płyta Soltek SL75DRV4 (kliknij, aby powiększyć)

Płyta Solteka jako jedna z nielicznych na rynku wykorzystuje kombinację układów KT266A i VT8233A. Główna różnica tkwi w zastosowaniu mostka południowego obsługującego standard ATA133. To praktyczna i jedyna różnica między starym VT8233 obsługującym ATA100. Nowy standard na chwilę obecną jest wspierany jedynie przez dyski Maxtora. Obawy może wzbudzać przyszłość nowego standardu. Producenci dysków nie palą się do jego wdrażania wobec faktu, że "standardotwórczy" Intel zapowiedział, że po ATA100 planuje od razu przejście na Serial ATA (więcej o SerialATA można poczytać tu i tu), bez ATA133. Nowy mostek południowy to też jedyna różnica między modelami płyt DRV2 i DRV4. Do płyty można podłączyć standardowo 4 urządzenia IDE.


Mostek południowy VT8233A

Pierwsze co rzuca się w oczy to purpurowy kolor laminatu i duża ilość przełączników. Dzięki charakterystycznemu kolorowi, płyta ma w nazwie dodatek "Purple Ray". Łącznie trzy bloki przełączników DIP służą do zmiany mnożnika, regulacji napięcia zasilającego CPU i ustawiania FSB. Możemy wybrać wartości 100, 120, 133, 140 i 150MHz. Kolejne dwa bloki - tym razem zworek, umożliwiają zmianę napięć zasilających pamięci RAM (2,5-2,7V) i portu AGP (1,5-1,7V).

      
Elementy płyty (kliknij, aby powiększyć)

Płyta posiada konfigurację 5 portów PCI, 3 gniazda pod pamięci DDR, port AGP Pro kompatybilny z AGP 4x z FastWrite. Ten port to jeszcze pozostałość po czasach kart GeForce256, które przy poborze mocy przekraczającym standardowe możliwości prądowe specyfikowanego gniazda AGP (po obsadzeniu "mobo" takim GeForcem) powodowało czasami spalenie płyty. W tym celu wprowadzono gniazdo AGP Pro posiadające dodatkowe linie energetyczne. Praktycznie jednak z perspektywy czasu można powiedzieć, że slot AGP Pro okazał się ślepą uliczką. Aby bowiem z niego skorzystać, potrzebna była karta specjalnie przystosowana do tego portu, a zatem nie mogłaby działać na wcześniejszych płytach z typowymi portami AGP. Oprócz Solteka slot AGP Pro przez jakiś czas stosował także Asus, ale karty AGP Pro na rynku masowym nie pojawiły się.

Płyta obsługuje 6 portów USB 1.1. Cztery gniazdka do podłączenia wentylatorów są ilością podobną do tej z Abita, jednak pod jedno podpięto wentylator chłodzący mostek północny. Efektywnie są wobec tego do wykorzystania 3 gniazdka. Sumaryczna ilość pozostałych portów to 5xPCI i 1xCNR. Pamięci można obsadzić w 3 slotach DIMM DDR.

Sama ergonomia płyty jest na przyzwoitym poziomie. Nie ma większych problemów z zakładaniem jakichkolwiek elementów komputera na płytę. Jedynym zastrzeżeniem jest kondensator powyżej gniazda SocketA, który zawadza o niektóre wyższe radiatory. Powoduje on, że radiator nie dociska jądra procesora, co w skrajnym przypadku może spowodować spalenie procesora! Uważajcie więc przy zakładaniu radiatora. Jeśli zawadza on o cooler, odegnijcie delikatnie kondensator.

BIOS płyty częściowo dubluje działania przełączników płyty. Udostępnia regulację FSB na poziomie 100-132MHz jeśli przełącznik na płycie jest na częstotliwości 100MHz i od 133 do 200MHz, jeśli DIP jest na pozycji 133MHz. Regulacji napięcia zasilającego CPU od 1,1 do 1,85V dubluje się z tym co umożliwiają DIPy na płycie. Regulacja odświeżeń pamięci jest dosyć specyficzna. Ręcznie wybieramy jedynie opcje Cycle Lenght, Bank Interleave, DRAM Command Rate, resztę parametrów ustawiamy w sposób pośredni wybierając z menu jedną z wartości, od Normal, Fast, itd. Swoistą, a niedostępną u innych cechą jest możliwość wybrania propagacji sygnałów: CPU, chipsetu, PCI i AGP. Soltek oferuje najbogatsze funkcje osłony termicznej procesora. Wyłączenie komputera następuje w chwili przekroczenia określonej temperatury (jak również podniesienie alarmu powyżej pewnej granicy), w chwili zatrzymania się wentylatora lub spadku jego obrotów poniżej określonych obrotów (RPM).

Wyposażenie płyty jest równie bogate jak opcje konfiguracyjne BIOSu. Co prawda dano jedynie po jednym kablu ATA100 i FDD i brakuje wyprowadzenia dla portów USB na śledziu, ale dodane oprogramowanie naprawdę jest bogate. Dwie płyty CD zawierają sterowniki i program antywirusowy PC Cilin2000, Virtual Drive, Partition Magic i Drive Image.

EPoX 8KHAL


EPoX 8KHAL (kliknij, aby powiększyć)

Płyta Epoxa jest budżetowym wyrobem i jest płytą odmienną od znanej wersji 8KHA+ i tożsamego ENMICa 8TCX2+ obecnego w tym teście. KHAL jest stosunkowo wąska i zdecydowanie wyróżnia się na tle Abita czy też TCXa. Jej wymiar to 30cmx20cm. Jest mniejsza i nawet węższa o 2cm od Solteka. Nie stanowi więc problemu wąska obudowa.

Zielony laminat kryje zestaw przełączników DIP podobnych do tych z płyty opisywanej powyżej. Trzy bloki odpowiadają za ustalenie mnożnika, napięcia zasilającego jądro procesora (do 1,85V) i napięcie pamięci DDR (do 3,2V). Zworka odpowiada za ustalenia częstotliwości FSB na 100 lub 133MHz. Mały format płyty zmusza do oszczędnego korzystania z przestrzeni laminatu. Dlatego płyta posiada 5 slotów PCI i 3 gniazda DIMM DDR. Trzy gniazdka do podłączenia wentylatorków to standard dla Epoxa, zaś dwa gniazda USB na krawędzi płyty i cztery opcjonalne na śledziu tworzą konfigurację podobną do innych płyt na chipsecie VIA.

Tylko 5 slotów PCI powoduje, że gniazdo AGP nie koliduje z pamięciami, bowiem jest przesunięte o jedną pozycję w dół. Płyta posiada wyjście z układu dźwiękowego AC`97.

Wokół gniazda procesora wydaje się być sporo miejsca i nic nie przeszkadza radiatorowi, ale faktycznie kondensatory znajdujące się za socketem z lewej strony są na tyle blisko, że niektóre z nich zawadzają o nie i radiatory trzeba dosłownie przeciskać nad kondensatorami. Lekka nieostrożność może uszkodzić płytę. Z powodu chęci obniżenia ceny końcowej płyty i konieczności oszczędzania miejsca, nie umieszczono charakterystycznych wyświetlaczy procedury POST obecnych na ENMIC TCX2+ / Epox 8KHA+.

BIOS płyty jest bardzo podobny do tego z modelu ENMIC 8TCX2+ i różni go jedynie to, że ta pierwsza umożliwia regulację napięć Vcore iVdimm z poziomu BIOSu, zaś KHAL dokonuje tego DIPami. BIOS udostępnia wobec tego jedynie regulację FSB w standardowym poziomie od 100 do 200MHz. Reszta jest identyczna. Funkcje monitoringu napięć i temperatur, ochrona termiczna udostępnia podniesienie alarmu i wyłączenia komputera po przekroczeniu określonej temperatury. Ciekawa jest opcja jest MagicHealth znana z ENMICa i innych EPoXów. Jest to tabelka ukazująca się w trakcie POSTa, podająca temperatury i napięcia. Niby nic niezwykłego, ale aby dowiedzieć się jaka jest temperatura procesora nie trzeba już wchodzić do BIOSu. Inną ciekawą cechą jest ułatwiona do granic możliwości procedura wgrania firmware BIOSu. W trakcie POSTa wystarczy włożyć dyskietkę z nowym BIOSem i wcisnąć alt+F2, poczekać chwilę i już.

Pudełko obok typowej kombinacji kabli zawiera płytkę ze sterownikami i programami Norton Antyvirus i Ghost. Najnowsze Epoxy nie mają już Norton Antyvirus i Ghost tylko PCCilin i Norton Ghost.

Platforma testowa

Testy

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Testy pamięci

Jak widać najszybciej zadania wykonywał system zbudowany na bazie płyt Soltek i Abit. Epox pozostał najbardziej z tyłu. Dużą cześć zagadek pomiarowych jak zwykle wyjaśnia pomiar transferu pamięci. 50MB między 8KHAL, a 8TCX2+ to naprawdę dużo. Jednocześnie parametry prędkości działania pamięci Solteka i Abita są niemal identyczne, ale wyniki testów zdradzają jednak pewną różnicę. Jak zwykle wina tkwi w różnych timingach chipsetu w przypadku testowych płyt. Transfer pamięci nie przedkłada się proporcjonalnie do wydajności. Słabszy bowiem nieco w tej dziedzinie ENMIC kilka razy okazał się troszkę wydajniejszy. Prawdopodobnie ma to związek z zastosowanymi czasami pracy portu AGP. Dowodzić tego może większa wydajność płyty w trybach wysokiej liczby detali i rozdzielczości, bowiem tam sama większa wydajność pamięci nie jest warunkiem wygranej, a wpływ na prędkość ma właśnie działanie gniazda AGP i siedzącej w nim karty graficznej.

Overclocking

Podkręcanie podzielone było na dwa etapy. Na początek podkręcanie samej płyty. Nie jest tu ważne, jak wysoko podkręci się sam procesor, a jak wysokie FSB uda się osiągnąć. W tym celu procesor miał przydzielony mnożnik 10x. Najlepiej do podkręcania płyty nadaje się płyta ENMICa i Epoxa. Umożliwiają bowiem bardzo wysokie podniesienie napięcia na pamięciach. Pozwala to zachować stabilność przy większej ilości MHz niż inne płyty. Dodatkowo BIOS 8khl00 przeznaczony dla płyty Epox 8KHA+, ale bez problemu dający się wgrać do ENMICa, pozwala na wymuszenie mnożników PCI 1/5 i 1/6 z pominięciem ograniczeń chipsetu, który wspiera jedynie 1/3 i 1/4. Dzięki kilku zabiegom płyta ENMIC 8TCX2+ daje się zmusić do pracy nawet przy FSB powyżej 200MHz, o czym informowałem kilka tygodni temu. Ale bez owijania w bawełnę. Oto wyniki podkręcania płyty (AthlonXP mnożnik 10x):

Kolejna tabela przedstawia transfery pamięci uzyskane po podkręceniu mobo.

Słowo wyjaśnienia należy się danym w podanych w nawiasach. Jakiś czas temu w newsach podawałem informację o tym, że płyty Epox i ENMIC zbudowane na bazie układów KT266/A przy FSB powyżej 136MHz, zmieniają ustawienie Command Rate z 1T na 2T mimo ustawienia tej wartości na 1T w BIOSie. Stosując program WPCRset i WPCRedit można samemu wymusić wartość tej opcji na 1T. Dane w nawiasie są więc transferami zmierzonymi bez ingerencji w rejestr chipsetu, zaś dane poza nawiasem są wartościami uzyskanymi po nadaniu adresom 58 i 59 wartości odpowiednio 77 i 11. Mimo mojej ingerencji, stabilność systemu nie pogorszyła się. Pozostałe płyty już trzymały się wartości podanych w BIOSie i nie było konieczności ręcznej modyfikacji wartości rejestrów.

Najwydajniejsza okazała się płyta ENMIC, co chyba nie dziwi biorąc pod uwagę szybkość magistrali, jak i dotychczasowe, słabe raczej pomiary wydajności Epoxa 8KHAL. Płata miała FSB taktowane synchronicznie z częstotliwością pamięci. Nie bawiłem się w asynchroniczne ich taktowanie, co jak już wspomniałem pozwoliło mi osiągnąć FSB ponad 200MHz. Takiego taktowania w trybie synchronicznym nie wytrzymują jednak moje pamięci. Osiągniecie takiego poziomu magistrali systemowej (ponad 200MHz) może być niebezpieczne dla kontrolerów IDE, a raczej samych urządzeń podpiętych pod nie. Aby poprawić bezpieczeństwo zaleca się wyłączenie trybu DMA, IDE Prefetch Mode, PCI 1/2 Master 0 WS Write.

Śledząc transfery widać jak słabą pozycję ma płyta Epox, która bez modyfikacji rejestrów chipsetu ma niższą wydajność, niż Solteka przy magistrali o 14MHz niższej! ENMIC z kolej uzyskuje znaczącą przewagę nad Abitem dopiero po zmianach w rejestrze. Ciekawy jest pomiar czasów opóźnień. O ile u Epoxa Cachemem wykazał nawet powiększenie opóźnień, to Abit po podniesieniu magistrali osiągną niebywały poziom - ledwie 181 cykli. Bardzo dobry wynik. Pozostałe dwie płyty - ENMIC i Soltek nic na tym polu nie zyskały. Tak samo było z parametrami defaultowymi.

Test drugi to podkręcanie procesora. Tu liczyła się ilość megaherców uzyskana przy mnożniku 12x. Napięcie zasilające procesor 1,8V

Płyta ENMIC okazuje się najlepsza do podkręcania, potrafi także najszybciej taktować procesor. Abit, Soltek i Epox co prawda działają także przy 1790MHz, ale różnica w stabilności istnieje. Sumarycznie jednak 15 MHz więcej dla procesora niewiele znaczy, ale fakt pozostaje. Najsłabszy okazuje się Abit. 1790MHz to zbyt dużo dla procesora usadowionego na nim, a i 1775MHz to też nie jest to. Abit jest szybki, ale nie pozwala tak wysoko podkręcać CPU.

Pragnę jeszcze zwrócić uwagę na stabilność napięć podawanych przez testowane płyty. Żadna z nich nie podawała idealnego napięcia. Spójrzmy na poniższą tabelkę:

Niestety najsłabiej wypada Soltek. Napięcia podawane przez tą płytę są niższe niż powinny być. Nawet podniesienie napięć nie ratuje sprawy. Na pamięciach bowiem, po podniesieniu napięć do maksimum jest 2,63V, zamiast spodziewanych 2,7V. Abit wypada kontrowersyjnie. Z jednej strony 1,8V na rdzeniu zamiast 1,75V to odstępstwo od normy, ale po maksymalnym podniesieniu napięć możemy nieco wyżej podkręcić procesor niż inne płyty z uwagi na wyższe napięcie zasilające. Zamiast 1,85V mamy 1,9V, a to może być ważne.

Na koniec pozostawiłem sprawę taktowania procesora przez różnie płyty.

Różnice w taktowaniu procesora nie maja większego wpływu na większość testów, za wyjątkiem testów niskopoziomowych, gdzie ilość megaherców przedkłada się wprost proporcjonalnie na wyniki Sandry i TestCPU.

Podsumowanie

Dokładnie przyjrzenie się testom uwidacznia fakt, że nie ma płyty idealnej i każda wykazuje wyższość nad drugą w innych okolicznościach. Różne podejście do konstrukcji płyty i filozofia stosowanych timingów skutkuje zmiennością końcowych wyników porównawczych.

Najszybsze okazują się być płyty Soltek i Abit, ale i ENMIC tylko minimalnie odstaje, choć i to nie zawsze. Liderami wydajnościowymi są Soletk i Abit. Nie przegonili znacząco ENMICa, a i nie osiągnęły 100% sukcesu bowiem o pierwsze miejsce ścierali się między sobą, a tylko w kilku przypadkach ustępując pola TCX2+. Abit i Soltek są więc na chwilę obecna najszybszymi płytami na chipsecie KT266A.

Epox i ENMIC to z kolei liderzy ocerclockingu. Gorsze timingi okazują się korzystnie wpływać na ich wysokie możliwości podkręcania. Jednak mimo to po ręcznej modyfikacji chipsetu nie tracą na stabilności powiększając swą przewagę nad konkurencją. Najlepszym wyborem dla overclockera okazuje się być jednak kolejny raz ENMIC 8TCX2+. 200MHz FSB robi wrażenie a i 166MHz w trybie synchronicznym jest barierą nieosiągalna dla innych płyt. Tak wysokie taktowanie ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala zastosować płytę na chipsecie KT266A także w połączeniu z pamięciami PC2700 (PC333) nie idąc na żadne kompromisy. Możemy cieszyć ich pełną wydajnością, bez konieczności wydawania pieniędzy na produkt oficjalnie obsługujący tak wysokie częstotliwości.

Epox 8KHAL to produkt, w przypadku którego widać dążenie producenta do możliwie wysokiego obniżenia kosztów produkcji. Mały wymiar płyty, nieco gorszej jakości podzespoły i ogólny układ komponentów (np. 4 zasilacze zamiast 6 obsługujące Vcore CPU jak w innych płytach) sprzyjają obniżeniu kosztów. Długie timingi pozwalają z kolei zachować niezłe możliwości overclockingowe (czyli wizytówkę Epoxa) mimo ograniczeń na jakości reszty komponentów. Płyta 8KHAL po pozbawieniu DIPów wydaje się być wyrobem skierowanym na rynek OEM. Mimo w miarę korzystnej ceny płyty wydaje się, że ze względu na wydajność i perspektywę dalszej rozbudowy peceta, moim zdaniem lepiej dołożyć 80 zł i kupić ENMICa 8TCX2+ lub Solteka SL75DRV4.

Zobacz także inne artykuły:
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

SimmTech       SimmTech
 • ul. Św.Rocha 10a (D.H. Pasaż) lok. 3, Białystok
 • Tel. (085) 7489917, 7489918, 7489919
 • Fax. (085) 7489919
 • WWW: www.simmtech.pl
 • e-mail: simmtech@edo.pl

AMADO Sp.J.       AMADO Sp.J.

ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.       ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. krotko (autor: Meteor | data: 13/03/02 | godz.: 13:55)
  kiedy w testach Soltek DRV5 ?

 2. no to ja tez krotko (autor: Lancer-brak rejestracji | data: 13/03/02 | godz.: 14:11)
  Lepszy Epox na KT333. Napiecie Vcore do 2,25V, pamieci do 3,4V no i FSB da sie wyciagnac ponad 200MHz :P

 3. ale plytka bedzie w sprzedazy dopiero po Cebicie (autor: Meteor | data: 13/03/02 | godz.: 14:21)
  czyli u nas w kwietniu. A Soltek juz podobno lezy na polkach, wiec dlatego sie pytam :)

 4. DRV5 (autor: GREGOS-brak rejestracji | data: 13/03/02 | godz.: 16:49)
  Ta plytka juz jest w komputroniku za 599

 5. ddr 333 (autor: byczek-brak rejestracji | data: 13/03/02 | godz.: 20:47)
  Te pamieci to przeciez zadna rewelacja. Te pare fps...

 6. Wyniki przeczą podsumowaniu (autor: Maciek-brak rejestracji | data: 14/03/02 | godz.: 08:13)
  "Najszybsze okazują się być płyty Soltek i Abit ..." - tak w syntetykach :( i przy ustawieniach na minimalne detale ale w normalnym graniu czyli High Detail wszędzie wymiata ENMIC czyli Epox bo to przecież ta sama płyta. Czy Enemic coś wam smarował ? Ciągle jest wychwalany, a nie mówi się o Epoxie, a Lancer nawet wgrywa BIOS Epoxa w czasie testów !!! Niesprawiedliwe jest podsumowanie sugerujące, że najlepsze płyty to Soltek i Abit mimo, że w rzeczywistości będzie to Epox bo: różnica w wydajności na pograniczu błędu pomiarowego i praktycznie niezauważalna oraz na NMICu tfu Epoxie duuuużo lepej się podkręca !
  Ps. Pogoń za taniochą spowodował wypuszczenie tandety przez Epoxa - 8KHAL.


 7. wyniki (autor: Lancer-brak rejestracji | data: 14/03/02 | godz.: 08:31)
  No faktycznie w wysokich detalach jest ENMIC szybszy ale tylko troche i niewiele. Ja przy testach biore pod uwage poprostu najnizsze detale jako testy wykazujace wieksza przewage jednego testu nad drugim. Jak dla mnie 6fps w Q3 Fast roznicy miedzy TCX2+ a KR7A to calkiem sporo.
  Co do wychwalania ENMICa, a nie Epoxa to sprawa jest prosta. Nie mam dostepu do glownego dystrybutora Epoxow na Polske (czyli Pronoxu) ktory szczerze powiedziawszy kiedys olal nas i nie odpowiadal na nasze majle, wiec ja leje na nich i plyty musze brac od firm trzecich. Za to mam niezle kontakty z dystrybutorem ENMICa (czyli Amado) i plyty dostaje na drugi dzien po ich zamowieniu. Dlatego testuje wiecej ENIMICa niz Epoxa. Poza tym jest jedna wazna przewaga ENMICa-serwis w Polsce, ktory zalatwia naprawy plyty w ciagu 7dni (jak sie dobrzea zagada to szybciej ;) a inne maja serwisy za granica i trzeba czeeeeeekac.
  A co do wgrywania BIOSow od Epoxa do ENMICa to chyba nie dziwota skoro obie plyty wychodza z tej samej fabryki a roznia sie tylko kolorem laminatu i napisem na nim. BIOS jest fizycznie jest tez ten sam. Tylko rozni go nazwa.


 8. KT333 (autor: Lancer-brak rejestracji | data: 14/03/02 | godz.: 08:32)
  Plyty na KT333 do testow juz sie kombinuja :)

 9. Kurde Lancer!! (autor: helmut | data: 14/03/02 | godz.: 09:56)
  Sam wiesz że 8KHA+ zmiażdżył by je wszystkie - jak mogłeś do porównania wybrać kastrata? Mimo to khal jak na swoją cene i tak wydaje się być dobra. Nie rozumiem porównania - prezentujesz samochody w tym jedno bez koła....

 10. EPOX-Enmic (autor: Paul-brak rejestracji | data: 14/03/02 | godz.: 11:27)
  Z tym epoxem-enmic-iem to nie do końca chyba jest tak samo - pamietam że serwis Pronoxu zarzekał się ze Epoxy mają praktycznie zawsze aktualniejsze wersje biosu (oczywiście mozna je sobie update-tować, ale nie każdy to lubi lub umie) i przechodza bardziej rygorystyczne testy końcowe - w każdym razie tak słyszałem. Recenzja w porządku - ale kha+ brakuje...

 11. ABIT KR7A (autor: K240-brak rejestracji | data: 14/03/02 | godz.: 12:57)
  Dziwne, ja na swoim Abicie bez zbednego kombinowania osiagnolem FSB-190 MHz i to z 2 użądzeniami na PCI , sieciówka, livem 5.1.
  Uwazam ze da sie ustawic na Abicie 190DSB bez problemu, a na 210 tez mi poszlo tylko po paru minutach peacy w windzie sieciówka i padla :)))0LOL :)


 12. Test (autor: Zyxon-brak rejestracji | data: 14/03/02 | godz.: 15:12)
  Moje zdanie jest nastepujace Epox Rulez, Soltek moze byc a Abit do domu. Pozdrawiam

 13. "ta jest lepsza bo ja mam!!!!1".... (autor: Okota | data: 14/03/02 | godz.: 21:52)
  loodzie troche obiektywizmu a swoja droga to pare miechow temu taki sam test byl na toms hardware.... a wyniki takie same...

 14. moja konkluzja (autor: Okota | data: 14/03/02 | godz.: 21:55)
  jak soltek jest "taki sam "!"!!! za nizsza cena a ci wisi ze 2 MHz wiecej procek ci na niej poleci od eminca to co bys kupil???? i po co przeplacac i po co ta dyskusja?????
  wrrrrrrrrrrrrrrrrr


 15. Nie, no... (autor: Tummi | data: 14/03/02 | godz.: 22:00)
  ...brak 8KHA+ az kluje w oczy... U mnie na d950 bez problemu fsb 166MHz, nawet do 170 dojechalem, ale pamieci nie wyrabiaja (Nanya cl2) juz przy 160MHz... Szkoda ;-)
  Aha - male co nieco dla hardcore overclockerow ;-)) -
  www.okey.pl/~tummi/epox/index.html

  T.


 16. i jeszcze jedno... (autor: Tummi | data: 14/03/02 | godz.: 22:26)
  ...w nowszych biosach do 8KHA+ nie nastepuje juz zmiana timingow na wyzsze po przekroczeniu 133MHz FSB - wiecej na www.amdmb.com w forum EPoX's Motherboards.
  T.


 17. ABIt Ciag dalszy, (autor: K240-brak rejestracji | data: 14/03/02 | godz.: 22:27)
  Ludzie, ja mowie tylko co ja osiagnolem 190 a przy dobrych wiatrach 210 pojdzie, ale testy, testy powiem tak.

  Teraz nie pamietam adresu ale byly testy na niemieckiej stronce, i tam byly wyniki miedzy innymi byl ABIt KR7 - I Will ,Epox i inne.
  I tylko I-will i ABIT osiagnely powyzej 190FSb
  Soltek i epox po 166 do 170 wiec panowie , panowie, nie ma co sobie mydlic oczu, Abit is the best !! jak to mowia, jest ABIT i sa plyty główniane Pozdrawiam i czekam K240


 18. czy ma ktos moze namiary na bios do epoxa? (autor: R_I_P_-brak rejestracji | data: 15/03/02 | godz.: 00:15)
  czy ma ktos moze namiary na beta-bios (ten dla overclockerow) do epoxa 8KHA+? z goory dziekuje ;)

 19. Epox 8KHA+ (autor: miko-brak rejestracji | data: 15/03/02 | godz.: 10:10)
  Rzeczywiście "wykastrowana" wersja Epoxa (8KHAL) to pomyłka. Wprawdzie jest trochę tańsza, ale za to podważa renome marki. Pełna wersja nie jest przecież droga!!!
  Zdążyłem przetestować 8KHA+ na WinXP i Win98 i za każdym razem stabilność płyty po podkręceniu była bez zarzutu. Mój XP 1600 na standardowym mnożniku poszedł bez bólu na FSB 145 bez podnoszenia napięcia i FSB 150 (nawet 152 ale bałem się o dyski) przy Vcore 1.8 i Vdimm 2.6. Nie odblokowałem mnożnika, więc nie mogłem sprawdzić FSB 166, zresztą pamięci by tego nie wytrzymały i musiałbym dać Vcore powyżej 1.85 (czyli przerobić wpierw płytę).
  Wydajność przy FSB 145 zmienia XP 1600 w XP 1800 przy 8% wzroście przepustowości RAMu.
  Przy FSB 150 wydajność całego sprzętu wzrosła o 13% dając wynik w Sandrze 2002 dla RAMu 2181/2026!!!
  Jako coolera użyłem cichego Zalmana 3100+ osiągając temperaturę 45 C przy max load przy FSB 133 o 1,5 stopnia więcej przy 145 i o 3 przy FSB 150.

  XP 1600, Epox 8KHA+, 512MB Nanya Cl2


 20. ENMIC=Epox (autor: Lancer-Redakcja | data: 15/03/02 | godz.: 11:46)
  Nie wiem po co te syskusje? Przeciez to te same plyty. Czy wielka roznice robi wam kolor laminatu.? Swego czasu bawilem sie i tym i tym i wiem ze to te same wyroby, powstaja na tych samych liniach produkcyjnych. Mam pod reka ENMICa i nie widze sensu porownywania dwa razy tej samej plyty ktora rozni jedynie producent.
  Pronox moze sobie gadac co chce, wszak chodzi im o zwiekszenie sprzedazy. Znam troche kulisow sprzedazy plyt ale nie bardzo wiem czy jest sens wypowidania sie na ten temat w tym miejscu.
  Co do zmiany timingow na nowym BIOSie to faktycznie 1T jest juz automatycznie wlaczone przy FSB wyzszym nie z136MHz, ale mimo tego wydajnosc jest nizsza niz na 8khL00. O ile tu jest 849/917 to becie jest 899/945. A i wydajnosc przy FSB 166MHz jest nizsza.


 21. No i na koniec cenki (autor: Lancer-Redakcja | data: 15/03/02 | godz.: 12:05)
  Abit KR7A 699zl
  Soltek DRV4 505zl
  Epox 8KHAL 402zl
  Epox 8KHA+ 505zl
  ENMIC 8TCX2+ 495zl

  Ja wole nieobiektywnie ENMICa :)))))


 22. K240 (autor: Lancer-Redakcja | data: 15/03/02 | godz.: 12:26)
  A jak wyciagasz te 190MHz? Asynchronicznie, czy synchronicznie? Asynchronicznie to ja wyciagam 200MHz, asynchronicznie, a tyle wyciagnac to obecnie mozna nawet na BIOSach oficjalnych, a nie overclockerskich jak kiedys.
  Wyniki, ktore podale w tabelce odnoisza sie do taktowan przy synchronicznych magistralach


 23. Lancer (autor: K240-brak rejestracji | data: 15/03/02 | godz.: 20:47)
  Synchronicznie uzyskalem 190FSB, na ukladzie kości Mikron CL2, ,na Nanya idzie na 179FSB.

 24. a skad wziles takie pamieci ? (autor: Meteor | data: 15/03/02 | godz.: 22:12)
  powaznie pytam.

 25. Pamieci (autor: Pamieci-brak rejestracji | data: 15/03/02 | godz.: 23:11)
  MAM firme komputerowa , i zalatwiam spzret róznisty . np moge zalatwic Gainwarda GF3 Power Pack !!! GoldenSample 128MB DDR Ti500 - 1120 zl. okx wiec pamieci zalatwilem z Niemiec z hurtowni mialem ich 100 sztuk ale byly drogie, teraz mialem nanya spox saa, ale slabsze , jeszce infineony dobrze dzialaja, ale i tak gorzej od Mikronów. okx trzymka..

 26. Płyty Abita (autor: fl@sh-brak rejestracji | data: 18/03/02 | godz.: 10:37)
  Mam jedno pytanie,jak wypadają wydajnościowo płyty na chipsecie AMD761 w porównaniu z ViaKT266/A

 27. Wydajność ABITA KG7 (autor: K240-brak rejestracji | data: 18/03/02 | godz.: 16:52)
  Teraz nie mam aktualnie testów abita KG7 - mailem taki egzemplaz i powiem szczeże ze dzialal bardzo stabilnie, lecz co do podkręcania wypada gorzej [ W MOIM PRZYPADKU 190 FSB KR7] lecz. Trzeba zwrócic uwage na AMD761 - na zakonczeniw produkcji tych układów. Mimo to jest to pozycja godna uwagi. Także cena okolo 580zl BRUTTO nie jest zbyt niska, lecz to ABIT a ABIT to plyta stabilna i wydajna pod każdym względem. Nie mam do niej żądnych zastrzezeń. Wpadke Abit mial jedynie z modelami Kt7 - na których pewne karty graficzne GF2 nie obsługiwały AGP4X.
  Gorąco polecam ABITA wszystkim, którzy potrzebuja stabilnej i wydajnej PG. - a co do podkrecania to jest to równie godna pozycja .
  Pozdro K240


 28. Poprawka (autor: K240-brak rejestracji | data: 18/03/02 | godz.: 16:57)
  Te GF2 obsługiwały AGP 4x tylko na plychie nie dzialaly, prawidlowo, miedzy innymi klopoty wystapily z WinFastem, Creativem. Prolink dzialal prawidlowo.

 29. Poprawka 2 (autor: K240-brak rejestracji | data: 18/03/02 | godz.: 17:00)
  :) te pamieci, pamieci 4 tematy wyzej to ja napisalem LOL:) Pomylilem sie z xywka, pozdro K240

 30. Ech EPoX i KT333 = lipa =/ (autor: Radek-brak rejestracji | data: 20/03/02 | godz.: 16:32)
  > Lepszy Epox na KT333. Napiecie Vcore do 2,25V, pamieci do 3,4V no i FSB da sie wyciagnac ponad 200MHz :P

  Niestety nie da się wycisnąć, kolega PI7ER testuje tę płytę i nie chce chodzić wyżej niż 170 MHz ;-))
  Oto cytat:
  "
  PITer (16:31)
  max odpaliłęm na 190
  Radek (16:31)
  a zeby dzialalo stab ?
  PITer (16:31)
  na 166 nawet raz 3dmarka przeszedł"

  Pozostawie to bez komentarza ;]


 31. Sprecyzowanie (autor: K240-brak rejestracji | data: 21/03/02 | godz.: 20:58)
  Co sie nie da podkrecic, jak nie potrafisz, to trudno, najpierw napisz co sie nie da podkrecic , a pozniej mozemy porozmawiac jak i czemu nie da sie podkrecic !!!
  Wszystko sie da , tylko trzeba wiedziec jak , a KT333 to inna historia, i teraz sie przezucam an wode i senfu trzeba sobie sprawic i wiecej śmignie, niz 190 -210 pozdro K240


 32. 3DMARK (autor: K240-brak rejestracji | data: 21/03/02 | godz.: 21:04)
  Wiec mam TB1400/1615/1742 po moim podkreceiu FSB na 133/190/205 GF2 Ti Ultra PixelView, DDR - 128 Micron DDR - 3DMARK 1024 32Bit - -----/7650/8232 pts.

 33. K240 - LoL (autor: Radek-brak rejestracji | data: 26/03/02 | godz.: 18:14)
  > -----/7650/8232 pts.

  Rotfl ^_^
  Chyba ze wykrecieles te karte do 350/650 :DD


 34. -_-;; (autor: Radek-brak rejestracji | data: 26/03/02 | godz.: 18:25)
  Chodzi mi o wyniki z 3D Marka 2001...
  Jeżeli są to dane z 3d Marka 2000 no to są ok :-)))


 35. 8KHAL (autor: ANDZIO-brak rejestracji | data: 29/03/02 | godz.: 14:25)
  LUDKI, Ta płytka to tylko wygolony 8KHA+, tego sie nie sprzedaje dla fachowców.
  Naprawdę porządy sprzęt to 8KHA+ kroi pozostałe płyty na głowę.


 36. NMC I EPOX (autor: ANDZIO-brak rejestracji | data: 29/03/02 | godz.: 14:30)
  jest kilka faktów niezaprzeczalnych jeżeli chodzi o płyty NMC i EPOX, są to te same płyty. Producentem jest EPOX. NMC tylko ogranicza się do SAMOLubnego zaklejania nazw EPOX swoimi oznaczeniami.

 37. problem z AGP na plycie GIGABYTE (autor: narq-brak rejestracji | data: 7/04/02 | godz.: 00:06)
  moja plyta glowna (gigabyte GA-7IXE4) obsluguje tryb
  AGPx1 i AGPx2, natomiast grafa (gf3ti200 winfasta) AGPx1, AGPx2, AGPx4. i tutaj mam problem: program diagnostyczny
  dostarczony w pudelku z gf3 (winfox) informuje, ze mam aktywny tryb AGPx1. w instrukcji od
  gigabyte nie ma zadnej wzmianki o ustawianiu AGP, wiec myslalem ze automatycznie sie ustawi AGPx2.
  czy ktos moglby mi pomoc???? a tak wogole, to nie wiem jak inne plyty glowne gigabyte, ale na tej mocno sie zawiodlem. najlepiej prosze o kontakt mailem.


 38. Soltek75drv-4 (autor: Dziki-brak rejestracji | data: 18/04/02 | godz.: 22:51)
  Soltek jest "najlepsze"
  i basta


 39. SOLTEK 75DRV4 (autor: Quess-brak rejestracji | data: 24/04/02 | godz.: 18:45)
  Ja osobiście odradzam SOLTEKA, a przynajmniej model 75DRV4. Miałem z tą płytą same problemy, a wcale nic nie podkręcałem. Wymieniłem ją na taką samą. Pochodziła tydzień dłużej od tej wcześniej. Przyczyna "zgonu" była ta sama co poprzedniej. W końcu wymieniłem ją na EPOXA 8KHA+.

 40. płyty gł. (autor: prred-brak rejestracji | data: 29/04/02 | godz.: 19:00)
  Ludziska czy jest jakas wiarygodna informacja Abit kontra Epox. Czy trzeba samemu segregowac i selekcjonowac info. pozdrówka.

 41. Epox 8KHAL (autor: mrowa_82 | data: 6/10/02 | godz.: 22:22)
  Od 2 dni jestem wlaścicielem epoxa 8KHAL i nierozumie czego wszyscy tak go zbesztali wydaje mi sie ze za ta cene to idealna plyta do podkrecania dla amatorów mi bez zadnych problemów udalo sie zamienic 1700+ na 2000+ szybkosc wydaje sie że jest też oki! naprawde jako użytkownik tej płyty narazie niemam zastrzeżeń a te 110 zł różnicy do epoxa na kt333 przeznaczylem na dopłate do geforca4 ti 4200 64 mb zamist wczesniej planowanego radka 9000 pozdrawiam

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL