Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
S P R Z Ę T
    

  Asus, ENMIC, Gigabyte: przegląd płyt na układzie KT333
 Autor: Lancer
 Data: 08/05/02
MSI, EPoX, Soltek: przegląd płyt na układzie KT333Niedawno prezentowaliśmy przegląd trzech płyt (MSI, EPoX, Soltek) na chipsecie KT333 firmy VIA (artykuł dostępny jest pod tym adresem - tam również znajdziecie więcej informacji o samym układzie), zaś w dniu dzisiejszym wzbogacamy "temat" KT333 o trzy kolejne produkty. Tym razem w porównaniu starły się Asus A7V333, ENMIC 8TTX2+ oraz Gigabyte GA-7VRX dostarczone przez firmy Sirius.pl, Amado i Simmtech. Zobaczcie sami, co ciekawego przygotowali nam producenci w modelach wyposażonych w najnowszy i coraz bardziej wchodzący pod strzechy, układ VIA KT333.

Asus A7V333

Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy przy spojrzeniu na laminat płyty to spore ilości niewykorzystanych przestrzeni. W sumie gdyby się mocno postarać, można było zwęzić płytę o kilka centymetrów. W sumie tłumaczy to spora ilość dodatków, którą znajdziemy w najmocniej "wypasionej" wersji. Testowana płyta nie była tą "naj". Ale po kolei.


Asus A7V333

Na laminacie znalazły się 3 gniazda pod pamięci DDR PC2700, port AGP Pro zgodny ze specyfikacją 2.0 oraz 5 slotów PCI. Wentylatory można podłączyć do 3 gniazdek. Za generowanie dźwięku odpowiada osobny 6-kanałowy układ dźwiękowy C-Media CMI8738. Odpowiednie wyprowadzenia znalazły się na krawędzi płyty. Dodatkowo umieszczono kontroler USB 2.0 oparty jednak nie o układ NEC, a VIA (VT6202). Wyprowadzenia portów znalazły się na stosownym śledziu (2 porty) wraz z portem Gameportu. Płyta obsługuje ponadto 4 porty USB 1.1 poprzez kontroler mostka południowego - wszystkie gniazda umieszczono na krawędzi płyty. Dodatkowo zainstalowano wyprowadzenia do czytników kart SD i MS (SecureDigital i MemorySticks). Mostek północny jest uzbrojony jedynie w bardzo wysoki radiator. Co ciekawe płyta wyposażone jest w głosowe powiadamianie o błędach. Dźwięk miłej, mówiącej po angielsku pani, wydobywa się z głośników podłączonych do karty dźwiękowej (nie jest zbyt wyraźny, ale zrozumiały). Płyta nie posiadała obecnych jedynie w najdroższej wersji kontrolerów RAID i FireWire.

Duża powierzchnia laminatu i sporo wolnych powierzchni spowodowało, że do samego rozplanowania elementów nie ma co się przyczepić - poza wyprowadzeniami z kontrolera FDD znajdującego się w dolnej części laminatu. Pamięci poprzez obecność tylko 5 slotów PCI są odsunięte od portu AGP i nie kolidują z kartą VGA. Socket procesora jest w podobnej pozycji co u ENMICa i raczej nie ma problemów z zakładaniem radiatora, ale zastosowano bardzo denerwujący model obudowy samego gniazda. Ząbek, o który zahacza się klips radiatora jest bardzo niski i pozostaje mały prześwit między nim a laminatem. Przez to niemożliwym stało się założenie stosowanego przeze mnie miedzianego radiatora Evercool. Po prostu nie sposób było go zapiąć, musiałem odwołać się do innego coolera. W zasadzie można spiłować ten ząbek, ale można nieodwracalnie tym, samym uszkodzić socket.

Laminat płyty jak przystało na Asusa zawiera całą masę przełączników odpowiedzialnych za zamianę magistrali FSB, napięć i mnożnika procesora. Opcje te dubluje BIOS - można w nim ustawić FSB na poziomie do 230MHz, napięcie można podnieść do 1,85V. Niestety nie można zmieniać napięcia pamięci. Mnożnik ustawia się zarówno w BIOSie jak i manualnie na płycie - jak kto woli.

Asus zastosował ochronę termiczną procesora C.O.P. (CPU Overheating Protection), które to zabezpiecza przed spaleniem procesora.

W pudełku znalazłem obok płyty - 3 kable (w tym 1xFDD), wspomniany już śledź z portami USB i Gameport. Płytka CD zawiera sterowniki, program antywirusowy Pccillin, program do monitoringu PC Probe. Obok obszernego angielskiego manuala, znalazła się druga książeczka, w której proces instalacji płyty opisano również po polsku - miły akcent. Wypada jeszcze wspomnieć o aluminiowej zaślepce do portów i naklejkach z opisem zworek, przełączników i wyprowadzeń na płycie.

ENMIC 8TTX2+

Jak to zwykle bywa, topowe produkty ENMICa schodzą z tych samych linii produkcyjnych co płyty EPoX. Prezentowana płyta nie jest tu wyjątkiem i jest odpowiednikiem EPoXa 8K3A+.


ENMIC 8TTX2+

Płyta ma typowy dla najnowszych ENMICów jasnobrązowy kolor laminatu. Przyglądając się jej bliżej można zauważyć, że konstruktorzy wzięli za podstawę starszy model płyty EPoX 8KHA+ (czyli ENMICowy 8TCX2+). Oczywiście zmian jest sporo, ale cały niemal blok zasilający jest zbliżony konstrukcyjnie do poprzednika. Podstawową różnica jest przeprojektowany dół płyty, na którym wciśnięto dodatkowy kontroler RAID HighPoint HPT 372. Sumarycznie więc płyta obsługuje do 8 urządzeń IDE ATA133 - połowa przez mostek południowy VT8233A, a połowa przez kontroler dodatkowy.

Płyta posiada 3 sloty pod pamięci PC2700, obsługuje port AGP w wersji 2.0 (AGP4x z Fast Writes, SBA), 6 gniazd PCI. Testowana płyta była w wersji 1.1 i obsługiwała sześciokanałowy dźwięk (dzięki obecności chipu ALC650). Tradycyjnie niemal już płyty ENMICa wyposażone są w wyświetlacz informujący o kolejnych procedurach POST.

Płyta posiada 3 gniazda na wentylatory. Standardowe 2 porty USB 1.1 na krawędzi płyty uzupełniają dwa dodatkowe na śledziu.

Mostek północny jest uzbrojony jedynie w radiator, bez wentylatora. Trzyma się on jedynie na dwustronnej taśmie klejącej. Niestety po zerwaniu go okazało się, że poprzez nierówną powierzchnię mostka północnego (wgłębienie w środku) radiator faktycznie miał kontakt z chipem jedynie na krawędziach.

Gniazdo procesora jest umieszczone tak, że nie ma żadnych kłopotów ze zdejmowaniem radiatora. Zatrzask na coolerze jest ułożony w poziomie (tak jak u Asusa), przez co nie ma wypominanych kiedyś kłopotów ze zdejmowaniem i zakładaniem radiatora. Gniazda wyprowadzeń taśm IDE z podstawowego kontrolera są ułożone stosunkowo wygodnie (pionowo), aczkolwiek dolne porty z kontrolera RAID są już ułożone poziomo... Pewna niekonsekwencja. Bardzo nieprzyjemnie umieszczono sloty pamięci. Znajdują się one niemal na górnej linii portu AGP, przez co karta graficzna GeForce4 Ti uniemożliwiała jakiekolwiek poruszanie dolnymi zatrzaskami. Chcąc wygodnie wyjmować pamięci trzeba wyciągać kartę graficzną. Taki to już urok 6 portów PCI.

Możliwości overclockingu są bardzo bogate. Najbardziej ciesząca opcją jest możliwość regulacji napięcia Vcore procesora od 1,4V aż do 2,2V. Napięcie pamięci zmienia się w podobnym do TCX2+ zakresie, tj. 2,5 do 3,2V. Nie ma możliwości regulacji napięcia I/O ani AGP. Częstotliwość FSB można ustawić na wartości od 100 do 255MHz. Nie mogło zabraknąć pełnej kontroli nad wszystkimi parametrami odświeżania RAMu i zmiany częstotliwości jego pracy (oczywiście w ramach tego, na co pozwala chipset). Można również regulować mnożnik procesora (o ile jest on odblokowany). Płyta posiada sprzętowy monitoring. Udostępnia podniesienie alarmu i wyłączenia komputera po przekroczeniu określonej temperatury i w przypadku spadku śmierci wentylatorka.

BIOS zawiera tabelkę MagicHealth znaną już z ENMICów i EPoXów (podaje temperatury i napięcia na ekranie POSTa). Ułatwiona do granic możliwości jest procedura wgrania firmware BIOSu. W trakcie POSTa wystarczy włożyć dyskietkę z nowym BIOSem i wcisnąć alt+F2, poczekać chwilę i już.

Pudełko zawiera kable FDD, i po trzy kable UDMA. Nie zabrakło wyprowadzeń zewnętrznych portów USB. Płytka CD obok sterowników niestety nie zawiera żadnego dodatkowego oprogramowania - chociażby antywirusa.

Gigabyte GA-7VRX

Gigabyte wita charakterystycznym dla siebie niebieskim kolorem laminatu. To już niemal wizytówka tego producenta. Płyta jest stosunkowo podobna do wyrobu Asusa. Tu również znalazło się tylko 5 slotów PCI, 3 DIMM DDR PC2700. Całość dopełnia standardowy port AGP 4x. Wersja, która otrzymałem nie posiadała kontrolera RAID, a jedynie standardowy kontroler ATA133 mostka południowego VT8233A. Układ dźwiękowy oparto o chip ALC201A (najlepiej wyposażona wersja ma obok kontrolera RAID Promise ma układ dźwiękowy oparty o układ Creative, a nie kodek AC97). Płyta obok zaszytego w mostku południowym kontrolera USB 1.1 ma dodatkowy układ VIA VT6202 pracujący z urządzeniami USB 2.0. Sumaryczna konfiguracja portów to 4 USB 1.1 (2 na krawędzi płyty) i 4 USB 2.0. Na całym laminacie znalazłem jedynie 2 gniazdka do podłączenia wentylatorków.


Gigabyte GA-7VRX

Mostek północny nie posiada aktywnego chłodzenia. Zastosowano jedynie radiator w kolorze złotym z logiem Gigabyte. Wartym wspomnienia dodatkiem jest pomysł na zdublowany BIOS nazwany DualBIOS. Co kryje się pod nazwą chyba tłumaczyć nie trzeba. W przypadku problemów z podstawowym oprogramowaniem - jego uszkodzeniem lub wykasowaniem płyta uruchamia się z zapasowej kości, a podstawowy układ EEPROM zostaje przeprogramowany. Z taką płytą znany (choć już stary) wirus CIH nie jest straszny.

W samym rozplanowaniu elementów na laminacie przyczepię się tylko do samego socketu procesora. Oś zapinki radiatora znajduje się w pionie. O konsekwencjach tego już wspominałem przy okazji opisu płyt MSI KT3 Ultra i Soltek DRV5. Przypomnę tylko, że bardzo poważnie to utrudnia zdejmowanie radiatora, zwłaszcza jeśli mamy mała obudowę. Jeśli chcemy uchronić procesor przed uszkodzeniem zmuszeni jesteśmy do wyjęcia całej płyty z komputera. Reszta jest już w porządku, gniazda IDE są dobrze umieszczone, a i sloty pamięci znajdują się na tyle daleko portu AGP, że nie kolidują ze sobą.

BIOS płyty to oprogramowanie AMI. O ograniczonej funkcjonalności tego rozwiązania już wspominałem (niemożliwość wywołania podręcznego menu i wybrania opcji oraz konieczność np. ręcznego przewinięcia przez 50 opcji by wybrać właściwe ustawienie FSB - nie można wpisać zawartości FSB z klawiatury). FSB reguluje się do 200MHz, napięcie pamięci do 2,8V, port AGP do 1,8V. Napięcie procesora reguluje się w procentach-5%, 7,5% i 10% (daje to wartości około 1,82V, 1,88V i 1,92V). Możliwości regulacji cykli odświeżania pamięci są specyficzne. Ręcznie wybiera się jedynie wartości CAS Latency i Command Rate. Pozostałe przestawiają się automatycznie po wybraniu opcji Fast Commmand od Normal do Ultra. Mnożnik zmienia się blokiem przełączników DIP na laminacie płyty. Zabrakło opcji wyłączenia komputera po przekroczeniu określonej temperatury czy też śmierci wentylatora.

Pudełko zawierało po kablu FDD i ATA133 oraz śledź z portami USB (przydałby się drugi). CD zawiera sterowniki, program Norton AntiVirus, Personal Firewall 2002 oraz narzędzie do overclockingu - EasyTuneIII. Dodatkowo znajdziemy kolorową ulotkę informującą o zasadach instalacji i konfiguracji płyty. Jako ciekawostkę należy wymienić naklejkę na pudełku informująca o tym, że płyta nie ma problemów z obsługa kart NV17 (GF4 MX). Cenna to informacja, biorąc pod uwagę, że wiele modeli płyt i kart tego typu nie współpracuje ze sobą.

Testy

Przed przystąpieniem do przeglądania tabel testowych należy wspomnieć o kwestii oprogramowania. Początkowe testy w przypadku płyty Asus A7V333 przeprowadzałem na pierwotnym BIOSie w wersji 1004. Płyta powodowała jednak sporo problemów, a i jej wydajność nie należała do najwyższych. W międzyczasie pojawiły się jednak nowe BIOSy. Do ostatecznych testów wykorzystałem BIOS w wersji 1006.004 Beta, charakteryzujący się wysoką wydajnością, a jednocześnie gwarantujący bardzo stabilną pracę. Co prawda pojawiły się drobne zgrzyty przy współpracy z kartą graficzną (po wgraniu sterowników objawiały się notoryczne zawieszenia przy ładowaniu Windowsa), ale udało mi się je rozwiązać. Ostatecznie płyta nie sprawiła już żadnego kłopotu. BIOS skonfigurowany był jako "Turbo".

Wspomnę tylko, że na starym oprogramowaniu i ustawieniu "Optimal", płyta osiągnęła w teście SiSoft Sandra 2001te transfery pamięci na poziomie 821/880, a po zmianie... sami zobaczycie poniżej.

Podobnie postąpiłem w przypadku płyty ENMIC wgrywając najnowszy dostępny BIOS datowany na 15.04.2002. Pewna różnica w porównaniu z BIOSem z 28.03 jest widoczna (jeśli porówna się osiągnięcia EPoXa 8K3A+), ale wzrost nie jest tak spektakularny jak u Asusa - o ile w ogóle jest.

Płyta Gigabyte pracowała na BIOSie o symbolu F1.

Platforma testowa

Sprzęt do testu dostarczyły firmy:

PC Mark2002
PC Mark2002 (kliknij)

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Jak widać, zasadniczo płyty Asusa i ENMICa cechuje podobna wydajność - szczególnie w testach, w których liczy się karta graficzna (gry), a więc jakość implementacji portu AGP. Różnice się pojawiają, ale nie mają one praktycznego znaczenia. Istotniejsze różnice dopiero zaczynają zwracać uwagę w testach PCMark i WinRAR (wykorzystanie dysku twardego). O ile PCMark wykazuje przewagę kontrolera dyskowego ENMICa (minimalna), to WinRAR znacznie korzystniej wypadł na płycie Asusa. Co prawda sumarycznie 20s to niewiele, ale jednak przyznać należy, że dysproporcja jest co najmniej widoczna.

Ostatnim godnym odnotowania testem jest SPECviewperf. Tu już różnice ponownie są dostrzegalne i nie ma co ukrywać, ENMIC pokazał klasę wyprzedzając we wszystkich testach Asusa. Biorąc pod uwagę skalę całego benchmarku (w zasadzie braku miary) różnice dochodzące do 1,5pkt są spore. Co prawda sam program cechuje umiarkowana powtarzalność testów, ale akurat istniejące różnice powtarzały się za każdym razem. Co ciekawe jednak, tak entuzjastycznego podejścia do ENMICa nie wykazał test o podobnych charakterze - Cinema 4D. Tu obie płyty bardzo się do siebie zbliżyły, ale przewagą Asusa w pierwszym teście.

Osobnym przypadkiem jest Gigabyte. Płyta sprawiała początkowo nieco problemów wieszając się, ale ostatecznie po podniesieniu napięć zasilających pamięci, problemy ustąpiły (tego samego nie musiałem robić ani z ENMICiem, ani Asusem, który tej regulacji wcale nie posiadał, a dodam tylko, że pamięci są przystosowane do pracy z zegarem 183MHz przy CL2!). Ogólnie w testach innych niż syntetyczna Sandra, czy choćby TestCPU płyta zostawała z tyłu. Nie były to różnice małe, jak te dzielące Asusa i ENMICa (choć faktycznie w większości przypadków na komfort zwyczajnej pracy nie ma to wpływu). Warto zauważyć jednak, że kompresja *.rar przebiegała aż półtorej minuty dłużej niż na wzorcowym Asusie! Wydajność płyty Gigabyte pracującej z 333MHz pamięciami nie imponuje i w tej kwestii równać się może raczej ze starszymi wyrobami bazującymi na KT266A.

Testy Pamięci

Patrząc na wyniki pracy podsystemu pomięci można dojść do dwuznacznych wniosków. Z jednej strony wcześniejsza wersja Sandry jednoznacznie pokazuje, kto ma lepszy dostęp do pamięci, ale nowsza edycja tego samego testu pokazuje już co innego. Przewaga ENMICa w pierwszym teście okazała się złudna. To Asus jest szybszy? Całość próbuje pogodzić Cachemem, który pokazuje bardzo zbliżoną prędkość transferu obu płyt. Obie mają również relatywnie małe opóźnienia - 203~207 cykli to niezły wynik. KT266A miał w okolicach 230 cykli.

Moje wcześniejsze słowa odnośnie Gigabyte znajdują potwierdzenie w testach pamięci. Płyta mimo pamięci pracujących jako PC2700 ma wydajność na poziomie starego KT266A. Gigabyte powinien ostro wziąć się do roboty i naprawić błędy (jak to zrobił Asus). GA-7VRX mocno zostaje w tyle i to nie tylko w testach pamięci, ale oferuje o 10% dłuższe oczekiwanie na dane. Strata 23 cykli w stosunku do A7V333 jest spora i na pewno ma swoje odbicie w testach.

Overclocking

W kwestii uzbrojenia overclocking'owego zarówno ENMIC, jak i Gigabyte wydaje się być produktem zdecydowanie lepszym od Asusa. Najbardziej zachęcająca się jest możliwość podnoszenia napięcia zasilającego procesor aż do 2,2V na ENMICu. W przypadku zbyt słabego chłodzenia może co prawda tak wysokie napięcie okazać się bardzo szkodliwym (wzrost emisji ciepła), ale jest nie do pogardzenia w przypadku chęci osiągnięcia wysokich częstotliwości. Nie do pogardzenia jest również możliwość regulacji napięcia pamięci. Zabrakło jej na Asusie co nieraz uniemożliwiało osiąganie wysokich częstotliwości magistrali FSB z taktowanymi w stosunku 1:1 pamięciami. Asus woli nie narażać swoich klientów na możliwość uszkodzenia sprzętu przez ekstremalny overclocking - możliwość podniesienia napięcia Vcore do 1,85V jest parametrem typowym dla większości płyt innych producentów. Nieco inaczej zachował się Gigabyte dając możliwość niezwykłego, bo procentowego, a nie w woltach podnoszenia Vcore.

Jeśli chodzi o ilości wyciśniętych MHz z procesora, to przy ustawieniu napięć na płytach na 1,8V uzyskały taki sam rezultat - 1790MHz. Po podniesieniu napięcia do 1,9V ENMIC uzyskał już 1830MHz, Gigabyte o 30MHz mniej. Niestety tak wysokie podnoszenie napięcia pociąga za sobą gwałtowny wzrost temperatury CPU. O ile przy 1666MHz jest to do 45stopni, to przy 1830MHz (AthlonXP 2200+) i 1,9V jest już do 57stopni.

Asus i ENMIC oferują mnożniki FSB/PCI na poziomie 1/3, 1/4 i 1/5. ENMIC 1/5 uruchamiał począwszy od magistrali 166MHz, u Asusa od 160MHz. Asus osiągnął stabilne FSB 183MHz FSB, ENMIC 210MHz. Niestety możliwości A7V333 ograniczał brak regulacji napięć pamięci. W przypadku Gigabyte wartości magistrali PCI są trudne do stwierdzenia. Żadne menu nie podawało tej wartości (Asus i ENMIC podawał). Gigabyte udało mi się podkręcić zaledwie do 147MHz. Płyta wstawała co prawda na 166MHz, ale system operacyjny nie ładował się do końca kończąc pracę efektownym BSOD i ... z koniecznością przeinstalowania go (zagubione pliki).

Płyty Asusa i ENMICa cechowała jednak mała wydajność przy taktowaniu synchronicznym zegarem 166MHz. Była ona na poziomie ustawienia 133MHz FSB i 166MHz pamięć.

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Jak widać wydajność nie imponuje (szczególnie Sandra nie pokazuje nic wyśmienitego - za wyjątkiem wysokich w stosunku do Asusa wyników ENMICa) i w tym względzie płytom trochę brakuje do starego ENMICa 8TCX2+ i MSI KT3 Ultra. Warta wytknięcia jest jednak sprawa wadliwej pracy przy wysokiej szynie PCI.

Asus nie wstaje przy szynie PCI wynoszącej 40MHz (a więc np. 160MHz FSB). Dawniej te same kłopoty trapiły EPoXa jak i ENMICA na KT333. Problem jednak został już rozwiązany i obie płyty na nowych BIOSach nie mają większych problemów (czekamy na stosowny BIOS Asusa). Płyta TTX2+ uruchomiona na FSB 165MHz (a więc z mnożnikiem PCI 1/4) ma wydajność wprost fantastyczną (Quake3 fast 285fps, SiSoft Sandra 2002 memory 2566MB/s / 2401MB/s)... Przestawienie magistrali na 166MHz, a tym samym uzyskanie bezpiecznego mnożnika PCI 1/5 powoduje gwałtowny zwrot sytuacji. Czyżby jakiś bug w KT333?

Na koniec wspomnę o małym oszustwie. Okazuje się, że przy defaultowym taktowaniu procesora Asus zaocznie go podkręca. Zamiast ustawionych 133MHz faktycznie jest 135MHz. Zamiast Ahtlona XP 2000+ taktowanego 1666MHz jest CPU taktowany zegarem 1685MHz. Niby niewiele, ale jednak wpływ na benchmarki niskopoziomowe jest widoczny. ENMIC nie był wiele gorszy - też był Athlon 1670MHz. Co ciekawe jednak, przy FSB 166MHz Asus podaje idealną częstotliwość - do dziesiątych części MHz. Gigabyte z kolei przy defaultowym ustawieniu podawał 1674MHz. Czy nikt już nie jest pośród producentów uczciwy ;) ?

Podsumowanie

TwojePC - Polecamy!Płyty ENMIC i Asus prezentują zbliżoną wydajność i z pewnością należą do najszybszych obecnych na rynku. Obie płyty nagradzamy naszym znakiem jakości. Istniejące różnice są raczej marginalne i można pominąć jako trudne do zauważenia w rzeczywistości. Przy porównaniu obu wyrobów widać jednak nieco inne podejście konstruktorów do klienta. ENMIC z pewnością jest dobrym wyborem dla overclockerów. Dowodzi tego nie tylko wysoka możliwość ustawienia magistrali FSB (o ile posiadamy odpowiednie pamięci), ale nade wszystko niespotykana za często skal regulacji napięć. Płyta dodatkowo posiada kontroler RAID pozwalający podłączyć dużą ilość urządzeń, nawet pracujących w standardzie ATA133.

Asus stara się trafić do nieco szerszego grona odbiorców. Nie posiada co prawda aż takich możliwości overclockingu, ale wysokiej jakości zintegrowany układ dźwiękowy i obecność kontrolera USB 2.0 pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość. Starając się chronić procesor przed przypadkowym spaleniem zastosowano bardzo przydatny układ ochrony termicznej C.O.P. Ciekawe z pewnością jest to, że płyta jako jedna pośród niewielu potrafi nieźle do nas zagadać. Ciekawy to "bajer"... ale na dłuższą metę jest nieco denerwujący.


Gigabyte należy traktować w innych kategoriach. Przez cały czas pracy na niej miałem przykre uczucie obcowania z wyrobem co najwyżej w wersji beta. Stabilność nie imponowała i początkowo trapiły mnie problemy z licznymi zwisami. Wydajnością produkt ten nie grzeszy i może co najwyżej równać się z płytami na starym chipsecie KT266A-po obsadzeniu bardzo popularnymi pamięciami PC2100 wydajność jeszcze mocniej zaczyna kuleć (Quake3 fast-245fps; Sandra2001te memory 830/860MB/s). Co prawda płyta jest nieźle wyposażona, ale polecałbym ją tylko w przypadku konkurencyjnej, niskiej ceny i dla osób, dla których wydajność ma drugorzędne znaczenie, choć faktem jest, że należy przyznać, że faktycznej różnicy między tym produktem, a innymi poza specyficznymi sytuacjami nie dostrzeżemy (benchmarki). Początkową sympatię overclockera (napięcie Vcore do 1,9V) studzi niska podkręcalność przez szynę FSB i słaba wydajność (w przecież o wyciśnięcie wszystkich potów chodzi przy overclockingu). Pozostaje liczyć, że producent wypuści stosowny BIOS naprawiający błędy - w szczególności ze stabilnością.

Zobacz także inne artykuły:
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sklep Internetowy Sirius Computers       Sklep Internetowy Sirius Computers

AMADO Sp.J.       AMADO Sp.J.

SimmTech       SimmTech
 • ul. Św.Rocha 10a (D.H. Pasaż) lok. 3, Białystok
 • Tel. (085) 7489917, 7489918, 7489919
 • Fax. (085) 7489919
 • WWW: www.simmtech.pl
 • e-mail: simmtech@edo.pl

Multimedia Vision       Multimedia Vision

4MAXCool       4MAXCool

ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.       ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. hohoho (autor: McKania | data: 8/05/02 | godz.: 12:23)
  pierwszy jestem, pierwszy

  to jest dopiero cos, no nie?

  a na temat artykulu to sie wypowiem w sobote [niektorzy wiedza, dlaczego:) ]


 2. jedna tylko uwaga (autor: McKania | data: 8/05/02 | godz.: 12:27)
  takie podnoszenie napiecia na procu jak u asusa [1.85V] czy GB [1.92] to se mozna o kant dupy roztrzasnac

  a brak jakiejkolwiek mozliwosci podniesienia napiecia na pamieciach u asusa to juz totalna porazka

  z tym, ze prawda jest tez taka, ze to juz nie te czasy, gdzie 80% prockow krecilo sie o 40% nominalnej czestotliwosci:).... a szkoda...


 3. Kania (autor: McSlavko | data: 8/05/02 | godz.: 12:31)
  Ty się bierz za nauke a nie tutaj bedziesz komentował artykuły !!!!!!!!!!

 4. ENMIC (autor: exek-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 12:38)
  A CO TO JEST ZA FIRMA ENMIC ??
  1 RAZ SLYSZE !!! HEH :)


 5. Gigabyte (autor: simonoj-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 12:45)
  Ja mam plyte Gigabyte GA-7VRXP (RAID+USB2.0+CREATIVE) rev. 1.1 i wszystko dziala OK, bez zadnych zwisow i innych problemow.

 6. Odnosnie testu (autor: lakers-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 12:51)
  Brawo - test znowu mi sie podobal :-) Mysle ze twojepc robi juz naprawde jedne z najlepszych :-) I w koncu ktos pomyslal zeby zaladowac nowe biosy do plyt - chodzi mi tu o Asusa (recencja na www.in4.pl) - a nie zaraz stwierdzil ze plyta to totalna porazka(non stop sie wiesza). No i test na czasie a to jest wazne. Aha jedyna wada to ta ze funkcja Asusa COP jest za malo doceniona !!! Ja juz spalilem Athlona XP i wiem jak pozniej sie trudno reklamuje a Asus by temu zapomiegl. Wiec nie jest to taki malo wartosciwy dodatek :-)

 7. brakuje jeszcze (autor: Magnus | data: 8/05/02 | godz.: 13:58)
  tabelki która by pokazywała domyslną magistrala. Chodzi mi o to że np asus ma 134 a gigabyte 132,5 co rzutuje na wyniki. Sprawdźcie WCpuid jakie są te wartości i dodajcie tabelke.

 8. !@#$%^&*() (autor: jakac-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 14:39)
  Płyty są do dupy i tyle, ale to nie wina producentów płyt tylko takich firm jak VIA i SIS.

 9. Asus,Enmic,Giabyte-KT333 (autor: Waldek-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 14:50)
  Moim zdaniem,czasy gdy Asus był poza zasięgiem innych producentów już minęły.Wybierając płytę pod P4-A wymieniłem płyte Asusa na Gigabyte.Ta druga jest zdecydowanie lepsza.Szkoda,ponieważ do Asusa mam sentyment.Poza tym Gigabyte do swoich wyrobów dodaje oprogramowanie Symantec-a.Asus jest sztucznie faworyzowany.

 10. @Lakers (autor: NetCop-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 14:58)
  Wgrać nowy BIOS to można jak jest co wgrać. W chwili testów nie było żadnych nowszych BIOSów.

 11. @NetCop (autor: lakers | data: 8/05/02 | godz.: 15:10)
  W sumie racja (sorry jezeli cie urazilem) w koncu testowales pierwszy i za to naleza sie brawa :-)

 12. Niestabilność Gigabyte'a (autor: NetCop-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 15:10)
  I znów ciekawa sprawa. Testowany przez mnie egzemplarz byl super stabliny za to wyniki faktycznie odbiegaly nieco od pozostalych plyt na KT333. Duzo zalezy wiec od konkretnego egzemplarza plyty oraz aktualnej wersji BIOSu w chwili testu. W tej sytuacji na dobrą sprawę nie ma testu w pełni obiektywnego ukazującego jak działa dany model, a jedynie jak działa dany egzemplarz w czasie przeprowadzanych testów. Wyniki z czasem mogą ulegać zmianie i to dość znacznie o czym należy pamiętać.

 13. Magnus (autor: Lancer-Redakcja | data: 8/05/02 | godz.: 15:34)
  Wartosc faktycznej magistrali na plytach to odpowiednio:
  Asus-135,03MHz
  ENMIC-133,6MHz
  Gigabyte-133,93MHz


 14. Gigabyte vs stabilnosc (autor: Lancer-Redakcja | data: 8/05/02 | godz.: 15:37)
  Troche obcuje z tymi plytami i stwierdzam ze sporo zalezy od sztuki. Generalnie najmniej problemow jest z wersja max. Wersja obcieta jest bardzij konfliktowa i mniej stabilna (ale to nie regula). Czyzby Gigabyte prowadzil selekcje (tansze=gorsze)?

 15. @Lancer (autor: NetCop-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 17:25)
  To samo i ja zauważyłem i nie dotyczy jedynie Gigabyte'a. Model full wypas z USB2/RAID/Sieć itp. wyglądają mi na wyselekcjonowane z całej produkcji jako te lepsze lub odwrotnie, modele minimalne jako wyselekcjonowane słabsze egzemplarze. Coś w tym na pewno jest. @Lakers - nie uraziłeś mnie. Po prostu poczułem się w obowiązku odpowiedzieć :-)

 16. Asus A7V333 (autor: jim-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 21:34)
  właśnie odpaliłem A7V333 z raidem i całą resztą bajerów i chyba C.O.P nie zadziałał bo mam do tego zjaranego Athlona 1800 XP. Płyta mówi: "system failure, CPU test." Czy to możliwe żeby przy technologii C.O.P. i collerze HHC-001 heat pipe spalić procesor bez kręcenia go w górę?

 17. Co do stabilności Gigabyte'a (autor: Babek | data: 8/05/02 | godz.: 22:24)
  To chciałem zauważyc ze np pojawiające sie nowe wersje biosu w przypadku tych płyt, a jest ich znacznie mniej niz innych firm z reguly poprawiaja wyswietlanie i mozliwosc instalacji wiekszych dyskow, prockow itp, w przypadku plyt MSI ( ktore mialem i uwazam za bardzo dobre) i Asusów, czy abitówco chwila wychodzą jakieś nowe biosy, więc one chyba maja większy problem, np błędy w porcie PS2, czy niemozność zainstalowania windowsa z dyskiem IBM 40 GB???. Skłądałem własnie koledze komputer na Gigabajcie KT333 sam mam na AMD 761 i nie zauważyłem zadnych problemów, a co ciekawsze na moim 761 +win XP system jest najbardziej stabilny od 4 lat , pierwszy raz moge zapouszczac komputer na kilka dni non stop. Myśle ze tutaj był chyba albo felerny model płyty, albo błędy w instalacji, ( choć stawiam na to drugie)

 18. Bobek (autor: Lancer-Redakcja | data: 9/05/02 | godz.: 09:32)
  Powodzenia. Mam nadzieje, ze Ci sie uda, bo w koncu umiesz poprawnie Winde zainstalowac

 19. Napiecia procesora i pamieci a7v333 (autor: mmichalewski-brak rejestracji | data: 9/05/02 | godz.: 10:15)
  Z tym brakiem mozliwosci regulacji napiecia dla pamieci u asusa nie dokonca jest tak.. znalazlem w sieci cos takiego :

  Just above the AGP slot there are 2 undocumented jumepers
  J1 and J2, with them it is possible to adjust the DIMM/RAM voltage. The settings are:

  JP1 [1-2] - JP2 [1-2] = 2.50volt
  JP1 [2-3] - JP2 [1-2] = 2.65volt
  JP1 [1-2] - JP2 [2-3] = 2.75volt
  JP1 [2-3] - JP2 [2-3] = 2.80volt

  Podobnie jest z napieciem dla procesora tez to co napisanie nie jest do konca zgodne z prawda ...mozna uzyskac wieksze wartosci zamiast wklejamc moze tak bedzie prosciej:

  http://www.amdmb.com/...24c61c&threadid=113092

  polecam www.amdmb.com


 20. zgadzam sie z przedmowca mmichalewski (autor: rudzik-brak rejestracji | data: 9/05/02 | godz.: 11:03)
  a7v333 ma mozliwosci zmiany napiecia na dimm'ch i rdzeniu procesora (2,3 V):

  http://www.lostcircuits.com/...asus_a7v333/1.shtml


 21. Napiecia (autor: Lancer-Redakcja | data: 9/05/02 | godz.: 11:34)
  Byc moze to co piszesz jest prawda (nie sprawdzalem). To cenne informacje. W instrukcji nie jest to jednak opisane wiec jest to mocno nioficjalne ustawienie. Asus sie do tego nie przyznaje (ciekawe czemu?).

 22. sprawdzalem Asusa (autor: rudzik-brak rejestracji | data: 9/05/02 | godz.: 15:02)
  nie mierzylem napiecia na dimm'ach, ale na procesorze sprawdzalem, po ustawieniach zworek w monitorze plyty na rdzeniu mialem 1,92 v. dalej nie sprzwdzalem mam zbyt slaby wiatraczek. co ciekawe standartowe ustawienia napiecia na dimm'ach jest wyzsze niz zalecenia jedec.

 23. Temperatura procesora na A7V333 (autor: RomF-brak rejestracji | data: 10/05/02 | godz.: 16:18)
  Zaobserwowałem dziwną rzecz, temperatura procesora (XP2000+) na płycie KR7A-R wynosiła w spoczynku 48 st. podczas obecnych upałów skoczyła do 52 st.. Natomiast po zmianie płyty na A7V333 przy tej samej konfiguracji nie mogę zejść poniżej 60 st. Próbowałem zmienić chłodzenie z Zalmana CNPS5100- Cu na DragonOrba3/7000, sprawdzałem smarowanie i NIC. Proszę o opinię, ewentualnie na email.

 24. Romf (autor: Lancer-Redakcja | data: 11/05/02 | godz.: 11:57)
  Plyta czyta dane z czujnika wewntarz CPU. Abit robil to tylko z czujnika pod CPU. Wczesniejsze tego nie robily. Wewnatrz procka jest cieplej niz pod nim. Ja w czasie testow mialem okolo 52stopni.

  Teraz na WC mam 39stopni przy A2200+ full load :)


 25. Gdzie moge kupić płytę ENMIC (autor: Hali-brak rejestracji | data: 12/05/02 | godz.: 18:53)
  W żadnym sklepie w krakowie nie moge znaleźdz płyty ENMIC. Więc prosze o podanie jakiegoś sklepu internetowego gdzie mógłym ją kupić.

 26. Gigabyte the best..!! czy ?? (autor: Shabel-brak rejestracji | data: 17/05/02 | godz.: 13:35)
  Coz moge powiedziec... looknijcie tam.. http://www.tomshardware.com "Out of a total of 18 test candidates, the Gigabyte GA-7VRXP made the best impression: in all of the benchmark disciplines, this motherboard with the KT333 chipset ranks among the top performers. The only other boards to offer stiff competition were the Epox EP-8K3A+ and the Enmic 8TTX2+, both of which managed [...] The winner of the KT333 comparison: the Gigabyte GA-7VRXP. " nic dodac nic ujiac , chyba mieliscie rzeczywiscie wrsjie beta......

 27. Gigabyte (autor: Tomek-brak rejestracji | data: 19/05/02 | godz.: 13:14)
  Od dwóch dni mam Gigabyta GA-7VRXP i jest super, żadnych zwisów, kręci się cud a wyposażenie też niczego sobie no i wreszcie nie mam problemów z GF 4 Ti 4400 ( na Abicie były i to jakie )....

 28. 7VRX (autor: jaro!-brak rejestracji | data: 23/05/02 | godz.: 07:32)
  Mam od wczoraj tę płytę bios ver. 1.1 AMI z pamięciami 2100 i jest ciekawie - wszystko chodzi trochę lepiej (szybciej) 'na oko' niz na MSI Kt133 na której miałem athlona wczesniej ale benchmarki pokazują nizsze wartości !. Narazie brak jakichkolwiek problemów ze stabilnością czy konfiguracją .

 29. gigabyte (autor: boomaga-brak rejestracji | data: 11/06/02 | godz.: 11:42)
  Jestem użytkownikiem płyty 7VRX i to tej wypasionej z Raidem i dobrym dźwiekiem i mam cały czas problemy z urochomieniem kompa... Po prostu startuje po zimnym boocie za 2 lub 3 razem... Ale jak zastartuje żadnych problemów. (narazie) :)

 30. AMD MAINBOARD (autor: Mademan-brak rejestracji | data: 11/06/02 | godz.: 13:37)
  ZA DUŻY WYBÓB PŁYT GŁÓWNYCH POD AMD :-)

 31. ASUS A7V333 (autor: Daurel-brak rejestracji | data: 13/06/02 | godz.: 14:05)
  Mnie to wkurzaja testy, zanim przystapilem to testów, nie jest zgodna z tym opisem waszym. Chodzi o USB 2.0 jest chipset Texasa Instruments, jeszcze "Ząbek, o który zahacza się klips radiatora jest bardzo niski i pozostaje mały prześwit między nim a laminatem" to jest naprawde psujaca opinie wobec ASUSA wiec asus staral zakleic specjalnym teflonem do laminatu zeby nie scierac. ;).. Haha jak to nie mozna zmieniac Napiecie Pamieci DDR, a jest!!! A gdzie jest mowa i FireWire jak ona dodala dodatkowe zlacze na sledziu!!!!! Jeszcze o Raidzie nie wspomniam, tez malo poisaliscie. Wkurzony nie wiem jak mam w to wierzyc. ;\ Powozenie prosze o poprawke w tym Testach, miejcie dobre okulary!!!

 32. problem z 1.7 XP (autor: bigszu99-brak rejestracji | data: 15/06/02 | godz.: 21:55)
  Mam 7VRX i 1.7 XP, win XP i problem z wykrywaniem procesora (wykrywany jest jako Athlon 1.1 ) Przy ręcznym ustawieni FSB na 133 system się wiesza, na by hard. Uaktualnienie bios do F2 nic nie dało.

 33. Daurel (autor: Lancer-Redakcja | data: 12/07/02 | godz.: 18:29)
  Sorra ze dopiero teraz odpowiedam, ale teraz dopiero poczytalem stare komentarze. Wiec napisze tyle-przeczytaj jeszcze raz text i wtedy komentuj!!! (Płyta nie posiadała obecnych jedynie w najdroższej wersji kontrolerów RAID i FireWire. )<=doczytales to zdanie???? Jak ma opisywac cos czego nie ma???
  Co do zombka to chyba cos jest nie tak skoro inne plyty tez maja oklejone okolice gniazdka by sciezek ni euszkodzic i nie mialem problemu z zalozeniem coolera, a tu mialem. To kto jest winny?
  A gdzie jest napieci Vmem opisane w instrukcji? Nie ma, a nie po to jest instrukcja zeby potem glowic sie co i jak jest gdzie jest. Moim zdaniem to wina Asusa ze nie informuje w klarowny sposob klientow o mozliwosciach wyrobu. Po za tym inni juz to zauwzyli i dopisali.
  Asus stosuje kilka wersji plyty z komponentami rozych roznych producentow. Zalezy na co trafisz.


 34. Gigabyte (autor: SKula-brak rejestracji | data: 13/07/02 | godz.: 02:12)
  chcialbym zauwazyc, ze na tomshardware plyta gigabyta (tylko ta spasiona) wygrala tak wiec nie wiem co jest, poniewaz ten serwis ma ogromny autorytet (na swiecie ;))
  a u was gigabyte jest jako ostatni...


 35. Asus A7S333 ten na sis (autor: PIT_er-brak rejestracji | data: 13/07/02 | godz.: 09:34)
  Mam pytanie czy on też jest tak samo dobry jak A7V333?? Lancer może ją testowałeś jak z wydajnością???

 36. Jak zmienia się FSB w Asusie?? (autor: green-brak rejestracji | data: 6/08/02 | godz.: 11:32)
  Na stronie Asusa pisze, że magistralę FSB zmienia się poprzez zworki. W recenzji pisze, że ta możliwość jest dostępna także w BIOS'ie. Więc niech ktoś mi powie jak to z tym jest. Bo nie wiem czy opłaca mi się kupować tą płytę.

 37. lepsze i gorsze płyty (autor: lordyp-brak rejestracji | data: 3/09/02 | godz.: 09:07)
  Na ASUSIE A7V333 ,przy GF4 Ti4200, Athlonie 1700+,128 DDR RAM mam ( bez podkręcania) 8980 pkt w DMarku - przy tej samej konfiguracji na płycie ECS K7S5A ( najnowższy bios) 8240 pkt - daje do myślenia - przy różnicy ponad 200 zł (ASUS bez RAIDu)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2020, TwojePC.PL