Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
S P R Z Ę T
    

  Recenzja płyty Spacewalker Shuttle AV40
 Autor: Lancer
 Data: 03/10/01

Recenzja płyty Spacewalker Shuttle AV40 Od kiedy zadebiutował procesor Pentium4 byliśmy skazani na jedyne słuszny układ logiczny go obsługujący - i850 Tahema współpracujący z drogimi i mimo pozorów wcale nie najwydajniejszymi pamięciami Rambus RDRAM. Dopiero kilka miesięcy potem ukazał się kolejny układ i845 obsługujące na dzień dzisiejszy popularne, ale nie zapewniające odpowiedniej przepustowości pamięci SDRAM PC133. Trzecim istniejącym rozwiązaniem jest intensywnie zwalczany układ VIA czyli P4X266 obsługujący zarówno pamięci SDRAM PC133, jak szturmem zdobywające rynek DDR'y. O perturbacjach związanych z próbą wprowadzenia go na rynek w poważniejszych ilościach możemy poczytać w codziennych newsach. Ostatecznie, mimo różnych zakulisowych działań Intela powoli układ znajduje się w ofercie producentów płyt głównych. Dzięki uprzejmości firmy Komputronik udało mi się przetestować jedną z pierwszych płyt głównych na tym ciekawym układzie - wyrób firmy Spacewalker Shuttle AV40.

P4X266

Układ ma tradycyjną dla najnowszych rozwiązań VIA konstrukcję. Składają się nań mostek północny P4X266 i mostek południowy VT8233.

Obydwa układy łączy specjalizowana magistrala V-Link o przepustowości 266MB/s. P4X266 potrafi obsłużyć zarówno procesory w gnieździe Socket423, jak i najnowszym mPGA478 na szynie AGTL+. Obsługiwane pamięci to stare i dobrze znane SDRAM, jak i pamięci DDR. Tradycyjna już dla układów VIA konstrukcja asynchroniczna kontrolera pamięci mostka północnego P4X266 pozwala taktować RAM częstotliwością inną niż magistrala procesorowa, dlatego też istnieje możliwość użycia zarówno pamięci taktowanych zegarem 100, jak i 133MHz (PC100 i PC133 w przypadku SDRAM oraz PC1600 i PC2100 jeśli są to DDR'y). Oficjalnie wspierana szyna systemowa ma częstotliwość 100MHz (efektywnie 400MHz w trybie Quad Pumped Bus), choć niektóre specyfikacje podają też, że chipset obsługuje magistrale 133MHz. Obsługiwana ilość pamięci to 4GB. Port AGP w standardzie 4x obsługuje szybkie wpisy-FastWrites.

Mostek południowy ma obsługę do czterech urządzeń ATA100, 5 gniazd PCI 2.2 (shared), 6 gniazd USB. Kodek dźwiękowy AC'97 jest zgodny ze specyfikacją 2.2. Opcjonalnie są też modem i układ logiczny kontrolera sieciowego.

Shuttle AV40

Dostarczona do testów płyta to wyrób firmy Spacewalker - Shuttle AV40. Wykonana jest w dominującym (o ile zmonopolizowanym ;) standardzie ATX. Tak jak większość najnowszych konstrukcji posiada wymiar 30,5cm x 24,4cm. Jest to płyta czterowarstwowa.

Na płycie osadzono najnowszy typ gniazda pod procesory Intel Pentium 4 - mPGA478B. Gniazdo otoczone jest plastikowym stelażem służącym do mocowania radiatora na procesorze-jest niestety niekompatybilne ze stosowanymi dotychczas radiatorami przeznaczonymi na procesory Pentium4 Socket 423. Na laminacie obok tradycyjnego już gniazda zasilacza ATX umieszczono 2 inne standaryzowane w specyfikacji ATX 2.03 pomocnicze gniazda dostarczające dodatkowych napięć. W 3 gniazda 184pinowe przeznaczone pod pamięci DIMM DDR sloty możemy włożyć do 3GB pamięci. Gniazda są na tyle daleko od portu AGP, że nawet dosyć długa karta, jaką jest np. GeForce3 nie przeszkadza w wyjmowaniu RAM'u. 5 slotów PCI wydaje się być ilością wystarczającą, lecz dla niektórych może być to zbyt mało, zważywszy, że gniazdo AGP jest przesunięte o jedną pozycję w dół i jeśli ktoś ma jakieś wymyślne układy chłodzące na karcie graficznej, a jednocześnie dużo kart PCI może czuć niedostatek wolnej przestrzeni.

Na całym laminacie znajduje się 3 wtyczki do podłączenia wentylatorów. Niestety w jedno z nich wpięto kabel dostarczający napięcie do wentylatorka na chipsecie. Tak więc efektywnie mamy do wykorzystania zaledwie 2 gniazda. Testowany egzemplarz posiada obsługę 4 urządzeń EIDE w standardzie ATA100. Istnieje również wersja zawierająca kontroler RAID-w testowym egzemplarzu miejsce na kontroler pozostało puste. Rozmieszczenie samych gniazd nie budzi zastrzeżeń. Nieco inaczej jest z umieszczeniem złącza dysków 3,5cala. Znajduje się ono tuż pod ostatnim slotem PCI, przez co kabel należy prowadzić ponad kartami rozszerzeń. Płyta obsługuje 6 portów USB, z których tradycyjnie już 4 wymagają wyprowadzeń "na kabelku". Kodek dźwiękowy AC97 posiada stosowne wyprowadzenia na krawędzi laminatu. W rogu znajduję się mały głośniczek mogący zastąpić tradycyjny speeker w obudowie.

Na laminacie nie umieszczono żadnych zworek regulujących parametry pracy procesora. Wszystko ustalamy programowo-BIOS posiada wszystko, czego overclocker sobie zażyczy. Pamięci mogą być taktowane zgodnie z zegarem magistrali procesorowej lub szybciej o częstotliwość szyny PCI (100 lub 133MHz). Mamy też inne opcje, takie jak - SDRAM CAS Letancy, Bank Interleave, Precharge to Active, Active to Precharge, Active to CMD, DRAM Burst Len, DRAM Command Rate. Jeśli jakiś "szczęściarz" posiada procesor z odblokowanym mnożnikiem, może go regulować w zakresie od 8 do 23x. Magistralę systemową-FSB od 100, do 160MHz regulujemy z krokiem 1MHz. Dostępna jest regulacja napięć rdzenia procesora-od 1,1V do 1,85V z krokiem 0,025V. Napięcie pamięci DDR można ustawić od 2,5V do 2,7V. Osobne menu umożliwia nawet ustalenie napięcia samego chipsetu-2,55V, 2,6V, 2,7V. W pudełku z płytą obok płytki CD ze sterownikami znajdują się dwa kable-ATA100 i jeden do podłączenia napędu dyskietek.

Konfiguracja testowa 1

Do porównania wydajności platformy z układem VIA P4X266 użyłem wyników zebranych podczas testu referencyjnej platformy Intela z chipsetem i845.

Testy - część pierwsza

(*) Test polegający na pomiarze czasu kompresji 130MB katalogu programem PowerArchiwer przy pomocy modułu ZIP. Test pierwszy polegał na pomiarze samego czasu kompresji. Test drugi na pomiarze od chwili rozpoczęcia pakowania, do całkowitego zamknięcia archiwum. Im mniej, tym lepiej.

Konfiguracja testowa 2

Niestety z uwagi na krótki czas, nie udało mi się zdobyć do testów procesora Pentium 4 1,5GHz socket 423 by obsadzić platformę z chipsetem i850 i pamięciami RDARM. By pokazać jaka jest różnica w wydajności obu systemów postanowiłem wyciągnąć nieco informacji z otchłaniach Internetu. Serwis The Tech Raport przetestował tą samą płytę, jednak posiadając większą bazę sprzętową mógł dokonać porównania z najbardziej wydajną platformą przeznaczoną pod procesory Pentium 4, czyli i850 Tahema w połączeniu z pamięciami RDRAM. Oto wyniki testu, jakie możemy pod adresem strony The Tech Report:

Testy - część druga

Podsumowanie

Testowana płyta nie sprawiła najmniejszego problemu, jej konfiguracja bardzo przypomina to co oferowały inne płyty oparte o chipsety VIA. Dotychczasowi posiadacze płyt opartych o chipsety KT133, a tym bardziej Apollo 266 i KT266 poczują się jak w domu. Nieodzowne okazuje się instalowanie VIA Service Packa-sterownika podnoszącego wydajność płyty. Nie jest to dziś już niczym niezwykłym, gdyż podobnie musimy postąpić w przypadku pracy z platformą Intela.

Płyta bez problemu pracował przy najostrzejszych ustawieniach pamięci. Nieco zawiodły mnie jednak możliwości samego overclokingu. Pomimo dostępnego, możliwego do ustalenia taktowania magistrali aż na 160MHz, płyta działa stabilnie jedynie na 119MHz. W zasadzie trudno tu mówić o stabilnej pracy "jedynie" przy 119MHz, gdyż na 120MHz płyta wcale nie wstawała.

Podejmowałem różne kroki by choć ten 1MHz więcej wyciągnąć, lecz nic moje wysiłki nie dały. Wygląda to po prostu na jakąś blokadę, gdyż podobne "zabezpieczenie" wydawało się obecne na płycie NMC 8 TCX+ opartej o chipset KT266. Prawdziwości mojej teorii może dowieść fakt, że przy 119MHz płyta jest bardzo stabilna, a przy 120MHz płyta powinna chociaż na chwilę podnieść się. Co ciekawe jednak bez problemu przy częstotliwości 119MHz taktowałem pamięci częstotliwością 159MHz. Osiągając przepustowość procesor-kontroler-pamięć na poziomie układu i850.

Bliższe przyjrzenie się wynikom ukazuje, dlaczego Intel tak mocno obawia się konfrontacji swych wyrobów z produktem VIA. i845 z pamięciami SDRAM nie ma najmniejszych szans, zaś i850 ze swymi drogimi pamięciami Rambus DRAM momentami jest nawet przeganiany prze DDR'y. Mimo stosowania pamięci wysokiej przepustowości Intel tylko o włos przegania chipset VIA. Ciekawie wygląda test przeprowadzony programem Cachemem ukazujący całą potęgę chipsetu P4X266. Dzięki odpowiedniej konstrukcji kontrolera pamięci i zastosowaniu szybkich DDR'ów, mających znacznie mniejsze opóźnienia, a mimo posiadania niższej przepustowości niż dwukanałowe pamięci RDRAM P4X266 jest w stanie godnie rywalizować z i850. Burzy to mit o tym, że Pentium4 jest stworzony do współpracy z drogimi pamięciami RIMM.

Biorąc pod uwagę wyniki testów, a następnie porównując ceny rozwiązań obsługujących procesor Pentium 4 można zauważyć jeszcze jeden powód, dla którego Intel tak usilnie zwalcza wyrób VIA. Policzmy zatem:

(*) Ceny za www.komputronik.com.pl

Jak widzimy zdecydowanym zwycięzcą jest rozwiązanie bazujące na chipsecie VIA. Co prawda w podobnym zakresie cenowym możemy kupić platformę i845 z popularnymi układami SDRAM, lecz różnica w wydajności jest zbyt duża i deklasuje to rozwiązanie. Jedynym, nieco wydajniejszym co prawda konkurentem są płyty oparte na i850 Tahema, lecz rozpiętość cenowa jest zbyt znaczna, a różnica wydajnościowa nie tak aż mocno wyraźna. Gdyby VIA P4X266 zalał rynek takim strumieniem płyt głównych, jak intelowskie 845, to przy takiej wydajności śmiem twierdzić, że P4X266 szybko wyparły by inne obecne na dzień dzisiejszy rozwiązania, a VIA puściłaby Intela z torbami. Chipzilla jednak broni swego interesu nie przez oferowanie tanich, i wydajnych platform, a przez boje sądowe i mordowanie dobrze zapowiadających się rozwiązań. Cóż jednak. Już takie jest dziwne piękno tego świata.

P.S. W chwili, gdy tylko uda mi się zdobyć platformę bazującą na chipsecie i850 odświeżę tekst o nowe wyniki. Zobaczymy jak wygląda porównanie płyty VIA P4X266 i konkurencyjnego i850 w zastosowania domowych, obróbce video i innych.

Zobacz także:
  Płytę główną Shuttle do testów dostarczyła firma:

Komputronik       Komputronik
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL