Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » MayheM 13:40
 » Artaa 13:40
 » NimnuL 13:35
 » Kenny 13:31
 » Wedrowiec 13:29
 » DYD 13:27
 » SebaSTS 13:24
 » Doczu 13:17
 » agromek 13:13
 » ReMoS 13:09
 » Miron 13:00
 » okobar 12:59
 » kreciak 12:58
 » rainy 12:56
 » Lucyferiu 12:54
 » Tomasz 12:51
 » Sherif 12:49
 » slomax 12:47
 » 3kawki 12:43
 » Flo 12:40

 Dzisiaj przeczytano
 62797 postów,
 wczoraj 93152

 Szybkie ładowanie
 jest:
wyłączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2024
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

[OT] Dom drewniany czy murowany? , PaKu 8/03/19 19:09
Czy są tutaj jacyś posiadacze domów drewnianych? Zastanawiam się jaki dom zbudować czy drewniany czy murowany. Dom można powiedzieć wakacyjny - użytkowany w weekendy, w wakacje ale także zimą. Drewniane szkieletowe raczej odpadają - jakoś nie mam do nich przekonania. Dlatego pozostaje albo dom z bali albo murowany. Skłaniałbym się do murowanego ale zastanawiam się nad użytkowaniem takiego domu w zimie. Chyba cały czas trzeba byłoby tam grzać żeby się dało na weekend przyjechać bo jak ściany będą zimne to raczej za ciepło nie będzie. Co innego drewniany - tam ściany tak się nie wychładzają i np. po rozpaleniu w kominku zrobi się raczej ciepło. Od drewnianego odstrasza mnie trochę to jak taki dom będzie się zachowywał po latach - czy trzeba to drewno zabezpieczać co jakiś czas, czy jakiś korniki się za niego nie wezmą i mimo wszystko względy pożarowe.

bez podpisu

  1. aktualnie , Armitage 8/03/19 19:47
    jestem w posiadaniu domu drewnianego z bala na podlaskiej wsi :-) Jestem w trakcie remontów ( unowocześniania ). Mając porównanie, to ja osobiście wole drewniany dom. "Od drewnianego odstrasza mnie trochę to jak taki dom będzie się zachowywał po latach" --> zależy jak był/będzie zabezpieczony. Mój dom, był stawiany w 1947 roku przez rodziców mojej mamy i ściany są tak zdrowe, jak byłyby wczoraj stawiany ( mam na myśli dyle ).

  2. Ilu ludzi tyle opinii. , ptoki 8/03/19 19:50
    Poczytaj o wadach, zaletach i zdecyduj.

    Drewno gnije. Albo nie gnije. Zalezy od tego jakie sa warunki.

    Domy murowane pekaja, albo i nie, zalezy jak z fundamentami.

    I tak dalej i tym podobne.

    Najwazniejsze jest aby ci ten dom wybudowal ktos kto to zrobi dobrze. Niezaleznie od technologii.
    W kazdym dobrze zbudowanym bedzie ci sie dobrze zylo.

    1. A co do grzania. , ptoki 8/03/19 19:52
      Jak rury zaizolujesz to nie przemarzna. To czy dom jest drewniany czy murowany wiele nie zmienia jesli oba maja podobne wspolczynniki izolacji.

      Reszta to tylko kwestia odpowiednio mocnego pieca.

    2. ech , Nikita_Bennet 8/03/19 20:09
      drewno jak pochodzi z wiatrołomu to i tak je szlag trafi bez względu czy impregnowane czy nie. No i taki dom co 5-7 lat trzeba czymś pomalować - szwagier właśnie myśli to zrobić w tym roku. Dom murowany jak fundament lub wieniec spaprany to będzie pękać a jak podejdzie woda bo melioracje się gdzieś przytkają to lipa w jednym jak i drugim przypadku.

      Ogólnie siostra ze szwagrem wybrała dom drewniany - super sprawa, cieplutko itp. Mi się bardzo podoba bo jest tańszy w budowie niż taki sam murowany. Ja jednak wybrałem murowany i taki może uda mi się postawić w ciągu 2-3 lat. Dlaczego? Po prostu siostra ze szwagrem musieli pilnować nawet jakie drewno trafia na budowę (dwa takie same suche bale dł. x wys. x szer. i jeden podnosiło dwie osoby a drugi był tak ciężki że nie dały radę te dwie osoby). Sporo takiego materiału zostało odesłane.

      nikita_bennet (at) poczta.onet.pl

      1. W kazdej technologii mozna spaprac budowe. , ptoki 8/03/19 21:28
        W Polsce wiecej jest wiedzy o budowie ceramicznej. Za woda wiecej o drewnianej.

        Jak ktos chce to w kazdej zbuduje dobrze.
        Ale jak sie ktos nie zna to u nas lepiej jak zbuduje z cegiel/bloczkow.
        Za woda jak sie ktos nie zna to lepiej jak mu zbuduja z drewna.

        A o detalach nie warto tu dyskutowac, bo kazdy ma inne doswiadczenia i pozytek dla pytajacego o to niewielki.

  3. jeśli drewniany to gips karton, jeśli gips karton i nie będziesz cały czas grzał to słabo , Emios 8/03/19 20:13
    to będzie wyglądać.

    1. ?? co za pomysł z g-k? , Wedrowiec 8/03/19 23:30
      Mam co prawda mikro szopę ale g-k nie ma tam w ogóle, samo drewno.

      PaKu moim zdaniem jeżeli weekendowo i do tego w zimę to tylko drewniany. Betonu nie nagrzejesz. Jak będzie na maxa grzanie chodziło to masz szansę że jak będziesz wyjeżdżał to przestanie w końcu tak ciężko ciągnąć zimnem.

      Moja mikro szopa - 20m2, powierzchni w środku (24 zewnątrz), 2,5 cm deska, 15 cm wełna porządna, 2 cm deska od środka. Dach jeszcze nieocieplony. Wysokość 5m, poddasze. Mikre więc łatwo nagrzać, prawda? Start od zera, kominek, 6h i mam 23C, jak przegiąłem z kominkiem to się budziłem o 2 w nocy i miałem 35C.

      Sąsiad obok, z pustaka czy innego "betonu", wełna 15 cm, ocieplony dodatkowo z zewnątrz, dach ocieplony, powierzchnia taka sama, również kominek. Następnego dnia po przyjeździe wieczorem dobijał do tych 22 C. Mówił że jak w piątek wieczorem przyjeżdża to wyjeżdżając w niedzielę wieczorem ma już prawie spoko odczucie temperatury. No i on zimą w ogóle nie przyjeżdża, raczej minimalna temperatura to 6-8C w nocy. Ja spałem przy -8C.

      Drugi sąsiad z chatką z 2-3 razy większą mówił że jak przyjadą w piątek wieczorem to w sobotę po południu mają około 16C dalej od kominka. Też zimą nie przyjeżdżają.

      Według mnie jeżeli mają być wypady weekendowe to tylko i wyłącznie drewno. Jakbyś nie grzał - przez kilka dni ściany będą mrozić.

      "Widziałem podręczniki
      Gdzie jest czarno na białym
      Że jesteście po**bani"

      1. i łazienka bez gk? , Emios 11/03/19 00:56
        1234

    2. czyli jeśli w jakimkolwiek domu , PaKu 9/03/19 07:45
      czy to drewnianym czy murowanym będą płyty karton gips to raczej trzeba grzać cały czas? Inaczej pojawi się wilgoć i te sprawy?

      bez podpisu

      1. dokładnie , Emios 11/03/19 00:54
        12345

  4. Jeśli to ma być sporadycznie używany budynek, , abes99 8/03/19 23:23
    to chyba poszedłbym w technologię szkieletową.
    Murowany będzie miał sporą pojemność cieplną, więc wolno się będzie nagrzewał i długo wychładzał. Szkoda energii, jeśli ma być sporadycznie używany zimą.
    Drewniany (z samych bali) sam w sobie cechuje się średnią izolacyjnością termiczną. Nawet nie jestem przekonany, czy przy obecnych warunkach technicznych jest do wykonania, średnica bali musiałaby mieć raczej sporo powyżej 0,5m.
    A szkieletowy stosunkowo łatwo zrobić, dobierając większe przekroje konstrukcyjne można też bardzo dobrze zaizolować, czyli zapotrzebowanie na ciepło będzie niewielkie. Na szybkie ogrzanie można rozpalić kominek. Bardzo dobrze powinno się też sprawdzić ogrzewanie klimatyzacją (np. kanałową), aktualnie nie mają problemu z ogrzewaniem nawet w temperaturach -25st.C. Całość postawiłbym na dobrze zaizolowanej płycie fundamentowej, w której poprowadziłbym kable grzejne. W ten sposób przy dłuższym pobycie można sobie w niej tanio zakumulować sporo ciepła w czasie trwania nocnej taryfy.

    Narka i pozdruffka ;)
    abes99

    1. hmm ok , PaKu 9/03/19 07:44
      a czemu szkieletowy a nie z bali z ociepleniem? Kwestia kosztów? Jakoś te szkieletowe kojarzą mi się z pudełkiem zapałek chociaż to może tylko takie wrażenie.

      bez podpisu

  5. Zdefiniuj z bali. , Wedrowiec 8/03/19 23:32
    Bo u nas sprzedają domy z bali gdzie "bal" ma 8 cm grubości. Żeby to w ogóle miało jakąkolwiek sensowną izolację, jeżeli nie będzie dodatkowej, to musi być 20 cm drewna, na zimę nawet 25. A i tak będzie uciekało.

    "Widziałem podręczniki
    Gdzie jest czarno na białym
    Że jesteście po**bani"

    1. Dogrzebałem się do artykułu, , abes99 8/03/19 23:56
      ktoś to nawet niedawno policzył. Jak ma być budynek z samych bali (bez docieplenia), na legalu czyli z pozwoleniem na budowę, to średnica bali powinna mieć ok. 76cm (wg aktualnych warunków technicznych). Dopiero wtedy spełniasz minimalne warunki przenikania ciepła przez przegrodę...
      https://www.drewno.pl/...ymagana-grubosc-bali.html

      Narka i pozdruffka ;)
      abes99

      1. No i zgadza się. , Wedrowiec 9/03/19 00:31
        U mnie jest - w szopie w której da się zimą wytrzymać, jak będzie dach ocieplony to z podtrzymującym grzejnikiem elektrycznym można będzie spokojnie siedzieć komfortowo i bez zawału za rachunek - 5 cm drewna + 15 wełny. Przeliczając na dane z tego linku - jakieś 30-40 cm bala. Grubość x2 w teście i wyniki do interpetacji - tu mamy artykuł ukierunkowany :) w którym przyznają że ściana musi być 2x grubsza.

        "Tymczasem według „Alaska Log Building Construction Guide” wydane przezAlaska Housing Finance Corporation bale o średnicy powyżej 13 cali (ok. 33 cm) nie wymagają dodatkowej warstwy ocieplenia." Znowu się zgadza. Tyle że stosując wypasione materiały izolacyjne (ja wziąłem najdroższego rockwoola z marketu) ten sam efekt będzie przy ścianie o połowę cieńszej.

        "Widziałem podręczniki
        Gdzie jest czarno na białym
        Że jesteście po**bani"

    2. bale 20x20 , PaKu 9/03/19 07:41
      raczej chyba z ociepleniem od środka musiałoby być.

      bez podpisu

      1. kwestia ogrzewania , Wedrowiec 9/03/19 08:55
        Ja nawet bez ocieplenia, sama deska 2,5 cm nocowałem jesienią. Ale kominek musiał chodzić non stop i był problem z przegrzewaniem/wychłodzeniem - kładziesz się spać o północy, masz 24C, o 1-2 w nocy masz 30C ale o 3-4 nad ranem masz już 18C a o 6 spada do temperatury prawie jak na zewnątrz. Bo o 2 rano kominek praktycznie wygasł.

        Pytanie też co rozumiesz przez dom skoro ma być wakacyjny. Czy będzie to bliżej 35m2 podstawy czy 120.

        Moim zdaniem jeżeli pobyty weekendowe, z raz w roku na tydzień - dwa i to latem to beton w ogóle odpada. Nie nagrzejesz. W takim po prostu trzeba mieszkać. Przy balu 20 to i da się bez ocieplenia, zimą do kominka trzeba po prostu dołożyć kilka grzejników elektrycznych na podtrzymanie temperatury.

        Znajomy postawił dom dość spory, samo drewno. Mocno badał temat i 25 cm porządnej wełny to już max co trzeba według niego. Więc 20 cm bala + 10 wełny i masz już wypas, na dom w którym nie mieszkasz cały rok i masz chęć popatrzeć wieczorem na kominek - w zupełności wystarczy, więcej to już raczej przerost formy nad treścią.

        "Widziałem podręczniki
        Gdzie jest czarno na białym
        Że jesteście po**bani"

        1. dom , PaKu 10/03/19 12:46
          minimum 90-100 metrów, myślę że za jakieś 20 lat jak już dzieci będą odchowane będzie pełnił już raczej rolę głównego miejsca zamieszkania niż tylko weekendy.

          bez podpisu

  6. jesli wakacyjny , okobar 9/03/19 08:52
    to zrob drewniany, szkieletowy z dobrym ociepleniem i pompą ciepła, jakiś z modeli powietrze- powietrze najtaniej i najszybciej.

    jeśli jednak na bardziej stałe, to murowany z pompą ciepła grunt, ewentualnie powietrze woda

    i nic ci się nie wyziębi...

    AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
    GF 7600 GS, M2N4 SLI
    Win XP SP3

  7. całość rozbija się o sposób ogrzewania , okobar 9/03/19 08:59
    robisz wszędzie płaszczyznowe, np. wodne lub maty kapilarne, montujesz pompę ciepła jak nie grunt to pw, jak cię nie ma ustawiasz temperaturę np. 15 stopni w zimie, nic nie zamarznie a koszt żaden
    robisz to z komórki, wystarczy moduł na pompie
    jak masz w piątek wybrać się na weekend ustawiasz w czwartek 21 i masz cieplutko

    dla klimatu zwykły kominek albo ładna koza :P

    i tyle w temacie

    ważne, żeby dom był porządnie ocieplony, ale to zawsze się przydaje :P

    i zrób tam wm z reku
    komfort nieziemski
    nigdy nie wiesz czy domek letniskowy ci się w stały nie przerobi :P

    AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
    GF 7600 GS, M2N4 SLI
    Win XP SP3

    1. czyli , PaKu 10/03/19 12:54
      murowany z pompą ciepła oraz wentylacją mechaniczną z rekuperatorem?

      No właśnie kiedyś ten dom raczej będzie używany bardziej na stałe.

      bez podpisu

      1. moim zdaniem tak , okobar 10/03/19 15:17
        wszystko zależy od kasy i metrażu

        bo cz mówimy o domku 40m2 czy 140m2, no i o kasie jaką możesz przeznaczyć

        rozwiązanie najlepsze to podłogówka wszędzie, pompa gruntowa, reku z wm
        rozwiązanie ekonomiczniejsze, przynajmniej jeśli chodzi o inwestycje początkowe, to pompa ciepła powietrze powietrze, w przypadku małego domu, lub powietrze woda w przypadku większego
        odpowiednio dobrana z ogrzewaniem płaszczyznowym zapewni komfort i niewielkie rachunki
        a co do wm z reku
        wm musi byc, reku mozesz do systmu domontowac pozniej, jeśli koszt za duzy

        pamiętaj że nie musisz montować najdroższych rozwiązań

        przykład
        gruntowe:
        pompa ciepła nibe 9kw, to cena około 30k, sama pompa
        pompa ciepłą polska, ecopower, cena około 20k

        powietrzne:
        samsung ehs 9kw cena 20k
        nitsubishi zubadan cena 35k :P

        reku:
        wolf to jakieś 20k
        provent to koszt około 10k

        :P


        AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
        GF 7600 GS, M2N4 SLI
        Win XP SP3

        1. Chyba poszedłbym w inną stronę... , abes99 10/03/19 23:58
          Owszem, pompa ciepła do podłogówki to fajna sprawa i stosunkowo tania eksploatacja, ale koszt montażu niewspółmiernie wysoki. Poszedłbym w solidne ocieplenie (nie na poziomie warunków technicznych, tylko znacznie lepiej) aby zminimalizować zapotrzebowanie budynku na ciepło i rozważył ogrzewanie podłogowe akumulacyjne na kablach grzejnych. Sporo niższy koszt wykonania instalacji, zero cudowania jak z wodną instalację c.o., proste sterowanie, bezobsługowe (zero przeglądów), brak kotłowni - same zalety, ale tylko wtedy jeśli budynek po solidnym ociepleniu na stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na ciepło. Remontujemy właśnie stary dom, koszt instalacji grzewczej dla 170m2 wyszedł około 10k (kable grzejne Devi 18T + sterowanie Devilink FT + CC). Kable położyłem sam przed zalaniem łapiąc trytytkami do siatki zbrojeniowej wylewki (8cm betonu B25 do akumulacji ciepła). Standardowa, polecana przez wszystkich fachowców instalacja c.o. dla takiego domu od wodna podłogówka + pompa ciepła - koszt coś w okolicach 45k zł. Biorąc samą różnicę w cenie i to, że pompa ciepła teoretycznie zużyje 3x mniej prądu od kabli, w naszym przypadku pompa dopiero po 21 latach eksploatacji zrówna się kosztami z kablami grzejnymi. Przeżyje tyle? Za różnicę w cenie instalacji planuję w tym roku wrzucić mikroinstalację PV na dach (9-10kWp) i docelowo mieć zerowe koszty ogrzewania domu. Oczywiście wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) to podstawa, w naszym przypadku 1/3 strat ciepła jest właśnie na wentylacji.

          A skoro z budynku chcesz na początku korzystać sporadycznie, to nie widzę sensu montażu drogiej pompy ciepła do ogrzewania. Lepiej kable + klimatyzacja do szybkiego nagrzania (wylewka akumulacyjna ma sporą bezwładność cieplną).

          Narka i pozdruffka ;)
          abes99

      2. podlogowka to komfort , okobar 10/03/19 15:19
        nie rozumiem ludzi budujących dom jakikolwiek a montujących grzejniki. bez sensu

        AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
        GF 7600 GS, M2N4 SLI
        Win XP SP3

        1. Cena Panie , Hitman 10/03/19 19:01
          123

          Teoretycznie okłamywanie samego siebie
          jest niemożliwe. W praktyce robi to
          każdy z nas.

          1. A co z cenami jest nie tak? , okobar 10/03/19 20:22
            To co powyżej podałem to ceny dla domu 150-200m2, jeśli mniejszy to ceny mniejsze. Porównanie dla tego co podałem, kominek z płaszczem to koszt ok. 15k, gaz z sieci to koszt około 12k, dobry piec na ekogroszek to już ok. 16-20k. Ceny to kotłownia na gotowo, z kominami. Jak masz gaz w działce, to brać gaz. W każdym innym przykładzie, jeśli nie chcesz mieć kotlowni w salonie a do tego etatu palacza zostaje co tylko prąd w tej sytuacji pc to najlepsze wyjście.

            AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
            GF 7600 GS, M2N4 SLI
            Win XP SP3

            1. porównaj koszt , Hitman 11/03/19 09:25
              grzejników a koszt podłogówki z automatyką..

              Teoretycznie okłamywanie samego siebie
              jest niemożliwe. W praktyce robi to
              każdy z nas.

              1. no to kilka uwag , okobar 11/03/19 09:33
                jakiej podłogówki i jakich grzejników


                jak budowałem dom wiedziałem że nie chcę grzejników
                wybierałem system podłogowy wodny, tradycyjny :P chociaż przez myśl mi przeleciały ścienny czy maty... ale wybrałem klasyczne :P bo pod podłogówkę możesz podpiąć jakiekolwiek źródło - od pompy po gaz i ekogroszek

                pod grzejniki niby też, szczególnie jak będą przewymiarowane

                ale minusy grzejników w nowo budowanych domach przeważają...
                kwestia komfortu i praktyczności...

                cen na układ grzejnikowy nie znam, podłogówka w całym moim domku (160m2 użytkowych) kosztowała mnie 12k z materiałem
                mój hydraulik twierdził ze za tyle zrobiłby mi na świetnych grzejnikach :P więc wiesz, to jdedyna informacja na temat potencjalnego kosztu na "świetnych grzejnikach" :P

                AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
                GF 7600 GS, M2N4 SLI
                Win XP SP3

                1. normalne grzejniki , Hitman 11/03/19 10:56
                  żadne designerskie - w cenie dobrego rozdzielacza do podłogówki masz pół domu obstawione nimi ( 300-400zł sztuka)
                  Mam w domu to i to - zasilane piecem gazowum kondensacyjnym, posiadam też duży panoramiczny kominek z płaszczem wodnym. Moje rachunki to 300-400zł za gaz.
                  Doceniam podłogówkę - tyle, że wtedy drewno i dywany odpadają.. Kominek w salonie to dla jednych kotłownia - dla mnie bywa lepsze niż telewizja..
                  Pompa ciepła - fajna sprawa póki się nie zaczną problemy - jak czytam muratora to jestem szczęśliwy, że jestem staromodny..https://forum.muratordom.pl/...sposoby-ich-naprawy


                  Teoretycznie okłamywanie samego siebie
                  jest niemożliwe. W praktyce robi to
                  każdy z nas.

                  1. niekoniecznie , okobar 11/03/19 11:48
                    drewno do podłogówki jak najbardziej się nadaje :P 10 lat temu pewnie nie, teraz inaczej :P
                    pc mam i nie mam problemów, 5 rok co prawda dopiero

                    nie lubie kominków :P kazdemu według potrzeb :P a co do cen, też sie nie zgodze :P

                    AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
                    GF 7600 GS, M2N4 SLI
                    Win XP SP3

                    1. mam w salonie , Hitman 11/03/19 12:04
                      podłogę drewnianą dębową trójwarstwową i jest ona izolatorem cieplnym mimo wszystko i dodaje bezwładności cieplnej jeszcze bardziej. PC niech Ci służy jak najdłużej i obyś nie miał takich jazd jak inni. Z cenami można polemizować ale tam gdzie gra pierwsze skrzypce grzejniki są bezkonkurencyjne - można zrobić układ grawitacyjny bez żadnej pompki..

                      Teoretycznie okłamywanie samego siebie
                      jest niemożliwe. W praktyce robi to
                      każdy z nas.

                      1. No wiesz, znam wielu ludzi z problemami z ekogroszek. , okobar 11/03/19 18:44
                        Jak ktoś skopał instalacje to będą problemy. Do dziś przyjeżdżają do mnie osoby z okolicy, co slyszaly że mam pompę, bo oni też mają a są problemy. Albo za mała, albo za duża, albo bufor w parterowe na 300l... A jak pytam jakie mają ozc to mówisz że nie mają pojęcia o czym ja mówię. Mają źle dobrane urządzenia,źle zrobione instalacje, nie dobrane rozwiązania. Każdy system ma plusy i minusy, ale człowiek który płaci i użytkuje, powinien chociaż wiedzieć co i dlaczego wybiera. Jeśli tego nie wie,to będzie miał problemy i z pc, i z gazem, a nawet z węglem 😃

                        AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
                        GF 7600 GS, M2N4 SLI
                        Win XP SP3

        2. Bezwładność , ligand17 11/03/19 09:06
          zanim podłogówka zacznie grzać i podłoga zrobi się chociaż letnia, to grzejniki już dawno będą walić ciepłem po pokoju.

          1. podłogówka , okobar 11/03/19 09:28
            podłogówce nie równa :P ale sens wypowiedzi rozumiem
            z tym że maty kapilarne na przykład bezwładność mają znacznie mniejszą.
            grzejniki są brzydkie, punktowe :P no i największa wada - zajmują miejsce, przez co pomieszczenia sa mniej ustawne

            ja całe życie w blokach ale wybudowałem sobie dom wiedząc co chcę - i nie mam grzejników. Nie wyobrażam sobie już teraz mieszkania z grzejnikami.

            AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
            GF 7600 GS, M2N4 SLI
            Win XP SP3

            1. OK, , ligand17 11/03/19 09:32
              ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że grzejniki są brzydkie i punktowe. Można kupić bardzo ładne grzejniki jak i grzejniki o dużej powierzchni (także ładne).

              1. kwestia gustu, dla mnie brzydkie , okobar 11/03/19 09:37
                ale punktowe dalej zostają. Ciepło z grzejników idzie punktowo, od grzejnika, powoli rozchodząc się na całe pomieszczenie i jednocześnie do góry
                podobnie szłoby ze ściennego czy sufitowego płaszczyznowego, czyli np. ściennej "podłogówki"

                ze zwykłej podłogówki, z mat kapilarnych, czy zwykłych kabli grzejnych ciepło rozchodzi się w całym pomieszczeniu (jak masz na całym podłogówkę) i powoli do góry
                zupełnie inne poczucie ciepła

                u mnie przy 22 stopniach w domu odczuwalność temperatury jest taka sama jak przy grzejnikach 24 stopniach
                a zdajesz sobie sprawę, że ogrzanie do wyższej temperatury dla tego samego komfortu kosztuje

                AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
                GF 7600 GS, M2N4 SLI
                Win XP SP3

                1. komfort odczucia ciepła od podłogówki , Artaa 11/03/19 09:50
                  przebija inne zalety

                2. Po raz kolejny , ligand17 11/03/19 11:10
                  Ile czasu potrzebujesz, żeby nagrzać podłogówką do 22 stopni? A ile, żeby nagrzać do tej samej temperatury grzejnikiem? A ile, żeby nagrzać grzejnikiem do temperatury o te 2 stopnie wyższej?

                  1. zależy od źródła ciepła , okobar 11/03/19 11:51
                    przy pompie ciepła będzie podobnie

                    przy ekogroszku czy gazie znacznie mniej na grzejniki, ale dlatego że temperatura wejścia jest wyższa
                    podłogówka wymaga niższej temperatury zasilania

                    wszystko zależy od źródła ciepła i konstrukcji układu
                    inaczej z mieszaczami inaczej bez buforów :P

                    AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
                    GF 7600 GS, M2N4 SLI
                    Win XP SP3

                    1. Na 99,9% , ligand17 11/03/19 13:15
                      nie masz prądu przed przyjazdem. Dopiero jak wchodzisz do domu to włączasz bezpieczniki. A w takim scenariuszu grzejniki są szybsze, bo - jak sam przyznałeś - można podać wyższą temperaturę na wejście, przez co szybciej dostarczasz ciepło do pomieszczenia.

                      1. Ale jak masz ogrzewanie prądem to grzejniki bez sensu , okobar 11/03/19 18:39
                        Kable w podłodze i lepiej. A co do prędkości pracy pompy ciepła, dziś czytałem test użytkownika, 300l zbiornik z temperatury wody 19 na 35 w 35 minut, pompa pracowała w chłodni na minus 9 stopni, zużyła 5kwh czyli niecałe 3 złote.
                        A co do twojego przykładu, zależy jakie źródło ciepła. Jeśli gaz, to grzejnik będzie szybciej ciepły, ale to już od wielkości pokoju i materiałów zależy czy grzejnik zrobi ciepłej w pomieszczeniu szybciej od podłogówki. Ruch ciepłego powietrza zawsze będzie pomagał podłogowce, nie grzejników. Poza tym nie wiemy czy autor watka, PaKu, ma jakieś media w działce.

                        AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
                        GF 7600 GS, M2N4 SLI
                        Win XP SP3

                        1. należy też wziąść pod uwagę inny aspekt , faf 12/03/19 11:39
                          Grzejnik grzeje powietrze mocno i te konwekcyjnie idzie do góry - ergo pod sufitem jest max ciepło i koło samego grzejnika - promieniowanie cieplne ogrzeje nieco podłogę ale bardzo blisko. W efekcie wydaje się (głowie) że jest ciepło, a w nogi zimno :(

                          # podłogówka grzeje tam gdzie powinno dla uczucia komfortu - w nogi - ciepło z dużej powierzchni idzie do góry równomiernie.

                          # grzejnik zasysa powietrze dołem (tam najwiecej kurzu na podłodze się zbiera) a wyrzuca górą (nad grzejnikiem zawsze "okopcone" jak sie nie maluje co 2-3 lata.

                          Podłogówka ma tę wadę że nie każdy materiał nadaje się na podłogę - np dywan nie, i nie każdy parkiet/panele (czyli koszta)
                          Żałuję że nie zrobiłem podłogówki przy remoncie mieszkania - mam centralne z dużymi grzejnikami alu (szybko się nagrzewają ale i szybko studzą (vs żeliwnioki)
                          Mam też kominek - bez DCP - grzeje jak dziki więc nie boję się Putina ani mrozów z Syberii :)
                          Natomiast kominek grzeje tak że wyrzut ciepła jest w górę - w efekcie pod sufitem robiła się termoklina nawet 50stC a na podłodze 17 :( (mieszkam na parterze a pod podłoga mam ponad 1m zbrojonego betonu - schron przeciwatomowy w piwnicy - uroki budownictwa z lat 50) - w efekcie w łeb gorąco a nogi marzną - to pokazuje ekstremalne warunki z grzejnikiem :)

                          Rozwiązaniem okazał się żyrandol z wentylatorem (ale nie taki drewniany z ratanem, tylko taki nowocześniejszy) - zimą pcha powietrze w dół (normalnie ta termoklina dopiero jak się ochłodziła nieco, to opadała i mogła uciec do innych pomieszczeń) - a latem chłodzi ciągnąc w górę i ogólnie ruch powietrza wymusza
                          Kominek grzeje też podłogę przez szybę - podczerwone promieniowanie ma zasięg nawet i 1,5m - w takim promieniu panele mam ciepłe nawet bardzo
                          jeśli chodzi o szybkość "wrażenia ciepła" to kominek bije piec CO 21kW mając połowę tego (kaseta liczona jako 11 czy 13kW)

                          Wada kominka - sufit do malowania co 2 lata max (nie z dymu tylko ogólnie z wylotu powietrza ) - w dodatku noszenie drewna do mieszkania - ziemia, kora pająki etc ;)
                          otwieranie drzwiczek najlepiej jak jest sam żar - jeśli jest płomień - wyjdzie trochę dymu - to mała kaseta, jak jest dużo popiołu i trochę żaru - otwarcie i wrzucanie drewna powoduje emisję cząstek stałych do atmosfery pokoju ;) więęęęcej kurzu yaaay


                          najlepszym kombo byłby kominek z gromadzeniem ciepła do zasobnika ciepłej wody - do mycia i podłogówki oraz dystrybucja ciepłego powietrza kanałami - tego u mnie nie za bardzo da się zrobić - DCP musiało by iść po amerykańsku - kanałami w podłodze (ściany nośne trudne do przebicia, grube - w końcu schron ;)

  8. Kiedyś trochę szukałem , BogadR 18/03/19 21:52
    ogolnie nic z tego nie wyszło, ale trafiłem na ciekawego producenta
    Thoma i drewno księzycowe :)
    http://www.domdrewno100.pl/
    Resztę znajdziesz na YT :) Ciekaw jestem tez praktyki

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL