Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
    

 

Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 07/10/04

Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i GigabyteOd premiery rynkowej nowej _rewolucyjnej_ platformy Intela minęło już kilka miesięcy. Dostaliśmy nie tylko nowe gniazdo, ale także pamięci, standard kart rozszerzeń i kilka pomniejszych nowinek. Do sukcesu, rewolucjoniście - oprócz czasu - potrzeba odpowiedniej polityki cenowej i ... płyt głównych.

Czekać nie trzeba było długo. Wielu pośród wiodących producentów płyt głównych miało gotowe produkty już w chwili premiery podstawki, inni kończyli dopracowywanie swoich propozycji. Od kilku tygodni różne wyroby okupują już półki sklepowe, a potencjalny konsument może przebierać. A co ma wybrać? Która najlepiej spełni jego oczekiwania? Cóż. Decyzję musi podjąć sam, a co najwyżej można ukierunkować go na określony produkt.

Postaram się to uczynić prezentując dziś porównanie 3 płyt głównych z gniazdem LGA775 opartych o skierowany na rynek konsumencki chipset i915P: Abit AG8 3rd Eye, Albatron PX915P Pro i Gigabyte GA-8I915P Duo Pro. Jako uzupełnienie tych nowinek proponuję zapoznać się też z rodzynkiem pośród wymienionej trójcy - wyrobem łączącym najlepsze cechy wciąż popularnego chipu i865PE z nowym gniazdem. Mowa o Abicie AS8 3rd Eye. Zapraszam do stołu.

Abit AG8

Pierwsza do raportu staje płyta Abita. Model AG8. To średniak pośród produktów pod najnowszą rodzinę procesorów Intela. Model flagowy to płyta AA8 DuraMAX na chipie i925X, a na rynek budżetowy w tej chwili producent kieruje model AS8 (o którym dalej) zbudowany na znanym i cenionym układzie i865PE. Interesujący nas wyrób zbudowany jest na chipsecie Grantsdale, znanym szerzej pod oznaczeniem i915P. Mostek południowy to średniak pośród układów serii ICH6 - wersja z funkcjami RAID SATA 0, 1 i 0+1. Mostek jest więc oznaczany ICH6R. Zabrakło w nim kontrolera sieci bezprzewodowej standardu WiFi zintegrowanego w mostku ICH6RW.

Czerwono krwiste PCB ma wymiar pełnego ATX - 30,5x24,5cm. Całkowita konfiguracja portów to slot graficzny PCI Express 16x, 3 sloty PCIe 1x i dwa stare gniazda PCI. W 4 banki DIMM można włożyć 4GB RAMu PC2700/3200 w konfiguracji jedno lub dwukanałowej. Złącze procesora to oczywiście podstawka LGA775.

  
Płyta w całej okazałości(kliknij, aby powiększyć)

Jak już napomniałem, testowa płyta wyposażona jest w funkcje SATA RAID realizowane przez kontroler mostka południowego z 4 punktami podłączeń. Niestety ilość złącz tradycyjnego kontrolera IDE zmalała do tylko 1. Nie uświadczymy dodatkowych gniazd obsługiwanych przez zewnętrzne układy. Zamiast tego zainstalowano kontroler FireWire oferujący prędkość transmisji do 400Mbit/s. Dwa wyprowadzenia znalazły się "na śledziu", a jedno na tylnym panelu płyty. Porty USB2.0 w ilości 4 sztuk są na krawędzi płyty, zaś dodatkowe 4 można podłączyć podobnie jak FireWire - posiadając odpowiednie gniazdka sygnałowe na "śledziu".


Widok na panel I/O AG8(kliknij, aby powiększyć)

  
Układ chłodzący mostki Abita. Widoczny radiator założony na ICH6 na prawej fotce i zamontowany pionowo wentylator na radiatorze mostka północnego (kliknij, aby powiększyć)

Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio AC97 Realtek ALC658 z kompletem wyjść do obsługi dźwięku 5.1 i separowanymi wyjściami - mikrofonowym i line-in. Są też złącza SPDIF. To wszystko na krawędzi płyty. Znamienna jest rezygnacja ze standardu Intel High Definition Audio, na rzecz AC97. Sieć obsługuje gigabitowy chip Realteka.

Laminat zawiera 4 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Ciekawy jest sposób instalacji wentylatora na radiatorze mostka północnego. Nie leży on jak zazwyczaj poziomo, a dmucha z boku na żeberka radiatora. Dzięki takiej konstrukcji ma powstać ciąg chłodzący kilka modułów jednocześnie. Doskonale obrazuje to poniższy rysunek. Oczywiście można dyskutować o skuteczności tego rozwiązania. Niestety wentylator jest zbyt słaby by zapewnić zadowalający przepływ powietrza. Chłodzony jest także kontroler na południu, choć temu musi wystarczyć sam radiator.

Prądu zasilającego dla procesora dostarcza czterofazowy układ z łącznie aż 16 tranzystorami. Dzięki temu płyta dostarcza wystarczająco stabilne napięcie zasilające dla każdego obecnie istniejącego procesora. W obwodach zasilających Abit zastosował tzw. "Overclocking Strips", czyli ścieżki które mają zminimalizować zakłócenia elektromagnetyczne dając możliwość wyższego podniesienia zegara taktującego procesor.

Nie zabrakło też technologii uGuru - lansowanego przez Abita pomocnika każdego overclockera, oferującej obecnie dodatkowo wsparcie dla najnowszego pomysłu producenta - zegara "3rd Eye". Zawansowani użytkownicy będą też zadowoleni ze spotykanego od jakiegoś czasu diagnostycznego wyświetlacza LED kodów literowo cyfrowych. Znalazł się on w prawym dolnym rogu płyty.

Rozplanowanie elementów na powierzchni laminatu jest poprawne, ale nie jest idealne. Zatrzaski slotów pamięci nie przeszkadzają instalacji karty graficznej. Za to miejsce, w które należy podłączyć kabel z kontrolera IEEE1394, znalazło się tuż za slotami PCIe 1x. Dłuższa karta może utrudnić ergonomiczne prowadzenie kabla. Złącze FDD poniżej ostatniego gniazda PCI też utrudnia instalację. Za to już tradycyjnie dla płyt Abita złącze IDE odchylono ku krawędzi płyty co ułatwia poprawną instalację kabli sygnałowych w obudowie.

Pora na opcje BIOSu. Magistralę FSB można ustawić w przedziale od 100 do 300MHz. Tradycyjna szyna PCI może być zablokowana na częstotliwościach od 33 do 40MHz. Napięcie procesora można podnieść do 1,725V, pamięci Vmem od 2,5V do 3,2V, zaś mostka północnego od 1,5 aż do 2,05V. Mamy też pełną kontrolę nad cyklami odświeżeń RAMu. Przebogate jest menu kontroli parametrów systemu - napięć procesora, pamięci (w tym napięcia VTT), mostka północnego, FSB, linii 3,3, 5V i 12V temperatury (3 punkty pomiarowe), Łącznie mamy informację aż o 11 różnych napięciach! Funkcja FanEQ daje możliwość regulacji prędkości obrotowej wentylatorów.

  
Opakowanie i jego zawartość (kliknij, aby powiększyć)

Pudełko zawiera: krążek CD ze sterownikami (niestety bez dodatkowego oprogramowania), taśma FDD i ATA133, 4 kable SATA z przejściówkami zasilającymi i śledź z portami USB i FireWire. Płyta w zależności od woli klienta, może być wyposażona w zegar uGuru Clock (Abit 3rdEye).

poprzednia strona (Abit AG8)    -   następna strona (Albatron PX915P Pro)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
 
 » Abit AG8
 » Albatron PX915P Pro
 » Gigabyte GA-8I915P Duo Pro
 » Abit AS8
 » Abit 3rd Eye
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »