Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 5 października 2001  
    

Krótki test 19" monitorów: NEC 950+ & LG 915FT+


Autor: Redakcja | 12:36
(10)Komentarzy (10)
Jeszcze kilka lat temu standardem był monitor 14". Dziś bez wątpienia takie monitory są już przeszłością, a standardem stały się 15" oraz 17" monitory CRT, a coraz częściej w domach pojawiają się 19" modele, które jeszcze do niedawna były używane wyłącznie do celów (quasi-)profesjonalnych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka: cenowa ofensywa producentów monitorów TFT (15" już za około 1800 PLN), obiektywny spadek kosztów produkcji, popularyzacja kart graficznych mogących zapewnić płynną rozrywkę (i pracę) w rozdzielczościach znacznie przekraczających 1280x1024. Jakie są więc wymagania stawiane przed 19" urządzeniami? Na pytanie to postaram odpowiedzieć na przykładzie porównania dwóch modeli z wyższej półki, choć nie są monitory top-klasy (ELSA, EIZO, Mitshubishi czy SONY). W naszym laboratorium stanęły twarzą w twarz: NEC MultiSyncFE 950+ oraz LG Flatron 915FT+. Jednak, jak w przypadku każdego monitora, należy wziąć poprawkę, iż, nawet w tej samej serii, monitor monitorowi nie równy:-) » czytaj dalej

Nowe wiatraki Colorful


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:29
(2)Komentarzy (2)
Firma Compact Komputery poinformowała o trzech nowych wiatrakach firmy Colorful. Model Colorful P370-03B620 (na zdjęciu, zastąpi powoli model 09B620) to wentylator kulkowy przeznaczony dla procesorów Intel Pentium III & Celeron do 2 GHz, AMD Duron & Athlon do 2 GHz. Wymiary radiatora: 66 x 62 x 38.5 mm, wymiary wentylatora: 60 x 60 x 20 mm. Napięcie zasilania: 12V. Prędkość obrotowa: 4000RPM. Przepływ powietrza: 19.5CFM. Poziom głośności: 36.5dB(A). Colorful S462-06B620 AMD 2,1 GHz (zastąpi powoli model 06B610) to wentylator kulkowy przeznaczony dla procesorów AMD Duron & Atholn do 2,1 GHz. Wymiary radiatora: 80 x 62 x 38,5 mm, wymiary wentylatora: 60 x 60 x 20 mm. Napięcie zasilania: 12V. Prędkość obrotowa: 4800RPM. Przepływ powietrza: 23,5 CFM Poziom hałasu: 40 dB(A). » czytaj dalej

Asystent NVmax 3.00.70 Beta


Autor: DYD | 12:28
Komentarzy (0)
Charnley wypuścił w dniu dzisiejszym kolejną wersję programu NVmax. Nowe wydanie tej aplikacji posiada oznaczenie 3.00.70 i ma wciąż status BETA. Świeży NVmax lepiej współpracuje z nowymi Detonatorami XP, posiada wiele nowych ustawień w trybach FSAA. Autor niestety nie podał listy zmian i poprawek, ponieważ przez instalację driverów 21.85 jego system XP odmówił posłuszeństwa, czego końcowym efektem okazała się strata danych wraz z listą zmian wersji 3.00.70 Beta. Przypomnijmy, że NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Plik dostępny jest ze strony autora: www.charnleys.co.uk lub z naszego serwera ftp.twojepc.pl (1.19 MB).

GetRight 4.5a Final


Autor: DYD | 11:05
Komentarzy (0)
Informujemy, że w Sieci ukazała się finalna wersja 4.5a asystenta do ściągania binarnych plików - GetRight z firmy Headlight Software. Program potrafi wznawiać pobieranie pliku nawet, kiedy połączenie zostanie przerwane (tylko w przypadku kiedy serwer na którym znajduje się plik korzysta z funkcji odzyskiwania połączenia). Nowa wersja aplikacji GetRight posiada wyszukiwarkę FileMirrors.com, historię ściąganych plików (Download History), dodany Mirror Manager, dodana weryfikacja ściąganych plików i wiele innych innowacji o których można poczytać tutaj Program można pobrać ze strony Headlight Software (2.16 MB) lub lokalnie z działu PLIKI.

Coraz więcej płyt na VIA P4X266


Autor: DYD | 10:50
Komentarzy (0)
VIA mimo licznych sporów z Intelem, próbuje nadal dostarczać chipsety P4X266 dla procesorów Pentium 4 i pamięci DDR. Producenci, którzy jednak podjęli się współpracy z VIA w zakresie układu P4X266, nie muszą obawiać się ewentualnych sankcji ze strony Intela, gdyż VIA postanowiła wszelkie procesy związane z licencją chipsetu, pokrywać z własnego budżetu. Jedynym ryzykiem dla producenta płyt głównych może być pogorszenie stosunków z Intelem. Lecz ten argument nie dotyczy największych producentów płyt. W tej chwili na układzie VIA P4X266 dostępne są modele:
 • AZZA P4X2-AV Socket 478 3xDDR $95
 • ECS P4VXMS Socket 423 3xDIMM PC133 SDRAM $85
 • ECS P4VXMD Socket 478 3xDDR DIMM MicroATX $90
 • Shuttle AV40 (najbardziej popularna opisywana u nas!) Socket 478 3xDDR $120.
Niestety, przez konflikt VIA vs Intel, w/w płyty są po prostu ciężko dostępne. Dochodzi nawet do utajniania produktów. W Japonii ukazała się tajemnicza płyta oparta na układzie P4X266, która na pierwszy rzut oka, nie posiada nazwy producenta. Jednak po dokładnej inspekcji, można odkryć małego stickera z napisem SL-85DRV, co jednoznacznie wskazuje na firmę Soltek. Jeśli taka nie pewna sytuacja będzie trwać, firmie VIA trudno będzie wejść na rynek P4 z produktem, którego fizycznie nie ma...

Z GameCubem na spacer


Autor: Marecek | 09:48
(1)Komentarzy (1)
Firma InterAct Accessories Inc. zamierza wypuścić na rynek przenośny monitor LCD do nadchodzącej konsoli Nintendo GameCube. Urządzenie "Mobile Monitor" wraz z systemem zasilania dla konsoli (Mobile Power) zaprojektowane zostało pierwotnie dla platformy PS One. Przenośny monitorek cechuje się 5,4-calowym wyświetlaczem LCD z wbudowanymi głośniczkami stereo. Dołączony system mocowań pozwala na instalację urządzenia bezpośrednio na konsoli GameCube, jednak uniwersalny system podłączeń daje możliwość adaptacji monitora także do innych zastosowań (można podłączyć go do telewizora, DVD czy innej konsoli). W kosztującym około 150$ nie znalazło się miejsce dla zestawu baterii. Rozwiązanie to, nazwane Mobile Power, kupić będzie można osobno, za około 50$ - akumulator będzie w stanie podtrzymywać działanie konsoli wraz z monitorem do dwóch i pół godzin. Standardowo Mobile Monitor dostarczany będzie natomiast z kablem umożliwiającym działanie w samochodzie za pośrednictwem gniazdka zapalniczki. Obydwa produkty trafią na rynek w połowie grudnia.

 
Czwartek 4 października 2001

Seagate Barracuda IV i kompletna cisza


Autor: Kilgor | 22:29
(5)Komentarzy (5)
Najnowsze testy dowodzą, że nowa Barracuda jest jednym z najcichszych i najszybszych dysków dostępnych obecnie na rynku dla domowych Pecetów. W testach potwierdza się jej szybkość, a zarazem cicha praca. Jednak niektórzy jako wadę podają niewielkie, ale słyszalne skrzypienie w trakcie spoczynku. Mimo, ze jest ono nie wielkie to jednak czasami może być denerwujące. W odpowiedzi na ten problem z którym do Seagate’a zgłosił się Kris otrzymał on krótki program. Obecnie przetestowałem go na swojej Barracudzie IV i potwierdzam, że niepokojące piski nie mają już miejsca. Program jest krótki i dostępny z ftp.twojepc.pl (236 kB). Należy go uruchomić w Dosie. Cała procedura trwa jakieś 3 sekundy. Po zastosowaniu tego lekarstwa mogę już tylko powiedzieć, że praca z nowym Seagatem to czysta przyjemność.

Nowa Sonda: Intel vs AMD w segmencie "Value" PC


Autor: DYD | 21:43
(6)Komentarzy (6)
W związku z premierą procesora Intel Celeron (Tualatin) 1.2 GHz oraz niedawną premierą procesora AMD Duron (Morgan) z zegarem 1.1 GHz w dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy nową Sondę. W tej chwili Intel mocno zaatakował ze swoim 0.13 mikrometra procesorem, jednak czy to wystarczy do sukcesu na rynku tanich komputerów poniżej $800 (Value PC)? Nowy temat naszej Sondy brzmi: Czy myślisz, że nowy Celeron 1.2 GHz zdominuje rynek komputerów "Value" PC? Zapraszamy do głosowania!

Recenzja Celeron 1.2GHz Tualatin na in4.pl


Autor: DYD | 21:02
(2)Komentarzy (2)
NetCop i chłopaki z IN4.PL wzięli na ruszt jeszcze ciepłego Celerona 1.2GHz z rdzeniem Tulatin. Czy podobnie jak na Tom's Hardware, najnowszy "value" procesor Intela dostanie od konkurencji? Recenzja dostępna jest pod tym adresem, a poniżej tradycyjnie krótki fragment z artykułu:
"Wszystko wskazuje na to że AMD ma powody do stresu - CeleronT, jak Intel nie przegnie z cenami, to będzie prawdziwy Duron-killer, wydajny praktycznie wszędzie - przy tym zacznie się dopiero od 1.2GHz - a ciekawe ile Intel go pociągnie? Ale myślę że może dać radę dłużej kontynuować serię niż zaczynające się na 1000MHz zmodyfikowane AMD Durony-Morgan wykonane w starszej technologii produkcyjnej. Wtedy znów znacznie odzyskiwać stracone pozycje na rynku low-end (fajny low-end - koło półtora giga.....) i najbliższe miesiące mogą być dla Nas niezwykle ciekawe... zobaczymy."

Cienkie wyświetlacze CRT


Autor: R4v | 20:33
Komentarzy (0)
Na stronie Cutting The Edge pojawił się artykuł o najnowszej technologii w produkcji płaskich wyświetlaczy o nazwie ThinCRT. Nowe ekrany, chociaż są płaskie jak monitory LCD, to działają na tej samej zasadzie co standardowy monitor CRT. Cały sekret polega na stworzeniu matrycy dział elektronowych opartych na zimnych katodach. W ten sposób otrzymujemy cienki wyświetlacz, na którym obraz jest widoczny pod każdym kątem i jest znacznie jaśniejszy niż ekrany TFT. Dodatkową zaletą jest niższy koszt wytwarzania paneli ThinCRT niż analogicznych wyświetlaczy TFT oraz pobór mocy ponad 20 razy mniejszy niż dzisiejszych kineskopów. Firma Candescent, która stworzyła tę technologię, twierdzi, że gotowe monitory pojawią się w sprzedaży najpóźniej za dwa lata.

Problemy z Pentium4


Autor: R4v | 20:28
(1)Komentarzy (1)
Intel ostrzega przed problemami, jakie powoduje używanie Active Monitor i driverów ATA w wersji 6.10 w systemie Windows 2000. W takiej konfiguracji mamy duże szanse, że komputer w ogóle nie wystartuje. Intel uważa, że problem dotyczy drivera SMB w aplikacji Active Monitor. Sposobem na uruchomienie komputera w takiej sytuacji jest odłączenie komputera od prądu na 15 sekund. Po tej przerwie system powinien wystartować normalnie. Następnie należy odinstalować Active Monitor 1.13 i zainstalować wersję 1.14. To ma, według Intela, załatwić sprawę. Wersja 1.14 jest do ściągnięcia ze stron Intela.

Nowe Nero wersja 5.5.5.1


Autor: R4v | 20:21
Komentarzy (0)
Pojawiła się kolejna wersja popularnego programu do wypalania płyt CD, Nero Burning ROM, w wersji 5.5.5.1. Program obsługuje teraz technologie Power-Burn, BURN-Free I SafeLink. Zasadnicze usprawnienia miały na celu poprawienie zgodności z Windows XP i drobne poprawki zauważonych błędów. Plik jest do pobrania stąd (10.8 MB) lub z mirrorów, których spis znajduje się na stronie www.nero.com.

Mniejsze dostawy i845


Autor: R4v | 20:16
Komentarzy (0)
Problemy z produkcją płyt na chipsecie i845 są coraz większe. Najpierw pojawiły się informację o problemach z dostawą gniazd Socket478. Teraz przedstawiciele największych producentów płyt, jak Asus, MSI i Gigabyte zaczynają narzekać na braki układów i845. Według DigiTimes, Intel dostarczył jedynie 50-60% zaplanowanej partii na wrzesień. Producenci spodziewają się końca kłopotów w listopadzie, kiedy to do sprzedaży ma trafić i845D z obsługą pamięci DDR SDRAM. Intel obiecuje także, że nowy układ będzie w tej samej cenie co stara wersja. FoxConn, producent rożnych gniazd dla przemysłu komputerowego, także obiecuje koniec problemów z dostawami w listopadzie.

Tania nagrywarka DVD od LG


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:42
(2)Komentarzy (2)
Dział Handlowy firmy KARLSEN poinformował, że w ich ofercie pojawiła się nowa nagrywarka płyt DVD. Nowy model posiada symbol DAD-8020B i zapisuje jednostronne płyty DVD-RAM o pojemności 4.7GB oraz 9.4GB (dwustronne). Transfer danych dla płyt: DVD-RAM wynosi 2.77 MB/s, dla DVD-ROM: 8.312 MB/s, DVD-R: 3.32 MB/s, CD-DA: 3.60 MB/s, CD-RW: 2.40 MB/s. Czas dostępu urządzenia DAD-8020B charakteryzuje się następującymi parametrami: CD/R-150 msec, DVD/ROM:190 msec, DVD:190 msec, DVD-RAM:210msec, a pojemność bufora to 2MB. Napęd obsługuje interfejs E-IDE (ATAPI, Ultra DMA 33 Mode) oraz formaty DVD-RAM, DVD-ROM, DVD/R, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-I, Photo CDMulti Session, CD Audio disc, CD-Extra, CD-Text, CD-R (read only), CD-RW (read only). Cena detaliczna dla klienta końcowego ustalona została na poziomie 2144,00 brutto. Więcej informacji o produkcie znajdziemy na stronie firmy LG Electronics.

Heroes of Might & Magic IV - 3DO przesuwa premierę


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:21
(3)Komentarzy (3)
Zachodni wydawca Heroes of Might & Magic IV, firma 3DO, przesunęła datę premiery swojego wielkiego hitu poinformował CDProjekt. Czwarta część niezwykle popularnej serii "Heroesów" pojawi się w lutym 2002 roku. Firma 3DO uzasadniła tę decyzję chęcią perfekcyjnego dopracowania nawet najmniejszych detali gry... Na pociesznie można dodać, że polski wydawca HoMM4, firma CD Projekt, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami utrzymuje, że gra trafi na nasz rynek w tym samym czasie co na Zachodzie. Już za tydzień zostanie przedstawiona dokładna zawartość polskiego pudełka Heroes of Might & Magic IV.

Recenzja dwóch coolerów


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:20
Komentarzy (0)
Paweł Spychalski aka Dziku informuje, że na łamach serwisu Dzikie Podkręcanie pojawił się nowy artykuł. Jest to recenzja dwóch coolerów z miedzianą wkładką: PC Cooler Tornado Delta oraz PC Cooler Cyklon. Fragment artykułu:
"Przechodzimy do wentylatora. Jest to słynna Delta 38CFM, a więc najbardziej znany wentylator 60x60x25mm. Przy mocy 5.76W zapewnia on obroty rzędu 6800RPM oraz przepływ powietrza na poziomie 38CFM. Niestety, za wydajność trzeba płacić bardzo wysokim poziomem hałasu. Wlot wentylatora jest zabezpieczony metalową osłoną (grillem), który zapobiega dostawaniu się różnych przedmiotów między łopaty wentylatora. Jest to o tym ważne, iż Delta potrafi przeciąć cienki przewód (sprawdziłem) oraz skórę palców do krwi (też sprawdziłem)."

Nowość w ofercie Intela - player MP3


Autor: DYD | 09:33
Komentarzy (0)
Intel wczoraj oficjalnie poinformował o nowym produkcie w swojej ofercie - uwaga, nie jest to procesor. Jedną z wczorajszych nowości Intela jest przenośny odtwarzacz plików MP3/WMA o nazwie Personal Audio Player 3000. Nowość Intela posiada na pokładzie 64MB pamięci na przechowywane pliki MP3/WMA, zaś dodatkową pamięć możemy dołożyć poprzez karty MMC. Personal Audio Player 3000 jest niewielkich rozmiarów - jego gabaryty w calach wynoszą 3.3 x 2.5 x 1.5, a waga to tylko 84 gramy. Odtwarzacz Intela zasilany jest jednym paluszkiem AA, który starcza do 10 godzin "życia" urządzenia. Użytkownik dostaje możliwość regulacji wysokich i niskich tonów, a informacje podawane są na małym ekranie LCD. Urządzenie dostępne jest już w sprzedaży w cenie $149 i jest kompatybilne z systemami Windows 98/ME/2000/XP. (...a ja uciekam na polską premierę C 1.2GHz, a więc tymczasem!).

 
Środa 3 października 2001

Nowa wersja ICQ 2001b


Autor: R4v | 23:14
Komentarzy (0)
Pojawiła się nowa wersja znanego komunikatora internetowego ICQ. Jak wiadomo, "icek" jest najpopularniejszym narzędziem służącym do kontaktów ze znajomymi, wysyłania sms'ów i wielu innych funkcji. Najnowsza wersja posiada oznaczenie ICQ 2001b alpha 5.05 Build 3619. Nowe funkcje to m.in: możliwość udostępniania i wymiany plików, listy kontaktów na serwerze, zapisywanie/ładowanie listy kontaktów, sprawdzanie pisowni, wykrywanie firewalla i inne. Plik można pobrać ze strony EntCity.com lub lokalnie z ftp.twojepc.pl (228 KB).

Athlon XP na japońskim rynku


Autor: DYD | 23:12
Komentarzy (0)
Jak to zwykle bywa w przypadku nowości sprzętowych, które pojawiają się znienacka przed oficjalną premierą, kraj "Kwitnącej Wiśni" posiada je na swoich sprzętowych bazarach pierwszy. Nie inaczej się stało z właśnie dostępnym w sprzedaży procesorem Athlon XP wyprodukowanym w technologii 0.18 mikrona, bazujący na rdzeniu Palomino. Nie ukazała się nawet jeszcze żadna oficjalna notka o tym procesorze, oficjalna premiera to 9. października, a procesory już sprzedają się jak świeże bułeczki. W japońskich sklepach można już bez problemu nabyć model Athlon XP 1500+ z zegarem 1.33GHz, o czym informuje AKIBA PC Hotline!. Szybsze modele procesorów Athlon XP mają pojawić się już wkrótce. Athlon XP 1500+ na japońskim rynku wyceniony został na $147-$149.

ATI wprowadza karty RADEON 7000 i 7200


Autor: DYD | 16:43
Komentarzy (0)
Wczoraj kanadyjska firma ATI oficjalnie zaanonsowała premierę dwóch nowych kart RADEON - modeli 7000 oraz 7200, skierowany do segmentu tanich kart graficznych (przedział aktualnie zdominowany przez GeForce 2 MX) w cenie poniżej $100. Karta ATI RADEON 7000 zastąpi znany model RADEON VE. Wyposażony będzie w 32MB pamięci DDR SDRAM z 64bitowym dostępem, w cenie $79 (sugerowana cena detaliczna). Wyższy model - RADEON 7200 (zastąpi karty RADEON) na pokładzie osadzony jest w 64MB pamięci SDRAM z dostępem 128bitowym, w cenie $99. Jedyna nowość w tych kartach to ich nowe nazewnictwo. Opisywane karty zastąpią znane i cenione karty RADEON VE oraz RADEON (SDR) i będą walczyły na rynku opanowanym przez chip GeForce2 MX NVidii. Następcą kart z RADEON DDR zostanie niedawno ogłoszony RADEON 7500.

Nowa VIA KT266A od MSI


Autor: Anitka | źródło: x-bit | 16:20
(3)Komentarzy (3)
W dniu dzisiejszym firma MSI przedstawiła najnowszy dodatek do rodziny K7T266 na Socket A - K7T266 Pro2-RU. Oparta na nowym chipsecie VIA Apollo KT266A, płyta zaprojektowana wedle formy ATX, posiada 3 sloty DIMM, 5 PCI, 1 CNR, oraz 1 AGP 4x oraz obsługuje do 3GB PC1600/PC2100 pamięci DDR SDRAM. Overclockerów na pewno ucieszy to, że za pomocą ustawień BIOSa mogą w jego ramach przestrajać prędkości FSB oraz napięcie rdzenia procesora. Płyta ta dostępna jest także z opcjonalnym wyposażeniem, które obsługuje: USB 2.0, zintegrowany kontroler IDE RAID oraz D-Bracket (to urządzenie monitorujące pracę sprzętu pomaga użytkownikowi wykrywać problemy z nim związane, ponieważ posiada 4 sygnały świetlne LED, które świecą się na zielono lub czerwono, oznaczające 16 różnych funkcji radzenia sobie z problemami podczas bootowania systemu). Więcej informacji o nowym produkcie MSI w oświadczeniu prasowym.

Świeży Winamp w wersji 2.77


Autor: DYD | źródło: The C-A-D | 12:58
Komentarzy (0)
Mimo iż na stronie Winamp.Com jeszcze nie ma żadnej wzmianki o nowej wersji tego popularnego odtwarzacza plików muzycznych, to na oficjlanym serwerze (1.74 MB) firmy Nullsoft - producenta Winampa, znajdziemy już nową wersję (2.77) tego programu w wersji "full". Oryginalną (po angielsku) i dosyć obszerną listę innowacji, zmian i poprawek jakie wprowadza wersja 2.77 znajdziecie na stronie Trzech Króli. Najnowszy Winamp dostępny jest także z naszego FTP.twojepc.pl - znajdziecie go w dziale PLIKI (sekcja Programy użytkowe). Winamp to niezbędnik każdego posiadacza PC! Polecamy!

Celeron 1.2 GHz (Tualatin) już dostępny


Autor: DYD | 12:12
(17)Komentarzy (17)
Nastąpił kolejny, ważny ruch Intela w kategorii tanich procesorów dla komputerów domowych. W dniu 2. października oficjalnie ogłoszony został nowy procesor z serii Celeron, wyposażony w zegar 1.2 GHz oraz rdzeń Tualatin wykonany w nowej technologii 0.13 mikrona. Nowo wprowadzony procesor Intela oprócz nowego jądra, posiada podwojoną pamięć cache drugiego poziomu, która w tej chwili liczy 256 KB. Magistrala FSB pozostała niezmienna w stosunku do poprzednich modeli Celeronów - wynosi 100 MHz. Nowy Celeron wymaga napięcia 1.475V, posiada stepping "tA0" wraz z CPUID "06B1" i produkowany jest w dwóch wersjach: BOX (seria SL5Y5) oraz OEM (SL5XS). Cena nowego procesora wynosi $103 przy kupnie 1000 sztuk. W tej chwili produkowane są Celerony z zegarem 1.20, 1.10 i 1 GHz oraz 950, 900, 850 i 800 MHz.

VIA ogłosiła wyniki wrześniowej sprzedaży


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:46
Komentarzy (0)
Taipei, Tajwan, 3 październik 2001 - VIA Technologies, Inc. producent chipsetów, mikroprocesorów, multimedialnych chipów, rozwiązań komunikacyjnych, w dniu dzisiejszym poinformował, iż sprzedaż netto we wrześniu 2001 wyniosła około 2,6 miliarda NT$ (w przybliżeniu 75 milionów US$). Dochód ze sprzedaży od stycznia do września 2001 wyniósł około 26 miliardów NT$ - jest to wzrost o 14,75% w porównianiu do 2000 roku. Główna siedziba firmy mieści się na Tajwanie w Taipei, filie znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie. VIA notowana jest na tajwańskiej giełdzie papierów wartościowych (TSE2388), rok 2000 zamknęła dochodem w wysokości 1 mld USD. Dokładna tabela wyników sprzedaży dostępna jest na obrazku po lewej stronie.

Recenzja płyty Spacewalker Shuttle AV40


Autor: Lancer | 11:26
Komentarzy (0)
Od kiedy zadebiutował procesor Pentium4 byliśmy skazani na jedyne słuszny układ logiczny go obsługujący - i850 Tahema współpracujący z drogimi i mimo pozorów wcale nie najwydajniejszymi pamięciami Rambus RDRAM. Dopiero kilka miesięcy potem ukazał się kolejny układ i845 obsługujące na dzień dzisiejszy popularne, ale nie zapewniające odpowiedniej przepustowości pamięci SDRAM PC133. Trzecim istniejącym rozwiązaniem jest intensywnie zwalczany układ VIA czyli P4X266 obsługujący zarówno pamięci SDRAM PC133, jak szturmem zdobywające rynek DDR'y. O perturbacjach związanych z próbą wprowadzenia go na rynek w poważniejszych ilościach możemy poczytać w codziennych newsach. Ostatecznie, mimo różnych zakulisowych działań Intela powoli układ znajduje się w ofercie producentów płyt głównych. Dzięki uprzejmości firmy Komputronik udało mi się przetestować jedną z pierwszych płyt głównych na tym ciekawym układzie - wyrób firmy Spacewalker Shuttle AV40» czytaj dalej

 
Wtorek 2 października 2001

Nowy router BroadBand z US Robotics


Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:25
Komentarzy (0)
Firma US Robotics wprowadziła na rynek nowy produkt jakim jest router BroadBand. Urządzenie przeznaczone dla użytkowników domowych i małych firm posiada wbudowany firewall, printserver, cztery porty 10/100, port up-link i port dodatkowy do podłączenia modemu analogowego. Kompletne informacje na temat tego produktu znajdują się na stronie producenta routera BroadBand. Dystrybutorem US Robotics w Polsce jest firma RRC Poland Sp. z o.o., tel. +4822 644 01 33. (Thx Remek za info!)

Newsy z polskiej Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:13
Komentarzy (0)
Powstały niedawno serwis Multiplayer Polska, jak sama nazwa wskazuje stawia główny nacisk na stawianie dużej liczby różnych serwerów dla graczy, zamierza stworzyć centrum oficjalnych serwerów gier. Pięć dni temu do działających już serwerów FSGS oraz Counter-Strike'a dołączyła długo oczekiwana bramka do zachodnich serwerów gier. Na razie bramka obsługuje tylko Diablo II, lecz jak zapowiada MP w przyszłości bramka będzie obsługiwać, każdą grę w jaką będą chcieli zagrać użytkownicy (np. Ultima Online czy Shattered Galaxy) oraz ICQ. Dostęp do bramki jest płatny, jednak cena nie jest przerażająca - 20 zł miesięcznie to wydatek na który stać chyba każdego zapalonego gracza. Jako że patronat nad serwisem objęło IMGroup, bramka do gry Emperor: Battle for Dune będzie bezpłatna (info by Holyboy).

Po krótkiej przerwie, jaka była związana z modernizacją serwisu, redakcja A4 ponownie wróciła już do sieci! Co tutaj znajdziecie? Testy, recenzje, słowniczek, forum, ..., a przede wszystkim wiele konkursów! Zapraszamy! Redakcja.Net (info by Jarosław L.).

Dni Technologii Cyfrowej Canon


Autor: DYD | 17:09
(1)Komentarzy (1)
W dniu dzisiejszym Canon na 27 piętrze wieżowca Reform Plaza zorganizował pokaz pod nazwą Dni Technologii Cyfrowej Canon, podczas której firma prezentowała najnowsze technologie koncernu w dziedzinie techniki biurowej. Canon przedstawił cały wachlarz swoich najnowszych produktów, do których zaliczały się wielofunkcyjne urządzenia łączące drukowanie, skanowanie i wysyłanie faxów oraz typowe rozwiązanie, takie jak drukarki, skanery czy aparaty cyfrowe. Z ciekawostek, zaprezentowano drukarkę termosublimacyjną CD-300, która w ciągu kilku minut drukuje zdjęcia z aparatu cyfrowego bez pomocy PC. Otrzymujemy zdjęcia w formacie 10x14 cm lub panoramiczne 25x10 cm. » czytaj dalej

Poruszenie wśród producentów kart graficznych


Autor: Anitka | 16:36
(8)Komentarzy (8)
Wszyscy czołowi producenci kart graficznych przedstawili swoje produkty oparte na Titanium co jest naturalnym krokiem po opublikowaniu przez firmę NVidia nowej rodziny Titanium o czym dziś już informowaliśmy. Wielu z nich proponuje swoje karty oparte na GeForce3 Ti 500, Ti 200 oraz GeForce2 Ti. Poniżej zamieszczamy listę najnowszych produktów opartych na wyżej wspomnianej rodzinie NVidii:
 • GeForce3 Ti 500
  • ASUS V8200T5
  • AbsoluteMM Morpheus Titanium 500
  • ELSA Gladiac 921
  • Hercules 3DProphet III Titanium 500
  • InnoVision Tornado GeForce3 Titanium 500
  • MSI G3Ti500 Pro
  • VisionTek Xtasy 6964
 • GeForce3 Ti 200
  • ASUS V8200T2
  • ELSA Gladiac 721
  • Hercules 3DProphet III Titanium 200
  • InnoVision Tornado GeForce3 Titanium 200
  • MSI G3Ti200 Pro
  • VisionTek Xtasy 6564
 • GeForce2 Ti
  • ASUS V7700Ti
  • Gainward GeForce2 TI/500 XP "Golden Sample"
  • Gainward GeForce2 TI/450 TV "Golden Sample"
  • ELSA Gladiac 516
  • Hercules 3DProphet II Titanium
  • InnoVision Tornado GeForce2 Titanium
  • Prolink GeForce2Ti
  • VisionTek Xtasy 5864
Prawie wszystkie te karty pracują na standardowych częstotliwościach i różnią się jedynie kolorem płytki PCB oraz zawartością zestawów. Z tego tłumu wybijają się jedynie produkty ASUSa, które nie są oparte na rekomendowanym przez NVidię designie, zaś wyposażone są w szybszą pamięć niż produkty konkurencji.

Nowa płyta główna pod Pentium 4 od AOpen


Autor: Anitka | 16:25
Komentarzy (0)
Dziś AOpen wypuściło nową płytę AX4BS Pro dla procesorów P4 na Socket478, opartą na chipsecie i845. To nowe rozwiązanie jest zaprojektowane wedle formy ATX i obsługuje do 3GB PC100/PC133 SDRAM, który może zostać zainstalowany w trzech slotach DIMM. Oprócz tego płyta zawiera 5 slotów PCI, 1 slot AGP 4x oraz jeden CNR, 4 porty USB, dźwięk AC-97 oraz opcjonalnie wbudowany kontroler 10/100MB Ethernet. Co do cech, które interesują overclockerów, nowe AX4BS Pro posiada niezły ich wybór. Tak więc pozwala na dostrajanie rdzenia Vcore procesora, zmianę częstotliwości FSB z zyskami co 1MHz. Płyta obsługuje również wbudowany Dr Voice, Dr LED (możliwy upgrade) oraz Die-Hard BIOS (także z możliwością upgrade'u).

Rodzina NVidia Titanium już w komplecie


Autor: DYD | 15:57
(1)Komentarzy (1)
NVidia w oficjalnym oświadczeniu prasowym ogłosiła w dniu wczorajszym nową rodzinę kart GeForce Titanium. Seria Titanium ustanawia nowe standardy w segmencie najmocniejszych kart graficznych opartych na procesorach NVidii. Nowe układy oznaczone jako GeForce3 Titanium 200 oraz 500 nie różnią się pod względem architektury niczym specjalnym od znanego nam GeForce3. NVidia poczyniła metamorfozę układu GeForce3 na Ti 500 oraz Ti 200, w podobny sposób jak podzielony został GeForce2 MX. Spójrzmy teraz na nowych członków nowej rodziny NVidii:
 • GeForce3 Titanium 500 - chip GeForce3 z „podrasowanymi” właściwościami. Rdzeń w tej karcie pracuje z częstotliwością 240MHz. Pamięć - 500MHz. Zalecana cena detaliczna - $350.
 • GeForce3 Titanium 200. Tańsze rozwiązanie oparte na GeForce3. Rdzeń pracuje z częstotliwością 175MHz, a pamięć ustawiono na 400MHz. Cena - $200.
 • GeForce2 Titanium - nowa wersja znanego dobrze układu GeForce2 wyprodukowanego w technologii 0.15 mikrona. Rdzeń działa z częstotliwością 250MHz, pamięć 400MHz. Karty oparte na tym układzie wyceniono na $150.
Główni kontrahenci NVidii wprowadzą do sprzedaży swoje produkty oparte o nowe układy Titanium po 12 października.

AMD Duron (Morgan) 1.1GHz


Autor: DYD | 09:05
(1)Komentarzy (1)
W dniu 1. października, AMD oficjalnie zaanonsował premierę nowego procesora Duron z zegarem 1.1GHz przeznaczonego dla platformy Socket A. Podobnie jak jego starszy brat (1GHz), najnowszy i zarazem najszybszy wczoraj ogłoszony Durony, wykonany jest w nowej technologii 0.18 mikrona i opiera się na rdzeniu Morgan, opracowanej w Fab 25 zlokalizowanej w mieście Austin (Texas, USA). Oficjalna cena nowego Durona wynosi $103 przy kupnie 1000 sztuk (na tyle Intel wycenił swojego Celerona 1.1GHz). Ceny Duronów z zegarem 1GHz i 950 MHz pozostałe niezmienne (analogicznie: $89 oraz $74). A więc Duron póki co dogonił Intela "zegarem" procesora (w kategorii low-budget), jednak premiera Celerona 1.2 GHz opartego na Tualatinie już za rogiem...

 
Poniedziałek 1 października 2001

RivaTuner v2.0 RC 7.1


Autor: DYD | 15:13
Komentarzy (0)
Teraz coś dla wielbicieli tuningu kart graficznych NVidii. Alex Unwinder uaktualnił swój program RivaTuner v2.0 do wersji RC 7.1. Z programu mogą skorzystać posiadacze kart począwszy od TNT, przez TNT2, GeForce, aż do GeForce2, którym ustawienia firmowe już się przejadły. Nowa wersja tego programu posiada kilka zmian: poprawa detekcji GeForce2 MX TwinView, zmieniony layout głównego paska, zmiany w overclockingu, nowy I/O driver (rivatuner.sys) oraz dodana baza dla Detonatorów 21.85. Program w wersji dla Windows 98, Windows 98 SE, Windows ME, Windows 2000 oraz Windows XP dostępny jest ze strony autora (909 KB) lub lokalnie z działu PLIKI (sekcja Tweaks).

Nowa drukarka firmy Panasonic


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:33
Komentarzy (0)
W ofercie INCOM pojawiła się nowa drukarka laserowa Panasonic. Model KX-P 7100 potrafi w rozdzielczości 600x600 dpi w ciągu jednej minuty wydrukować 14 stron A4, więc zapewne biura i szeroka rzesza użytkowników domowych, będzie zadowolone z takiej szybkości (przy 5% zaczernieniu strony). Dokładając do tego wbudowaną funkcję duplexu, który pozwala drukować na obu stronach kartki, zaoszczędzamy przy próbnych wydrukach do 50% papieru. KX-P 7100 pozwala jednak oszczędzić jeszcze więcej, oprócz tego że w trybie oszczędnym zużywa mniej tonera, to po dwóch minutach braku danych do druku, automatycznie przełącza się w tryb uśpienia, który zużywa mniej energii. Budowa drukarki pozwala na drukowanie na standardowych kartkach papieru, na naklejkach, okładkach oraz grubszych i cięższych rodzajach papieru. Sugerowana dla użytkownika końcowego cena netto to 1199 zł.

Nowy AMD IDE Driver 1.40C


Autor: DYD | źródło: AMDZone | 12:22
Komentarzy (0)
Na serwisie AMDZone znalazłem informację o nowej wersji sterownika IDE firmy. Z nowości jakie wprowadza wersja 1.40C sterownika IDE, to wsparcie dla systemu Windows XP. AMD IDE Driver 1.40C dostępny jest z oryginalnego serwera firmy AMD lub z lokalnie z naszego serwera FTP.Twojepc.Pl - waga pliku: 2,17 MB.

HP ujawnił nową tanią "laserówkę"


Autor: DYD | 11:26
Komentarzy (0)
Hewlett-Packard w dniu dzisiejszym ogłosił nowe rozwiązanie w dziedzinie tanich drukarek laserowych, należących do grupy cenowej poniżej $250. Reprezentantem w tym segmencie jest model HP LaserJet 1000, który dzięki technologii "HP Resolution Enhancement" drukuje 10 stron czarno-białych z jakością 1200dpi w czasie jednej minuty. Tania "laserówka" HP dzięki opcji 'Instant-on' nie traci swoich właściwości drukujących przy niskim poborze mocy oraz w trybie uśpienia. Toner w HP LaserJet 1000 starcza na ponad 2500 stron. Drukarka posiada wsparcie dla systemów Windows 98/ME/2000/XP, dostępna jest od dziś w sprzedaży w cenie $249.

Nowości z polskiej Sieci w pigułce


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:15
Komentarzy (0)
Po weekendzie na moją skrzynkę spłynęło sporo wiadomości od redaktorów głównych polskich serwisów Hardware. Zaczynamy wyliczankę. U kolegi Frazira ukazał się test Athlona z zegarem 1 GHz. Paweł Spychalski napracował się potrójnie - na "Dzikim" znajdziemy: nową wersję Benchmarka CCR, recenzję Thermaltake Copper Shim oraz ciekawy artykuł: "Jak bezpiecznie uaktualnić BIOS karty graficznej". Lecimy dalej. Maczek zmieścił test coolerka Cyklon Plus 1,7 Ghz, zaś Lisek z Tweak.Pl ogłosił nowy konkurs.

Civilization 3 w Polsce - więcej szczegółów


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:05
(2)Komentarzy (2)
Znamy już więcej szczegółów o na temat wydania Civilization 3 w Polsce! Premiera najnowszej części Civilization, która przez graczy uznawana jest za jedną z najlepszych strategii jakie kiedykolwiek powstały na PC, odbędzie się już w grudniu tego roku! Wiadomo już także, że Civilization 3 będzie kosztowała zgodnie z zapowiedziami 99,90 PLN. Dystrybutorem gry będzie CDProjekt.

ASUS będzię produkował karty RADEON


Autor: DYD | źródło: x-bit | 10:55
Komentarzy (0)
Wygląda na to, że ASUS doskonale znany z markowych płyt głównych oraz kart graficznych wyposażonych w układy NVidii, stanie się ważnym partnerem firmy ATI. Jak już wcześniej informowaliśmy, ATI wypuściła - na razie tylko na rynku amerykańskim, nową kartę graficzną - RADEON 7500. Powołując się na dobre źródła x-bit labs dowiedzieliśmy się, że w internetowych sklepach można już składać zamówienia na rodzinę kart RADEON 7000, RADEON 7200, RADEON 7500 oraz RADEON 8500 wyprodukowaną przez firmę ASUS. Czyżby NVidia w sprawie stosowania tylko jej układów, nie wywierała już tak dużej presji na producentach kart graficznych? Zobaczymy kto jeszcze "odważy" się wypuścić karty oparte na procesorach ATI. Teraz spójrzmy, jak kształtują się ceny:
 • ASUS RADEON 7000 32MB VGA - $68.95;
 • ASUS RADEON 7200 64MB VGA - $85.95;
 • ASUS RADEON 7500 64MB DDR DVI/VGA - $171.95;
 • ASUS RADEON 8500 64MB DDR DVI/VGA - $257.95.
Są one co ciekawe o jednego dolara niższe od cennika ATI i jej kart z nowymi układami RADEON.

PowerStrip 3.03 Beta Build 206


Autor: DYD | 10:02
Komentarzy (0)
Dostępna jest już nowa wersja znanego narzędzia PowerStrip 3.03 Beta z firmy EnTech. Program wraz z nową wersją 3.03 wchodzi w kolejne BETA testy (aktualnie Build 206). Aplikacja ta nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwerów ftp.twojepc.pl (583 KB) lub oryginalnego EnTech.

VIA przedstawiła czteroportowy kontroler dla PCI


Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:41
Komentarzy (0)
VIA Technologies, Inc. producent chipsetów, mikroprocesorów, multimedialnych chipów, rozwiązań komunikacyjnych, w dniu 27 września przedstawił nowy, zintegrowany kontroler VIA VT6202 PCI USB2.0 obsługujący zarządzanie energią oraz inne funkcje umożliwiające bardzo szerokie wykorzystanie urządzeń zewnętrznych takich jak: wysokiej rozdzielczości wideo kamery, skanery i drukarki nowej generacji. "Stworzenie nowego kontrolera VIA VT6202 USB2.0 pokazuje nasze zaangażowanie w dostarczanie naszym klientom pełnego zakresu możliwości podłączania urządzeń zewnętrznych," skomentował Richard Brown, dyrektor marketingu w VIA Technologies, Inc. » czytaj dalej

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL