Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 25 maja 2001  
    

Uwa Transmety z AMD


Autor: R4v | 23:39
Komentarzy (0)
Transmeta (producent Crusoe) podpisała uwę z AMD na wykorzystanie architektury x86-64 i technologii HyperTransport w swoich przyszłych produktach. Najszybciej Transmeta prawdopodobnie wykorzysta HyperTransport. Ta magistrala, która ma zastąpić PCI będzie także wykorzystywana przez Sun Microsystems i Cisco Systems. Najwięcej uwagi zwraca jednak zakup licencji na technologię x86-64. Pierwszy procesor z tej serii to AMD ClawHammer, który będzie posiadał rozszerzony zestaw instrukcji x86 wykonujących operację na liczbach 64-bitowych. Ma to poprawić wydajność głównie w zastosowaniach profesjonalnych, jak obsługa baz danych lub wspomaganie projektowania. Transmeta nie zamierza jednak na razie wykorzystywać zakupionej licencji. Jak przewidują eksperci zakup ten jest potraktowany jako swego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość. Kierownik działu technologii Transmety David Ditzel stwierdził, że x86-64 zostanie wykorzystane, kiedy będzie taka potrzeba. Transmeta uważa, że lepiej jest zainwestować w technologię, która daje żliwość stosowania starszych aplikacji. W przeciwieństwie do architektury Intela zastosowanej w Itanium, która zupełnie różni się od dotychczas stosowanej, procesory x86-64 mają być kompatybilne z oprograwaniem 32-bitowym. Itanium wykorzystuje do tego celu emulację, która, jak twierdzą testerzy procesora nie spełnia pokładanych nadziei. AMD i Transmeta zakładają, że aktualne aplikacje będą w użyciu jeszcze prze dłuższy czas. Fred Weber, wice prezes AMD zapytany, czy uwa licencyjna zapoczątkuje bliższe stosunki pomiędzy firmami stwierdził: "Nię sądzę, żeby w tej sprawie dało się przewidzieć przyszłość".

Potknięcie DDR SDRAM na samym starcie


Autor: Popeye | 23:34
Komentarzy (0)
Jak żemy dowiedzieć się ze strony DigiTimes firmy ASUS, Gigabyte oraz MSI zawiesiły prace nad rzeko mającymi się pojawić w najbliższej przyszłości płytami wykorzystującymi pamięci DDR. Tłumaczą to tym, że zapotrzebowanie na płyty pod Pentium 4 jest znacznie większe i ciągle dynamicznie rośnie. Jak widać zaczynają się problemy z wdrażaniem pamięci DDR SDRAM na rynek i jak na razie ich inwazja została powstrzymana. Jendnak nie wydaje się, aby pamięci te w ogólnym rozrachunku straciły na popularności żna to tłumaczyć kilkoma czynnikami.
 • Jak na razie nie ma rozwiązań, które użliwiałyby używanie pamięci DDR SDRAM z procesorem Intel Pentium 4. Gdy tylko na rynku pojawi się chipset VIA Px266 popularność DDR'ów szybko wzrośnie.
 • Używanie DDR'ów z Pentium III mija się z celem, co wynika z architektury tego procesora.
 • Jak na razie pamięci DDR tylko stosowane z Athlonami rzeczywiście zwiększają wydajność maszyny, jednak przy obecnych cenach rozwiązanie to nie wydaje się być osiągalne dla zwykłego zjadacza chleba.
Ponadto, AMD cały czas wydaje procesory pod szynę Socket A, przez co użytkownicy nie są zmuszani do zmieniania płyt na na nowsze (czytaj te z obsługą DDR SDRAM). W ogólnym rozrachunku nie wydaje się, aby zaprzestanie prac nad nowymi rozwiązaniami z DDR SDRAm gły jakoś znacznie wpłynąć na ich popyt. Do masowej produkcji gotowe są już płyty z układami VIA Apollo Pro266, VIAS KT266, ALi MAGiK 1, SiS735, AMD-760 oraz NVIDIA Crush.

Trzecia karta na układzie KYROII


Autor: Popeye | 23:29
Komentarzy (0)
Chociaż NVIDIA napiera na rynek dosyć cno to ilość firm posiadających w swojej ofercie karty graficzne z układem KYROII będzie stale rosnąć. Teraz już trzeci producent kart, firma InnoVISION Multimedia zamierza przedstawić swoje rozwiązanie z tym procesorem (pierwsze były Hercules oraz VideoLogic). Na zbliżających się targach Computex firma zaprezentuje kartę KYRO II 4500. Ciekawym faktem jest, że InnoVISION nie znajduje się na oficjalnej liście partnerów NVIDII, chociaż jako pierwsza oferowała pełen zestaw produktów z jej procesorami.

W każdym razie oprócz InnoVISION na targach w Taipei swoje propozycje z KYROII na pokładzie zaproponuje jeszcze pięciu innych producentów kart graficznych. Dzięki temu w najbliższej przyszłości będziemy naprawdę mieli między czym wybierać.

VIA C3 w obudowie EBGA


Autor: R4v | 23:25
Komentarzy (0)
Via przedstawiła swój nowy procesor C3 E-Series w nowej obudowie EBGA (Enhanced Ball Grid Array). Nowy procesor ze względu na ultra niski pobór cy i dobre odprowadzanie ciepła znajdzie zastosowanie w najtańszych pecetach, set-top boxach, kioskach multimedialnych oraz komunikacji. Procesor jest w 100% kompatybilny z wersją C3 w obudowie PGA. Według Via układ pobiera poniżej jednego wata cy podczas pracy w trybie oszczędzania energii. Nie wymaga także aktywnego chłodzenia. Nowy procesor jest dostępny w wersjach do 733MHz i tak jak wersja PGA posiada 192kB pamięci cache oraz obsługuje zestaw instrukcji 3DNow!. Układ że być zintegrowany z płytą główną standardów MicroATX, FlexATX i ITX co pozwala na znaczne obniżenie kosztów oraz zmniejszenie wymiarów samego urządzenia. Takie mini-systemy gą być wykorzystane np. jako dowe bramki internetowe. Wygląda na to, że Via wreszcie że znaleźć niszę rynkową dla swoich procesorów.

Patch dla Media Player


Autor: R4v | 22:56
Komentarzy (0)
Microsoft opublikował patcha dla Media Player 6.4, która łata dwie dziury w systemie zabezpieczeń. Pierwszy problem zwany "buffer overrun" pozwala na niezauważone przesłanie w strumieniu danych kodu, który że zostać uruchomiony na komputerze ofiary. Drugi problem dotyczy sposobu w jaki Media Player przechowuje skróty internetowe. Normalnie są one zapisywane w katalogu tymczasowym użytkownika. Microsoft przyznał, że w skrócie że znajdować się kod HTML, który że zostać uruchomiony na komputerze użytkownika. Istnieje przez to żliwość czytania plików z danego komputera (jakkolwiek nie żna ich kasować, dyfikować ani tworzyć nowych plików). Dla użytkowników Media Playera 7 Microsoft nie przewidział patcha, zasugerował jedynie update do wersji 7.1. To już kolejny, w ciągu ostatnich paru miesięcy, patch dla produktów MS dotyczący problemów bezpieczeństwa . Wcześniejsze problemy dotyczyły serwera IIS i Windowsa 2000.

Uwłaszczenie firmy CDDB


Autor: Artwi | 11:32
Komentarzy (0)
Bulwersujące wieści dobiegają z za oceanu. Okazuje się że w USA, podobnie jak u nas, potrafią "sprywatyzować" publiczną własność. Firma Gracenote prowadząca popularną bazę CDDB tytułów płyt CD audio, zawierającą 885000 rekordów, postanowiła się na niej "uwłaszczyć", stwierdziła że prawa autorskie do niej są jej własnością i domaga się profitów za korzystanie z jej zasobów. Sprawa jest bulwersująca z kilku powodów: Czy baza danych, zawierająca spisy CD że być objęta prawami autorskimi? Prawo wymaga aby były w niej "elementy twórcze", sam spis nie wystarczy. Stąd np. najważniejsza zawartość książki telefonicznej nie że być objęta prawami autorskimi w USA. Gracenote grozi innym, podobnym, konkurencyjnym i darwym bazom CDDB procesami za powielanie pomysłu i łamanie praw autorskich. » czytaj dalej

Recenzja karty ATI Radeon VE Dual Display Edition


Autor: NICR4M | 00:36
Komentarzy (0)
Otrzymując kartę od firmy Balta do testów sporo się spodziewałem. W końcu słowo RADEON w uszach każdego gracza wywołuje miłe skojarzenia. W tym przypadku całkowicie zmieniłem je początkowe (błędne) podejście - skierowane głownie w stronę walorów rozrywkowych tej karty. Urządzenie nie okazało się "zabójczo" szybkie (pierwotnie miało stanąć jako konkurencja kart GeForce2 GTS, a zakończyło się na porażce nawet ze zwykłym GF2MX), za to walory użytkowe i "jakość odbioru" daleko w tyle pozostawiły testową konkurencję. Dla kogo jest więc przeznaczony "nowy" Radeon i co zaoferuje swojemu nabywcy - dowiemy się po przeczytaniu niniejszej recenzji karty ATI RADEON 32MB DDR VE TV-OUT 2xSVGA w wersji BOX. Zapraszam. » czytaj dalej

Co się testuje na TPC?


Autor: DYD | 00:31
Komentarzy (0)
Właśnie dotarły do naszych recenzentów nowe łakome kąski, więc nie przedłużając już mówię co się u nas nowego testuje. Po wielu dniach lestowania firm, z MSD dotarła do nas karta graficzna Hercules 3D Prophet 4500 64MB oparta na tajemniczej i ciężko dostępnej kości Kyro II firmy ST Microelectronics. Oprócz tej karty, z warszawskiej firmy Endor dostaliśmy do testów dwie płyty z obsługą pamięci DDR: ASUS A7m266 oraz MSI K7T266 Pro (MS-6380). Wraz z płytą Biostar M7VKE zrobimy porównanie tych płyt wykorzystując procesor Athlon C 1.2 GHz. Przypomnę, że recenzja GeForce 3 Leadteka (A5 final) już na dniach!

Kolejne definicje wirusów


Autor: Popeye | 00:27
Komentarzy (0)
Producenci programów antywirusowych ciągle czuwają nad bezpieczeństwem naszych komputerów, czego rezultatem są kolejne uaktualnione definicje wirusów dla programów McAfee VirusScan oraz Norton Antivirus.

Nowa płyta ABIT KG7-RAID


Autor: R4v | 00:24
Komentarzy (0)
Na targach Computex, Abit ma przedstawić swoje najnowsze konstrukcje: KG7-RAID i VR6_RAID. KG7 jest płytą przeznaczoną dla Athlona/Durona. Użyty chipset to kombinacja AMD761 (northbridge) i VIA 686B (southbridge). Płyta ma 6 slotów PCI i jeden AGP, oraz 4 złącza DIMM. Ze względu na zastosowany stek północny płyta obsługuje pamięci DDR SDRAM do 4GB. Dodatkowo wbudowano kontroler RAID. SoftMenuIII pozwala na ustalanie następujących częstotliwości FSB: 66, 68, 75, 80, 83, 100, 103, 105, 110, 112, 115, 120, 124, 133, 140, 145 i 150 MHz. Dodatkowo żna zmieniać aktualną częstotliwość o 28MHz w krokach co 1MHz. Płyta zapowiada się dość interesująco, pozostaje tylko poczekać aż pojawi się u nas.

Jeszcze jedna płyta od ASUSa


Autor: Popeye | 00:21
Komentarzy (0)
Oprócz trwających prac na płytą TUSL2-C, ASUS zajęty jeszcze jeszcze jednym projektem. Firma w nie dalekiej przyszłości zamierza przedstawić jeszcze jedną płytę Socket370 obsługującą procesory Pentium III (Tualatin). Urządzenie nazwane zostało TUSL2. Jak wskazywałaby na to nazwa płyty powinny być łudząca podobne i oferować zbliżone żliwości, jednak jest na odwrót.

Nowa płyta oprócz zintegrowanej karty graficznej zaopatrzona będzie także w kontroler RAID obsługujący RAID 0 lub 1. Oprócz tego znajdziemy na niej 3 sloty DIMM (do 512MB PC133 SDRAM), 1 AGP Pro, 6 PCI oraz 1 CNR, 4 porty USB, iPanel oraz czytnik nośników Smart Card. Overlockerzy także znajdą tu coś dla siebie - płyta użliwia zmianę częstotliwości FSB z dokładnością do 1MHz, a także żliwość zmiany Vcore i Vio.

Nowy napęd Iomega


Autor: R4v | 00:18
Komentarzy (0)
Iomega przedstawiła urządzenie zwane Peerles, które jest w stanie nagrywać na specjalnych dyskach od 10GB do 20GB danych. Dysk o rozmiarach palmtopa jest wsuwany w stację dokującą od góry. Sam napęd ma kosztować 250$, natomiast dyski 160$ za wersję 10GB i 200$ za 20GB. Napęd jest przeznaczony dla ludzi, którzy przenoszą duże ilości danych, zwłaszcza dla pracowników zmuszonych kończyć swą pracę w domu. Iomega pracuje także nad wewnętrzną wersją urządzenia, która by znalazła zastosowanie w set-top boxach i w sachodach, oraz innych urządzeniach jak magnetowidy i odtwarzacze muzyki. Możliwe będzie na przykład zabranie z domu swojego zbioru MP3 i słuchania ich w sachodzie, a po przybyciu do domu dokończenie pracy a następnie użycie Peerless jako kasety magnetowidowej. Napęd powstał przy współpracy z firmą IBM. Iomega rozpoczyna sprzedaż dla pierwszych odbiorców już teraz, natomiast w sklepach nowe urządzenie ma pojawić się w czerwcu (oczywiście w USA).

Via AGP Driver v4.05c


Autor: Anitka | 00:14
Komentarzy (0)
Pojawił się nowy driver AGP dla chipsetów Via w wersji 4.05c. Niestety nie ma informacji na temat zmian i poprawek w nowej wersji. Z ich pobieżnych testów w 3DMark 2000 wynika, że nowe drivery nie wpływają na zmianę w wydajności. Jeśli jednak masz problemy z kartą graficzną w systemie opartym na chipsecie Via to żesz spróbować najnowszej wersji. Driver dostępny jest ze strony www.viahardware.com (622 KB).

Nowe sterowniki KYRO/KYROII


Autor: Popeye | 00:11
Komentarzy (0)
Pojawiły się nowe sterowniki dla kart Hercules 3D Prophet 4000XT oraz 3D Prophet 4500, a także VideoLogic Vivid! oraz Vivid!XS. Sterowniki te rozwiązują kilka problemów software'owych i hardware'owych. Poprawiono także działanie kart w takich grach jak Battle of Britain, Hostile Waters, Insane, Nascar Legends, Offroad Redneck Racing, Operation Flashpoint De, Operation Flashpoint De, Pacific Warriors, Serious Sam, Tribes 2, Evolva w Windows 2000, Suzuki Alstare Extreme Racing w Windows 2000 oraz Unreal Tournament w Windows 2000.

Philips przedstawia nowy panel LCD


Autor: R4v | 00:09
Komentarzy (0)
Philips wprowadził do produkcji nowej generacji wyświetlacze TFT o przekątnej 12". Normalne wyświetlacze charakteryzują się słabym kontrastem przy silnym oświetleniu z zewnątrz. Z reguły występują problemy z użytkowaniem komputerów przenośnych na wolnym powietrzu. Nowa konstrukcja Philipsa nazwana transflective pozwala na pracę w trybach emisji i odbijania światła. W trybie emisji panel jest podświetlany od spodu co użliwia pracę w warunkach słabego oświetlenia. W trybie odbijania podświetlenia jest wyłączane. Dotychczas takie wyświetlacze były używane w małych urządzeniach przenośnych jak telefony komórkowe. Ekran Philipsa jest największym z dotychczas wyprodukowanych. Nowy wyświetlacz osiąga rozdzielczość 800x600 a stosunek kontrastu to 30:1 i 5:1 odpowiednio w trybie emisji i odbijania. Znajdzie zastosowanie w notebookach ze względu na niższy pobór cy (podświetlenie nie jest włączone cały czas), które są użytkowane w warunkach terenowych, jak komputery dla wojska, prac budowlanych i innych.

Nowy FireWire 2 razy szybszy


Autor: R4v | 00:02
Komentarzy (0)
Po 18 mięsiącach prac, 1394 Trade Association zatwierdziło specyfikację nowego standardu FireWire nazwanego IEEE1394b. Teraz nowy standard muszą zatwierdzić firmy członkowskie. 1394b zapewnia przepustowość 800Mb/s co jest wartościa prawie dwukrotnie wyższą niż USB2.0 (480Mb/s). Pierwszą firmą, która zastosuje nowe FireWire w swoich komputerach będzie Apple, natomiast pierwsze chipy kontrolerów mają produkować Texas Instruments i Agere. Zarówno USB2.0 jak i IEEE1394b są kompatybilne wstecz, czyli stare urządzenia będą działać z nową szyną. Jednakże w FireWire żliwe jest zaprojektowanie urządzeń, które będą kompatybilne z oboma wersjami używając tak zwanych "dwujęzycznych" układów. Planowane jest także zwiększenie szybkości do 3.2Gb/s poprzez zastosowanie światłowodu. Pozwoli to też na wydłużenie odległość pomiędzy urządzeniami. Specjaliści sądzą, że nowy standard zajmie równorzędne miejsce z prowanym przez Intela USB2.0 tak jak obecnie starsze wersje.

 
Czwartek 24 maja 2001

ASUSTeK, Gigabyte oraz Intel 845


Autor: Popeye | 16:37
Komentarzy (0)
Powołując się na nieoficjalne źródła, dawno temu firmy ASUS oraz Gigabyte otrzymały do testów chipsety Intel 845 (dla Pentium4) i teraz firmy te są gotowe, aby przejść do masowej produkcji płyt głównych z tym układem. Jednak bardziej interesującą kwestią jast to, że korporacje te nie zamierzają wypuścić wersji pod pamięci PC133 SDRAM (zapowiadane na czerwiec/lipiec), ale także wersje wpierające układy DDR SDRAM (pierwszy kwartał 2002). Zważywszy na jeszcze dwie firmy Tyan oraz EpoX - zamierzających wydać swoje wersje płyt głównych budowanych na Intel 845/SDRAM (czerwiec/lipiec) można być raczej pewnym, że produkt firmy Intel zostanie wydany zgodnie z zapowiadaną datą.

Chipsety DDR SDRAM tanieją


Autor: Popeye | 16:22
Komentarzy (0)
Prawdziwa walka cenowa toczy się na rynku chipsetów DDR SDRAM. Kolejnym jej rezultatem są ponowne cięcia cenowe. Jak możemy dowiedzieć się z serwisu The Register chipy ALi (Alladin Pro 5 oraz MAGiK 1) kosztują teraz $20-21 zamiast $22-24, za te od SiS'a zapłacimy teraz mniej niż $20 (SiS635T obsługujący Tualatin'a jest dostępny za $19). Jednak liderem na tym jest firma VIA (dla przypomnienia na początku firma kazała sobie płacić $35 za sztukę, a później zjechała do $26-28 za sztukę w pakietach po 1000). Przeciwnie do SiS'a oraz ALi, VIA sprzedaje swoje chipsety producentom płyt głównych za $20 tylko w przypadku nadpłaty. Zainteresowana firma kupuje najpierw urządzenia po starej cenie i gdy zamówienie zostaje zrealizowane VIA zwraca część sumy.

Jak na razie producenci chipsetów dobrze realizują swoją obietnicę promocji pamięci DDR SDRAM. Obecnie układy takie są tylko o $1-2 droższe od konkurencyjnych wspierających PC133. Reszta zależy już tylko od producentów płyt głównych, jeżeli ustalą oni korzystne ceny dla użytkowników to możemy się spodziewać w krótkim czasie wyparcia dość starych już z technologicznego punktu widzenia pamięci PC133. A oto podsumowanie szans przebicia się na rynek chipsetów po obniżkach:
 • Chipsety ALi mają raczej małe szanse na zauważenie przez większą liczbę konsumentów;
 • Chipsety SiS'a powinny radzić sobie całkiem dobrze (przynajmniej zapowiadany SiS735), jednak możliwości produkcyjne firmy są jak na razie nie wystarczające;
 • Produkty VIA to całkiem interesująca oferta, jednakże nie wyróżniają się one oszłamiającą wydajnością (szczególnie Apollo Pro266);
 • Po wyprodukowaniu przez Intela chipa Intel 845 ze wsparciem dla PC133 SDRAM (trochę później także DDR SDRAM), perspektywy dla produktów ALi, SiS'a oraz VIA dla platform Socket370 wydają się raczej mgliste.

Kontrolery Dawicontrol DC-100 RAID


Autor: DYD | 16:11
Komentarzy (0)
Od niedawna w ofercie Alstor pojawiły się kontrolery RAID firmy Dawicontrol o symbolu DC-100. Urządzenie posiada interfejs ATA-100, umożliwiający transfer danych z prędkością do 100 MB/s. Kontroler pozwala na stworzenie RAIDu na poziomach 0, 1 , 0+1 oraz JBOD. Jest to kontroler dwukanałowy. Drugi kanał posiada wyjście zewnętrzne. Kontroler działa w oparciu o chipset High Point HPT370 stosowany również przez firmę ABIT. Wspierany jest przez większość popularnie stosowanych systemów operacyjnych, poczynając od DOS, Windows 3.1x, Windows 95, 98, 2000 poprzez Linux,NT 3.5, NT 4.0, OS/2 2.0,3.0,4.0, a kończąc na NetWare 3.1x,4x.

Zestaw zawiera 2 kable, dyskietkę z oprogramowaniem do uaktualniania BIOSu, sterownikami do Windows 95', 98', ME oraz Windows NT 2000, jak również instrukcję obsługi. Obecnie jego cena dla użytkownika końcowego wynosi 299 PLN netto.

VIA Ezra


Autor: Popeye | 15:32
Komentarzy (0)
5 czerwca podczas targów Computex (Taipei-Tajwan) firma VIA zamierza przedstawić procesor zwany kodowo Ezra. Wiadomo na pewno, że będzie to odmiana procesora C3 (tak samo jak Samuel II) oraz że będzie produkowana w fabrykach korporacji TSMC w technologii 0.13 mikrona.

Jedyna różnicą pomiędzy Ezra i Samuel II będzie bardziej zaawansowana technologia produkcji tego pierwszego co pozwoli na wyższe taktowanie zegara urządzenia (np. 1GHz). Inne ulepszenia (zwiększona do 256KB pamięć cache drugiego poziomu, obsługa instrukcji SSE i kilka innych) zostaną zaimplementowane tylko w następnym procesorze znanym jako C5X (premiera pod koniec 2001 r.). Nie wiadomo jeszcze kiedy C3(Ezra) trafi do masowej produkcji, gdyż zależne jest to od gotowości TSMC. Jednakże VIA uważa, że korporacja ta będzie przygotowana do produkcji w trzecim kwartale tego roku. Nie trudno odgadnąć, że Ezra będzie dużo bardziej atrakcyjna dla notebooków low-endowych niż Samuel II,a to za sprawą przejścia na technologię produkcji 0.13 mikrona (korzyści z tego wynikające to m.in. niższy pobór prądu). Co do sektora komputerów stacjonarnych VIA nadal koncentruje się na low-endowych rynkach Chin, Indii oraz Ameryki Łacińskiej.

Crush 4-go czerwca?


Autor: Marecek | 10:47
Komentarzy (0)
Serwis X-Bit donosi, że być może już 4-go czerwca NVIDIA zaprezentuje swoje najnowsze projekty, tym razem dwa chipsety dla platformy Socket A (AMD). Mowa o układach Crush 11 (wsparcie dla PC133, 266MHz FSB) oraz Crush 12 (obsługa DDR SDRAM, 266MHz FSB). Nie jest to informacja potwierdzona, wiadomo jedynie, że tego dnia NVIDIA organizuje konferencję prasową w Taipei (Taiwan), na będących odbywać się tam targach Computex.

Ciemne chmury nad horyzontem platformy DDR


Autor: Marecek | 10:25
Komentarzy (0)
DigiTimes zaserwował dziś dwa ciekawe artykuły o kondycji rynkowej platformy DDR SDRAM. Pierwszy skupia się przede wszystkim na słabym zainteresowaniu platformą. Pomimo tego, że ceny pamięci DDR SDRAM powoli zaczynają zbliżać się do obiecywanej pod koniec zeszłego roku granicy (20% więcej od standardowych kości PC133 SDRAM), zapotrzebowanie na te produkty stale maleje. Wynika to głównie z tego, że nie ma aż tak znaczącej różnicy przy aktualizacji systemu z Pentium III do współpracy z pamięciami DDR SDRAM - zysk wydajności wynosi tu około 10%. Tymczasem firmy zajmujące się platformą DDR dla procesorów Advanced Micro Devices wciąż nie mogą nadążyć za zapotrzebowaniem, przez co całkowity koszt tych systemów przekracza wartość analogicznych konfiguracji z procesorem Intela. Wszyscy producenci chipsetów dla AMD/DDR (SiS, VIA oraz ALi) rozpoczęli radykalne obniżki swoich układów. OCBench podaje ponadto, że Asus, GigaByte oraz MSI zaprzestali prac nad rozwojem platformy P3+DDR. » czytaj dalej

IBM daje dostęp do mainframe


Autor: Anitka | 10:09
Komentarzy (0)
Według ZDNet, w tym tygodniu IBM zamierza udostępnić użytkownikom Linuxa jeden ze sych dziesięciu komputerów klasy mainframe opartych na procesorze zSeries. Dostępna z internetu maszyna jest przeznaczona dla ludzi zainteresowanych Linuxem. Mainframe ma udostępnić użytkownikom wirtualne serwery, które pozwolą się zalogować się, poznawać Linuxa i uruchamiać aplikacje wymagające dużych mocy obliczeniowych. System posiada 2.1 terabajta pamięci masowej i może obsługiwać jednocześnie 1000 użytkowników. "Jest wielu ludzi, którzy chcieliby się dostać do mainframe'a a nie mogą." - stwierdziła Joann Duguid, dyrektor do spraw marketingu Linuxa dla serwerów zSeries."To co byśmy chcieli osiągnąć to szybszy rozwój aplikacji dla Linuxa." Dyrektor programu sądzi, że większość użytkowników będzie się po porstu chciała pobawić Linuxem, jednak jest nadzieja, że systemu będą używać programiści do testowania własnych aplikacji korzystając z mocy komputera. Jest to nie tylko przebłysk filantropii ale też chwyt marketingowy IBM'a: ani Sun, ani HP, ani Compaq nie oferują podobnych możliwości. Dla zainteresowanych zapraszam po szczegóły.

Nowe definicje wirusów


Autor: Popeye | 10:02
Komentarzy (0)
W sieci pojawiły się już uaktualnione definicje wirusów dla programu McAfee VirusScan oraz Norton Antivirus, więc jeżeli chcesz, aby twojemy skanerowi antywirusowemu nie umknął żaden najnowszy "robak" to mocno zalecana jest aktualizacja bazy danej.

Via i nVidia przed sądem?


Autor: R4v | 09:56
Komentarzy (0)
Według serwisu The Inquirer Via i nVidia mogą niedługo spotkać się w sądzie. Sprawa dotyczy chipsetu Crush 11 (którego notabene jeszcze nikt nie widział). Niepotwierdzone pogłoski mówią, że chodzi o technologię używaną przez Via w swoich chipsetach, która korzysta z rozszerzeń graficznych S3. Źródła podają, że Via jest zaskoczona tempem w jakim został zbudowany Southbridge Crush'a. Ciekawe w całej sprawie są powiązania całej trójki. AMD używa niektórych rozwiązań Via w swoich chipsetach, dodatkowo obie firmy współpracują nad rozwiązaniami dla najnowszych procesorów. Do tego dochodzi SNAP - umowa pomiędzy nVidią i AMD, która oficjalnie nie istnieje. Prowadzi to do dość ciekawych wniosków. Jednocześnie ani nVidia ani Via nie komentują doniesień. Sprawa jest dość delikatna i prawdopodobnie oficjalnie zostanie potwierdzona w chwili wniesienia pozwów.

Inspiron 8000 GF2GO Drivers


Autor: Popeye | 09:47
Komentarzy (0)
Dostępna jest już nowa wersja sterowników przeznaczonych dla karty graficznej GeForce2GO instalowanej w laptopach DELL Inspiron 8000. Sterowniki opracowane zostały w oparciu o Detonatory 12.40.

R3Dtweak wersja 2.5


Autor: Popeye | 09:41
Komentarzy (0)
Pojawiła się nowa, poprawiona wersja tego znakomitego programu tweakującego karty ze stajni firmy ATI oparte na procesorze Radeon. Oto zmiany jakie zaszły w najnowszej wersji:
 • Tabulator OC zapamiętuje podczas instalacji ustawienia zegara.
 • Profile z atrybutem "tylko do odczytu" obsługują teraz zakładkę export/shortcut oraz clone/save.
 • Profil CopyProtect dezaktywuje wszystkie opcje w menu pod prawym klawiszem myszy.
 • Profil ReadOnly dezaktywuje opcje set/delete/comment.
 • Silnik programu działa teraz poprawnie pod Windows 95&WindowsNT4.
 • Naprawiono błąd z czyszczeniem rejestru z ustawień.
 • Poprawiono kilka mniejszych błędów.
 • Uaktualniono helpa.
Aplikację R3Dtweak 2.5 można pobrać z tego miejsca (346 KB).

Windowsy XP znowu złamane?


Autor: Artwi | 09:32
Komentarzy (0)
Za Neowin. Wydaje się, że crackerzy z IRC mogą ogłosić przynajmniej tymczasowe zwycięstwo nad sekwencją aktywacyjną zabezpieczeń Windows XP Pre RC1 (build 2474). Plik rozpowszechniany jako Reset.zip i nowszy Reset2.zip resetuje licznik odliczający 14 dni do zablokowania systemu. Pakiet modyfikuje plik oobeutil.js. Prawdopodobnie tym razem nie udało się zablokować całkowicie mechanizmu weryfikującego jak we wcześniejszych wersjach. Chętni do wypróbowania cracka znajdą jego namiary na wspomnianej stronie.

 
Środa 23 maja 2001

Podatek od przemocy w grach?


Autor: Marecek | 21:35
Komentarzy (0)
Niemieckie prawo znane jest z tego, że w bardzo konsekwentny sposób ściga i cenzoruje wszelkie przejawy przemocy obecne w produktach rynku elektronicznej rozrywki. Pamiętacie zapewne w jaki sposób wydana została tam gra Unreal Tournament - wszystkie mające imitować ludzi postacie zostały zastąpione przez roboty "krwawiące" olejem. Wiele gier zostało wpisanych na czarną listę, przez co nie jest możliwe ich reklamowanie, a w sklepach znajdować się one mają poza zasięgiem wzroku kupującego. Być może żadnego Niemca nie zdziwił fakt, który kilka dni temu wstrząsnął amerykańską opinią publiczną - w pewnym niemieckim mieście, Goettingen, nałożony został specjalny podatek na gry zaliczające się do miana "brutalnych". Sprzedawcy zostali więc zmuszeni do podwyższenie ceny gier o 700% normalnie nakładanego podatku. W zeszłym tygodniu sąd w Karlsruhe postanowił, że burmistrz Goettingen działał w granicach prawa, podkreślił też, że brutalne gry są "zagrożeniem dla dobra publicznego". W uzasadnieniu podano, iż "wyższy podatek pomoże kontrolować uzależnienia i zredukować ilość gier brutalnych, co przyhamuje wzrastającą brutalizację społeczeństwa". » czytaj dalej

Pierwszy napęd DVD-RAM pod USB 2.0


Autor: Marecek | 20:56
Komentarzy (0)
W internetowym sklepie ESBuy.com, specjalizującym się przede wszystkim w sprzedaży urządzeń DVD-RAM i CD-RW, miała dziś miejsce premiera pierwszej na świecie zewnętrznej nagrywarki DVD-RAM Panasonic-a posiadającej interface USB 2.0. Napęd jest w stanie bez problemów wielokrotnie zapisywać dyski 2,6GB, 5,2GB, 4,7GB oraz 9,4GB (dwustronne 4,7GB) w ramach specyfikacji DVD-RAM. Nie stwarza również komplikacji przy wypalaniu tradycyjnych krążków CD (CD-R, CD-RW, nie podano jednak specyfikacji prędkości). Jako czytnik CD radzi sobie w okolicach przeciętnej - 24x. Podczas odczytywania płyt DVD-R / DVD-ROM zachowuje się jak napęd DVD 6x (3,483-8,310MB/s). Zgodnie z założeniami USB 2.0, napęd jest w pełni zgodny ze standardem USB 1.1, jednak w tym przypadku ograniczone zostają parametry transferu do 12Mbps. Urządzenie kosztuje w tej chwili 580$, jednak warto wstrzymać się do czerwca, kiedy nastąpi prawdziwy szturm nowego standardu USB.

W przyszłym miesiącu pojawić się ma oficjalny pakiet sterowników do urządzeń i kontrolerów USB 2.0, dla systemów operacyjnych Windows 98SE/Me/2000.

Teledysk z Tomb Raidera


Autor: Marecek | 15:36
Komentarzy (0)
Irlandzka grupa U2 wypuściła videoklip piosenki Elevation, obecnej na ścieżce dźwiękowej z nadchodzącego filmu Tomb Raider. Podkładem do muzyki jest oczywiście szereg scen z filmu, który, przypomnę, wejdzie na ekrany naszych kin w okolicach wakacji (premiera w USA nastąpi 15-go czerwca). Teledysk znajdziecie w sekcji "Exclusives" na stronie kapeli. Zainteresowanych pełnometrażowymi przygodami Lary Croft, w której postać wcieliła się Angelina Jolie odsyłam na oficjalną stronę filmu Tomb Raider.

ELSA GeForce Drivers


Autor: Popeye | 15:20
Komentarzy (0)
Dostępne są już nowe sterowniki przeznaczone dla użytkowników posiadających karty graficzne firmy ELSA, których sercem są procesory GeForce. Sterowniki zostały opracowane na podstawie Detonatorów w wersji 12.40. Posiadają one wsparcie dla gniazda Video-Out, niestety nie pomyślano o obsłudze okularów 3D Revelator.

Nowe karty od Herculesa


Autor: Popeye | 15:18
Komentarzy (0)
Na rynku pojawią się nowe kary graficzne ze stajni firmy Hercules. Ich sercem są procesory KYRO oraz KYROII. Dostępne są także wersje pod szynę PCI. Jak widać firma szykuje także wersję urządzenia KYROII z 32MB pamięci RAM. A oto pełna lista urządzeń jakie zamierza wydać w najbliższym czasie Hercules (także GeForce):
 • 3D Prophet II MX 400 32MB - $109.
 • 3D Prophet III 64 MB (TV-Out; DVI) - $430.
 • 3D Prophet 4000 32MB AGP - $79.
 • 3D Prophet 4000 32MB AGP TV-Out - $89.
 • 3D Prophet 4500 32MB - $109.
 • 3D Prophet 4500 32MB - $109.
 • 3D Prophet 4500 32MB TV Out - $119.
 • 3D Prophet 4500 64MB AGP - $149.
 • 3D Prophet 4500 64MB PCI - $159.
 • 3D Prophet 4500 64MB AGP TV-Out - $159.

Athlon 1.4 GHz (Thunderbird) już w drodze


Autor: Popeye | 15:12
Komentarzy (0)
Na targach Computex, które odbywać będą się na Tajwanie już na początku czerwca AMD zamierza zaprezentować procesor Palomino (najprawdopodobniej wersja 1.2GHz) przeznaczone dla serwerów. W tym samym czasie spodziewana jest premiera chipsetu AMD-760MP wraz z wykorzystującymi go dwuprocesorowymi płytami. Nie do pominięcia jest jednak fakt, że dokładnie tego samego dnia (4.06.2001) AMD zamierza poszerzyć rodzinę procesorów Athlon przeznaczonych do komputerów desktop. Jest to rezultatem tego, że AMD nie zamierza wydawać wersji procesora Palomino na rynek komputerów stacjonarnych. Nim bliżej premiery, tym większe zainteresowanie procesorem Athlon Thunderbird 1.4GHz ze strony dystrybutorów. Cena tego produktu wyniesie ok. $240. Tak niska cena powoduje, że Intel zdaje się znowu przegrywać wojnę. Co prawda ostatnio obniżył on ceny sowich procesorów o 50% to i tak Athlon 1.4 GHz kosztować będzie mniej niż Pentium 4 1.5GHz, a wydajnością dorównywać ma P4 1.7 GHz.

Ponadto AMD 4 czerwca zaprezentować ma nowego Durona 950MHz, którego cena oscylować będzie w granicach $110.

ASUS na i815EP B-Step


Autor: Popeye | 15:09
Komentarzy (0)
Firma ASUS nosi się z zamiarem wydania nowej płyty przeznaczonej pod procesory wykorzystujące szynę Socket370/FC-PGA2. Sercem urządzenia maiłby być chipset Intel 815EP (B-stepping). ASUS TUSL2-C (bo tak została nazwana płyta) obsługiwał będzie procesory Intel Pentium III (Tualatin), Intel Pentium III (Coppermine) oraz Celeron. Na urządzeniu znajdziemy 3 sloty DIMM (do 512MB pamięci PC100/PC133 SDRAM), 1 AGP 4x, 6 PCI oraz 1 CNR. Opcjonalnie płyty wyposażane będą w sześciokanałowy kontroler audio CMI-8738 oraz w południowy mostek ICH2 (wsparcie dla ATA/100). Dzięki BIOS'owi możliwa będzie zmiana częstotliwości FSB, Vcore oraz Vio z dokładnością do 1MHz.

VIA C3 atakuje rynek Notebooków


Autor: Popeye | 15:07
Komentarzy (0)
Już niedługa VIA zamierza zaatakować rynek komputerów przenośnych swoim najnowszym procesorem C3 wyposażonym w 64KB pamięci cache drugiego poziomu. Urządzenie ma naprawdę duże szanse odnieść sukces, ze względu na bardzo niski pobór prądu. Jak to zostało przedstawione na tej stronie wielu tajwańskich producentów zamierza wydać swoje notebooki wyposażone w procesor VIA C3 obsługiwany przez chipset Twister już w lipcu. Dzięki temu, że komponenty firmy sprzedawane są po bardzo atrakcyjnych cenach komputery w ogólnym rozrachunku także nie powinny mieć wygórowanej ceny (przewidywane to $940-$1250). Jeżeli VIA nadal zmierzać będzie w tę stronę, to nie wątpliwości co do tego, że znacznie wzmocni swoją pozycję w sektorze tanich procesorów.

Płyta główna pod Xeony ze stajni Supermicro


Autor: Popeye | 15:02
Komentarzy (0)
Wczoraj firma Supermicro ogłosiła, że zamierza wydać płytę P4DC6 przeznaczoną dla high-endowych stacji roboczych oraz serwerów. Urządzenie wyposażone będzie w dwa sloty Socket603 przeznaczone pod procesory Xeon (wersje 1.7GHz i wyżej), obsługiwane przez chip Intel 860. Na płycie instalowane będą dwukanałowe pamięci 600/800MHz RDRAM w dwóch bankach, a przepustowość szyny danych wynosić będzie do 3.2GB/s. P4DC6 wyposażona będzie 1 slot 4xAGP Pro, dwa 64-bitowe PCI (66MHz), 4 32-bitowe PCI (33MHz) oraz 1 CNR. Dual Ultra DMA Bus Masters o przepustowości 100MB/s wspierać będą technologie UDMA Mode 5, PIO Mode 4, ATAPI, napędy LS-120 oraz ATA ZIP. Dodatkowo P4DC6 wyposażany będzie w dwukanałowy kontroler Adaptec 7899W (z możliwością upgrade'u do 7902) Ultra160 (opcjonalnie 320) SCSI.

Podkręcanie ATI Radeon LE 32MB DDR


Autor: Artwi | 12:09
Komentarzy (0)
Anandtech wziął na warsztat kartę ATI Radeon LE 32MB DDR. Jak wiadomo jest to "okaleczona" wersja ATI Radeona 64 DDR, nie produkowana przez ATI lecz licencjonowana niezależnym wytwórcom z przeznaczeniem początkowo tylko na rynek azjatycki. Karta ma celować osiągami pomiędzy Radeona SDR a Radeona DDR. By nie stanowić konkurencji dla droższego "pełnego" Radeona ATI nakazało sprzedaż niezależnym wytwórcom tylko wersji OEM, z obniżonym taktowaniem do 148 MHz, z pamięciami 6 ns zamiast 5.5 ns oraz wyłączoną bardzo wydajną technologią HyperZ. Jak jednak przekonuje Anandtech - kartę bez trudu (i to nawet bez aktywnego chłodzenia!) można przetaktować do 166MHz, a wiele egzemplarzy do pełnych 183 MHz przy pomocy programu PowerStrip (link na stronie Ananda). Okazuje się że technologię HyperZ łatwo można odblokować wpisami do rejestru windows. Tak spreparowana karta prawie nie ustępuje swojej większej siostrze przy cenie 71$ zamiast 139$! Wyniki testów, specyfikacje i dokładny opis na w/w stronie.

NVmax wersja 2.092


Autor: DYD | 11:55
Komentarzy (0)
Inżynier A Charnley wypuścił wczoraj najnowszą wersję programu NVmax. Nowe wydanie tego programu posiada oznaczenie 2.092 i ma status nie BETA. Przypomnijmy, że NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Zmian i poprawek jakie wprowadzono w najnowszej wersji autor nie podał. Plik dostępny jest ze strony autora: www.nvmax.com (146 KB).

Nowe procesory Intela dla notebooków


Autor: Anitka | 10:37
Komentarzy (0)
Intel zaprezentował nowe procesory o ultraniskim poborze mocy przeznaczony do urządzeń przenośnych. Nowe modele obejmują dwa procesory Pentium III i trzy Celerony. Oba Pentiumy używają znanej technologii Intela zwanej SpeedStep, która polega na drastycznym zmniejszeniu taktowania procesora w trybie pracy na bateriach. Są także zasilane najniższym napięciem wśród dotychczas stosowanych układów.
 • ULVM Intel Pentium III - zegar: 600 MHz/300 MHz, moc: 0.5W na bateriach, vcore: 0.975V na bateriach, cena: $209
 • LVM Intel Pentium III - 750 MHz/500 MHz; < 1W na bateriach; 1.1V na bateriach; $316
 • ULVM Intel Celeron - 600 MHz; < 1W; 1.1V; $144
 • LVM Intel Celeron - 600 MHz; < 2W; 1.35V; $134
 • Intel Mobile Celeron - 800 MHz; < 3W; 1.6V; $170
Wszystkie procesory pracują z magistralą 100MHz, posiadają instrukcje SSE i są wykonane w technologii 0.18 mikrona.

SiS w natarciu


Autor: R4v | 09:48
Komentarzy (0)
Niesamowici, jak zwykle japończycy opublikowali roadmap SiSa. Wynika z niego, że SiS przygotowuje się do potężnego uderzenia na rynek chipsetów. Pierwszą zmianą jest odejście od architektury jednochipowej na rzecz klasycznego rozwiązania Nort-South Bridge. Pozwoli to obniżyć koszty gdyż zmiany mostka południowego następują znacznie wolniej niż północnego. SiS ma także szansę zostać pierwszym producentem chipsetów używających magistrali HyperTransport. Na razie jako magistrala łącząca North i South bridge ma zostać użyta TransZIP. Jest to rozwiązanie oparte na protokole HyperTransport, jednak szyna jest 8-bitowa i taktowana na 66MHz (daje to w trybie DDR 133MB/s - tyle samo co PCI). Ułatwić to ma przejście na nową szynę z chwilą wejścia 64-bitowego Hammera (wystarczy poszerzyć magistralę i zwiększyć częstotliwość taktowania). Natomiast w chipsetach zintegrowanych funkcje graficzne ma obsługiwać SiS315e. Na najbliższy rok planowane są:

1. Dla Pentium III:
 • SiS640 - obsługa Tualatina i TransZIP - planowany w drugim kwartale tego roku
2. Dla Pentium 4:
 • SiS645 - obsługa Northwood'a i TransZIP - zaplanowany na 4 kwartał tego roku
 • SiS650 - identyczny z wersją 645 ze zintegrowanym chipem graficznym SiS315e - także w 4 kwartale.
3. Dla Athlona:
 • SiS740 - chip z obsługą TransZIP. Ma się pojawić w 2 kwartale tego roku.
 • SiS750 - identyczny z 740 ze zintegrowanym SiS315e. Termin pojawienia się to 4 kwartał 2001.
 • SiS8xx - obsługa procesora AMD Hammer i HyperTransport. Pojawi się w pierwszej połowie 2002.
Wszystkie powyższe układy to mostki północne. Jako południowy będzie służył SiS961, a od przyszłego roku SiS962 z obsługą USB 2.0.

Nowa metoda walki z hakerami


Autor: R4v | 09:32
Komentarzy (0)
ZDNet doniósł o najnowszym produkcie firmy Invicta, który może zrewolucjonizować systemy bezpieczeństwa w Sieci. Nowy system ma pozwalać na zmianę adresów IP poniżej jednej sekundy. Victor Sheymov, prezes firmy powiedział, że ta technologia otworzy nowy rozdział w historii internetu. System został nazwany Variable Cyber Coordinates (zmienne cyber-współrzędne). Jest to zupełnie różne podejście od dotychczasowego, które polega na ustawianiu zapór i innych przeszkód, które mają powstrzymać hakerów przed wtargnięciem do systemu. Jak twierdzą przedstawiciele Invicty taki system musi ulec zdeterminowanemu hakerowi. Dlatego firma postanowiła wprawić sieć w ruch poprzez ciągłą zmianę adresów IP chronionych komputerów (jest to metoda zbliżona do zabezpieczeń połączeń bezprzewodowych, gdzie stosuje się szybkie zmiany częstotliwości vide Bluetooth). System Invicty zakłada używanie specjalnych kart łączących chroniony komputer z jednostką sterującą. Pozwala także na określenie częstości zmian adresu oraz na określenie dostępności do aplikacji z zewnątrz. Biorąc pod uwagę, że prezesem jest były szef 8 wydziału KGB i specjalista od kryptografii a także były dyrektor CIA i jeszcze kilku ludzi związanych z wywiadem, system ma na pewno bardzo dobre rekomendacje. Jednak znając pomysłowość hakerów będą oni robić wszystko aby złamać nowe zabezpieczenia. Pytanie tyko czy tym razem też im się to uda?

 
Wtorek 22 maja 2001

Clawhammer news


Autor: Marecek | 18:49
Komentarzy (0)
Na japońskiej stronie PC Watch pojawił się artykuł omawiający najważniejsze kwestie związane z nadchodzącym, 64-bitowym procesorem AMD Clawhammer (jego angielskie tłumaczenie znajduje się tutaj). Chip wykonany będzie w oparciu o opracowaną przez AMD architekturę x86-64 Hammer. Z ciekawszych zagadnień konstrukcyjnych nowego procesora wymienić można chociażby obecność zintegrowanego kontrolera pamięci DDR SDRAM. Uzasadnia to fakt sporych rozmiarów rdzenia - jądro Clawhammera będzie miało powierzchnię 105 mm kw. podczas gdy wykonane w tym samym procesie technologicznym (0.13 mikrona) jądro Palomino cechuje się powierzchnią 80 mm kw. Artykuł wspomina też o nowych rozwiązaniach w dziedzinie przesyłania danych z pamięci do procesora - HyperTransport (jest to zarazem głównym powodem do zintegrowania kontrolera pamięci na powierzchni procesora). AMD zamierza również zastosować tu tzw. system NUMA (Non-Uniform Memory Access) by wspomóc pracę w konfiguracjach wieloprocesorowych.

Jeżeli chodzi o chipsety AMD dla rodziny procesorów Hammer, to w artykule pojawiają się następujące hasła: Golem oraz Lokar. Pierwszy układ będzie przeznaczony dla serwerów, projektowany jest pod kątem wykorzystania standardu PCI-X. Obsługujący magistralę AGP 8x Lokar będzie chipsetem dla stacji roboczych. Wspomniano też, że i VIA pracuje nad rozwiązaniem dla ClawHammera, jej projekt nosi kodową nazwę K8T266.

Nintendo - ostra konkurencja


Autor: Marecek | 10:34
Komentarzy (0)
W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że konsola GameCube ukaże się na amerykańskim rynku 5-go listopada, czyli trzy dni przed zapowiadaną premierą XBox-a. Konsola Microsoftu kosztować ma w sklepie dokładnie tyle samo, co konkurencyjne Sony Playstation 2 - 299$. Nintendo zamierza zejść poniżej tej granicy, by zwrócić uwagę większej rzeszy odbiorców - oświadczono, że cena GameCube wynosić będzie 199$. Różnicy w cenie spodziewano się od początku, wiadomo przecież, że GameCube nie posiada ani kontrolera Ethernetowego, ani dysku twardego, jednak nikt nie myślał chyba aż o 100$ ? Ponadto firma Nintendo oświadczyła, że każda z gier sprzedawanych będzie w cenie 50$, co daje nam wyraźną różnicę w stosunku do dzisiejszych cen gier dla Playstation 2. Czas pokaże jak się wszystko ułoży. Już dziś powiedzieć można, że tłum graczy obecnych na E3 zdecydowanie bardziej interesował się pozycjami Nintendo (ciepło reklamowanymi przez bohaterów takich, jak Mario, Donkey Kong, Kirby, Pokemon czy Princess Peach), niż prezentacjami Microsoftu albo Sony. Wiadomo też, że firmie, której uda się sprzedać najwięcej konsol, przypadnie lwia część wartego dziś w samej Ameryce ponad 10 miliardów rynku "interaktywnej rozrywki".

Na marginesie dodam również, że w zeszłym tygodniu firma Nintendo podpisała umowę z korporacją Matsushita, dzięki czemu powstać ma hybryda konsoli GameCube, zdolna do odtwarzania filmów DVD. Prototyp zademonstrowano na E3, pierwsze seryjne egzemplarze trafią na półki sklepowe w przyszłym roku.

Hercules wypuszcza Game Theater XP


Autor: Marecek | 10:11
Komentarzy (0)
Hercules ogłosił rozpoczęcie sprzedaży nowej karty muzycznej Game Theater XP. Pakiet zawiera, prócz karty na złączu PCI, pakiet potrzebnego okablowania oraz czteroportowy HUB USB możliwy do zamontowania w przedniej części obudowy komputera. Game Theater wyposażona jest w procesor DSP odpowiedzialny tu za dekodowanie dźwięku Dolby Digital (5.1 channel AC3). Karta pozwala również na odtwarzanie plików MP3 bez obciążania procesora głównego. Konstruktorzy pomyśleli także o wzmocnionym wejściu (1/4"!) dla mikrofonu. Urządzenie posiada komplet wyjść do podłączenia zestawu 5.1 (sześć niezależnych, pozłacanych wyprowadzeń "mini jack"), obecne jest też wyjście optyczne, S/PDIF oraz interface MIDI in/out. Jeżeli chodzi o oprogramowanie, to jest ono dosyć bogate: MusicMatch Jukebox (do zgrywania i tworzenia muzyki w formacie MP3), SirenTM Jukebox Xpress (określony jako "digital music management system") oraz Yamaha XGstudioTM (MIDI). Game Theater XP kosztuje w USA 149,99 USD.

Ważna poprawka do Microsoft Word!


Autor: Artwi | 09:52
Komentarzy (0)
Ukazał się biuletyn bezpieczeństwa Microsoftu na temat dziury w zabezpieczeniu MS Word. Okazuje się że dokument RTF podpięty pod szablon może uruchomić bez ostrzeżenia makro. Wersje Worda podatne na ten atak:
 • Microsft Word 97
 • Microsft Word 2000
 • Microsft Word 98 (J)
 • Microsft Word 98 for the Mac
 • Microsft Word 2001 for the Mac
Microsoft Word 2002 nie jest podatny na w/w przypadłość. Odnośniki do odpowiednich patchy są dostępne na stronie biuletynu.

Pierwsze benchmarki Athlona 4


Autor: R4v | 01:42
Komentarzy (0)
Na tej stronie (heise.de) pojawiły się benchmarki porównawcze Athlona 4 ze starym Athlonem i Pentium III. Dla porównania wyników Athlon 4 i Thunderbird były uruchamiane na płycie Asus A7V133 (Via KT133A). FSB pracowała na 100MHz, zastosowano 128MB pamięć PC100 CAS2 oraz kartę graficzną Asus V7100 Geforce 2 MX. Oba procesory działały z mnożnikiem 10, czyli z prędkościa 1GHz - taką samą jak użyty do porównania notebook z Pentium III. A oto wyniki. 3DMark 2000 używał rozdzielczości 800x600x16, SysMark 2000 pracował w 1024x768x32 natomiast Unreal Tournament w 640x480x16. Povray używał sceny chess2.pov renderowanej w rozdzielczości 320x240 bez antyaliasingu.

Z testów wynika, że Athlon 4 wyprzedza Thunderbirda zaledwie o 7% w najlepszym przypadku. Upatruje się tu jednak kilka możliwych "wąskich gardeł" systemu. Obwiniana jest 'słaba' karta graficzna oraz wolna pamięć (układ prefetch Athlona 4 nie jest w stanie pracować optymanie z tak wolną pamięcią). Tak więc z systemami na pamięciach DDR przewaga Palomino powinna być bardziej wyraźna. Teraz pozostaje tylko oczekiwać na benchmarki z użyciem instrukcji SSE, które mogą pokazać (lub nie) rzeczywistą moc nowego procesora.

Intel przedstawia nowego Xeona


Autor: R4v | 01:31
Komentarzy (0)
Intel przedstawił najnowszą generację procesorów z rodziny Xeon, która bazuje na architekturze NetBurst. Procesory będą pracowały z częstotliwościami do 1.7GHz i będą posiadać 256kB cache L2 zwanego Advanced Transfer Cache. Procesor jest przeznaczony na rynek dwuprocesorowych stacji roboczych. Intel zapowiada, że nowy Xeon jest od 30 do 90 procent szybszy od swojego poprzednika, Pentium III Xeon. Wersja 1.7GHz została wyceniona na 406$, 1.5GHz na 309$ a 1.4GHz na 268$ (przy zakupach 1000 sztuk). Współpracę z nowym procesorem zapewnia chipset i860, który obsługuje podwójne banki pamięci RDRAM i magistralę 400 MHz. Według Intela przepustowość szyny wynosi 3.2GB/s. W chwili obecnej płyty dla nowych Xeonów zapowiedzieli IWill (DX400-SN) i Tyan (Thunder i860). Konstrukcje płyt są dość podobne. Posiadają dwa gniazda PGA603 dla procesorów, 8 gniazd RIMM (łącznie 4GB pamięci), złącza AGP Pro oraz PCI-64 66MHz i wbudowane kontrolery sieciowe Ethernet 10/100 oraz Ultra160 SCSI. Natomiast same procesory mają pojawić się w drugiej połowie tego roku.

Dysk 100GB od Maxtora


Autor: Artwi | 01:28
Komentarzy (0)
Na japońskiej stronie AKIBA możecie obejrzeć, a niektórzy nawet przeczytać, artykuł o pojawieniu się w sklepach 100GB dysku produkcji Maxtora. Ten 3,5 calowy dysk posiada 2MB pamięci cache, interfejs Ultra ATA/100, a talerze kręcą się z prędkością 5400 obrotów na minutę. Cena w Japonii to 39800 Jenów, czyli jakieś 1300 zł. Chyba niewiele, jak za tak pojemny dysk.

Serwis NVISION znów w eterze


Autor: Popeye | 01:22
Komentarzy (0)
Po dłuższej przerwie powrócił do życia polski oficjalny serwis informacyjny NVIDII. NVISION przeszedł kompletną metamorfozę (wygląd oraz nawigacja). Oto jak wita odwiedzających webmaster i szef serwisu Paweł Mucha:
Witajcie zwolennicy produktów firmy NVIDIA na oficjalnym polskim serwisie informacyjnym tejże korporacji. Po długiej przerwie wracamy by informować Was o nowinkach z trzeciego wymiaru. Mam nadzieję, że dojdziecie do wniosku, że warto było czekać. My natomiast spróbujemy sprawić by była to ostatnia tak duża pauza w działaniu... rzeczy, które - mamy nadzieję - przypadną Wam do gustu.

Nowy, 18-calowy monitor LCD Sony


Autor: Marecek | 01:02
Komentarzy (0)
Firma Sony poszerzyła ofertę monitorów ciekłokrystalicznych o nowy model o przekątnej 18,1" - Multiscan SDM-M81. Monitor ten oferuje pole robocze o wielkości 359 x 287 mm i wyjątkowo szeroki kąt widzenia - 160 stopni zarówno w pionie, jak i w poziomie. Średnica plamki M81 wynosi 0,2805 pixela, współczynnik kontrastu 300:1 a poziom jasności 200 cd/m2. Zalecana dla niego rozdzielczość obrazu to 1280 x 1024 pixele przy częstotliwości odświeżania na poziomie 85Hz. Jakość wyświetlanego obrazu została podniesiona do poziomu rzadko spotykanego wśród monitorów LCD. Możliwość regulacji współczynnika Gamma pozwala na kontrolę i regulację temperatury barw bez naruszania kontrastu i jasności. Zastosowana funkcja wygładzania obrazu (Digital Smoothing) zapewnia dokładne odwzorowanie linii i znaków, bez postrzępionych rogów, nawet poza rozdzielczością właściwą dla tego modelu. M81 posiada także funkcję trzech trybów powiększania obrazu, które poszerzają znacznie jego możliwości wyświetlania. » czytaj dalej

Zdjęcia Tualatina


Autor: Popeye | 00:43
Komentarzy (0)
Chińska strona PCPop udostępniła kilka zdjęć procesora Intel Pentium III Tualatin przeznaczonego na rynek komputerów stacjonarnych. Jak wiadomo Tualatin przeznaczony będzie pod slot FC-PGA2 co można zaobserwować na tych właśnie zdjęciach. Pierwsze procesory Tualatin pojawią się w wersjach 1.13GHz oraz 1.2GHz i wyposażone będą w 256KB pamięci cache drugiego poziomu, równo z ich premierą (lipiec) nastąpić ma premiera mobilnego Tualatina (dostępne wersje to 866MHz, 933MHz, 1GHz, 1.06GHz, 1.13GHz). Natomiast te procesory posiadać będą dwa razy więcej pamięci cache drugiego poziomu, 133MHz FSB oraz będą obsługiwane przez chip Almador-M.

SiS635 oraz SiS735


Autor: Popeye | 00:37
Komentarzy (0)
Firma SiS ujawniła listę płyt głównych, które wykorzystywać będą jej najnowsze chipsety SiS 635 oraz SiS735 wspierające pamięci DDR. Ta pierwsza kość przeznaczona jest dla procesorów Pentium III Tualatin w konfiguracji razem z pamięciami DDR, natomiast ta druga przeznaczona jest dla procesorów Socket A wspomaganych przez ten sam typ pamięci. Firmy ECS, MSI, PCChips oraz Jetway zamierzają wydać swoje wersje płyt, których sercem będzie SiS635. Jak na razie nie pojawiło się jeszcze zbyt wiele informacji na temat tego układu, jedyna rzecz, której na pewno możemy się spodziewać to to, że będzie to rozwiązanie przeznaczone na rynek low-end. Jeśli chodzi o chip SiS735 to swoje płyty z tym układem przedstawią Chaintech oraz MSI. SiS wiąże z tą kością duże nadzieje, gdyż oferuje ona wydajność zbliżoną do wydajności chipu AMD-760, możliwości porównywalne z układem VIA KT266 oraz cenę konkurencyjną z ALi MAGiK 1. Oczywiście takie korzyści jakie niesie za sobą użytkowanie chipu wzbudziło zainteresowanie kością wśród wielu producentów płyt głównych. » czytaj dalej

Powerstrip 3.0 Beta Build 143


Autor: Popeye | 00:33
Komentarzy (0)
Firma Entechtaiwan wydała poprawioną wersję swojego znanego programu. Dla przypomnienia jest to narzędzie oferujące doskonałe możliwości przy dostrajaniu swojej karty graficznej (w tym także overlocking),a także właściwości wyświetlania. Program jako jeden z nielicznych znakomicie współpracuje ze znaczną większością kart i monitorów dostępnych na rynku. W wersji 3.0 beta build 143 poprawiono współpracę aplikacji z chipem GeForce 3. Download:

E3 - podsumowanie


Autor: Marecek | 00:21
Komentarzy (0)
W sobotę wieczorem zakończyły się siódme międzynarodowe targi Electronic Entertainment Expo w Los Angeles. Na imprezie obecnych było ponad 62 tysiące twórców branży elektronicznej rozrywki z ponad 70 krajów. Przeszło 400 wystawców wystawiło tysiące gier komputerowych, video oraz urządzeń "następnej generacji", około 750 produktów po raz pierwszy ujrzało światło dzienne. Szacuje się, że 80% wystawianego software'u trafi na rynek w okresie wakacyjnym. Douglas Lowenstein, prezes firmy IDSA tymi słowami odniósł się do minionych targów E3:
"2001 jest niezmiernie ważnym rokiem dla branży. Zaowocuje pojawieniem się masy nowego sprzętu i debiutem niesamowitej jakości software'u. E3Expo stanowi "wyrzutnię" dla gier, które kształtować będą jakość przyszłej rozrywki."
Przyszłoroczne E3 odbędzie się w Los Angeles w dniach 23-25 maja.

Gry popularniejsze od polityków?


Autor: Marecek | 00:17
Komentarzy (0)
Ostatnie badania przeprowadzone przez jednego z brytyjskich dystrybutorów sprzętu elektronicznego i software'u Dixons dowiodły, że osoby dorosłe, które nie brały jeszcze udziału w wyborach do parlamentu, wiedzą więcej o bohaterach gier komputerowych, jak choćby o Larze Croft czy Sonic-u, niż o politykach. Grupa 1000 przypadkowych klientów sklepów Dixons w wieku od 18 do 22 lat potrafiła bezbłędnie wymienić około ośmiu bohaterów gier i jednocześnie średnio ledwo czterech członków rządu. Pół żartem, pół serio można by zaryzykować stwierdzenie, że sytuacja w Polsce przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu wiele się nie różni...

Creative PlayCenter 2.5


Autor: Popeye | 00:13
Komentarzy (0)
Crative wydał nową wersję swojej aplikacji przeznaczonej dla kart Sound Blaster. Wersja 2.50 dostępna jest tylko w języku angielskim i dedykowana jest dla użytkowników Windows 95/98/2000/Win ME oraz Windows NT 4.0. Oto rzeczy jakie zmieniono/dodano do najnowszego wydania:
 • Zintegrono recorder;
 • Dodano opcję drag-and-drop;
 • Można teraz uruchamiać Oozic player prosto z PlayCenter 2 (Oozic player musi zostać przeinstalowany);
 • Polepszono interfejs użytkownika;
 • Zwiększono wydajność CDDB;
 • Dodano wsparcie dla niektórych napędów SCSI
Wersję 2.5 programu można pobrać z tego miejsca.

CPUCooL version 6.1.4


Autor: Popeye | 00:07
Komentarzy (0)
Pojawiła się poprawiona wersja programu CPUCooL. Jest to aplikacja, która monitoruje temperaturę, prędkość obrotową wiatraczka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień FrontSideBus oraz optymalizuje twoją pamięć i procesor. Działa on pod systemami Windows9x, Windows 2000 oraz Windows NT. A oto zmiany jakie wprowadzono do najnowszej wersji:
 • Dodano opcję chłodzenia procesora Athlon, sterowanego przez chip firmy VIA;
 • Dodano opcję bardziej szczegółowego dostrajania PLLabs.
 • Naprawiono kilka mniejszych błędów.
Aplikację można pobrać stąd (1.74 MB), a po szczegóły zapraszam tutaj.

Interaktywna Britney S.


Autor: Marecek | 00:02
Komentarzy (0)
Niewątpliwie jednym z ciekawszych przedsięwzięć, którego plany obwieszczono na E3 był zamiar wykorzystania technologii FirstPerson firmy Enroute, Inc. w celu przeniesienia postaci popularnej piosenkarki Britney Spears na krążek DVD. W ten sposób powstać ma interaktywny film z możliwością zmiany ujęcia kamery o 360 stopni. Na płycie znajdzie się kilka koncertów i bogaty zestaw "dodatków". Wypuszczenie tej produkcji będzie jednocześnie pierwszym krokiem Spears w krainę elektronicznej rozrywki. Johnny Wright, manager piosenkarki powiedział: "Mieliśmy już kilka sposobności ku temu, by przenieść Britney w świat multimediów i gier elektronicznych. Wybraliśmy jednak nowatorską technologię video firmy Enroute, która daje Britney szansę objęcia prowadzenia na drodze ku nowej erze domowej rozrywki".

 
Poniedziałek 21 maja 2001

HD bardziej pojemne dzięki IBM


Autor: Artwi | 16:20
Komentarzy (0)
CNet News informuje o nowej technologii budowy nośnika magnetycznego wynalezionej przez IBM. Prace nad nią trwały przez ostatnie 5 lat, lecz z uwagi na zachowanie przewagi nad konkurencją, IBM zdecydował się ujawnić ją dopiero dzisiaj. Nowy nośnik technicznie określany jako "antiferromagnetically coupled" (antyferromagnetycznie parowany?) - ACF - został nazwany przez IBM "pixie dust". Przy pomocy tej technologii IBM planuje w najbliższym czasie podwoić pojemność swoich HD przy praktycznie nie zmienionych kosztach produkcji, a jeszcze przed końcem roku dodać dalsze 33% do ich pojemności. Docelowo nowa technologia pozwoli na zapisanie do 100 Gb na calu kwadratowym do 2003 roku. Obecnie stosuje się zapis 20 Gb, co oznacza możliwość pięciokrotnego zwiększenia gęstości zapisu.

Błąd w najnowszych detonatorach?


Autor: Artwi | 16:01
Komentarzy (0)
Na forum dyskusyjnym NVmax uczestnik Mrsinster postawił tezę iż detonatory nowsze niż 12.00 mają błąd. Niedopracowanie ma polegać na obniżeniu taktowania po wyjściu komputera z trybu stanby a nawet niektórych gier. Czekamy na potwierdzenie tego faktu. Problem ma dotyczyć tylko użytkowników Win9X.

GeForce 3 (final) już niedługo na TPC


Autor: DYD | 15:52
Komentarzy (0)
Na łamach naszego serwisu już wkrótce pojawi się recenzja karty Leadtek WinFast GeForce3, która wyposażona jest w wersję finalną (A5) procesora GeForce 3. Nasz recenzent - Lancer już analizuje i bada zachowanie tej karty, posiadającej 64MB pamięci DDR o częstotliwości 3.8ns, wyjścia D-Sub, DVI i TV out. Oprócz GeForce3, zapewne już w tym tygodniu rozpoczną się testy bardzo "niedostępnej" karty z KYRO II. W tym tygodniu opublikujemy test karty ATI Radeon VE.

Optimus z wyższej półki


Autor: DYD | 15:27
Komentarzy (0)
Optimus wprowadza do sprzedaży nowe modele najwyższej klasy komputerów z grupy Prestige z procesorami Intel Pentium 4 1,4 GHz. W ofercie znalazły się 3 nowe modele komputerów z serii Prestige Power GMX. Ze względu na użyteczne funkcje oraz zaawansowaną technologię są to komputery przeznaczone dla szerokiego grona użytkowników indywidualnych - zarówno do pracy, jak i rozrywki. Autoryzowany serwis, dostęp do Internetu, łatwa obsługa, licencjonowane oprogramowanie - to niewątpliwe zalety oferowanego sprzętu. Dla bardziej wymagających Optimus przygotował profesjonalnie wyposażony komputer z napędem DVD, kartą dźwiękową Sound Blaster LIVE! oraz kartą graficzną GeForce MX2 400 z dodatkowym wyjściem telewizyjnym. Komputer został też fabrycznie skonfigurowany do korzystania z Internetu, posiada faks-modem oraz pakiet internetowy. Sugerowana cena zestawu opartego o Pentium 4 1,4 GHz z chipsetem i850 FSB 400 MHz (5xPCI/1xAGP/1xCNR), GeForce 2 MX 400 32 MB + wyjście TV, 30 GB 7200 rpm ATA 100, napęd DVD 16x, 128 RDRAM (RAMBUS) 800 MHz (max. do 2 GB), LIVE! 1024 wynosi: 5399 zł.

Test płyt na AMD-760 (Athlon)


Autor: Artwi | 13:30
Komentarzy (0)
Alexander Truhachev i Vladimir Rybnikov na Digit Life analizują i testują następujące plyty główne na AMD-760: Asus A7M66 rev. 1.04, GigaByte 7DX rev. 3.0, MSI K7 Master rev 1.0, Chaintech 7KJD, EPoX 8K7A+ rev. 1.0, AOpen MK7A, FIC AD11 rev. 1.2. Ma stronie dostępne są wyniki testów, zdjęcia i specyfikacje techniczne tych najszybszych (i niestety, z powodu sześciowarstwowego laminatu - najdroższych) płyt na platformę SocketA z DDR. Najszybszą płytą okazał się produkt FICa, natomiast najlepszą stabilnością i wyposażeniem wyróżniała się płyta od MSI. Dla overclockerów: okazuje się że niezwykle ważną sprawą jest wybór pamięci - wszystkie w/w płyty osiągnęły FSB 139MHz przy której kończyły się możliwości pamięci NANYA PC2100 w trybie CAS2.

Nowy standard sieci bezprzewodowych


Autor: Artwi | 12:53
Komentarzy (0)
ZDNet informuje o pracach Federal Communications Commission (amerykańska Federalna Komisja Komunikacji) nad wprowadzeniem nowego, szybszego standardu bezprzewodowych sieci będącego następcą 802.11b (Wi-Fi). Z uwagi na zagrożenie interferencjami FCC ograniczyło w Wi-Fi pasmo do 11 Mb. Postęp technologiczny w ciągu 20 lat od wprowadzenia standartu umożliwia obecnie powiększenie pasma. Jeśli projekt uzyska akceptację FFC, Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) wprowadzi standard 802.11g o przepustowości 54 Mb, będący kompatybilny z poprzednim! Ponieważ takie pasmo otwiera zupełnie nowe możliwości, oczekuje się gwałtownego wzrostu rynku bezprzewodowego dostępu do sieci. Nowy standard operuje w paśmie 5GHz (poprzedni 2.4GHz).

ATI Radeon VE na Benchmark.pl


Autor: DYD | 12:32
Komentarzy (0)
Pod tym adresem znajduje sie najnowsza recenzja serwisu Benchmark.pl. Chłopaki wzieli na warsztat kartę ATI Radeon VE, posiadającą wyjście na dwa monitory lub monitor i tv / panel LCD, 32MB pamięci DDR-SDRAM taktowanej na 183 MHz. Poniżej któtki fragment z podsumowania:
Szczerze przyznam, że w chwili ogłoszenia przez ATI modelu Radeon VE byłem do tej karty nastawiony sceptycznie. Te pocięte potoki renderingu, całkowicie wycięty engine Charisma, a co za tym idzie brak sprzętowegi T&L. O dziwo słabszy niż w klasycznym Radeonie RAMDAC, wbrew zdrowej logice, iż karta dwumonitorowa wymaga równie mocnego lub mocniejszego. Dla przypomnienia Matrox w swoim G450 DualHead zastosował dwa układy ramdac: podstawowy 360MHz i dodatkowy 230MHz.

CD/MP3 Player od Pine Technology


Autor: Marecek | 08:37
Komentarzy (0)
Jeśli tylko masz dostęp do sprzętu umożliwiającego nagrywanie płyt CD i szukasz niedrogiego odtwarzacza MP3, to być może zainteresuje cię oferta firmy Pine Technology. D'Music SM200C+ to, obok produktów Aiwy, Philipsa i Sonicblue, kolejny CD-Player z możliwością odtwarzania płyt (CD-R/RW) z plikami typu MP3 (od 32 do 320kbps). Niewielki, choć funkcjonalny wyświetlacz LCD wyświetla wszystkie potrzebne informacje - numer katalogowy, stan baterii oraz dane z tagów ID3. Pomocną w opracowywaniu płyt z utworami może być pełna wersja programu MusicMatch Jukebox. Dołączone baterie-akumulatorki pozwalają na 7 godzin nieustannej pracy, za 15$ można dokupić specjalną przystawkę do gniazdka zapalniczki umożliwiającą działanie urządzenia w samochodzie. Bufor anty-wstrząsowy wynosi 10 sekund dla płyt audio oraz 50sekund w przypadku MP3 CD. Cena w zależności od dystrybutora to 120 - 150$.

Pobór mocy Palomino


Autor: R4v | 08:33
Komentarzy (0)
Na tej stronie znajduje się tabela, która przedstawia porównanie poboru mocy serii Athlonów Thunderbird i Palomino. Informacje te mogą być pomocne zwłaszcza dla overclockerów. Wynika z niej, że parametry wersji desktop Palomino będą dość znacznie odbiegać od wersji mobile. Przede wszystkim podniesione napięcia zasilania do 1.80V co ma wpływ na pobór mocy.

Pomimo wyższego napięcia zasilania Palomino prezentuje spadek poboru mocy (a więc także wydzielanego ciepła) o 20% przy tej samej częstotliwości. Wynika to z innej konstrukcji rdzenia. Dalszy spadek poboru prądu ma nastąpić po przejściu AMD na technologię 0.13 mikrona wraz z procesorem Thoroughbred, co także powinno pozwolić na znaczne zwiększenie częstotliwości taktowania. Na to na pewno czekają miłośnicy systemów wieloprocesorowych (w końcu 2xPalomino 1.7GHz pobiera 154W!).

Odtwarzacz na prawach autorskich


Autor: Marecek | 08:21
(1)Komentarzy (1)
Sony, jako producent sprzętu audio i jednocześnie muzyczny dystrybutor, zaczyna wytyczać nowe szlaki w dziedzinie produkcji przenośnych urządzeń audio. Network Walkman NW-MS9 stanowi przykład doskonale zaprojektowanego i wyglądającego po prostu ślicznie odtwarzacza muzyki zapisanej w cyfrowym formacie. Do przechowywania danych wykorzystano tu zgodny z większością urządzeń Sony standard Memory Stick, wyposażony jednak w zaawansowane funkcje ochrony praw autorskich MagicGate, opracowane wspólnie przez firmy Sony oraz OpenMG... Jak zapewne domyślacie się, NW-MS9 nie jest więc tak funkcjonalny, jak inne dostępne na rynku odtwarzacze. Nie obsługuje plików MP3 czy WMA, za to całość treści muzycznej przechowywana jest pod postacią formatu Sony ATRAC3. Program OpenMG Jukebox służący do zgrywania piosenek (wyłącznie z płyt CD Audio) działa niesamowicie wolno przy konwersji track-ów (konwersja pięciominutowej piosenki przy najwyższej jakości 132kbps zajmuje około sześciu minut). Dalsze ograniczenia mają postać limitu trzech prób przegrania danego utworu do otwarzacza. Niedogodności, do których należy również wysoka cena (około 350$) zrekompensować ma nie tyle doskonały wygląd odtwarzacza, co jego czyste brzmienie.

DURON 900 MHz - Uaktualnienie


Autor: Stefan | 00:28
(1)Komentarzy (1)
Po pierwsze chciałbym wszystkim Wam podziękować za tak duży odzew na tekst Duron 850 MHz na magistrali 100 MHz oraz 133 MHz - Test. Wasze uwagi zmobilizowały mnie do szybkiej reakcji - pobiegłem na giełdę i kupiłem procesor AMD Duron 900. Jest to przed ostatni model z serii opartej na jądrze Spitfire, gdyż wersja 1GHz będzie już bazowała na nowym jądrze - Morgan. Oba jednak jądra to cały czas technologia 0.18 mikrona. Poniższy test w warstwie metodologicznej nie będzie się wiele różnił od testu Durona 850 MHz, gdyż chciałem zachować ciągłość i porównywalność wyników. Jakie są najważniejsze wnioski? Będą dwa. Zapraszam do testu - uaktualnienia. » czytaj dalej

Konsola, czy już komputer?


Autor: Marecek | 00:20
Komentarzy (0)
Porty USB, FireWire, możliwości rozszerzenia o dodatkowe urządzenia, modem umożliwiający nieograniczone korzystanie z dobrodziejstw Globalnej Wioski, dyski twarde - współczesne konsole coraz bardziej zaczynają przypominać (zarówno ceną, jak i możliwościami) nasze domowe PC. Nie dziwi więc, że producenci sprzętu przeznaczonego dla komputerów coraz częściej decydują się na opracowanie analogicznych urządzeń dla konsol do gier. Iomega ogłosiła, że lada moment pojawią się nowe modele Zip-ów współpracujących z Playstation 2 za pośrednictwem portu USB (i drobnej poprawki w oprogramowaniu urządzenia). Dzięki temu konsola Sony zyskała przestrzeń dyskową na przechowywanie dużej ilości "save-ów" czy stworzonych przez gracza dodatkowych map do gier 3D. Co ciekawe, napęd Iomegi działać ma na zasadzie znanej użytkownikom PC od czasów Windowsa 95 - "plug and play" w pełnym tego słowa znaczeniu, bez zbędnego boot-owania i instalowania masy sterowników.

52 cale przed oczami


Autor: Marecek | 00:14
Komentarzy (0)
Co powiecie na symulator 52 calowego telewizora w postaci niewielkich okularów określanych z dawna mianem "Virtual Reality" ? Olympus zademonstrował na E3 swoje ostatnie osiągnięcia w tej dziedzinie - urządzenie nosi nazwę FMD-20P (Face-Mounted Display) i waży zaledwie 85 gramów. Firma twierdzi, że obraz uzyskany na dwóch pół-calowych wyświetlaczach LCD jest porównywalny jakością z tym, czego można by się spodziewać po 52-calowym telewizorze obserwowanym z odległości dwóch metrów. "Okulary" zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o Playstation 2, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć je do dowolnego źródła sygnału video (component input Y, Cb, Cr). Premiera - 18-go listopada. Osoby chętne muszą naszykować sumkę około 399$.

W "Need for Speeda" na rowerze


Autor: Marecek | 00:11
Komentarzy (0)
Twórcy osprzętu dla graczy prześcigają się w coraz to ciekawszych pomysłach. Tym razem udało się połączyć przyjemne z pożytecznym, bo jak inaczej nazwać możliwość schudnięcia kilku kilogramów siedząc przed ekranem telewizora, do którego podłączona jest konsola Sony Playstation 2? No właściwie nie zupełnie "siedząc", bo urządzenie firmy CycleFX jest czymś w rodzaju roweru treningowego wyposażonego w szereg podstawowych przycisków do obsługi konsoli. Do wyboru dwa tryby pracy... roweru: analogowa (do wszystkich symulacji) oraz "X Button mode" dla zręcznościówek. GameRider, bo tak nazywa się owa zabawka kosztuje w Stanach około 600$ i w chwili premiery (pierwszego dnia trwania E3) bez problemu nadawał się do obsługi 41 istniejących tytułów. Osoby lubiące pomajsterkować mogą również nabyć pakiet (podstawka + kontroler) umożliwiający przystosowanie własnego roweru do zabawy z Playstation 2 (400$).

Jednak jeżeli drażni was takie podejście do tematu, to może zainteresujecie się podejściem firmy Essential Reality. Jej najnowsze cacko, trójwymiarowe rękawiczki "P5" dają możliwość odstawienia na bok wszelkich myszek, klawiatur, trackballi czy joy-ów. Barwna gestykulacja zapewni nam kontrolę... no właśnie czego? Czy aby zagrać np. w odmianę "Tekken-a" będę musiał znać jakiś rodzaj sztuki walki ? Cudowne rękawiczki dla PC, Mac-a i PS2 pojawią się w sprzedaży w czwartym kwartale bieżącego roku.

XBox się wiesza?


Autor: R4v | 00:07
Komentarzy (0)
Jak wiadomo historia lubi się powtarzać. Microsoft nie ma szczęścia do prezentacji publicznych swoich produktów. Tym razem w czasie prezentacji gry Nightcaster na targach E3 zawiesił się XBox. Efekt na ekranie był podobno zbliżony do tego co pokazuje pecet w czasie startu. To już druga wpadka Microsoftu. Pierwsza miała miejsce w czasie prezentacji Windows 98 a mogliśmy tam oglądać popularny "blue screen" po tym jak system zaczął wykrywać skaner USB. Przedstawiciele MS tłumaczą się, że prezentowany XBox miał inną konfigurację pamięci niż wersja końcowa. Jednak dotychczas żadna inna konsola nie zawieszała się w czasie gry. Interesujące jest również czemu Microsoft nie użył standardowej wersji, tylko kombinował z pamięcią.

Geforce 6 i 10


Autor: R4v | 00:03
Komentarzy (0)
Podczas System Builders Summit w Monte Carlo, prezes nVidii Jen-Hsun Huang przedstawił prezentację, która sugeruje pojawienie się układu Geforce 6 w 2003 roku. Układ ma zawierać 100 milionów tranzystorów pracując z zegarem 500MHz. Przewidywana prędkość układu to jeden do pięciu milionów poligonów na ... klatkę! Na 2006 przewidywany jest Geforce 10, który ma zawierać 300 milionów tranzystorów i pracować z zegarem 750MHz. Podawana wydajność jest tak sama jak przy numerze 6. Nazwy układów nie zostały podane bezpośrednio. Wynikają one z kolejności pojawiania się układów. Huang zapowiedział także, że "w ciągu 10 lat zmienimy wasz komputer w żywą istotę". Interpretowane jest to jako zapowiedz coraz bardziej realistycznej grafiki. Jednak według animatorów z firmy Pixar (Toy Story) realizm zaczyna się od 80 milionów poligonów na klatkę. Mimo to przyszłość zapowiada się "trójwymiarowo".

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL