Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 31 maja 2001  
    

Pierwsza płyta na Intel 845


Autor: Popeye | 21:04
Komentarzy (0)
ECS (Elitegroup) jest pierwszą firmą zamierzającą produkować płyty główne pod Intel Pentium4 zbudowane na nie zaprezentowanym jeszcze chipie Intel 845 (Brookdale). P4IBMS tworzony będzie w formacie MicroATX. Jest to pierwsza płyta Socket478, która umożliwiała będzie montaż przyszłych procesorów Pentium 4 (Northwood i niektóre Wilamette 2GHz). Na urządzeniu znajdziemy jeden slot AGP 4x, trzy PCI, jeden CNR oraz trzy gniazda DIMM 168-pinowe obsługujące kości PC133.PC100 SDRAM (do 3GB). Z dodatkowych gadżetów warte zauważenia są zintegrowana karta dźwiękowa AV97 i sieciowa Realtek 8100B. ECS zostanie zaopatrzona także w kilka rzeczy, które z pewnością ucieszą overlockerów. Jedną z nich będzie firmowa technologia Magic Setting TV, umożliwiająca zmianę częstotliwości FSB i Vcore w BIOSIE. Nowym dzieckiem ECS będziemy mogli się cieszyć już na zbliżających się targach na Tajwanie.

Firma VIA przedstawia rodzinę chipsetów dla Tualatina


Autor: Popeye | 20:58
Komentarzy (0)
Nie mogąc doczekać się aż Intel zaprezentuje procesor Pentium III (Tualatin), firma VIA przedstawiła rodzinę chipsetów, które obsługiwać będą tę właśnie jednostkę. W zasadzie są to tylko poprawione wersje dobrze już znanych układów.
 • VIA Apollo Pro266T - poprawiona wersja Apollo Pro266 z obsługą DDR-ów;
 • VIA Apollo Pro133T - potomek Apollo Pro 133;
 • VIA ProSavage PL133T - nowa wersja chipsetu ze zintegrowaną grafiką S3 Savage4 i obsługującego pamięci PC133 SDRAM;
 • VIA Apollo PLE133T - układ przeznaczony na rynek mniej wymagających maszyn, zintegrowana grafika Tridenta.
Wszystkie nowe chipy zostaną zaprezentowane na zbliżających się targach Computex. Co ciekawe VIA ProSavage PM 133 nie znajduje się na liście produktów oficjalnie zaadoptowanych pod Tualatina. Posiada on zintegrowaną kość graficzną S3 Savage4 i obsługuje także zewnętrzny port AGP. Wygląda na to, że ProSavage PM133 nie wypada zbyt korzystnie cenowo w porównaniu z i815 i nie zwrócił zbytnio uwagi producentów płyt głównych. Poza tym pomysł tworzenia chipestu ze zintegrowaną grafiką a za razem obsługą zewnętrznych kart graficznych wydaje się trochę dziwny. Użytkownik, który kupuje taki układ za zwyczaj nie zamierza wydawać dodatkowych pieniędzy na kartę graficzną, a ci którzy nie są zadowoleni z takiej kompilacji wybierają inny chipset bez zintegrowanej grafiki. I dlatego VIA zrezygnowała z produkcji układów PM133T.

ECS zapowiada płytę z układem Intel 850


Autor: Popeye | 20:55
Komentarzy (0)
Dzisiaj ECS zapowiedziała kolejną płytę Socket423 dla Pentium 4, tym razem zbudowaną na kości Intel 850. P4ITA zostanie wyposażony w jeden port AGP 4x (opcjonalnie AGP Pro), pięć PCI, jeden CNR i cztery gniazda RIMM (do 2GB pamięci operacyjnej RDRAM). Opcjonalnie P4ITA może zostać wyposażony w aż cztery dodatkowe funkcje. Pierwszą z nich jest kontroler IEEE 1394 obsługujący dwa kanały 400 Mb/s. Na płycie możemy także znaleźć kartę dźwiękową Creative PCI, urządzenie Voice Debug oraz kartę sieciową. Poza tym urządzenie to już standardowo, tak jak wszystkie płyty ECS, zostanie wyposażone w kilka dodatkowych gadżetów ułatwiających życie overlockerom (np. Magic Setting).

Nowe sterowniki ELSA


Autor: Popeye | 20:52
Komentarzy (0)
Firma ELSA wydała zestaw uaktualnionych sterowników dla swoich kart zbudowanych na procesorze GeForce. Sterowniki zostały zaprojektowane z oparciu o referencyjne Detonatory 12.40 NVIDII. Wszystkie wersje obsługują wyjście Video, jednak tylko ta dla Windows 9x posiada wsparcie dla okularów ELSA 3D Revelator.

Reference Game Launcher v2.0


Autor: Popeye | 20:30
Komentarzy (0)
W sieci można już znaleźć nową wersję programu Reference game laucher. Aby go używać wymagane są Detonatory i oczywiście karta graficzna NVIDII. Aplikacja ta umożliwia uruchamianie gier z różnymi ustawieniami dla sterowników. A oto nowości w najnowszej wersji:
 • Można teraz zapisywać/przywracać sprzętowe frekwencję;
 • Dodano możliwość ustawiania priorytetów ważności dla aplikacji;
 • Pojawiła się funkcja Autorestoration;
 • Zintegrowano narzędzie do ustawiania częstotliwości odświeżania;
 • Naprawiono kilka mniejszych bugów;
 • Drobne modyfikacje w interfejsie użytkownika.
Program można pobrać z tego miejsca.

Kolejne sterowniki dla Radeona


Autor: Popeye | 20:21
Komentarzy (0)
Wygląda na to, że ATI stara się zjednać sobie klientów nie tylko coraz lepszymi kartami graficznymi, ale także bardzo dobrą obsługą techniczną. W sieci pojawiła dzień po dniu pojawiły się sterowniki dla Radeona. Tym razem jest to wersja tylko dla Windows 9x/WinME. Sterowniki datowane są na 29 Maja.

ATI Tweaker 1.3


Autor: DYD | 14:45
Komentarzy (0)
Gizmo opracował nową wersję oznaczoną numerem 1.3 swojego programu ATI Tweaker. Ta aplikacja przeznaczona jest dla zaawansowanych użytkowników kart ATI Rage Pro 128 chcących zwiększyć wydajność i jakość obrazu w swojej karcie. Dzięki niej możemy zmieniać parametry ustawień w opcjach Direct X, Open GL, DVD, Multimedia Center, etc. W nowej wersji poprawiono usuwanie wpisów z rejestru, poprawiono HDML przy AGP oraz dodano wskazówki oraz opcję "Test Data". Program dostępny jest z ftp.zdnet.com (265 KB).

Testy CoolerMasterów


Autor: DYD | 14:21
Komentarzy (0)
Na Tweak.Pl ukazał się artykuł zawierający testy wiatraków CoolerMaster EP5-6I11-A1 oraz EP5-6I51. Obydwa zostały wyposażone w wentylatory 60x60mm, z tym że w modelu EP5-6I11-A1 wentylator ma wysokość 10mm i jest wydajniejszy od modelu EP5-6I51 o wysokości 15mm. Jak większość coolerów i CoolerMastery mają różowy plasterek termoprzewodzący, który pomaga przewodzić ciepło. Więcej dowiecie się czytając recenzję na Tweak.Pl.

OLED następcą ciekłego kryształu?


Autor: Marecek | 10:36
Komentarzy (0)
Wykorzystując swoje doświadczenia w produkcji wyświetlaczy LCD, Toshiba opracowała ekran "następnej generacji". Wczoraj oficjalnie zaprezentowano prototyp pierwszego kolorowego (260,000 kolorów) wyświetlacza wykonanego w oparciu o technologię OLED (organic light-emitting diode displays). Prezentowany model posiadał przekątną ekranu 2,85 cala, przez co skierowany będzie przede wszystkim do wykorzystania w urządzeniach przenośnych lub np. telefonach komórkowych, począwszy od kwietnia 2002 roku, kiedy ruszyć ma masowa produkcja. Toshiba przewiduje również większe modele wyświetlaczy przeznaczonych dla notebook-ów i komputerów PC. Technologia "organicznej, emitującej światło diody" znana także pod nazwą "obrazu elektroluminescencyjnego", uważana jest za następcę ciekłego kryształu dlatego, że jest w stanie dostarczyć lepszej jakości, jaśniejszego obrazu i wymaga mniejszych nakładów finansowych ze względu na prostszy cykl produkcyjny. Szacuje się, że w chwili uruchomienia masowej produkcji standardowy ekran OLED będzie około 20 procent tańszy od zwykłego monitora LCD tych samych rozmiarów.

"Organiczne" wyświetlacze wykorzystują właściwości luminescencyjne pewnych materiałów, przez co eliminowana jest potrzeba osobnego podświetlania, czynnika, który stanowi o jasności i wysokich kosztach monitorów LCD. Bez konieczności podświetlenia ekran staje się cieńszy i zużywa mniej prądu. Niestety, nie wszystko przemawia na korzyść nowej technologii - przewidywany okres optymalnej pracy monitora OLED wynosić będzie około 5000 godzin, czyli znacznie mniej, niż w przypadku ekranów LCD, które jasność i parametry zachowują do 10 - 15 tysięcy godzin.

Radeon bez rodowodu...


Autor: DYD | 10:27
Komentarzy (0)
Wojo z Benchmark.pl zaprasza na recenzję karty, którą być może już wkrótce zobaczymy na krajowych półkach sklepowych. Jest nią produkt marki VGA No.1 oparty na procesorze ATI Radeon w wersji z pamięciami SDRAM. Wojo zaprasza tym bardziej, że zawartość może dotyczyć nie tylko tej osoby która decyduje się na klona Radeon'a, ale również te, które chciałyby mieć pewność, że karta którą mają nie jest jego klonem. Fragment:
To co często przywykliśmy nazywać markową kartą, to pewien standard jakości. Nienaganna jakość wykonania karty, estetyczne wykończenie, dobrej klasy komponenty, a co za tym idzie między innymi dobre parametry i wysokiej jakości obraz, itd itd. Na wszystkie te superlatywy firmy takie jak ATI ciężko sobie zapracowały, stąd przyjęło się brać za pewnik, iż karta marki ATI (Matrox czy też ELSA) będzie prezentować pewien poziom jakości. Rzecz jasna utrzymanie takiego poziomu jest kosztowne, stąd "markowe" karty z reguły są droższe od "tanich tajwańskich" wyrobów (nie ujmując innym firmom z Tajwanu które produkują znakomite karty, przykładem może być Gigabyte który wydał kartę z kością G400).

Nowy standard dla pamięci DDR


Autor: Marecek | 10:19
Komentarzy (0)
Międzynarodowa organizacja ds. standaryzacji rynku układów półprzewodnikowych JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) zatwierdziła nowy model kości pamięci DDR SDRAM - DDR333, wykorzystywany już dziś do produkcji modułów PC2700, najszybszych jak dotąd pamięci SDRAM taktowanych częstotliwością 167MHz. Wykorzystanie w modułach PC2700 kości DDR333 daje łączną przepustowość 2,7GB/s, czyli więcej od obowiązującego dziś standardu PC2100/PC266 (2,1GB/s). Pamięci z logo PC2700 DDR SDRAM "pakowane" będą zarówno w zwykłe moduły 184-pinowe DIMM, jak i w postać układów MicroDIMM, charakteryzujących się zmniejszonymi wymiarami (1 na 2 cale). Woltaż układów pozostał bez zmian - 2,5V. Pierwsze modele pamięci PC2700 DDR SDRAM są już powoli dostępne na rynku. Chipsety zdolne do pełnego wykorzystania ich przepustowości pojawić się mają w czwartym kwartale bieżącego roku.

 
Środa 30 maja 2001

Nowy chipset od VIA


Autor: R4v | 23:01
Komentarzy (0)
VIA przedstawiła swój najnowszy chipset przeznaczony dla tanich komputerów opartych na Duronie. KLE133, bo taka jest jego nazwa, jest czymś w rodzaju i810 dla Durona. Obsługuje jedynie magistralę 100MHz, nie posiada zewnętrznego złącza AGP. Za to ma wbudowany chip graficzny Trident CyberBlade, który korzysta z pamięci systemowej. KLE133 może pracować z pamięciami PC100 jak i PC133. Jako southbridge może zostać wykorzystany dowolny z aktualnych układów. Układ ma spełnić wreszcie marzenia AMD o zajęciu większości rynku low-end. Te pragnienia miał zaspokoić SiS730, jednak SiS nie jest w stanie zapewnić ciągłych dostaw. VIA nie ma z tym problemów. Nadchodzi więc czas tanich rozwiązań opartych na Duronach.

Nowa płyta dla Pentium 4


Autor: Popeye | 22:53
Komentarzy (0)
Kolejna firma przedstawiła dziś płytę przeznaczoną do obsługi procesorów Intel Pentium 4. Tym razem jest to firma MSI ze swoim już trzecim urządzeniem, którego sercem jest chipset Intel 850. Płyta ta została nazwana 850 Pro2 i jest potomkiem 850 Pro, tak więc cechy charakterystyczne pozostały raczej w większej części niezmienione. Nowa płyta wspiera także technologię PC2PC, która umożliwia połączenie dwóch komputerów wyposażonych w chipsety 850 Pro2 za pomocą samego kabelka USB. 850 Pro2 jest produktem przeznaczonym dla procesorów Socket423, zaprojektowana została w formacie ATX, na niej znajdziemy slot AGP Pro, cztery sloty PCI oraz jeden CNR. Oprócz tego na płycie zainstalowano cztery gniazda RIMM (do 2GB RDRAM), kartę dźwiękową AC97, 4 porty USB oraz system diagnostyczny D-LED.

Porcja nowych BIOSów


Autor: Popeye | 22:41
Komentarzy (0)
W sieci pojawiła się porcja najnowszych BIOSów. Pierwsze cztery (BETA) przeznaczone są dla płyt głównych ze stajni ASUSa:Kolejny BIOS przeznaczony jest dla użytkowników zaopatrzonych w płytę Abit BX 133-RAID. Do jego najnowszej oficjalnej wersji wprowadzono obsługę procesora Intel Coppermine oraz dodano narzędzie "Flashmenu". Oprogramowanie datowane jest na 05/02/01 i opatrzone zostało oznaczeniem HPT 370 BIOS version 1.03b1. Jego najnowszą wersję można pobrać udając się na tą stronę lub bezpośrednio stąd.

Ali-Trident i chipset dla mobilnego Tulatina


Autor: Popeye | 14:11
Komentarzy (0)
Po wydaniu przez firmę ALi i Trident chipsetu CyberMagik1 do obsługi mobilnych Athlonów i Duronów przyszła kolej na urządzenie obsługujące mobilne procesory Pentium III (także te z jądrem Tualatin). Produkt znany jako CyberAlladinT, posiadać ma także zintegrowaną kość graficzną oraz obsługiwać będzie kości DDR. Prototypem CyberAlladinT jest przeznaczony dla komputerów stacjonarnych ALi Alladin Pro5, lecz rózni się on tym, iż został zaopatrzony w zintegrowaną kość graficzną Blade3D firmy Trident. CyberAlladinT ma pojawić się w sprzedaży w trzecim kwartale tego roku, w międzyczasie Intel przygotowuje swój chipset do obsługi mobilnych Tualatinów, znany pod nazwą Almador-M (premiera lipiec).

Nowe sterowniki dla Radeona


Autor: Popeye | 13:53
Komentarzy (0)
Każdego użytkownika karty opartej na procesorze Radeon powinna ucieszyć wieść, że pojawiła się nowa wersja sterowników BETA dla tychże właśnie urządzeń. Dostępne są wersje dla systemów Windows 9x, Windows 2K oraz Windows XP.

Nowy Rage 128 Pro Tweaker


Autor: Popeye | 13:41
Komentarzy (0)
Dostępna jest już nowa wersja wspaniałego narzędzia przeznaczonego do dostrajania kart opartych na procesorze ATI Rage 128 Pro. Dzięki tej aplikacji możliwe jest poprawienie wydajności oraz jakości obrazu wyświetlanego przez urządzenie w aplikacjach DircetX, OpenGL oraz przy odtwarzaniu filmów DVD. Wszystkich zainteresowanych zapraszam tutaj.

ATI Radeon 2 pod koniec lata


Autor: DYD | 13:35
Komentarzy (0)
Dzisiejszy dzień został zdominowany przez wiadomości z ATI. Serwis The Register dowiedział się, że ATI potwierdziła czas premiery nowego graficznego chipa z tej stajni. Premiera Radeon 2 (a dokładnie R200) zapowiedziana została na koniec lata tego roku. Firma ATI zamierza podpisać umowy dystrybucyjne z kilkunastoma producentami domowych komputerów PC i notebooków w celu wyposażenia ich w wersje OEM R200. Można się więc spodziewać, że sample chipu R200 już niebawem zostaną zaprezentowane szerszej publiczności.

ATI i technologia TRUFORM


Autor: Marecek | 11:28
Komentarzy (0)
Wedle wcześniejszych zapowiedzi, wczoraj, na specjalnie przygotowanej konferencji prasowej firma ATI poinformowała o pracach nad nową technologią generowania obrazu, opracowaną z myślą o nadchodzących procesorach graficznych ATI. Pierwsze owoce nowych rozwiązań trafić mają na rynek na jesieni za sprawą układu Radeon 2. TRUFORM, bo tak nazywa się owa technologia, w znacznym stopniu przyczynić się ma do wzrostu poziomu realizmu generowanego obrazu 3D. Firma wyszła z założenia, że ciągłe zwiększanie mocy obliczeniowej układów graficznych, która na dzień dzisiejszy jest już po prostu olbrzymia, nie ma większego sensu. Choć większość współczesnych graczy może już w pełni rozkoszować się urokami 32-bitów i 8X FSAA, to i tak jakość i realizm generowanego obrazu wciąż pozostawia wiele do życzenia... » czytaj dalej

Tualatin wkracza na rynek, Intel obcina


Autor: Marecek | 10:39
Komentarzy (0)
Czołowi dystrybutorzy sprzętu komputerowego przygotowują się do premiery nowych procesorów Intela przeznaczonych na rynek komputerów domowych, dając jednoznacznie do zrozumienia, że na pewno nastąpi ona w czerwcu. Ustalono już ceny nowych układów (Tualatin, 0,13 mikrona): Pentium III 1.2GHz - 350$, Pentium III 1.13 - 320$ (procesor, który już w zeszłym roku był obecny na rynku, jednak został z niego usunięty na skutek poważnych błędów konstrukcyjnych). Równolegle swoją premierę mieć będzie Celeron 900 (113$) oraz dwa modele przenośnych "petrójek" działających przy prędkościach 1,06 oraz 1,13GHz (odpowiednio 550$ i 675$). Nie jest pewne, czy Intel zdecyduje się na wypuszczenie 2GHz-owej jednostki Pentium IV razem z nową rodziną procesorów Pentium III, czy odczeka jeszcze jeden miesiąc.

SMP pod strzechy?


Autor: Marecek | 10:09
Komentarzy (0)
TheInquirer donosi, że kilku producentów płyt głównych rozpoczęło prace nad stworzeniem dwuprocesorowej platformy AMD wykorzystującej chipset VIA KT266. Układ ten jest tańszy od zapowiadanej przez AMD kości 760MP, tak więc systemy zbudowane w oparciu o ten właśnie chipset mają szansę trafić na tańszy segment rynku komputerów domowych. Rynek serwerów i stacji roboczych ma zostać zaatakowany przez chipsety Pro266 oraz P4X266. Wszystkie wspomniane układy (włącznie z KT266) obsługują system HDIT (High-bandwidth Differential Interconnect), dzięki któremu możliwe jest podłączenie kontrolera PCI-X/PCI-64 bezpośrednio do mostka północnego za pośrednictwem interface-u AGP 1GB/s. Oczekuje się, że pierwszy kontroler magistrali PCI-X VIA (VPX) zostanie oficjalnie zaprezentowany w przyszłym tygodniu na targach Computex. » czytaj dalej

ATI zmienia startegię działania!


Autor: DYD | 09:54
Komentarzy (0)
Główną wiadomością dzisiejszego dnia jest zmiana strategii działania firmy ATI oficjalnie dziś ogłoszona na stronach ATI.com. Dotychczas ta kanadyjska firma sama produkowała graficzne procesory i karty, a teraz zamierza także sprzedawać kości graficzne innym producentom kart. ATI idzie zatem w ślady NVidii, która sama nie produkuje kart, lecz jest dostawcą graficznych procesorów. Co ciekawe firma ATI sama nie rezygnuje z produkcji kart, więc możemy spodziewać się kart Asus Radeon, ATI Radeon, Palit Radeon... ATI poda więcej szczegółów na ten temat podczas targów Computex.

BETA Detonatory 7.97


Autor: DYD | 06:21
Komentarzy (0)
Serwisy M3DZone oraz The-Ctrl-Alt-Del.com zamieściły nową wersję BETA Detonatorów. Drivery datowane są na 20/05/2001 i posiadają oznaczenie 7.97. Dostępne są dla systemów Win9X, Win2K i NT4. Szczegoły tego wydania znajdują się tutaj (PDF). Oto ich lokalizacje:

Premiera Intel Itanium


Autor: R4v | 06:18
Komentarzy (0)
Intel wreszcie przedstawił swój pierwszy 64-bitowy procesor, Itanium. Oryginalnie procesor miał zostać zaprezentowany jeszcze w 1998 roku. Przyczyn opóźnienia jest kilka. Jedną z nich jest czas, który Intel chciał dać producentom oprogramowania na przygotowanie software'u dla nowego procesora. Pierwsze wersje nowego procesora mają pracować z zegarem 733 i 800MHz, natomiast typowa konfiguracja pamięci to 1GB. Intel planuje, że w tym roku komputery z Itanium będzie oferować 25 producentów. Wiele firm już przygotowało aplikacje dla nowego procesora (m. in. Silicon Graphics i IBM). Są to głównie produkcje dla dostępnego od jakiegoś czasu Linuxa w wersji 64-bitowej. Microsoft zamierza natomiast wypuścić 64-bitowego WindowsXP oraz Windows Advanced Server Limited Edition Version 2002. Systemy mają być przeznaczone na rynek profesjonalny. Sam Itanium nie jest przewidziany jako procesor dla systemów desktop. Tak więc na większe zmiany w komputerach domowych trzeba będzie zaczekać do pojawienia się AMD ClawHammer, gdyż dopiero ten procesor będzie przeznaczony na rynek domowych pecetów.

Karta BlueTooth


Autor: R4v | 06:06
Komentarzy (0)
3Com przedstawił swoją kartę standardu PC Card, która wykorzystuje technologię BlueTooth. Technologia ta pozwala na bezprzewodowe komunikowanie się różnych urządzeń między sobą. Standard Bluetooth ma w przyszłości zastąpić dość niewygodny IRDA (przy używaniu Bluetooth urządzenia nie muszą się widzieć). Karta ma pozwolić na komunikowanie się z urządzeniamu pracującymi w standardzie BlueTooth, jak inne notebooki, telefony komórkowe, palmtopy i komputery stacjonarne. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowana antena. Nazwana XJACK antena może być chowana w ten sposób, że nie przeszkadza w używaniu innych PC Card. Sam adapter może pracować także ze schowaną anteną. Karta ma być dostępna w czerwcu i kosztować 149$.

 
Wtorek 29 maja 2001

Tyan Thunder K7 już w sprzedaży


Autor: Popeye | 19:51
Komentarzy (0)
Sklep internetowy ENPC.com zaczął oferować płyty Tyan Thunder K7 oparte na chipsecie AMD-760MP. Jest to urządzenie obsługujący dwa procesory Socket A oraz pamięci DDR. Płyta sprzedawana jest po bardzo atrakcyjnej cenie $575 i tak wymaga specjalnego zasilania 12V doprowadzonego 8-pinowym przewodem. A oto specyfikacje urządzenia:
 • Chipset AMD 760MP (IDG4-2 NorthBridge + Viper SouthBridge);
 • podwójne gniazdo (EV6 200MHz/266MHz);
 • obsługuje pamięci z kontrolą błędów ECC (72 bity)
 • 5 x 64/ 32-bit 33MHz PCI;
 • 1 AGP Pro;
 • na płycie znajduje się akcelerator graficzny ATI Rage XL (4MB frame buffer);
 • SCSI On-Board Adaptec AIC-7899W kontroler (wsparcie dla dwukanałowego Ultra160 SCSI, wsparcie do 15 urządzeń DVI SCSI na kanał, 2 połączenia 68-pinowe);
 • na urządzeniu znajdziemy 2 kontrolery sieciowe 3Com 2C920;
 • 2 kanały IDE ATA/100 obsługują do 4 urządzeń;
 • format wykonania płyty -ATX (305mm x 330mm);
 • 2 porty USB, jeden równoległy i 1 szeregowy;
 • 2MB Phoenix BIOS.

Hitachi DVD GD-8000 czyta dyski ROM i RAM


Autor: DYD | 19:26
Komentarzy (0)
Hitachi oficjalnie prezentuje jeden z pierwszych napędów CD / DVD z żliwością odczytu standardu płyt DVD-ROM, DVD-R, DVD-RAM, CD-ROM, CD-R oraz CD-RW. Do największych zalet nowego napędu Hitachi należy zaliczyć żliwość odczytu standardowych płyt DVD oraz płyt zapisanych w standardzie DVD-R oraz DVD-RAM (zapis wielokrotny). Zastosowane w napędzie Hitachi GD-8000 rozwiązania pozwalają na odczyt płyt CD-ROM (w tym CD-R i CD-RW) z 40 krotną szybkością, płyty DVD-ROM z szybkością 16x, zaś płyty DVD-RAM z szybkością 2x. Standardowe czasy dostępu dla napędu Hitachi to: 90 ms dla płyt CD, 120 ms dla płyt DVD-ROM oraz 210 ms dla płyt DVD-RAM. Zastosowanie interfejsu Ultra DMA66/PIO4 pozwoliło na osiągnięcia transferów 6MB/s dla płyt CD, 2,77 MB/s dla DVD-RAM oraz aż 21.1 MB/s dla płyt DVD-ROM. Napęd posiada stały bufor pamięci o pojemności 512 KB. Urządzenie posiada wymiary 146 x 180 x 41, 3 mm i waży 980 g. W Polsce napęd oferowany jest w sugerowanej cenie detalicznej około 360 PLN (cena z VAT). Urządzenie objęte jest 12 miesięczna gwarancją.

NVmax 2.0 Build 2.093


Autor: Popeye | 19:20
Komentarzy (0)
A.Charnley przedstawił kolejną, poprawioną wersję swojej popularnej aplikacji przeznaczonej do dostrajania wszelkich kart graficznych NVIDII. Oto niektóre zmiany jakie zaszły w wersji 2.093:
 • Naprawiono współpracę funkcji Anisotropic filtering i detonatorów w wersji 11.xx
 • Wyłączona została funkcja automatycznego update'u sterowników
 • Lepsza współpraca ze stereoskopią
Aplikację żna pobrać z ftp.twojepc.pl (147 KB - update).

Czerwony i gorący MSI w INCOM


Autor: DYD | 18:37
Komentarzy (0)
W INCOM pojawiła się nowa płyta MSI K7T Turbo-R Limited Edition. Jest to rozbudowana wersja K7T Turbo w formacie ATX, oparta na chipsecie KT133A. Płyta ma bardzo atrakcyjny wygląd gdyż została wykonana na czerwonej matrycy, a do tego posiada złoty radiator MSI. Lecz najważniejszym związanym z tymi kolorami faktem, jest wyższa jakość samej matrycy, dzięki czemu płyta ma lepsze osiągi od swojej poprzedniczki (K7T Turbo). MSI K7T Turbo-R Limited Edition zaprojektowana została pod procesory AMD Athlon oraz Duron.

Płyta również posiada kilka ciekawych funkcji o których warto wspomnieć:
 • PC2PC - połączenie dwóch PC-tów za pocą USB.
 • Live Update Series - upgrade BIOSu oraz innych driverów poprzez Internet.
 • System D-LED - czyli diody które wreszcie pozwolą Ci zrozumieć czemu Twój komputer piszczy i prycha.
 • Fuzzy Logic 3 - i na koniec to co lubimy najbardziej, optymalizacja pracy procesora - automatyczna
Sugerowana cena brutto dla użytkownika końcowego wynosi 599 zł.

MX200 w porównaniu z MX400 i TNT2Pro


Autor: DYD | 18:21
Komentarzy (0)
Zespół IN4.Pl tym razem bliżej się przyjrzał nowym członkom z rodziny GeForce2 MX. Na warsztat poszły karty: Sparkle GeForce2 MX 400 32MB, 64MB - kontynuatorzy serii GeForce2 MX oraz karta Leadtek Winfast GeForce2 MX 200 32MB, w zamyśle mająca zastąpić del Riva TNT2 Pro.

Serial ATA - nieczysta gra?


Autor: Stefan | 16:20
(1)Komentarzy (1)
Jak zapewne zauważyliście przeglądając strony innych serwisów (Chip, Wirtualna Polska) w czasie ostatniego Intel Developer Forum w San Jose, czyli w okresie, gdy jeszcze nas nie było, firmy Intel, Seagate Technologies i APT Technologies zaprezentowały po raz pierwszy dysk twardy wykonany zgodnie ze specyfikacją Serial ATA 1.0 oraz kontroler nowego interfejsu pracujący na złączu PCI. Moim celem jest przybliżenie tego czym jest Serial ATA, dlaczego NIE jest to nowatorskie rozwiązanie oraz czemu odniesie ono sukces. » czytaj dalej

Nowe logo i nowa sonda


Autor: DYD | 13:44
(1)Komentarzy (1)
Dziś zakończyliśmy sondę, w której zadaliśmy pytanie o częstotliwość z jaką działają procesory czytelników TwojePC. Najwięcej głosów oddano na przedziały 400 - 600 MHz (27% głosujących) oraz 633 - 800 MHz (28%). Komputery pracujące z zegarem ponad 1 GHz jeszcze nie weszły pod strzechy - na razie że się nimi pochwalić 7% użytkowników PC. W głosowaniu wzięło udział ponad 2000 osób - dziękujemy!. Dziś zmieniliśmy logo na stronie głównej i w związku z tym jesteśmy bardzo ciekawi Waszej opinii. Pytanie brzmi: które logo bardziej się Wam podoba? Sonda potrwa jeden dzień.

Wczoraj zagościł VIA C3 750MHz


Autor: DYD | 01:54
Komentarzy (0)
Tajwańska VIA w dniu wczorajszym oficjalnie ogłosiła premierę nowego procesora C3 z zegarem 750MHz. Nowy chip zbudowany jest w oparciu o technologię 0.15 um i cechuje się 128KB pamięci cache typu L1, 64KB cache L2 oraz pełnym wsparciem dla standardów 3DNow! i MMX. Najnowszy procesor VIA wyceniono na $49 przy kupnie jednego tysiąca sztuk. Przypomnijmy, że VIA ma zamiar zaprezentować kolejny procesor, tym razem z linii technologicznej 0.13 um. Nowy del z zegarem 1GHz będzie oparty o rdzeń Ezra, a jego pokaz nastąpi na targach Computex (5 czerwca).

Dwuprocesorowy Duron?


Autor: R4v | 01:36
Komentarzy (0)
X-Bit, powołując się na swoje źródła na Tajwanie twierdzi, że po wypuszczeniu na rynek Athlona 4 SmartMP (przeznaczonego dla systemów wieloprocesorowych) AMD zamierza wypuścić jeszcze jeden układ. Biorąc pod uwagę ogromną popularność jaką w swoim czasie osiągnęły dwuprocesorowe systemy oparte na Celeronach AMD zdecydowało się wypuścić Durona w wersji MP. Według roadmapu jaki otrzymali producenci płyt głównych, powstać ma procesor z jądrem Morgan zdolny do pracy w konfiguracji dwuprocesorowej. CPU jest przewidywany w trzecim kwartale i ma pracować z częstotliwością 900MHz. Jakkolwiek nadal nierozwiązana pozostaje kwestia działania obecnych Athlonów i Duronów w konfiguracjach wieloprocesorowych, to pojawienie się Morgana SmartMP pozwala sądzić, że przynajmniej Duron nie będzie pracował z AMD-760MP.

Promise Ultra100 TX2


Autor: DYD | 01:30
Komentarzy (0)
Firma Alstor s.c. wprowadziła do sprzedaży najnowsze kontrolery Promise Ultra100 TX2. Przeznaczone są przede wszystkim do współpracy z dyskami twardymi IDE Ultra ATA-100, 66, 33, ale nadają się również do pracy ze wszystkimi urządzeniami posiadającymi interfejs ATAPI (IDE). Nowe kontrolery gą służyć jako upgrade starszych płyt głównych, które nie obsługują najnowszego standardu dla dysków twardych ATA-100 (PCI 33MHz - 133MB/s) oraz dla najnowszych płyt głównych, gdy chcemy zwiększyć liczbę obsługiwanych urządzeń ATAPI z 4 na 8 (PCI 66MHz - 200MB/s). Urządzenia zostały wyposażone w specjalny algorytm CRC error-checking odpowiedzialny za kontrolę poprawności odczytu i zapisu danych dla dysków pracujących z największą wydajnością przy prędkości obrotowej 7200 RPM. Kontrolery współpracują ze wszystkimi systemami operacyjnymi: Windows 2000, NT, ME, 98, 95; RedHat Linux 6.2, 3.12, Netware 5.0, 4.1x, 3.12.

Nowy bug chipsetu VIA


Autor: R4v | 01:24
Komentarzy (0)
B>VIA KT133A okazała się całkiem ładną kopalnią bugów. Po problemach z 686B (stek południowy) ujawniono kolejny błąd, tym razem związany z stkiem północnym. Według niemieckiego Chipa błąd nie występuje we wszystkich chipach, i nie jest taki groźny jak ten z 686B. Problem polega na niewłaściwym wykonywaniu Warm Restart. Chodzi o to, że przy wykonywaniu restartu np. Windowsa, ekran pozostaje czarny. Chip.de twierdzi, że błąd jest typowy dla układów oznaczonych jako 1EA0 i 1EA4, podczas gdy chip z oznaczeniami 2EA1 tego błędu nie posiada (numer to 4 symbole ostatniej linii na układzie). MSI już zaczęła wymianę płyt z wadliwym chipsetem. Pododbno w niektórych przypadkach pomaga podniesienie napięci IO do 3.45V. Niestety działa tylko w 30% przypadków.

Trochę szczegółów o G550


Autor: R4v | 01:12
Komentarzy (0)
Serwis X-Bit podał kilka szczegółów odnośnie opracowywanego układu Matroxa pod nazwą G550. Z doniesień wynika, że układ nie jest konstrukcją przeznaczoną dla graczy. Matrox skupił się głównie na technologii DualHead i grafice 2D. Stąd wynika, że G550 będzie najprawdopodobniej ulepszoną wersją G450. Tak jak poprzednik G550 ma posiadać dwa układy RAMDAC. Główny ma pracować z częstotliwością 360MHz, zaś drugi na 230MHz co daje odpowiednio rozdzielczości 2048x1536 i 1600x1200 w 32-bitowym kolorze. DualHead ma pracować w następujących trybach: multi-display, DVDMax, zoom, clone, TV-Out, Snapshot i eDualHead. Możliwa ma być też obsługa dwóch wyjść DVI. Co do 3D to architektura uległa drobnym zmianom. G550 posiada 2 potoki po 2 jednostki teksturujące na każdy. Jednak Matrox zamierza użyć pamięci DDR z 64-bitową magistralą, co ma znacząco ograniczyć wydajność układu. Przewidywana jest wydajność na poziomie GeForce2 MX 200 lub nawet wolniej. Pomi tych ograniczeń układ ma być zgodny z DirectX8 poprzez wykorzystanie engine'u HealdCasting. Jest to nic innego jak jednostka T&L obsługująca Vertex Shader. G550 ma także obsługiwać EMBM. źródła X-bit podają także, że Matrox pracuje także nad układem dla graczy.

Duron i 266MHz FSB


Autor: R4v | 00:34
Komentarzy (0)
AMD pomimo przewagi Durona nad Celeronem, zarówno pod względem prędkości jak i ceny, zamierza udoskonalić swój procesor. Poza zmianą jądra na Morgan (w trzecim kwartale) a potem na Appaloosa (drugi kwartał 2002), AMD szykuje jeszcze jedną zmianę. Planowana jest zmiana prędkości magistrali Durona z 200MHz na 266MHz. Należy nadmienić, że Intel nawet nie myśli o zmianie magistrali Celerona na 133MHz (wszyscy wiedzą ile trwało zanim Intel zmienił ją na 100MHz). Nowe Durony 1.26GHz mają się pojawić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pozwoli to zwiększyć i tak już sporą przewagę Durona nad Celeronem. Prawdopodobnym powodem decyzji AMD jest wciąż zbyt mała popularność Durona w stosunku do konkurenta. Przyczyny tego leżą w braku tanich zintegrownych chipsetów podobnych do i810. Sytuację że poprawić wejście na rynek VIA KN133. Czas pokaże co wyniknie z walki pomiędzy low-endowymi konstrukcjami obu producentów.

 
Poniedziałek 28 maja 2001

Radeon 2 już niedługo


Autor: R4v | 23:09
Komentarzy (0)
Jak twierdzi Gamers Depot, ATI przedstawi we wtorek nową technologię, która ma znaleźć zastosowanie w nadchodzącym Radeonie 2. Została ona nazwana TRUFORM. Ma ona pozwolić na znaczne poprawienie wyglądu obiektów 3D. Zasadniczo TRUFORM ma za zadanie przetworzyć płaski obraz w obraz 3D co ma poprawić między wygląd np. twarzy w grach. Jako, że technologia używa DirectX8, będzie dość prosta do zaimplementowania w grach. Przewiduje się, że przedstawienie TRUFORM wiąże się z rychłym wypuszczeniem samego Radeona 2. Wcześniej ATI planował swój układ zaprezentować późną jesienią, a masowe dostawy rozpocząć latem. Jest więc szansa na dotrzymanie terminów, a tym samym na stworzenie konkurencji dla, na razie "osatnionego", Geforce3.

KYRO II - pierwsze wrażenia


Autor: DYD | 22:03
Komentarzy (0)
Hercules 3D Prophet 4500 64MB oparty na Kyro II już niedługo w pełni zostanie opisany na naszych stronach. Dziś przedstawiamy pierwsze wrażenia fachowca od kart graficznych - Krisa, który od kilku dni dogłębnie bada żliwości karty 3D Prophet 4500. A zatem przedstawiamy wstępną ocenę karty autorstwa Krisa: » czytaj dalej

Gainward na NVidii


Autor: Anitka | 21:45
Komentarzy (0)
Gainward ma zamiar zaprezentować kilka rozwiązań graficznych na targach Computex, które odbędą się w Taipei w tym roku, włącznie z kilkoma kartami o bardzo dużych żliwościach overclockingu. Oto lista produktów, które firma zamierza zaprezentować:
 • Gainward GeForce3 PowerPack !!!. Oparta na NVIDIA GeForce3 GPU, obsługuje pamięci 64MB DDR oraz wyjście S-video-out.
 • Gainward GeForce2 MX TwinView VIVO "Golden Sample". Ten del oparty jest z kolei na GeForce2 MX 400 NVIDII, posiada dwa łącza wyjściowe VGA dla podwójnie wyświetlanych aplikacji oraz dwa łącza wejścia i wyjścia video dzięki którym żna cyfrowo nagrywać oraz edytować aplikacje. Poza tym ma też pamięć 32MB 3.5ns SDRAM.
 • Gaiward Hollywood MX. Tak jak poprzedniczka oparta na GeForce2 MX 400 od NVIDII. Wyposażona jest w pamięć 32MB 4ns, tuner TV, dźwięk stereo, oraz wyjście i wejście video.
 • Gainward GeForce2 MX/TV JUMBO "Golden Sample". Zdaje się, że Gainward postawił na ten del GeForce'a. Ten produkt także jest na nim wzorowany. Posiada pamięć 64 MB 5.5ns oraz łącze wyjścia S-video.
 • Gainward GeForce2 MX/TV "Golden Sample". Zbudowana na NVIDIA GeForce2 MX 400 z pamięcią 32MB 4ns oraz łączem wyjściowym S-video.

Benchmark 3D Max 4


Autor: DYD | 14:43
Komentarzy (0)
Piotr "Richie" Oblicki poinforwał nas, że pod adresem oblicki.com/3dmax.php znajduje się polska strona przedstawiająca testy wydajności komputerów o różnych konfiguracjach z programu 3D Studio Max 4. Piotr zaprasza do oglądania i przede wszystkim wysyłania swoich wyników. Poniżej fragment ze strony Piotra:
Dotąd nie znalazłem polskiej strony z testami wydajności PC-tów w pracy z grafiką 3D. Wyniki 3D Marka są tak naprawde sensowne tylko na zbliżonych platformach, a dla wielu ważniejsza niz klatki w Quake jest właśnie wydajność komputera. Poniżej znajdziecie tabelkę wyników z 3D Max'a 4. Głównym kryterium jest czas renderowania sceny Bench3D, która każdy że sobie ściągnąć i przetestować swojego PC'ta. Pozostałe scenki są podane jako ciekawostka i dodatkowe porównanie, w 3D Max 4 są one zawarte standardowo. Zachęcam do przysyłania swoich wyników !. Im więcej ich będzie, tym lepsze będziemy mieli porównanie. Wystarczy wysłać do mnie maila z dokładną konfiguracją komputera jak poniżej oraz wynikami benchmarków.

Motherboard Monitor 5.07b


Autor: DYD | 10:24
Komentarzy (0)
Wczoraj ukazała się nowa wersja znanego darwego programu do nitoringu parametrów płyty głównej. W nowej wersji (5.07b) programu poprawiono obsługę ustawień Mail SMTP oraz kod zapisu w ALI SMBus. Motherboard Monitor informuje między innymi o temperaturze płyty głównej, napięciach, obrotach wiatraczków i oczywiście temperaturze CPU. Obsługiwane są następujące układy: LM75, LM78, LM78-j, LM79, LM80, WinBond W83781D, WinBond W83782D, WinBond W83783S, WinBond W83627HF, Asus AS99127F, GL518SM, GL520SM, ADM9240, ADM1021, ADM1020, MAX1016, MAX1016a, FMS2701, VIA686A, THMC10, THMC50, M810L, M810LR, M810LMR. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Alexa van Kaama (1.32 MB). Program żna pobrać ze strony autora: mbm.livewiredev.com (1.45 MB).

Geforce Tweak Utility 3.0.3


Autor: DYD | 10:10
Komentarzy (0)
Kennung przygotował nową wersję oznaczoną numerem 3.0.3 (czyli wydanie oficjalne BETA wersji 3.1t14) programu Geforce Tweak Utility. Ów tweaker służy do optymalizacji kart z Geforce 256, Geforce 256 DDR, Geforce2 GTS, Geforce2 MX, Quadro, Quadro2 oraz Quadro2 MXR i działa pod systemami Windows 95/98/SE/ME, Windows2000, WinXP ("zapewne" też pod WinNT 4.0). GTU wymaga sterowników referencyjnych NVidii (5.08 i w góre), ASUSa (5.16 i nowsze) lub nowych driverów ELSY. Program dostępny jest ze strony guru3d.com lub The-CAD.com. Innowacje jakie posiada nowa wersja tej aplkacji żna znaleźć pod tym adresem.

Płyta główna SONO VK2208 - Socket A


Autor: DYD | 09:55
Komentarzy (0)
Serwis IN4.Pl wziął na warsztat płytę SONO VK2208, która pochodzi z pierwszej polskiej fabryki płyt głównych.Płyta jest zbudowana w oparciu o chipset VIA KT133A. Poniżej krótki wycinek z tekstu recenzji:
Mamy kolejną udaną płytę na rynek low-end czyli tanich zestawów. Konstrukcja solidna i do tego z polską instrukcją. Niewygórowana cena, choć dziwi fakt, że drożej od płyty ECS K7VZA. To wszystko to zalety. Jednak za niską cenę nie dostaniemy płyty, która że wycisnąć ostatnie soki z naszego procesora i będzie super stabilna w ekstremalnych sytuacjach. Sono na pewno nie zalicza się do tej grupy.

HyperSnap DX wersja 4.02.02


Autor: DYD | 09:48
Komentarzy (0)
a href="http://www.hyperionics.com/">Hyperionics zdecydował się wypuścić nową wersję (4.02.02) programu HyperSnap DX. Przypomnę, że HyperSnap DX to jeden z bardziej znanych programów służących do zrzucania obrazów z ekranu. Zyskał on popularność dzięki łapaniu screenów z aplikacji Direct3D, DirectX, Glide i filmów DVD. Program zapisuje obrazy w formatach BMP, GIF lub JPEG . Plik z instalacją programu w wersji shareware dostępny jest na serwerze members.aol.com/Hyperionics (2.13 MB). Jeśli posiadasz wersję 4.xx to żesz pobrać "łatę" z tej strony.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2020, TwojePC.PL