Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 6 lipca 2001  
    

Aparat cyfrowy CASIO QV-3500EX


Autor: DYD | 23:18
Komentarzy (0)
W ubiegły wtorek 3 lipca firmy ZIBI i ALSTOR podpisały umowę partnerską, przedmiotem której będzie dystrybucja przez ALSTOR na rynku komputerowym produktów firmy CASIO. Współpraca obejmować będzie aparaty cyfrowe i palmtopy CASIO. W ofercie ALSTOR s.c. znajdą się już dobrze znane na naszym rynku aparaty cyfrowe: QV-2300EX i QV-2800EX oraz najnowszy model QV-3500EX (na zdjęciu). QV-3500 posiada przetwornik CCD 3,3 Mega Pixeli oraz rozdzielczość maksymalną - 2048x1536. Model QV-3500EX posiada szeroki wachlarz możliwości, w tym funkcję "Best Shots", która automatycznie ustawia odpowiednie parametry do trudnych ujęć. Aparat posiada złącza USB, RS232, VIDEO i IRDA, co ważne obsługuje karty Compact Flesh typu I i II i Microdrive, umożliwiające rozszerzenie pamięci nawet do 1 GB.

DVD Genie wersja 4.02


Autor: DYD | 22:42
Komentarzy (0)
Panowie z Infomatrix.Com wypuścili nową wersję (4.02) swojego szlagierowego programu DVD Genie. W skrócie przypomnę, że Geniusz umożliwia łatwą zmianę parametrów najpopularniejszych odtwarzaczy DVD, takich jak np. PowerDVD, ATI DVD Player, XING Player czy Cinemaster. Dzięki Geniuszowi można zmienić ustawienia jakości grafiki, dźwięku lub rodzaj regionu. Nowa wersja lepiej współpracuje z aplikacją WinDVD 3.0 (upgrade & trial), posiada nowy przycisk w pasku WinDVD do zmiany skór, zawiera eksperymentalne wsparcie 6-Speaker decoding dla Hollywood-Plus oraz fix dla PowerDVD. Pełna lista nowości jakie wprowadza wersja 4.01 znajdziecie na tej stronie. Sam niewielki program można ściągnąć wprost ze strony inmatrix.hoyty.com (308 KB) lub z naszego działu PLIKI (sekcja Programy użytkowe).

Logitech WingMan Attack II


Autor: DYD | 17:18
Komentarzy (0)
Logitech w dniu dzisiejszym wprowadził do oferty w Polsce najnowszy produkt z serii WingMan - joystick Logitech WingMan Attack II. Nowy produkt jest kontynuacją joysticka WingMan Attack który rozpoczyna linie WingMan w ofercie Logitech'a. WingMan Attack wyposażony został w 6 w pełni programowalnych i łatwo dostępnych przycisków które doskonale wytrzymują impulsywnych graczy. Wszystkie przyciski posiadają możliwość programowania dzięki oprogramowaniu samego Windows oraz firmowemu oprogramowaniu WingMan Profiler (do pobrania z internetu). Urządzenie posiada również cyfrową przepustnice która swoje walory pokazuje w trakcie gry na symulatorach. Joystick wyposażony został w możliwość podłączenia na dwa sposoby - poprzez Game port lub port USB. Szczególnie ta ostatnia możliwość sprawia że instalacja i obsługa Wingman Attack II jest banalnie prosta i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy.

Joystick WingMan Attack II dostępny jest od lipca 2001. Sugerowana cena detaliczna urządzenia to 89 PLN brutto. Urządzenie posiada 2 letnią gwarancje producenta.

Samsung SpinPoint P20 40GB na Storage Review


Autor: NICR4M | 12:39
Komentarzy (0)
Serwis Storage Review oferuje dziś recenzję najszybszego dysku IDE ze stajni Samsunga. Model SpinPoint P20 charakteryzuje się prędkością obrotową wynoszącą 7200 obrotów na minutę (RPM). Jest to pierwszy dysk Samsunga kręcący się z taką szybkością. Parametry pracy to nie jedyna zaleta tego dysku. Producent oferuje modele 10, 20, 30 i 40GB. Osiągi uzyskane w testach aplikacji uplasowały ten dysk w środku stawki popularnych dysków 7200 RPM. Testerom ze Storage Review podobała się bardzo cicha praca dysku. W Polsce wersję 40GB (07.07.2001) można nabyć już za 590zł (119$ jest ceną sugerowaną przez producenta w USA). Szczegóły testu i dokładne wyniki znajdziecie tutaj.

RAID na mobo vs. Promise FastTrak 100 IDE RAID (PCI)


Autor: Artwi | 11:14
Komentarzy (0)
Real World Technologies porównuje właściwości i możliwości kontrolerów RAID na płycie głównej w stosunku do RAIDu na karcie PCI (Promise FastTrak 100 IDE RAID). Autor - John Howland - poleca w pierwszej kolejności zastanowić się nad naszymi wymaganiami co do macierzy RAID, następnie poszukać płyty głównej z macierzą spełniającą nasze wymagania, a dopiero w przypadku braku takiej płyty, kupić kontroler na płycie. Podstawowe wnioski z testu:
  • Wydajność obu rozwiązań jest bardzo zbliżona.
  • RAID na karcie rozrzedzającej kosztuje około czterokrotnie więcej w porównaniu do RAIDu na mobo.
  • Karta oferuje dodatkowo: RAID 0+1, możliwość podłączenia 4 HD więcej, łączenia części dysków w jeden logiczny i wymianę HD "na gorąco".

Wstrząs-Feedback


Autor: Marecek | 11:06
Komentarzy (0)
Najpierw był zwykły dżojstik. Później wymyślili "dżoje" z force-feedback-iem. Teraz, kiedy drżenie drążka, czy pad-a to już za mało, firma Mad Catz wkracza na rynek z nowym pomysłem. Bioforce to pierwszy gamepad współpracujący z zestawem specjalnych elektrod oferujących na życzenie gracza elektrowstrząsy... Impuls można regulować wedle uznania, minimalna dawka to 16 miliamperów (firma twierdzi, że spowoduje to jedynie "delikatne swędzenie"), maksymalna (wole nie myśleć) może spowodować utratę panowania nad gamepad-em... Na razie nie podano ani daty premiery sklepowej, ani z jakimi systemami Bioforce będzie współpracował, choć przedstawione zdjęcie sugeruje rozwiązanie dla konsoli Playstation.

Nowości w sklepie AKIBA


Autor: NICR4M | 10:42
Komentarzy (0)
Japoński sklep AKIBA słynący z premier nowych produktów zaoferował dziś swoim klientom niesamowitą porcję nowych zabawek. Wśród nich znajdziemy takie cacka jak P3 Tualatin 1.26GHz, kartę graficzną GeForce3 SpectraX20 od firmy Canopus z pamięciami 526MHz, kartę kontrolera i obudowę dla dysków IDE komunikujące się przez USB 2.0, dysk Seagate ST380021A (Barracuda IV - pierwszy dysk 'stealth'), a dla maniaków gadżetów - wentylator (zobaczcie zdjęcie) na upalne dni, który podłączymy zgodnie z ogólnie obowiązującym trendem do gniazda USB (ja poproszę sztukę...).

Hard Drive Selector


Autor: Marecek | 10:25
Komentarzy (0)
Na HotHardware znalazłem recenzję ciekawego urządzenia przeznaczonego dla osób, które posiadają kilka systemów operacyjnych na jednym komputerze. Romtec Trios RX-910T6 IDE Hard Drive Selector umożliwia bezproblemowy wybór jednego z trzech aktywnie działających dysków twardych. Jeżeli systemy operacyjne znajdują się na trzech odrębnych, "bootowalnych" dyskach, to dzięki temu rozwiązaniu będzie można zachować ich pełną funkcjonalność i izolację bez konieczności wachlowania taśmami od HDD czy wymiany zawartości kieszeni. Proces zmiany aktywnego woluminu jest banalny - polega na przyciśnięciu odpowiedniego przycisku na umieszczanym w przedniej części obudowy panelu (należy dodać, że zabawa przełącznikami przy uruchomionym komputerze nic nie daje, zmiana nastąpi i tak dopiero po całkowitym wyłączeniu systemu). Ocena końcowa produktu Romtec-a wyniosła 7/10.

Pentium III 1,26GHz nieoficjalnie w sklepach


Autor: Marecek | 10:16
Komentarzy (0)
Oczywiście w Japonii, bo tam ostatnio pojawia się najwięcej przedpremierowych egzemplarzy procesorów Intela - w kilku sklepach pojawiły się próbki procesora Pentium III-S 1.26GHz (Tualatin 0,13 mikrona). Układ posiada 512KB cache-u L2 i jest w stanie pracować w konfiguracjach dwuprocesorowych. Cena - dość wysoka, 496$ (Tualatin 1.13GHz kosztuje około 400$). Niedowiarków odsyłam pod ten adres. Czekamy na oficjalną premierę. Tymczasem brygada z holicho.lib.net wzięła się już za podkręcanie nowego procesora - na zwykłym chłodzeniu Tualatin wyciąga 1495MHz, po zastosowaniu akcesoriów dodatkowych (ciekły azot), wyciągnięto go do 1825MHz (chłodzony w ten sposób P4 poszedł u nich na 2800MHz).

Odtwarzacz z cyklu e-wear


Autor: Marecek | 10:07
(1)Komentarzy (1)
Panasonic rozpoczął dystrybucję nowego odtwarzacza MP3, tak małego, że jest on w stanie zmieścić się w każdej, nawet najmniejszej kieszeni. Panasonic SV-SD75 e-Wear SD Audio Player nie jest większy od paczki czterech baterii AAA, przy czym oferuje na prawdę przywoite parametry pracy. Czystość i głośność odtwarzanego dźwięku nie pozostawia nic do życzenia, obsługa tak małego urządzenia odbywa się za pośrednictwem zestawu niezbędnych przycisków - Forward, Reverse, Play. Zastrzeżeń nie budzi też wyświetlacz LCD, choć mały, to bardzo efektywnie wyglądający, z czarnym tłem. Standardowo SV-SD75 wyposażony jest w 64MB kartę pamięci SD (Secure Digital). Nośnik ten umożliwia zastosowanie w przyszłości pewnych ograniczeń w kopiowaniu piosenek z płyt etc., jednak na chwilę obecną pozostaje jedynie funkcją na papierze i nie stwarza problemów przy np. kopiowaniu plików MP3. Transfer muzyki do urządzenia odbywa się za pośrednictwem zewnętrznego adaptera, w którym umieszczamy mini-kartę pamięci SD, a następnie podłączamy go do portu USB. SV-SD75 wykorzystuje akumulatorek NiMH AAA, możliwe też jest wykorzystanie zwykłych baterii alkalicznych AAA. Cena urządzenia waha się w zależności od dystrybutora - 329$ - 400$.

 
Czwartek 5 lipca 2001

Cyrix to nie Pentium


Autor: R4v | 20:50
Komentarzy (0)
Posiadacze Cyrix'ów powinni zacząć poważnie myśleć o upgradzie sprzętu. Microsoft uznał, że część Cyrix'ów nie jest układami zgodnymi z Pentium, co ma dość poważne konsekwencje. Problem dotyczy procesorów: CX486 DRx2-20/40, CX486 DRx2-25/50, 6x86MX/MII PR233, 6x86 MX/MII PR300, MII 433, MII 333 i Media GX. Wszystkie te układy podczas instalacji Windows ME nie są wykrywane jako zgodne z Pentium co uniemożliwia instalację. Na pudełku nie ma ani słowa o tym problemie. Dotyczy on także Office XP, które podobnie odmawiają instalacji. Co prawda Microsoft zaleca do tego pakietu Pentium III,to jednak jest możliwe zainstalowanie go na procesorach klasy Pentium wyłączając właśnie wspomniane już Cyrix'y. Tak więc posiadacze starszego sprzętu albo będą zmuszeni go zmienić, albo pozostaną przy starszych wersjach oprogramowania.

Plany MSI


Autor: R4v | 20:29
Komentarzy (0)
MSI postanowił wypuścić jedenaście nowych płyt głównych. Większość z nich przeznaczone jest dla Pentium4, nie zapomniano jednak o Pentium III i Athlonach/Duronach. Płyty mają pojawić się w sklepach jeszcze tego lata. Więc zobaczmy co nas czeka:

Intel Pentium 4
  • MS-6504 bazuje na chipsecie i850 i posiada gniazdo Socket478. Podobnie jak 850 Pro2, płyta jest 4-warstwowa co ma obniżyć koszty. Gniazda rozszerzeń to: jedno AGP Pro, pięć PCI, jeden CNR. Na pamięć przeznaczono 4 gniazda RIMM. Na płycie ma się znajdować także układ dźwiękowy Creative CT5880. Zaimplementowano także technologie PC2PC i D-Led
  • 845 Pro2-R (MS-6528) jest płytą Socket478 opartą na chipsecie i845. Ma obsługiwać do 3GB pamięci PC133 SDRAM instalowanej w 4 slotach DIMM. Płyta jest wyposażona w jedno gniazdo AGP 4x, sześć slotów PCI i jeden CNR. Dźwięk na płycie to 6-kanałowy układ firmy C-Media. Opcjonalnie może być zamontowany kontroler RAID firmy Promise. Płyta obsługuje także PC2PC.
  • 845 Pro3-R (MS-6398) jest modyfikacją wersji Pro2. Jedyną różnicą jest obsługa pamięci DDR do 2GB. Chociaż płyta będzie gotowa już niedługo, to będzie musiała poczekać do przyszłego roku, aż Intel pozwoli na sprzedaż konstrukcji z chipsetem i845 DDR.
  • 845 Pro4 jest kolejną płytą Socket478. Zastosowany chipset to i845 z pamięciami PC133 SDRAM. Płyta posiada 3 gniazda DIMM, jedno AGP 4x, pięć PCI, jedno ISA i jedno CNR. Opcjonalnie ma posiadać kodek AC'97 i obsługuje technologię PC2PC.
  • MS-6529. Ta płyta jest dla Pentium4 w wersji Socket423. Użyty chipset to i845. Płyta ma obsługiwać do 3GB pamięci SDRAM w 3 slotach DIMM. Gniazda rozszerzeń to AGP 4x, sześć PCI i jedno CNR. Opcjonalnie ma posiadać 6-kanałowy kontroler dźwiękowy C-Media. Płyta obsługuje PC2PC.
  • MS-6534 wykonana jest w standardzie Micro ATX i wykorzystuje chipset i845. Użyte gniazdo procesora to Socket478. Posiada dwa sloty DIMM dla pamięci PC133, jedno gniazdo AGP 4x, trzy PCI i jedno CNR. Płyta ma mieć zintegrowany kodek AC'97, który opcjonalnie może zostać zastąpiony kartą PCI C-Media.
  • MS-6507 to kolejna płyta MicroATX z gniazdem Socket478. Jedyną różnicą w stosunku do MS-6534 jest obsługa pamięci DDR. W związku z tym można się jej spodziewać dopiero w przyszłym roku.
Intel Pentium III
  • 815EPT Pro-R (MS-6337 5.0B) jest płytą uniwersalną dla procesorów Socket370/FC-PGA2 i jest zbudowana na chipsecie i815EP B-step. Ma posiadać 4 sloty DIMM, sześć PCI i jeden CNR. Opcjonalnie może być zastosowany kontroler RAID firmy Promise i 4-kanałowy kontroler dźwiękowy. Będzie obsługiwać technologie D-LED i PC2PC.
  • 649T Pro (MS-6309 5.0B). Ta płyta standardu Socket370/FC-PGA2 oparta jest na chipsecie VIA Apollo Pro133T i jest przeznaczona dla procesorów Tualatin. 694T Pro ma posiadać 3 gniazda pamięci DIMM, AGP 4x, pięć gniazd PCI i jedno AMR. Opcjonalnie płyta będzie wyposażona w układ dźwiękowy CT5880 i technologię PC2PC.
AMD Athlon
  • MS-6517 jest płytą opartą na chipsecie SiS735 i obsługuje pamięci DDR. Będzie posiadać trzy sloty DIMM, 6 PCI, 1 AGP 4x, 1 CNR i kodek dźwiękowy AC'97
  • K733 Pro (MS-6397) bazuje na chipsecie SiS733 i jest identyczna jak MS-6517. Różnica tkwi w obsługiwanych pamięciach, którymi są PC133 SDRAM.

Opinie o zabezpieczeniach antypirackich Microsoftu


Autor: Artwi | 13:18
Komentarzy (0)
PC WORLD.COM zamieścił opinie czytelników na temat planowanych zabezpieczeń antypirackich w nowych produktach Microsoftu. Poglądy czytelników są praktycznie jednomyślne - kciuki w dół. Przykładowe opinie (z tych łagodniejszych):

"Dlaczego mam chcieć aktualizacji, która powoduje u mnie ból głowy?"
"Nie będę używał oprogramowania, które wymaga zatwierdzania u Microsoft zmian w moim systemie."
"Oczekują że kupię ich produkt, a potem mam dostawać zezwolenie na jego używanie?"
"Microsoft mówi klientom że im nie może ufać."

Czytelnicy zwracają uwagę na niedogodność takich zabezpieczeń, poniżające proszenie o prawo do korzystania z kupionego oprogramowania oraz obawy o prywatność. Microsoft co prawda zapewnia, że nie gromadzi danych osobistych, ale czy można ufać firmie, która umieszcza backdoorsa, czy klucz deszyfrujący dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), w swoim oprogramowaniu? Microsoft przyznał, że monitoruje opinie klientów na temat nowego rozwiązania i nie wyklucza pewnych modyfikacji w przypadku bardzo złego odbioru.

Nokia 3330


Autor: Marecek | 13:05
Komentarzy (0)
Nokia zademonstrowała nowy model "telefonu dla mas". 3330 jest aparatem zbudowanym w oparciu o design modelu 3310, z tą jednak różnicą, że posiada wbudowaną przeglądarkę WAP, możliwość ściągania nowych gier i kilka nowych rozszerzeń programowych. Nokia 3330 skierowana jest dla szerokiego grona odbiorcy, w związku z czym posiada wszystkie najczęściej spotykane w tego typu aparatach funkcje - umożliwia zmianę panelu, stworzenie własnego rodzaju dzwonka, wymianę logo na wyświetlaczu etc. Rozmiary telefonu to 48x113x22mm. Standardowa bateria NiMH sprawia, że 3330 nie należy do najlżejszych - 133g. Przeglądarka WAP umożliwia komfortowe wykorzystywanie dobrodziejstw tej technologii na przejrzystym, dużym ekranie - 33x24mm. Również za pośrednictwem protokołu WAP odbywa się ściąganie i instalacja dodatkowego oprogramowania do telefonu - nowych rodzajów gier. Poza tym aparat oferuje popularną ostatnio opcję Chat SMS. W promocjach w Wielkiej Brytanii Nokia 3330 dostępna będzie za sumę około 25 funtów.

Oficjalne cenniki Itanium


Autor: Marecek | 10:42
Komentarzy (0)
Intel oficjalnie podał do wiadomości ceny 64-bitowego procesora Itanium, którego premiera miała miejsce w ostatnich dniach maja. Znane są już wartości wszystkich czterech modeli najdłużej tworzonego produktu Intela: wersja 800MHz / 4MB cache - 4427$; 800MHz / 2MB cache - 1980$; 733MHz / 4MB cache - 4227$; 733MHz / 2MB cache - 1177$. Oczywiście nie jest to wartość dla końcowego użytkownika, a jedynie ceny partii po 1000 sztuk. Wydaje mi się, że jeszcze sporo czasu minie, zanim te 64-bity trafią pod strzechy.

Dodatkowa moc dla USB


Autor: Marecek | 10:37
Komentarzy (0)
W odróżnieniu od interface-ów szeregowych, czy równoległych, USB ma tę zaletę, że jest w stanie dostarczać energię elektryczną do urządzeń zewnętrznych, dzięki czemu zabawki takie jak np. webcam-y nie wymagają zewnętrznego zasilania. Nie mniej ilość energii dostarczanej za pośrednictwem USB nie jest nieograniczona i napotyka ograniczenia ze strony specyfikacji standardu USB. W tym miejscu pojawia się organizacja nazwana PoweredUSB, która opracowała nowe specyfikacje umożliwiające urządzeniom zewnętrznym uzyskanie większej ilości energii za pośrednictwem interface-u USB. Opracowany przez nich system nazywa się PlusPower. Wymaga on zastosowania dodatkowego złącza odpowiedzialnego za zasilanie, umieszczonego bezpośrednio nad portem USB. Organizacja uważa, że rozwiązanie to znajdzie zastosowanie głównie w przemyśle, gdzie już dziś większość urządzeń specjalistycznych wykorzystujących interface USB, musi posiadać dodatkowe źródła zasilania. Na chwilę obecną system ten nie posiada jeszcze akceptacji USB Promoter Group, jednak przedstawiciele PoweredUSB wierzą, że uda im się ją zdobyć.

MS zaczyna dystrybucję WinXP Adv Serv


Autor: Marecek | 10:21
Komentarzy (0)
Jak podaje TheRegister, Microsoftowi bardzo zależy (mówi się o objawach desperacji) na szybkim wchłonięciu przez rynek systemu Windows XP Advanced Server. Dosłownie na dniach pojawić się mają pierwsze wersje tego systemu, oznaczone jako Advanced Server LE (Limited Edition). Osoby, które zaopatrzą się w produkt otrzymają pełne wsparcie techniczne do 90 dni od daty premiery oficjalnej wersji, a także możliwość darmowego upgrade-u po pojawieniu się "wersji sklepowej". Adv Serv LE zbudowany jest w oparciu o build 2505 XP (czyli wypuszczony w zeszłym tygodniu Release Candidate 1) i dostępny będzie prawdopodobnie wyłącznie w wersji 64-bitowej. "Wcześniak" będzie rozprowadzany wyłącznie za pośrednictwem partnerów OEM Microsoftu.

 
Środa 4 lipca 2001

CD-RW Plextora zapisujący płytki 24x


Autor: DYD | 22:07
Komentarzy (0)
PLEXTOR - producent znany z doskonalej jakości produktów, wprowadza na rynek nową nagrywarkę z interfejsem ATAPI, oznaczoną symbolem PX-W2410TA, umożliwiającą zapis płyt CD-R z maksymalną prędkością 24x. W napędzie zastosowano metodę zapisu Zone-CLV, która polega na podziale nośnika na 3 strefy i nagrywaniu go z prędkością zmieniającą się etapowo w każdej ze stref. Zone-CLV umożliwia osiąganie wysokich prędkości nagrywania (20x, 24x) przy obciążeniu mechanizmu zbliżonym do modelu PX-W1610TA, nagrywającego z prędkością 16x. Nową nagrywarkę tradycyjnie wyposażono w technologię BURN-Proof, zapobiegającą występowaniu błędu "opróżnienia bufora" podczas nagrywania. Nowością jest system PoweRec-II, zapewniający najwyższą jakość zapisu. PoweRec-II (Plextor Optimised Writing Error Reduction Control) rozpoznaje nośnik, wybiera dla niego optymalne warunki zapisu, a następnie stale monitoruje proces nagrywania. System potrafi dokonywać zmian w czasie rzeczywistym i natychmiast reagować na zachowanie nośnika podczas zapisu. Nowy model posiada bufor o pojemności 4MB oraz wspiera tryb UDMA-33.

Wersja pudełkowa zawiera: napęd PX-W2410TA, oprogramowanie Nero 5.5+InCD, oprogramowanie narzędziowe PlexTools, czyste nośniki CD-R i CD-RW, instrukcję z polską wersją językową oraz akcesoria. Model PX-W2410TA pojawi się w Polsce pod koniec lipca br. Cena nie jest jeszcze znana.

Tablet graficzny Pentagram - MagicPen


Autor: DYD | 12:34
Komentarzy (0)
Multimedia Vision wprowadziła do swojej oferty najnowszy tablet MagicPen firmy Pentagram. Urządzenie podłączane i zasilane jest przez port USB. Dołączone pióro jest bezprzewodowe i co ciekawe wykonane zostało w technologii nie wymagającej dodatkowego bateryjnego zasilania. Obszar roboczy to 138x103mm przy możliwej rozdzielczości 3048 dpi i 512 poziomach nacisku. Dokładność odczytu to 0.25mm, a maksymalna jego wysokość to 8mm od powierzchni urządzenia. Pudełko, sterowniki oraz instrukcje obsługi i instalacji są w języku polskim. Cena detaliczna ustalona została na 410 zł z Vat. W zestawie znajdziemy oprogramowanie: ATG DocuSeries, Adobe PhotoDeluxe (PC), Adobe Photoshop (Mac), Sensiva oraz Corel ArtDabber.

Supełek dla zapominalskich ...


Autor: DYD | 12:07
Komentarzy (0)
Firma Cream Software - producent m.in. prgoramu Pajączek 2000 ogłosił powstanie nowej aplikacji. Program nazwałem "Supełek", bowiem tak jak supełek na chusteczce pozwala pamiętać o czymś ważnym, komputerowy Supełek nie pozwala zapomnieć o niczym. Jeśli czasami masz problem ze spamiętaniem ważnych terminów i zdarzeń, zapomnij o tym! Supełek będzie pamiętał za Ciebie i przypominał Ci w odpowiednich momentach. Program pozwala również tworzyć i przyklejać do pulpitu Twojego Windows podręczne notatki o formie i wyglądzie, który najbardziej Ci odpowiada. Zapomnij żółtych karteczkach. Supełek powstał na bazie programu MoonWalker. Strona domowa programu znajduje się pod adresem: creamsoft.com.pl/supelek

Radeopolis: nowa strona


Autor: DYD | 11:43
Komentarzy (0)
Kolega PrzeM - częsty bywalec CHATA i BOARDA, zapodał następujące info: "Tym razem zapraszam na stronę, na której znajdują się najświeższe sterowniki i użytki dla Radeona. I właściwie nic więcej :) Serwer jest szybki, co nie jest bez znaczenia dla właścicieli modemów. Adres - www.radeopolis.prv.pl

Bezprzewodowi rywale grają razem


Autor: Marecek | 09:57
Komentarzy (0)
Najwięksi producenci telefonów komórkowych - Nokia, Motorola, Ericsson oraz Siemens, połączyli wczoraj swe siły w działaniach mających na celu stworzenie uniwersalnej platformy dla "gier bezprzewodowych". Giganci podpisali dokumenty tworzące Mobile Games Interoperability Forum, organizację powstałą z rozszerzenia powstałej w marcu z inicjatywy Ericssona, Motoroli i Siemensa "Universal Mobile Games Platform". Założeniem tego przedsięwzięcia jest opracowanie jednolitego systemu protokołów i rozwiązań, umożliwiających programistom tworzenie gier działających w środowiskach różnych telefonów komórkowych, w oparciu o różnych operatorów sieci. Już teraz w całą sprawę zamieszanych jest kilku developerów z firm Jamdat Mobile oraz Unplugged Games. Przy współpracy z firmą Metrowerks powstaje też pierwszy tzw. "software development kit", mający umożliwić programistom tworzenie aplikacji w środowiskach telefonów komórkowych.

nForce w sierpniu


Autor: Marecek | 09:38
Komentarzy (0)
Powołując się na wiarygodne źródła, ekipa Aceshardware donosi, że premiera pierwszych płyt głównych zbudowanych w oparciu o chipset nForce, nastąpi już w przyszłym miesiącu. Przypomnę tylko, że chipset nVidii ma szanse zrobić sporo zamieszania na rynku rozwiązań dla platformy Socket A (AMD). Cechuje się wysoką skalą integracji doskonałych komponentów (sprzętowy dekoder Dolby Digital, zintegrowany rdzeń graficzny GeForce2 etc), zastosowano w nim też nowatorskie metody zarządzania pamięcią systemową - dwa równolegle i niezależnie pracujące 64-bitowe kontrolery pamięci dają pełny, 128-bitowy dostęp do układów DDR SDRAM PC2100/PC1600, w rezultacie osiągając przepustowość na poziomie 4,2GB/s. Do tego dochodzi mechanizm DASP gwarantujący wzrost wydajności procesora AMD Athlon o około 20% - już w sierpniu sprawdzimy jak to się ma do rzeczywistości.

Rychła śmierć P3?


Autor: Marecek | 09:24
Komentarzy (0)
Na kilku stronach pojawiły się spekulacje, jakoby Intel zamierzał wcześniej, niż przypuszczano, zakończyć produkcję procesora Pentium III, a powstałą w ten sposób dziurę zapełnić układami z serii Celeron oraz Pentium IV. Taka sytuacja wydaje się całkiem prawdopodobna pomimo faktu, że w początkach sierpnia na rynek trafić ma Tualatin - ze względu na swoją sporą wydajność i, niestety, wysoką cenę, ten procesor prawdopodobnie nigdy nie będzie dostępny tak, jak P4 czy Celerony. Jakie są podłoża takiego rozumowania ? Po pierwsze zbliżająca się premiera chipsetu i845 (Brookdale), poza tym wszystko świadczy o tym, że na ukończeniu są już prace nad P4 wykonanymi w technologii 0.13 mikrona. Przedwczoraj pojawiły się też pośrednie modele P4 - 1,6 oraz 1,8GHz, które zapchać mają luki w rynku. Przewiduje się, że Tualatin stanowić będzie jedynie małą kampanię propagandową Intela i oferowany ma być jedynie w limitowanych edycjach przez takich gigantów jak Dell-a czy Compaq-a.

Krótki test radiatorów CoolerMaster DP5 i EP5


Autor: NICR4M | 00:03
Komentarzy (0)
Chciałbym zaprosić Was do krótkiego porównania możliwości dwóch radiatorów firmy CoolerMaster. Przetestowałem te dwa dość popularne u nas modele coolerów jeszcze na mojej starej konfiguracji, której sercem był procesor Pentium3 1050MHz zasilany napięciem 1.9V. Procesor wydzielał dość sporo ciepła, jednak nie był tak wymagający, jak mój obecny Athlon, który będzie produkował ciepło w następnym teście radiatorów, który mam nadzieję niedługo Wam przedstawić. Spójrzmy teraz na naszych rywali. » czytaj dalej

 
Wtorek 3 lipca 2001

Nowa wersja NetAnts


Autor: DYD | 22:38
Komentarzy (0)
Do pobrania ze strony www.netants.prv.pl jest nowa wersja programu NetAnts. Jest to program wspomagający ściąganie dużych i małych plików z sieci. Program ten ściąga plik np. w 5 częściach, co znacznie przyspiesza pobieranie, obsługuje wznawianie, posiada harmonogram zadań, w którym idzie ustawić co i kiedy ma się ściągnąć. Program potrafi sam się połączyć z siecią oraz rozłączyć po ukończeniu pobierania plików, posiada możliwość integracji z przeglądarką, monitoruje schowek i przechwytuje adresy tam skopiowane oraz posiada kosz zrzutu, do którego sami przeciągamy interesujące nas pliki. Program oczywiście posiada polska wersje językowa. Oprócz tych opcji posiada jeszcze wiele więcej tu nie wymienionych.

MSI K7D w sierpniu


Autor: R4v | 22:17
Komentarzy (0)
Dwuprocesorowa płyta Microstar'a MSI K7D Master, o której jest głośno od jakiegoś czasu, ma się pojawić w sklepach już w sierpniu. K7D obsługuje dwa procesory Socket A i jest oparta na chipsecie AMD 760MP. Płyta została wyposażona w cztery sloty DIMM, jeden AGP Pro, trzy 32-bitowe i dwa 64-bitowe gniazda PCI. Kontroler IDE ma obsługiwać dyski UltraATA100. Jak widać, płyta jest zbliżona konstrukcyjnie do Tyan Thunder K7. Zasadniczą różnicą jest jednak cena. Podczas gdy Tyan kosztuje około 500$ to produkt MSI ma być dwukrotnie tańszy. Biorąc pod uwagę, że konkurencja także ma w planach płyty na AMD 760MP jest szansa na jeszcze niższe ceny pod koniec roku. Teraz pozostaje czekać na krok ze strony AMD w postaci Duronów MP.

Nowe Celerony


Autor: R4v | 22:01
Komentarzy (0)
Intel postanowił "gonić" AMD. Dzisiaj zaprezentowano nowe procesory z serii Celeron pracujące z częstotliwościami 850MHz i 900MHz. Wersja 850MHz jest przeznaczona do komputerów przenośnych. Oba procesory pracują z magistralą 100MHz. Tym samym pełna rodzina Celeronów dla komputerów desktop obejmuje układy o częstotliwościach: 733MHz, 766MHz, 800MHz, 850MHz i 900MHz. Z kolei mobilne Celerony są dostępne z częstotliwościami 750MHz, 800MHz i 850MHz. Ceny hurtowe nowych układów to 103$ dla wersji 900MHz i 134$ dla wersji mobile 850MHz.

Kodak się zdziwił


Autor: R4v | 21:45
Komentarzy (0)
Okazuje się, że Microsoft niespecjalnie przejmuje się ostatnim procesem antymonopolowym. Tym razem padło na Kodaka. Otóż Kodak pracuje nad nowym oprogramowaniem do obróbki obrazu i musiał się upewnić, że software będzie działał z najnowszym systemem Microsoftu. Po otrzymaniu Windows XP zespół Kodaka zainstalował je i to co się stało później było szokiem dla pracowników. Po podłączeniu aparatu cyfrowego do komputera z zainstalowanym oprogramowaniem Kodaka pojawił się program... Microsoftu. Bardzo prawdopodobne jest więc, że użytkownicy skorzystają z oprogramowania Microsoftu zamiast męczyć się ze skonfigurowaniem Windows do uruchamiania programu Kodaka.

OVERCLOCKERS: nowa strona


Autor: DYD | 21:42
Komentarzy (0)
W Sieci wyłoniła się nowa polska strona OVERCLOCKERS poświęcona... podkręcaniu. Redakcja TwojePC życzy autorowi serwisu - "Białemu", wytrwałości oraz oryginaliści w prowadzeniu strony!

GeForce2 MX 200 i 400


Autor: DYD | 21:33
Komentarzy (0)
Wojo z Benchmark.PL napisał: Na warsztacie znalazły się karty MANLI GeForce2 MX 400 i PINE GeForce2 MX 200, będące przedstawicielami z grupy "różne tanie klony tajwańskich i chińskich producentów". Czy warto kupować karty określane przez nas często jako "no_name", ewentulanie na co trzeba uważać przy zakupie tej klasy kart.

SY-TISU - nowa płyta od SOYO


Autor: Anitka | 15:03
Komentarzy (0)
Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że firma SOYO ogłosiła dziś nową płytę główną SY-TISU na chipsecie Intela 815EP B-step dla procesorów Pentium III Tualatin 133MHZ FSB tejże firmy. Płyta będzie także przystosowana do procesorów Pentium III FC-PGA oraz Celeron. SY-TISU zawiera wiele zaawansowanych cech, takich jak Direct AGP VGA w trybie 1x/2x/4x, slot CNR, AC'97 oraz audio CODEC. Płyta obsługuje pamięć 512MB PC133 SDRAM, które mogą zmieścić się w 3 slotach DIMM, oraz posiada 6 slotów PCI. Firma SOYO umożliwiła łatwe podkręcanie swojej płyty dzięki technologii "jumperess Sofset", która pozwala na konfigurowanie wybranych procesorów, napięcia oraz prędkości zegara bezpośrednio w BIOSie. Z kolei "Wizard On Hand II" pozwala na dostrajanie częstotliwości FSB procesora z dokładnością do 1MHz. Cena została ustalona na $99.

Cichy Pecet: porady


Autor: Artwi | 12:41
Komentarzy (0)
Jeśli Twój PeCeT jest głośniejszy od Twojej dziewczyny gdy zapomniałeś o jej urodzinach - na Overclockers Shootout radzą jak go wyciszyć. Po trzech miesiącach eksperymentów, uzyskali stację roboczą, która z pewnością nie będzie irytować hałasem. Na kolejnych stronach autorzy udzielają porad jak wybrać obudowę, zasilacz, cooler, twarde dyski, specjalną wyciszającą obudowę do HD, a gdy to nie wystarczy - jak wykleić obudowę matą głuszącą. Oczywiście takie wyciszanie nie jest dla overclockerów - cisza i overclocking chyba się wykluczają.

Polskie recenzje w Seci


Autor: DYD | 11:45
Komentarzy (0)
Nasza redakcyjna skrzynka e-mail "dowiedziała" się o trzech nowych recenzjach sprzętu komputerowego w Sieci. Poniżej przedstawiamy ich listę:

Odtwarzaczo-nagrywarka MP3


Autor: Marecek | 09:24
Komentarzy (0)
Firma Imation Corp. zaprezentowała niedawno nowy produkt - odtwarzacz płyt z plikami zapisanymi w formacie MP3, posiadający możliwość nagrywania płyt CD-RW. Urządzenie nazywa się RipGo! i stanowi wygodne rozwiązanie do odtwarzania muzyki MP3/CD-Audio. RipGo! kosztować ma, podobnie jak Sony Digital Relay (pierwszy na rynku przenośny odtwarzacz MP3/CD-RW) około 400$. Choć nie podano na razie żadnych specyfikacji technicznych, nieoficjalnie mówi się, że zastosowanie interface-u USB 1.1 umożliwi maksymalną prędkość zapisu płyt wynoszącą 4X.

Brookdale zawiódł


Autor: Marecek | 09:06
Komentarzy (0)
Jeden z najbardziej oczekiwanych chipsetów ostatnich miesięcy, i845 (Brookdale), ma spore szanse okazać się największą pomyłką roku. Jak pamiętacie, układ ten miał umożliwić obniżenie końcowych cen systemów z procesorem Pentium IV głównie dlatego, że pozwalał na współpracę tego procesora z tanimi pamięciami PC133 SDRAM (w odróżnieniu od dotychczasowej konieczności kupowania wcale drogich RDRAM-ów). Niedawno dowiedzieliśmy się, że choć konstrukcja chipsetu nie wyklucza możliwości obsługi pamięci DDR SDRAM, to jednak umowa zawarta pomiędzy Intelem a Rambusem uniemożliwia stworzenie takiej architektury. Tak więc już na przełomie sierpnia i września na rynku pojawi się nowy chipset dla procesora Pentium IV. Tom Pabst miał okazję przetestować konfigurację P4 1,7 / i845 / PC133 SDRAM - wniosek jest jeden: katastrofa. » czytaj dalej

Intel szykuje 2GHz


Autor: Marecek | 08:56
Komentarzy (0)
W dniu wczorajszym nastąpiła oficjalna premiera dwóch nowych procesorów Intela - Pentium IV 1,8GHz oraz Pentium IV 1,6GHz (ta wersja jest po części wymuszona przez producentów sprzętu, którzy potrzebowali pośrednich prędkości). Nastąpiła więc długo oczekiwana odpowiedź Intela na procesor Athlon 1,4GHz - teraz czekamy na ruch AMD. P4 1,8GHz kosztuje 562$, model 1,6GHz - 294$. Równolegle z premierą nowych procesorów oficjalnie zapowiedziany został Pentium IV (Willamette) działający przy prędkości 2GHz - ma on ujrzeć światło dzienne w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

 
Poniedziałek 2 lipca 2001

Dyski Maxtora w dwóch postaciach


Autor: R4v | 23:26
Komentarzy (0)
Zapowiadane już dyski Maxtora z talerzami 40GB - DiamondMax D540X trafiły do sprzedaży. Okazało się jednak, że dwa takie dyski wcale nie muszą wyglądać identycznie. Przyczyną jest produkcja nowych napędów w fabrykach Maxtora i wcześniej przez niego wykupionego Quantuma. Przez to część dysków ma obudowy standardowe dla Maxtora, inna zaś część posiada obudowy Quantuma. Na tym nie koniec różnic. Dyski produkowane w fabrykach Maxtora posiadają oznaczenia 4D020H1, 4D040H2, 4D060H3 i 4D080H4 odpowiednio dla pojemności 20GB, 40GB, 60GB i 80GB. Napędy z fabryk Quantuma posiadają oznaczenia 4K020H1, 4K040H2, 4K060H3 i 4K080H4. Druga litera oznaczenia identyfikuje w ten sposób fabrykę. Tak więc nie zdziwcie się jeśli kolega będzie miał taki sam napęd tylko "trochę" inny.

Hercules 3D Prophet 4500 (Kyro II) - recenzja


Autor: DYD | 23:18
Komentarzy (0)
Dziś na warsztat serwisu IN4.PL trafiła karta wyprodukowana przez Herculesa, oparta na chipie STM: Kyro II. Pełna recenzja tej karty dostępna jest pod tym adresem, zaś jej fragment publikujemy poniżej:
Karta Hercules Prophet 4500 jest interesująca konstrukcją, a z pewnością dobrą alternatywą dla produktów Nvidii. Wydajność na poziomie zbliżonym do GeForce 256 (lub GeForce 2 MX), pozwala oczekiwać ceny ciut niższej niż obecna (30-tego czerwca 2001 jest to ok. 600 zł brutto); tym bardziej, że na karcie nie uświadczymy ani wyjścia TV, ani na panel cyfrowy. Staranność wykonania i dopracowane sterowniki, pozwalają mieć nadzieję na długie, bezproblemowe używanie karty. Tylko kto dziś długo używa swoja kartę? :(

Benchmarki Pentium 4 1.8 GHz


Autor: Artwi | 16:36
Komentarzy (0)
AnandTech zamieścił swoje testy Pentium 4 1.8 GHz i Athlona Palomino 1.4 GHz, wykonane "normalnie" i po przetaktowaniu. Przy zegarze 1.8 GHz Pentium 4 może się równać z Athlonem 1.4 GHz, jednak nie pod względem ceny i wydajności w aplikacjach 3D i grach. Sądząc po wynikach Pentium 4 po przetaktowaniu na 2 GHz, Intel prawdopodobnie odzyska koronę najwydajniejszego procesora w czwartym kwartale tego roku, kiedy pojawią się P4 @ 2-2.2 GHz, które powinny mieć przewagę nad Athlonami 1.6 GHz przewidywanymi na koniec roku. Uwagę testerów zwrócił nowy, znacznie większy radiator P4, wyposażony w cooler 3000 obr/min, zapewniający znacznie cichszą pracę.

Intel znów zaskakuje posunięciami?


Autor: Marecek | 16:33
Komentarzy (0)
Sebalos podesłał nam ciekawą informację o nowym procesorze Pentium III przeznaczonym na rynek OEM:
Na stronie ze specyfikacjami Intela odnośnie procesorów Pentium III pojawiły się nowe wpisy tzn.:

  • 1.133 GHz-S SL5LV SL5PU TA1 06B1 512K 69 27.9 5,13,14,15,16
  • 1.1 GHz n/a SL5QW cD0 068A 256K 77 33.0 2,3,4,9
Wpis na górze to serwerowa wersja Pentium III Tualatin, ale ciekawostką jest wpis widoczny niżej... Jak widać wypuszczony został/zostanie procesor Pentium III Coppermine (FC-PGA) w stepingu cD0 o zęstotliwości 1.1GHz z szyną 100MHz, 256KB cache, Vcc 1.75V przeznaczony na rynek OEM.

Mozilla 0.9.2


Autor: Jakub | 16:25
Komentarzy (0)
Pojawiła się nowa wersja przeglądarki internetowej Mozilla - 0.9.2. Jest to engine, na którym bazowano Netscape 6.xx, jednak w tym wydaniu nie znajdziemy całego ciężaru dodatków, które spowalniają nowego Netscape'a (Mozilla waży zaledwie 8,5MB). Od wersji 0.9 jest to już w pełni użyteczny program wspierający wszystkie podstawowe standardy internetowe. Także nowy design interfejsu użytkownika wygląda bardzo dobrze.

W najnowszej wersji (to nadal jest właściwie beta) usunięto najczęściej spotykane błędy powodujące pady przeglądarki, poprawiono system pomocy, poprawiono podgląd kodu stron, umożliwiono wstępne ładowanie bibliotek Mozilli w momencie uruchamiania Windows (na wzór MS Office) co znacznie przyspiesza uruchamianie się samej przeglądarki, a także możliwe jest blokowanie okienek wyskakujących (pop-ups) z poziomu przeglądarki. Najnowsza wersja dostępna jest na stronie www.mozilla.org.

Broń strategiczna: Playstation 2


Autor: Marecek | 15:43
Komentarzy (0)
Theinquirer podaje, że firma Sony jest naciskana przez rządy Japonii oraz USA, by nie zlecała produkcji komponentów do swoich konsol tajwańskim producentom, którzy mogliby do tego wykorzystywać swoje chińskie fabryki. Oficjalnie mówi się o tym, że zarząd Sony zaprzestał współpracy z firmami Acer oraz ASUSTek - obydwie firmy produkcję komponentów używanych do konstrukcji konsoli Playstation 2 zlecały swoim chińskim fabrykom, a jak uzasadniono "chipu obsługujący DVD mógłby zostać użyty do celów militarnych". Bardzo dziwne... Taki mało znaczący element ma być groźniejszy od dostępnych na chińskim rynku procesorów Pentium, Itanium czy Alpha ? Ciekawe, czy również wyposażona w 700MHz-owy procesor konsola Xbox również będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, gdy jej komponenty lub, co gorsza, cała konsola, trafią do Chin?

Windows XP Release Candidate 1


Autor: Marecek | 15:42
Komentarzy (0)
Wobec decyzji Sądu Apelacyjnego o nie rozczłonkowaniu Microsoftu, Departament Sprawiedliwości i 17 stanów zamieszanych w całą sprawę będzie chciało w inny sposób odgryźć się na Gigancie z Redmond. Sprawa dotyczyć będzie najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu - Windows XP (aka Whistler). Prokuratura będzie się starała opóźnić premierę systemu w oparciu o udowodnione już zarzuty o stosowanie praktyk monopolistycznych. Ma to szczególnie trącić po kieszeni Microsoft, który zapowiedział już, że na promocję systemu wyda sumę 1 mld dolarów. Tymczasem w zeszły piątek, czyli znacznie wyprzedzając rozkład jazdy, pojawił się tzw. pierwszy Release Candidate nowego systemu. Wedle zapowiedzi wykorzystuje on wciąż kontrowersyjne rozwiązania Smart Tags, które usunięte zostaną dopiero wraz z nadejściem drugiego Release Candidate'a, czyli ostatecznej wersji systemu operacyjnego, gotowej do powielania w tłoczniach. RC2 pojawi się nie wcześniej niż we wrześniu. Premiera Win XP na razie bez zmian - 25 października.

Gdzie są drivery USB 2.0?


Autor: Marecek | 15:41
Komentarzy (0)
Od kilku miesięcy na rynku dostępne są już pierwsze kontrolery USB 2.0, które po dziś dzień nie posiadają oficjalnych wersji sterowników. Co więcej, nawet Microsoft nie bardzo kwapi się do opracowania ostatecznej wersji software'u do obsługi standardu, tak więc posiadaczom kontrolerów USB 2.0 pozostają dwa wyjścia: korzystanie z beta-sterowników lub zaopatrzenie się w jeden z istniejących driverów bez certyfikatu. Orange Micro jest jedynym z producentów kontrolerów, który wyposaża swoje produkty w w/w oprogramowanie. Adaptec zapowiadał swoje rozwiązania wypuścić w lipcu. Sterowniki IO Gear wciąż znajdują się w fazie beta. Belkin, liczący się producent kontrolerów USB wstrzymuje się z przestawieniem się na standard 2.0 z powodu całkowitego braku oprogramowania. Wczesne doniesienia potwierdzają, że sterownik Orange Mico jest niekompatybilny z innymi kontrolerami USB 2.0 (np. IO Gear 5-port USB 2.0 PCI). Sytuacja jest o tyle dziwna, że sterowniki powinny być gotowe już dawno temu, tym bardziej, że rozwiązanie USB 2.0 nie pojawiło się przecież wczoraj. Jednym słowem - komuś bardzo zależy na tym, żeby nie dopuścić na rynek tego standardu. Pytanie tylko komu i dlaczego?

 
Niedziela 1 lipca 2001

Ryzen 5 3600 z bardzo wysokim wynikiem dla pojedynczego rdzenia w PassMarku


Autor: Wedelek | źródło: HotHardware | 19:11
Komentarzy (0)
Do premiery Ryzenów 3000 pozostał jeszcze tydzień, a tymczasem do sieci trafiły kolejne, bardzo obiecujące wyniki wydajności modelu Ryzen 5 3600. Tym razem najnowszy, 6-rdzeniowy i dwunastowątkowy układ od AMD starł się z rywalami w PassMarku uzyskując wynik 2981 pkt w teście wydajności pojedynczego wątku. To nieco więcej niż w przypadku modelu Core i9 9900K, który odnotował 2899pkt. Różnica jest więc niewielka, ale trzeba pamiętać do tej pory układy AMD wyraźnie odstawały pod względem IPC od swoich rywali. Dla porównania 4-rdzeniowy Ryzen 2700X z zegarem 3,7GHz (4,3 z Turbo) osiąga w PassMarku około 2200pkt. » czytaj dalej

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL