Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 13 lipca 2001  
    

"Pechowa" mini ankieta TPC


Autor: DYD | 16:30
Komentarzy (0)
Nie będzie odkrywcze jeśli powiem, że dziś mamy piątek "trzynastego". Z okazji tego mniej lub bardziej nie lubianego dnia, proponujemy mini ankietę dla Czytelników, którzy w te gorące dni mają ochotę opisać swoje ostatnie przykre "przeżycie" z PeCetem. Już wyjaśniam o co chodzi. Otóż proponujemy następujące pytanie: Jakie urządzenie ostatnio odmówiło posłuszeństwa (czytaj: padło) w Twoim komputerze?. Być może był to dysk twardy, a może cooler, płyta główna lub monitor (mój typ)? Jeśli ktoś ma ochotę wziąć udział w naszej mini ankiecie zapraszam pod ten adres.

Hitachi wprowadza do oferty nowy 21" monitor


Autor: DYD | 14:45
Komentarzy (0)
Hitachi Information Media Group (IMG) przedstawił dzisiaj (13 lipca'2001) najnowszy 21" monitor komputerowy - model CM823FET. Zastosowana w CM823FET technologia to miedzy innymi wewnętrzny filtr obrazu znacznie wpływający na jakość i poprawną geometrię obrazu. Hitachi dzięki temu rozwiązaniu zwiększył również jasność obrazu. W celu poprawienia kontrastu kolorów zastosowano specjalnie opracowaną powłokę na kineskop - Black Matrix. Warto powiedzieć że monitory Hitachi począwszy od kineskopu, a skończywszy na elektronice to w pełni produkt korporacji Hitachi. Monitor CM823FET jest w stanie wyświetlić obraz z rozdzielczością do 2048x1536, przy czym zalecana rozdzielczość pracy to 1600x1200 przy odświeżaniu 85Hz. CM823FET to urządzenie o wadze 30.5 kg i wymiarach 488 x 482 x 470mm. Karen Hawley, Product Manager w Hitachi IMG, powiedział - "Nasz nowy ultra płaski kineskop w CM823FET sprawia że nawet najbardziej wymagający użytkownik będzie zadowolony z jakości obrazu. Nowy kineskop to znaczący krok na przód przed naszą konkurencją która teraz otrzymała nowy wyznacznik jakości i technologii w monitorach 21"". Urządzenie objęte jest 3 letnią gwarancją producenta z opcją przedłużenia do 5 lat. Cena urządzenia dla klienta końcowego to 3690 pln netto.

Nowości AVerMedia w Compact Komputery


Autor: DYD | 14:33
Komentarzy (0)
Firma Compact Komputery dystrybutor produktów firmy AVerMedia wprowadza do sprzedaży najnowsze tunery telewizyjne i urządzenia do prezentacji slajdów. Już pod koniec lipca w ofercie Compact pojawią się. AVerTV HotCha z bardzo cienkim pilotem zdalnego sterowania umożliwia oglądanie programów telewizyjnych TV, CATV lub wideo na wszystkich monitorach LCD zaopatrzonych w wejście sygnałowe typu composite video. » czytaj dalej

Groźna dziura w Outlooku


Autor: Artwi | 14:24
Komentarzy (0)
Microsoft w biuletynie bezpieczeństwa informuje o nowej dziurze w Outllooku 98, 2000 i 2002. Dziura umożliwia hackerowi odpalenie dowolnego kodu binarnego poprzez stronę WWW lub e-mail w standardzie HTML. W biuletynie podane są namiary do odpowiedniego patcha. Tymczasowo zaleca się wyłączyć ActivX w Internet Explolerze.

Radeon Win9X BETA Drivers


Autor: DYD | 11:49
Komentarzy (0)
Na serwisie Rage3D znalazłem nową wersję BETA sterowników przeznaczonych dla kart ATI Radeon. Dostępna są wersja dla systemów Windows9X/ME. Mogą z nich skorzystać posiadacze następujących kart: All In Wonder Radeon, Radeon 64MB DDR, Radeon 32MB DDR, Radeon 32MB SDR, Radeon VE oraz Radeon LE. Drivery datowane są na 11 lipca 2001 i posiadają oznaczenie 4.13.7153. Można je pobrać ze strony 3D Chipset lub lokalnie od nas z serwera ftp.twojepc.pl (9.57 MB - tymczasowo).

Napster pozostanie wyłączony


Autor: R4v | 01:03
Komentarzy (0)
Od jakiegoś czasu popularny niegdyś serwis Napster nie działa. I wygląda na to, że tak będzie jeszcze przez jakiś czas. Sędzia federalny Marilyn Hall Patel zarządziła zamknięcie serwisu do czasu przedstawienia skutecznych zabezpieczeń blokujących kopiowanie utworów, których prawa autorskie należą do firm skupionych w RIAA. Przed dwoma tygodniami Napster przedstawił technikę filtrowania polegającą na rozpoznowaniu dźwięku i porównywaniu go z zapisanymi w bazie zakazanymi utworami. Problem leży jednak w efektywności tego rozwiązania i możliwości składowania olbrzymiej bazy blokowanych plików. Firma twierdzi, że tym razem filtry okażą się skuteczne. Tymczasem liczba użytkowników serwisu wciąż spada i prawdopodobnie będzie tak dalej w związku z planami wprowadzenia opłat za rozprowadzane utwory. Czyżby koniec Napstera?

Nowe płyty na VIA KT266


Autor: R4v | 00:35
Komentarzy (0)
DFI i Asus przedstawiły nowe płyty główne oparte na chipsecie VIA KT266. DFI AD70 jes przeznaczona dla procesorów Athlon i Duron i współpracuje z pamięciami PC1600/2100 DDR SDRAM. Na układym DIMM przeznaczono 3 gniazda, w które można włożyć do 3GB pamięci. Płyta posiada 5 slotów PCI, jeden AGP 4x oraz 6 gniazd USB. Kontroler IDE pracuje w trybie ATA100 a opcjonalnie może być także wbudowany kontroler RAID firmy Promise. Natomiast Asus dość długo zwlekał z wypuszczeniem swojej A7V266. W tej chwili na rynek trafia wersja 1.05 tej płyty, która w stosunku do pierwowzoru zapowiedzianego w lutym, różni się brakiem dodatkowego kontrolera IDE oraz usunięciem złączy dla pamięci PC100/133 SDRAM. Pozostałe wyposażenie płyty to 1 slot AGP Pro, 5 PCI i jeden CNR oraz 3 gniazda DIMM dla pamięci DDR SDRAM. Opcjonalnie może też znaleźć się sześciokanałowy układ dźwiękowy CMI-8738. Ponadto płyta obsługuje 6 gniazd USB i wynalazek Asusa - iPanel.

 
Czwartek 12 lipca 2001

Najszybsze 100GB


Autor: R4v | 23:45
Komentarzy (0)
Wciąż trwa walka o pierwszeństwo w dziedzinie najbardziej pojemnego i najszybszego dysku twardego. Tym razem na prowadzenie wysunął się Western Digital. Największy dysk z nowej serii Caviar ma pojemność 100GB i obraca się z predkościa 7200 obr/min. Wcześniej dysk o takiej pojemności zaprezentował Maxtor, lecz jego konstrukcja "kręci" się jedynie z prędkością 5400 obr/min. Nową serię uzupełniają dyski 20GB, 30GB i 40GB z talerzami 20GB oraz 60GB i 80GB z talerzami 27GB. Wszystkie oczywiście obracają się z taką samą prędkością jak wersja 100GB, która bazuje na talerzach 33GB. Pozostaje pytanie, po co taka wielka pojemność? Jeśli jednak ktoś uważa, że to mu nadal nie wystarczy to zawsze pozostaje Seagate Barracuda SCSI 180GB.

Wydajność AMD Palomino


Autor: Artwi | 22:35
Komentarzy (0)
FiringSquad analizuje wydajność Palomino w porównaniu do Athlonów Thunderbird. Bazując na ich ustaleniach, można spodziewać się realnego wzrostu wydajności o 4-10%. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to niewiele, ale jest to różnica zbliżona do przewagi starego Athlona 1 GHz nad 750 MHz lub DDRów nad SDRAM. Palomino 1.2 GHz z DDR oferuje wydajność w grach porównywalną z Thunderbird 1.4 GHz. Proszę pamiętać, że desktopowa wersja Palomino jeszcze się nie ukazała, a tylko niektóre płyty obsługują wersję mobil.

Tualatin wyprzedza P4


Autor: Marecek | 12:19
Komentarzy (0)
Producenci płyt głównych w nieoficjalnych wypowiedziach rzucili trochę światła na kwestię wydajności procesorów Tualatin. Wiadomo już, że konfiguracje dual Tualatin przewyższają mocą obliczeniową zestawy dual Foster Xeon! Teraz wyszła na jaw kolejna ciekawostka. Dowiedzieliśmy się dlaczego premiera Tualatina wstrzymywana była tak długo - 1,4GHz-owa jednostka tego procesora doskonale radzi sobie z platformą Pentium IV do 1,7GHz włącznie. Wypuszczenie na rynek tak szybkiego procesora z całą pewnością nie leżałoby w interesie Intela, nie mniej udowodniono światu jak dopracowana jest zastosowana tu technologia 0,13 mikrona. Tymczasem, również nieoficjalnie wiadomo, że gotowa jest już platforma dla Pentium IV (Northwood - Socket 478), jednak firma wstrzymuje się z jej premierą do czasu wypuszczenia na rynek systemu Windows XP.

Detonator Destroyer 1.2.1


Autor: Marecek | 12:07
(1)Komentarzy (1)
Pod tym adresem znajdziecie najnowszą wersję narzędzia Detonator Destroyer (1.2.1). Twórcy programu twierdzą, że jest to jedyne tego rodzaju rozwiązanie umożliwiające całkowitą dezinstalację Detonatorów i ich wszelkich pozostałości w systemie. Narzędzie to może się przydać osobom, które dosyć często reinstalują swoje sterowniki do kart NVIDII. Detonator Destroyer współpracuje ze wszystkimi wersjami systemu Windows.

Duron 1GHz w poniedziałek


Autor: Marecek | 11:52
Komentarzy (0)
Wiarygodne źródła podają, że w najbliższy poniedziałek nastąpić ma premiera ostatniego Durona wykonanego w oparciu o stare jądro Spitfire. Procesor działać będzie z prędkością 1GHz. Nie podano na razie oficjalnych cen tego układu, choć wiadomo, że premierze towarzyszyć mają obniżki wartości poszczególnych modeli Athlonów (do około 30%). W tym samym dniu zaprzestana zostanie dystrybucja linii Athlonów wolniejszych od 1GHz. Wiemy też, że zarówno Athlon MP 1,4GHz, jak i Athlon (Palomino) 1,53MHz nie zostaną wypuszczone na rynek wcześniej, niż we wrześniu.

RadeonTweaker 1.1.96 Development


Autor: DYD | 10:53
(1)Komentarzy (1)
Na stronie domowej tego programu, jego autorzy Todd Kulesza i Dan Giralte opracowali nową, poprawioną wersję RadeonTweakera. Dla tych, którzy jeszcze nie poznali tego programu wyjaśniam, że aplikacja ta jest narzędziem do "dostrojenia" karty graficznej opartej na procesorze Readeon firmy ATI oraz poprawienia jej osiągów. Najnowsze wydanie wprowadza wiele zmian i poprawek - można o nich poczytać na sourceforge.net. Pozostaje mi już tylko podać namiary na plik instalacyjny z opisywanym programem oto i on (733 KB).

DVD Genie wersja 4.02b


Autor: DYD | 10:46
Komentarzy (0)
W piątek pisaliśmy o wersji 4.02, we wtorek chłopaki z Infomatrix.Com wypuścili wersję 4.02a, a dziś mamy kolejną odsłonę programu DVD Genie - wersję 4.02b. W skrócie przypomnę, że Geniusz umożliwia łatwą zmianę parametrów najpopularniejszych odtwarzaczy DVD, takich jak np. PowerDVD, ATI DVD Player, XING Player czy Cinemaster. Dzięki Geniuszowi można zmienić ustawienia jakości grafiki, dźwięku lub rodzaj regionu. Nowa wersja poprawia współpracę z PowerDVD na wszystkich systemach. Pełna lista nowości jakie wprowadza v4.02b i poprzednie wersje znajdziecie na tej stronie. Sam niewielki program można ściągnąć wprost ze strony inmatrix.hoyty.com (308 KB) lub z naszego działu PLIKI (sekcja Programy użytkowe).

Robaki ewoluują w złożone bestie


Autor: Artwi | 10:35
Komentarzy (0)
Są pierwsze wieści z konferencji Black Hat Security w Las Vegas, poświęconej bezpieczeństwu systemów komputerowych. Jose Nazario, biochemik z Case Western University, uważa, że do wirusów i innych mikrobów komputerowych należy podchodzić podobnie jak do ich biologicznych odpowiedników. Nazario spodziewa się szybkiej ewolucji komputerowych szkodników. Według niego, w ciągu 12-18 miesięcy spodziewane są następujące "ulepszenia" w tej dziedzinie:
 • Większa automatyzacja i działanie bez "pomocy" użytkownika.
 • Nowe robaki będą działać dużo bardziej skrycie, będą miały lepsze mechanizmy maskowania i o wiele trudniej będzie można je wykryć.
 • Będą rozprzestrzeniać się dużo szybciej, przy generowaniu znacznie mniejszego ruchu w sieci (w celu uniknięcia wykrycia).
 • Komputerowe mikroby będą znacznie bardziej specjalizowane - nastawione na konkretny typ urządzeń telekomunikacyjnych czy komputera.
 • Znacznie wzrośnie nielegalne pozyskiwanie informacji i szpiegostwo przez użycie komputerowych infekcji.
Więcej na ten temat w artykule na stronie ZDNews.

Nowy front w walce o standardy sieciowe


Autor: Artwi | 10:14
Komentarzy (0)
Paul Fiesta na ZDNet News informuje o otworzeniu przez World Wide Web Consortium (W3C) nowego frontu w walce o trzymanie się sieciowych standardów. Po ogłoszeniu przez W3C zwycięstwa na froncie przeglądarek internetowych - praktycznie wszystkie nowe przeglądarki są już prawie całkowicie zgodne z oficjalnymi zaleceniami - przyszła pora na programy do tworzenia witryn internetowych. Jak twierdzi organizacja: żadne z dużych popularnych narzędzi - Dreamweaver, GoLive, ProntPage i inne - nie generuje kodu zgodnego ze standardem. Chociaż przeglądarki potrafią już przeglądać kod zgodny z normami, prawie nie spotyka się stron zgodnych z wytycznymi W3C. Sprawę utrudnia zadziwiająca duża ilość starych przeglądarek internetowych, które ciągle są w użyciu. O pomysłach jak temu zaradzić można przeczytać na w/w stronie.

 
Środa 11 lipca 2001

XP: i po zabezpieczeniu


Autor: R4v | 22:23
Komentarzy (0)
Jak sie można było spodziewać zabezpieczenie Microsoftu zastosowane w Windows XP nie dało rady crackerom. Tym razem jednak przedstawiono pełny opis działania systemu zabezpieczającego. Informacje te ujawnił Electic Tech. Na stronach forum tego serwisu został przedstawiony dokładnie sposób generowania numeru seryjnego, co jest transmitowane w trakcie rejestracji oraz jak modyfikacje sprzętu wpływają na już zaktywowany Windows XP. Tak więc najnowsze zabezpieczenie Microsoftu stało się praktycznie bezużyteczne. Teraz trzeba poczekać na reakcję giganta z Redmond.

Dwa coolery Colorful


Autor: DYD | 22:14
Komentarzy (0)
Dziku napisał: "Chciałbym donieść o nowej recenzji na łamach 'Dzikiego Podkręcania'. Tym razem są to dwa coolery firmy Colorful: FC-05B510 i S462-09B620. Fragment artykułu: Tym razem, są to dwa produkty firmy Colorful przeznaczone dla różnych platform (przynajmniej teoretycznie). Pierwszy z nich, FC-05B510 jest przeznaczony dla procesorów o stosunkowo małej mocy, czyli Pentium III, Celeronów, AMD K6 i Cyrixów. Drugi z nich, Colorful S462-09B620 ma za zadanie chłodzić cieplejsze procesory, czyli głównie Durony i Athlony."

Włamywacze kontra strażnicy


Autor: Artwi | 16:11
Komentarzy (0)
W tym tygodniu Las Vegas będzie gościć dwie konferencje poświęcone bezpieczeństwu systemów komputerowy. Na Black Hat Briefing w środę i czwartek eksperci od bezpieczeństwa, administratorzy i menadżerzy technologii informatycznych będą prowadzić wykłady i wymieniać się doświadczeniami na temat ochrony swoich cennych systemów. W piątek na Def Con spotkają się natomiast hakerzy, aby wymienić się oprogramowaniem, nauczyć nowych trików i spotkać w realnym życiu. Chodzą jednak opinie, że na takie spotkania przyjeżdżają głównie dzieciaki bezmyślnie używające gotowych skryptów a prawdziwych guru prawie tam nie ma. Oczywiście wiele osób, z wiadomych przyczyn, będzie uczestniczyć w obu konferencjach...

G4 PowerPC G4 733MHz w ocenie ZDnet


Autor: Artwi | 15:54
Komentarzy (0)
Na stronie ZDNet znajdziemy recenzję jabłuszka przeznaczonego według zamierzeń Apple głównie od obróbki grafiki, w tym edycji i montażu video. W ocenie testerów, w tej roli sprawdza się znakomicie. Ocena ZDNet:
 • wyposażenie 8/10
 • instalacja i łatwość użycia 9/10
 • projekt 8/10
 • cena/jakość 6/10
 • serwis i wsparcie (USA) 6/10
 • wydajność 8/10
Ogólna ocena redakcji 7.5. Czytelników (średnia z 10) - 4.9. Zalety systemu: dobra karta graficzna, duży RAM i HD, szybkość działania, SuperDrive i iDVD pozwalające łatwo tworzyć DVD. Wady systemu: brak wejścia mikrofonu, drogi (to chyba stała przypadłość jabłuszek).

10000RPM vs 15000RPM na Storage Review


Autor: NICR4M | 11:33
Komentarzy (0)
Dziś niezawodny serwis Storage Review prezentuje wyniki najnowszego dysku SCSI obracającego się z prędkością 10.000 obr/min. Przetestowano dysk Maxtor Atlas 10k III (następca Quantum Atlas 10k II) i porównano jego osiągi do "superwydajnych" dysków 15000RPM. Nowy Atlas dostępny jest w trzech pojemnościach: 18.4 GB, 37.6 GB i 73.4 GB. Cena modelu 73.4GB wynosi (w USA) 850$. Nowa seria Atlasów charakteryzuje się 8MB buforem i deklarowanym czasem dostępu na poziomie zaledwie 4.5ms. Jak przebiegło starcie pomiędzy dwoma "klasami" dysków i czy Atlas stawił czoła szybciej obracającej się konkurencji dowiecie się dowiecie się stąd.

GetRight 4.5 Final


Autor: DYD | 10:24
Komentarzy (0)
Trochę z opóźnieniem informujemy, że w Sieci ukazała się już finalna wersja 4.5 (nie BETA) asystenta do ściągania binarnych plików - GetRight z firmy Headlight Software. Program potrafi wznawiać pobieranie pliku nawet, kiedy połączenie zostanie przerwane (tylko w przypadku kiedy serwer na którym znajduje się plik korzysta z funkcji odzyskiwania połączenia). Nowa wersja aplikacji GetRight posiada wyszukiwarkę FileMirrors.com, historię ściąganych plików (Download History), dodany Mirror Manager, dodana weryfikacja ściąganych plików i wiele innych innowacji o których można poczytać tutaj Program można pobrać ze strony Headlight Software (2.00 MB) lub lokalnie z działu PLIKI (sekcja Programy użytkowe).

RivaTuner v2.0 RC51


Autor: DYD | 00:16
Komentarzy (0)
Teraz coś dla wielbicieli tuningu kart graficznych NVidii. Alex Unwinder uaktualnił swój program RivaTuner v2.0 do wersji RC51. Z programu mogą skorzystać posiadacze kart począwszy od TNT, przez TNT2, GeForce, aż do GeForce2, którym ustawienia firmowe już się przejadły. Najnowsze RC posiada pełne wsparcie dla Windowsa 2000 oraz nowe ustawienia dla Direct3D/OpenGL/System. Program dostępny jest ze strony autora (682 KB) lub lokalnie z działu PLIKI (sekcja Tweaks).

Problemy z układami VIA i AMD


Autor: R4v | 00:11
Komentarzy (0)
Wykryto kolejny problem z układem VT82C686B czyli najpopularniejszym obecnie mostkiem południowym VIA. Tym razem 'współwinnym' jest northbridge chipsetu AMD-760MP, układ AMD-762. Już od jakiegoś czasu producenci płyt głównych stosują kombinację obu mostków, co pozwala obniżyć koszty. Pierwszy problem to niezdolność osługi IOAPIC przez southbridge, która wynika z niekompatybilności protokołu Write Snoop Complete (WSC#). Przez to płyta nie jest zgodna ze specyfikacją PC-2001 Microsoftu. Drugim problemem jest możliwość utraty danych przy przejściu w tryp ACPI S3 (Suspend To Ram) w systemach używających układów rejestrowanych DDR DIMM w związku z niekompatybilnością sygnałów na linii PCIRESET#. Niekompatybilność obu układów może wpłynąć na termin wypuszczenia tanich dwuprocesorowych płyt dla procesorów AMD. Jedną z takich płyt planował na koniec lata MSI. Więcej szczegółów dotyczących problemu można znaleźć w tym dokumencie.

Płyta low-end dla Duronów


Autor: R4v | 00:06
Komentarzy (0)
FIC przedstawił nową płytę przeznaczoną dla procesorów standardu SocketA. Płyta AE31 wykonana jest w formacie MicroATX i jest przeznaczona na rynek najtańszych komputerów. Świadczy o tym zastosowanie układu VIA KLE133 w połączeniu z 686B. Płyta posiada wbudowany układ graficzny oraz dźwiękowy i obsługuje magistralę 200MHz. Ponadto zainstalowano dwa gniazda DIMM obsługujące do 1GB pamięci PC133 SDRAM, trzy sloty PCI, jeden ISA i jeden CNR oraz cztery gniazda USB. Kontroler IDE obsługuje standard ATA100. Płyta znajdzie zastosowanie w rozwiązaniach niezależnych od mocy układu graficznego, jak prace biurowe, surfowanie po internecie i innych.

 
Wtorek 10 lipca 2001

Płyty Solteka dla Tualatina


Autor: R4v | 23:23
Komentarzy (0)
Soltek zamierza przedstawić dwie nowe płyty oparte na chipsecie i815EP przeznaczone dla nowego procesora Pentium III znanego pod kodową nazwą Tualatin. Te płyty to:
 • SL-65EP2 jest płytą standardu Socket370. Wyposażono ją w 3 sloty DIMM obsługujące do 512MB pamięci PC100/133 SDRAM, sześć slotów PCI, jeden CNR i jeden AGP Pro. Oprócz tego płyta obsługuje 4 porty USB i posiada wbudowany kodek dźwiękowy AC'97 oraz kontroler IDE ATA/100 RAID firmy Promise. Dla overclockerów zastosowano technologię RedStorm, która umożliwia zmianę magistrali FSB w krokach co 1MHz oraz napięcia I/O i rdzenia procesora z poziomu biosu.
 • SL-65EP+. Ta płyta jest odpowiednikiem SL-65EP. Jedyną różnicą jest tu zastosowanie układu dźwiękowego Creative Labs CT5880 zamiast AC'97.
Soltek pracuje także nad innymi płytami dla Tualatina. Są to: SL-65KV2-T (oparta na chipsecie VIA Apollo Pro133T), SL-65DRV-T (bazująca na VIA Apollo Pro266T) oraz SL-65ME2 (oparta na chipsecie Intel 815E B-Step).

Co graczowi da XP?


Autor: Marecek | 12:32
Komentarzy (0)
W miarę zbliżania się premiery systemu operacyjnego Windows XP (25 października) coraz częściej zadajemy sobie pytanie: po co nam coś nowego, skoro stare platformy programowe działają bez zarzutu. GameSpot.UK przeprowadził wywiad z przedstawicielem Microsoftu odnośnie korzyści dla zwykłego gracza, jakie wypłyną z posiadania nowego systemu. Okazuje się, że WinXP będzie o wiele bardziej stabilny od 9x (nie wspomniano o Win2K) i powinien dać pewien wzrost wydajności w aplikacjach 3D z tego względu, że posiada jakby wbudowane jądro DirectX 8.1. Na pytanie czy XP oferuje jakiekolwiek nowe rozwiązania w dziedzinie obsługi gier, jakieś nowe funkcje, cokolwiek innego, odpowiedź brzmiała: NIE!. Wniosek jest jeden - zastanówcie się dwa razy, czy warto pchać się w te oryginalne systemu kodowania i zabezpieczeń, rzekomo podwyższoną stabilność i niewiadomo ile nowych problemów, gdy pod ręką mamy dobrze skonfigurowany i oblatany system Win9x lub Win2K?

Xeon 900MHz - zaginiony w akcji


Autor: Marecek | 12:21
Komentarzy (0)
The Inquirer doszukał się ciekawostki odnośnie najpotężniejszej wersji procesora Pentium III Xeon 900MHz (aka Cashcade), posiadającego 2MB pamięci cache L2. Okazuje się, że chociaż ofertach największych firm z branży - Della, Compaqa czy Microna, dostępne są stacje robocze wyposażone w Xeony 900MHz, to jednak nie ma możliwości ich zamówienia. Czyżby przystosowany do pracy w środowiskach cztero- i ośmioprocesorowych Xeon Cashcade 900MHz stanowił aż takie zagrożenie dla pozycji Xeon-Fostera, że w ogóle nie dopuszczono go na rynek? Z oficjalnych dokumentów Intela udało się wygrzebać informacje, że Cashcade ma "problemy z przegrzewaniem się". Dziwi fakt, że pierwsze partie "gorących" Xeonów 900MHz przechwycone przez Della czy Compaqa działały bez zarzutu...

P4 to tylko 10% rynku


Autor: Marecek | 12:07
Komentarzy (0)
Jak podaje Digitimes, produkcja płyt głównych dla procesora Pentium IV wynosi zaledwie 10% całkowitej produkcji płyt głównych na Tajwanie. Tak niski wskaźnik wynika z kilku powodów - po pierwsze nie wszyscy tajwańscy giganci wypuszczają płyty P4; poza tym specyfikacja pamięci RDRAM wymusza tworzenie drogich, sześciowarstwowych konstrukcji płyt. Do tego dochodzi widmo mającej nastąpić już niedługo przesiadki z platformy Socket 423 (Willamette) na Socket 478 (Northwood). Zmiany tej sytuacji być może nastąpią już na jesieni, wraz z pojawieniem się nowej generacji układów RDRAM oraz chipsetu Brookdale umożliwiającego zastosowanie pamięci SDRAM PC133 - w obu przypadkach zaistnieje możliwość konstrukcji tańszych, cztero warstwowych płyt głównych dla Pentium IV. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Nowe spojrzenie na Tyan Thunder K7


Autor: Artwi | 11:17
Komentarzy (0)
GamePC opublikowało zaktualizowaną opinię na temat dwuprocesorowej płyty głównej Tyan Thunder K7, bazującej na chipie AMD 760MP. Pierwsza płyta dostarczona do testów przez Tyana miała BIOS w wersji 1.01 i została określona krótko - nie nadaje się do pracy. Tyan przysłał kolejną płytę, wyposażoną w ten sam BIOS oraz 460W (!) zasilacz i cooler (oba certyfikowane). Płyta chodziła bardziej stabilnie, ale miała problemy ze sterownikami Detonator od NVidii. Po wymianie BIOS na wersję 2.06, płyta chodziła bez zarzutów i była bardzo stabilna. Należy zwrócić jednak uwagę na następujące problemy:
 • Koniecznie używać BIOS co najmniej 2.06.
 • Kable IDE nie mogą mieć absolutnie więcej niż 24 cale.
 • Chociaż płyta bootuje na Duronach i Athlonach, w systemach DWUPROCESOROWYCH AMD OFICJALNIE WSPIERA TYLKO Athlona MP!
 • Ciągle występują pewne (rozwiązywalne) problemy. Podobno ma wkrótce wyjść wersja Rev.2 tej płyty.
Wydaje się, że kiedy płyta "wydorośleje", będzie naprawdę wartym polecenia rozwiązaniem.

VIA KT266 vs. AMD 760 w testach


Autor: Artwi | 10:34
Komentarzy (0)
Chip-online.com przeprowadził gruntowne testy chipsetów VIA KT266 oraz AMD 760. Wyniki obu chipsetów okazały się bardzo zbliżone. Podobnie przedstawia się sprawa stabilności i podatności na overclocking. Większe znaczenie w zakresie wyników miało dopracowanie płyty głównej i BIOS. Chociaż obecne rozwiązanie DDR mają wydajność zaledwie 5-10% lepszą od SDRAM, w dziedzinie rozwiązań high-end szykuje się mała rewolucja. Do grupy producentów chipsetów na platformę Socket A, czyli AMD, VIA i Ali, postanowiła dołączyć NVidia, znana dotąd ze znakomitych kart graficznych. Nowy chipset z tej firmy ma być wyposażony w dwa kanały DDR, umożliwiając 128 bitowy dostęp do pamięci, co ma zagwarantować najlepsze osiągi.

Keep Out screensaver v1.3


Autor: DYD | 10:26
Komentarzy (0)
Ergoworx opracował wakacyjną, nową wersję (1.3) ciekawego wygaszacza ekranu Keep Out. Ten screensaver działający w OpenGL, przedstawia jedynie tabliczkę przypiętą do muru z napisem KEEP OUT! oraz kręcącą się czaszkę, zaś w tle zmieniają się dynamicznie kolory. Mimo tego, że nie wiele się dzieje, warto przynajmniej rzucić okiem na produkt firmy Ergoworx. W opcjach możemy ustawić wyświetlanie ilości klatek oraz wielkość tekstur. Najnowsze wydanie tego wygaszacza dodaje nowe słoneczne okulary, a także kowbojski kapelusz. Oprócz tego poprawia zabezpieczenie hasłem pod Windows 9x oraz drobne "Bug fixes". Keep Out dostępny jest w lokalnie dziale PLIKI, w sekcji "Wygaszacze ekranu" lub stąd. Waży 882 KB.

DVD Genie wersja 4.02a


Autor: DYD | 10:16
Komentarzy (0)
W piątek pisaliśmy o wersji 4.02, a dziś panowie z Infomatrix.Com wypuścili wersję 4.02a swojego szlagierowego programu DVD Genie. W skrócie przypomnę, że Geniusz umożliwia łatwą zmianę parametrów najpopularniejszych odtwarzaczy DVD, takich jak np. PowerDVD, ATI DVD Player, XING Player czy Cinemaster. Dzięki Geniuszowi można zmienić ustawienia jakości grafiki, dźwięku lub rodzaj regionu. Nowa wersja likwiduje błąd przy resetowaniu skór w WinDVD oraz poprawia działanie regionów także w WinDVD. Pełna lista nowości jakie wprowadza v4.02a i poprzednie wersje znajdziecie na tej stronie. Sam niewielki program można ściągnąć wprost ze strony inmatrix.hoyty.com (308 KB) lub z naszego działu PLIKI (sekcja Programy użytkowe).

PowerStrip 3.0 Beta Build 168


Autor: DYD | 10:06
Komentarzy (0)
Dostępna jest już poprawiona wersja znanego narzędzia PowerStrip 3.0 Beta z firmy EnTech. Aplikacja ta nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwerów ftp.twojepc.pl (566 KB) lub oryginalnego Entech.

ISO 8859-2 w Operze


Autor: Artwi | 09:58
Komentarzy (0)
Dobra wiadomość dla zniechęconych do przeglądarki IE. Na polskiej stronie Mini Strona Opera PL ukazały się poprawki do zdobywającej coraz większą popularność przeglądarki internetowej Opera.
 • OperaPL - konwertuje w locie polskie znaki, działający z dowolną wersją Opery.
 • Opera - dodaje do Opery 5.11 prawidłową obsługę ISO 8859-2!
 • Przyciski - alternatywne ikony do Opery 5.xx
Na wspomnianej stronie znajdziemy oczywiście wiele porad dotyczących tej przeglądarki oraz linki do stron o podobnej tematyce.

 
Poniedziałek 9 lipca 2001

Nowe drivery dla Creative Graphics


Autor: DYD | 23:40
Komentarzy (0)
Wreszcie! Murfi naprowadził nas na link zawierający długo oczekiwane sterowniki dla kart 3DB GeForce 256, 3DB GeForce 256 Pro, 3DB Riva TNT 2 Ultra, 3DB Riva TNT 2, 3DB Riva TNT, 3DB Riva TNT 2 M64, 3DB Riva TNT 2 Ultra Gamer, GB Riva TNT2 M64 Bulk, 3DB Riva TNT 2 Vanta, 3DB Riva TNT2 M64 Bulk, 3DB GeForce 2 GTS, 3DB GeForce 2 Ultra, 3DB GeForce 2 MX DDR, Creative GeForce 2 Pro, Creative GeForce 2 MX200, Creative GeForce 3, Creative GeForce 2 MX PCI. Oparte są na one na sterowniku NVidii build 12.90. Drivery w wersjach dla W9X/ME, W2K i NT4 datowane na 9 lipca można pobrać stąd, zaś wersja dla W9X/ME dostępna jest od nas lokalnie (2.98 MB). Uwaga! Nowe sterowniki są niekompatybilne z każdą wersją Blaster Control.

Płyty Abita dla AMD


Autor: R4v | 22:31
Komentarzy (0)
X-Bit Labs przedstawił nieoficjalne plany Abita dotyczące nowych płyt SocketA. Oto szczegółowe informacje o nowych płytach:
 • KG7(-RAID) jest długo oczekiwaną płytą opartą na chipsecie AMD-760. Należy się jej spodziewać w sprzedaży już w tym miesiącu. Główną różnicą w stosunku do innych płyt opartych na tym chipsecie jest obsługa czterech gniazd DIMM obsługujących pamięć PC1600/2100 DDR SDRAM, podczas gdy większość konstrukcji posiada dwa gniazda.
 • KR7(-RAID) bazuje na VIA KT266 i ma być dostępna w sierpniu. Płyta jest wykonana w formacie ATX, obsługuje magistralę 200/266MHz i tak jak KG7 cztery moduły DIMM PC1600/2100 DDR. Poza tym płyta posiada 6 slotów PCI i jeden AGP 4x. Wersja RAID korzysta oczywiście z kontrolera firmy Highpoint.
 • NV7 jest płytą opartą o chipset nForce420 i także ma być dostępna w sierpniu. Specyfikacja nie została ujawniona ale można się jej domyślać. Płyta ma być w formacie ATX (wersja Micro-ATX będzie nosić oznaczenia NV22 i będzie dostępna tylko dla dostawców OEM). Obsługiwana magistrala to 200/266MHz. Płyta prawdopodobnie będzie obsługiwać 3 sloty DIMM i pamięci DDR SDRAM. W przypadku obsadzenia 2 slotów pamięć będzie pracować na szynie 128-bitowej, w pozostałych przypadkach będą to standardowe 64 bity. Gniazda rozszerzeń to 5 lub 6 złączy PCI, 1 AGP 4x, zintegrowany chip GeForce2 MX i kodek dźwiękowy AC'97 (lub DolbyDigital co jest jednak mało prawdopodobne).
 • KS7 opiera się na chipsecie SiS 735. Należy się jej spodziewać także w sierpniu. Płyta była z początku planowana na czwarty kwartał tego roku ze względu na problemy SiS z dostarczeniem odpowiedniej ilości układów. Tu także specyfikacja nie została ujawniona. Można przypuszczać, że płyta będzie obsługiwać pamięci DDR w 3 slotach DIMM, 5 lub 6 gniazd PCI, 1 AGP 4x, 1 AMR oraz dyski ATA/100. Jest szansa, że pojawi się wersja RAID z kontrolerem firmy Highpoint.

500.000 wejść na TPC - konkurs!


Autor: DYD | 17:53
Komentarzy (0)
Z okazji zbliżającej się wielkimi krokami pół milionowej odsłony strony głównej serwisu TwojePC, organizujemy błyskawiczny konkurs dla czujnych Czytelników naszego serwisu. Osoba, która prześle do naszej Redakcji zrzut z ekranu ilustrujący licznik z okrągłą "sumką" - 500.000 odsłon, otrzyma od nas nagrodę niespodziankę! Będzie nią do wyboru, jedna z trzech gier: Red Alert 2, Collin McRae 2 lub Majesty. Miejcie oczy otwarte!

Ze swej strony dziękujemy za częste odwiedzanie naszej młodej strony, która istnieje zaledwie od połowy marca 2001. Już teraz obiecujemy równie szybki konkurs sprzętowy z okazji kolejnej, tym razem milionowej odsłony!

Nowe Aqua 3D i ElectriCalm 3D


Autor: DYD | 14:24
Komentarzy (0)
Na stronie firmy Digital Minds Software, ukazały się nowe wersje dwóch wygaszaczy ekranu z akceleracją OpenGL. Po pierwsze wydana została nowa wersja (1.51) wygaszacza Aqua 3D, czyli mówiąc w skrócie - realistycznie przedstawione ryby ze wsparciem dla OpenGL, może nie tak ładne jak w 3D Aquarium, jednak warte rzucenia okiem. Z nowości wprowadzonych w najnowszej wersji, warto wymienić dodaną ochronę hasłem, wysokiej jakości tła oraz wsparcie dla dźwięku DirectX. Drugim screensaverem jest ElectriCalm 3D w wersji 2.52, prezentujący wyładowania atmosferyczne... Obie pozycje dostępne są lokalnie z naszego serwera w dziale PLIKI (sekcja Wygaszacze ekranu).

Nowy CPUCool - 6.1.10


Autor: DYD | 13:56
Komentarzy (0)
Podien opracował nową wersję (6.1.10) swojego programu CPUCool. Jest to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB oraz optymalizuje pamięć i procesor. Program potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Nowa wersje wprowadza zmiany w lepszej stabilności SMBUS oraz dodaje PLL. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K i NT4, osiągalny jest stąd (2.33 MB) lub lokalnie z naszego FTP w dziale PLIKI (sekcja Programy użytkowe).

Geforce Tweak Utility 3.0.4


Autor: DYD | 13:35
Komentarzy (0)
Kennung przygotował nową wersję oznaczoną numerem 3.0.4 programu Geforce Tweak Utility. Ów tweaker służy do optymalizacji kart z Geforce 256, Geforce 256 DDR, Geforce2 GTS, Geforce2 MX, Quadro, Quadro2 oraz Quadro2 MXR i działa pod systemami Windows 95/98/SE/ME, Windows2000, WinXP ("zapewne" też pod WinNT 4.0). GTU wymaga sterowników referencyjnych NVidii (5.08 i w góre), ASUSa (5.16 i nowsze) lub nowych driverów ELSY. Program umieściliśmy lokalnie u nas na serwerze (331 KB). Oto ważniejsze innowacje jakie wnosi najnowsza wersja:
 • zupełna nowość: profile manager
 • dla systemów Windows9x/ME dodany backup rejestru
 • wiele zmian w kodzie odpowiedzialnych za kolory belki
 • lepsza współpraca z driverami ELSY
 • poprawiona kompatybilność z driverami 8.xx
 • dodany nowy powitalny screen

Duże LCD od IBM


Autor: Artwi | 12:31
Komentarzy (0)
ZDNet News informuje o podpisanej umowie pomiędzy IBM i Toshibą w sprawie podziału produkcji wyświetlaczy LCD. Z uwagi na spadające ceny i marże IBM postanowił pozostać przy produkcji bardziej dochodowych większych paneli LCD, rozmiary średnie i małe pozostawiając Toshibie. Wcześniej Toshiba podpisała umowę o produkcję małych wyświetlaczy do urządzeń kieszonkowych i komórek z Matsushitą. Patrząc na cenę 22.2 calowego panela T220 (9 mln pikseli), sprzedawanego przez IBM od czerwca za jedyne 22000$, można uwierzyć że sprzedaż paneli wielko-formatowych jest bardziej rentowna...

Wydajność systemu a FSB i CAS


Autor: Artwi | 12:14
Komentarzy (0)
Pc-Critic prezentuje testy wydajności Asusa A7V133 (chipset KT133a) przy następujących ustawieniach:
 • FSB 100 MHz i mnożnik 12
 • FSB 133 MHz i mnożnik 9
 • FSB 150 MHz i mnożnik 8
Sprzęt: Asus A7V133 KT133A, Crucial 256MB CAS2 PC133, 9.1 GB Seagate Barracuda (SCSI), Elsa Geforce 2 Ultra, Athlon 1.1 GHz @ 1.2 GHz. Wnioski. Wyniki CPU i Multimedia w Sandrze prawie nie zależą od wspomnianych ustawień. Na KT133 lepiej jest mieć tanią PC133 cas3 niż PC100 cas2. Najlepsza wydajność na KT133A jest oczywiście przy wysokim FSB. Biorąc pod uwagę ceny rozwiązań na DDR i ich wydajność - najefektywniejszą kombinacją cena/wydajność jest w dalszym ciągu KT133A. Szczegółowe wykresy na wspomnianej stronie.

Następna generacja pamięci RAMBUS


Autor: Marecek | 11:46
Komentarzy (0)
Mało popularna wśród niskobudżetowych posiadaczy sprzętu PC firma Rambus oświadczyła, że już we wrześniu zademonstruje nową generację pamięci RDRAM - "Yellowstone". Układy te cechować się mają przepustowością na poziomie 6,4GB/s. Równolegle przedstawiona zostanie specyfikacja nowych modułów RIMM, umożliwiających osiągnięcie w przyszłości przepustowości do 9,6GB/s. W tym samym czasie producenci płyt głównych mają być już gotowi do wytwarzania cztero warstwowych (czyt.: TAŃSZYCH) płyt głównych wspierających pamięci Rambus-a. To, w połączeniu z nowymi, cztero warstwowymi modułami PC1066 RDRAM da następną generację tańszych rozwiązań dla platformy Pentium IV. Tymczasem Intel zamierza wypuścić swój chipset do obsługi tego typu rozwiązań (Tulloch - następca dzisiejszego i850) dopiero w połowie 2002 roku.

Przecieki o NV25


Autor: Marecek | 11:07
Komentarzy (0)
Jak wiemy, NVIDIA zaprzestała już swej dotychczasowej, agresywnej polityki wypuszczania przełomowych układów graficznych z częstotliwością raz na sześć miesięcy. W tym roku nie spodziewana jest więc żadna innowacja poza wzmocnioną wersją GeForce 3 - model Ultra cechować się ma wyższymi częstotliwościami taktowania jądra i pamięci, zwiększy się też zakres obsługiwanej pamięci - do 128MB. Nie mniej, na wiosnę 2002 zapowiedziany jest następca GeForce'a 3 - NV25 (nazwy jeszcze nie określono, co bystrzejsi sugerują "GeForce 4"). NV25 konstrukcyjnie będzie niemalże identyczny, jak NV20 (GeForce 3), z tą jednak różnicą, że posiadać będzie dodatkową jednostkę vertex shader - podobnie jak układ graficzny zastosowany w konsoli XBox.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2020, TwojePC.PL