Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 28 września 2001  
    

FID wprowadził dwa odtwarzacze MP3


Autor: DYD | 16:30
Komentarzy (0)
First International Digital znany z produkcji odtwarzaczy Karaoke MP3 ogłosił w dniu dzisiejszym nową linię irock! 500 należącą do kategorii przenośnych odtwarzaczy MP3. Rodzinę otwiera model irock! 510 wyposażony w 32MB pamięci oraz dodatkowy slot dla pamięci SmartMedia. Z kolei model 520 posiada wbudowane 64MB oraz ten sam slot jak w modelu 510. Do urządzeń dodawane jest oprogramowanie, słuchawki, kabel USB oraz 125MB przestrzeni dyskowej do wykorzystania na stronie irock! website. Oba modele wejdą do sprzedaży w październiku w cenie $79.99 za model 510 oraz $99.99 za 520-kę.

Nowe artykuły w Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:42
Komentarzy (0)
NetCop z serwisu IN4.PL przedstawił recenzję procesora Intela - Celerona 1000Mhz. Z wyjątkiem szyny FSB 100 Mhz, cała seria niczym specjalnym nie różni się od poprzednich modeli Celeronów II rozpoczętych od modelu 533 Mhz. Z kolei Frazir zaprasza do recenzji systemu Windows XP. Poniżej fragment:
Pierwsza rzecz od ktorej jak zwykle trzeba zacząć, to instalacja samego systemu. Instalator Windows XP na samym początku pyta użytkownika, czy chce dokonać czystej instalacji nowego systemu, czy może uaktualnić obecną wersję o ile jest to możliwe. Wyboru należy dokonać samodzielnie bazując na własnych wymaganiach lub wiedzy na temat instalacji systemu operacyjnego. I tu aktualizacja jest bardzo przyjazna na mniej obeznanych w instalacjach Windows.

Na co stać McKinley'a (Itanium II)?


Autor: Stefan | 12:06
(8)Komentarzy (8)
Po tekście dotyczącym pierwszego z 64-bitowych procesorów Intela dostałem od Was bardzo dużo listów, dlatego właśnie zdecydowałem się na kontynuację wątku. Po pierwsze, chciałbym przybliżyć następcę Itanium czyli McKinley'a. Po drugie, szerzej chciałbym odnieść się do rzekomej (bądź rzeczywistej) wydajności Itanium. Na wstępie chciałbym jednak zaznaczyć, iż osobiście nie udało mi się położyć rąk na Itanium (choć w Polsce są już działające systemy na tym cacku oparte - między innymi w Poznaniu na uniwersytecie!), więc muszę się opierać na wynikach testów z prasy branżowej i/lub sieci. Zapraszam dalej... » czytaj dalej

Quake III Arena v1.30


Autor: Marecek | 12:03
(3)Komentarzy (3)
Informacja dla wyjadaczy: id Software wypuściło nową łatkę do Quake-a 3, stanowiącą ukoronowanie serii 1.29. Wersja 1.30 oznaczona jest jako "final", czyli powinna być wolna od nieoczekiwanych bug-ów. Patch dostępny jest w wersjach Win32 oraz Linux. Całość waży około 26MB i zassać ją można np. z (Win32-client): serwera id, Blue's News, 3DGamers, FilePlanet czy XGR.com. Z nowości oferowanych przez łatkę wymienię tylko kilka: nowy system przeciwdziałający cheatowaniu na serwerach online, trochę kosmetyki, czyli nowe efekty przy strzale z rail-a, rakietnicy, plasma gun-a oraz lightning guna (cg_oldRail 0/cg_oldRocket 0/cg_oldPlasma 0/cg_trueLightning 0.5), poprawiony został również moduł autodownload. Pełną listę nowości znajdziecie tutaj.

Szybsze i tańsze Rambusy Samsunga


Autor: Marecek | 11:12
(1)Komentarzy (1)
W lutym bieżącego roku Intel podpisał z firmą Samsung umowę, w której zobowiązał się do wspierania wszelakiej inicjatywy mającej na celu zwiększenie wydajności platformy Pentium4/RDRAM. Samsung oświadczył teraz, że w myśl postanowień umowy udało mu się wyprodukować pamięci technologicznie zgodne ze standardem Rambus, wykonane w technologii 0.12 mikrona (gęstość upakowania 567 megabitów na chip). Układy te są nie tylko tańsze do wytworzenia, ale oferują wzrost częstotliwości działania do 1,066GHz! Dotychczas stosowane RDRAM-y osiągają maksymalnie do 800MHz przy gęstości upakowania 256 megabitów na chip. Seryjne modele nowych pamięci dostępne mają być w drugim kwartale przyszłego roku. Układy dostępne będą w modułach po 1GB i skierowane zostaną do współpracy głównie z nadchodzącym procesorem Pentium4 (Northwood), działającym na szynie FSB 533MHz.

Walkman Sony dla płyt DVD


Autor: DYD | 11:07
Komentarzy (0)
Sony ogłosił nowy model przenośnego odtwarzacza płyt DVD w postaci Walkmana D-VM1. Zestaw składa się z dwóch oddzielnych części - 3.5 calowego, ciekłokrystalicznego ekranu TFT i stacji odgrywającej płyty DVD/CD. Urządzenie można podłączyć także do telewizora. D-VM1 potrafi odtworzyć materiał zapisany na wielu typach płyt: DVD, DVD-R, DVD-RW, Video-CD, Audio-CD, CD-R oraz CD-RW. Player na akumulatorkach może pracować nie przerwanie do 4 godzin. Rozpoczęcie sprzedaży nowego odtwarzacza Sony, planowane jest na koniec listopada tego roku w Japonii. W przypadku Europy i Ameryki Północnej, urządzenie D-VM1 ma być dostępne w drugim kwartale 2002 roku. Orientacyjna cena -$849.

Kontroler VIA USB 2.0


Autor: Marecek | 11:03
Komentarzy (0)
W końcu standard USB 2.0 ma szansę trafić pod strzechy i zastąpić seryjnie montowany dziś na wszystkich płytach głównych interface USB 1.1. VIA ogłosiła premierę swojego pierwszego kontrolera USB 2.0. Chip o nazwie VT6202 spełnia wszystkie założenia standardu (czytaj: 480Mb/s), a ponadto posiada zintegrowany rdzeń kontrolera USB 1.1 (UHCI) dla pełnej zgodności z instniejącą bazą urządzeń zewnętrznych. Aż dziwne, że to właśnie VIA, a nie Intel jako pierwsza demontruje rozwiązanie gotowe do zastosowania bezpośrednio na płytach głównych. Wszak to właśnie Intel jest głównym członkiem USB Implementers Forum - zrzeszenia promotorów USB 2.0. VT6202 w nowych płytach głównych zacznie pojawiać się od przyszłego roku. Lada moment w ofercie VIA pojawi się karta rozszerzeń PCI umożliwiająca obsługę do czterech urządzeń USB 2.0.

Microsoft Plus! dla Windows XP


Autor: Marecek | 10:58
Komentarzy (0)
Chcąc uczynić swój najnowszy system operacyjny jeszcze bardziej atrakcyjnym dla klientów, Microsoft zamierza wypuścić pakiet dodatków zawierający m.in. rozszerzenia do Windows Media Playera oraz gry demonstrujące możliwości systemu XP. Zestaw nazywać się będzie Plus! for Windows XP i, niestety, nie będzie dostępny za darmo - 25. października kosztować ma 40$. Rozszerzenia Windows Media Playera umożliwią mu konwersję "w locie" plików MP3 do formatu WMA (WMP8 posiada już opcję tworzenia plików w obydu formatach), dodatkowo pojawi się też moduł do projektowania i drukowania okładek na płyty wykonane za pośrednictwem programu Media Player. W skład pakietu wchodzić też będzie osiem wysokiej rozdzielczości animowanych wygaszaczy ekranu, trzy gry oraz cztery nowe "skóry" całkowicie odmieniające wygląd "okienek". Ale żeby za coś takiego żądać 40$?

Dwa sensory optyczne w nowej myszy Logitecha


Autor: Marecek | 10:45
Komentarzy (0)
Logitech nie zamierza tak łatwo odpuścić konkurencji ze strony Microsoftu (Wireless IntelliMouse Explorer) - w kilku zachodnich sklepach pojawiła się nowa mysz optyczna, reklamowana jako przełom w dziedzinie wskazywania optycznego. MouseMan Dual Optical zamiast jednego, posiada dwa sensory optyczne, każdy o czułości 800 dpi. Zastosowana technologia wpływa przede wszystkim na płynność, z jaką kursor przemieszcza się po ekranie zwłaszcza w trakcie gwałtownych ruchów myszą. Wyglądem nowy produkt przypomina popularny model Cordless MouseMan Optical. Cztery w pełni programowalne przyciski powinny zadowolić większość użytkowników. W informacji prasowej nie było nic na temat ewentualnej wersji "Cordless". Cena myszki wynosi blisko 50$.

Radeon 7500 na rynku


Autor: Marecek | 10:41
(1)Komentarzy (1)
Firma ATI wypuściła właśnie na rynek amerykański nową kartę graficzną - RADEON 7500. Producent twierdzi, że konkurencja nie przebije tak wysokiego stosunku wydajności do ceny: nowy Radeon kosztuje 199$, jego rdzeń działa przy prędkości 290MHz, natomiast pamięci (DDR SDRAM) taktowane są na 230MHz. Dzięki zastosowaniu opatentowanej przez ATI technologii HYPER Z, efektywna przepustowość pamięci wynosi w tym przypadku około 8,8GB/s. Choć nie publikowano jeszcze wiarygodnych testów porównawczych, to ATI zapewnia 60% wzrost wydajności w stosunku do poprzednich Radeonów. Urządzenie prócz standardowego wyjścia VGA posiada również złącza TV-Out oraz interface do podłączania cyfrowych paneli DVI. Premiera ogólnoświatowa nowej karty nastąpi 1. października.

MP3/CD-RW combo u Yamahy


Autor: Marecek | 10:28
Komentarzy (0)
Yamaha zademonstrowała nowy model zewnętrznej nagrywarki - CRW-70 Spyder CD-RW. Urządzenie, prócz możliwości wypalania krążków, dzięki niewielkim gabarytom i odpowiedniemu wyposażeniu możemy odpiąć od komputera i wykorzystywać jako przenośny odtwarzacz płyt z plikami zapisanymi w formacie MP3! Jako nagrywarka, Spyder oferuje zakres prędkości 12/8/24x. Wartości te dotyczą jednak tylko podłączenia za pośrednictwem interface-u USB 2.0. W przypadku wykorzystywania starszego standardu, USB 1.1, prędkość nagrywania/odczytu spada do 4/4/6x. Przypomnę, że nie jest to pierwsze urządzenie takiego rodzaju - podobne "gadżety" mają w swojej ofercie firmy Sony i Imation. Yamaha jednak jako pierwsza oferuje możliwość podłączenia za pośrednictwem USB 2.0. CRW-70 Spyder dostępny będzie na początku października za około 300$.

 
Czwartek 27 września 2001

ACDSee w wersji 4.0


Autor: DYD | 14:56
(5)Komentarzy (5)
ACD Systems oficjalnie opracował nową wersję rozbudowanej przeglądarki plików graficznych (JPG, BMP, GIF i wiele innych) ACDSee, którą wielu z Was na pewno doskonale zna. Wymagania sprzętowe tej aplikacji to: Windows 95/98/Me/NT 4.0/2000/XP, Internet Explorer 4.01 lub nowszy, Pentium z 32 MB RAM, 30 MB wolnego an HDD oraz karta graficzna mogąca wyświetlić rozdzielczość 800x600 i 256 kolorów. ACDSee 4.0 w wersji Trial dostępne jest ze strony download.cnet.com (11.3 MB).

Intel i HP rozdają systemy z Itanium


Autor: DYD | 14:35
(1)Komentarzy (1)
Firmy Hewlett-Packard oraz Intel ogłosiły, że 40. uniwersytetów z całego świata otrzyma na własny użytek serwery wykonane przez HP, wykorzystujące i oparte na procesorach Intel Itanium. Ten godny pochwały gest jest integralną częścią dużej akcji zwanej Itanium - Systems Grant Program. Wybrane wyższe uczelnie z całego świata otrzymają także oprogramowanie HP Workstation i2000 oraz HP Server rx4610. Koszt kampanii wyniesie 2.5 miliona dolarów. Więcej informacji w oficjalnym oświadczeniu prasowym.

Nowy update BIOS-u dla ENMIC 8TTX+


Autor: DYD | 14:06
Komentarzy (0)
Zbyszek Kamiński z firmy AMADO podesłał najnowszą aktualizację BIOS-u przeznaczoną dla płyty głównej ENMIC 8TTX+. Zmiany poczynione w najnowszej wersji nie są znane. BIOS dostępny jest z serwera ftp.twojepc.pl, waga pliku to niecałe 200KB. Przypominamy także o naszej recenzji płyty ENMIC 8TTX+.

Canon i jego nowy EOS-1D


Autor: DYD | 13:18
Komentarzy (0)
Po zaprezentowanym ponad miesiąc temu aparacie PowerShot G2, firma Canon przedstawiła nowy model z górnej półki aparatów cyfrowych przeznaczonych dla profesjonalistów. Model EOS-1D posiada przetwornik obrazu o wielkości 4.48 mln. pikseli co daje maksymalną rozdzielczość 2664x1681. Aparat posiada możliwość zrobienia do 8 zdjęć w czasie jednej sekundy przy maksymalnej jakości, co może przydać się zwłaszcza sportowym korespondentom. EOS-1D zapisuje obraz jako JPEG (24 bit true color, 8 bits/RGB color) lub RAW (12bit). Dostępne są cztery wielkości zapisu obrazu: Large/Fine: ok 2.4 MB (2464x1648 pixels), Large/Normal: 1.3 MB (2464x1648 pixels), Small/Fine: Approx. 1.1 MB (1232x824 pixels) oraz RAW: 4.8 MB (2496x1662 pixels). Pełną specyfikację tej miłej "zabawki" znajdziecie tutaj. Warto również zobaczyć przykładowe sample wykonane aparatem EOS-1D. Aparat będzie dostępny w sprzedaży w październiku, zaś cena wyniesie prawdopodobnie około $6500.

Diablo Battle Chest - coś dla kolekcjonerów


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:23
(1)Komentarzy (1)
CDProjekt poinformował, że już wkrótce w sprzedaży znajdzie się prawdziwy rarytas dla kolekcjonerów "dialbomaniaków" - Diablo Battle Chest. W jego skład wejdą Diablo 2, Diablo 2: Lord of Destruction w wersji polskiej oraz Diablo 1 po angielsku. To jednak nie wszystko. Poza tymi znakomitymi grami w pakiecie będzie można znaleźć specjalny poradnik do gry opracowany przez Brady Games oraz płyty audio z utworami z gier. Diablo Battle Chest do sklepów trafi 31 października w cenie 159,90 PLN.

SiS zaprezentował nowy układ pod Pentium4


Autor: DYD | źródło: 3DNews | 11:12
Komentarzy (0)
SiS oficjalnie ogłosił swój najnowszy, zintegrowany chipset SiS650 ze wsparciem dla procesorów Pentium 4. Nowy układ posiada architekturę i funkcjonalność chipsetu SiS645 oraz zintegrowany 256 bitowy procesor graficzny 2D/3D o symbolu SiS315. Specyfikacja SiS650 nie odbiega znacząco od układu SiS645 ogłoszonego i poznanego miesiąc temu. Dostępne jest wsparcie dla pamięci DDR333/DDR266/PC133 (max. 3GB), P4 400MHz FSB, połączony z mostkiem południowym SiS961 przy użyciu technologii MuTIOL (przepustowość do 533MB/s). Zintegrowany chip graficzny SiS315 posiada przepustowość do 2GB/s Ultra-AGPIITM (AGP8X). Będzie dodatkowy slot AGP4X/2X dla zewnętrznej karty graficznej oraz 5.1 Channel AC'97 2.2 audio, 10/100MB Ethernet, V.90 Software Modem, HomePNA2.0, ATA100/66/33 IDE, 6 slotów PCI slots i 6 portów USB. Zintegrowany układ SiSa sprzedawany będzie w cenie US$39 przy hurtowych zamówieniach (10,000 sztuk i więcej) od października b.r. SiS kieruje swój produkt dla systemów komputerowych w cenie US$800 - 1200.

Nowa linia skanerów Fujitsu


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:34
Komentarzy (0)
Podczas targów DMS EXPO Europe, które rozpoczęły się właśnie dzisiaj w Essen firma Fujitsu Deutschland zaprezentowała nową linię skanerów do dokumentów. Są to modele ScanPartner 620C, fi-4340C, fi-4640S oraz fi-4990C. ScanPartner 620C to kolorowy skaner przeznaczony do przetwarzania do 1.000 stron A4 na dzień, osiągający prędkość 20 str./min. w trybie monochromatycznym i do 10 str./min. w kolorze. W pakiecie standardowym oferowany jest w wersji z interfejsem SCSI. Skaner wyposażono w podajnik umożliwiający automatyczne przetwarzanie dokumentów. Oprócz niego urządzenie może funkcjonować jako skaner płaski pozwalający np. na skanowanie dokumentów spiętych czy zbindowanych. » czytaj dalej

GeForce Tweak Utility 3.1 RC1


Autor: DYD | źródło: Guru3D | 10:27
Komentarzy (0)
Kennung przygotował nową wersję oznaczoną numerem 3.1RC1 programu GeForce Tweak Utility. Ów tweaker służy do optymalizacji kart z Geforce 256, Geforce 256 DDR, Geforce2 GTS, Geforce2 MX, Quadro, Quadro2 oraz Quadro2 MXR i działa pod systemami Windows 95/98/SE/ME, Windows2000, WinXP ("zapewne" też pod WinNT 4.0). GTU wymaga sterowników referencyjnych NVidii (5.08 i w górę), ASUSa (5.16 i nowsze) lub nowych driverów ELSY. Najlepiej współpracuje z najnowszymi sterownikami Detonators XP. Program umieściliśmy lokalnie u nas na serwerze (433 KB). Obszerna lista zmian i poprawek dostępna jest pod tym adresem.

Obniżka ceny PlayStation 2


Autor: DYD | 09:51
Komentarzy (0)
Sony Polska informuje, że od 1. października br. będzie obowiązywać nowa cena na Komputerowy System Rozrywki PlayStation 2. Urzędzenie dostępne będzie w czterech wersjach cenowych: PlayStation 2 - 1499,- PLN, PlayStation 2 + gra Ridge Racer 5 - 1569,- PLN, PlayStation 2 + pilot do DVD - 1569,- PLN, cena pilota do DVD - 159,- PLN. W sprzedaży pojawi się również zestaw promocyjny PS one + Gran Turismo 2 w cenie 599,- PLN. Promocja obowiązywać będzie do wyczerpania zapasów.

Co piszczy w redakcji TPC?


Autor: DYD | 03:31
(5)Komentarzy (5)
W nasze ręce wpadła, niedawno zaprezentowana nowa karta dźwiękowa firmy Creative. Dzięki warszawskiej firmie Abitech, już niebawem na naszych łamach zaprezentujemy dokładny test karty Sound Blaster Audigy Player w wersji BOX. Komputronik właśnie dostarcza dwie płyty: Shuttle AV-40 Via P4X266 oraz Abit KG7. Testy przeprowadzi nasz specjalista od płyt głównych już wkrótce. Natomiast Stefan, znany z technicznych felietonów publikowanych na TPC, jutro przedstawi swój najnowszy materiał, w którym zamierza przybliżyć następcę Itanium czyli McKinley’a.

Zmiany, zmiany... idzie nowe w TPC


Autor: DYD | 03:04
(16)Komentarzy (16)
Dziś, a raczej tej nocy, skończyliśmy fazę Beta testów jasnej i ciemnej strony TwojePC. Od tej chwili, Czytelnik przy pierwszym wejściu na twojepc.pl, deklaruje rodzaj wyświetlanej strony, po czym przeglądarka sama zapamięta jaki był nasz wybór. W przeglądarkach Netscape oraz Opera mogą być jeszcze problemy, jeśli takowe zauważycie, proszę o kontakt. Użytkownicy zarejestrowani (wystarczy e-mail i xywa) , oprócz pełnego dostępu do naszego Boarda, mają teraz możliwość dodawania komentarzy do newsów. Oprócz komentarzy, w dziale Rejestracja istnieje opcja zmiany koloru stron serwisu TPC. Przypomnę, że w Stylizacji możemy zmieniać kolory fontów, wielkość czcionek, rodzaj tła, etc. Ze swej strony, podziękowania w głównej mierze kieruję do Kamila Michalaka (alias Kilgor), bez którego nowy engine TPC oparty na bazach danych nie został by tak szybko i profesjonalnie wdrożony oraz do Ciska, który wniósł znaczący wpływ w stale zmieniającą się oprawę naszego serwisu.

Zrób sobie własną obudowę


Autor: DYD | 02:11
(8)Komentarzy (8)
Jeden z naszych Czytelników, kolega JanoszW, postanowił dokonać prawie niemożliwego: ruszyć się sprzed monitora i pokazać światu, że młotek, sklejka i parę innych rzeczy mogą przyczynić się do powstania obudowy, która będzie wyglądać inaczej niż wszystkie! Trzeba przyznać, że to bardzo oryginalny pomysł i tydzień „latania” z młotkiem nie poszedł na marne. Efekt tych działań możecie zobaczyć na stronie MY CASE. Wedle JanoszaW zaletami takiego urządzenia są: oryginalność, niska cena materiałów, zazdrość kumpli oraz mniej miejsca. Za wady uznał: dużo pracy przy wykonaniu, zaś przed włożeniem nowej karty trzeba zrobić nowy otwór z tyłu obudowy. Autor ujawnił parę szczegółów dotyczących przygotowań oraz budowy. Więcej o tym interesujących wydarzeniu na Boardzie.

 
Środa 26 września 2001

NVmax 3.00.62 Beta


Autor: DYD | 11:05
Komentarzy (0)
W dniu dzisiejszym ukazało się nowe wydanie programu NVmax - popularnego tweakera. Nowa wersja posiada oznaczenie 3.00.62 Beta i oprócz poprawek w zmienionym ostatnio interfejsie graficznym, poprawiono obsługę FSAA w nowych driverach oraz usunięto problemy z setupem. NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Plik dostępny jest ze strony autora lub z naszego serwera FTP (1.19 MB).

IntelliMouse Explorer bez kabla


Autor: Marecek | 10:53
Komentarzy (0)
Microsoft zamierza zdetronizować króla bezprzewodowych myszy optycznych - firmę Logitech. Lada moment na rynek trafi bezprzewodowa wersja najwyższego modelu myszki optycznej Microsoftu - Wireless IntelliMouse Explorer. Pięć w pełni programowalnych przycisków, oryginalna i ergonomiczna stylizacja, bardzo czuły sensor optyczny - to cechy, za które chwalę sobie mojego IntelliMouse'a. Jego bezprzewodowy brat, poza brakiem "ogona" kontynuować ma udany projekt. Mysz działać będzie w promieniu do dwóch metrów od nadajnika. Zasilanie rozwiązano przez wykorzystanie dwóch baterii AA. Myszka wykorzystuje również odpowiedni system oszczędzania energii - połączenie czujnika dotyku z 'Intelligent illumination' (mysz zaczyna podświetlać powierzchnię, po której się porusza dopiero w momencie, gdy czujnik wykryje ruch). Producent dołącza oprogramowanie dla wszystkich wersji Windowsa oraz dla MacOS-a 8.6+. Wireless IntelliMouse Explorer powinien być dostępny jeszcze w tym miesiącu za około 75$.

A jednak 2GHz...


Autor: Marecek | 10:49
Komentarzy (0)
Wbrew informacjom, które pojawiły się dwa dni temu (thnx S.Nowak) Intel oficjalnie potwierdził wczoraj wieczorem wypuszczenie na rynek procesora Xeon 2GHz. Układ wykonany jest w oparciu o rdzeń 0.18 mikrona (Foster), różniący się od "desktopowej" wersji przystosowaniem do pracy w konfiguracjach dwuprocesorowych. Dystrybutorzy tacy, jak Fujitsu-Siemens, IBM, NEC, Dell czy Hewlett Packard wypuszczą nowe stacje robocze jeszcze w tym kwartale. Procesor Xeon 2GHz w hurcie (1000 sztuk) wyceniony został na 615$.

 
Wtorek 25 września 2001

Nowy DVD-ROM firmy Toshiba


Autor: DYD | 18:29
Komentarzy (0)
Już od poniedziałku pojawią się w Alstor najnowsze napędy DVD-ROM Toshiba o symbolu SD-M1612. Najnowszy model odczytuje płyty DVD-ROM z prędkością 16x, płyty CD-ROM z prędkością 48x oraz, co istotne, płyty DVD-RAM z dwukrotną prędkością. Nowy naęd Toshiby cechuje: 512 KB bufor danych, średni czas wyszukiwania danych na płytach DVD-RAM 130ms, maksymalny transfer danych w przypadku płyt DVD to 21.600 KB/S, a w przypadku płyt CD 7.200 KB/s. Ponadto, model SD-M1612 wyposażono w interfejs ATAPI, w otwór awaryjnego wysuwania tacki, zewnętrzne wyjście słuchawkowe i inne funkcje rozszerzające wachlarz jego zastosowań. Urządzenia pojawią się w ofercie Alstor zarówno w wersji bulk, jak i kitowej.

Nowa recenzja na Tweak.PL: płyty główne


Autor: DYD | 18:01
Komentarzy (0)
Lisek powiadomił nas, że w dniu dzisiejszym ukazała się na serwisie Tweak.Pl recenzja trzech płyt głónwych. Na warsztat poszły modele: ABIT KG7-R, ECS K7S5A, GIGABYTE GA-7DXR. Poniżej krótka zapowiedź:
Już jakiś czas temu do naszego laboratorium dotarła płyta ECS K7S5Awyposażona w chipset SiS735 który jak wiemy obsługuje procesory AMD Duron oraz AMD Athlon. Chipset może również obsłużyć pamięci DDR jak i SDR. Firma ECS wykorzystała jego możliwości i wyposażyła swój produkt zarówno w gniazda DDR jak i SDR o czym będzie później. Jednak jak się okazało płytę mógłbym porównać jedynie do ASUS A7V133 która obsługuje tylko pamięci SDR. Więc nie byłoby porównania przy pracy z pamięciami DDR. Na szczęście kilka dni później do naszej redakcji dotarły dwie płyty wykorzystujące pamięci DDR, oparte o chipset AMD 761 + VT686B. Były to ABIT KT7-R i Gigabyte GA-7DXR. Jak widzicie obie płyty posiadają w nazwie literkę "R" co zazwyczaj informuje o posiadaniu zintegrowanego kontrolera RAID. W rzeczywistości właśnie tak było. Płyta ABIT'a korzystała z kontrolera firmy HighPoint, zaś Gigabyte z Promise'a.

nForce pokonany przez KT266A


Autor: Marecek | 11:15
Komentarzy (0)
Z tego, co mówili przedstawiciele NVIDII i wszyscy, którzy mieli okazję zetknięcia się z jeszcze nieobecnym na rynku chipsetem nForce wynikało, że będzie to najszybsze rozwiązanie dla platformy Socket A. Zintegrowane jądro graficzne GeForce 2 MX i rdzeń audio, 128-bitowa szyna pamięci DDR SDRAM dająca przepustowość 4,2GB/s - to tylko niektóre z wymienianych zalet zbliżającego się chipsetu. Okazuje się jednak, że po porównaniu z wiodącym dziś na rynku układem dla procesorów AMD - VIA KT266A wychodzą na jaw ciekawe rzeczy. Nikt do tej pory głośno nie mówił, że obsługiwana "na zewnątrz" procesora AMD szyna FSB "przełknie" maksymalnie do 2,1GB/s, przez co użytek z szerokiego, 128-bitowego dostępu do pamięci może zrobić jedynie owo zintegrowane jądro graficzne. Ale co z tego - nie można spodziewać się cudów po GeForce 2MX. Być może sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby nForce obsługiwał nie jeden, a dwa procesory, a obecnym na chipsecie rdzeniem graficznym byłby GeForce 3... Polecam lekturę na stronach serwisu AnandTech. Zauważcie, że o ile droższa wersja chipsetu - nForce 420 - jeszcze godnie konkuruje z układem KT266A, to nForce 220 (ograniczony, 64-bitowy dostęp do pamięci) wypada już znacznie gorzej. Sytuacja może ulec nieznacznej poprawie po przetestowaniu pierwszych seryjnych modeli (Anand sprawdzał płytę referencyjną zbudowaną w oparciu o ostateczną wersję chipsetu - Revision B) i dostrojeniu sterowników.

Nowa nagrywarka Yamahy


Autor: Marecek | 11:04
Komentarzy (0)
Yamaha 20X CD-R / USB 2.0 W dniu wczorajszym swoją oficjalną premierę miała nowa nagrywarka Yamahy - model CRW2200UXZ. Jest to przedłużenie istniejącej już linii CRW2200 o zewnętrzny model posiadający interface USB 2.0. Pozostałe wersje urządzenia posiadają złącza IDE (CRW2200EZ), FireWire (CRW2200FXZ), bądź Ultra SCSI (CRW2200SXZ). Podobnie jak w przypadku wymienionych modeli, CRW2200UXZ umożliwia wypalanie krążków CD-R przy prędkości 20X, nagrywanie płyt CD-RW w tempie 10X oraz odczyt na poziomie 40X - napęd korzysta z technologii "częściowo stałej prędkości kątowej" (P-CAV). Producent gwarantuje również 40-krotną prędkość "ripowania" płyt CD-Audio (3 minutowa ścieżka w ciągu 5. sekund!). Urządzenie wyposażone zostało w system ochronny SafeBurn (chodzi tu głównie o zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi błędami z cyklu Buffer Underrun, 8MB bufor oraz odpowiedni dobór optymalnej prędkości nagrywania dla konkretnej płyty). Przy podłączeniu do złącza USB 1.1 napęd zachowuje się jak nagrywarka 4/4/6x. Producent wyposażył urządzenie w oprogramowanie dla systemów Windows oraz MacOS. Cena dla użytkownika końcowego wynosić ma około 300$.

Titanium na 1. października?


Autor: Marecek | 10:53
Komentarzy (0)
W sieci zaczyna pojawiać się coraz więcej informacji o tym, że premiera nowych układów graficznych NVIDII z rodziny Titanium nastąpi już pierwszego października. Z pierwszych informacji wynikało, że modele GeForce3 Ti 200 oraz GeForce2 Ti powinny być dostępne już od 17. bieżącego miesiąca, natomiast GeForce3 Ti 500 pojawi się 8. października. Tymczasem na ENPC.com zbierane są już zamówienia na pierwsze egzemplarze kart GeForce3 Ti 500 (400$) oraz GeForce3 Ti 200 (250$). Planowana data rozpoczęcia wysyłek to 10 października. Pricewatch.com informuje, że premiera nastąpi szybciej, niż się spodziewamy. W końcu nV News daje daje jasno do zrozumienia, że to właśnie pierwszy października nie będzie zwyczajnym dniem.

Koniec produkcji procesora P3 Xeon (256K)


Autor: Marecek | 10:46
Komentarzy (0)
Intel oficjalnie potwierdził rozpoczęcie planu likwidacji linii produkcyjnej ostatniego procesora z rodziny Pentium III Xeon - modelu 933MHz (256KB cache-u L2). Zamiast niego producent oferować będzie teraz rozwiązania oparte o procesor Pentium III-S (.13 Tualatin 512K L2 / 1,26MHz). Hurtowa dystrybucja ostatniego P3-Xeona stanęła 14. września, nie mniej procesor dostępny będzie jeszcze u oficjalnych dystrybutorów do wyczerpania zapasów. Wersję "Tray" zamawiać będzie można do 15. marca przyszłego roku. Tak więc rodzina Pentium III Xeon wymarła nie zwróciwszy na siebie praktycznie żadnej uwagi na rynku architektur dwuprocesorowych. Ale czy można się było spodziewać czegoś innego po procesorze różniącym się od swojego desktop-owego brata jedynie opakowaniem i innym napięciem Vcore? Równolegle z tym wydarzeniem następuje zamknięcie produkcji młodszego Xeona - modelu 1,4GHz. Ten procesor był bratem Pentium IV wzbogaconym o możliwość współpracy w systemach "dual-CPU" i posiadającym inny rozstaw nóżek. Układ zniknie z rynku w tym samym czasie co ostatni P3-Xeon.

 
Poniedziałek 24 września 2001

Logitech Cordless Desktop Optical


Autor: Jakub | 13:00
(6)Komentarzy (6)
Ilu z nas, czytelników TwojePC, zastanawiało się nad kupnem bezprzewodowej klawiatury do użytku domowego? Czy nie nęcąca wydaje się być idea swobody i pełnego oderwania od niewygodnej pozycji przy biurku? By choć na chwilę usiąść sobie na jakimś wygodniejszym miejscu i zapomnieć o krępujących nas przewodach? Rozwiązaniem może być najnowszy zestaw bezprzewodowy Logitecha, który prezentujemy w naszym teście, zawierający między innymi najnowszą optyczną myszkę bezprzewodową uwalniającą nas od niewygodnej kulki. Zapraszam do recenzji nowego zestawu Logitech Cordless Desktop Optical. » czytaj dalej

S3 Savage4 video driver 8.20.38


Autor: DYD | 12:32
Komentarzy (0)
W końcu jakieś świeże mięsko dla użytkowników Savage. Przypomnijmy, że oficjalnie VIA/S3 GFX zaprzestały wspierać technicznie układów Savage4 i Savage2000. Serwis Savage News zamieścił nowe sterowniki w wersji 4.12.01.8233-8.20.38, które współpracują z procesorami AMD Athlon/Duron, lecz użytkownicy Intela mogą także z nich skorzystać. Drivery W9X/ME dostępne są ze strony gamestats.com lub z naszego serwera FTP (1.19 MB).

Microsoft odsuwa premierę konsoli XBox


Autor: Marecek | 11:51
Komentarzy (0)
Od kilku dni zaczęło się robić głośno o tym, że Microsoft nie będzie w stanie wypuścić na rynek obiecywanej ilości konsol XBox. Plotki głosiły, że fabryki produkcyjne (zlokalizowane w Meksyku i w Bułgarii) nie będą w stanie wyprodukować tych 600 tys. systemów na 8. listopada. Microsoft tymczasem potwierdził, że produkcja ruszyła właśnie pełną parą, jednak premiera konsoli zostanie odsunięta na 18 listopada. Oficjalnie nie potwierdzono ile sztuk urządzenia będzie dostępnych w tym dniu, jednak pojawiła się informacja, że wszelkie opóźnienia zostaną nadrobione w tempie produkcji 100 tys. tygodniowo. Microsoft zamierza planowo zamknąć ten rok z milionem do półtora miliona sprzedanych XBox-ów. Specjaliści i dystrybutorzy oprogramowania ostrzegają, żebyśmy nie liczyli na to, by konsola była łatwo dostępna w pierwszych tygodniach sprzedaży - ich źródła przewidują, że Microsoft nie będzie w stanie wypuścić początkowo więcej, niż 300 tys. egzemplarzy urządzenia.

Nowy zestaw głośnikowy Polk Audio


Autor: Marecek | 11:45
Komentarzy (0)
Polk Audio, Inc. w październiku wypuści na rynek nowy zestaw głośnikowy przeznaczony przede wszystkim dla graczy i amatorów kina domowego. Ciekawie wyglądający model AMR130 jest sześcioskładnikowym zestawem (subwoofer, 4 satelity, center) kompatybilnym z systemami 5.1 oraz 4.1. W skład zestawu wchodzą też przystawki do mocowania satelit na ścianach oraz stojak do ustawienia głośnika centralnego. Moc wyjściowa głośników - 80W. Cena dla użytkownika końcowego - 170$.

Crusoe vs C3 w testach porównawczych


Autor: Marecek | 11:34
Komentarzy (0)
Na vanshardware.com pojawił się ciekawy partykuł, w który porównana została wydajność dwóch procesorów, zaliczanych do najniższego segmentu rynkowego - VIA C3 i Transmeta Crusoe. Obydwa pracowały przy prędkości 600MHz w systemach przenośnych, na których zainstalowany był również układ graficzny ATI Mobility. Przeprowadzono kilka różnorodnych testów, jak WinStone 99, WinBench 99, 3DMark 2000 oraz Quake3. Praktycznie w każdym procesor VIA C3 był nieznacznie szybszy w porównaniu z Crusoe. Jedynym wyjątkiem był FPUMark 99, wg którego Crusoe wyprzedzał konkurenta o 40%. VIA C3 prowadził, choć nieznacznie, nie tylko w testach wydajności aplikacji biurowych, ale i w 3DMark-u 2000 i Q3A. Nie mniej te dwa ostatnie benchmarki bardziej polegają na systemie graficznym, niż na procesorze i w tym przypadku granicę wydajności nakreślał chip ATI. Obydwa układy cechują się zmniejszonym poborem prądu, przez co doskonale nadają się do zastosowania w mało wydajnych systemach przenośnych. Nie mniej Crusoe został specjalnie zaprojektowany do takich zadań. VIA C3 miał zagrozić Celeronom, tymczasem najprawdopodobniej wyprze z rynku Crusoe.

NVmax 3.00.61 Beta


Autor: DYD | 11:21
Komentarzy (0)
Dziś mamy nowe wydanie programu NVmax, którego kolejne wersję ukazują się ostatnio jak grzyby po deszczu. NVmax w wersji 3.00.61 Beta charakteryzuje się zupełnie zmienionym interfejsem graficznym. NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Plik dostępny jest ze strony autora lub z naszego serwera FTP (1.19 MB).

Intel inwestuje w Chinach


Autor: Marecek | 11:17
Komentarzy (0)
Intel ogłosił, że zamierza zainwestować 302 miliony dolarów w istniejącą fabrykę procesorów zlokalizowaną w chińskiej strefie wolnego handlu w okolicach Szanghaju. Jak podaje agencja Reuters, firma planuje skupić się tam głównie na produkcji i testowaniu dużych ilości chipsetu i845 (Brookdale). Od sierpnia zeszłego roku Intel zwiększył rozmiar chińskiej fabryki już czterokrotnie.

PowerStrip 3.02 Build 201


Autor: DYD | 11:12
Komentarzy (0)
W dniu 22. września EnTech zdecydował się wydał nową - oficjalną, wersję znanego narzędzia PowerStrip 3.02 (Build 201). Dodano w niej pełne wsparcie dla chipów Radeon 7500, 8500, SiS315 oraz Matrox G550. Dołożono też przycisk do zablokowania wybranego trybu odświeżania oraz poczyniono innych mniejszych zmian. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwerów ftp.twojepc.pl (582 KB) lub oryginalnego Entech.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL