Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 15 listopada 2002  
    

Nowości z Granite Bay


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 17:09
(10)Komentarzy (10)
Kolejne firmy zapowiedziały wypuszczenie na rynek płyt głownych dla Pentium 4, opartych o najnowszy chipset Intela E7205 (Granite Bay). Wszystkie konstrukcje na nim oparte będą posiadały dwie pary gniazd na pamięci DDR. Będziemy mogli je obsadzić modułami PC1600/2100, pracującymi w trybie dwukanałowym. Płyta od MSI będzie nazywać się GNB. Na razie firma przedstawiła specyfikacje wersji MAX z kompletem wyposażenia. Na laminacie znajdziemy 5 slotów PCI , AGP 8x, gigabitowy kontroler Ethernet (Intel 82540), zintegrowany dźwięk 5.1, Firewire oraz Serial ATA. Do płyty dołączony będzie zestaw PC2PC zapewniający obsługę Bluetooth. Ponadto w pudełku znajdą się typowe dla MSI narzędzia: Live Update 2, Fuzzy Logic 4, PC Alert 4 i player DVD.

ASUS także nie próżnuje i równolegle ze swoją największą konkurencją zapowiedział płytę na P4G8X Deluxe (zdjęcie po prawej). Wyposażenie jest bardzo podobne jak na płycie MSI. Asus zastosował jednak inny chip na karcie sieciowej (Boardcom) oraz zrezygnował z Bluetooth. P4G8X będzie dostarczona z oprogramowaniem: Trend Micro PC-cillin 2002, InterVideo WinCinema (Gold version), ASUS PC Probe.

Napster sprzedany?


Autor: DYD | źródło: 4D / BBC | 15:49
Komentarzy (0)
Firma Roxio, producent oprogramowania dla nagrywarek, chce wykupić za 5,3 mln USD zamknięty od września serwis Napster. Roxio zapowiedziało, że transakcja będzie dotyczyć aktywów i opłat za prawa autorskie, odmówiła zaś przejęcia zobowiązań wynikających z rozstrzygnięć spraw sądowych. Notowana na amerykańskiej giełdzie Nasdaq, firma Roxio proponuje 5 mln USD w gotówce i 100 tys. akcji po 3,38 USD za sztukę, wg kursu czwartkowego.

Chris Gorog, szef wykonawczy Roxio powiedział: "Wykupując Napstera, spodziewamy się zwiększenia naszej roli w obszarze mediów cyfrowych i poprawy oferty dla klientów". Dalsze szczegóły na temat przyszłości Napstera firma zaprezentuje w grudniu, po decyzji Sądu Upadłościowego dotyczącej zgody na sprzedaż serwisu. Werdykt w sprawie przyszłości Napstera ma zapaść 27 listopada. Sąd Upadłościowy odmówił już we wrześniu sprzedaży Napstera niemieckiemu gigantowi medialnemu Bartelsmann. Wbrew odmowie, od zamknięcia serwisu pojawiło się wiele ofert wykupienia serwisu, niektóre nawet za 6 mln USD.

Rodzina Cheetah u polskich dystrybutorów


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:46
Komentarzy (0)
Cheetah 15K.3 oraz Cheetah 10K.6, nowe dyski twarde firmy Seagate dla przedsiębiorstw są już dostępne w Polsce. Nowe napędy są dostępne u autoryzowanych dystrybutorów firmy Seagate: ABC Data/Actebis, Asbis PL, Incom oraz Wolexim oraz autoryzowanych partnerów firmy Seagate. Sugerowana cena dla końcowego użytkownika dla dysku twardego Cheetah 15K.3 o pojemności 73 GB wynosi 798 dol. netto, natomiast sugerowana cena dla końcowego użytkownika dla dysku twardego Cheetah 10K.6 o pojemności 146 GB wynosi 1135 dol. netto.

Rodzina dysków twardych Cheetah firmy Seagate jako jedyna oferuje napędy o pojemnościach od 18 do 146 gigabajtów, prędkości obrotowej 10.000 oraz 15.000 i zaawansowanych interfejsach: Ultra320 SCSI oraz 2 Gb/sek. Fibre Channel. Trzecia generacja dysków twardych wyposażonych w talerze obracające się z prędkością 15.000 obr./min. Seagate podaje, że Cheetah 15K.3 zapewnia transfer 35 % więcej I/O na sekundę oraz 29 % szybszy minimalny czas stałego transferu niż dyski o prędkości obrotowej 10.000 obr./min. Dyski twarde Cheetah 15K.3 są oferowane wśród użytkowników o pojemnościach - 18, 36, oraz 73 GB. Technologia Sound Barrier firmy Seagate gwarantuje pracę tych napędów na poziomie 3.1 bela.

NEC wciąż na topie ze swoim "symulatorem"


Autor: DYD | źródło: 4D / NYTimes | 15:37
(5)Komentarzy (5)
Dziś zostanie opublikowana najnowsza wersja rankingu najpotężniejszych komputerów świata. Na pierwszym miejscu nie będzie zmian - najszybszą maszyną wciąż jest Earth Simulator firmy NEC. Zestawienie jest aktualizowane dwa razy w ciągu roku. Wśród 10 najszybszych systemów świata pojawiły się dwa systemy oparte na procesorach Intel stosowanych komputerach osobistych, w tym klaster komputerów pracujących pod kontrolą systemu Linux. Liderem wciąż jest japoński komputer NEC, który symuluje procesy zachodzące w środowisku ziemskim. Dalsze pozycje na liście zdominowane zostały przez maszyny służące do celów militarnych - miejsca drugie i trzecie przypadły systemom ASCI Q z laboratorium Los Alamos w Nowym Meksyku. W pierwszej dziesiątce jest aż siedem maszyn pracujących na terytorium USA oraz po jednym komputerze z Francji i Wielkiej Brytanii. Listę sporządzają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Tennessee i niemieckiego Uniwersytetu Mannheim. » czytaj dalej

Technologia Hyper-Threading: fakty


Autor: DYD | źródło: Intel | 14:29
(1)Komentarzy (1)
Na początku września bieżącego roku Intel ogłosił, że procesor do komputerów PC wykorzystujący technologię hiperwątkowości (ang. Hyper-Threading, HT) zostanie wprowadzony na rynek w czwartym kwartale br., niemal rok przed planowanym terminem. Technologia HT będzie zastosowana początkowo w komputerach PC z procesorami Intel Pentium 4 o częstotliwości 3,06 GHz. Powinna przynieść wzrost wydajności o 25 procent w aplikacjach zaprojektowanych pod kątem hiperwątkowości oraz w działaniach wielozadaniowych.

· Sposób działania. Technologia HT sprawia, że system operacyjny i aplikacje postrzegają jeden procesor jako dwa procesory logiczne. Możliwość przetwarzania danych przez jeden procesor w trybie wieloprocesorowym była dotychczas dostępna tylko w serwerach i stacjach roboczych. » czytaj dalej

Hyper-Threading od Intela oficjalnie


Autor: DYD | źródło: CompLex | 14:28
(8)Komentarzy (8)
Intel wprowadził wczoraj innowacyjną technologię hiperwątkowości (Hyper-Threading), która znalazła zastosowanie w procesorze Intel Pentium 4 z zegarem 3,06 GHz. Technologia hiperwątkowości umożliwi budowanie wydajnych komputerów stacjonarnych nowego typu, które będą szybko pracować z kilkoma aplikacjami jednocześnie lub zapewnią dodatkową moc pojedynczym programom przystosowanym do pracy wielowątkowej. Hiperwątkowość może zwiększyć wydajność komputera nawet o 25 procent.

Ponad 75 procent użytkowników komputerów przyznało, że korzysta z wielozadaniowości przynajmniej okazjonalnie lub często - wynika z przeprowadzonej niedawno ankiety, sponsorowanej przez firmę Intel. Badanie to, przeprowadzone przez Harris Interactive, wykazało również, że najpopularniejszą kombinacją wielozadaniową jest granie w gry i jednoczesne wypalanie płyt CD. Ponad 50 procent osób korzystających z trzyletnich lub starszych komputerów PC stwierdziło, że nie wierzy, aby ich nienowoczesne maszyny mogły poradzić sobie z więcej niż jednym wymagającym zadaniem w danym momencie. Komputery z technologią hiperwątkowości, bazujące na procesorze Pentium 4 3,06 GHz są już dostępne u większości wiodących producentów na całym świecie. Klienci mogą je rozpoznać po specjalnym nadruku "HT" na logo procesora Pentium 4. » czytaj dalej

Znikające DVD


Autor: R4v | źródło: ArsTechnica | 14:20
(6)Komentarzy (6)
Wytwórnie fotograficzne i filmowe w walce o swoje prawa wymyślają coraz to ciekawsze wynalazki. Tym razem Atlantic Records wpadł na ciekawy pomysł. Nabywcy płyty CD Nappy Roots otrzymują w prezencie reklamową płytę DVD. Nie jest to jednak zwykły krążek. Po otwarciu pudełka, dysk da się odczytać jedynie przez osiem godzin. Odpowiada za to specjalna warstwa, która w kontakcie z powietrzem staje się po jakimś czasie nieprzezroczysta. Można by się zapytać, po co to wszystko? Wyobraźmy sobie wypożyczalnię filmów, których nie musimy zwracać. Płyta DVD stanie się po prostu bezużyteczne np. po 60 godzinach. Oczywiście nie zabezpiecza to przed skopiowaniem i, poza wygodą klientów, trudno znaleźć jakiekolwiek uzasadnienie dla produkcji takich płyt.

Nowe pamięci Kingstona


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 13:01
(2)Komentarzy (2)
Kingston przedstawił serię wydajnych pamięci HyperX, które mają być przeznaczone dla entuzjastów. Seria HyperX będzie się na razie składać z modułów 256MB i 512MB w wersjach PC3000 (DDR 370) i PC3500 (DDR 434). W przyszłości Kingston zamierza wytwarzać szybsze moduły, w zależności od osiągnięć producentów pamięci. Moduły będą dostępne na początku przyszłego roku. Ceny wersji PC3000 to $109 za 256MB i $213 za 512MB. PC3500 będą kosztować $129 za 256MB i $254 za 512MB. Pamięci pracują z CAS 2, moduły 512MB są dwustronne. Wszystkie DIMMy zostały wyposażone w dodatkowe radiatory.

Oficjalne Catalyst 2.4 dla Radków


Autor: DYD | 12:38
(6)Komentarzy (6)
Na witrynie wsparcia technicznego ATI zostały zamieszczone cieplutkie sterowniki Catalyst 2.4 oraz panel kontrolny dla całej rodzinki kart opartych na układach Radeon (8500, 9000, 9700 i inne). Drivery datowane są na 14 listopada i można pobrać wersję zarówno dla W2K/XP jak i W9X/ME. W sterownikach poprawiono wydajność CodeCreatures (od teraz 20% więcej w 4X AA dla 9700), wydajność w NASCAR 2002 (framerate rośnie o 18% na wszystkich Radeonach), wydajność NHL 2002 nawet o 35% oraz ogólna wydajność aplikacji pisanych dla DX6 i DX7. Chyba warto się z nimi zaprzyjaźnić...

Drivery dla 3dfx Voodoo3 i Voodoo4/5


Autor: DYD | źródło: Guru3D | 12:16
(1)Komentarzy (1)
Pasjonaci czterech literek "3dfx" nie zapominają o swoich pupilkach. Na serwisie VoodooFiles ukazały się nowe sterowniki stworzone przez 3rd Party dla kart 3dfx Voodoo3 i 3dfx Voodoo4/5. Ze strony VoodooFiles można pobrać wersję zarówno dla Windows 95/98/Me jak i Windows 2000/XP. Sterowniki mają status Beta i datowane są na listopad 2002.

Pilot ATI dla każdego


Autor: Kris | 12:05
(17)Komentarzy (17)
Minęło parę miesięcy od napisania recenzji Herculesa All-In-Wonder 8500DV a jako, że jestem nałogowym użytkownikiem pilota do peceta wciąż przypominało mi się radiowe rozwiązanie ATI. Może nie każdy zauważył, ale od pewnego czasu można u nas już kupić te urządzenia. Wprawdzie oryginalny, pudełkowy ATI Remote Wonder kosztuje za oceanem ok. $50 to jednak możemy cieszyć się tą zabawką już za ok. 100 zł. Produkt występuje w cennikach jako Pilot do Hercules AiW 7500 Bulk. Swoją fascynacją urządzeniem zaraziłem skutecznie również kilku znajomych i od tygodnia mamy przyjemność obcowania z gadżetem w naszych domach wymieniając się uwagami funkcjonalnymi i oprogramowaniem do jego ożywiania w różnych aplikacjach. W końcu nie wytrzymałem, aby nie podzielić się tą informacją. » czytaj dalej

Winamp v3.0 build #491


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 11:57
(2)Komentarzy (2)
Potajemnie na serwerze Nullsoft ukazało się nowe wydanie (build) odtwarzacza plików dźwiękowych Winamp3 firmy Nullsoft. Wydanie nosi symbol 3.0 build #491 (datowane na 12/11/02). Przypomnę, że Winamp3 jest całkowicie przebudowany i bardzo rozbudowany (m.in. możliwość odtwarzania video) od wersji 2.xx - jeśli kogoś zniechęci odmienność wersji 3 zawsze może wrócić do tradycyjnej (2.01 MB) wersji 2.81. Winamp3 build #491 dostępny jest z serwerów download.nullsoft.com lub ftp.twojepc.pl (3.09 MB).

15-calowy monitor LCD Mitusbishi


Autor: DYD | źródło: 4D / NEC | 11:33
Komentarzy (0)
Firma NEC/Mitsubishi rozszerza swój katalog produktów o kolejny 15-calowy model LCD - monitor Mitsubishi E55LCD. W urządzeniu zastosowanu matrycę o czasie reakcji 30 ms, zalecana rozdzielczość pracy to 1024 x 768 pikseli przy odświeżaniu 75 Hz. Monitor zapewnia jasność na poziomie 200 cd/m2 i kontrast o współczynniku 300:1. Kąt widzenia wynosi 120 stopni w poziomie i 90 stopni w pionie. Wymiary monitora to 350 x 362 x 160 mm (szer. x wys. x głęb.), waga - 4,2 kg. Oprócz niewielkich gabarytów, uwagę zwraca niezwykle niski pobór energii, który w trakcie pracy wynosi 25W. W trybie uśpionym nie przekracza 2W. Najnowszy produkt NEC/Mitsubishi spełnia wszystkie obowiązujące dziś normy ergonomii i bezpieczeństwa, w tym CE, TUV GS, TUV Ergonomie, TCO99 oraz ISO13406-2. Ten ostatni standard - w którego tworzeniu firma NEC/Mitsubishi brała aktywny udział - nakazuje producentom monitorów dostarczanie danych na temat jasności, kontrastu, refleksów światła, odwzorowania kolorów, równomiernej dystrybucji kolorów na całej powierzchni ekranu, jakości wyświetlanego tekstu oraz zniekształceń obrazu. Wszystkie pomiary jakości dokonywane są według ustalonych reguł, toteż informacje te mogą stanowić wiarygodne dane dla potencjalnego klienta, który chce porównać produkty różnych firm. » czytaj dalej

Fresh Diagnose 5.20


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:24
Komentarzy (0)
Dziś ukazała się wersja 5.20 narzędzia Fresh Diagnose zawierająca moduł Windows Accessibility. FG to aplikacja przeznaczona do analizy i sprawdzenia wydajności naszego komputera. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra 2003, HWiNFO32) potrafi wyświetlić informacje zarówno o systemie i programach zainstalowanych oraz o wszelkich urządzeniach znajdujących się w pececie. Dowiemy się szczegółowych informacji m.in. o procesorze, płycie głównej, karcie graficznej i wielu innych podzespołach. Dodatkowo Fresh Diagnose umożliwia syntetyczny test procesora, twardego dysku, napędu CD/DVD ROM, a uzyskane wyniki można porównać z kilkoma innymi systemami. Program dostępny jest ze strony firmy FreshDevices.com (1.07 MB). Wymagane jest podanie maila w celu wysłania kodu aktywującego program.

 
Czwartek 14 listopada 2002

Pentium4 3.06 wypłynęło na pełne morze


Autor: DYD | 13:14
(11)Komentarzy (11)
Embargo prasowe na publikacje szczegółowych materiałów o najnowszym procesorze Intel Pentium4 z zegarem 3.06 GHz z technologią Hyper-Threading minęło dziś i od razu powychodziły jak grzyby po deszczu recenzje i testy najnowszego dziecka Intela. Zanim zaprosze do czytania (jest tego dużo) jeszcze tylko krótki cytat z podsumowania u Ananda, a dalej to już tylko linki do konkretnych artykułów o P4 3.06 z HT. "Technologia Hyper-Threading w jej aktualnej formie jest jeszcze bardzo 'niemowlęcą' technologią, jednak potencjał jaki ona w sobie posiada, może przyczynić się do wielkiego rozwoju w przyszłości, znacznie większego od tego co możemy dziś z niej otrzymać. Na razie możemy cieszyć się z pewnego wzrostu wydajności przy kodowaniu, renderingu 3D oraz multitaskingu, jednak bardziej dramatyczne osiągi aplikacji zaobserwujemy po implementacji i optymalizacji Hyper-Threading przez developerów oprogramowania."

- AnandTech, TweakTown, Hardware Unlimited, SimHQ, Hard Tecs 4U
- Hartwear, Tech Report, X-bit Labs, Hexus, Sudhian Media, Hot Hardware

Dwa razy SIS Xabre 400 w testach


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:03
Komentarzy (0)
 • Benchmark.Pl: "Firma SiS nie miała szczególnych dokonań w segmencie procesorów graficznych. Pozostawała daleko daleko za nVidią, ATi i pozostałą prowadzącą gromadką. Za słabsze od jej produktów graficznych można by już chyba tylko uznać chipsety Tridenta. Jedyny przez nas testowany do tej pory produkt tej firmy, SiS 300 na karcie Leadteka WinFast VR300 (w styczniu 2000 roku), nie był bardzo złym chipsetem. Pod koniec kwietnia tego roku w sieci pojawiły się pierwsze informacje dotyczące serii kart graficznych wyposażonych w najnowszy układ 3D SIS Xabre. Pierwsze wyniki wzbudziły wówczas sporo kontrowersji, bowiem rezultaty wydajności wykonane i zaprezentowane przez firmę Triplex wskazywały, że w testach 3DMark 2001 SE karta Xabre 400 jest o 10% szybsza od GeForce4 MX460."

 • Sirius.Pl: "Ostatnimi czasy, przeżywaliśmy małą stagnację na rynku kart graficznych. Pojawienie się kart opartych o chipset Xabre wywołało lawinę pytań, wśród których dominowało jedno: Czy warto? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć porównując Xabre do pozycji w podobnym przedziale cenowym (ATI Radeon 7500, ATI Radeon 9000, GeForce4 MX440) na tle pozycji którym Xabre o mały włos - jak się okazało - nie zagroził (GeForce4 Ti4200, ATI Radeon 8500)."

 • Epox zmienia mnożnik


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 12:57
  (5)Komentarzy (5)
  Jak twierdzi The Inquirer, Epox przygotował nowy bios dla swoich płyt 8K9A2/+, zbudowanych na chipsecie VIA KT400. Według tych informacji, bios ma umożliwić przetaktowanie procesora bez konieczności przecinania czy łączenia mostków. Oprogramowanie ma pozwolić na zmianę mnożnika w każdym Athlonie. Bios pracuje z wszystkimi procesorami z jądrem Thoroughbred, także z tymi w wersji B, pracującymi z magistralą 333MHz. Obsługiwane są modele od 2200+ do 2800+ włącznie. Płyta zostanie wyposażona także w kontroler RAID ATA133, kontroler SerialATA, kontroler Ethernet, a także opcjonalnie w takie gadżety jak okrągłe kable IDE czy świecąc wentylator na mostku północnym.

  Jabłko z Athlonem?


  Autor: R4v | źródło: nVNews | 12:53
  (6)Komentarzy (6)
  Wszystko wskazuje na to, że Apple przygotowuje plan awaryjny, na wypadek gdyby nowe procesory PowerPC nie spełniły oczekiwań. Firma opracowała już system MacOS X dla procesorów x86 i obecnie testuje nowe maszyny wyposażone w procesory AMD Athlon. Ponoć kilku 'cywilów' otrzymało do testowania starannie zamaskowane i zabezpieczone komputery. Plotka głosi, że Apple posunął się do zaspawania (!) obudów. Oprócz samego systemu, komputery mają także zainstalowany pakiet aplikacji, a wśród nich Apple Final Cut Pro do edycji video. Chociaż program ma pewne niedociągnięcia, to podobno wersja na procesorze AMD 'zrywa kask' w porównaniu z platformą PowerPC. Nic dziwnego więc, że Apple tak chroni wnętrze komputera. Dotychczas twierdził, że procesory PowerPC, mimo wolniejszego zegara są szybsze od platformy x86. Jeżeli pogłoski się potwierdzą, nowe komputery mogą stać się dla Apple'a i AMD szansą na wyjście 'na prostą'.

  Czytnik kart pamięciowych


  Autor: DYD | źródło: ComDis | 12:32
  (5)Komentarzy (5)
  i-TEC wprowadził na rynek uniwersalny czytnik kart pamięciowych w wersji umożliwiającej zabudowę w kieszeni komputera (3,5"). Czytnik może także pracować jako urządzenie zewnętrzne. Uniwersalny czytnik umożliwia zapis i odczyt danych we współpracy z wszystkimi istniejącymi na rynku standardami kart pamięciowych: CompactFlash, CompactFlash typ II, IBM MicroDrive, SmartMedia, MultiMedia Card, SecureDigital i MemoryStick. Urządzenie może być szczególnie przydatne w pracowniach fotograficznych oraz laboratoriach fotograficznych korzystających z kart pamięciowych różnorodnych standardów. Kompatybilne systemy operacyjne: Win 98 / 98SE / ME / 2000 / XP/ Mac OS 8.6 i wyższe. Odczyt i zapis na kartach CF, CF II, SM, MMC, SD, MemoryStick. Cena detaliczna: 249 PLN netto.

  Odtwarzacz DVD z obsługą DivX


  Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 12:10
  (3)Komentarzy (3)
  W styczniu firma Neuston z Singapuru wprowadzi do sprzedaży odtwarzacz Maestro DVX-1201. Oprócz odtwarzania filmów z płyt DVD, urządzenie będzie oferować możliwość korzystania z coraz popularniejszego wśród użytkowników komputerów formatu DivX. DivX to podstawowy format kodowania filmów wymienianych w internetowych sieciach peer-to-peer. Jak do tej odtwarzanie DivX-ów było możliwe tylko na komputerach i - po zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania - konsolach do gier nowej generacji. Teraz obsługa DivX-ów trafia do stacjonarnego odtwarzacza DVD.
  Maestro DVX-1201 pozwoli też na odtwarzanie filmów w formacie MPEG-4, muzyki zapisanej jako MP3 lub WMA, a nawet przeglądanie graficznych plików JPEG. Odtwarzacz będzie pierwszym produktem firmy Neuston. Cena nie urządzenia nie powinna przekroczyć 350 USD. Maestro DVX-1201 będzie jednym z pierwszych, ale nie jedynym urządzeniem tego typu dostępnym na rynku. Podobny produkt już teraz wprowadza do swojej duńska firma KiSS Technology. Jej urządzenie będzie nieco droższe od odtwarzacza Neuston - cena wyniesie 400 euro.

  Test Barracuda V 120GB kontra DiamondMax Plus 9 i Barracuda IV


  Autor: Kaszpir | 10:05
  (51)Komentarzy (51)
  Od ostatniego testu dysków twardych prezentowanych na łamach TwojePC trochę czasu upłynęło, więc wraz z dzisiaj prezentowanym przeglądem staram się poprawić ten stan rzeczy. Kilka dni temu zaproponowano mi wykonanie recenzji trzech popularnych dysków twardych o pojemności 80GB, w skład których weszły produkty o prędkości 7200 RPM firm Western Digital (Caviar WD800JB), Maxtor (DiamondMax Plus 9) oraz Seagate (Barracuda ATA IV). Rodzynkiem w teście była nowość udostępniona przez Seagate'a, czyli Barracuda V 120GB w 'tradycyjnej' wersji ATA. Jako, że sam planuje zakup dysku twardego postanowiłem skorzystać z nadarzającej się okazji i podjąć się przetestowania całej rodzinki, a po zakończonych testach podzielić się z Wami uzyskanymi wynikami i wrażeniami. Podziękowania dla firmy ACT z Łodzi, która udostępniła do testów trzy 'osiemdziesiątki'. » czytaj dalej

  CATALYST DirectX 9 BRC0


  Autor: DYD | 09:36
  (4)Komentarzy (4)
  Jeśli posiadasz w swoim "blaszaku" Windows 2000/XP z wersją Beta sterowników DirectX9 oraz co najważniejsze, kartę na układzie ATI RADEON 9700/9500 możesz pobrać specjalny driver ("tylko" 23MB) zoptymalizowany pod DirectX9 oraz rozkoszować się nowymi demkami prezentacyjnymi udostępnionymi na tej stronie (są cztery: Animusic, Car, Bear, Rendering With Natural Light) przez ATI. Przypominamy, że zarówno pakiet DX9 to wersja Beta jak i sterowniki też nie są oficjalne, więc bądźcie uważni... i dajcie jakiś komentarz szczęśliwi użytkownicy "Radków" 9700/9500 (a może na innych kartach też działa?) jak te demka się prezentują.

  IBM - tu także krótsza gwarancja na HDD


  Autor: DYD | źródło: x-bit | 09:05
  Komentarzy (0)
  Powołując się na sajt The Inquire możemy podać, że IBM począwszy od 15. listopada 2002 roku obniży czas trwania gwarancji na swoje twarde dyski z trzech do jednego roku (oprócz modelu 180GB 180GXP). Zaskoczenia tą decyzją IBM raczej nie sprawił, pozostali wielcy producenci pamięci masowych tacy jak Seagate, Western Digital czy Maxtor już obniżyły czas gwarancji do jednego roku na pewne linie swoich dysków twardych. Z uwagi na taki stan rzeczy, IBM nie będzie dodatkowo oferował dwóch lat na naprawę wadliwych HDD.

  Serwis X-bit dołożył komentarz do tego zdarzenia - uczciwie rozumiejąc przyczynę redukcji gwarancji w tej dziedzinie sprzętowej. Podczas ostatnich trzech-czterech lat, pojemności HDD wzrosły od 15 do 20 razy. Napędy stały się bardzo szybkie, zaś konkurencja między różnymi twórcami pamięci masowych jest bardziej zaciekła niż w poprzednich latach. IBM stracił swoją silną pozycję, Fujitsu praktycznie opuścił działkę HDD, natomiast Quantumi został wchłoniony przez Maxtora w 2001. Pozostali producenci robią wszystko, aby ich siła na tym polu rosła. Decydując się na zdeterminowaną walkę cenową, należało gdzieś szukać obniżenia kosztów - ucierpiała na tym gwarancja... Pozostaje pytanie, czy Samsung Electronics także poczyni w tej kwestii zmiany, czy też będzie miał inną wizję konkurowania z gigantami?

   
  Środa 13 listopada 2002

  Opera dla Windows (Non-Java) v7.00 Beta 1


  Autor: DYD | źródło: Board | 22:19
  (2)Komentarzy (2)
  Na naszym Boardzie właśnie rozgorzała dyskusja na temat świeżo wypuszczonej wersji 7.00 Beta 1 alternatywnej przeglądarki internetowej Opera. Ze zmian jakie podano na oficjalnej stronie możemy m.in. dowiedzieć się o tym, że nowe wydanie (na razie Beta!) jest dużo mniejsze i szybsze niż Opera 6 oraz posiada wiele dodatkowych benefitów.

  Nowa Opera posiada zupełnie przebudowany silnik oraz zawiera ponoć rewolucyjnego klienta poczty. Więcej nie zachwalamy (inne opinie na Boardzie, radzimy ściągnąć i przetestować, to tylko 3 MB. Opera w wersji angielskiej 7.00 Beta 1 pod Windowsy dostępna jest z adresu www.opera.com/download lub co może okazać się łatwiejsze, z naszego lokalnego serwera ftp.twojepc.pl (3.18 MB).

  DirectX 9 Release Candidate 0


  Autor: R4v | źródło: W2S/Yahoo | 15:54
  (4)Komentarzy (4)
  Microsoft wypuścił wersję testową DirectX 9 dostępną dla wszystkich. Jak wszyscy wiedzą, jest to zestaw sterowników, które mają za zadanie ustandaryzować sposób obsługi dźwięku, obrazu, filmów i animacji 3D. Według Microsoftu, nowy DirectX został poprawiony pod względem bezpieczeństwa i wydajności. Wersję RC 0 można ściągnąć stąd. Wśród obsługiwanych języków znajdziemy też polski. Program instalacyjny zajmuje on zaledwie 266kB, resztę zostanie ściągnięta z Sieci po uruchomieniu instalatora. DirectX 9 RC 0 działać będzie do 19 marca przyszłego roku. ATi wypuścił już sterowniki dla nowej wersji DirectX. Noszą one nazwę CATALYST Beta Release Candidate 0 i mają zapewnić pełną obsługę standardu. Wspierane są oczywiście układy Radeon 9700 (Pro) i Radeon 9500 (Pro). Wraz ze sterownikami wypuszczono także cztery dema: 'Pipedreams', 'Rendering with Natural Light', 'Car' oraz 'Bear'. Wszystkie są do pobrania ze strony ATi.

  Western Digital 200 GB zewnętrzny HDD


  Autor: DYD | źródło: Sharky | 15:36
  (3)Komentarzy (3)
  Western Digital Corp. wczoraj oficjalnie ogłosił wydanie na światło dzienne aktualnie największego i najszybszego zewnętrznego twardego dysku dostępnego na rynku. Nowym produktem WD jest nowy zewnętrzny 200 GB-owy dysk twardy typu FireWire. W dysku udało się firmie WD połączyć prędkość obrotową talerzy 7,200 RPM z wysokimi osiągami interfejsu FireWire oraz wyposażyć dysk w dużą pojemność. Dotychczas tego typu konstrukcje pozwalały jedynie na prędkość 5,400 RPM. Dzięki technologii FireWire, zewnętrzne dyski Western Digital można bez problemu odłączyć i podłączyć podczas pracy komputera (na "gorąco" hot-Swap), w razie potrzeby założyć hasło oraz udostępniać zasoby pomiędzy komputerami. Dysk jest kompatybilny z komputerami typu Macintosh i PC wyposażonymi w port FireWire OHCI compliant oraz w system operacyjny Windows 98 SE/Me/2000/XP lub Mac OS 9.x i nowsze. WD oferuje 1 rok gwarancji na swoje zewnętrze dyski FireWire. Szczegółowa specyfikacja dostępna jest pod tym adresem. Szacowana cena detaliczna dla 200 GB-ego dysku FireWire wynosi $399.

  Tanie notebooki HP


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 15:09
  Komentarzy (0)
  HP wprowadzi do swojej oferty niedrogie modele laptopów Pavilion. Najtańszy model Pavilion Ze4100, będzie kosztował 949 USD. Po rejestracji mailowej, firma udzieli klientowi rabatu w wysokości 100 USD. To oznacza, że za 849 USD można będzie kupić komputer wyposażony w procesor Intel Celeron 1,6 GHz, 14.1 calowy wyświetlacz, 128 MB pamięci i 20 GB dysk twardy. Do komputera będzie dołączony CD-ROM, a opcjonalnie za 50 USD można będzie dokupić stację dyskietek.

  HP liczy, że nowe notebooki będą atrakcyjną ofertą dla klientów. Obecnie coraz więcej użytkowników "przesiada się" z komputerów stacjonarnych na laptopy. HP będzie sprzedawać swoje notebooki za pośrednictwem detalicznych punktów sprzedaży. Nowy system sprzedaży to nawiązanie do metod firm Dell Computer i Gateway, które sprzedają swój sprzęt bezpośrednio klientowi. » czytaj dalej

  Gigabyte i Granite Bay


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 14:37
  (3)Komentarzy (3)
  W najbliższym czasie Gigabyte szykuje naprawdę niesamowitą płytę. Jest ona oznaczona symbolem GA-8INXP i została wyposażona w pokaźną ilość dodatków. Obsługuje ona procesory Pentium 4/Celeron w gnieździe Socket 478, także z Hyper-Threading. Na płycie możemy zamontować do 4GB pamięci PC1600 lub PC2100. Możliwa jest obsługa dwóch kanałów pamięci. Moduły muszą być wtedy identyczne. Karta graficzna współpracować może ze slotem AGP 8x. Dla dysków twardych przygotowano zintegrowany kontroler ATA-133, kontroler RAID Promise z dwoma portami ATA-133 i kontroler Serial ATA firmy Silicon Image, także z dwoma portami. Na płycie znajdzie się także kontroler Gigabit Ethernet, 6 gniazd USB 2.0, układ dźwiękowy AC'97 z obsługą 6 głośników i wyjścia cyfrowego. Jednak najciekawszą nowinką jest tzw. Gigabyte Dual Power System. Jest to dodatkowa płytka, wpinana przy tylnych złączach, która ma wzmocnić prąd do 150A, a jej wydajność to 225W. Firma ma nadzieję, że zapewni to odpowiednie zasilanie dla Prescotta, następcy Pentium 4 z jądrem Northwood. Gigabyte gwarantuje także stabilną pracę z magistralą 667MHz. Do płyty dołączono także wyjścia SerialATA w postaci śledzia, które umożliwią podłączenie dysków bez otwierania obudowy.

  ICQ Lite Build #1068


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 14:02
  Komentarzy (0)
  Od wczoraj dostępna jest nowa wersja ICQ Lite, czyli "odchudzonej" wersja ICQ, oznaczoną numerem Build #1068 i datowaną na 12/11. ICQ (I Seek You) potocznie zwany "ickiem", jest najpopularniejszym narzędziem służącym do kontaktów ze znajomymi w Internecie, wysyłania sms'ów i wielu innych funkcji. Nowe funkcje ICQ to m.in.: rozszerzone możliwości funkcjonalności oraz wyszukiwania, nowe sygnatury e-maila, zwiększone ustawienia użytkownika, usprawniona obsługa i detekcja firewalli, lepsza integracja z systemem Windows XP. Plik z najnowszym ICQ Lite można pobrać z oficjalnej strony ftp.icq.com (1.70 MB) lub lokalnie z ftp.TwojePC.pl.

  Pentium 4 3.06 GHz przyjechało do TPC


  Autor: DYD | 13:30
  (20)Komentarzy (20)
  Dziś na testy wyjechał do naszego recenzenta (o nim za chwilę) cieplutki zestaw udostępniony dzięki wielkiej uprzejmości firmy Intel Poland, w skład którego weszły następujące komponenty: procesor Intel Pentium 4 3.06 GHz z technologią Hyper-Threading, płyta główna Intel D850EMVR oraz pamięci Samsunga 2 x 256 MB PC1066-32 RIMM. Testy rozpoczynamy od jutra, na koniec dodam, że testować w/w sprzęt będzie... uwaga... Lancer, którego udało mi się na namówić na test tego "cacka"! Zdjęcia testowanego hardware'u można zobaczyć klikając tutaj... » czytaj dalej

  Kontrakt za 5 mld USD


  Autor: DYD | źródło: 4D / NYTimes | 13:12
  (2)Komentarzy (2)
  Bank J.P Morgan negocjuje z firmą IBM kontrakt o wartości 5 mld USD. Na jego mocy IBM miałby na 7 lat przejąć operacje komputerowe J.P Morgan na całym świecie. IBM ma szanse zająć się obsługą technologiczną J.P Morgan w zakresie bankowości, handlu i obrotu papierami wartościowymi. Dzięki temu bank zmniejszy swoje wydatki na technologię i poprawi wyniki finansowe, które ostatnio - głównie ze względu na nietrafione inwestycje w branży telekomunikacyjnej - są bardzo słabe. Ceny akcji banku od początku roku spadły aż o 43%. Outsourcing ma poprawić sytuację ekonomiczną J.P Morgan i usprawnić zarządzanie bankiem - nowoczesne technologie staną się kolejną usługą dostarczaną przez inne firmy. Dla banku będzie to tylko kolejna opłata - tak jak za prąd czy wywóz śmieci. Resztą zajmie się IBM. » czytaj dalej

  Komputer jako magnetowid


  Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 13:01
  Komentarzy (0)
  W Japonii sprzedaż komputerów stacjonarnych wyposażonych w możliwość odbioru i nagrywania sygnału telewizyjnego nieustannie rośnie. Z danych BCN Market View wynika, że w tygodniu zakończonym 3 listopada aż 46% "pecetów" sprzedanych przez 729 największych sklepów komputerowych w kraju stanowiły właśnie komputery z możliwością nagrywania programów TV. Cztery tygodnie wcześniej było to 31%. Komputery z takimi możliwościami oferują na rynku japońskim Sony, NEC i Fujitsu. Bez zmian pozostaje sprzedaż "telewizyjnych" notebooków - utrzymuje się na niskim poziomie 4% ogółu sprzedanych komputerów przenośnych.

  ATi się nie umywa


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 10:07
  (5)Komentarzy (5)
  W przyszłym tygodniu Tyan zamierza wprowadzić do sprzedaży swoją kartę graficzną z serii Tachyon, z Radeonem 9700 Pro na pokładzie. Firma postawiła na własny projekt, ponieważ uważa, że inni producenci jedynie zmieniają oznaczenia na tej samej karcie. Tachyon G9700 Pro ma być najlepszą i najszybszą kartą zbudowaną na R300, lepszą nawet niż karty firmowane przez ATi. Specjalnie zaprojektowany radiator i sterowniki mają pomóc w podkręceniu układu graficznego do 400MHz. Projektanci Tyana twierdzą także, że ich karta, w przeciwieństwie do konkurencji, będzie działać na wszystkich płytach obsługujących AGP 8x. Karta posiada także wbudowany monitoring napięcia i temperatury. Jak widać inżynierowie Tyana mają wysokie mniemanie o sobie. Pożyjemy, zobaczymy.

   
  Wtorek 12 listopada 2002

  Nadciąga Tsunami!


  Autor: Alien5 | 23:32
  Komentarzy (0)
  Z ponad dwu i pół letniego snu budzi się bardzo popularny niegdyś serwis Tsunami. Będzie on od tej pory wydawany w formie elektronicznego miesięcznika (zwanego e-zinem). Nad całym projektem czuwa redaktor naczelny i założyciel pisma Krzysztof "Kokosz" Marcinkiewicz. W numerze znajduje się wiele ciekawych recenzji, zapowiedzi, beta testów, a także kilka konkursów. Oto oficjalna informacja prasowa, ogłoszona przez redakcję Tsunami:
  "Wreszcie ukazał się pierwszy numer e-pisma Tsunami, będącego połączeniem zamkniętego w 1999 roku serwisu informacyjnego Tsunami i zamkniętego w wakacje ezina Login Point. Skład redakcyjny pod przywództwem Krzysztofa "Kokosza" Marcinkiewicza dobrze się spisał przygotowując bogatą merytorykę episma. Pierwszy numer to mnóstwo zapowiedzi, recenzji, beta testy najbardziej oczekiwanych gier, a także wiele recenzji z Mafią, The Thing & Medieval: Total War na czele. Oprócz tego redakcja przygotowała 6 naprawdę imponujących konkursów, w których do wygrania są gry Mafia, Beach Life, Battlefield 1942, Team Factor oraz płyty DVD i Video ufundowane przez firmę Vision z okazji konkursu filmu Zemsta. Pierwszy numer Tsunami waży 4,5mb, ale warto go ściągnąć. Tak rozbudowanego i bogatego merytorycznie episma o tematyce rozrywkowej jeszcze nie było!"
  DOWNLOAD Tsunami: www.wr.pl/Tsunami.exe (4.51 MB).

  Ze świata gier


  Autor: Alien5 | 22:32
  (2)Komentarzy (2)
 • W dniu dzisiejszym miała miejsce światowa premiera drugiej części przygód Harrego Potter o podtytule Chamber of Secrets. Gra została wydana aż na siedmiu platformach! Polska wersja Komnaty Tajemnic znajduje się obecnie w fazie lokalizacji i w niedalekiej przyszłości powinna trafić na półki sklepowe.

 • Również dzisiaj, do kiosków na terenie Polski trafił nowy numer miesięcznika Dobra Gra. Zawiera on bardzo interesującą pozycję, a mianowicie Skoki Narciarskie 2003: Polski Orzeł - nową, ulepszoną i poprawioną wersję gry z poprzedniego roku. Cena miesięcznika to 19,90zł.

 • Nowe P4 wkracza na rynek


  Autor: Jasiek | źródło: W2S | 17:04
  (1)Komentarzy (1)
  Pentium 4 3.06 GHz z technologią Hyperthreading jest od dzisiaj dostępny w sklepach. W Polsce procesor kosztował będzie nieco ponad 3000zł. W naszym kraju będzie to z pewnością oznaczać, że początkowo znacznie szybciej znajdzie się on w stacjach roboczych, niż w typowych desktopach. Czy nowy procesor Intela już teraz wart jest swojej ceny?

  Pierwszą szczegółową recenzję zamieścił francuski serwis x86-secret.com. Po szybkim spojrzeniu na wyniki łatwo zauważyć, że nie ma w tej chwili wielu testów gdzie jedna aplikacja obnażyłaby korzyści płynące z HT. Wśród testów w rzeczywistych zastosowaniach, przeprowadzonych przez redaktorów x86-secret, nowa technologia daje zauważalnie lepsze rezultaty jedynie przy kompresji wav-ów programem Gogo MP3 2.39b. Niewielki 5-procentowy wzrost liczby FPS pojawił się także w nowym UT2003. W tej samej recenzji znajdziemy również pierwsze testy kompatybliności. Procesor pracował na płycie opartej o chipset 845D lecz z wyłączonym HT. 845E poradził sobie już z nowym P4 w 100%, i850 zgodnie z zapowiedziami skapitulował bez walki. Nowsza wersja 850 z literką „E” nie miała jednak już z nim problemów. Wśród układów SIS żaden nie umożliwił wykorzystania HT, podobnie jak VIA P4X400.

  Dla overclockerów najnowszy układ Intela nie jest zbytnio atrakcyjny. Wszystkie chipy 3,06 GHz będą oparte o stepping C1, których stabilna praca na powietrzenym chłodzeniu kończy się przy około 3,46 GHz nawet przy podwyższonym napięciu. Z drugiej strony, najprawdopodobniej ostatni z procesorów na rdzeniu Northwood ciągle posiada bezpieczny zapas mocy i nie możemy go nazwać układem zbytnio wyżyłowanym.

  Taniej u Intela i AMD


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 14:52
  (2)Komentarzy (2)
  Zgodnie z zapowiedziami, zarówno Intel, jak i AMD obniżyły ceny swoich procesorów. Z nowych cenników można przewidzieć kolejną obniżkę u Intela w krótkim czasie. Wynika to z wysokich, w porównaniu z układami AMD, cen Celeronów. Cenniki znajdziecie poniżej: » czytaj dalej

  Anty-palmowy sojusz


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 12:55
  (1)Komentarzy (1)
  Samsung i Microsoft pracują wspólnie nad projektem taniego handhelda, który mógłby zagrozić rynkowej dominacji produktów firmy Palm. Efektem prac będzie platforma o zredukowanej liczbie podzespołów, dzięki czemu producenci wykorzystujący projekt będą mogli ograniczyć koszty produkcji i w konsekwencji obniżyć ceny oferowanych urządzeń. Handheld ma posiadać oprogramowanie Microsoft Pocket PC, procesor ARM9 200MHz i 32MB pamięci. Może być wyposażony w 3,5-calowy ekran - kolorowy lub czarno-biały. W projekcie uwzględniono też obsługę kart Secure Digital i SDIO.

  Do tej pory system Microsoftu dla komputerów naręcznych dominował w segmencie high-end. Teraz firma chce trafić z Pocket PC także do mniej zamożnych odbiorców. Przyczyni się do tego nie tylko współpraca z Samsungiem, ale i indywidualne wysiłki producentów. HP i ViewSonic zapowiedziały już urządzenia Pocket PC, których cena wyniesie 299 USD. Wkrótce nastąpi też premiera handhelda Della, który - choć również pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoftu - ma kosztować zaledwie 199 USD. Do niedawna ceny komputerów naręcznych z systemem Pocket PC zaczynały się od 500 USD.

  Co nowego w IBM


  Autor: R4v | źródło: SiliconStrategies | 12:53
  Komentarzy (0)
  IBM zaprezentował nowy procesor, wykonany w technologii 0.13 mikrona i przeznaczony dla serwerów. Jest to 64-bitowy układ Power4+. Procesor pracuje z zegarem 1.2GHz i 1.45GHz, posiada 1.5MB cache L2 i 32MB cache L3, wszystko w jednej obudowie. Nowy Power4+ liczy 184 miliony tranzystorów, rozmieszczonych na powierzchni 267mm kw. Pobór mocy dla wersji 1.2GHz wynosi 70W. Procesor jest kluczowym elementem 8-mio procesorowych serwerów IBM'a i stanowi konkurencję dla układów Xeon i Itanium Intela.

  Firma przedstawiła także nową technologię wytwarzania trójwymiarowych układów scalonych. Przedstawiony prototyp jest wykonany w technologii SOI 0.13 mikrona z połączeniami z miedzi. Dzięki tej technologii możliwe jest ułożenie kilku warstw tranzystorów, w przeciwieństwie do obecnie stosowanej jednej warstwy. Ma to umożliwić przyspieszenie układu, nie zmieniając przy tym jego rozmiarów. Problem może jednak stanowić pobór energii elektrycznej, jak i odprowadzanie ciepła z niższych warstw. Szczegóły dotyczące chipów 3D, IBM przedstawi na International Electron Devices Meeting w grudniu.

  Wydrukuj zdjęcie z "komórki"


  Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 12:48
  Komentarzy (0)
  NEC Mobiling uruchamia w Japonii usługę zwaną PRIMODE, dzięki której będzie możliwe drukowanie zdjęć zrobionych przez telefon komórkowy. Firma planuje od połowy stycznia, rozpocząć instalację terminali drukujących w ogólnie dostępnych i często odwiedzanych miejscach, jak sklepy, restauracje, itp. Do marca 2004 NEC Mobiling planuje zainstalować 10 tys. takich urządzeń. Wydruk jednego zdjęcia będzie kosztować poniżej 1 USD, a firma szacuje, że użytkownicy rocznie będą drukować zdjęcia za 4 mln USD. Terminal do którego podłącza się telefon komórkowy, umożliwia użytkownikowi PRIMODE wybór konkretnego zdjęcia i wydrukowanie go. Docelowo terminale mają być wyposażone w sloty kart pamięci, co rozszerzy zastosowanie PRIMODE nie tylko na telefony komórkowe, ale także na inne źródła cyfrowego obrazu, jak kamery czy aparaty.

  Hollywood online


  Autor: DYD | źródło: 4D / Wired | 12:16
  Komentarzy (0)
  Od poniedziałku spółka Movielink - utworzona przez pięć największych hollywoodzkich wytwórni filmowych - udostępnia odpłatnie, filmy w Internecie. Firma została założona w ubiegłym roku przez Sony Pictures Entertainment, Universal Studios, Paramount Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer i Warner Bros. Uruchomiona przez Movielink usługa pozwala posiadaczom łącz szerokopasmowych na pobieranie filmów z Sieci. W chwili obecnej katalog obejmuje 170 tytułów - od filmów dość nowych, jak "Piękny umysł" czy "Harry Potter i kamień filozoficzny", po klasyki w rodzaju "Barbarelli". W przyszłości nowe tytuły będą wprowadzane do oferty w sześć tygodni po wydaniu filmu na płycie DVD. Cena za pojedynczy tytuł wynosi od 1,99 do 4,99 USD. Skompresowane pliki mają średnią objętość 500MB, co przy popularnych w USA łączach o dużej przepustowości oznacza nie więcej niż godzinę pobierania. Jakość obrazu jest porównywalna z kasetą VHS, filmy można odtwarzać na programach Microsoft i RealNetworks. Na razie z usługi mogą korzystać tylko użytkownicy z USA. » czytaj dalej

  "Breloczki" USB - rynkowy hit?


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 12:09
  (1)Komentarzy (1)
  Rynek miniaturowych kart flash wtykanych w port USB w ciągu najbliższych lat będzie dynamicznie rosnąć i w roku 2006 osiągnie wartość 3,8 mld USD - wynika z raportu Semico Research. Breloczki - bo w takiej formie najczęściej produkowane są małe karty - trafiły już do oferty największych producentów jak Dell czy HP. Najczęściej mają pojemność 16 lub 32MB. Po umieszczeniu karty w porcie USB, komputer rozpoznaje ją jako zewnętrzny dysk.

  Według Semico, rynek breloczków USB będzie rósł w tempie aż 130% rocznie - od 10 mln sztuk o wartości 100 mln USD w tym roku, do 50 mln sztuk wartych 3,8 mld USD w roku 2006. Jak z tego widać, breloczki flash mają szanse już wkrótce wyprzeć archaiczne dyskietki. Semico przewiduje, że pomimo rosnącej popularności nagrywarek CD-R, "breloczki" rozpoczną boom na układy flash NAND, które nie pozwalają na uruchamianie programów, ale są tanim nośnikiem pamięci. Standardowe breloczki USB mają być coraz tańsze, już wkrótce cena modeli 16MB spadnie do około 15 USD.

  Wirus z ... Kaspersky Labs


  Autor: DYD | źródło: 4D / The Register | 12:02
  (5)Komentarzy (5)
  Firma Kaspersky Labs stała się źródłem najnowszego robaka mailowego Braid. W nocy z czwartku na piątek hakerzy włamali się na stronę firmy i rozesłali do osób z antywirusowej listy mailingowej wiadomość zawierającą zainfekowany załącznik. Kaspersky Labs potwierdziło, że dokonano włamania na stronę firmy, a rozesłane wiadomości były zainfekowane. "Atak przeprowadzony przez grupę hakerów doprowadził do rozesłania osobom z listy mailingowej naszej firmy wiadomości, zawierającej aktualnie wykrytego robaka Bridex (Braid)".

  Kaspersky Labs przeprosił za zaistniałe problemy i polecił skasowanie feralnej wiadomości. Autentyczny mail rozsyłany do abonentów firmy nie posiada załączników. Równocześnie firma zobowiązała się do kontroli swoich procedur bezpieczeństwa. Kaspersky Labs tłumaczy się tym, że obecnie wiele dużych rządowych i komercyjnych instytucji stało się ofiarą ataków hakerów. " W ciągu kilku ostatnich lat, Kaspersy Labs wyrósł na jednego z wiodących ekspertów antywirusowych, co wzmogło zainteresowanie hakerów naszą firmą. Codziennie notujemy kilka prób penetracji naszych systemów obronnych" - powiedział Eugene Kaspersky - Szef Anty-VirusResearch w Kaspersky Labs. » czytaj dalej

   
  Poniedziałek 11 listopada 2002

  Intel cofnie licencję dla SIS?


  Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 15:10
  (4)Komentarzy (4)
  Intel zamierza mocno zainwestować w produkcję półprzewodników. Aby utrzymać zysk, w ostatnio trudnym okresie, firma ma zamiar po prostu sprzedawać więcej. Oznacza to przeznaczenie większej części budżetu na maksymalne rozkręcenie możliwości produkcyjnych fabryk, kosztem np. laboratoriów. Intel posiada już zdecydowaną przewagę w procentowym udziale w rynku procesorów nad AMD, teraz zamierza wzmocnić pozycję swoich chipsetów. Firma stara się zwiększyć popyt na własne rozwiązania, eliminując konkurencję z obszaru platformy Pentium 4. VIA Technologies jest już po uszy w kłopotach prawnych. Co więcej, większość producentów płyt głównych zaprzestała już rozwijania linii produktów opartych na jej układach. Regularnie traci swój udział w rynku chipsetów dla P4, przez brak stosownej licencji na magistralę QDR. Na jej wykupienie zdecydował się natomiast SIS, który cały czas pozostaje konkurencyjny.

  Licencjodawca ma jednak do firmy SIS poważne zarzuty. Pierwszy problem dotyczył „nielegalnej” częstotliwości taktowana magistrali – 533 MHz w chipsecie 645DX. Oficjalnie układ ten według informacji producenta jej nie obsługuje. Poważniejszy spór wynikł jednak z innego powodu. Otóż SIS sprzedał pewną partię swoich układów tajwańskim producentom pod nazwą „XP4”, dzięki czemu uniknął opłaty licencyjnej. Teraz może się to okazać motywem dla Intela, którego nie zawaha się wykorzystać, nie przyznając firmie SIS licencji na magistralę QDR 667 MHz. Cały czas są to jednak nieoficjalne przecieki, które nie zostały potwierdzone przez żadną ze stron. Wydają się one jednak bardzo prawdopodobne. Decydując się na taki krok Intel uzyska praktycznie monopol na układy dla P4 na rdzeniu Prescott. SIS pozostanie bez licencji, przez co legalnie będzie mógł rozwijać jedynie swoje stare chipsety. Oczywiście oznacza to stopniowe ustępowanie z rynku tej firmy.

  ECS idzie w ślady konkurencji


  Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 14:10
  Komentarzy (0)
  Producenci płyt głównych coraz częściej wkraczają na rynek kart graficznych. Spośród wielkiej czwórki (ASUS, MSI, Gigabyte, ECS) jedynie ten ostatni do tej pory nie zdecydował się na taki krok. Według informacji The Inquirer, ECS poważnie planuje jednak wejście na ten rynek. Karty firmy, znanej głównie z najtańszych płyt głównych, mają aspiracje zasilić segment high-end. ECS poza epizodem z Xabre, nigdy wcześniej nie produkował kart graficznych, także ciężko przewidzieć czego możemy się po nich spodziewać. Firma nie wybrała jeszcze, czy skorzysta z chipów ATI czy Nvidii. Nie oznacza to jednak zaprzestania współpracy z SIS, Xabre 600 od ECS’a jest nadal planowane.

  NV28M na jesiennym Comdexie


  Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 13:59
  Komentarzy (0)
  Tegoroczne targi Comdex Fall będą raczej należały do Nvidii. Graficzny gigant planuje już pierwszego dnia (poniedziałek, 18 listopada) zaprezentować układ NV30. Nie będzie to jednak jedyna nowość tej firmy podczas targów. Radeon Mobility 9000 jest aktualnie najszybszą kartą dla notebooków, w większości testów wyprzedza Geforce 4 Go. Nvidia odpowie laptopową wersją NV28 z obsługą AGP 8x. Wersja „M” będzie identycznym układem jak jej starszy brat, obniżone zostaną jedynie taktowania do poziomu 200/200 MHz (DDR). Po raz pierwszy procesor graficzny dla desktopów wyląduje w przenośnych komputerach poddany tak małym zmianom. NV28M o powierzchni 35x35mm, będzie miał z pewnością wysokie zapotrzebowanie prądowe, co może drastycznie odbić się na czasie życia baterii notebooka. Ponadto, nowy GPU Nvidii będzie w stanie dostarczyć sygnał wizyjny kompatybilny z panelami LCD w laptopach jedynie przy pomocy dodatkowego układu.

  Nowy Athlon dla notebooków


  Autor: Jasiek | źródło: AMD | 13:26
  (3)Komentarzy (3)
  AMD zaprezentowało dzisiaj nowy procesor dla notebooków. Jest to Mobile Athlon 2200+ (1,8 GHz). Będzie on produkowany w Dreźnie, w technologii miedzianych ścieżek, w wymiarze technologicznym 0,13 mikrona. Pierwsze notebooki w Europie, które wykorzystają nowy układ AMD, to produkty Fujitsu-Siemens. Firma Time z Wielkiej Brytanii oraz Epson Direct wypuszczą laptopy z tym procesorem nieco później, jeszcze w listopadzie. W USA pierwsze notebooki uzbrojone w Athlona 2200+ przedstawi firma HSN. W oświadczeniu prasowym AMD padła cena $186, przy zamówieniu na 1000 sztuk. Zapowiada to najprawdopodobniej zupełnie nową ofertę cenową na Mobile Athlony 1800-2000+, których aktualne ceny leżą w przedziale $196-$345.

  Xabre 600 opóźniony


  Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 13:24
  Komentarzy (0)
  Rodzina układów SIS Xabre miała swoją światową premierę latem tego roku. Na dzień dzisiejszy, karty oparte o chip Xabre 400 są już dobrze dostępne także w Polsce. Najmocniejsza wersja Xabre, według planów, miała być taktowana 300/300 MHz (DDR) i zadebiutować we wrześniu. SIS wyraźnie jednak zwolnił tempo pod koniec tego roku. Ostatnie doniesienia wskazują, że pierwsze Xabre 600 pojawią się najwcześniej pod koniec listopada. Dodatkowo zapowiadane zegary stopniały już do 275/275 MHz, co będzie wzrostem jedynie o 25 Mhz w stosunku do Xabre 400. Niestety po dość udanej premierze, firma SIS najwyraźniej dotkliwie odczuwa ostrą konkurencję na rynku GPU graficznych. Aby się na nim utrzymać zdecydowanie potrzebne będzie coś bardziej przekonywującego niż wciąż przekładane Xabre 600.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2020, TwojePC.PL