Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 14 czerwca 2002  
    

Test Pentium 4 B, czyli ptak bez skrzydeł


Autor: Lancer | 17:26
(29)Komentarzy (29)
Kilkanaście dni temu w moje ręce wpadły dwa najszybsze procesory Pentium 4, taktowane zegarami 2,4 i 2,53GHz. Oba układy należą do nowej rodziny procesorów przystosowanych do pracy z szybką 133MHz szyną danych. Owe układy prezentują sobą wszystko co nam przyjdzie do głowy z przyrostkiem "naj". Najszybsze, najwyżej taktowane...najdroższe. Wiadomo też, że 2,53GHz Pentium 4 będzie szybszy od 2,4GHz układu. Po co więc udowadniać rzeczy oczywiste? Dlatego więc niniejszy artykuł będzie o czymś innym.

Gdy zabierałem się za testy nowych cudów inżynierii i rozglądałem się za platformą testową natrafiłem na nieoczekiwane problemy. Tak naprawdę nie ma w co włożyć tych układów. Nie ma po prostu płyty, która mogłaby pokazać cały potencjał procesorów. Właśnie temu zagadnieniu chciałbym poświecić ten artykuł. Postaram się odpowiedzieć na pytanie w co można włożyć Pentium 4 (szyna danych 133MHz ) i co z tego wyniknie. Moje rozważania poprę odpowiednimi wynikami testów rzeczywistych. Przeprowadziłem je na trzech typach intelowskich układów sterujących. Chipset i845D osadzony na płycie ENMIC 4BCX+ dostarczonej prze firmę Amado, Gigabyte GA-8IGX na i845G, którą przysłała firma ACT. Zaś i850E reprezentowała oryginalna, referencyjna konstrukcja samego Intela, dostarczona podobnie jak procesory przez oddział Intel Polska» czytaj dalej

GAINWARD GeForce4 PP! Ultra/650 już taniej


Autor: DYD | źródło: MMV | 17:15
(4)Komentarzy (4)
Pierwszego spadku cen doczekały się nowe karty GAINWARD oparte na układzie GeForce4 Ti4200: Model GAINWARD GF4 PP! Ultra/650 można teraz nabyć już za 799 zł! Karta, o atrakcyjnym czasie dostępu do pamięci 3.5 ns, pracuje z częstotliwościami: rdzenia: 250 MHz i pamięci: 513 MHz. Jeszcze bardziej, bo o ponad 150 zł spadła cena GAINWARD GF4 PP! Ultra/650 XP Golden Sample i wynosi obecnie 1099 zł. Wersja GS wyposażona jest w moduł VIVO, wyjścia TV i DVI, a jej domyślne taktowanie to: rdzenia: 250 MHz i pamięci: 520 MHz.

Nowe napędy Fujitsu MO pod USB


Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:01
Komentarzy (0)
Na początku czerwca Fujitsu zapowiedziało wypuszczenie nowej rodziny napędów magneto-optycznych DynaMO z interfejsem USB 2.0 o pojemności 2.3 GB, 1.3 GB i 640 MB. Są one o 40-razy szybsze od swoich poprzedników, wykorzystujących interfejs USB 1.1. Współpracują zarówno z komputerami PC, Mac, jak i notebookami. Wszystkie napędy charakteryzują się też większą prędkością obrotową - 5455 RPM oraz krótszym średnim czasem dostępu - 19 ms. W zależności od pojemności będą posiadały pamięć cache o pojemności 2 MB lub 8 MB, co znacznie przyśpieszy zewnętrzny transfer danych pomiędzy napędem a magistralą USB 2.0.

Bardzo ważną cechą nowych urządzeń są ich bardzo małe wymiary: 34 x 122 x 162 mm, które umożliwiają bardzo łatwe przenoszenie oraz bardzo ładna obudowa w kolorze szary metalic. Wszystkie napędy DynaMO charakteryzują się unikatową technologią zapisu magnetycznego danych w warunkach krytycznej temperatury otrzymywanej za pomocą wiązki lasera. Dzięki temu dane zapisane na nośniku MO są całkowicie oporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: wstrząsy, woda, kawa, pole magnetyczne, promienie słoneczne, wysokie temperatury itp. Dzięki temu, technologia ta uważana jest za najbezpieczniejszą w dziedzinie archiwizacji i przechowywania danych. Napędy dostępne będą na polskim rynku w połowie września niestety ceny nie są jeszcze znane.

Podziękowania ze szkoły w Korzybiu


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:40
(2)Komentarzy (2)
Kawałek czasu temu (koniec grudnia-styczeń), jeden z naszych Czytelników rozkręcił skromną akcję pomocy dla jednej ze szkół pod Słupskiem. Niektórzy z Boardowiczów odpowiedzieli na tą akcję, czego efektem stało się przekazanie części komputerowych od Boardowiczów i ludzi "nie zrzeszonych" dla pracowni informatycznej w szkole podstawowej w Słupsku. Niniejszym pragnę złożyć podziękowania przede wszystkim inicjatorowi pomysłu oraz darczyńcom. Cieszę się również, że pośrednio nasz serwis przyczynił się w tej szczytnej akcji.

Oficjalna data premiery Warcraft III ujawniona


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:28
(3)Komentarzy (3)
Firma CD Projekt podała do publicznej wiadomości datę premiery Warcraft III: Reign of Chaos! Wielki dzień dla wszystkich polskich graczy nastąpi piątego lipca 2002! Z kolei w oficjalnej zapowiedzi dowiadujemy się, że 4.5 miliona kopii tej nadchodzącej strategii pojawi się w sklepach na całym w świecie od 3 lipca. CD Projekt dodaje, że jakość polonizacji będzie jedną z najlepszych, jakie kiedykolwiek wykonano w naszym kraju. Nad polską wersją Warcraft III PL pracowali znakomici specjaliści z różnych dziedzin na tłumaczach począwszy a na testerach skończywszy. Miejmy nadzieje, że obietnice wydawcy pokryją się z rzeczywistością. Warcraft III PL będzie kosztował 129,90 PLN. Dodatkowo do pudełka zostanie dołączona płyta Audio CD ze ścieżką dźwiękową z gry oraz drzewko rozwoju technologicznego.

Nowy projektor DLP firmy LG


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:13
(1)Komentarzy (1)
Wrocławska firma ProAUDIO-AVT wprowadza do swojej oferty nowy projektor firmy LG. Model RD-JT20 jest doskonałym rozwiązaniem dla klienta poszukującego lekkiego i wydajnego projektora w bardzo dobrej cenie. Jednostka wykonana jest w technologii DLP i pracuje w rozdzielczości XGA (1024x768). Przy jasności 1100 ANSI oferuje bardzo wysoki kontrast 600:1. Projektor oferuje szeroką gamę przydatnych opcji, w tym korektę efektu Keystone'a, funkcję obraz w obrazie (PIP), cyfrowy zoom i stopklatkę. Posiada również zintegrowany głośnik o mocy 1W. Zastosowany przez firmę LG układ optyczny sprawia, że RD-JT20 jest projektorem niezwykle elastycznym - pracując w odległości od 1,5 do 10 m od ekranu, pozwala na uzyskanie obrazu o przekątnej od 0,55 m do 7,6 m. Dzięki temu równie dobrze sprawdza się w sali konferencyjnej i w warunkach domowych. Projektor LG RD-JT20 waży zaledwie 1,7 kg . Na uwagę zasługuje niski poziom poboru mocy, który nie przekracza 185W. Hałas generowany przez projektor wynosi poniżej 36 dB Produkt dostępny jest w ofercie firmy ProAUDIO-AVT- (www.proaudio.pl) w cenie 14 396 zł (cena brutto). Urządzenie jest objęte 24-miesięczną gwarancją.

Lukratywny kontrakt IBM-a


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:02
Komentarzy (0)
Firma IBM zdobyła lukratywny kontrakt na dostarczanie kilku tysięcy serwerów i komputerów dla centrów cyfrowej obróbki zdjęć, które Fuji Photo uruchomi w USA. Serwery IBM x220 pracujące pod kontrolą systemu Windows 2000 będą pracować w zakładach Fujifilm. Ich klienci będą mogli samodzielnie przetwarzać i drukować obrazy w formacie cyfrowym. Oczywiście obsługiwane będą nie tylko pliki z aparatów cyfrowych (przechowywane na kartach flash, płytach CD-R, dyskietkach, a także przesyłanych Internetem), ale też ze zwykłych filmów.

Nie podano dokładnej liczby sprzętu, który dostarczy IBM. Biorąc jednak pod uwagę, że sieć zakładów Fuji w USA jest bardzo rozbudowana, a komputery IBM trafią także do mniejszych sieci zakładów fotograficznych (posiadających umowę partnerską z Fuji), można wnioskować, że liczba ta będzie nie mniejsza niż kilka tysięcy.

Jak efektownie zniszczyć laptopa


Autor: R4v | 11:28
(2)Komentarzy (2)
Brytyjski ubezpieczyciel komputerów, firma Complete Computer Cover, przedstawiła listę najdziwniejszych i najzabawniejszych przypadków zniszczenia laptopów w ciągu ostatnich 5 lat. Na czele listy znajduje się student z Yorkshire, którego komputer poszybował z mostu prosto do rzeki. Student twierdził, że został popchnięty przez kolegę i zadał sobie trochę trudu, aby dokładnie rozrysować całą sytuację. Drugie miejsce zajmuje komputer trafiony żelazkiem przez matkę właściciela. Podobny przypadek jest na 9 miejscu, jednak tutaj winnym jest książka, która spadła na klawiaturę. Trzecie miejsce zajął pies, który przegryzł kable zasilający powodując zawarcie w notebooku. Psu nic się nie stało. Czwarte miejsce to rozjechanie laptopa samochodem. Z kolei na szóstym miejscu wylądował człowiek, który położył komputer na dachu swojego samochodu i zapomniał o nim. Na piątym miejscu uplasowało się zalaniem mlecznym shakem. Pełna lista znajduję się pod tym adresem.

nVidia przedstawia Cg


Autor: R4v | 11:17
(1)Komentarzy (1)
nVidia przedstawiła nowy język programowania Cg. Cg, czyli C for graphics, ma ułatwić tworzenie realistycznej trójwymiarowej grafiki w czasie rzeczywistym za pomocą shaderów. Ma on pozwolić na osiągnięcie akcelerowanych efektów, jakie były dotychczas dostępne jedynie w trybie software'owym. W opracowaniu specyfikacji ma swój udział Microsoft, który zamierza zaimplementować kompatybilny High Level Shading Language w DirectX9. nVidia wypuściła także wersję beta 1.0 zestawu dla programistów Cg Toolkit. W jego skład wchodzi kompilator z wersjami dla jednostek vertex i pixel shader. Wersja dla vertex shadera obsługuje DirectX8 i OpenGL 1.4, natomiast pixel działa tylko z DirectX8. Do tego dochodzi specyfikacja języka, biblioteki, browser, instrukcja obsługi i przykładowe programy. Wraz z układem NV30 ma się pojawić Cg Toolkit 2.0. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie nVidii oraz na stronie cgshaders.com.

ATi Catalyst


Autor: R4v | 11:08
Komentarzy (0)
ATi opracowało nowe drivery dla kart z serii Radeon. Noszą one nazwę Catalyst. Z nowości można wymienić SMARTGART, czyli narzędzie diagnostyczne, które ma zapewnić maksymalną stabilność pracy. Nowe są także panele kontrolne Direct3D i OpenGL. Wprowadzono także nową wersję HydraVision 3.1 i MultiMedia Center 7.7 a także Remote Wonder 1.2 z plug-inami dla Winampa i PowerPointa. Karty z serii Radeon 8500 będą miały też możliwość obsługi HDTV. Pakiety przeznaczone dla Windows XP/2000/9x/ME są już do pobrania ze stron ATi. Wersja dla XP jest dostępna na te j stronie, użytkownicy Windows 2000 powinni zajrzeć na tą stronę, natomiast posiadacze Windows 9x/ME mogą zajrzeć tutaj.

 
Czwartek 13 czerwca 2002

ATI stawia na set-top boxy


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:42
Komentarzy (0)
Jeden z czołowych producentów układów graficznych - kanadyjska firma ATI - kupuje zajmującą się komunikacją szerokopasmową firmę NxtWave Communications. Przejęcie, które zostanie sfinalizowane do 28 czerwca, będzie kosztować ATI 20 mln USD w gotówce. NxtWave jest właścicielem szeregu patentów dotyczących układów przeznaczonych dla set-top boxów, z którymi to urządzeniami Kanadyjczycy wiążą coraz większe nadzieje. Biorąc pod uwagę, że ATI współpracuje już w tej sferze z takimi firmami jak Pace-Micro Technology i Scientific Atlanta, kolejna inwestycja dowodzi, że telewizja cyfrowa ma być w przyszłości - według założeń szefów ATI - jednym z głównych źródeł dochodów firmy. ATI planuje połączenie technologii NxtWave z chipsetami XILLEON - układami typu "all-in-one", przeznaczonym dla sprzętu obsługującego telewizję cyfrową.

NEC: energooszczędny chip-kodek MPEG2


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:11
Komentarzy (0)
Firma NEC opracowała chip umożliwiający kodowanie i dekodowanie MPEG2, charakteryzujący się najniższym poborem mocy spośród rozwiązań tego typu dostępnych obecnie na rynku. Układ znajdzie zastosowanie w szerokiej gamie produktów przenośnych - od notebooków po kamery cyfrowe. Nowy układ, oznaczony symbolem uPD61151/52, obsługuje kompresję MPEG2 zużywając średnio zaledwie 330mW - niespełna jedną trzecią poboru mocy wcześniejszego kodeka firmy NEC. Dzięki tak radykalnemu ograniczeniu "apetytu" na prąd, nowy układ pomoże przyspieszyć rozwój mobilnych platform obsługujących obraz i dźwięk wysokiej jakości. Zapotrzebowanie na układy tego typu systematycznie rośnie, odkąd w roku 1999 firma NEC opracowała pierwszy na świecie koder MPEG2 dla nagrywarek D-VHS i DVD.

Dziś kodowanie MPEG2 znajduje zastosowanie także przy bezprzewodowej transmisji przekazu audio-wideo. Jednak jak dotąd - ze względu na wysoki pobór mocy - układy tego typu trafiały głównie do sprzętu stacjonarnego, takiego jak np. set-top boxy. Za sprawą nowego produktu NEC, sytuacja ta ulegnie zmianie. 273-pinowy układ ma wymiary 15 x 15 mm i może współpracować z energooszczędnymi układami SDRAM 2.5V. Wspiera większość algorytmów kodowania dźwięku, w tym MP3, WMA, AAC i Dolby Digital. W chwili obecnej dostępne są egzemplarze testowe, masowa produkcja uPD61151/52 ruszy we wrześniu. Do roku 2003 NEC planuje osiągnąć produkcję na poziomie 200 tys. sztuk miesięcznie.

Udoskonalony GPS


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:03
Komentarzy (0)
Spółka Seiko Epson opracowała nową technologię pozycjonowania, która pozwala na prawidłowe funkcjonowanie modułów GPS nawet w miejskiej zabudowie lub w sytuacji, gdy użytkownik znajduje się w budynku. Do tej pory odbieranie sygnału GPS w takich warunkach było poważnie utrudnione - dostępne na rynku rozwiązania charakteryzują się czułością nie przekraczającą z reguły 140dBm, co oznacza, że np. w okolicy wysokich budynków gubią sygnał. Produkt Seiko Epson oferuje czułość na poziomie 155dBm, co ma gwarantować prawidłowe funkcjonowanie w każdych niemal warunkach. Konstruktorzy nowego modułu chwalą się, że oferuje on pozycjonowanie z marginesem błędu wynoszącym zaledwie od 1 do 3 m w wypadku otwartych przestrzeni i od 5 do 30 m w wypadku wnętrz. Produkty wykorzystujące rozwiązanie Seiko Epson trafia na rynek jesienią. Znajdą zastosowanie w telefonach komórkowych, handheldach, systemach nawigacyjnych, a nawet aparatach cyfrowych.

Cyfrowa muzyka tanieje


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:28
(4)Komentarzy (4)
Universal Music Group i Sony Music Entertainment - chcąc odciągnąć internautów od nielegalnych, bezpłatnych systemów wymiany plików muzycznych - zapowiadają obniżenie cen i dodatkowe możliwości dla wszystkich tych, którzy za muzykę w formacie cyfrowym zdecydują się zapłacić. Latem Universal udostępni w Sieci dziesiątki tysięcy utworów ze swojego amerykańskiego katalogu. Pojedyncze pliki będą oferowane w cenie 99 centów, całe albumy - 9,99 USD. Będą one oferowane za pośrednictwem sieci Liquid Audio, która oferuje tzw. technologię zarządzania prawami autorskimi do utworów formacie cyfrowym. Oznacza to, że opłacone pliki można - za pośrednictwem Liquid Audio - legalnie transferować do różnych urządzeń, np. przenośnych odtwarzaczy MP3. » czytaj dalej

Dell wejdzie na rynek handheldów


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:13
Komentarzy (0)
W Internecie pojawiły się informacje, że Dell zamówił na Tajwanie 1,2 mln komputerów naręcznych. Nie ma pewności, kto zrealizuje zlecenie amerykańskiego giganta - wymienia się firmy takie jak High Tech Computer, Mitac, Wistron i Compal. Każdy z trych producentów zaprezentował podczas targów Computex swoje propozycje komputerów naręcznych i prawdopodobnie jedno z tych urządzeń będzie sprzedawane wkrótce jako produkt Della. Wejście Della na rynek handheldów nie będzie niespodzianką - nieoficjalnie mówi się, że nowy handheld będzie rywalizował z coraz popularniejszymi produktami Compaq iPaq. Oznaczałoby to, że Dell zdecydował się na walkę w sektorze high-end - mniejszym, niż rynek komputerków Palm OS, za to znacznie bardziej dochodowym. Inna sprawa, że coraz większa oferta zaawansowanych technologicznie handheldów doprowadzi zapewne do spadku ich cen. Informację o handheldzie Della dodatkowo uwiarygodnia fakt konsekwentnego rozszerzania katalogu produktów przez amerykańską firmę. Wczoraj poinformowano, że Dell będzie firmować swoim logo również drukarki.

Żegnajcie porty szeregowe i równoległe


Autor: R4v | 12:03
(17)Komentarzy (17)
Według serwisu The Inquirer, Microsoft i Intel zamierzają usunąć raz na zawsze takie zabytki jak port szeregowy RS-232, port równoległy oraz kontroler stacji dysków. Podobny los spotkał już złącze ISA, które jest praktycznie niespotykane w nowych płytach głównych. Dla producentów peryferiów jest to oczywiście dobra wiadomość. W końcu użytkownicy będą musieli wymienić stary sprzęt, który, chociaż jeszcze działa nie będzie współpracował z nowym komputerem. Od połowy przyszłego roku z płyt głównych mają zniknąć złącza: stacji dysków, PS/2, RS-232 i ewentualnie port równoległy. Intel sugeruje też, aby producenci położyli większy nacisk na bezprzewodową sieć IEEE 802.11x, DVI, Serial ATA i Bluetooth. Do nowości mają także dołączyć FireWire i HomePNA 2.0.

 
Środa 12 czerwca 2002

Intel przyspiesza procesor Celeron do 1,80 GHz


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:37
(1)Komentarzy (1)
SANTA CLARA, Kalifornia, 12 czerwca 2002 - Firma Intel Corporation poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży procesora Intel Celeron taktowanego zegarem 1,80 GHz. Jest to najszybszy procesor Intela w segmencie tanich komputerów PC. Wykonany w procesie technologicznym 0,18 mikrona procesor Intel Celeron posiada magistralę systemową 400 MHz. Cena nowego procesora Intel Celeron 1,8 GHz w partiach po 1000 sztuk wynosi 103 USD.

Ubiegły rok nie był taki zły


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:47
Komentarzy (0)
IDC nieoczekiwanie zweryfikowało swój raport na temat sprzedaży komputerów PC w ubiegłym roku. Okazuje się, że na całym świecie sprzedało się aż o 8 mln "pecetów" więcej, niż szacowano wcześniej. Według najnowszych danych, łączna liczba sprzedanych w roku 2001 komputerów stacjonarnych, notebooków i serwerów PC wyniosła 133,5 mln sztuk, a nie - jak wcześniej podawano - 125,5 mln. Błąd w szacunkach wynika z nieuwzględnienia w poprzednim raporcie komputerów składanych przez małe firmy. Po zweryfikowaniu wyników okazuje się, że sprzedaż była słabsza od tej w roku 2000 nie o 5%, a o 4%. Pomyłka w badaniach IDC pokazuje nowe zjawisko, lekceważone do tej pory przez część analityków. Otóż okazuje się, że w trudnej sytuacji rynkowej lepiej radzą sobie małe firmy. Nieskrępowane dużymi zamówieniami i pełnymi magazynami, szybciej od gigantów branży reagują na zmiany zachodzące na rynku.

Nietypowe problemy z kibicami


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:45
Komentarzy (0)
W ubiegły piątek NTT DoCoMo musiało zablokować telefony komórkowe w całej Japonii. Powód: kibice, próbujący kupić bilety przez telefon. Gdy do sprzedaży telefonicznej wystawiono 750 biletów na mecz z Rosją, tysiące wielbicieli japońskiej reprezentacji sparaliżowało system największego operatora telefonii komórkowej w kraju. Choć bilety sprzedały się w ciągu 20 minut, to próbujący je kupić fani - nieświadomi, że jest już za późno - dzwonili jeszcze przez kilka godzin, kompletnie blokując sieć NTT DoCoMo. Aby zapobiec podobnym przypadkom, firma uruchomiła dziś system, który automatycznie będzie informował o wysprzedaniu biletów, co ma zapobiec kolejnym próbom nawiązania połączenia. Rozwiązanie zostanie przetestowane w najbliższych godzinach, gdy w sprzedaży pojawi się kilkaset wejściówek na mecz Japonia-Tunezja.

2GHz w laptopie


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:32
Komentarzy (0)
Jeszcze w tym miesiącu na rynku zadebiutuje nowy "mobilny" chip Intela - Pentium 4-M 2GHz. Przyspieszenie z poziomu 1,7GHz do 2GHz - które procesorom Pentium 4 dla komputerów stacjonarnych zajęło kilka kwartałów - w segmencie komputerów mobilnych dokona się w okresie zaledwie trzech miesięcy. Premierę Pentium 4-M 2GHz początkowo planowano na koniec roku, jednak podczas spotkania zarządu w kwietniu podjęto decyzję o jej przyspieszeniu i układ trafi na rynek jeszcze przed końcem czerwca.

Sytuacja Pentium 4-M - początkowo niemalże ignorowanego przez producentów ze względu na wysoka cenę - uległa zmianie, kiedy w kwietniu na rynek trafiły tańsze układy taktowane zegarami 1,5GHz i 1,6GHz. Dzięki temu układy z nowej rodziny powoli zastępują procesory Pentium III-M. W takiej sytuacji Intel chce postawić na wydajność. Jeszcze w tym roku mają pojawić się procesory 2,2GHz, a w pierwszym kwartale 2003 - 2,4GHz.

Oficjalne Detonatory 29.42


Autor: DYD | 14:28
Komentarzy (0)
Serwis FileFlash naprowadził nas na nowe, w pełni oficjalne sterowniki opracowane przez NVidię. Najnowsze wydanie driverów Detonators oznaczone jest symbolem 29.42. Sterowniki 29.42 datowane są 11/06/2002 i możemy ściągnąć wersję dla wszystkich systemów. Oto linki prowadzące do poszczególnych wersji systemowych najnowszych "dętków". Wszystkie wersję dostępne są także z FTP.TwojePC.pl, zapraszamy:

Jesienią nowe Palmy


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:20
Komentarzy (0)
Na jesieni Palm wprowadzi do sprzedaży trzy nowe modele handheldów - zapowiedział dyrektor firmy, Eric Benhamou. Wśród nowych urządzeń znajdzie się model oferowany w cenie 100 USD. "Cena 100 USD okazała się kluczowa dla sukcesu wielu produktów, takich jak walkman czy odtwarzacz DVD" - powiedział Benhamou. W związku z tym Palm chce wprowadzić na rynek urządzenie właśnie w tej cenie - licząc, że niewielką marżę zrekompensuje sobie dużymi obrotami. Przedstawiciele Plama oczekują, że dzięki obniżeniu ceny do takiego poziomu, handheldy poszerzą grono swoich odbiorców aż czterokrotnie. Jak do tej pory firma sprzedała 17 mln handheldów. Wprowadzenie na rynek modelu w cenie 100 USD oznacza poważne konsekwencje dla całej branży, a dokładnie: jej segmentu low-end. Obecnie najprostsze nawet handheldy - takie jak Palm m105 czy Handspring Visor Neo - kosztują w USA około 150 USD. Wprawdzie - ze względu na coraz niższe ceny kolorowych wyświetlaczy - komputery generaline tanieją, niemniej poziom 100 USD był jak dotąd nieosiągalny. » czytaj dalej

Xbox Media Player


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:16
Komentarzy (0)
Potężne możliwości konsoli Xbox wykorzystują nie tylko twórcy gier, ale i przedstawiciele szeroko rozumianej "sceny" programistycznej. Przygotowali oni program Xbox Media Player, który pozwoli użytkownikom odpowiednio przerobionej konsoli Microsoftu na odtwarzanie filmów w formacie VCD oraz plików divx. Choć program jest jeszcze bardzo niedoskonały, Microsoft już zapowiada podjęcie kroków prawnych, mających na celu zablokowanie dystrybucji aplikacji. Xbox Media Player w obecnej fazie rozwoju nie obsługuje dźwięku, a obraz odtwarzany jest zbyt... szybko. Jednak już teraz nie ma wątpliwości, że Xbox nie powinien mieć najmniejszych problemów z obsługą ulubionego formatu pirackich kopii filmowych i przygotowanie w pełni funkcjonalnej wersji jest tylko kwestią czasu. Zbliżona do komputera PC architektura konsoli Microsoftu czyni z niej wyjątkowo łakomy kąsek dla wszelkiego typu hakerów. Ponadto jest to obecnie najtańszy dostępny na rynku sprzęt o tak dużych możliwościach. Wśród kolejnych programów, które zapowiada x-boxowa "scena", znajdują się dekodery plików MP3, symulatory innych konsol a nawet system operacyjny Linux.

Notebook ASUS seria L3800C


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:11
Komentarzy (0)
Firma Pronox Technology S.A. wprowadziła do sprzedaży notebook ASUS seria L3800C z procesorem Intel Pentium 4 z zegarem 1,6 GHz (max 2 GHz), pamięcią 256 MB DDR, HDD 30GB oraz wbudowanym napędem CD-ROM/DVD/CD-RW i FDD. Notebook wyposażony jest w kartę graficzną ATI Mobility M7-P 32MB DDRAM z możliwością rozbudowy do 1024MB z wykorzystaniem technologii RADEON. Komputer posiada 15" aktywną matrycę SXGA. Dzięki zastosowaniu technologii ASUS Power Gear użytkownik może sam definiować osiągi i zapotrzebowanie baterii przez wybór jednego z 4 trybów zasilania. Opcjonalnie notebook można wyposażyć w bezprzewodową kartę sieciową 802.11b, GPRS i Bluetooth. Notebook ma dwuletnią międzynarodową gwarancję. Cena modelu w wersji podstawowej wynosi 6 899 zł netto.

Największe zmiany cen na Giełdzie Komputerowej w Warszawie


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:04
Komentarzy (0)
Na Warszawskiej Giełdzie Komputerowej zaczął się zwiększać ruch. Od kilku lat można zauważyć, że właśnie przełom maj/czerwiec jest najgorszy dla sprzedających. Na szczęście (dla klientów) najbliższy czas - do końca wakacji jest raczej czasem obniżek. Przypominamy, że kupując na giełdzie można się targować, więc z takich cen można jeszcze trochę zejść. A oto największe zmiany cen z WGK:
 • procesor Intel Pentium 4 2.26GHz FSB533 OEM 1300PLN (-150PLN)
 • karta graficzna Creative GF4 Ti4400 128MB TV 1240PLN (-20PLN)
 • dysk twardy WD Caviar 100GB 8MB cache 880PLN (-20PLN)
 • nagrywarka Lite-ON 40/12/48 IDE BOX 390PLN (-40PLN)
 • napęd DVD Asus 16x BOX 300PLN (-10PLN)
 • monitor LG 17" 795FT Flatron Plus 990PLN (-40PLN)
 • procesor AMD Duron 1200MHz 270PLN (+10PLN)
Więcej na stronie giełdy - wgk.waw.pl. Na serwisie odbywa się właśnie maraton 6 konkursów, jeszcze w 3 masz szansę na wygranie mnóstwa nagród.

 
Wtorek 11 czerwca 2002

Przyszłość gier sieciowych


Autor: DYD | źródło: 4D | 20:23
Komentarzy (0)
Firma DFC Intelligence opublikowała raport prognozujący przyszłość rynku gier online. Z raportu "The Online Game Market 2002" wynika, że do roku 2006 w sieci będzie grać już 114 mln osób - z tego 23 mln z użyciem konsol. Podstawowe czynniki stymulujące rozwój rynku interaktywnej rozrywki w Internecie to ekspansja konsol nowej generacji, w tym inicjatywa Xbox Live - największa inwestycja w historii branży. W ciągu ostatniego roku najbardziej spektakularnym sukcesem była gra "Dark Age of Camelot" produkcji Mythic Entertainment. Jej powodzenie sprawiło, że coraz więcej firm pracuje nad tytułami przeznaczonymi do rozgrywek online. W drugiej połowie roku wydarzeniem będzie zapewne sieciowa wersja jednego z najpopularniejszych tytułów ostatnich kilkunastu miesięcy - "The Sims". Według innych badań, przeprowadzonych przez firmę Gartner, w roku 2005 gry sieciowe będą generować roczny obrót na poziomie 2,6 mld USD.

Nowy Palm OS


Autor: DYD | źródło: 4D | 20:15
Komentarzy (0)
Palm ukończył pracę nad nową, oznaczoną numerem 5.0, wersją swojego systemu operacyjnego. Razem z "piątką" Palm przenosi się na nowe, szybsze procesory z architekturą ARM. Dlatego z Palm OS 5.0 jak na razie nie będą mogli skorzystać użytkownicy wcześniejszych edycji Palm OS, a jedynie programiści przygotowujący aplikacje dla urządzeń, które trafią na rynek w przyszłości. Przy rozwoju Palm OS 5.0 postawiono na rozszerzenie możliwości multimedialnych, poprawę bezpieczeństwa i obsługę komunikacji bezprzewodowej. Choć szefowie PalmSource (oddziału Palma odpowiedzialnego za rozwój i licencjonowanie systemu Palm OS) mówią o "kamieniu milowym", to w Internecie pojawiły się plotki, że prawdziwy przełom nastąpi dopiero w kolejnej edycji Palm OS, która miałaby pojawić się dopiero za rok. Jego autorami ma być nowa grupa developerska, w skład której wchodzą programiści ze słynnej firmy Be, którą Palm przejął w listopadzie 2001.

Omijanie reklam - nielegalne?


Autor: DYD | źródło: 4D | 20:01
Komentarzy (0)
Electronic Frontier Foundation ostrzega, że przemysł rozrywkowy przygotowuje kolejny atak na wolność mediów cyfrowych. Jeśli amerykański Kongres zaakceptuje przygotowywaną przez senatora Ernesta Hollingsa ustawę Consumer Broadband and Digital Television Promotion Act, producenci magnetowidów cyfrowych i multimedialnych set-top boxów znajdą się w tarapatach. Przedstawiciele Hollywood chcą zablokować możliwość omijania reklam oraz przesyłania plików z programami telewizyjnymi - a takie możliwości dają powyższe urządzenia. Bojąc się bezpośredniego ataku na klientów, forsowane są rozwiązania prawne, które pozwolą na wytoczenie procesów producentom. Nowy akt prawny ma być początkiem dużej kampanii, wymierzonej w producentów sprzętu i oprogramowania, które podobno obniżają zyski branży rozrywkowej. Chodzi o wszelkie rippery, systemy kopiowania i wymiany plików. Wygląda więc na to, że cyfrowe odpowiedniki powszechnie stosowanych rozwiązań mogą zostać wyjęte spod prawa. » czytaj dalej

Nowe zewnętrzne nagrywarki SONY


Autor: DYD | źródło: Alstor | 15:26
Komentarzy (0)
Firma Sony poszerzyła swoją bogatą ofertę napędów optycznych o dwa nowe modele z interfejsem USB 2.0. Są to: szybka nagrywarka CRX-1950U oraz kompaktowy napęd Combo CRXP-90MU. Sony CRX-1950U (na zdjęciu) to nagrywarka o parametrach 40x/12x/48x w solidnej, estetycznej obudowie z interfejsem USB 2.0. Warto dodać, że czas zapisu płyty CD-R przy pomocy "czterdziestki" firmy SONY to zaledwie 3 minuty. Napęd tradycyjnie wyposażono w bufor o pojemności 2MB z technologią Power-Burn, chroniącą przed błędami podczas zapisu. Kolejną cechą CRX+1950U jest pełna kompatybilność z USB 1.1 oraz bogate wyposażenie zestawu Retail, m.in. oprogramowanie B's Recorder Gold w wersji dla PC i Mac.

Napęd SONY CRXP-90MU o parametrach 24x/10x/24x+8x stanowi unowocześnioną odmianę znanego, kieszonkowego Combo CRX-85U. Główną nowością w tym wypadku jest slot umieszczony w panelu przednim, przeznaczony na karty typu "Memory Stick". Wobec stale rosnącej popularności tego nośnika pomysł SONY może być entuzjastycznie przyjęty, przede wszystkim przez użytkowników aparatów cyfrowych. Poza tym model CRXP-90MU to szybsze nagrywanie płyt CD-R (maks. 24x) oraz zapis płyt CD-RW (maks. 10x). Bufor napędu posiada pojemność 8MB i współpracuje z technologią Power-Burn. W zestawie Retail znajduje się bardzo bogaty zestaw oprogramowania, m.in. B's Recorder Gold, B's Clip, MusicMatch Jukebox, PhotoBase, PhotoStudio, VideoImpression, Retrospect Express, PowerDVD. Nowe napędy trafią do sprzedaży w lipcu br. Ceny nowych nagrywarek nie są jeszcze znane.

Intel otwiera świat nowych możliwości mobilnych


Autor: DYD | źródło: CompLex | 15:02
Komentarzy (0)
Warszawa, 11 czerwca 2002 -- Podczas zorganizowanego przez Intela w Centrum Sztuki Współczesnej pokazu technologii bezprzewodowych i rozwiązań mobilnych zaprezentowano szereg nowości, które dają dziś niebywałą swobodę w świecie biznesu. Zmieniają one styl pracy, usprawniają wymianę informacji i komunikację tworząc nowe modele użytkowania technologii IT. Dają też nowe możliwości dostawcom usług. Pokaz wypełniły prezentacje firm: AvantGo, Comarch, Acer, Dell, Fujitsu Siemens Computers, HP, i Toshiba (patrz osobne informacje prasowe). Prezentowane rozwiązania mobilne składały się z komputerów przenośnych, urządzeń naręcznych typu PDA i telefonów komórkowych wykorzystujących takie technologie, jak: GSM, GPRS, Bluetooth, Wireless LAN, Wi-Fi, etc.

Wszystkie prezentowane urządzenia wyposażone były w układy firmy Intel. Co ciekawe, nie były to tylko procesory Intel Pentium 4-M, zaprojektowane specjalnie dla komputerów przenośnych, które niedawno zapoczątkowały nową generację notebooków o najwyższej wydajności, długiej pracy na bateriach i dużych możliwościach komunikacji bezprzewodowej. Oprócz wszystkich zaawansowanych technologii swojego odpowiednika dla "dużych" komputerów, procesor Intel Pentium 4-M zawiera też funkcje Enhanced SpeedStep i Deeper Sleep, specyficzne dla systemów przenośnych, które obniżają zużycie energii i umożliwiają konstruowanie cieńszych i lżejszych przenośnych komputerów PC. » czytaj dalej

Kosztowne piractwo


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:19
(8)Komentarzy (8)
Z najnowszego raportu Business Software Alliance wynika, że piractwo komputerowe nasila się - producenci oprogramowania tracą rocznie 11,75 mld USD. Piractwo wzrosło z 37% w roku 2000 do 40% w roku 2001. Najbardziej "spiraconym" krajem świata jest Wietnam - 97% używanego tam oprogramowania nie posiada licencji. Niewiele lepiej wygląda sytuacja w Chinach (94% "piratów"), Indonezji (89%), na Ukrainie (89%) i w Rosji (88%). Dla porównania - w USA zaledwie 26% programów jest używanych nielegalnie, a w Europie Zachodniej - około 37%. W Polsce odsetek pirackich programów spadł o 1% i w roku 2001 wyniósł 53%. Wciąż daleko nam jednak do naszych południowych sąsiadów - Czesi z wynikiem 43% są najbardziej "czystym" krajem w Europie Wschodniej.

PLL dla Hammerów


Autor: R4v | 12:15
Komentarzy (0)
Ostatnio dużo się mówi o procesorach Hammer firmy AMD. Tym razem firma NurLogic przedstawiła analogowy układ Phase Locked Loop wykonany w technologii SOI i przeznaczony dla Opterona i Athlona ósmej generacji. Układ ten odpowiada za zwielokrotnienie częstotliwości wejściowej i generuje sygnał zegarowy dla procesora. W tej chwili dostępne są już wersje od 266MHz do 4.8GHz. Przez ostatnich kilka miesięcy trwało opracowanie i testy układów. Nowe PLLe posiadają nową architekturę, która ma załatwić problem szumów przy bardzo wysokich częstotliwościach. Dodatkowo proces produkcyjny przeznaczony dla układów cyfrowych stwarza problemy przy wytworzeniu elementów analogowych. Aby uniknąć problemów, produkt NurLogic posiada dodatkowe filtry, których zadaniem jest skompensować szumy generowane przez inne układy elektroniczne. Wygląda więc na to, że niskie częstotliwości dotychczasowych wersji procesorów mogły wynikać z testów układu PLL.

Nano IBM


Autor: R4v | 12:09
Komentarzy (0)
IBM oficjalnie przedstawił proces umożliwiający produkcję układów w technologii 0,09 mikrona. Ma to pozwolić na stworzenie układów zawierających do 72 milionów bramek logicznych. Proces o oznaczeniu Cu-08 pozwala stworzyć układy z miedzianymi ścieżkami w technologii Silicon-On-Insulator, czyli takiej samej jak stosowana przy produkcji procesorów z serii Hammer. Nowa technologia ma pozwolić na 20% wzrost wydajności układów, przy jednoczesnym 40% spadku poboru mocy. Układy mogą posiadać osiem warstw ścieżek miedzianych, oddzielonych przez specjalny dielektryk. Dodatkowo proces Cu-08 pozwala na produkcję układów, których napięcie zasilania może się różnić w poszczególnych jego obwodach.

Newsy z Sieci w skrócie


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:02
Komentarzy (0)
 • Mam zaszczyt poinformować wszystkich czytelników serwisu TwojePC, że właśnie dzisiaj swoją działalność rozpoczął nowy serwis - SiLAB. Znajdziecie tu przede wszystkim ciekawe artykuły i recenzje, które będą przedstawiały Wam nowe produkty i technologie. Oprócz tego gwarantowana codzienna porcja wieści ze świata komputerów i krzemu. Cały czas serwis będzie się rozwijał i już niedługo będzie dostępne forum. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia SiLAB!!! Serwis dostępny jest pod adresem: www.silab.prv.pl

 • Chciałbym zaprosić serwis TwojePC.pl i wszystkich jego czytelników na nowy artykuł, który ukazał się na Dzikim Podkręcaniu. Artykuł ten to test dysku Maxtor D540X. Oto link do recenzji: www.conecta.com.pl/~dziku/

 • W ciągu ostatniego roku, w technologiach renderingu nie zachodzily wielkie zmiany. Kolejni producenci, jakby zwolnili tempa i wydawali sie byc troche rozleniwieni. Jednocześnie bardzo gwaltownie wzrastal urodzaj na rynku ukladow graficznych, gdzie do gigantycznej NVIDII dolączaly kolejne firmy. Bedąca pod ogromnym obstrzalem nowych kart graficznych ATI z ukladami Radeon 8500, NVIDIA mając "zaledwie" GeForce3 Ti500 (oparte na rdzeniu NV20), z początkiem tego roku przygotowywala sie do kolejnego uderzenia." WIĘCEJ...

 • Już za kilka dni ukaże się najnowszy, 14. numer Escape Magazine. Jak zwykle będzie można w nim znaleźć wiele ciekawych artykułów związanych z komputerami i oprogramowaniem. Szczególnie warte polecenia jest faq ABC Pamięci RAM. Ponadto dla Czytelników będzie zorganizowany konkurs z nagrodami książkowymi. Subskrycji magazynu można dokonać wchodząc na Escape Magazine albo klikając TUTAJ.

 •  
  Poniedziałek 10 czerwca 2002

  GeForce4Ti 4200 i okolice, czyli trudna sztuka wyboru


  Autor: Kris | 21:15
  (10)Komentarzy (10)
  Z przyjemnością a zarazem i ulgą mogę w końcu zaprosić wszystkich chętnych do przeczytania kompletnej już recenzji kilku kart GF4 Ti4200, które jako pierwsze pojawiły się na naszym rynku. Sytuacja zdrowotna i prośby czytelników po raz pierwszy zmusiły mnie do segmentacji artykułu ale nie spodziewałem się, że tak długo przyjdzie wszystkim czekać na kompletny tekst. Bardzo przepraszam za zaistniałą sytuację. Z drugiej strony miło mi poinformować, że oprócz pierwotnego zestawu kart doszedł do porównania również tańszy Gainward w wersji 64MB. Nie przeciągając tych mętnych wywodów zapraszam do lektury.

  XVid;-) wersja 1.5


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:23
  Komentarzy (0)
  Vetch, autor programu XVid;-) do odtwarzania filmów poinformował nas o jego nowej wersji. Oto zmiany w bieżącej wersji:
  • dodane automatyczne odtwarzanie plików wg listy. Pozycje włączone są odtwarzane wg kolejności zawsze od początku listy, po wciśnięciu przycisku 'Odtwarzaj wg listy'. Następny plik z listy jest ładowany, po zakończeniu odtwarzania bieżącego pliku. Kolejność odtwarzania plików ustawia się przyciskami 'Przesuń wyżej/niżej'
  • dodane pokazywanie w liście plików, informacji o łącznym czasie trwania filmów, oraz czasie trwania wybranych (zaznaczonych) filmów w dwóch formatach. Powyższe usprawnienia ułatwiają automatyczne nagranie wybranych filmów na kasetę VHS
  • dodana możliwość ustalania kształtu okna programu przez bitmapę kształtu, zawartą w skórce
  • dodana nowa skórka 'Smooth'
  • drobne usprawnienia
  Najnowszą wersje XVid;-) można pobrać z tej strony (726KB).

  Winamp3 3.0 Beta 3 build #476


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 17:17
  Komentarzy (0)
  Ukazała się nowa edycja trzeciej wersji Beta odtwarzacza plików dźwiękowych Winamp3 firmy Nullsoft. Wydanie nosi symbol 3.0 Beta 3 (03/06/02) build #466. Winamp3 Beta może zawierać jeszcze liczne błędy - jak każda Beta. Autorzy programu zalecają instalacje programu w innym katalogu niż wersje poprzednie Winampa z serii 2.x. Program jest nadal w fazie tworzenia i dopracowywania - Nullsoft, swoją Betę kieruje głównie do twórców skór, plug-inów i oprogramowania. Winamp 3.0 Beta 3 leży na stronie fileflash.com (2.64 MB) oraz na naszym FTP. W nowej wersji dodano odtwarzanie video, wsparcie ogg vorbis, MIDI i MOD, zmieniono działanie pop-up menu, przyspieszono ładowanie programu, wiele nowych opcji w konfiguracji i wiele innych zmian.

  VIA chciała kupić AMD


  Autor: DYD | źródło: 4D | 17:02
  (1)Komentarzy (1)
  Serwis "The Inquirer", powołując się na wiarygodne źródła z targów Computex poinformował, że w ubiegłym roku VIA Technologies poważnie rozważało mozliwość kupienia firmy AMD. Informacja jest o tyle prawdopodobna, że VIA od kilku miesięcy intensywnie zmienia swoją ofertę, jest też firmą tradycyjnie skłóconą z Intelem, którego najgroźniejszym rywalem jest właśnie AMD. Kolejny argument to fakt, że VIA wciąż jest słabo rozpoznawalna w USA, a przejęcie AMD - poza kwestiami biznesowymi - z pewnością przyniosłoby jej ogromy rozgłos. Wykupywanie amerykańskich firm to dla VIA Technologies żadna nowość - aby zwiększyć udziały w rynku, Tajwańczycy przejęli już Centaura, Cyrixa oraz pojedyncze oddziały S3 i LSI Logic. Jednak ewentualne wykupienie AMD to operacja na skalę przewyższającą wszystkie wcześniejsze przedsięwzięcia Tajwańczyków. W cieniu informacji o AMD pozostaje druga informacja, którą podał "The Inquirer" - podobno VIA jest poważnie zainteresowane kupnem innego producenta procesorów... Chodzi o Transmeta. Biorąc pod uwagę te sensacyjne doniesienia, można sobie wyobrazić, że w przyszłości rozpoczęta na rynku chipsetów rywalizacja VIA-Intel osiągnie zupełnie nowy wymiar.

  Warcraft III PL - wkrótce zostanie ogłoszona data premiery


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:29
  Komentarzy (0)
  Już wkrótce zostanie ujawniona data premiery Warcraft III - jednej z najbardziej oczekiwanych gier roku 2002. Równocześnie w ciągu kilku najbliższych dni do największych sklepów na terenie całego kraju trafią materiały reklamowe zapowiadające premierę Warcraft III: Reign of Chaos. Wśród nich znajdą się między innymi figury orków w skali 1:1 (185 cm wysokości)! Co ciekawe taki ork będzie mógł znaleźć się w domu u najwierniejszych fanów gry. W jaki sposób? Ta informacja zostanie ujawniona już wkrótce.

  Komputer przewidział...


  Autor: DYD | źródło: 4D | 16:21
  (1)Komentarzy (1)
  Porażka Francji z Senegalem w inaugaracyjnym meczu piłkarskich Mistrzostw Świata, dla wszystkich była niespodzianką. Większą dla bukmacherów, mniejszą dla... programu komputerowego, stworzonego przez Henry Stotta, matematyka z uniwersytetu w Warwick (Wielka Brytania). Program Stotta - Glover Automated Results Indicator (GARI) - powstał na zamówienie BBC. Jest to statystyczny model symulujący wyniki każdego meczu mistrzostw. I choć daleko mu do doskonałości, jego autor chwali się, że obstawiając wyniki w oparciu o sugestie GARI, każdy funt zainwestowany u bukmacherów przyniósłby jak do tej pory 20 pensów zysku. Model symulacji GARI opiera się na dwóch współczynnikach, które określają każdy zespół - "strenght" (siła) i "patchiness" (zdolność do sprawiania niespodzianek). Właśnie ten drugi czynnik - premiujący teoretycznie słabsze teamy - sprawia, że GARI typuje trafniej, niż większość bukmacherów. System opiera się na danych z 900 meczy eliminacyjnych i w dużym stopniu przypomina programy stosowane w bankowości, gdzie określany jest stopień ryzyka inwestycji. Na podstawie aktualnych symulacji (uwzględniających także bieżące wyniki z mistrzostw) największe szanse na zwycięstwo w turnieju mają Anglia, Argentyna i Brazylia, których szanse wahają się w granicach 10-11%. » czytaj dalej

  Nowe płaskie Samsungi 17"


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:04
  (4)Komentarzy (4)
  JTT Computer S.A. wprowadziła do oferty nowe płaskie monitory 17" CRT: Samung SyncMaster 765MB i Samsung SyncMaster 763MB. W urządzeniach zastosowano nowoczesne technologie ulepszania parametrów obrazu w tym m.in. technologię Magicbright, która umożliwia optymalizowanie ustawienia jasności obrazu, dzięki czemu przy każdym rodzaju wykorzystywanych aplikacji użytkownik uzyskuje pożądany efekt. Monitory można łatwo przełączać w 3 tryby pracy: rozrywkowy, z jasnością 330cd/m2, dostosowany do optymalnego odbioru obrazu z wykorzystaniem DVD, TV, gier albo bogatych graficznie prezentacji; internetowy, z jasnością 200cd/m2, przy którym nieruchome obrazy mogą być oglądane przy większej jasności, podczas gdy tekst jest wyświetlany ostro i wyraźnie; tekstowy, z jasnością 150cd/m2, dostosowany do pracy z tekstem lub arkuszem kalkulacyjnym. Parametry monitora Samsung SyncMaster 763MB: » czytaj dalej

  Thoroughbred w sprzedaży


  Autor: R4v | 13:23
  (6)Komentarzy (6)
  Dzisiaj oficjalnie AMD wprowadziło do sprzedaży Athlona 2200+, wykonanego w technologii 0.13 mikrona. Procesor oparty jest na jądrze Thoroughbred, które nie różni się praktycznie niczym od poprzedniego Palomino. Także 'podkręcalność' nowego procesora nie jest rewelacyjna. Cena hurtowa wersji 2200+ to $241. Jednocześnie The Inquirer donosi o pierwszych próbkach Bartona, czyli następnego Athlona. Zasadniczą różnicą w stosunku do aktualnie sprzedawanych procesorów jest zwiększenie pamięci cache L2 do 512kB. Jednak do czasu oficjalnego wprowadzenia Bartona do produkcji Intel powinien już dysponować układem o częstotliwości 3GHz. Pozostaje więc poczekać na premierą Athlona na 64-bitowym jądrze ClawHammer, który zapowiada się bardzo obiecująco.

  Nieoficjalne drivery dla Radeona


  Autor: R4v | 13:02
  (1)Komentarzy (1)
  W Sieci pojawiły się drivery dla układów graficznych Radeon firmy ATi. Jest to zestaw w wersji 7.73 przeznaczony dla wszystkich systemów MS Windows. Pliki datowane są na 12 maja i są tylko w języku angielskim. W nowych driverach można też znaleźć wpisy dla nowych układów: RV250 i R300. Sterowniki możecie ściągnąć stąd lub około 14.00 z ftp.twojepc.pl (waga: 20.9 MB). Pamiętać należy, że jest to wersja nieoficjalna i nie wiadomo jakie mogą być efekty jej działania.

  Umowa Dell-Nanya


  Autor: DYD | źródło: 4D | 12:16
  Komentarzy (0)
  Azjatycki serwis AsiaBizTech podał, iż Tajwańska firma Nanya, specjalizująca się w produkcji pamięci DDR, będzie dostarczać swoje produkty Dellowi. Wartość kontraktu wynosi 3 mld USD. W komputerach Della znajdą się nie tylko układy pamięci pochodzące od tajwańskiego producenta, ale także płyty główne produkowane przez oddział Nanya PCB. Nanya, podobnie jak inna znana tajwańska firma VIA Technologies, należy do giganta technologicznego - Formosa Plastics. Należące do niego firmy produkują sprzęt komputerowy m.in. dla Hewlett-Packarda.

  PowerStrip 3.18 Final


  Autor: DYD | 10:05
  Komentarzy (0)
  W Sieci dostępna jest już nowa, finalna wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. Program wraz z nową wersją 3.18, która wprowadza drobne usprawnienia oferuje wsparcie dla nowych i starych układów i wprowadza garść drobnych zmian i poprawek. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z oryginalnego serwera EnTech (682 KB) lub lokalnie z działu PLIKI.

  Motherboard Monitor 5.1.9.1


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:03
  Komentarzy (0)
  Wczoraj Alexander van Kaam poinformował mnie o nowej, oficjalnej wersji (5.1.9.1) znanego programu do monitoringu parametrów płyty głównej Motherboard Monitor. Motherboard Monitor informuje między innymi o temperaturze płyty głównej, napięciach, obrotach wiatraczków i oczywiście temperaturze CPU. Obsługiwane są następujące układy: LM75, LM78, LM78-j, LM79, LM80, WinBond W83781D, WinBond W83782D, WinBond W83783S, WinBond W83627HF, Asus AS99127F, GL518SM, GL520SM, ADM9240, ADM1021, ADM1020, MAX1016, MAX1016a, FMS2701, VIA686A, THMC10, THMC50, M810L, M810LR, M810LMR. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Alexa van Kaama. Program można pobrać ze strony autora mbm.livewiredev.com lub lokalnie z naszego oficjalnego mirrora FTP w dziale PLIKI (1.91 MB).

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL