Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 18 lipca 2002  
    

UltraSparc ewoluuje


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:53
(6)Komentarzy (6)
Texas Instruments rozpoczęło produkcję układów Sun UltaSparc z wykorzystaniem nowego procesu technologicznego. Zmiana dotyczy rozmiarów płytki krzemowej, z której wycinane są procesory. Zastosowanie nowego procesu produkcji pozwoli Sunowi na zwiększenie szybkości pracy serwerów, zmaleją również koszty zakupu procesorów od TI. Dzięki temu Sun może być bardziej konkurencyjny na wyjątkowo trudnym rynku, gdzie rywalizuje z firmami takimi jak IBM, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft czy Dell.

TI umieszcza dwa procesory na jednej płytce - takie rozwiązanie zapoczątkował IBM w układach Power4. Również HP i Intel mają w planach adaptację technologi w swoich fabrykach. Procesory UltraSparc 1,05GHz są wycinane z płytek krzemowych o średnicy 200mm. TI zapowiedziało, że będzie je robić z 300 mm płytek. Dzięki temu koszt wytworzenia jednego chipa zmaleje o 30 do 40 %. "Pozwoli to na obniżenie cen przy równoczesnym zwiększeniu marży" - powiedział kierownik działu rozwoju technologii TI, Peter Rickert.

Kolejnym krokiem mają być prace nad rozwojem procesora 1,2GHz. TI zajmuje się także technologią 90 nanometrów, prace nad jej zastosowaniem mają rozpocząć się na początku przyszłego roku, a pierwszy egzemplarz o pomniejszonym wymiarze technologicznym ma ukazać się pod koniec 2003 lub na początku 2004 roku. Nadchodzący procesor UltraSparc IV ma być produkowany w technologii 120 mikronów, a UltraSparc V w technologii 90 mikronów. W niedalekiej przyszłości TI uruchomi trzecią fabrykę układów UltraSparc, w której będzie produkowana większość chipów 900MHz. Tymczasem firma Fujitsu Technology Solutions, która sprzedaje serwery unixowe z systemem operacyjnym Solaris (wyposażone w układy Sparc64-GP), zapowiedziała nowy procesor, zwiększający szybkość pracy o 30%.

CloneCD w wersji 4.0.1.10


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 13:50
(2)Komentarzy (2)
17. lipca ukazała się nowa wersja programu CloneCD, który jest rozbudowanym narzędziem do kopiowania płyt CD. Program umożliwia zapis na płycie w trybie RAW, dzięki czemu posiadamy pełną kontrolę przy nagrywaniu danych. Jeśli posiadamy nagrywarkę, która znajduje się na liście urządzeń CloneCD, otrzymamy wówczas dodatkowo możliwość kopiowania płyt CD w całości w stosunku 1:1. CloneCD 3 pracuje pod systemami Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT 4 (SP4 lub nowszy), Windows 2000 oraz Windows XP. Więcej informacji o tym oprogramowaniu do nagrywania płyt znajduje się na stronie producenta. CloneCD w wersji 4.0.1.10 można pobrać stąd lub z ftp.twojepc.pl (2.34 MB).

Radeon 9000 i 9700 oficjalnie


Autor: R4v | 13:05
(8)Komentarzy (8)
ATi wreszcie przedstawiło oficjalne informacje na temat swoich najnowszych produktów: Radeona 9000 i Radeona 9700. Ten ostatni nazywany jest przez ATi Visual Processing Unit (VPU). Jest to pierwszy układ obsługujący w pełni DirectX9 oraz najnowsze rozszerzenia OpenGL dzięki jednostkom pixel i vertex shader w wersji 2.0. Radeona 9700 wyposażono w magistralę AGP 8x, natomiast transferem danych pomiędzy 256-bitową pamięcią DDR a układem graficzny steruje technologia Hyper Z III, która ma zwiększyć przepustowość magistrali poprzez usunięcie zbędnych danych. Ciekawostką jest także użycie jednostki pixel shader do akceleracji odtwarzania filmów. Technologia ta nosi nazwę VIDEOSHADER i ma za zadanie poprawić jakość obrazu zarówno TV jak i DVD. Możliwe jest także usuwanie szumu z przechwytywanego sygnału video w locie, a także takie efekty jak rozmycie, emboss i inne w czasie rzeczywistym.

Radeon 9700 oferuje także FULLSTREAM, nowość, dzięki której pozbędziemy się 'bloków' powstałych w wyniku kompresji obrazu. Układ zapewnia wsparcie sprzętowe dla kompresji i dekompresji MPEG-2. Nie sprawdziły się więc pogłoski o akceleracji dla MPEG-4. Tradycyjnie już wygładzanie obrazu realizuje SMOOTHVISION, tutaj w wersji 2.0. Radeon 9700 128MB DDR ma być dostępny w przyszłym miesiącu, a sugerowana cena detaliczna to $399. Z kolei uboższa wersja, Radeon 9000 i 9000 Pro są już dostępne teraz. Układy te posiadają 4 potoki wykonawcze, jednostki pixel i vertex shader a także technologię SMARTSHADER. Znajdziemy tu także, podobnie jak w Radeonie 9700, technologię FULLSTREAM poprawiająca jakość wyświetlanych filmów. ATi sprzedaje kartę Radeon 9000 Pro z 64MB pamięci DDR za cenę $149.

Norwegia nie chce Microsoftu


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:33
(4)Komentarzy (4)
Rząd Norwegii poinformował, że nie zamierza odnowić kontraktu na użytkowanie oprogramowania Microsoftu w sektorze publicznym. Nie pomogło oferowane przez Microsoft 20% zniżki o wartości 27,8 mln USD - norweski minister pracy i administracji rządowej, Victor D. Norman powiedział, że rząd chce dać szansę innym firmom. "Użycie otwartego kodu źródłowego, jak np. Linuxa, będzie promować konkurencję" - powiedział Norman. Jak dotąd Microsoft kontrolował w norweskim sektorze publicznym aż 95% oprogramowania do edycji tekstu oraz 60% systemów operacyjnych i programów dla serwerów.

Już w październiku norweski rząd negatywnie wypowiadał się o nowym modelu licencjonowania wprowadzonym przez przez Microsoft. Głównym zarzutem było wywieranie na klientach presji ciągłej aktualizacji oprogramowania. Decyzja rządu to bardzo zła wiadomość dla Microsoft Norway - wpływy z sektora publicznego stanowią aż 30% dochodów firmy.

W ostatnich miesiącach można zaobserwować małą rewoltę, jaką rządy kolejnych państw organizują przeciwko polityce Microsoftu. We Francji, Niemczech, Chinach i USA rządowe serwery pracują już pod kontrolą Linuxa. Jednak prawdziwe kłopoty dla firmy z Redmond dopiero się zaczęły - 8 lipca komisja wykonawcza Unii Europejskiej przedstawiła raport obligujący rządy 15 państw członkowskich do uruchomienia programów promujących model open source. Ma to pomóc w ograniczeniu wydatków na technologie informatyczne, które w tym roku wzrosną o 28% i osiągną poziom 6,6 mld USD.

Nowinki z Macworld Expo


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:27
Komentarzy (0)
Zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami, podczas otwartej wczoraj w Nowym Jorku imprezy Macworld Expo firma Apple zaprezentowała nowego iMaca z 17-calowym, panoramicznym ekranem LCD. Oczywiście nie jest to jedyna nowość pokazywana na targach. Rozdzielczość w jakiej pracuje monitor nowego iMaca to 1440 x 900 pikseli - powierzchnia ekranu jest o 65% większa, niż w modelach 15-calowych. Komputer z procesorem PowerPC G4 800MHz, 256MB pamięci, kartą graficzną GeForce 4 MX, combo SuperDrive (DVD-R/CD-RW) i dyskiem 80GB będzie kosztować w Stanach Zjednoczonych 1999 USD.

Inną nowością pokazaną na Macworld Expo był przenośny odtwarzacz plików muzycznych iPod w wersji współpracującej z systemem Windows. Zaprezentowano też kilka nowych programów. Jednak - choć nowe produkty zostały przyjęte z entuzjazmem - sytuacja firmy nie nastraja "wyznawców" Apple zbyt optymistycznie. Kiepskie wyniki finansowe sprawiają, że firma z coraz większą desperacją poszukuje pieniędzy, równocześnie oddalając się od swoich hipisowskich korzeni. W najbliższym czasie tradycyjnie darmowe dla posiadaczy Maców usługi, takie jak skrzynki pocztowe z rozszerzeniem ".mac" oraz zestaw narzędzi internetowych, będą udostępniane odpłatnie. Coraz głośniej mówi się, że Apple ma dziś spore problemy z tożsamością - z jednej strony jest marką kultową, kojarzoną z pewną filozofią, z drugiej - produkowany przez firmę sprzęt to po prostu bardzo kosztowny symbol statusu społecznego.

Jednak szef Apple - Steve Jobs - wierzy, że firma może wykorzystać kryzys branzy do przejęcia większej części rynku PC. Dlatego - pomimo kłopotów finansowych - Apple nie ograniczy wydatków na rozwój nowych produktów oraz marketing.

Kolejne gry na ekrany


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:09
(3)Komentarzy (3)
W przeszłości to gry komputerowe chętnie korzystały z nawiązań do przebojów kinowych. Teraz trend ulega zmianie - w najbliższych miesiącach na ekrany trafią kolejne adaptacje gier. Obroty branży elektronicznej rozrywki już od kilku lat przewyższają dochody hollywoodzkich wytwórni, toteż nic dziwnego, że filmowcy coraz chętniej sięgają po motywy ze słynnych gier. Prawdziwy boom na takie filmy to zasługa "Tomb Raidera" z Angeliną Jolie w roli Lary Croft, produkcji, która odniosła ogromny sukces kasowy. Całkiem dobrze sprzedaje się również wchodzący właśnie na polskie ekrany "Resident Evil" na podstawie słynnej serii survival-horrorów. Dlatego podjęto już decyzje o kolejnych realizacjach tego typu - do kin trafią niebawem dwa filmy oparte na elektronicznych przebojach ostatnich miesięcy.

Pierwszy z nich to "Return to Castle Wolfenstein", rozgrywająca się w okresie II wojny światowej historia amerykańskiego komandosa walczącego z nazistami, którzy przy pomocy praktyk okultystycznych próbują stworzyć niezwyciężoną armię. Produkcją zajmą się Mark Gordon (producent "szeregowca Ryana") i John Baldecchi (producent filmu "The Mexican"). Druga zapowiedź to "Alien vs Predator" - sprawa o tyle zabawna, że gra powstała na podstawie wątków filmowych, a teraz to na jej kanwie powstanie film... Znane jest juz nazwisko reżysera - będzie nim znany z innego "growego" filmu ("Mortal Kombat") Paul Anderson. Zapewne nie należy się spodziewać, aby "Return to Castle Wolfenstein" i "Alien vs Predator" przeszły do historii kina, można im jednak wróżyć spory sukces finansowy - wszak niejeden gracz chętnie zobaczy przygody swoich ulubieńców na dużym ekranie.

Duże straty AMD


Autor: R4v | 12:03
Komentarzy (0)
AMD przedstawiło swoje wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Okazuje się, że firma odnotowała duże straty. Już wcześniej firma kilkakrotnie obniżała prognozowane wyniki sprzedaży z 900 milionów dolarów do 600 milionów ostatnio. Jak się okazuje, ten ostatni wynik okazał się praktycznie trafieniem w dziesiątkę. Sprzedaż zamknęła się kwotą 600,3 miliona dolarów i była niższa o prawie 40% niż w roku ubiegłym. Strata operacyjna wyniosła 296,7 miliona dolarów w porównaniu z zyskiem w wysokości 21,7 miliona w zeszłym roku. Strata netto wyniosła 184,9 miliona dolarów. W tym kwartale AMD spodziewa się wzrostu sprzedaży, zwłaszcza pamięci flash. Analitycy jednak nie spodziewają się aby firma znalazła się "nad kreską" wcześniej niż w przyszłym roku. Winą za taki stan rzeczy AMD obarcza spadek sprzedaży pecetów, głównie w Europie. Jest to też efekt wojny cenowej z Intelem.

 
Środa 17 lipca 2002

Woda w notebooku


Autor: R4v | źródło: Impress | 13:40
Komentarzy (0)
Hitachi zaprezentowało swój notebook Flora 270W chłodzony cieczą. W ten sposób udało się w znaczącym stopniu wyciszyć komputer, który wydaje z siebie dźwięki na poziomie niższym niż 30dB. Prace nad komputerem trwały od początku roku. Pierwsze prototypy były już prezentowane w lutym. W tej chwili Hitachi uważa, że technologia nadaje się do zastosowań komercyjnych. Notebook został wyposażony w procesor Pentium4-M 1.8GHz i 128MB pamięci RAM rozszerzalnej do 512MB. Za generowanie grafiki odpowiada układ ATi Mobility Radeon 7500 z 16MB pamięci. Do wyświetlania obrazu służy ekran TFT o przekątnej 15" i maksymalnej rodzielczości 1400x1050. Komputer został także wyposażony w napęd CD 24x i stację dyskietek. Urządzenia peryferyjne można podłączyć do dwóch gniazd PC Card Type 2, jednego FireWire lub dwóch USB. Standardowo dostępne jest także wyjście na monitor zewętrzny oraz gniazdo Ethernet. Opcjonalnie możliwa jest także instalacja radiowej karty sieciowej oraz modemu. Zamówienia na komputer już są przyjmowane. Pierwsze egzemplarze trafić mają do klientów 30 września. Cena komputera to 341 tys. jenów, czyli ok. 12 tys. zł.

Błędy DirectX 8.1


Autor: R4v | 13:31
(8)Komentarzy (8)
Microsoft przyznał się do błędów programistycznych w kodzie DirectX 8.1. Błąd występuje tylko w Windows XP na komputerach z procesorami AMD. Problem stwarza funkcja DrawIndexedPrimitive. Po prostu przestaje działać, nie zgłaszając błędu ani jakichkolwiek innych komunikatów. Jest to efekt źle napisanego kodu w części zoptymalizowanej dla procesorów AMD. Prowadzi on do błędów sterty. Opis problemu można znaleźć na tej stronie. Znajduje się tam też link do poprawki, czyli biblioteki Direct3D. Microsoft sugeruje jednak ściąganie poprawki tylko jeśli faktycznie występują kłopoty. W innym przypadku lepiej poczekać na Service Pack.

Nowa wersja nVDVD


Autor: R4v | 13:22
(1)Komentarzy (1)
nVidia wypuściła wersję 1.22 swojego programowego odtwarzacza DVD o nazwie nVDVD. W nowej wersji wprowadzono sporo poprawek. Dodano okienko z zapytaniem o kontynuowanie odtwarzania od miejsca zatrzymania filmu oraz usunięto takie zapytanie, gdy w czytniku nie było płyty DVD.

Dodano także możliwość przełączenia na pełny ekran za pomocą kombinacji ALT-ENTER. Zmieniono także format zrzucanych obrazów z BMP na JPEG. Poprawiono także błędy z przełączaniem pomiędzy formatami obrazu 16:9 i 4:3 a także z mruganiem obrazu przy jego powiększaniu.

Więcej informacji o samym odtwarzaczu możecie znaleźć na stronie nVidii. Uaktualnienie do wersji 1.22 można ściągnąć ze strony EVGA, przy czym do ściągnięcia pliku wymagany jest numer seryjny.

Wiadomości w skrócie


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:18
Komentarzy (0)
Wczoraj ukazało się uaktualnienie datowane na 16.07 baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 61687 wirusów) dla oprogramowania antywirusowego firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.25 MB) mogą skorzystać użytkownicy produktów z rodziny Norton AntiVirus. Plik można też pobrać z naszego serwera FTP.

HP wprowadzi w sierpniu na rynek nowe notebooki przeznaczone na rynek korporacyjny: Compaq Evo N610C i N410c. Pierwszy z nich, Evo N610c, to lekki i wydajny komputer przenośny dla osób, które dzielą swój czas pracy pomiędzy podróż i biuro. Wyposażony w procesor Intel P4-M, rozwiązania MutliBay i MultiPort, szybki kontroler grafiki, jest wszechstronnym komputerem, który łatwo włączyć w infrastrukturę firmy. Evo N410c jest ultralekkim (1,58 kg) notebookiem dla osób stale pracujących w podróży. Zastosowano w nim procesory Intel Pentium III-M, rozwiązanie Multiport oraz rozwiązania łączności bezprzewodowej. Opcjonalnym wyposażeniem jest przenośna stacja rozszerzeń, która zawiera wnęki MultiBay na wszelkie kompatybilne urządzenia i napędy oraz umożliwią prace komputera nawet do 9h.

ESCAPE Magazine, zgodnie z oczekiwaniami Czytelników zorganizowało konkurs z dużą ilością nagród. Tym razem do wygrania są 4 ciekawe książki opowiadające o naszych komputerowych bohaterach - HAKERACH. Są to odpowiednio: "Hakerzy w Linuxie", "Hakerzy w Windows 2000", "Hakerzy - Cala Prawda" i "Hakerzy Wyzwanie". Więcej informacji na temat konkursu i szczegółowych zasad można znaleźć na stronie ESCAPE Magazine. Serdecznie wszystkich zachęcamy do wzięcia w nim udziału, naprawdę warto!

Winamp v3.0 RC3 Build 482


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 13:14
Komentarzy (0)
Ukazała się nowa edycja trzeciej wersji Beta odtwarzacza plików dźwiękowych Winamp3 firmy Nullsoft. Wydanie nosi symbol 3.0 Release Candidate Sneak Preview (16/07/02) build #482. Winamp3 Beta może zawierać jeszcze liczne błędy - jak każda Beta. Autorzy programu zalecają instalacje programu w innym katalogu niż wersje poprzednie Winampa z serii 2.x. Program jest nadal w fazie tworzenia i dopracowywania - Nullsoft, swoją Betę kieruje głównie do twórców skór, plug-inów i oprogramowania. Winamp 3.0 Beta 3 leży na stronie nullsoft.com (3.22 MB) oraz na naszym FTP. W nowej wersji dodano odtwarzanie video, wsparcie ogg vorbis, MIDI i MOD, zmieniono działanie pop-up menu, przyspieszono ładowanie programu, wiele nowych opcji w konfiguracji i wiele innych zmian.

Developerzy w pomocy dla Hammera


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:01
Komentarzy (0)
Podczas Platform Conference 2002, AMD ogłosiło wsparcie dla nadchodzących procesorów AMD Opteron i AMD Athlon opartych na technologii Hammer, od największych producentów narzędzi Etnus, MigraTEC, Numerical Algorithms Group (NAG) i STMicroelectronics. Wsparcie tych firm powinno pomóc przyspieszyć adopcję nadchodzących systemów AMD opartych o technologię Hammer, wyposażonych w zoptymalizowane narzędzia sprzętowe i programistyczne. Developerzy zarówno sprzętu, jak i oprogramowania mogą łatwo dostarczać aplikacje i systemy wspierające procesory AMD oparte na architekturze Hammer. Nadchodzące produkty sprzętowe i oprogramowanie będzie zaprojektowane dla architektury x86-64, pomagając klientom chronić ich obecne inwestycje w technologie 32-bitowe i pozwalając w miarę potrzeb na łatwą migrację do potężnych środowisk 64-bitowych.

"Dzisiejsze ogłoszenie zwiększa silne wsparcie całego przemysłu, łącznie z systemami operacyjnymi, narzędziami i komponentami, dla nadchodzących procesorów AMD Opteron i AMD Athlon opartych o technologię Hammer," powiedział Ed Ellett, wiceprezes marketingu produktu w AMD Computation Products Group. "AMD przekroczyło kolejny kamień milowy w gromadzeniu partnerów, systemów i komponentów umożliwiających szybkie przyjęcie nadchodzących procesorów AMD." » czytaj dalej

TapeStor Travan USB 2.0 od Seagate'a


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:56
Komentarzy (0)
Seagate Removable Storage Solutions (RSS), wiodący dostawca napędów taśmowych, wprowadza przenośny napęd taśmowy TapeStor Travan USB 2.0 o pojemności 20 oraz 40 GB. Zewnętrzne rozwiązanie do archiwizacji TapeStor Travan USB 2.0 zapewnia ochronę danych różnych systemów, od komputerów przenośnych do wysokowydajnych stacji roboczych i systemów Mac. Urządzenie to zapewnia ochronę 20 lub 40 GB skompresowanych danych, archiwizując do 14.4 GB danych na godzinę. Sugerowana cena MSRP w Stanach Zjednoczonych za Seagate TapeStor Travan 20 USB 2.0 (STT6201U2-R) wynosi 439 dolarów. Sugerowana cena MSRP w Stanach Zjednoczonych za TapeStor Travan 40 USB 2.0 (STT6401U2-R) wynosi 589 dolarów.

Rozwiązanie Seagate TapeStor Travan USB 2.0 składa się z napędu taśmowego Hornet 20 lub Hornet 40, jednej certyfikowanej przez firmę Seagate kasety, plakatu instalacyjnego, USB Tape Resource CD z wielojęzyczną instrukcją, oprogramowania do archiwizacji Dantz Retrospect Express dla Windows oraz Macintosh, mocowania do pozycji wertykalnej, wymaganego sprzętu instalacyjnego, włączając zasilacz oraz certyfikowany kabel USB. Obie wersje TapeStor Travan USB 2.0 można łatwo podłączyć do systemu USB lub huba. Dzięki temu rozwiązanie to jest idealne dla użytkowników, którzy chcą zainstalować napęd taśmowy bez otwierania komputera. Nowe rozwiązanie TapeStor można zainstalować w kilka minut bez konieczności restartowania komputera. » czytaj dalej

Wyniki Intela za drugi kwartał


Autor: DYD | źródło: CompLex | 12:03
Komentarzy (0)
Zysk na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 0,07 USD, po wyłączeniu kosztów związanych z przejęciami innych firm - 0,09 USD. Firma Intel Corporation podała dziś do wiadomości wyniki finansowe za drugi kwartał, w którym przychód wyniosł 6,3 mld USD, czyli o 7% mniej niż w poprzednim kwartale i tyle samo co w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Zysk netto w drugim kwartale był o 52 niższy niż w poprzednim kwartale a o 128 % wyższy niż rok temu i wyniósł 446 mln USD. Gdy wyłączyć koszty związane z przejęciami innych firm, zysk netto wynosi 620 mln USD. Koszty te wyniosły 14 mln USD.

"Mimo trudnych warunków, wciąż mamy się dobrze" - powiedział Craig R. Barrett, CEO Intela. "Poczynione wcześniej inwestycje w technologie I produkcję, pozwalają nam dostarczać procesory, które są niekwestionowanymi liderami wydajności. To z kolei zwiększa nasz udział w rynku. Obserwujemy też znaczny wzrost w naszym biznesie telekomunikacyjnym, gdzie mamy duże przychody ze sprzedaży pamięci flash i wzrost udziałów. Jako, że oczekiwana poprawa kondycji naszej branży oddala się w czasie, spodziewamy się skromnego wzrostu sezonowego popytu w drugiej połowie roku a nasza strategia pozostaje niezmienna" - dodał Barrett.

 
Wtorek 16 lipca 2002

Moduły DDR II od Elpidy


Autor: DYD | źródło: x-bit | 16:05
(2)Komentarzy (2)
Odkąd Samsung miesiąc temu poinformował o wypuszczeniu pierwszych sampli DDR II, tym razem Elpida - spółka firm NEC i Hitachi - poinformowała o dostępności modułów pamięci DDR II. Trafią one do wydajnych rozwiązań serwerowych. Chip 512Mb wykonany został technologii 0,13 mikrona i pracuje z częstotliwością 533MHz DDR oraz napięciem 1.8V. Elpida oferuje trzy konfiguracje: 32M Word x 4-bit x 4-bank (EDE5104G), 16M Word x 8-bit x 4-bank (EDE5108G) oraz 8M Word x 16-bit x 4-bank (EDE5116G). Pomimo tego wysokość modułów wynosi zaledwie 1,2 cala, co pozwoli na maksymalizację ilości pamięci nawet w serwerach o niewielkich gabarytach. Pomimo takiego zagęszczenia układów, moduły Elpidy posiadają lepszą charakterystykę termiczną, niż standardowe rozwiązania. Pierwsze, większe dostawy planowane są na pierwszy kwartał 2003.

Szybszy Bluetooth


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:04
Komentarzy (0)
Szwedzka firma Ericsson rozpoczęła prace nad nową wersją standardu Bluetooth. Maksymalna szybkość transferu oferowana przez nowe rozwiązanie będzie dwa do trzech razy większa niż w modułach dostępnych obecnie. Firma planuje prezentację transferu danych za pośrednictwem nowego rozwiązania pod koniec bieżącego roku. Specyfikacja szybkiego Bluetooth została nazwana "Bluetooth Version 1.2" i jest kompatybilna z istniejącą wersją 1.1. W nowym "sinozębym" pojawią się nowe funkcje, m.in. przyspieszenie ustanowienia połączenia pomiędzy urządzeniami, nowe opcje zarządzania transferem, obsługa strumieniowego przesyłania danych, opcje dostrajania częstotliwości w celu uniknięcia zakłóceń z działającymi w podobnym paśmie urządzeniami IEEE802.11b. Pierwsze urządzenie wykorzystujące nowy standard będzie pracować z szybkością 2-3Mb/s, ale grupa robocza nazwana "Radio 2.0" pracuje już nad rozwiązaniem 10Mb/s.

RV250 i R300 - jutro premiera


Autor: R4v | 15:43
Komentarzy (0)
ATi jest już gotowe do jutrzejszej premiery swoich najnowszych produktów. 17 lipca zostaną oficjalnie przedstawione Radeon 9000 i Radeon 9000 Pro zbudowane na układzie RV250 oraz najmocniejsza karta z układem R300 - Radeon 9700. Tymczasem nVidia ma spore problemy z producentem swoich układów, firmą TSMC, która nie dość szybko wprowadza technologię 0.13 mikrona. ATi zdecydował się na skorzystanie z technologii 0.15 mikrona i przejście na 0.13 w późniejszym terminie. Producenci kart zbudowanych na nowych Radeonach spodziewają się dobrych wyników conajmniej do września. Jedyny problem stanowi umiejscowienie na rynku Radeona 9000. Wydaje się, że ma on zadanie być konkurencją dla GeForce4 MX. Nowe Radeony zaczęły już trafiać do pierwszych odbiorców.

Nowa strategia Motoroli


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:38
(1)Komentarzy (1)
Motorola będzie oferować operatorom sieci telefonii komórkowej zestawy, pozwalające na złożenie jednego z kilku wariantów aparatu. Dzięki temu możliwe będzie podpisywanie umów na wyłączność dystrybucji danego modelu. Jak do tej pory podobne umowy ograniczone były do modeli zaawansowanych - producent przygotowywał limitowaną edycję dla jednego operatora, więc aparaty musiały być drogie. Teraz takie rozwiązania będą dostępne w segmencie najtańszych telefonów.

Nowe Motorole będą posiadać te same podzespoły i podobne wymiary, różnić się będą kształtem i kolorem obudowy oraz detalami wykończenia. Również oprogramowanie będzie pozwalać na wprowadzanie zmian, takich jak inny zestaw dostępnych dzwonków, różne ikony, gry, itp. Pierwsza wersja pakietu trafi na rynek we wrześniu. W pierwszym kwartale przyszłego roku zestaw zostanie rozszerzony m.in. o kolorowe wyświetlacze i oprogramowanie oferujące obsługę apletów Javy. Pojawią się też moduły do robienia zdjęć cyfrowych.

Taki zabieg daje opartorom możliwości dopasowania taniego modelu aparatu do wizerunku i potrzeb firmy. Pozwoli też na uzyskanie większego pola manewru przy ustalaniu cen aparatu - dziś, gdy kilku operatorów oferuje jeden model, klienci oczekują, że ceny będą podobne. W sytuacji, gdy sprzedawane będą różne (choć tylko pozornie) modele, klienci nie powinni mieć takich zastrzeżeń. Jak na razie produktem zainteresowanych jest czterech operatorów amerykańskich - Verizon Wireless, Cingular Wireless, AT&T Wireles Services i VoiceStream Wireless. W Europie z zestawów Motoroli na pewno będzie korzystać Vodafone. » czytaj dalej

nForce 2 oficjalnie


Autor: R4v | 15:25
Komentarzy (0)
Jak się można było spodziewać, w świetle premier od ATi, nVidia nie daje zapomnieć o sobie. Oficjalnie został zaprezentowany nowy chipset dla procesorów AMD, nazwany nForce2. Chipset występuje w dwóch odmianach: System Platform Processor (SPP) i Integrated Graphics Processor (IGP). Układy te współpracują z pełniącym funkcję mostka południowego układem Media and Communications Processor (MCP). Układ SPP nie posiada wbudowanej grafiki. Obsługuje za to magistralę AGP 8x oraz pamięci DDR400. nVidia chwali się także optymalizacjami, które mają poprawić efektywność pamięci cache procesora. Układ IGP jest identyczny z SPP lecz posiada wbudowane jądro graficzne. Jest to układ Geforce4 MX. Oczywiście możliwy jest także montaż zewnętrznej karty w gnieździe AGP 8x. MCP ma obsługiwać sześć portów USB 2.0, trzy porty IEEE1394a FireWire, kontroler Ethernet na licencji 3Com oraz dźwięk. Zintegrowany układ Audio Processing Unit obsługuje dźwięk Dolby Digital. nVidia wprowadziła dla jednostki audio nazwę SoundStorm. Pierwsze płyty główne zbudowany na nowym chipsecie pojawić powinny się w sierpniu.

Nietypowy rekord


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:16
(3)Komentarzy (3)
25-letni Brytyjczyk, Jason Read, planuje pobicie rekordu świata w... długości czekania w kolejce po grę komputerową. Jason będzie czekał na kupno gry "Turok Evolution" - pod sklepem ustawi się już 18 lipca, na 20 dni przed premierą. Dział marketingu wydawcy "Turoka" - firmy Acclaim - jest oczywiście zachwycony pomysłem. Firma zobowiązała się dostarczyć młodemu Brytyjczykowi darmowy zestaw gier, które umilą mu czas w trakcie bicia rekordu.

"Jako wielki fan serii 'Turok' byłem niezwykle podekscytowany informacją, że w tym roku pojawi się czwarta gra" - powiedział Read. "To dało mi doskonały pretekst, żeby podjąć próbę bicia rekordu". Pozostaje mieć nadzieję, że długo oczekiwana gra nie zawiedzie oczekiwań - Jasonowi na pewno byłoby przykro, gdyby nowy "Turok" okazał się gniotem.

Wszechstronny magnetowid cyfrowy Matsushity


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:11
Komentarzy (0)
Matsushita wprowadzi na rynek japońśki urządzenie DMR-HS2 - nagrywarkę DVD z wbudowanym twardym dyskiem i slotem na karty PC. Slot PC umożliwia przeniesienie obrazów zarejestrowanych sprzętem przenośnym na inne nośniki - płyty DVD lub dysk twardy - bez pośrednictwa komputera. Wbudowany dysk o pojemności 40GB pozwala na 52 godziny zapisu. Nagrywarka DVD obsługuje formaty DVD-RAM (płyta mieści 12 godzin) i DVD-R (9 godzin). Możliwe jest równoczesne oglądanie filmów z DVD i zapis programu telewizyjnego na dysku twardym. Wymiary urządzenia to 430 x 306 x 79 mm, waga - 4,5 kg.

Dla Europejczyka nowy produkt Matsushity to przede wszystkim ciekawostka techniczna - wydaje się wątpliwe, aby urządzenie kiedykolwiek było sprzedawane poza Japonią. Niewiele jest bowiem miejsc na świecie, gdzie można liczyć na dużą sprzedaż magnetowidu kosztującego 1200 USD, a taka jest właśnie cena Matsushity DMR-HS2

MPEG-4 uregulowane


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:03
Komentarzy (0)
MPEG LA, organizacja zrzeszająca 18 firm dysponujących prawami do technologii MPEG-4, ustaliła zasady udzielania licencji. Zaprezentowany w lutym wstępny taryfikator wywołał ostre reakcje branży medialnej. Nowe zasady naliczania opłat są więc bardziej przyjazne dla firm, które będą chciały skorzystać z kompresji MPEG-4. Właściciele firm internetowych, wykorzystujący nowy format do kodowania treści multimedialnych, zapłacą 25 centów za jednego abonenta lub 2 centy za godzinę kodowanej zawartości. Maksymalna opłata roczna to 1 mln USD. W stosunku do planu zaprezentowanego w lutym, wprowadzono jednak zastrzeżenia, które mniejszym firmom pozwoliły odetchnąć z ulgą. Otóż opłatami nie będą objęte firmy, które posiadają mniej niż 50 tys. abonentów oraz organizacje niekomercyjne.

Dostępnych jest kilka opcji, dopasowanych do potrzeb różnych rynków. I tak operatorzy kablówek i telewizji satelitarnej, do tej pory korzystający z MPEG-2, mogą rozwiązać problem wykorzystania nowego formatu jednorazowym zakupem licencji. Operatorzy telefonii komórkowej z kolei podlegają tym samym regułom, co firmy internetowe. Producenci sprzętu elektronicznego wykorzystujący w swoich produktach kodery i dekodery MPEG-4 będą płacić za każdą sztukę powyżej 50 tys. Tu również maksymalny roczny poziom opłat ustalono na 1 mln USD. Ostatnia opcja to wykupienie za 1 mln USD rocznie licencji zwalniającej firmę z jakiegokolwiek raportowania zastosowań MPEG-4. Skorzystają z niej zapewne duże koncerny, takie jak Time Warner, który dzięki temu będą mogły wykorzystywać format w różnych mediach.

 
Poniedziałek 15 lipca 2002

Na giełdzie komputerowej ceny w górę


Autor: DYD | źródło: WGK | 13:39
(1)Komentarzy (1)
Jak co tydzień serwis WGK podaje największe zmianu cen z giełdy komputerowej w Warszawie. W tym tygodniu potaniały tylko te produkty, na które w ostatnim czasie producenci obniżyli ceny hurtowe (np. Asus A7V333-U). Zgodnie z ubiegło-tygodniowymi prognozami, wraz z cenami Dolara i Euro wzrosły ceny części sprzętu np. większość monitorów. Cały czas drożeją pamięci i nie ma na razie żadnych przesłanek, że to się zatrzyma. Oczywiście podwyżki te mają wpływ na ilość kupujących. Ruch na giełdzie był mniejszy niż zazwyczaj. Spowodowane jest to także upałami - a właściwie żarem lejącym się z nieba. Niejeden handlarz posiłkował się na stoisku chłodnym piwem... Oto najbardziej drastyczne zmiany cen:
  • płyta główna Asus A7V333-U (KT333) 510PLN (-100PLN)
  • procesor Intel Pentium 4 2GHz BOX/North 1020PLN (+50PLN)
  • pamięć RAM DDR 256MB PC-2100 290PLN (+50PLN)!
  • karta graficzna MSI GF4 Ti4400 128MB TV-out 1200PLN (-40PLN)
  • dysk twardy WD Caviar 80GB,7200rpm 580PLN (+10PLN)
  • nagrywarka LG 32/10/40 IDE OEM 310PLN (-20PLN)
  • monitor LG 17" Flatron 795FT Plus 965PLN (+65PLN)

Kieszonkowa drukarka


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:03
Komentarzy (0)
Firma Brother zaprezentowała przenośną drukarkę termiczną. Gabaryty oznaczonego symbolem MW-100 urządzenia to 100 x 160 x 17,5 mm, waga - 300 g. Drukarka została zaprojektowana głównie z myślą o współpracy z handheldami i notebookami. Obsługuje systemy operacyjne Pocket PC oraz standardowe Windowsy, została wyposażona w porty USB oraz IrDA. Umożliwia drukowanie rachunków, kosztorysów i innych dokumentów biznesowych.

Brother MW-100 oferuje rozdzielczość 300dpi. Zadrukowanie jednej strony A7 (74 x 105 mm) trwa 15 sekund. Wbudowane akumulatory pozwalają na wydruk 100 stron. Na rynku japońskim drukarka będzie oferowana w cenie około 425 USD. Materiały eksploatacyjne również nie będą tanie - cenę 50 kartek A7 skalkulowano na 2,5 USD. Ze względu na ceny i ograniczony zakres zastosowań, w ciągu najbliższego roku Brother chce sprzedać zaledwie 2 tys. sztuk MW-100.

The Bat! w wersji 1.61


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 12:01
Komentarzy (0)
The Bat! z firmy RITLABS jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej, spełniającym potrzeby każdego, nawet najbardziej zaawansowanego użytkownika. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Dla niewielkich firm The Bat! jest także alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do innych programów do obsługi poczty korporacyjnej, ponieważ wyposażono go w możliwość obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu może pełnić rolę lokalnego serwera pocztowego. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej. Najnowszą wersję 1.61 można pobrać stąd lub z ftp.twojepc.pl (2.49 MB).

Athlon XP SFF w sprzedaży


Autor: R4v | źródło: ZDNet | 11:54
Komentarzy (0)
Im bliżej premiery, tym więcej szczegółów można było znaleźć na temat nowego Athlona XP SFF. Dzisiaj trafi wreszcie na rynek Athlon XP 1800+ dla notebooków. Procesor pracuje z zegarem 1.53GHz i jest w tej chwili najszybszym układem w ofercie AMD przeznaczonym na rynek komputerów przenośnych. Nowy Athlon ma rozwiązać kłopoty AMD w związku z ciągłym spadkiem sprzedaży. Zmieniona obudowa ma umożliwić zastosowanie Athlonów w notebookach typu light and thin, czyli lekkim i cienkim sprzęcie wyższej klasy. Firma obiecuje też większe zwrócenie uwagi na rynek notebooków i zapowiada jeszcze kilka premier nowych procesorów w wersji mobile w tym roku. Pierwszym notebookiem z nowym procesorem będzie HP Pavilion ze1250. Komputer wyposażono w 15" ekran, 512MB pamięci RAM, dysk twardy 30GB i napęd combo CD-RW/DVD. Laptop został wyceniony na $1779.

nForce 2 - VIA killer


Autor: R4v | 11:32
(3)Komentarzy (3)
Jak twierdzą źródła serwisu The Iquirer, nadchodzący chipset nVidii, nForce2 ma być wyjątkowo szybki. Według tych informacji, przewaga układów nVidii na chipsetem VIA obsługującym DDR400 ma wynosić ok. 20%. nForce2 będzie obsługiwał układy DDR266, DDR333 oraz DDR400 zarówno w trybie 64-bitowym jak i w trybie dual - 128-bitowym. Układ ma też posiadać obsługę asynchronicznego taktowania pamięci i FSB. Wprowadzono także obsługę AGP 8x oraz magistralę HyperTransport o prędkości 800MB/s. Z nForce2 zostanie zintegrowany układ GeForce4 MX. nVidia zamierza także swojemu chipsetowi umożliwić obsługę sieci HomePNA, magistrali FireWire i USB 2.0 oraz Ethernetu. Wbudowany układ dźwiękowy ma umożliwiać dekodowanie dźwięku Dolby Digital 5.1. nForce2 zadebiutuje prawdopodobnie równolegle z układem ATi R300.

Benchmarki ATi RV250


Autor: R4v | 11:18
(13)Komentarzy (13)
W Sieci pojawiły się pierwsze benchmarki kart Radeon 9000 zbudowanych na układzie ATi RV250. Pochodzą one z Hong Kongu i bazują na karcie Grandmars Radeon 9000 w wersji testowej taktowanej synchronicznie zegarem 290MHz. A oto wyniki: [kliknij w więcej, aby zobaczyć wyniki]

Testy były przeprowadzane na komputerze z procesorem Athlon XP 1800+ z 256MB RAM DDR z systemem Windows XP i sterownikami 7.74. Jak widać, RV250 pozostaje nieco w tyle za Radeonem 8500LE. Konkurencyjność w tym przypadku ma podnieść kompatybilność pinowa z Radeonem 7500. Daje to możliwość wykorzystania dotychczasowych linii produkcyjnych, co może przynieść obniżkę kosztów. Aby więc ustalić miejsce Radeona 9000 na rynku kart graficznych trzeba będzie poczekać, aż karty trafią do sklepów i poznamy ich cenę. » czytaj dalej

Nehemiah pod koniec roku


Autor: R4v | 11:06
Komentarzy (0)
Po wypuszczeniu 1GHz procesora C3 opartego na jądrze Ezra-T, VIA zamierza wypuścić procesor 1.2GHz z rdzeniem Nehemiah. Pierwsze wersje testowe mają się pojawić w trzecim kwartale, natomiast sprzedaż ma się rozpocząć w czwartym kwartale. Nowy procesor ma przynajmniej do końca roku działać w gnieździe Socket370, jednak w przyszłości ma to być Socket478. Aktualnie seria C3 składa się z procesorów taktowanych zegarem 800MHz, 866MHz, 900MHz, 933MHz i 1GHz. Ten ostatni procesor ma trafić do sprzedaży w przyszłym miesiącu. Ostatnim układem z jądrem Ezra-T ma być C3 1.1GHz, podczas gdy procesory z jądrem Nehemiah mają osiągnąć 1.4GHz do końca roku. VIA planuje także wprowadzenie nowego rdzenia do procesorów mobilnych C3-E, jednak nie wcześniej niż w przyszłym roku.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL