Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 14 września 2002  
    

Witam wszystkich czytelników!


Autor: Jasiek | 17:11
(19)Komentarzy (19)
Tak więc pierwsze koty za płoty - od kilku dni Mieliście okazję czytać kilka moich aktualizacji na TwojePC. Dzisiaj mogę napisać już oficjalnie, że będę miał okazję trochę Wam poprzynudzać przez dłuższy czas jako kolejny newsman na TPC ;-). Przede wszystkim bardzo chętnie poczytam opinie na temat konkretnych aktualności redagowanych przez mnie, czy dana informacja zaciekawiła Was lub nie, czy może można by uzupełnić ją o coś więcej, a może ogólnie brakuje jakiegoś typu najnowszych doniesień ze świata IT na naszym serwisie? Jedno, co mogę obiecać to, że w miarę często będę się starał robić aktualizacje (oczywiście w miarę możliwości). Jeżeli ktoś z czytelników natrafiłby na link, który mógłby zawierać ciekawy materiał na news i miałby chwilkę czasu, to zawsze zapraszam do podesłania mi go mailem. Tyle sobotnim słowem wstępu, pozdrawiam Jasiek Piętek.

Problemy z Nforce2


Autor: Jasiek | źródło: Inquirer | 16:50
Komentarzy (0)
Według informatorów The Inquirer Nvidia ma dość poważne kłopoty z Nforce2. Nie dotyczą one już tylko samego poślizgu w czasie, lecz w ogóle zagrażają premierze chipsetu. Jeden z czołowych producentów płyt głównych na Tajwanie wyprodukował ponoć jednego z pierwszych sampli gotowej płyty na Nforce2. Trafiają one z reguły do AMD, która poddaje je testom i przyznaje (lub nie..) swoją rekomendację. W przypadku opisywanego egzemplarza, wyniki okazały się na tyle niezadowalające, że AMD odmówiło nawet umieszczenia produktu na liście płyt obsługujących ich procesory. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce na etapie, kiedy płyty powinny być już według planów wdrażane do masowej produkcji, może to oznaczać dalsze opóźnienia chipsetu Nvidii. O ile w ogóle dojdzie do szczęśliwego zakończenia, wielce prawdopodobne jest, że Nforce2 podobnie jak pierwszą wersję, ominie okres wysokiej przedświątecznej sprzedaży.

Nowa płyta Shuttle na KT400


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 15:46
(3)Komentarzy (3)
Kolejny producent zdecydował się na uaktualnienie swojej linii produktów o konstrukcję opartą na chipsecie KT400. Tym razem firma Shuttle, nawiasem mówiąc dość wysoko oceniana przez sporą grupę użytkowników, za niezłe jakościowo produkty w przystępnych cenach, przedstawia AK37GTR. Klika kluczowych specyfikacji poniżej:

  • CPU AMD Duron/Athlon XP (Palomino, Thoroughbred)
  • KT400 – mostek północny, VT8235 – mostek południowy
  • 4 sloty na pamięci DIMM PC1600/2100/2700 lub DDR400 (a jednak stabilnie?)
  • 5 PCI, 1 AGP 8x
  • zintegrowany 2-kanałowy kontroler ATA/133
  • kontroler ATA-RAID HighPoint HPT372
  • 2 porty Serial ATA-150
  • Ethernet 10/100 Mbps
  • zintegrowany kodek dźwiękowy AC'97 (2 kanały)
  • technologia “CPU-Proof” – koniec pieczonych procesorów?
  • pełny komplet opcji dla overclockerów

Slapper atakuje serwery Apache


Autor: Jasiek | źródło: CNET | 15:26
Komentarzy (0)
Późnym popołudniem w piątek pojawił się niezwykle groźny robak, korzystający z odkrytej mniej więcej miesiąc temu dziury w module SSL do Linuxowego open-source serwera www - Apache. Nowego robaka Symantec ochrzcił „Linux.Slapper.Worm”. Automatycznie rozprzestrzenia się on pomiędzy serwerami Apache. Aktywowany, jest w stanie generować, za pośrednictwem szyfrowania SSL na serwerze sztuczny ruch, znacznie obciążający sieć. Kilkaset zainfekowanych maszyn jest w stanie już przeprowadzić spory atak DOS (Denial of Service) na szeroką skalę. Wczoraj szacowano przez Symanteca występowanie groźnego Slapper’a na 350 maszyn na całym świecie, ze sporym zagęszczeniem na terytorium Rumunii oraz Portugalii. Przyczyną zamieszania jest ignorowanie całej sprawy przez nieprofesjonalnych administratorów maszyn z zainstalowanym modułem SSL do Apache. O dziurze alarmował już miesiąc temu serwis Netcraft. Można tylko po raz kolejny apelować do administratorów o ściągnięcie najnowszego OpenSSL 0.9.6g, np. stąd.

Definicje dla NAV 13/09


Autor: DYD | 15:15
Komentarzy (0)
Wczoraj Symantec wypuścił uaktualnienie datowane na 13/09 baz danych wirusów (łącznie baza liczy 62114 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.45 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca. Definicje można także pobrać lokalnie z ftp.twojepc.pl (3.34 MB).

Matrox Parhelia Drivers i Utility


Autor: DYD | źródło: FC | 15:01
Komentarzy (0)
Wczoraj Matrox zamieścił na swojej stronie technicznej nowości tylko dla posiadaczy kart Matrox Parhelia 128MB. Dostępne są nowe sterowniki 1.01.00.080 dla systemów Windows NT/2000 i XP oraz wersja BETA 0.1.8 dla Linuxa. Sterowniki pod windowsy posiadają certyfikat Matroxa dla programów AutoCAD 2002, 3ds maxTM 4.2, 4.3 oraz SolidWorks 2001+. Szczegółowe dane na temat tych sterowników tutaj.

Dziś nowa Sonda: twardziele


Autor: DYD | 13:11
(2)Komentarzy (2)
W ten sobotni, pochmurny dzień zapraszamy do udziału w naszej nowej "awaryjnej" Sondzie. Temat dotyczy awaryjności dysków twardych wedle danej firmy. Na pomysł naprowadził nas jeden z Czytelników komentujący wczorajszy news o dyskach Fujitsu. Wyniki poprzedniego głosowania (o cyfrówkach) dostępne są w dziale SONDA. Dziękujemy za liczny udział (2124 głosów) i komentarze. Jak widać kwestią powstrzymująca wielu (38% głosujących) do kupna aparatu cyfrowego jest wciąż wysoka cena. Jednak 21% posiada już aparat i są z niego zadowoleni, zaś 24% zamierza niebawem takowy kupić.

Tweak-XP Pro v2.0.1


Autor: DYD | źródło: FF | 12:21
Komentarzy (0)
Totalidea Software opracowała nową wersję programu Tweak-XP Pro, zawierające w sobie 37. mini-aplikacji przeznaczonych do optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Poprzednia seria Tweak-XP v1.34.1 została zakończona i w jej miejsce powstało rozbudowane Tweak-XP Pro. Wersja "PRO" charakteryzuje się dużo ilością nowości i zmian, m.in. warto wspomnieć o: możliwości oczyszczania rejestru dzięki Registry Cleaner; opcji do stworzenia RAM-dysku i przyspieszenia ładowania plików; DiscDrive Doctor umożliwia diagnozowanie i naprawę problemów z twardym dyskiem; przeglądania i badania plików tymczasowych z katalogu Internet Cache. Program posiada też polską wersję językową. Więcej informacji na stronie domowej. Program (wersja Trial) jest dostępny stąd (2.43 MB) lub lokalnie z naszego FTP.

Unreal Tournament 2003 DEMO!!!


Autor: DYD | 12:00
(27)Komentarzy (27)
Wreszcie jest! Wczoraj wieczorem naszego czasu zostało wypuszczone na światło dzienne w pełni oficjalne demo długo oczekiwanego przez graczy multiFPP szlagiera Unreal Tournament 2003. Na początek garść zapchanych linków, z których jeśli macie szczęście i cierpliwość można pobrać to cieplutkie demo: duża lista mirrorów, lista serwerów 3dgamers.com. Waga dema to prawie 100MB, u mnie w tej chwili 1% i idzie strasznie powoli (2KB/s), więc jeszcze nie mogę nacieszyć oka widokiem głównego dania growego tego weekendu jakie zaserwowali nam twórcy Digital Extremes i Epic Games. Jeśli nawet nie lubimy gier multiplayer, warto sobie ściągnąć i zobaczyć co tym razem zaprezentowali chłopaki od Unreala (i UT), który dotąd poraża jakością grafiki 3D. Gra opiera się na najnowszej wersji silnika Unreal Engine. Kończę mazać i zaczynam dmuchać w łącze, co by kilobajty szybciej szły... Jak już uda mi się pobrać demo, zarzucimy kilka zrzutów z UT 2003. Update 15:06: oto screeny:

    

PS: Minimalne wymagania: Windows 98/Me/2000/XP (wersja Linux także dostępna), PIII lub AMD Athlon 733 MHz, 128 MB RAM, 300 MB HDD, 16 MB klasy TNT2. Zalecane DUŻO wyższe.

 
Piątek 13 września 2002

Fujitsu wymieni 300,000 wadliwych dysków!


Autor: Jasiek | źródło: The Register | 18:52
(12)Komentarzy (12)
Dyski Fujitsu wyprodukowane w okresie od września 2000 do września 2001 posiadają poważną fabryczną wadę. Niestety wpadka ta przydarzyła się producentowi, który dotychczas znany był z bardzo dobrej jakości. Wadliwe dyski trafiły między innymi do markowych komputerów NEC, IBM i zestawów własnej produkcji Fujitsu-Siemens. Program wymiany dysków będzie Fujitsu kosztować aż 10 miliardów jenów. Usterka leży w półprzewodnikach stosowanych w produkcji elektroniki w pechowym okresie produkcji. Szacuje się, że 2-3% z 10 milionów HDD wyprodukowanych w pechownym okresie posiada takie fabryczne wady.

Radeon 9700 nie lubi AGPx8?


Autor: Jasiek | źródło: OCWorkbench | 18:33
(4)Komentarzy (4)
Niestety w sieci pojawiło się mnóstwo głosów o problemach z obsługą trybu AGP x8 przez nowy produkt ATI. Część użytkowników skarży się, że Readeon 9700Pro nie jest w stanie nawet przejść procedury POST na płytach z SiS648 czy KT400 obsługujących AGP x8. Pojawiają się też problemy ze stabilnością tych kart w przypadkach gdzie system w ogóle się uruchomił, jeżeli chipset pracuje w trybie AGP x8. Według TweakTown problemy dotyczą przede wszystkim kart z procesorami ze steppigiem AE2, podobno najnowsze serie R9700 AE3 mają już je za sobą. W każdym razie, jeżeli już zdecydujemy się na duet AGP x8 i nowy Radeon warto pamiętać o stosowaniu najnowszych sterowników od Via czy SIS oraz zapewnienie karcie zasilacza dobrej klasy, spełniającego jej zapotrzebowanie prądowe i co może nawet ważniejsze, dającego wysokiej jakości, stabilne zasilanie (bez szumów itd.). Często winowajcą problemów z R9700 jest właśnie słaby zasilacz.

AMD wycofa Athlony MP na rdzeniu Palomino?


Autor: Jasiek | źródło: Inquirer | 18:28
Komentarzy (0)
The Inquirer przedstawił informację, z rzekomo wiarygodnego źródła, o przetasowaniach wśród Athlonów MP. Athlony do konfiguracji dwu-procesorowych taktowane poniżej 1,66Ghz znikną z rynku. Przez pewien czas dostępne będą zapasy wolniejszych układów, lecz AMD skoncentruje się na dostarczaniu jednostek 2000+ wzwyż. Będą to procesory jedynie na rdzeniach Thoroughbred w technologii 0,13.

Ponadto dochodzą słuchy o nowym programie AMD dla największych producentów wieloprocesorowych systemów na dostarczanie procesorów Opteron w wersjach OEM z uporządkowanymi warunkami cenowymi. AMD zamierza także poprawić na wzór np. Intela swoje materiały dla producentów systemów na Opteronie co do wymiarów obudów czy zalecanego chłodzenia itd.

Mikhailtech modyfikuje klawiaturę


Autor: Jasiek | 18:20
Komentarzy (0)
Różnego rodzaju modyfikacje pecetów, często mające na celu jedynie nadanie im atrakcyjnego, oryginalnego wyglądu stają się coraz popularniejsze. Serwis Mikhailtech zabrał się tym razem profesjonalnie za zmianę koloru klawiatury. Pod młotek poszedł Logitech Deluxe Access.

  

W serwisie całość operacji została niezwykle szczegółowo opisana krok po kroku. Efekt końcowy wygląda nawet ciekawie. Na zachętę do pomajsterkowania może trochę ze swoim sprzętem 2 zdjęcia zmodyfikowanej klawiatury.

Microsoft szturmuje chiński rynek z TabletPC


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 18:14
Komentarzy (0)
Wczoraj w Pekinie Microsoft zorganizował pokaz technologii TabletPC dla głównych producentów notebooków na tamtym rynku. Prezentacja była przeznaczona przede wszystkim dla producentów oferujących tradycyjne laptopy z systemem Windows XP. Na konferencji Acer, Legend Computer, Fujitsu oraz Hewlett-Packard przedstawili własne konstrukcje przenośnych komputerów w nowej technologii giganta z Redmond. Większość z pokazywanych TabletPC posiadało masę od 1,35kg do 1,6kg. Były wyposażone w 10,4-calowe wyświetlacze LCD, 20-30GB HDD, CPU klasy Pentium III oraz obsługę bezprzewodowych sieci. Alex Loeb - wiceprezydent oddziału MS odpowiedzialnego za TabletPC, przekonany o ich wyższości na tradycyjnymi notebookami, przedstawił prognozę zyskania 33-50% rynku laptopów w Chinach przed końcem roku 2003.

Producenci pamięci DDR zwiększają produkcję


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 18:09
Komentarzy (0)
Na tegorocznym IDF Intel zadał potężny cios firmie Rambus nie potwierdzając rozwijania obsługi pamięci RDRAM. Ponadto pojawiają się sygnały, że nawet chipsety w serwerowych platformach Intela zaczną w przyszłości korzystać z pamięci DDR. Fabryki największych gigantów na rynku pamięci DIMM, wobec ogólnej stagnacji rynku, pracują jak na razie sporo poniżej swoich nominalnych mocy produkcyjnych, jednak wsparcie ze strony takiej korporacji jak Intel daje realne szanse na zwiększenie popytu na pamięci DDR. Południowo-koreańscy producenci – Samsung i Hynix ogłosili już dzisiaj rozkręcenie produkcji z 58% mocy produkcyjnej w drugim kwartale do 65% w przypadku Samsunga. Hynix
zdecydował się na jeszcze większe zwiększenie produkcji z 35% do 70%.

Podobne sygnały dochodzą z Tajwanu. Nanya zdecydowała się na zwiększenie produkcji nawet do ponad 90% pod koniec tego roku. Na wyższe obroty postawione zostaną także fabryki PSC oraz dopiero wdrażającej pamięci DDR na rzecz SDR, firmy ProMOS.

Jak widać przyspieszenie, w stosunku do nieco kryzysowej sytuacji z początku tego roku, (moce produkcyjne na poziomie 30-40%) jest wyraźne. Z pewnością pozostałe firmy produkujące pamięci DDR podejmą podobne kroki. Dodatkowo kolejną bardzo pozytywną informacją na rynku DDR-ów jest zajęcie przez nie 45,5% rynku (według DRAMeXchange) co daje po raz pierwszy udział większy od pamięci SDR (45,1%).

Nowy aparat Olympusa


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 18:05
(1)Komentarzy (1)
Amerykański oddział Olympusa ogłosił dzisiaj wprowadzenie na rynek nowego aparatu cyfrowego, Camedia C-730 Ultra Zoom, z matrycą CCD o efektywnej rozdzielczości 3,2 megapiksela. Jest to jedna z najmniejszych cyfrówek robiących zdjęcia w takiej rozdzielczości (107,5x76x77,5 mm).


Skrócona specyfikacja wygląda następująco:
  • obiektyw zmiennoogniskowy 5.9-59mm (10x zoom)
  • 3-krotny zoom cyfrowy
  • ekspozycja ręcznie: 1/1000 – 16 sek.
  • formaty zdjęć: TIFF, JPEG
  • sekwencje filmowe Quicktime, dźwięk WAV
  • maksymalna rozdzielczość zdjęć: 3200 x 2400
  • maksymalna rozdzielczość filmów: 320 x 240 @15fps
  • wizjer 0.44"
  • LCD 1.5"
  • minimalna odległość w trybie makro: 4cm
  • balans bieli: automat, 6 predefiniowanych trybów, manualnie
  • pamięć: SmartMedia lub X-Picture do 128MB, dołączona karta 16MB X-Picture
  • zasilanie 2 x LB-01 lub 4 x AA (Li-ion, NiMH)
  • masa: 310g (bez baterii, karty pamięci)
Sugerowana cena w USA dla końcowego odbiorcy to 599$.

16. numer ESCAPE


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:03
Komentarzy (0)
Ukazał się 16. numer ESCAPE Magazine (www.escapemag.pl). Jak zwykle na Czytelników czeka kilkadziesiąt artykułów poruszających tematykę ogólnie mówiąc związaną z komputerami. Swoistego rodzaju premią jest zorganizowanie konkursu, w którym można wygrać drukarkę atramentową Lexmark Z35! Każdy może wziąć w nim udział, pytanie jest naprawdę bardzo proste! Serdecznie zapraszamy do prenumeraty magazynu i życzymy miłej lektury.

Mitsubishi Diamond Plus 230SB


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:38
Komentarzy (0)
Rodzina monitorów linii Mitsubishi Diamond Plus zostaje rozszerzona o nowy model Mitsubishi Diamond Plus 230SB: wyposażony w 22-calowy kineskop SuperBright Diamondtron monitor dla profesjonalistów.

W kineskopie SuperBright Diamondtron zastosowano nowe, bardzo wydajne działo elektronowe UN-X. Powierzchnia ekranu jest całkowicie płaska, dodatkowo została pokryta powłoką anty-refleksyjną OptiClear, redukującą odbicia światła zewnętrznego. Wielkość plamki wynosi 0,24 mm na całej powierzchni ekranu. Aktywny obszar pracy ma przekątną 51 cm. Wysoka częstotliwość pozioma 30-115 kHz umożliwia otrzymanie maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1440. Optymalna rozdzielczość pracy to 1600 x 1200, przy odświeżaniu 85 Hz. Nowy model imponuje doskonałą jakością obrazu i wysokim kontrastem, jak również jednolitą dystrybucją kolorów na całej powierzchni ekranu - także w narożnikach. Wśród licznych nowatorskich rozwiązań technologicznych, w jakie wyposażono monitor, na szczególną uwagę zasługuje SuperBright - inicjowana przez naciśnięcie jednego przycisku funkcja rozjaśniania obrazu, przydatna podczas pracy z aplikacjami multimedialnymi czy oglądania filmów DVD. Użytkownicy mogą też skorzystać z programu Brightness Controller, automatycznie dobierającego optymalny poziom luminacji do prezentowanych na ekranie treści. Inne nowości to Constant Brightness (podtrzymywanie stałego poziomu jasności kineskopu podczas całego okresu użytkowania monitora) oraz zgodność z NaViSet - narzędziem programowym, które jest oferowane tylko przez NEC/Mitsubishi. Oparte na protokole DDC/CI oprogramowanie NaViSet pozwala na regulację wszystkich parametrów pracy monitora z poziomu systemu Windows - za pośrednictwem klawiatury i myszy. » czytaj dalej

"Where No One Has Gone Before"


Autor: R4v | 14:31
(1)Komentarzy (1)
Intel zaprezentował na IDF kolejne swoje plany dotyczące przyszłości. Firma potwierdziła, że pracuje nad trójbramkowym tranzystorem zwanym Tri-Gate, który ma poprawić wydajność przyszłych układów. Intel poinformował także o współpracy z uniwersytetem w Harvardzie nad nanoprzewodami krzemowymi i węglowymi nanorurkami. Technologie te mają zapewnić rozwój elektroniki po roku 2010. Gościem IDF w czwartek był William Shatner, dla niektórych lepiej znany jako kapitan James T. Kirk z serialu Star Trek. Promował on swoją książkę "Pracuję nad tym: Podróż od naukowej fikcji do naukowych faktów". Jego występ był wprowadzeniem do wystąpienia Pata Gelsingera. » czytaj dalej

HOMM 4 - czas na grę w sieci


Autor: R4v | 14:04
(1)Komentarzy (1)
Miłośnicy Heroes of Might & Magic 4 wreszcie doczekali się oczekiwanego trybu multiplayer. 3DO wypuściło patch w wersji 2.0, który umożliwia grę w sieci lokalnej oraz przez Internet. Poprawka dodaje 6 map, przeznaczonych specjalnie dla wielu graczy. Niestety na razie są dostępne tylko wersje US i UK. Patch 2.0 wymaga także zainstalowanej poprawki w wersji 1.3. Pliki możecie ściągnąć ze strony 3DO. Na tej samej stronie znajdziecie także informacje o wprowadzonych zmianach. Należy także uzbroić się w cierpliwość, ponieważ serwer jest dość mocno obciążony.

Nowy roadmap AMD


Autor: R4v | źródło: PC Watch | 14:01
Komentarzy (0)
AMD zmodyfikowało nieco swój roadmap dotyczący procesorów. Wynika z niego, że następca Athlona XP z jądrem Thoroughbred, czyli Barton, pojawi się pod koniec tego roku. W pierwotnych planach zakładano wprowadzenie tego procesora w tym kwartale. Wynika to głównie z dość dużego opóźnienia 0.13 mikronowego Thoroughbreda. Przesunięciu uległa także premiera 64-bitowego Athlona z jądrem ClawHammer. Z końca tego roku został on przesunięty na początek przyszłego. Pozostałe procesory zostały na swoim miejscu w kalendarzu. W pierwszej połowie przyszłego roku możemy się więc spodziewać wysypu premier od AMD. Pojawić się mają: Opteron dla serwerów w wersjach z jądrem ClawHammer DP (maksymalnie 2 procesory współpracujące ze sobą) i z jądrem SledgeHammer (do 8 procesorów), Athlon z jądrem ClawHammer, Athlon XP z jądrem Barton oraz Athlon MP z jądrem Barton MP.

Ostateczna specyfikacja AGP 3.0


Autor: DYD | źródło: CompLex | 13:49
Komentarzy (0)
IDF - Intel opublikował ostateczną wersję specyfikacji AGP 3.0 (AGP - Accelerated Graphics Port), opracowanej w odpowiedzi na wymagania stawiane przez aplikacje graficzne dla stacji roboczych. Stosowna dokumentacja (AGP 3.0 Design Guide, Rev. 2.0) będzie dostępna również w tym miesiącu. Intel, który jest właścicielem specyfikacji AGP 3.0, definiującej technologię AGP 8x i będącą ewolucyjnym przejściem ze standardu AGP 4x, oferuje jej stosowanie licencjonowanym uczestnikom programu na warunkach royalty free.

Zachowując kompatybilność wstecz ze starszą technologią AGP 4x, AGP 8x podwaja przepustowość złącza graficznego AGP do 2,1 GB/s, co ma zaspokoić potrzeby aplikacji działających na najpopularniejszych obecnie platformach stacji roboczych. Oczekuje się, że technologia znajdzie zastosowanie w segmencie komputerów biurkowych w roku 2003, zaś aplikacje dla tych komputerów będą bardziej intensywnie korzystały z szybkiego złącza. » czytaj dalej

Raport z testów na TwojePC


Autor: DYD | 12:52
(5)Komentarzy (5)
Dziś wyrusza do Krisa na weekendowe testy jeszcze cieplutka karta firmy Super Grace z aktualnym demonem szybkości jakim jest Radeon 9700 PRO. Testy i recenzja będzie dostępna u nas już za kilka dni. A zaraz po R9700PRO zamieścimy także wrażenia z testowania karty Matrox Parhelia (nazywana przez nas Portfelią) oraz karty oparte na Radeonie 9000. Wysyp recenzji graficznych już niebawem!

Nowe Sterowniki Catalyst


Autor: DYD | 12:22
(2)Komentarzy (2)
ATI wypuściło nowe drivery Catalyst 2.3 dla wszystkich systemów operacyjnych wraz z nowym panelem kontrolnym. Zawierają także dokument PDF informujący i szczegółach tego sterownika - a jest tego dużo (pełna lista zmian i nowości na serwisie Rage3d.com). Poniżej podajemy linki do konkretnych wersji systemowych:

VIA 4 in 1 w wersji 4.43


Autor: DYD | źródło: FC | 10:54
Komentarzy (0)
Na stronie VIA Arena pojawiła się w dniu dzisiejszym (piątek 13/09) wersja 4.43 sterowników VIA 4 in 1. Z historii zmian pakietu "cztery w jednym" (dostępnego w tym miejscu) czytamy, że nowe wydanie posiada plik MS WHQL Logo CAT dla sterownika AGP oraz plik MS WHQL Logo CAT dla sterownika Inf. Poszczególne wersje sterowników przedstawiają się następująco: INF 1.70a, AGP: 4.30a, IDE: 1.20, IRQ: 1.3a. Pakiet można ściągnąć stąd lub z ftp.twojepc.pl (1.05 MB).

Logitech QuickCam dla mobilnych


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:47
Komentarzy (0)
Logitech Europe zaprezentował najwyższy model kamery przeznaczonej dla komputerów przenośnych typu notebook - Logitech QuickCam for Notebooks Pro. Zastosowanie lekkich i trwałych materiałów (aluminium) sprawia, że QuickCam for Notebooks Pro to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy dużo podróżują i poszukują kamery internetowej o niewielkich wymiarach, lekkiej wadze, stylowym wyglądzie oraz dobrych parametrach wizualizacji obrazu.

Kamera internetowa Logitech QuickCam for Notebooks Pro wyposażona jest w zaawansowany sensor optyczny CCD VGA o rozdzielczości 640 x 480. Sam sensor to matryca 1.3 megapiksela podobna jaką stosuje się w tanich aparatach cyfrowych. Kamerę wyposażono również w funkcję DIGITAL ZOOM, która umożliwia cyfrowe, pięciokrotne (x5) przybliżanie wybranego elementu z wyświetlanego właśnie obrazu. Wraz z kamerą użytkownik otrzymuje w komplecie stylowe plastikowe etui wykonane ze specjalnego plastiku, który odporny jest na zgniatanie. Lekkie etui zapewnić ma ochronę kamerze podczas podróży oraz stanowić ma miejsce przechowywania kabli i innych dodatków. » czytaj dalej

 
Czwartek 12 września 2002

Duplikator Primera Bravo Disc Publisher


Autor: DYD | źródło: Alstor | 21:02
(1)Komentarzy (1)
W Alstor można już nabyć najnowszy system do automatycznej duplikacji i nadruku płyt CD firmy Primera Technology. Bravo Disc Publisher to w pełni zautomatyzowany mechanizm duplikatora pozwala na wykonanie w jednym cyklu 50 płyt CD lub DVD. Po zapisaniu urządzenie transportuje płytki do zintegrowanej drukarki, a ta nadrukowuje na nich elementy tekstowe i graficzne z fotograficzną jakością - największa możliwa rozdzielczość to 2400 dpi. A wszystko to za sprawą jednego urządzenia nie większego niż standardowa drukarka.

  

W Bravo Disc Publisher'ze instalowana jest nagrywarka CD kopiująca płyty CD-R z maksymalną prędkością 40x. Opcjonalnie można też zamontować urządzenie typu combo, kopiujące zarówno płyty CD, jak i DVD,w tym przypadku jest to model firmy Pioneer. » czytaj dalej

Serial ATA rusza na podbój rynku


Autor: DYD | źródło: CompLex | 20:42
(1)Komentarzy (1)
IDF: Serial ATA, szeregowa magistrala następnej generacji, jest gorącym tematem w przemyśle komputerowym. Serial ATA będzie stosowana do łączenia wewnętrznych urządzeń pamięci masowej, takich jak twarde dyski, napędy DVD i CD-R/W z płytami głównymi w komputerach biurkowych i przenośnych, a także w budżetowych serwerach i sieciowych urządzeniach pamięci masowej.

Produkty bazujące na Serial ATA, pojawiające się już na rynku, są dowodem osiągniętego postępu, podobnie jak dzisiejszy dzień na Intel Developer Forum Jesień 2002 (IDF). Najnowsze dokonania koncentrują się na opracowaniu i przyjęciu specyfikacji Serial ATA wraz z rozszerzeniami dla serwerów i sieciowych pamięci masowych, znanej jako Serial ATA II. » czytaj dalej

Sony Dream World 2002


Autor: R4v | źródło: PC Watch | 20:30
Komentarzy (0)
Na imprezie Sony Dream World zaprezentowano kilka ciekawych rozwiązań przeznaczonych do domu przyszłości. Sony wzoruje ostatnio swoje produkty na organizmach żywych, stąd podobieństwo serii "Bio" do rozwiązań natury. "Jajko" o bardzo futurystycznym wzornictwie może nagrać nam program TV, przechować zdjęcia czy muzykę lub trzymać na swoim twardym dysku naszą bibliotekę. Potrafi się także połączyć z siecią przez wbudowany kontroler Ethernet.

Innym urządzeniem jest "Bio E.Q". Jest to komputer o kształcie sześciokąta, który ma zastąpić palmtopy i stać się czymś na kształt partnera i doradcy, który zapamięta i przechowa istotne dla nas informacje. Oprócz takich futurystycznych ciekawostek, Sony zaprezentowało także bardziej zbliżone do dnia dzisiejszego produkty. Były to m.in. palmtopy z serii Clie wyposażone w procesor ARM i system PalmOS5.0.

Zaprezentowano także oczekiwany z coraz większą niecierpliwością palmofon Sony Ericsson P800 z systemem SymbianOS i gniazdo pomniejszony kart pamięci Memory Stick Duo. Pokazano także przenośny napęd DVD/CD-RW korzystający z interfejsu USB2.0. Może on także odgrywać płyty CD-DA oraz pliki MP3 z kart pamięci Memory Stick bez podłączania do komputera. Planowana cena to ok. 1500zł.

Epoka Baniasa


Autor: R4v | źródło: PC Watch | 20:14
Komentarzy (0)
Na Intel Developer Forum zaprezentowano tym razem konkretne rozwiązania oparte na procesorze Banias i chipsetach Odem i Montara GM. Procesor będzie montowany w gnieździe 593-pinowym. Odem ma współpracować z układem ICH4-M, przeznaczonym dla komputerów przenośnych. Chipset obsługuje magistralę FSB 400MHz i pamięci DDR 200/266 w 4 bankach (2 sloty SO-DIMM). Obsługę karty graficznej zapewnia magistrala AGP 4x. ICH4-M obsługuje USB 2.0, Ethernet 10/100, kodek AC'97 oraz kontroler UATA100 i obsługuje sześć urządzeń PCI. Montara GM przeznaczona jest dla wersji FC-BGA Baniasa, która posiada 732 nóżki. Z tym chipsetem także stosuje się układ ICH4-M. Montara GM jest nieco większa niż Odem ze względu na wbudowany układ graficzny.

Pokazano także pierwsze komputery wyposażone w nowy procesor Intela. Jednym z nich jest IBM Thinkpad X31. Posiada on m.in. wbudowany moduł Calexico, który umożliwia komunikację bezprzewodową w standardach 802.11a z prędkości 56Mbps i 802.11b z szybkości 11Mbps. Swoje laptopy przedstawili także inni producenci. Toshiba pokazała model DynaBook SS S4/2000, natomiast Matsushita zaprezentowała Panasonica CF-L2. Oprócz nich pojawiły się również notebooki NEC i Samsung. Pierwsze maszyny powinny pojawić się w sprzedaży już na początku przyszłego roku.

Pożegnanie z RAMBUSem


Autor: R4v | źródło: x-bit | 20:10
Komentarzy (0)
Intel zamierza zakończyć swoją przygodę z RAMBUSem. Ostatnim chipsetem obsługującym te pamięci jest i850E, który nie będzie już w żaden sposób rozwijany. W rzeczywistości Intel nie wypuścił żadnego nowego układu obsługującego pamięci RDRAM w ciągu ostatnich dwóch lat. i850E jest tylko zmodyfikowaną wersją i850 z obsługą FSB 533MHz i układów PC1066. Intel zapewnia, że i850 nie będzie dostosowywany do układów PC1200 i PC1333.

W drugiej połowie przyszłego roku, gdy Pentium 4 zostanie zastąpiony przez układ Prescott działający z FSB 667MHz, i850E zostanie zastąpiony przez Springdale-P z obsługą 2-kanałowej pamięci PC2700, AGP 8x i Serial ATA. Jeśli chodzi o rynek stacji roboczych, to następcą jest E7205, zwany też Granite Bay, który pojawi się za miesiąc.

Inny układ obsługujący RDRAM - i860 zostanie w krótkim czasie zastąpiony chipsetem E7505 o nazwie kodowej Placer. Ma on się pojawić pod koniec tego roku i będzie obsługiwał 2-kanałową pamięć PC1600/PC2100 a także magistrale PCI-X i AGP 8x. Tak więc jedynym producentem wspierającym pamięci RAMBUSa pozostanie SiS, który ma w planach chipsety z obsługą pamięci PC1200 i PC1333.

Hercules DigiFire 7.1


Autor: R4v | źródło: Hercules | 20:05
(1)Komentarzy (1)
Hercules wypuścił kolejną, po Fortissimo III kartę muzyczną z obsługą ośmiu głośników. DigiFire 7.1 zbudowana jest na układzie CS4624 DSP i posiada przetwornik 20-bitowy. Kartę wyposażono w trzy gniazda FireWire a także cyfrowe optyczne wyjście audio. Do karty będzie dołączony m.in. PowerDVD PRO EX, który obsługuje najnowsze standardy dźwięku przestrzennego, jak Dolby Digital 5.1, Dolby Digital 6.1 EX i 7.1. W zestawie znajdzie się także PowerDirector Pro 2.5 ME, który służy do edycji video, Acid Express do tworzenia muzyki, a także Hercules Media Station II, czyli odtwarzacz plików multimedialnych. Karta ma trafić do sprzedaży w październiku w cenie 99 Euro.

W Intelu jednak realne Megahertze


Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:01
Komentarzy (0)
Dziś zamieściliśmy newsa, w którym powołując się na pewne niesprawdzone doniesienia z serwisu x-bit napisaliśmy o planach wprowadzenia indeksowania procesorów (a'la AMD) przez firmę INTEL. Otóż po otrzymaniu oficjalnego doniesienia ze źródła, informacja ta okazała się zwykłą nieprawdą. Słowa Paula Otelliniego podczas jednej z wypowiedzi na konferencji IDF zostały błędnie zrozumiane i nadinterpretowane. Wypowiedź Paula dotyczyła mobilnej platformy Banias, w której nie wszystkie cechy produktu daje się oddać przy pomocy MHz-ów, ponieważ duże znaczenie ma długość czasu pracy na bateriach, waga, itp. A więc jak na razie (i oby nigdy) PRating w Intelu – NIET.

Specyfikacje przyszłości


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:04
Komentarzy (0)
Choć w sprzedaży nie pojawiły się jeszcze dyski twarde Serial ATA, opublikowano już pierwszą specyfikację Serial ATA II. Znane są już także wszystkie szczegóły na temat portu AGP 8x. Wstępna specyfikacja Serial ATA II to jedna z przeszło 20 nowości, jakie Serial ATA Working Group zaprezentowało podczas Intel Developer Forum. Do wprowadzenia na rynek jednak jeszcze długa droga - wcześniejsza wersja standardu zdobędzie popularność nie wcześniej niż w przyszłym roku, kiedy masowo dostępne będą dyski oraz odpowiednie chipsety.

Na tej samej imprezie Intel zaprezentował końcową specyfikacje standardu garficznego AGP 3.0, nazywanego również AGP 8x. Szybkość transmisji danych wzrosła w nim do 2,1 GB/s. Intel zapewnia, że choć dziś możliwość tak szybkiej komunikacji systemu z kartą graficzną wydaje się niepotrzebna, to już w przyszłym roku pojawią się aplikacje w pełni wykorzystujące osiągi nowego rozwiązania.

EPSON EMP-30: projektor dla każdego


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:04
Komentarzy (0)
Firma AVC - dystrybutor systemów audiowizualnych - wprowadziła na rynek polski przenośny projektor EPSON EMP-30. To jedno z najtańszych urządzeń tego typu na naszym rynku - jego cena wynosi 7 990 zł netto.

EPSON EMP-30 posiada wszystko to, co potrzebne jest do szybkiego przygotowania pełnowartościowej prezentacji. Przede wszystkim kompatybilność wideo wraz z możliwością jednoczesnego połączenia ze źródłem sygnału audio z komputera i źródłem wideo (oznacza to swobodę wyboru urządzenia wejściowego). Automatyczne rozpoznanie źródła bardzo upraszcza przełączanie między urządzeniami, a korekcja zniekształceń trapezowych w pionie i w poziomie umożliwia szybką i łatwą konfigurację. Wysoką jakość obrazu zapewnia sześć indywidualnych opcji koloru, wraz z unikalnym „filtrem kinowym” (dla uzyskania wysokiego kontrastu i doboru jak najlepszych parametrów dla sygnału video ). Siła światła wynosi 800 ANSI lm przy kontraście 400:1. » czytaj dalej

Nforce2 opóźniony


Autor: Jasiek | źródło: x-bit | 09:52
Komentarzy (0)
Nvidia zapowiadała drugi chipset Nforce już w lipcu, przedstawiając specyfikacje techniczne oraz obiecując gotowe płyty w sklepach na przełomie sierpnia i września. Jak wiadomo tego terminu nie udało się dotrzymać, a poślizg może trwać jeszcze kilka tygodni. Producenci niestety mają problemy, głównie w kwestii stabilności, z wdrożeniem nowego zestawu mostków od Nvidii w nowych płytach. Można jednak przeczytać opinie, że graficzny gigant postara się wyrobić z premierą równolegle z Athlonami XP na FSB 166Mhz. Jak pamiętamy z papierowej prezentacji, Nforce2 będzie najbardziej zaawansowanym układem przeznaczonym dla podstawki SocketA. W tym tygodniu specyfikację swojej nadchodzącej płyty EP-8RGA+ na najnowszym dziecku NV ujawnił Epox.
  • Norhbridge Nforce2 IGP, southbridge Nforce2 MCP-T
  • 3 sloty na pamięci DDR do 400Mhz (PC3200), z obsługą
    dwu-kanałowego transferu

  • zintegrowany układ graficzny Geforce4 MX
  • ATA133, Ethernet, 6 USB 2.0; 6 PCI, 1 AGP x8, 6
    kanałowe audio

  • zaawansowane funkcje dla overclockerów wraz ze zmianą
    napięć CPU, pamięci oraz AGP

MMX w procesorach Xscale


Autor: Jasiek | źródło: x-bit | 09:40
Komentarzy (0)
Wczoraj na Developers Forum Intel między innymi zajął się swoimi nowymi procesorami Xscale. Przypominam, że są to nowe energooszczędne układy tej firmy, do zastosowań przede wszystkim w urządzeniach przenośnych. Procesory z tej serii mają w najbliższej przyszłości zostać wyposażone w zestaw instrukcji MMX, handlowo technologia została nazwana Wireless MMX. W praktyce może to oznaczać wzrost funkcjonalności aplikacji dla palmtopów. Zostaną przygotowane nowe zestawy narzędzi programistycznych będących w stanie wykorzystać możliwości nowych procesorów w aplikacjach na takich systemach jak WindowsCE.NET v.4.1, SymbianOS, Palm OSv.5 oraz środowiskach Linuxowych firm MontaVista i Embedix.

Shuttle Barebone XPC SS51G


Autor: Jasiek | źródło: e-mail | 09:25
(2)Komentarzy (2)
Recenzję dość ciekawego zestawu komputerowego zaprezentowano dzisiaj na Digit-life. Jest to kontynuacja miniaturowych pecetów w wydaniu firmy Shuttle. Po platformie SV24 przeznaczonej dla procesorów na Socket370 przyszedł czas na nieco mocniejszą wersję komputera Shuttle. XPC SS51G dzięki podstawce Socket478 będzie można obsadzić mocnym procesorem P4, np. 2.53Ghz jak w testowanym przez Digit-life sprzęcie. Taki komputer osiąga bardzo wysoką wydajność, a całość ma wymiary zaledwie 200x300x185mm, co znacznie poprawia mobilność i wygodę użytkowania zestawu w stosunku do klasycznego komputera w standardzie ATX. W cenie otrzymujemy miniaturową obudowę, płytę oraz wszystkie niezbędne kable podłączeniowe itd. umożliwiające złożenie pełnowartościowego komputera. Całość prezentuje się całkiem atrakcyjnie oraz notuje niezłe rezultaty testów wydajnościowych. Pełen artykuł znajduje się tutaj.

Elsa zza światów?


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 09:15
Komentarzy (0)
Wydawałoby się, że epizod z produkcją, nawiasem mówiąc bardzo dbających o jakość (i niestety cenę), kart graficznych dla firmy Elsa jest już zakończony. Otóż okazuje się, że dla Elsa Europe tak, lecz nie dla azjatyckiego oddziału. Na azjatyckim rynku pojawiła się nowa karta firmowana właśnie przez Elsę. Wygląda ona nawet dość atrakcyjnie: nienaganna jakość wykonania (to już tradycyjnie) oraz wyposażenie najnowszej karty w mocnego GF4 Ti4200 robią dobre wrażenie. Dodatkowo jest to pierwsza karta na tym chipsecie posiadająca aż 128MB szybkich pamięci w obudowach BGA o czasie dostępu 3.3ns. Dodajmy, że dla działalności Elsy w dziedzinie monitorów przejęła marka STEP.

Indeksy szybkości w Intelu?


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 09:07
(2)Komentarzy (2)
Takie właśnie plotki dochodzą dzisiaj z zagranicznych serwisów. Wygląda więc na to, że walka na "numerki" z AMD rozgorzała na dobre. Według X-bit zapowiedzi o wprowadzeniu indeksów padły dzisiaj na IDF z ust samego szefa Intela Paula Otelliniego. Jakim systemem mają być indeksowane nadchodzące CPU – konkretnie nie wiadomo. Możliwe, że Intel cały czas zwiększając zegary dobrze skalującego się wzwyż jądra P4, będzie chciał odnieść jego wydajność do układów na innych architekturach np. Claw/Sledgehammerów AMD. Tym samym mógłby wykazać za pomocą indeksów wydajnościowych ewentualną wyższość swojego produktu, odpierając ostatnio nasilające się zarzuty ze strony AMD o "pustych" Megahertzach procesorów Pentium4.

 
Środa 11 września 2002

Nowe procesory Intel Xeon 2,8 i 2,6 GHz


Autor: DYD | źródło: CompLex | 22:04
Komentarzy (0)
IDF - Firma Intel Corporation zaprezentowała nowe procesory Intel Xeon taktowane zegarem 2,8 i 2,6 GHz - dla dwuprocesorowych stacji roboczych i serwerów. Nowe produkty, które wchodzą na rynek o kwartał wcześniej niż zapowiadano, posiadają 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu i są produkowane w procesie technologicznym 0,13 mikrona.

W konfiguracjach stacji roboczych, systemy dwuprocesorowe wykorzystywane są najczęściej w takich aplikacjach, jak tworzenie treści cyfrowych, projektowanie mechaniczne i elektryczne, analizy finansowe czy modelowanie przestrzenne (3D). Również w innych zastosowaniach technicznych i obliczeniach komputerowych potrzebna jest maksymalna wydajność. Szereg producentów stacji roboczych rozpocznie sprzedaż maszyn wyposażonych w nowe procesory Intela jeszcze w tym tygodniu. » czytaj dalej

Banias - mobilna platforma Intela


Autor: DYD | źródło: CompLex | 21:16
Komentarzy (0)
IDF - Intel ujawnił informacje na temat nadchodzącej platformy dla komputerów przenośnych, oznaczonej kodem Banias. Cechuje się ona całkowicie nową mikroarchitekturą procesora i została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić wydłużoną żywotność baterii, niezwykłą wydajność, niewielkie rozmiary i małą wagę, a także proste w obsłudze funkcje komunikacji bezprzewodowej.

Ujawniono dalsze szczegóły techniczne dotyczące mikroarchitektury Banias, zintegrowanej, bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN), działającej w dwóch zakresach (802.11a/b) oraz szeregu rozwiązań programistycznych, które poprawią bezpieczeństwo oraz zmniejszą stopień skomplikowania bezprzewodowych połączeń sieciowych. Intel wprowadził również kontroler Intel 82540EP Gigabit Ethernet, czyli pierwszy gigabitowy kontroler Ethernetu skonstruowany specjalnie z myślą o urządzeniach przenośnych. » czytaj dalej

Aparat z modułem Bluetooth


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:43
(1)Komentarzy (1)
W listopadzie na europejskie rynki trafi aparat cyfrowy Sony DSC-FX77, wyposażony w moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth. DSC-FX77 może wymieniać dane z komputerami i innymi urządzeniami elektronicznymi posiadającymi "sinozęby" moduł i oddalonymi o nie więcej niż 10 metrów. Przesłanie zdjęcia wykonanego w najwyższej rozdzielczości jaką oferuje aparat, czyli 4 megapiksele, zajmuje 47 sekund. Zdjęcie VGA przesyłane jest w zaledwie 1,5 sekundy. Jednak Bluetooth w aparacie Sony to nie tylko wygodny transfer zdjęć, ale też możliwość obsługi aparatu na odległość - np. za pośrednictwem laptopa. Ułatwia to tryb "real-time camera", dzięki któremu aparat przesyła do komputera obrazy (niskiej rozdzielczości) z częstotliwością 6,5 klatki na sekundę.

Wysoką jakość zdjęć ma zapewnić optyka firmy Carl Zeiss (obiektyw F2.8, 37 mm). Aparat jest gotowy do pracy już w sekundę po włączeniu. Oprócz modułu Bluetooth posiada także port USB. Niestety, jak dotąd producent nie ujawnił ceny urządzenia.

Zapal świeczkę - 11.09.01


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:26
(6)Komentarzy (6)
Większość amerykańskich serwisów internetowych w dniu dzisiejszym ogranicza lub całkowicie wycofuje ze swoich stron reklamy. Powód: pierwsza rocznica tragicznych wydarzeń z 11 września. Pomimo trudnej sytuacji związanej z cięciem wydatków na reklamę, największe światowe portale obawiają się oskarżeń o zarabianie na rocznicy. Podobnie zachowała się część reklamodawców - m.in. Coca-Cola zawiesiła na 24 godziny swoje akcje promocyjne.

Tak więc we wszystkich usługach America Online w miejsce reklam pojawiają się dziś banery z hasłami upamiętniającymi ofiary ataków terrorystycznych sprzed roku. Z kolei ze strony Yahoo zniknęły kolory - serwis jest utrzymany w tonacji czarno-białej. Na stronie głównej nie ma również reklam. Serwis Microsoftu - MSN Web - także zrezygnował z banerów. Na ICQ.com można zapalać symboliczne świece, zaś wygląd strony poświęcony jest pamięci wydarzeń z 11 września 2001 roku.

SiS na Rambusach


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 12:19
Komentarzy (0)
Na IDFie zaprezetowano najnowszy chipset SiSa, który współpracuje z pamięciami RDRAM. Jest to pierwszy chipset tej firmy działający z tymi pamięciami. Układ 658 został pokazany we wczesnej wersji, jednak spisywał się całkiem nieźle. Firma uważa, że chipset może trafić do sprzedaży w październiku lub listopadzie. Zaprezentowana płyta główna jest raczej standardowa i niczym specjalnym się nie wyróżnia. Posiada 4 sloty RIMM, obsługuje AGP 8x, USB 2.0, FireWire, Ethernet 10/100 oraz posiada wbudowany kodek dźwiękowy AC'97. Obsługiwane są procesory z magistralą FSB 400MHz i 533MHz. W przyszłym roku SiS zamierza wypuścić kolejny chipset obsługujący RDRAMy o większej szybkości.

Już można grać w Grecji


Autor: R4v | 12:09
(5)Komentarzy (5)
Grecki sąd już podczas pierwszej rozprawy odrzucił prawo zabraniające używania gier elektronicznych (o czym pisaliśmy), jako niezgodne z konstytucją. Prawo to było wprowadzone w celu ukrócenia nielegalnego hazardu pod przykrywką kawiarenek internetowych. Zostało ono jednak tak sformułowane, że dotyczyło wszystkich gier elektronicznych, włączając GameBoya i gry w zegarku czy telefonie komórkowym. Problem wynikał z tego, że wielu naiwnych ludzi straciło majątki na maszynach, które były odpowiednio sterowane przez personel lokali. 'Maszyny' te są zwykłymi pecetami opakowanymi w odpowiednią obudowę. Grecy próbowali więc ograniczyć ten proceder, blokując jednocześnie wszelkie formy rozrywki elektronicznej. Jak widać rząd grecki będzie musiał jeszcze raz przemyśleć sprawę i doprecyzować ustawę.

Nagrywarka DVD od Sony


Autor: R4v | 12:04
Komentarzy (0)
Sony zaprezentowało dwa modele nagrywarek DVD. Pierwszą z nich jest DRU-500CA. Jest to napęd IDE/ATAPI. Na półki sklepowe ma trafić 12 października w cenia ok. 50 tys. jenów (ok. 1800zł). Drugim napędem jest DRX-500UL. Wykorzystuje on interfejs USB 2.0 lub FireWire. Ta wersja zadebiutuje 23 listopada i będzie kosztować ok. 60 tys. jenów (ok. 2100zł). Oba napędy posiadają jednakowe możliwości i obsługują wszystkie obecne standardy z wyjątkiem DVD-RAM. Nagrywarki są więc w stanie nagrać dane na nośnikach DVD-R/-RW/+R/+RW, a także na płytach CD-R/RW. Płyty DVD-R są nagrywane z prędkością 4x, DVD-RW z prędkością 2x i DVD+R/+RW z prędkością 2.4x. Nośniki CD-R można nagrywać z szybkością 24x natomiast CD-RW - 10x.

Napędy odczytują także płyty DVD-ROM z prędkością 8x i płyty CD-ROM z szybkością 32x. W tej chwili są to najszybsze nagrywarki DVD-R na rynku. Bufor nagrywarek pomieści 8MB danych. Do napędów dołączony zostanie pakiet oprogramowania. Są to RecordNow do nagrywania, MyDVD i Showbiz do tworzenia i obróbki filmów, SimpleBackup, do tworzenia kopii zapasowych oraz odtwarzacz filmów PowerDVD i muzyczny kombajn Musicmatch Jukebox. W listopadzie ma się pojawić rozszerzona wersja programu nagrywającego RecordNow DX.

Poważny błąd Windows XP


Autor: R4v | 12:02
(3)Komentarzy (3)
3DChipset informuje o dość poważnym błędzie w Windowsie XP. Pozwala on stronie WWW lub e-mailowi na kasowanie plików z dysku. Service Pack 1 poprawia ten błąd. Jeżeli nie masz SP1 najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie bądź zmiana nazwy pliku uplddrvinfo.htm. Znajduje się on w katalogu \Windows\PCHEALTH\HELPCTR\System\DFS. Powinno to zapobiec atakom na nasz komputer.

Trillian w wersji 0.74 i Pro 1.0


Autor: DYD | 11:15
(1)Komentarzy (1)
Na stronie domowej www.trillian.cc ukazały się nowe wydania programu Trillian w wersji darmowej 0.74 oraz płatnej Pro 1.0. Trillian może okazać się przydatny dla osób korzystających z wielu komunikatorów jednocześnie. Znane są Wam na pewno programy typu ICQ, AOL, Windows Messenger, Yahoo! Messenger czy odwieczny IRC. Bywa tak, że mamy zainstalowanych kilka komunikatorów na jednym komputerze - wówczas przydany może okazać się właśnie Trillian. Łączy on w sobie w/w komunikatory, udostępniając w jednym programie ich funkcje - a wszystko okraszone przejrzystym interfejsem. W nowej wersji rozwiązano problemy z błędami w AOL oraz poprawiono auto-update. Wersja 0.74 posiada m.in. nowy interfejs oraz aktualizowany DirectIM. Aktualnie coś szwankuje i są kłopoty z pobraniem Trilliana ze strony domowej.

ATI: łata sterowników


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 09:49
Komentarzy (0)
Posiadacze Radeona 9700 wreszcie mogą się cieszyć z łatki mającej na celu rozwiązać większość problemów w grach. Przeglądając forum serwisu Rage3D można natknąć się na opinie sporej rzeszy niezadowolonych użytkowników, narzekających na problemy z kompatybilnością w grach. Pierwszy patch do implementacji Direct3D w sterownikach Catalyst 02.2 umożliwia bezproblemową grę w takie pozycje jak: Battlefield 1942, Mafia czy The Thing. Poprawiony został plik Ati3duag.dll, po download dla W9X/2K/XP posiadaczy nowych Radeonów (o ile są już tacy...) zapraszam na witrynę ATI.

IDF: test interfejsu Serial ATA


Autor: DYD | źródło: ESC | 09:45
(2)Komentarzy (2)
Publiczny test interfejsu Serial ATA, sponsorowany przez firmy Seagate, Intel Corporation i Silicon Image, odbył się na aktualnych IFDie. Wyniki testów zaprezentowane przez ich uczestników potwierdziły, że współpraca pomiędzy komponentami wykorzystującymi interfejs Serial ATA jest wydajna w 95 procentach przypadków w całym przemyśle. W zeszłym miesiącu publiczny test Serial ATA zgromadził w Kolorado prawie 50 firm zajmujących się miedzy innymi produkcją kabli, wtyczek, silikonów, kart rozszerzeń, płyt głównych, dysków twardych oraz obudów. Ponad 900 różnych testów przeprowadzonych na urządzeniach wyposażonych w interfejs z Serial ATA zakończyło się w ponad 95% sukcesem. Szczegóły dalej... » czytaj dalej

 
Wtorek 10 września 2002

Intel nagradza innowacyjne komputery PC


Autor: DYD | źródło: CompLex | 21:17
Komentarzy (0)
IDF, 10 września 2002 - Intel ogłosił dziś zwycięzców konkursu na najbardziej innowacyjny komputer PC - "Intel Innovative PC Awards 2002". W konkursie tym rozpatrywane są innowacje w kategoriach: komputer domowy z procesorem Pentium 4, komputer biurkowy dla biznesu z procesorem Pentium 4, oraz komputery przenośne z procesorami Pentium 4 - M i Pentium III - M.

  
Acer i Gateway, dwóch z nagrodzonych

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas konferencji Intel Developer Forum, Fall 2002 (IDF). Louis Burns, wiceprezes i dyrektor generalny, Intel Desktop Platforms Group, wymienił laureatów: Acer TravelMate 100*, Gateway 700XL*, IBM ThinkPad X30*, Legend Tianqui 9220*, Legend Kaitan 6800*, Panasonic CF-R1 Let's Note Light*, Toshiba Portege 4010* i Samsung Sens P10*.

"Podczas ostatnich kilku lat, nasz konkurs na najbardziej innowacyjny komputer PC cieszy się coraz większą popularnością i otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń od coraz większej liczby producentów z całego świata" - powiedział Burns. "Komputery oparte na procesorach Intel Pentium 4, Pentium 4-M i Pentium III-M, które nagradzamy w tym roku, rzeczywiście charakteryzują się innowacyjnością na najwyższym poziomie." » czytaj dalej

Rekordowe P4 na IDF


Autor: Jasiek | źródło: Techchanel.de | 19:36
(6)Komentarzy (6)
Podkręcanie własnych procesorów to już chyba stały punkt programu Intel Developers Forum. Nie inaczej było w tym roku w San Jose. Właśnie dzisiaj odbył się słynny pokaz siły. Co do technicznych szczegółów trudno znaleźć dobre informacje, jedyne co było wyraźnie podkreślone to „do not try this at home”. W każdym razie, na tegorocznym IDF udało się uruchomić testowy zestaw z P4, oczywiście na jądrze Northwood, przy częstotliwości 4684 MHz. Po chwili niestety, w trakcie uruchamiania Windows XP wszyscy oglądający pokaz byli zmuszeni obejrzeć niebieski ekran śmierci. Testy stabilności zostały wykonane przez pokazowy procesor przy zegarze 4104Mhz. Wynik trzeba chyba uznać za bardzo dobry, doskonale świadczy on o potencjale istniejącego jądra P4. Z pewnością szefowie Intela mogą spać spokojnie do czasu premiery procesorów na rdzeniach K8 od AMD. Relację z pokazu wraz ze zdjęciami można obejrzeć sobie tutaj.

Intel pozostaje przy RDRAM


Autor: Jasiek | źródło: Silicon Strategies | 17:05
Komentarzy (0)
Intel zapowiedział wspieranie pamięci Rambus taktowanych powyżej 1066MHz w swoich nowych chipsetach. Prezes Rambusa cały czas próbuje w swoich wypowiedziach wywierać presję na szefostwo Intela, aby oficjalne oświadczenie o wsparciu RDRAM-ów zostało wydane na trwającym IDF. W najbliższej przyszłości Rambusy zostaną wyposażone w aż 4 kanały przesyłu dancych, co ma być odpowiedzią na DDR-II w technologii DualBand.

Wydajność R9700, niewystarczająca?!


Autor: Jasiek | źródło: Warp2search | 17:00
(3)Komentarzy (3)
Wydawać by się mogło, że szybkość renderingu nowego Radeona z nawiązką spełnia zapotrzebowania wszystkich aplikacji. W świecie overclockerów jednak, mocy nigdy za wiele. Znalazł się już pierwszy pasjonat, który zmodyfikował najnowszą kartę ATI. Konkretnie nabywca karty odważył się zmodyfikować układ SC1175CSW, przez co uzyskał wyższe napięcie zasilające pamięci, co umożliwiło taktowanie ich do 800Mhz. Zainteresowanych zapraszam, tutaj.

Nowe dyski od Maxtora


Autor: Jasiek | źródło: Maxtor | 16:49
Komentarzy (0)
Nowa seria produktów Maxtora ochrzczona została nazwą Maxline. Będą to wysoko pojemnościowe (250 lub 320GB) dyski ATA, przeznaczone do pracy 24 godziny na dobę. Nowy dysk Maxtora może się pochwalić MTTF wynoszącym aż 1 milion godzin! Pełne specyfikacje wyglądała następująco:
  • prędkośc obrotowa talerzy 5400rpm
  • deklarowany czas dostępu poniżej 11ms
  • kompatybilność z S.M.A.R.T (monitoring paramterów pracy)
  • bufor 2MB
  • 3 letnia gwarancja
Dla wymagających wyższej wydajności przedstawiona została rodzina dysków Maxline II:
  • pojemność 200-250 GB
  • 7200rpm
  • deklarowany czas dostępu poniżej 9ms
  • bufor 8MB
Oczywiście z ceną od 300$ wzwyż za dyski Maxline i 400$ za Maxline II będą to produkty adresowane jedynie do najbardziej wymagających odbiorców, jeśli chodzi o interfejs ATA.

Nowe "ekstremalne" moduły DDR od OCZ


Autor: Jasiek | źródło: Vr-Zone | 16:40
Komentarzy (0)
OCZ zaprezentował dzisiaj zupełnie nowe moduły pamięci, wyróżniające się spośród wszystkich aktualnie dostępnych DDR-ów. Zostały one uzbrojone w technologię Enchanced Latency, handlowo: EL-DDR. Tym razem nie jest to zwykłe żyłowanie maksymalnego zegara taktowania modułu nawet ponad 400Mhz, lecz technologia umożliwiająca zmniejszenie ilości cyklów zegara przy zapisie/odczycie z komórki pamięci. Według OCZ jego najnowsze moduły, na których nawiasem mówią skupi swoją ofertę, umożliwią uzyskanie jeszcze wyższych przepustowości niż aktualne dostępne kości CAS2 przy takim samym taktowaniu.

NV30 na jesiennym Comdexie?


Autor: Jasiek | źródło: x-bit | 16:37
(1)Komentarzy (1)
Branżowe targi Comdex odbędą się w dniach 18-22 listopada i to właśnie na nich Nvidia najprawdopodobniej przedstawi oficjalnie układ NV30. Zaraz po prezentacji, Nvidia planuje rozpocząć dostarczanie pierwszych referencyjnych PCB nowych kart do producentów. Tak więc na ostrą odpowiedź na R9700 nie przyjdzie nam jednak zbyt długo czekać i są wielkie szanse na nowe karty w sklepach przed gwiazdką. Dalej aktualna jest też zapowiedziana już premiera NV18/28, czyli odświeżonych układów GF4/GF4 MX wykonanych w technologii 0.13 z obsługą AGP x8, których to wprowadzenie planowane jest na początek października.

Intel i Sonic Blue współpracują


Autor: Jasiek | źródło: e-mail | 16:20
(2)Komentarzy (2)
Wczoraj na Intel Developers Forum, Intel wraz z SonicBlue (producentem głównie przenośnych odtwarzachy MP3) ogłosili, że pracują wspólnie nad pierwszym multimedialnym odtwarzaczem. Tzw. ReplayTV Portable Video Player (PVP) będzie umożliwiał dekodowanie i wyświetlanie strumieni wideo w kieszonkowym urządzeniu. Produkt od strony sprzętowej korzystał będzie z technologii wyrobu układów, rozpraszających niskie ilości mocy, XScale opracowanej przez procesorowego giganta. Ze strony SonicBlue dostanie natomiast możliwość pobierania programów TV z dość popularnej w USA telewizyjnej przystawki ReplayTV. Za pamięć masową posłużą wysokopojemnościowe dyski Micro Drive. Będzie także możliwość pobierania zdjęć, filmów oraz dźwięku z komputera PC. Na rynek przenośnych multimedialnych playerów, jako najprawdopodobniej pionier, Intel wraz z SonicBlue zamierza wkroczyć w 2003 roku.

Nowy Rage3D Tweak


Autor: Jasiek | źródło: Warp2search | 16:16
(2)Komentarzy (2)
Dobrze znany dużej części posiadaczy kart na układach ATI tweaker doczekał się nowej wersji 3.6. Poprawki prezentują się dość skromnie, dotyczą jedynie zaktualizowanej dla Radeonów 9000/9700 zakładki do podkręcania rdzenia i pamięci. Program do pobrania oczywiście na stronie Rage3D. Serwis Rage3D donosi także o dalszych planach na rozwój tweakera i wzbogaceniu go o nowe funkcje w najbliższym czasie.

Co tam panie na IDFie słychać?


Autor: R4v | 16:09
Komentarzy (0)
Na konferencji IDF Intel zaprezentował kilka ciekawostek. Pierwszą jest nowy procesor przeznaczony na rynek high-end desktop. Układ z rodziny Pentium taktowany jest zegarem 4.7GHz. Przedstawiono także Pentium 4 3.06GHz, który ma się pojawić jeszcze w tym roku i będzie obsługiwał technologię HyperThreading. Ma ona zapewnić wzrost wydajności o ok. 30%. Docelowo wszystkie układy taktowane powyżej 3GHz będą obsługiwać HyperThreading. Kolejnym procesorem, który został pokazany jest 64-bitowy układ Madison składający się z 500 milionów tranzystorów. Zastrzeżono jednak, że firma pracuje już nad procesorami z miliardem tranzystorów. Układ ten ma zawierać zintegrowaną grafikę, układy zabezpieczające i inne. Pomimo mizernej sprzedaży układów z serii Itanium Intel zamierza jednak kontynuować tą serię procesorów. Następca Itanium 2, czyli właśnie Madison ma się pojawić w sprzedaży w przyszłym roku.

Przedstawiono także LaGrande Technology, która ma zapewnić bezpieczeństwo szeroko pojętego e-biznesu. Technologia ta ma zapewnić ochronę pamięci, zarówno RAM jak i masowej, a także ochronę wykonywanych procesów. Ma ona znaleźć się w procesorze Prescott, który zastąpi w przyszłości Pentium 4. Układ ma współpracować m.in. z oprogramowaniem Microsoft Palladium. Prescott ma się pojawić w trzecim kwartale przyszłego roku.

Nanotranzystor


Autor: R4v | 16:02
Komentarzy (0)
AMD dotychczas nie zaskakiwała wprowadzaniem nowych technologii. Tym bardziej zaskakuje wiadomość o wyprodukowaniu przez tą firmę tranzystora rozmiarach bramki wynoszących 10nm (0.01 mikrona). Tranzystor nazwany FinFET ma pozwolić na 10-krotne zagęszczenie jądra procesora. Oznacza to, że na powierzchni takiej, jak w dzisiejszych procesorach da się 'upchnąć' ponad miliard tranzystorów. FinFET powstał we współpracy z kalifornijskim uniwersytetem w Berkeley i firmą Semiconductor Research Corp. Wcześniej podobne tranzystory opracowało TSMC, także bazując na pracach naukowców z Berkeley. W grudniu także IBM zamierza przedstawić podobną technologię. Największy konkurent AMD, Intel, pracuje obecnie nad trójbramkowymi tranzystorami. FinFET opiera się na cienkiej krzemowej "płetwie", która ma ograniczyć wycieki prądu, gdy tranzystor jest w stanie wyłączonym. Nie podano dokładnej daty wprowadzenia pierwszych układów do produkcji, jednak można się spodziewać, że nie nastąpi to zbyt szybko.

Intel dla technologii PCI Express


Autor: DYD | źródło: CompLex | 13:46
Komentarzy (0)
IDF, SAN JOSE, 9 września 2002 - Firma Intel Corporation poinformowała, że ponad 30 wiodących w branży firm komputerowych i komunikacyjnych stało się członkami nowej grupy utworzonej pod nazwą Intel Developer Network dla technologii PCI Express. Firmy te planują przyspieszenie rozwoju produktów opartych na technologii PCI Express dla następnej generacji platform komputerowych i komunikacyjnych w architekturze Intela.

Gotowe elementy krzemowe oparte na architekturze PCI Express mają być dostępne w drugiej połowie roku 2003 a gotowe systemy w 2004 roku. Intel planuje wprowadzenie szerokiej gamy produktów i usług w różnych segmentach rynku, które będą wspomagać architekturę PCI Express w szybkim rozwoju technologicznym. » czytaj dalej

2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach


Autor: Lancer | 11:00
(49)Komentarzy (49)
Niespełna dwa tygodnie temu zadebiutował najszybszy z dotychczas znanych mikroprocesorów Intela na rynek konsumencki. Jeszcze w tym roku bariera 3 GHz zostanie złamana, lecz na dzień dzisiejszy to właśnie 2,8GHz Pentium4 Intela jest prawdziwą bestią strasząca swą mocą.

Dzięki firmie Intel Polska miałem ogromną przyjemność popracować z tym procesorem i zmierzyć jego moc. Jako konkurencja w 20 testach aplikacyjnych, grafiki 3D i innych stanęły starszy brat Pentium4 2.53 GHz oraz Athlon XP 2200+. Zobaczmy na co stać najnowsze i zarazem najmocniejsze Pentium4 Intela. » czytaj dalej

Nowe klawiatury Cordless Logitecha


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:02
(6)Komentarzy (6)
Logitech prezentuje swoje nowe bezprzewodowe zestawy desktop - Cordless Desktop. Nowe klawiatury oferują szeroki zestaw możliwości multimedialnych, nowoczesny design oraz ponad standardowe rozwiązania technologiczne. Na uwagę zasługuje kodowanie transmisji radiowej które w skuteczny sposób uniemożliwia "podsłuch" danych płynących pomiędzy klawiaturą, a odbiornikiem. Wszystkie nowe modele (poza Cordless Desktop Comfort) oferują unikatowy kształt - Zero Degree Titlt - który zapewnić ma wielogodzinną, nie męcząca pracę z komputerem. Zero Degree Titlt to bardzo niski, płaski profil klawiatury który w połączeniu ze specjalną rzeźbą całej klawiatury znacząco poprawia komfort pracy z komputerem. Cordless Desktop Comfort prezentuje swoim kształtem bardzo popularna ergonomie "łamanej klawiatury" która to ergonomia wciąż ma wielu chętnych nabywców. Kolory które zastosowano przy tworzeniu nowych klawiatur maja nawiązywać do najnowszych trendów w świecie codziennych, modnych urządzeń. Zestawy Cordless Desktop to urządzenia nie tylko nowoczesne, ale i o modnym wyglądzie.

Zdjęcia oraz opis trzech nowych klawiatur w dalszej części newsa. » czytaj dalej

 
Poniedziałek 9 września 2002

Cyfrowego Domu wizja Intela


Autor: DYD | źródło: CompLex | 19:57
Komentarzy (0)
INTEL DEVELOPER FORUM, SAN JOSE, 9 września, 2002 - Firma Intel Corporation ogłosiła inicjatywę, która przyspieszy rozpowszechnianie technologii cyfrowej w każdym domu. "Extended Wireless PC Initiative" to pierwszy krok w kierunku realizacji wizji Cyfrowego Domu. Polega on na zapewnieniu elementów technologicznych i zestawów narzędzi wszystkim deweloperom, które pozwolą im na łatwe dystrybuowanie cyfrowych treści z komputerów PC do odbiorników telewizyjnych i radiowych w domach konsumentów.

"Konsumenci korzystają już z mocy i elastyczności cyfrowych mediów kiedy robią cyfrowe zdjęcia, tworzą muzyczne pliki MP3 czy rejestrują rodzinne wydarzenia cyfrową kamerą wideo. Tym samym komputer PC stał się uniwersalnym i niezastąpionym narzędziem do przechowywania i edycji cyfrowych treści" - powiedział Louis Burns, wiceprezes i dyrektor generalny, Intel Desktop Platforms Group. "Celem inicjatywy Extended Wireless PC jest przybliżenie konsumentów o jeden krok do wizji Cyfrowego Domu, w którym mogą odpoczywać i bawić się korzystając z dorobku swoich mediów cyfrowych". » czytaj dalej

Banias na IDF Fall 2002


Autor: R4v | 14:01
(1)Komentarzy (1)
Intel na na dziś rozpoczętej konferencji Intel Developer Forum (więcej o imprezie pisaliśmy w piątek) przedstawił szczegóły na temat procesora Banias i systemów na nim opartych. Komputery wykorzystujące nowy procesor mają pracować do 4.5 godziny z ekranem TFT 14"-15", grubości do 1.2-1.4 cala i wadze ok. 2.5kg. Wersje Low Voltage trafią do mniejszych komputerów o grubości 0.8-1.2 cala z ekranami wielkości 12"-14.1". Obie wersje będą pracować z chipsetami Odem i Montara GM. Odem ma obsługiwać do 1GB pamięci DDR266 i będzie współpracował z ICH4. Intel twierdzi, że architektura Baniasa daje najwyższą wydajność przy tak rygorystycznych wymaganiach dotyczących wydzielanego ciepła.

Procesor będzie obsługiwał między innymi instrukcje SSE2. Układ będzie produkowany w obudowach micro FC-PGA i micro FC-BGA co ma zapewnić małą wysokość tak pożądaną w notebookach. Dla komputerów z Baniasem, Intel przygotował także kartę mini PCI nazwaną Calexico, która zapewnia obsługę bezprzewodowych sieci radiowych przy niskim poborze energii. Według Intela poprawę czasu działania komputerów przenośnych może przynieść optymalizacja czasu podświetlenia matrycy TFT. Została także przedstawiona wizja notebooków w 2004 roku.

Komputery zbudowane na układzi Dothan mają mieć znacznie mniej 'prądożerne' wyświetlacze. Mają to być niskotemperaturowe wyświetlacze polisilikonowe, refleksyjne matryce TFT i transrefleksyjne matryce TFT. Kolejnym krokiem mają być wyświetlacze OLED, które jednak nie znajdą się w masowej produkcji wcześniej niż w 2006 roku.

22 miliony pikseli


Autor: R4v | 13:33
(1)Komentarzy (1)
Od pewnego czasu aparaty cyfrowe stają się coraz bardziej popularne. W chwili obecnej standardem są aparaty z matrycami o rozdzielczości od 2 do 4 milionów punktów, a w zastosowaniach półprofesjonalnych ponad 6 milionów. Firma Sinar, producent sensorów CCD do aparatów cyfrowych, we współpracy z Kodakiem stworzyła nowy sensor KAF-22000CE. Ma on rozdzielczość 22 195 200 pikseli. Daje to rozdzielczość obrazu 4080x5440 punktów. Całkowite wymiary czujnika to 38.8mm x 50.0mm. Nowy sensor ma znacznie ograniczyć wpływ szumów matrycy i efekt mory. Obiekty tak cienkie jak ludzkie włosy mają być teraz doskonale ostre, bez konieczności obróbki. Czujnik ma zostać zaprezentowany w tym miesiącu na targach Photokina.

Do czego potrzebny nam DirectX9?


Autor: R4v | 13:22
(3)Komentarzy (3)
Reactor Critical zamieścił dość ciekawy tekst na temat możliwości oferowanych przez najnowsze karty graficzne i przez gry. Okazuje się, że oficjele z ATi nie przejmują się opóźnieniami w wypuszczeniu DirectX9. Większość gier w chwili obecnej nie wykorzystuje nawet ułamka możliwości DirectX8.1, a gry używające pixel i vertex shadera można policzyć na palcach. Okazuje się więc, że kupując Radeona 9700 dostajemy ultra szybką kartę, która zaoferować nam może co najwyżej ładny antyaliasing w wyższych rozdzielczościach. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo, aby gra korzystająca jedynie z jednostek shader byłaby w stanie pracować dobrze na jakiejkolwiek współczesnej karcie graficznej. Wychodzi więc na to, że DirectX9 nie jest wcale potrzebny tak szybko jakby się wydawało. Należy dać czas producentom gier, aby przestawili się na DirectX8.1. W przeciwnym przypadku może się okazać, że jedynym programem wymagającym DirectX9 będzie 3DMark2003.

Projektor NEC bez kabli


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:00
Komentarzy (0)
Za pośrednictwem firmy Image Recording Solutions na polski rynek trafia nowy model przenośnego projektora DLP: NEC LT 260. Urządzenie zostało wyposażone w unikatową technologię NEC ImageXpress, pozwalającą na pracę projektora w sieci... bezprzewodowej.

Projektor współpracuje z sieciami Wi-Fi 802.11b, dzięki czemu może komunikować się z komputerem bezprzewodowo. Co więcej, w trakcie prezentacji możliwe jest proste przełączenie komputera, z którym komunikuje się projektor, na inny - w ten sposób NEC otwiera nowy rozdział w historii prezentacji: koniec z wielokrotnym zmienianiem kabli. Transmisja obrazów następuje w czasie rzeczywistym - dane przesyłane są z prędkością 11Mb/sekundę. Projektor obsługuje oczywiście także przewodowe sieci LAN. » czytaj dalej

Przedwczesny optymizm?


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:50
Komentarzy (0)
W związku z przedłużającym się okresem ekonomicznej zapaści, firma IDC zredukowała prognozy dotyczące sprzedaży komputerów osobistych w bieżącym i przyszłym roku. Według IDC, światowa sprzedaż sprzętu PC ma osiągnąć w tym roku wartość 135,5 mln USD - zaledwie o 1,1% więcej, niż w roku 2001. W roku 2003 analitycy spodziewają się wzrostu o kolejnych 8,4%. Jeszcze w czerwcu IDC przewidywało, że w bieżącym roku wzrost wyniesie 4,7%, a w przyszłym - 11,1%.

Amerykanie, choć w drugim kwartale kupowali komputery chętniej niż na początku roku, wciąż nadwyżki w domowych budżetach przeznaczają najchętniej na zakup nowych samochodów. Popyt na komputery rośnie, ale bardzo wolno. Rynek korporacyjny to z kolei obszar cięć i oszczędności, na inwestycje w komputery brakuje pieniędzy. Sytuacja ta może ulec poprawie w drugim półroczu, niemniej wszystko wskazuje na to, że będzie to poprawa nieznaczna. Europie Zachodniej również nie grozi komputerowy boom. » czytaj dalej

NVRefreshTool 2.0


Autor: DYD | 11:46
Komentarzy (0)
Długo oczekiwane narzędzie NVRefreshTool 2.0 wreszcie posiada w pełni wsparcie dla Detonatorów 40.41. Właśnie ukazała się nowa wersja (2.0) programu NVRT2.0, który umożliwia sprawne zarządzanie częstotliwością wyświetlanego ekranu w poszczególnych trybach przy pracy w systemach Windows 2000/XP. Ustawiamy sobie interesujące nas częstotliwości do danych trybów a program wpisuje nasze ustawienia do rejestrów. Często się zdarza, np. w WindowsXP, że podczas zmiany rozdzielczości, wchodzi nam odświeżanie inne się chcielibyśmy uzyskać. NVRefreshTool potrafi to zmienić. Program można go pobrać z ftp.twojepc.pl (556 KB).

Nowe polskie artykuły


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:18
Komentarzy (0)
Garść nowych artykułów w teleexpressowym skrócie wprost od redaktorów:

Nowy CPUCool 7.1.3


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 11:04
(4)Komentarzy (4)
Podien w sobotę opracował nowe wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.1.3. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.1.3 dodano nowy Intel Hub, chipset SIS 650 oraz usunięto kilka błędów. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd lub lokalnie od nas (2.57 MB).

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL