Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 31 stycznia 2003  
    

Profesjonalna "19-tka" NEC/Mitsubishi


Autor: R4v | źródło: 4D/NEC-Mitsubishi | 19:54
(22)Komentarzy (22)
Mitsubishi Diamond Pro 930SB to najbardziej zaawansowany technologicznie 19-calowy monitor CRT w ofercie firmy NEC/Mitsubishi. Najwyższa jakość obrazu i perfekcyjne odwzorowanie kolorów sprawiają, że model ten jest szczególnie polecany do zastosowań profesjonalnych.

Nowy monitor NEC/Mitsubishi jest produktem, który skupia w sobie wszystkie innowacje technologiczne przez tę przodującą na rynku firmę. Mitsubishi Diamond Pro 930SB jest jednym z najlepszych przykładów zastosowania sprzętowej funkcji SuperBright, która pozwala za pomocą jednego przycisku zwiększyć luminację obrazu do 300 cd/m2. Monitor posiada dwa tryby SuperBright - jeden przeznaczony jest do oglądania obrazów statycznych, drugi - ruchomych. Użytkownicy mogą pobrać z Internetu bezpłatną aplikację "Brightness Controller", która automatyzuje proces dobierania jasności obrazu do prezentowanych treści.Dzięki temu osoby pracujące przy tworzeniu materiałów cyfrowych (branża Digital Content Creation - DCC) mogą oglądać efekty swojej pracy w odpowiedniej, nie ograniczonej możliwościami sprzętu luminacji. Pozwala to na osiągnięcie nowej jakości w edycji zdjęć, grafiki, a także pracy z plikami wideo i filmami DVD. Jasność prezentacji jest porównywalna z efektami uzyskiwanymi w odbiornikach telewizyjnych, a przy tym obraz wciąż jest ostry, przejrzysty i pozbawiony zniekształceń - także w narożnikach ekranu. Te zalety docenią również użytkownicy pracujący przy transmisjach telewizyjnych, organizatorzy wideokonferencji oraz osoby zatrudnione w sektorze medycznym. » czytaj dalej

RivaTuner 2.0


Autor: R4v | źródło: Guru3D | 19:51
(5)Komentarzy (5)
Program RivaTuner pojawił się w nowej wersji 2.0. Narzędzie pozwala na ustawianie wszelakich opcji sterowników nVidii, także tych nieudokumentowanych. W nowej wersji znajdziemy takżę patche dla kart z układami ATi R300: SoftR9700 i SoftFireGL. Pierwszy powoduje, że sterowniki "widzą" wszystkie 8 potoków wykonawczych układu, natomiast drugi umożliwia zastosowanie sterowników od karty FireGL, które są znacznie wydajniejsze w programach CAD czy 3D. RivaTuner 2.0 obsługuje teraz także karty GeForce4 i ATi Radeon 8500/9000/9700. Program można ściągnąć m.in. z Guru3D.

Sterowniki dla chipsetów nVidii


Autor: R4v | źródło: Sudhian | 18:49
Komentarzy (0)
nVidia wypuściła nowe sterowniki dla swoich chipsetów nForce. Obsługują one wszystkie układy z tej serii. W tej chwili dostępna jest wersja dla systemów Windows 2000/XP. Nowe drivery otrzymały certyfikat Microsoftu, WHQL. Dodano w nich obsługę najnowszej wersji chipsetu nForce2 IGP i poprawiono wydajność dźwięku. Sterowniki można pobrać ze strony nVidii.

Platform Conference 2003


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 15:48
Komentarzy (0)
Na odbywającej się od początku tego tygodnia Platform Conference 2003 w Kalifornii przedstawiono kilka istotnych kierunków w rozwoju przede wszystkim pamięci RAM. JEDEC oficjalnie przyjmuje, zgodnie z przewidywaniami, standard DDR400 jako przejściowy przed pamięciami DDRII. Przedstawione zostały także standardy dla modułów DDRII. Nowe pamięci będą oznaczane symbolami PC2-xxxx, zależnie od przepustowości. Na rynku Pojawią się moduły 400 MHz (PC2-3200), 533 Mhz (PC2-4300), 667 MHz (PC2-5400) i 800 MHz (PC2-PC2-6400). Firmy Micron oraz Infineon prezentowały już prototypy kości DDR-II (zdjęcia poniżej). W 2003 roku podstawowym rozwiązaniem pozostaną jednak głównie pamięci DDR1. Masowe zapotrzebowanie na drugą generację DDR-ów (według Samsunga) pojawi się dopiero na początku następnego roku.
Drugim istotnym wydarzeniem jest przedstawienie specyfikacji HyperTransport 2.0. Nowa magistrala AMD będzie wstanie przesłać od 3 do 5 Gbitów danych na jeden fizyczny kontakt. Zapewnia to imponujące przepustowości: 20 GB/s - dla 16-bitowej szerokości szyny i dwa razy więcej dla wersji 32-bitowej. Dla porównania aktualna rewizja HyperTransport (1.05) przy 1600Mbps na jeden kontakt, na 32-bitowej szynie osiąga maksymalne transfery 12,8 GB/s.

DVD: sukces wszech czasów


Autor: Jasiek | źródło: 4D | 15:30
(3)Komentarzy (3)
Technologia DVD jest najszybciej rozwijającym się działem w historii branży elektroniki użytkowej – twierdzą analitycy z Jon Peddie Research. Autorzy raportu poświęconego DVD prognozują, że w roku 2006 całym świecie będzie używanych aż 420 mln sztuk systemów DVD. Rynek urządzeń DVD wszystkich typów rośnie w średnim tempie 31,4% rocznie. Najszybciej rozwijającym się sektorem są nagrywarki DVD – ich sprzedaż co roku wzrasta średnio o 271%. Rozwój rynku DVD wywiera korzystny wpływ na sprzedaż w branży komputerowej, elektronicznej, a nawet motoryzacyjnej. Odtwarzacze DVD zadebiutowały w roku 1996 w Japonii. Od tego czasu cieszą się niesłabnącym powodzeniem, co odbiło się również na ich cenach. O ile w czerwcu 1998 r. średnia cena odtwarzacza DVD wynosiła 504 USD, to w grudniu było to już zaledwie 129 USD. Rozwój rynku nie okazuje oznak spowolnienia, a wraz z premierami nowych produktów ma szanse jeszcze bardziej przyspieszyć. Nowe kierunki rozwoju to przede wszystkim peryferia komputerowe (odtwarzacze i nagrywarki), multimedialne set-top boxy, komputery przenośne oraz multimedialne systemy samochodowe.

64-bitowe premiery AMD: Athlon 64 poczeka, Opteron w kwietniu


Autor: Jasiek | źródło: AMD Pressroom/The Inquirer | 14:54
(2)Komentarzy (2)
AMD w dzisiejszym oświadczeniu prasowym oficjalnie przedstawia daty premier nowych procesorów. Athlon 64 ma pojawić się dopiero we wrześniu. Krążą plotki, że przyczyną przesunięcia premiery jest oczekiwanie na 64-bitowy system operacyjny. Wsparcie dla AMD ma przyjść ze strony Microsoftu z Windows 64, zoptymalizowanym specjalnie dla Clawhammerów. Firma potwierdza natomiast wypuszczenie na rynek Athlona XP 3000+ na rdzeniu Barton 10 lutego. W połowie roku pojawi się jeszcze szybszy Barton - 3200+.

Procesory Opteron dla serwerów zadebiutują wcześniej. Oficjalna premiera odbędzie się 22 kwietnia w Nowym Jorku. W tym segmencie AMD nie musi czekać na wsparcie MS. Najnowsze kernele systemów linuxowych są już gotowe w pełni wykorzystać moc Opteronów w zastosowaniach serwerowych. Podstawową zaletą podkreślaną przez AMD ma być rozmiar rdzenia o połowę mniejszy niż w przypadku Itanium Intela. Firma wierzy w powodzenie swojego produktu mimo aktulanej dominacji konkurenta w tym segmencie.

AquaMark 3 już niedługo


Autor: Jasiek | źródło: Massive | 14:35
Komentarzy (0)
Ekipa Massive zapowiedziała wydanie trzeciej wersji AquaMark na pierwszy kwartał tego roku. Najnowszy benchmark graficzny będzie bazował na grze AquaNox 2: Revelation. Test będzie udostępniony w sieci do darmowego ściągnięcia. Poprzednia edycja doskonale spisywała się w pokazaniu różnic pomiędzy kartami korzystając niemal ze wszystkich zaawansowanych funkcji API Direct3D, szczególnie obsługi pixel i vertex shaderów. AquaMark 3 zaprezentuje już w akcji najnowszy DirectX 9.

Gainward na GeforceFX


Autor: Jasiek | źródło: W2S/Gainward | 14:29
(7)Komentarzy (7)
Gainward oficjalnie przedstawił dzisiaj swoje karty na GeforceFX. Model Ultra/1000 będzie bazował na wersji 5800 Ultra. W oświadczeniu prasowym producent zapewnia, że zaprojektował chłodzenie swojej karty od podstaw i ograniczył natężenie hałasu wentylatora do 7 dB! Jeżeli rzeczywistość potwierdzi to chociaż w części, karty tej firmy mają spore szanse na sukces. Niestety wspomniany model wyceniony jest aż na €649 brutto. Za tą cenę użytkownik dostanie dodatkową kartę z portami IEEE 1394 FireWire oraz kodekiem dźwiękowym 5.1 i portami SP/DIF. Do zakupu tak drogiego produktu będą miały nas zachęcić także dołączone gry w pełnych wersjach.

"Niskobudżetową" częśc oferty Gainwarda będzie reprezentować Gainward FX PowerPack! Ultra/800. Jest to karta oparta na tańszej wersji GeforceFX 5800. Bez wspomnianych dodatków została ona wyceniona na €549 brutto.

HP zamyka fabrykę


Autor: Jasiek | źródło: CNET/4D | 14:17
Komentarzy (0)
Firma HP zamyka kalifornijską fabrykę produkującą serwery i pamięci masowe. Część ludzi zatrudnionych w zakładzie w Roseville dołączy do długiej listy pracowników HP, którzy zostali zwolnieni w ostatnich miesiącach. Pracę straci 500 osób, jednak będą miały one możliwość przeniesienia się do Houston, gdzie HP utworzy 475 nowych miejsc pracy. Firma chce skonsolidować w jednym miejscu produkcję serwerów, by obniżyć koszty. W Houston jest zlokalizowany największy amerykański ośrodek produkcyjny HP. Likwidacja fabryki w Roseville rozpocznie się w kwietniu i potrwa do lata. W Kalifornii pozostaną zakłady HP zatrudniające około 4 tys. osób.

Zwolnienia są kolejnym następstwem fuzji HP z firmą Compaq i wdrażaniem programów redukcji kosztów. Początkowo HP zapowiadało że przez fuzję pracę starci 15 tys. osób. We wrześniu liczbę tę podniesiono do 16800, by w listopadzie poinformować, że redukcje obejmą grupę następnych 1100 osób.

 
Czwartek 30 stycznia 2003

Problem z nowymi BIOS nagrywarek LiteOn


Autor: Jasiek | źródło: AbrahaM cdrinfo.pl | 23:10
(5)Komentarzy (5)
O poważnym problemie związanym z nagrywarkami LiteOn donosi redakcja CDRinfo:

Firma LiteOn, znana głównie za sprawą swych nagrywarek, sukcesywnie publikuje nowe wersje biosów do swego sprzętu, niestety pomimo upływu bez mała czterech miesięcy od momentu dostrzeżenia przez użytkowników problemu/błędu oraz pomimo korespondencji z działem technicznym (w grudniu 2002 roku) nie został ów błąd dotyczący overburningu płyty usunięty do dnia dzisiejszego. Przeprowadzona przez nas analiza danych otrzymanych od czytelników oraz informacji z forum witryny www.cdfreaks.com wskazuje iż przypadłością tą dotknięte sa WSZYSTKIE nagrywarki pracujące na BIOS'ach wydanych 2 października 2002 oraz późniejszych. Konsekwencje tego błędu mogą być niebezpieczne także podczas normalnej eksploatacji nagrywarki, gdyż problem polega na tym, iż napęd nie zwraca poprawnie informacji o końcu nośnika dla programu nagrywającego.

Skutkiem braku informacji o osiągnięciu końca nośnika może być utrata ważnych danych w sytuacji gdy nośnik nie jest zgodny z specyfikacją podaną przez producenta - na przykład jest krótszy niż zadeklarowano. Czytelnikom zainteresowanym szczególami polecamy lekturę tego odnośnika.

Odkurzacze dla entuzjastów


Autor: Jasiek | źródło: TweakTown | 19:13
(5)Komentarzy (5)
Ciekawy wywiad z przedstawicielem Nvidia, związany z premierą GeforceFX 5800 Ultra, zamieścił serwis TweakTown na swoim forum. Moją uwagę przykuła jedna uwaga speca pod PR broniącego się przed ostrzałem pytań. Cameron Wilmot z TT zasugerował w pytaniu problemy Nvidii z przegrzewaniem się wykonanego w 0,13 mikrona NV30, na które może wskazywać konieczność stosowania specjalnego chłodzenia w premierowych kartach. Na to pan z NV odpowiedział: "entuzjaści są przyzwyczajeni do skomplikowanych systemów chłodzenia, a ich posiadanie to dla nich oznaka honoru". Na szczęście z kolejnej wypowiedzi dowiadujemy się, że nie wszystkie karty GeforceFX będą korzystać z chłodzenia zajmującego slot PCI. Prawdopodobnie w tańszej wersji 5800 będzie wykorzystany typowy (cichszy?) cooler.

500GB w jednej obudowie


Autor: R4v | źródło: Digit-Daily | 18:52
(1)Komentarzy (1)
Firma LaCie wypuściła zewnętrzny dysk, podłączany przy pomocy interfejsu FireWire, o pojemności 500GB. Big Disk, bo taką nazwę nadano urządzeniu, wykonany jest z aluminium i ma wymiary typowego napędu 5.25". Do uruchomienia dysku niepotrzebne są żadne sterowniki ani programy. Działa on z systemami Windows XP i MacOS X. FireWire zapewnia maksymalny transfer do 50MB/s. "Duży dysk" jest głównie przeznaczony do składowania materiału audio-video. Przy projektowaniu dysku pomyślano o hałasie i nie zamontowano dodatkowych wentylatorów chłodzących. Pomyślano także o bezpieczeństwie danych. Urządzenie posiada odpowiednie zabezpieczenia anty-wstrząsowe. Oprócz wersji 500GB, kosztującej $949, jest także dostępna wersja 400GB za $849.

Optyczny HyperTransport


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 18:48
Komentarzy (0)
Firma Primarion przygotowuje optyczną wersję magistrali HyperTransport. Jej elektryczna wersja jest w tej chwili stosowana w niektórych chipsetach, jak nForce2, a także w komunikacji między procesorami AMD Opteron. Optyczne łącze ma pozwolić na znaczne przyspieszenie magistrali. Oczywistym zastosowaniem jest tu komunikacja między procesorami. W środowisku wieloprocesorowym, najwęższym gardłem jest zawsze magistrala służąca do komunikacji między układami. Przy wykorzystaniu optycznego połączenia układy AMD z serii Hammer mogą stać się poważnym konkurentem na rynku superkomputerów. W tej chwili jednak nie jest pewne, czy da się w prosty sposób zmodyfikować procesory do współpracy ze światłowodami.

VIA kontratakuje z chipsetami dla P4


Autor: Jasiek | źródło: Digital-Daily | 17:25
Komentarzy (0)
Via oficjalnie potwierdza, iż zamierza rozpocząć masową produkcję nowego chipsetu dla podstawki Socket478 - PT400. Jest to pierwszy z układów posiadający nowe oznaczenia, producent zrezygnował z nazw P4Xxxx. Symbole kolejnych wersji chipsetów 600 i 800 będzie już kontynuowały nowe nazewnictwo. Wracając do najmłodszego PT400, obsłuży on procesory z magistralą 800 MHz i pamięci DDR400, ale tylko w trybie jednokanałowym. Chipset wykorzysta mostek południowy VT8237, który standardowo obsługuje Serial-ATA, 8 portów USB 2.0 oraz posiada wbudowane 6-kanałowe audio i kontroler Ethernet 10/100. Z pewnością wyjście VIA na prostą jest w interesie użytkowników. Płyty oparte na chipsetach tej firmy udowodniły już, że dysponują konkurencyjną wydajnością i ceną. Niestety wskutek licencyjnych roszczeń Intela, stanowią w tej chwili margines na rynku. Być może po ostatnich pozytywnych doniesieniach z sądów, rozwiązania oparte o chipset PT400 powrócą masowo na półki sklepowe.

Tom Clancy's Splinter Cell - status gold


Autor: Jasiek | źródło: ShackNews | 17:08
(1)Komentarzy (1)
Według oświadczenia prasowego UbiSoft, pecetowa wersja Tom Clancy's Splinter Cell trafiła do tłoczni. Fanom chociażby Rainbow Six tego tytułu z pewnością przedstawiać nie trzeba. Tym razem gracz jako amerykański agent NSA - Sam Fisher, w trakcie typowej misji udaremni destrukcyjne plany prezydenta Gruzji. Jest to kolejna produkcja z serii, oczywiście i tym razem pod pieczą Toma Clancy. W świecie gry poruszamy się z perspektywy trzeciej osoby, kamera może przybliżyć się jednak do ucha Sam'a i wtedy jest to już klasyczny shooter. Twórcy odcinają się jednak od tego typu gier serwując w Splinter Cell dużo elementów przygodowych. Odpowiedni poziom doznań wizualnych będzie możliwy dzięki dobrze znanemu z UT2003 silnikowi Warfare, który na potrzeby gry został poddany drobnym modyfikacjom. Ze strony poświęconej Splinter Cell możemy ściągnąć demo.

Limitowana edycja ABIT'a GeForce FX Siluro OTES


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 16:59
(5)Komentarzy (5)
Abit, który pierwszy wprowadził na rynek karty z systemem chłodzenia OTES, zaprezentował dziś swoją konstrukcję opartą na NV30. Na Geforce FX Siluro nie zabraknie oczywiście słynnego już coolera. Karta nie będzie sprzedawana jedynie w tradycyjnych pudełkach. Na rynku pojawi się wersja limitowana, z opakowaniem godnym dobrego rocznikowo wina. Pomysły speców od marketingu jak widać nie mają granic. Tym razem postarali się, żeby ten produkt wyglądał jak prawdziwy skarb.

Wyniki GeforceFX według Nvidii


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 16:57
(3)Komentarzy (3)
Nvidia stawia na magię liczb. W materiałach producenta poświęconych najnowszej karcie GeforceFX 5800 Ultra znajdziemy zestawienie oficjalnych wyników kilku najpopularniejszych benchmarków. Wszystkie testy były przeprowadzone na bardzo mocnej maszynie z P4 3,06; 512MB RAM, pod kontrolą WinXP. Trzeba przyznać dobór wyników w tej tabelce jest dość trafny. Nawet w rozdzielczości 1600x1200 z filtrowaniem anizotropowym 8x i FSAA 2x liczby mogą imponować, szczególnie posiadaczom starszego sprzętu. Pytanie tylko czy wystarczy to do odniesienia sukcesu rynkowego tej karty...

Super-baterie Kokam


Autor: Jasiek | źródło: 4D | 16:55
(2)Komentarzy (2)
Mała koreańska firma Kokam opracowała baterię, dzięki której telefony komórkowe mogą pracować przeszło 10-krotnie dłużej niż przy stosowaniu rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Nowa bateria firmy Kokam charakteryzuje się pojemnością 6600 milliamperogodzin. Obecnie dostępne na rynku modele mają zazwyczaj pojemność 600 mAh.

Koreańska super-bateria współpracuje z większością dostępnych na rynku modeli telefonów. Od przyszłego miesiąca firma rozpocznie w Korei sprzedaż zestawów składających się z baterii oraz ładowarki. Ich cena wyniesie około 100 USD.

SiS bez licencji?


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 13:22
Komentarzy (0)
Pojawiły się pogłoski, że SiS będzie musiał jeszcze poczekać na licencję na magistralę 800MHz dla Pentium 4. Przyczyną ma być bliski związek z United Microelectronics Corp. (UMC). W ciągu ostatnich kilku tygodni UMC zdążyło przejąć część udziałów w SiS. W tym tygodniu wymieniono także prezesa firmy na "człowieka" UMC. Drugi pod względem wielkości producent półprzewodnikowych układów, produkuje także dla AMD. Tajwańskie biuro Intela otrzymało więc polecenie przyjrzenia się współpracy UMC i SiSa. SiS, drugi pod względem udziałów na rynku chipsetów dla procesorów Intela, otrzymał licencję na produkcję chipsetów dla Pentium 4 jako jedna z pierwszych firm. Jego główny konkurent na tym rynku, VIA, uważa, że posiadanie licencji przez S3 uprawnia ją do produkcji takich układów bez konieczności zakupu oddzielnych praw.

NV30 vs. R300 - co myśli Carmack


Autor: R4v | źródło: Rage3D | 13:20
(17)Komentarzy (17)
John Carmack z id Software opublikował kilka uwag odnośnie nowego układu nVidii. Oto część jego wypowiedzi:
W tej chwili NV30 jest nieco szybsza w większości scen w Doom III od R300, jednak są momenty, gdy układ ATi wysuwa się lekko na prowadzenie. Problem jest skomplikowany, ze względu na różne sposoby obsługi gry przez oba układy.

R300 może uruchomić Dooma w trzech różnych trybach: ARB (minimum rozszerzeń, brak programów vertex), R200 (wszystkie funkcje włączone, w większości przypadków rendering w jednym przejściu(1-pass)), ARB2 (zmiennoprzecinkowe shadery, poprawiona jakość, rendering w jednym przejściu).

NV30 może uruchomić Dooma w pięciu trybach: ARB, NV10 (wszystkie funkcje włączone, rendering w pięciu przejściach, brak programów vertex), NV20 (wszystkie funkcje włączone, rendering w dwóch lub trzech przejściach), NV30 (wszystko włączone, jedno przejście) i ARB2.

R200 ma lekką przewagę wydajności nad ARB2 w układzie R300, jednak jest to bardzo mała różnica, więc standardowo używany jest tryb ARB2. NV30 działa z ARB2 znacznie wolniej, niż w trybie NV30. W tej chwili jest to połowa prędkości. Z tego względu, przy bezpośrednim porównaniu, R300 wygląda na dwukrotnie szybszego. Przy wykorzystaniu "natywnych" trybów, wygrywa NV30.

Przyczyną tego jest to, że układy ATi operują cały czas z maksymalną precyzją, podczas gdy układ nVidii ma trzy poziomy precyzji operacji o różnej wydajności. Żeby sprawę jeszcze bardziej skomplikować, dokładność ATi plasuje się pomiędzy trybami zmiennoprzecinkowymi nVidii. W przypadku gdy nVidia wykonuje programy, ich wyniki są dokładniejsze niż na ATi, co częściowo usprawiedliwia gorszą wydajność. nVidia zapewnia jednak, że jest jeszcze sporo miejsca na wprowadzanie poprawek.

Aktualnie karta z NV30 ma pewne wady: zajmuje dwa sloty, a kiedy włącza się układ chłodzący, jest potwornie głośna. Z reguły nie dbam o hałas, ale NV30 działa mi na nerwy.

W tej chwili używam NV30 w moim głównym komputerze, głównie po to, żeby sprawdzić różne tryby renderowania na jednej maszynie oraz dlatego, że wierzę, że nVidia poprawi swoje sterowniki (chociaż ATi także wprowadza ulepszenia). Dla normalnego klient decyzja nie jest zbyt prosta w tej chwili.

Dla programistów sytuacja wygląda inaczej. NV30 wykonuje "fragment programs" znacznie wolniej, jednak można użyć znacznie dłuższych programów. Do limitu ilości instrukcji w R300 zdążyłem już dotrzeć.

W każdym razie, lepsze karty pojawią się niedługo.
Więcej o stronie techniczej Doom III możecie przeczytać na ShackNews.

 
Środa 29 stycznia 2003

Athlon XP z heatspreaderem?


Autor: Jasiek | źródło: NvNews/W2S | 19:07
(10)Komentarzy (10)
AMD już podjęło decyzję o wyjściu naprzeciw problemom z ukruszonymi rdzeniami i planuje wprowadzić odpromienniki we wszystkich nadchodzących Hammerach. Dziś sieć obiegły zdjęcia nietypowego Athlona XP z zapuszkowanym rdzeniem. Opis takiego procesora znajdziemy na łamach serwisu Hkepc.com, tłumaczenie Babelfisha tutaj. Jest to dobrze znany układ, AXP 1800+ w 0,18 mikrona (seria AGOIA).

Ze strony producenta nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia o planach wprowadzenia takich wersji procesorów do sprzedaży. Stąd musimy zawsze brać poprawkę na fakt, iż może być to próbka inżynieryjna lub po prostu wytwór wyobraźni fanów firmy z zielonym logo.

Przeróbki Radeonów - jak to wyszło w praniu?


Autor: Jasiek | źródło: Overclockers.com | 15:25
(18)Komentarzy (18)
X-bit Labs już jakiś czas temu raportował problemy z modami Radeonów 9500, przewidując jedynie około 70% kart pracujących prawidłowo z 8 strumieniami renderującymi. Temat podjął też na naszych łamach Kris w swojej opinii. Ostatnie doniesienia wskazują, że szansa na udaną przeróbkę Radeona jest jeszcze mniejsza. Jeden z czytelników Overclockers.com próbował zrobić małą statystykę badając 30 "Radków" 9500 z różnych serii produkcyjnych. Rezultat to tylko 7 udanych przeróbek, czyli zaledwie 23%! Reszta albo sypała artefaktami, albo nie wykazywała żadnej poprawy w teście fillrate (dla 8 potoków powinniśmy otrzymywać ~2100 Mtexeli/s w multiteksturowaniu). Z samym autorem zestawienia ATi wygrało 4:0. Warto brać to pod uwagę, jeżeli liczymy na "oszczędności" kupując Radeona 9500 z przeróbką w planach.

Obniżki u Intela


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 15:16
Komentarzy (0)
Intela przygotowuje obniżkę cen swoich procesorów. Ma ona nastąpić 23 lutego. Kolejna nastąpi w marcu, kiedy zadebiutuje Pentium 4 3.2GHz. Wraz z nim mają pojawić się wolniejsze wersje układów, pracujących z magistralą 800MHz. Ich cena powinna być o ok. $15 wyższa od układów z FSB 533MHz. Lutowa obniżka przedstawia się następująco: » czytaj dalej

R350 za kilka tygodni


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 15:15
(1)Komentarzy (1)
nVidia w dalszym ciągu planuje wypuścić pierwsze karty z układem GeForce FX na początku lutego. W związku z tym, ATi zamierza wprowadzić do sprzedaży swój najnowszy układ, R350, jeszcze w lutym, lub na początku marca. Do niego dołączy także w bardzo krótkim czasie ekonomiczna wersja RV350. Aby przyspieszyć produkcję i obniżyć koszty, ATi zdecydowało się na technologię 0.15 mikrona i 10-warstwowe płytki. Według większości testów, GeForce FX jest ok. 10% szybszy od Radeona 9700 Pro. Układ nVidii "pożera" także ogromne ilości energii. R350 ma być układem o niskim poborze mocy. ATi planuje zastosowanie go nawet w notebookach. Więcej szczegółów firma nie podała, natomiast o pogłoskach i domysłach już pisaliśmy. Na wystawie Cebit 2003, rozpoczynającej się 12 marca zostanie także przedstawiony ulepszony układ Radeon 9000 (RV250) w wersji z magistralą AGP 8x. Trafi on do sprzedaży krótko po premierze. Poprawiony RV250, o oznaczeniu RV280 będzie wytwarzany w technologii 0.15 mikrona przez UMC.

Jabłka potaniały


Autor: Jasiek | źródło: ZDNet/4D | 15:14
(1)Komentarzy (1)
Apple zaprezentowało nowe komputery z linii Power Mac, szybsze i nawet o 40% tańsze od swoich poprzedników. Najszybszy z nowych systemów posiada dwa procesory G4 taktowane z częstotliwością 1,42GHz, 512MB pamięci, dysk 120GB i nagrywarkę DVD 4x. Kosztuje 2699 USD, czyli aż o 600 USD mniej niż poprzedni „topowy” model Power Mac. Najtańszy z nowych Maków, wyposażony w jeden procesor 1GHz, 256MB pamięci DDR, dysk twardy 60MB i combo CD-RW/DVD kosztuje 1499 USD – jest więc o 200 USD tańszy niż jego low-endowy poprzednik, który posiadał procesor 867MHz. Spadły również ceny modeli klasy średniej (w nowej wersji: dwa procesory 1,25GHz): z 2499 do 1999 USD.

Wszystkie nowe komputery mają preinstalowany pakiet iLife. Do nowych modeli można dokupić moduł Bluetooth (za 50 USD) lub 802.11g (99 USD). Komputery są już dostępne, wyjątkiem jest najbardziej zaawansowana konfiguracja, która w amerykańskich sklepach pojawi się pod koniec lutego. » czytaj dalej

Nowy radiator Swiftecha


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 15:13
Komentarzy (0)
Swiftech przedstawił nowy radiator, MCX4000-T. Nie jest to jednak zwykły cooler. W podstawce znajdziemy ogniwo Peltiera o mocy 226W. Z wentylatorem o wydajności 80CFM, konstrukcja jest w stanie odprowadzić do 70W ciepła.

Radiator jest konstrukcją hybrydową. Podstawa o grubości prawie 1cm wykonana jest z miedzi, natomiast pręciki wykonano z aluminium. Do zestawu dołączona jest także gruba płytka "cold plate" (1,27cm), odpowiednio zaizolowana, aby wyeliminować kondensację pary wodnej. Sugerowana cena tego cacka w Stanach wynosi $94.95.

Ze świata gier: Devastation


Autor: Jasiek | źródło: ShackNews/GameSpy | 14:47
(6)Komentarzy (6)
Rok 2075. Ciemno, szaro i przygnębiająco, atmosfera ogólnie post-apokaliptyczna. Do tego ludzkość nękają bliżej nieznane syndykaty. Dość tego, robimy rewolucję! Z pomocą odrobiny żelastwa i szczypty szczęścia przywrócimy porządek. Fabuła Devastation nie jest skomplikowana, co nie przeszkadza zdolnej ekpie developerów Digitalo zrobić na jej podstawie dobrej, klimatycznej gry FPS. Jest to kolejna produkcja oparta na silniku Unreala drugiej generacji, ze świetnym modelem fizycznym Karma Engine, znanym już z UT2003. Gra ma tętnić życiem, a z pozoru mało ambitna historia zaskakująco się rozwijać co przykuje nas do monitora na długie godziny. W wywiadach twórcy ekscytują się przede wszystkim możliwościami silnika graficznego, ogromnym poziomem interakcji i realizmem. Czyżby w końcu w grach na PC miał zapanować jakiś ruch? Digitalo planuje dotrzymać terminu i skończyć grę już w lutym.

Plotki o przyszłości Intela


Autor: Jasiek | 14:11
(5)Komentarzy (5)
W ręce redaktorów The Inquirer (oczywiście jak zwykle nieoficjlanie) wpadły plany wydawnicze Intela aż do 2005 roku. Do tego czasu procesorowy gigant rozpocznie produkcję procesorów "Nehalem" w 65 nanometrowej technologii taktowanych już ponad 10 GHz. Tymczasem, w 2003 roku jądro Presscott (90 nm) ma wystarczyć do osiągnięcia aż 5,2 GHz. Na początku 2004 roku firma planuje kolejny rdzeń (dalej 90 nm) - "Tejas", który ma zadebiutować z zegarem 5.60 GHz i magistralą 1066 MHz. 2004 rok to w optymistycznej wizji Intela ciągłe zwiększanie zegara dużymi 400 Mhz-owymi skokami. Ile prawdy jest w tych doniesieniach? Czas pokaże. Zgodnie z przewidywaniami wyraźnie widać, że główną bronią firmy na najbliższe lata będzie przede wszystkim szybkie zwiększanie taktowania swoich procesorów.

Płyty od PowerColor: do trzech razy sztuka?


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 13:55
(1)Komentarzy (1)
Firma CP Technology, znana jako producent kart graficznych (handlowo PowerColor) planuje wypuścić na rynek płyty główne. Premierowe konstrukcje mają być oparte o nadchodzący chipset Intela Springdale oraz nowe wersje układu ATi Radeon IGP. Nie jest to pierwszy raz, kiedy PowerColor próbuje swoich sił na tym rynku. Mieliśmy już płyty DREAMCODE GAMEboard, które nie przyjęły się zupełnie - brak zainteresowania. Drugi raz na targach Cebit 2002, PowerColor zapowiadał konstrukcje oparte o chipset Radeon 320/340 IGP. Nie pojawiły się jednak w ogóle w sprzedaży. Teraz, kiedy płyty ze zintegrowaną grafiką sprzedają się coraz lepiej, PowerColor próbuje swojej szansy po raz trzeci. Firma planuje debiut nowych produktów na drugi kwartał 2003 roku.

Europa lubi tablety


Autor: Jasiek | źródło: CNET/4D | 13:54
(1)Komentarzy (1)
Debiut urządzeń działających pod kontrolą systemu Microsoft Tablet PC na rynku europejskim można uznać za udany – twierdzą analitycy z firmy Context. Specjaliści z Context wyliczyli, że tablety PC kontrolowały w czwartym kwartale ubiegłego roku 1% rynku komputerów przenośnych w Europie. A trzeba dodać, że tablety są w sprzedaży dopiero od 7 listopada, „straciły” więc ponad miesiąc z kwartału. » czytaj dalej

 
Wtorek 28 stycznia 2003

Niezwykły monitor


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 20:03
(8)Komentarzy (8)
Sklep internetowy Hammacher ma w swojej ofercie dość niezwykły monitor, 180 Computer Monitor. Właściwie jest to system projekcyjny, który ma całkowicie przenieść widza w oglądany świat.

Wymiary jajowatego ekranu to 160x165cm a jego głębokość wynosi 100cm. Monitor obsługuje 24-bitowy kolor, a obraz wyświetlany jest z ponad 2mln punktów. Równie imponująca jest cena. Wynosi ona jedyne $20594.95. Dla mniej wymagających klientów dostępna jest także wersja o rozdzielczości 800x600. Tą można nabyć już za $15594.95.

Motherboard Monitor DLL 5.2.2.8


Autor: R4v | źródło: W2S | 19:57
Komentarzy (0)
Pojawiła się nowa, poprawiona wersja bibliotek dla programu do monitorowania systemu, Motherboard Monitor. Program odczytuje temperatury z czujników na płycie i nie tylko, może nam także podać temperaturę dysku twardego, poziom napięć czy obciążenie procesora. Wersja 5.2.2.8 DLL zawiera dwie główne poprawki. Pierwsza to naprawiony "wyciek" pamięci, który powodował zapychanie pamięci i niestabilność. Druga poprawka dotyczy stosowania innego symbolu niż kropka, przy oddzielaniu części ułamkowych (np. przecinka). Biblioteka zawiera także obsługę Asusa A7N8X. Nową wersję możecie ściągnąć ze strony programu.

Kolejna karta Gainwarda


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 19:06
Komentarzy (0)
Gainward, znany producent kart z układami nVidii, wypuścił nową kartę. Jej nazwa to: Gainward GeForce4 PowerPack! Ultra/750-8X XP 128MB Golden Sample FireWire. Karta została wyposażona stosownie do nazwy. Znajdziemy na niej złącze DVI, Video In, Video Out, S-Video In, S-Video Out a także port FireWire. Do karty dołączone jest oprogramowanie do edycji video, odtwarzacz filmów DVD i jedną grę: Serious Sam. Nowy PowerPack! jest zbudowany na najszybszym aktualnie dostępnym układzie nVidii, GeForce4 Ti4800se. Seria Golden Sample jest dość szeroko znana. Gainward wybiera do tych kart układy wyjątkowo podatne na overclocking. Są one co prawda nieco droższe od kart konkurencji, jednak nie przeszkadza to w sprzedaży.

Przenośny dysk LaCie


Autor: R4v | źródło: 4D | 18:59
Komentarzy (0)
Amerykańska firma LaCie wprowadziła do swojej oferty przenośny dysk twardy Data Bank. Napęd zwraca uwagę nie tylko małymi wymiarami, ale także efektownym designem, opracowanym przez firmę F.A. Porsche.

Wymiary dysku to 111mm x 63mm x 13mm, waga – 137 g. Data Bank jest dostępny w wersjach mieszczących 5, 10 i 20GB danych. Napęd posiada elegancką budowę z magnezu, a ekskluzywnego wizerunku dopełnia aksamitne etui. Dysk nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania, z komputerem komunikuje się przez port FireWire (transfer do 400Mb/s) lub USB 2.0 (transfer do 480Mb/s). W USA urządzenie o pojemności 20GB jest oferowane za 299 USD.

Nowe zastosowania GeforceFX? ;-)


Autor: Jasiek | źródło: NvNews/W2S | 15:47
(9)Komentarzy (9)
Innowacyjny system chłodzenia nowego dziecka Nvidii - FlowFX - może mieć jak się okazuje wiele zastosowań. Jest już dobrze znany jako nowy komponent systemowy (aka odkurzacz). Teraz w końcu nadszedł czas na szturmowanie zupełnie nowych rynków. Czy GeforceFX Ultra 5800 zdobędzie uznanie pań dbających o fryzury? No cóż, oceńcie sami. » czytaj dalej

VIA True24 Initiative


Autor: R4v | źródło: VIA | 15:09
Komentarzy (0)
VIA powołała do życia True24 Initiative, przedsięwzięcie, które ma się skupić na trzech zadaniach: dostarczyć lepszych rozwiązań dźwiękowych dla PC, opracować jasne standardy dla dźwięku i edukować użytkowników w zakresie rozwiązań hi-fi. Według firmy, najwyższy czas przejść z 16-bitowej rozdzielczości próbkowania na 24-bitową. Ma to umożliwić pecetom konkurowanie z urządzeniami specjalizowanymi, jak odtwarzacze DVD. W tej chwili VIA wytwarza trzy wysokiej klasy układy dźwiękowe. Są to Envy24, Envy24HT i Envy24PT. W przyszłości znajdą się one prawdopodobnie na płytach głównych korzystających z chipsetów VIA. Więcej o True24 Initiative znajdziecie na tej stronie.

Rekordowy tablet NEC-a


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes/4D | 14:24
Komentarzy (0)
Firma NEC wprowadzi na rynek tablet PC o grubości 15 mm i wadze 999 gram. Większość z dostępnych w tej na rynku chwili tego typu komuterów waży około 1,3 kg. NEC stawia kolejny krok naprzód, wyprzedzając wyraźnie konkurencję. Tablet NEC VersaPro w standardowej konfiguracji posiada wyświetlacz o przekątnej 10,4 cala, procesor Pentium III-M z zegarem 933MHz, 256MB pamięci i dysk twardy 20GB. Komputer jest wyposażony w kartę sieciową do komunikacji bezprzewodowej, obsługującą standardy IEEE 802.11a oraz IEEE 802.11b. Cena modelu podstawowego wyniesie 296 tys. jenów – około 2500 USD.

Micro MSI


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 14:21
Komentarzy (0)
MSI wypuściło nową płytę wykonaną w standardzie Micro-ATX, o oznaczeniu KM2M Combo-L (MS-6738). Płyta współpracuje w procesorami standardu Socket A i jest zbudowana na chipsecie VIA ProSavageDDR KM266. KM2M korzysta ze zintegrowanej grafiki ProSavage 8, chociaż posiada także slot AGP 4x. Pamięć można obsadzić w dwóch gniazdach SDR lub dwóch DDR. Maksymalna obsługiwana jej ilość to 2GB. Na płycie znajdziemy także 6-kanałowy kodek dźwiękowy Realtek ALC 650 i kontroler Fast Ethernet. Nie brakuje także portów USB 2.0. Gdyby ktoś potrzebował dodatkowych możliwości, może skorzystać z 3 slotów PCI dla kart rozszerzeń.

Nowy palmtop Sony


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 14:06
(2)Komentarzy (2)
Firma Sony zaprezentowała dzisiaj oficjlanie nową linię palmtopów. Będzie to kontynuacja istniejącej linii urządzeń z najniższej półki. Sony Clie PEG-SJ33 zastąpi PEG-SJ30. Tak samo jak poprzedni produkt, nowy palmtop będzie pracował pod kontrolą PalmOS 4.1. Będzie wyposażony w wyświetlacz LCD 320x320 z 16-bitową paletą barw, procesor 66MHz Dragonball Super taktowany 66 Mhz, 16 MB RAM (15 do dyspozycji użytkownika) oraz 8 MB pamięci ROM. Nowy Clie ma porty IrDa, USB oraz Magic Gate dla kart pamięci Memory Stick.

Polimerowa bateria Li-Ion zapewni 24 godziny nieprzerwanej pracy i 17-dniowy standby. Sony planuje przyciągnąć szczególnie młodszych klientów kolorowymi, wymiennymi klapkami w nowym palmie.

Kaaza kontratakuje


Autor: Jasiek | źródło: 4D | 14:03
Komentarzy (0)
Firma Sharman kupiła prawa do oprogramowania Kazaa na początku roku 2002, by - jak twierdzą przedstawiciele firmy - na bazie popularnej sieci peer-to-peer stworzyć odpłatny system dystrybucji autoryzowanych plików. Przedstawiciele firmy utrzymują, że wykorzystywany w Kazaa model biznesowy w zasadniczy sposób różni się od Napstera czy Aimstera, które z powodu wyroku sądu musiały zawiesić swoją działalność.

„Branża nie potrafi uświadomić sobie, że Kazaa jest inna” – powiedział Rod Dorman, pełnomocnik firmy. ”Teraz będą musieli ponieść konsekwencje prawne”. » czytaj dalej

Hercules Radeon 9700PRO chłodzony wodą


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 14:00
Komentarzy (0)
Serwis BurnoutPC zamieścił recenzję bloku wodnego na GPU produkcji SwiftTecha. Blok MCW-50 jest gotowy do zamontowania na kartach ATi lub Nvidii, producent dostarcza wszystkie elementy potrzebne do jego solidnego zamocowania. W testach na Radeonie 9700PRO układ chłodzenia wodnego, oparty o produkt SwiftTecha, spisywał się znakomicie. Nawet bez zdejmowania obręczy naokoło GPU, temperatura przy obciążeniu nie przekroczyła 31C. W takich warunkach, bez sprzętowych przeróbek, z rdzenia najmocniejszej karty ATi udało się wycisnąć 390 MHz. Szkoda, że w Polsce nie uświadczymy tego typu, łatwych w montażu i solidnie wykonanych komponentów do chłodzenia wodnego w rozsądnych cenach.

Przenośny Intel


Autor: R4v | źródło: VR-Zone/Inquirer | 13:52
Komentarzy (0)
Intel wprowadzi wkrótce do sprzedaży kilka nowych układów. Jako pierwsze pojawią się procesory z jądrem Banias. Otrzymały one handlową nazwę Pentium-M. Będą występować w trzech wersjach: standardowej, low voltage i ultra low voltage. "Zwykłe" Pentium-M będą pracować z zegarami 1.3GHz do 1.6GHz. Wersja ULV zadebiutuje z zegarem 900MHz, natomiast LV zacznie od 1.1GHz. Niskonapięciowe procesory mają być wydajniejsze od Pentium III-M, zapewniając jednocześnie dłuższy czas pracy na bateriach przy zbliżonej cenie. Ponieważ Banias jest wolniejszy od Pentium 4, Intel postanowił obdarować go pamięcią cache L2 w ilości 1MB. Następca Baniasa, Dothan, wykonany w technologii 0.09 mikrona ma posiadać 2MB pamięci cache.

Pojawią się także nowe Celerony Mobile. W drugim kwartale ma się pojawić Celeron 1.26GHz z magistralą 133MHz, wykonany w technologii 0.13 mikrona. Następnie pojawi się wersja taktowana zegarem 1.33GHz. Z kolei w trzecim kwartale Pentium 4-M ma otrzymać magistralę 533MHz. W planach jest przyspieszenie tych układów do 2.6GHz pod koniec roku. Prescott w wersji mobile pojawi się najwcześniej w przyszłym roku. Pierwsze układy będą pracować z zegarem 3.4GHz.

Opera 7 w finalnej wersji


Autor: Jasiek | źródło: Opera.com | 13:01
Komentarzy (0)
Po serii wersji beta w końcu pojawiła się finalna wersji przeglądarki Opera, w wersji 7. W nowej odsłonie poprawiono obsługę standardów CSS, HTML, WML oraz DHTML. Wszystkie paski narzędzi możemy modyfikować według własnych potrzeb. Na hotliście pojawił się nowy links panel, na którym znajdziemy listę odnośników na obecnie oglądanej stronie. Opera ma teraz także nowy menadżer haseł. Mamy też szereg innych usprawnień, ułatwiających nawigację. Przeglądarka ma pełną obsługę skórek, dzięki czemu możemy podmienić nową kolorystkę, wieloma innymi skinami dostępnymi na stronie producenta. Z Opery, tak jak w poprzednich wersjach, możemy korzystać za darmo, decydując się na oglądanie bannera reklamowego. Operę 7 możemy pobrać jak zwykle ze strony twórców.

Ze świata gier: Deus Ex 2 - Invisible War


Autor: Jasiek | 12:57
(7)Komentarzy (7)
Pierwsza część Deusa była z pewnością bardzo udaną grą. Z niebanalną, wielowątkową fabułą i elementami RPG jest to z jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) FPS do gry w pojedynkę. Już samo złożone zakończenie pierwszej części jest sporym wyzwaniem, dla ekipy Warrena Spectora pracującej nad seqelem. Z potwierdzonych informacji, wiadomo, że usunięto wszystkie umiejętności. W Deus Ex 2 w rozwoju postaci będziemy mogli korzystać tylko z biowszczepów, ma to za zadanie uprościć interface. No cóż, zobaczymy jak sprawdzi się ten pomysł w praktyce. Jeżeli IonStorm zaserwuje po raz drugi kawałek niebanalnej fabuły na minimum 20 godzin gry, to przy takiej jakości grafiki będziemy tej grze mogli wiele wybaczyć. Nowy Deus wykorzysta silnik Unreal'a, ale oczywiście już w drugiej odsłonie. Najnowsze screeny z gry zamieściłem poniżej, polecam też obejrzeć zapowiedź, przygotowaną przez niemiecki magazyn GameStar.de.

 
Poniedziałek 27 stycznia 2003

Linux w kieszeni


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 14:04
(5)Komentarzy (5)
IBM i AMD przedstawiły na wystawie LinuxWorld swoje kieszonkowe rozwiązania wykorzystujące Linuxa. Palmtop IBM'a e-LAP, wyposażono w procesor PowerPC 405LP, taktowany zegarem od 152MHz do 380MHz w zależności od obciążenia. Procesor posiada zintegrowane praktycznie wszystkie konieczne układy, począwszy od kontrolera pamięci SDRAM/RAM/ROM/Flash, przez układ graficzny i obsługę dotykowego ekranu, po porty szeregowe. Referencyjna platforma dysponuje 32MB pamięci SDRAM i tyle samo pamięci Flash. Dołączono także nośnik pamięci w postaci modułu DiskOnChip 64MB Flash. Komputerek wyposażono w 4-calowy ekran o rozdzielczości 240x320. e-LAP obsługuje karty SDIO, posiada kontroler Fast Ethernet, USB 1.1 i złącze PCMCIA.

AMD pokazało swój referencyjny projekt dla urządzeń PDA i tzw. smartphones, czyli palmofonów. Zastosowano procesor AMD Alchemy Au1100, taktowany zegarem 333/400/500MHz. Podobnie jak układ IBM, także tu zintegrowano kontrolery pamięci SRAM/Flash EPROM/SDRAM PC100, Fast Ethernet, USB, UART, 2xSD/MMC, PCMCIA i 2xLCD. Pobór energii wynosi, od 200mW dla wersji 333MHz, do 500mW dla układu 500MHz. Komputer posiada 32MB pamięci SDRAM i 32MB Flash.

Rok Hammerów


Autor: R4v | źródło: PC Watch | 13:59
(5)Komentarzy (5)
Japoński serwis PC Watch przedstawił plany AMD na ten rok, dotyczące procesorów z rodziny Hammer. Już od pewnego czasu wiadomo, że w krótkim czasie po pierwszym procesorze Athlon 64, zbudowanym na jądrze ClawHammer, pojawi się drugi, z jądrem Paris. Będzie on posiadał czterokrotnie mniejszy cache L2 (256KB) w stosunku do ClawHammera, co zmniejszy cenę. W 3 kwartale pojawi się wersja 3200+, a w czwartym 3500+. Na początku 2004 roku następi zmiana pokoleń. Paris zostanie zastąpiony przez jądro Victoria. Układ będzie wykonany w technologii 0.09 mikrona SOI, a rozmiar jego pamięci cache L2 nie ulegnie zmianie. W tym samym czasie zastąpiony zostanie także ClawHammer. Jego miejsce zajmie San Diego, który podobnie jak Victoria, zostanie wykonany w technologii 0.09 mikrona SOI. Serwerowy SledgeHammer ustąpi miejsca układowi Athens. Pojawią się także 64-bitowe procesory dla notebooków. W połowie tego roku ma zadebiutować Mobile Athlon 64, oparty na jądrze ClawHammer. Z kolei w przyszłym roku zastąpi go Odessa.

Jeszcze szybsze OCZ-tki


Autor: Jasiek | 13:50
(2)Komentarzy (2)
Niedawno mogliśmy poczytać recenzję modułów PC3500 firmy OCZ, a już dostępna jest próbka inżynieryjna jeszcze szybszych kości. Są to moduły PC3700, z nominalnym taktowaniem 466 MHz. OCZ po raz kolejny potwierdza, że jest jednym z najlepszych producentów wydajnych pamięci. Najnowszy moduł, według recenzji OCAddiction, pracuje stabilnie z zegarem 460MHz przy najbardziej wyżyłowanych timingach 2/5/2/2. Za taki high-end trzeba jednak odpowiednio zapłacić. Nawet w USA cena jest stosunkowo wysoka $127 za 256MB i $250 za 512MB.

Epox z nForce2


Autor: R4v | źródło: Digit-Daily | 13:18
Komentarzy (0)
Epox przedstawił kolejną, po EP-8RDA+, płytę zbudowaną na chipsecie nVidia nForce2. Nosi ona oznaczenie EP-8RGA+. Posiada ona ulepszoną wersję układu IGP, z wbudowanym jądrem GeForce 4 MX. Płyta obsługuje magistrale FSB 333MHz i AGP 8x. Obsługiwana jest pamięć DDR400 do 3GB w 3 slotach. Na płycie znajdziemy 6 slotów PCI, dwa gniazda ATA 133, kontroler Fast Ethernet, 4 porty USB 2.0 (+2 dodatkowe podłączenia na płycie), 2 gniazda FireWire i 6-kanałowy kodek dźwiękowy. Tradycyjne, 8RGA+ pozwala na zmianę większości ustawień, jak mnożnik CPU, napięcie modułów pamięci, napięcie AGP i inne. Nie podano jeszcze daty premiery, ani przewidywanej ceny płyty.

Pożegnanie z procesorami


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 13:13
Komentarzy (0)
Intel przedstawił listę układów, których sprzedaż zostanie w najbliższym czasie wstrzymana. Nie oznacza to jednak końca produkcji. Przez kilkanaście najbliższych miesięcy będą one dostępne dla wybranych klientów. Wycofywane procesory należą do najwolniejszych z obecnie produkowanych przez Intela. Poniżej przedstawione są procesory, które kończą swój żywot: » czytaj dalej

Geforce FX - w końcu fakty!


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 13:07
(22)Komentarzy (22)
W końcu mamy w sieci wysyp recenzji najnowszej karty Nvidii. Poniżej zebrałem linki do testów GeforceFX na zachodzie.Nvidia po raz kolejny zaprojektowała bardzo wydajną kartę, jaką niewątpliwie jest GFX w wersji Ultra 5800. Koszt tej wydajności jest jednak bardzo duży: ogromne chłodzenie, wysokie zegary, droga produkcja. Jak głośny jest cooler GFX i czy słusznie porównywany jest do odkurzacza? Barwę dźwięku w trybie performance możemy sami ocenić dzięki recenzji THG. Ciekawe porównanie pod względem glośności z Radeonem 9700 Pro jest także na AnandTech. Biorąc to wszystko pod uwagę osiągi najnowszej karty Nvidii już nie zachwycały zbytnio recenzentów na świecie. Na pocieszenie cena okazała się niższa niż przypuszczano: $399 za wersję Ultra. Niedługo pojawi się także "drogowa" wersja GFX z zegarami 400/800 MHz, w cenie około 300 USD.

Najnowsze plotki o R350


Autor: Jasiek | źródło: VR-Z/The Inquirer | 12:47
(3)Komentarzy (3)
ATi już niedługo zaprezentuje odświeżoną wersję układu R300, stąd w sieci coraz więcej plotek. Docelowo firma chce osiągnąć zegary 400/800 MHz, chociaż taktowanie rdzenia nie jest jeszcze przesądzone (375-425 MHz?). Nazwa handlowa ma kontynuować linię 9x00. Karty z nowym GPU będą odpowiedzą na GFX, stąd projektanci za główny cel stawiają sobie wyprzedzenie wersji Ultra 5800 w większości benchmarków. Według The Inquirer, inżynierowie deklarują zwycięstwo swojego najnowszego produktu w 8 na 10 testów. Ilość pamięci pozostanie bez zmian: 128MB, będą to chipy GDDR 2,5ns. Cena nowej karty kanadyjskiej firmy ma pozostać na konkurencyjnym poziomie - ok. €400. Według nieoficjalnych informacji najnowszy układ ATi zadebiutuje w pierwszym tygodniu marca.

Ze świata gier: Unreal 2


Autor: Jasiek | 12:30
(5)Komentarzy (5)
Kontynuacja pierwszego Unreala już bardzo blisko. Engine Warfare nie przypadł wszystkim do gustu w grze wieloosobowej, między innymi przez słabą widoczność. Jednak już po niektórych mapach UT2003 widać jego ogromny potencjał do gry dla pojedynczego gracza. Unreal 2 trafił już jakiś czas temu do tłoczni, na półkach sklepowych gra pojawi się w lutym. Niestety demo pojawi się dopiero po premierze pełnej gry. Tymczasem na oficjalnej stronie możemy podziwiać screeny oraz krótki film, prezentujący najnowszą nierealną produkcję.

Ciężki weekend dla sieci


Autor: Jasiek | źródło: 4D | 11:11
(1)Komentarzy (1)
Podczas minionego weekendu Internet przeżył najcięższy atak od 18 miesięcy. Wszystkiemu winien jest robak SQL Hammer, wykorzystujący znaną już od pół roku lukę w zabezpieczeniach serwerów. SQL Hammer nie atakuje zwykłych komputerów, jedynie serwery. Nie posiada procedur destrukcyjnych, a mechanizm jego działania opiera się na tym, że po zainfekowaniu serwera wirus szuka innych adresów i rozsyła się na nie. Dane przesyłane z tego powodu poważnie obciążają łącza internetowe, dlatego w weekend w sieci powstały ogromne zatory. W efekcie nastąpiło spowolnienie działania Internetu, a część serwerów zostało całkowicie odciętych. » czytaj dalej

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL