Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Sobota 8 lutego 2003  
    

scene.org 2002 awards...


Autor: Maretzky | 23:14
(11)Komentarzy (11)
... hm... być może w Waszych - czasem w nowości zapatrzonych, aczkolwiek jakże czujnych oczkach - zabrzmi dość niespodziewanie ta pierwsza reminiscencja serwisu scene.org, ale tak akurat wyszło, że decyzją aktywu TwojePC (a tu niniejszym ukłony w stronę Pani sekretarz Redakcji) dział poświęcony różnym dziwnym, choć niejednokrotnie dość ciekawym zrywom artyzmu ma jednakowoż pozostać częścią wspomnianego serwisu. Kurdę, niech i tak już będzie, let it be... I choć tak mi się coś zdaje, że większość wyżej wspomnianych "readerów" oczekuje być może ode mnie bogatej kolekcji prezentacji, linków – nic bardziej błędnego, ludzikowie...

Tak się milutko składa, że rozpatrzenie nominacji pośród gremium scene.org nastąpi dopiero (a może już) w najbliższych tygodniach lutego, a wyników można spodziewać się nie wcześniej niż po zakończeniu Breakpoint demoparty w Bingen (GER) 18-21.04.2003. Z natury jestem leniuch i nie mam zamiaru się tam wybierać, ale mam nadzieję, że konkurencja okaże się równie bogata jakościowo jak ilościowo i że będzie co Wam recenzować... Reasumując dział Scena - wraz moją skromną osobą - wraca do życia.

Codec 6.0 gotowy


Autor: DYD | 22:56
(6)Komentarzy (6)
Na stronie m5studio.prv.pl został zamieszczony nowy pakiet kodeków, które zapewniają swobodne odgrywanie filmów DiVX zapisanych w różnych wersjach. Codec 6.0 to zaawansowany pakiet najnowszych kodeków, w skład których znalazły się: DivX Codec 5.0.3 Pro; Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 Codec 1.9; DivX ;) Audio Codec 4.2; XviD; MPEG-4 Codec (build February 02); AC3Filter 0.63b oraz DivX AntiFreeze 0.4. Wersja pod Windows 9X/ME lub XP/2000 można pobrać ze strony autora strony autora. Pakiet waży trochę ponad 2MB.

17" Belinea 101730 LCD


Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 18:27
Komentarzy (0)
Firma Maxdata ogłosiła wprowadzenie nowego 17 calowego monitora LCD Belinea 101730. Ma on zająć miejsce swojego poprzednika Belinea 101720. Monitor może wyświetlać obraz w maksymalnej rozdzielczości 1280x1024. Rozmiar jego plamki to 0.27 mm, a czas reakcji 5/20ms. Jasność obrazu wynosi 250cd/m2, kontrast 350:1. Kąt widzenia to 140° w pionie i 120° w poziomie.

Monitor posiada szeroki zakres ustawień położenia ekranu, włączając w to obrót w prawo-lewo o 45°, przechylenie w przód oraz tył, a także podnoszenie ekranu. W podstawie monitora znajdują się dwa głośniki stereo o mocy 1 W każdy. Monitor pobiera energię na poziomie 40W. Jego rozmiary to 377.5 na 382 na 221 mm, a waga 6,7 kg. (autor: Paweł)

Leadtek i jego GeForce FX


Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 14:52
(2)Komentarzy (2)
Do grona producentów kart graficznych mających w planach wypuszczenie karty z GeForceFX, po firmach Gainward, PNY Technologies, ASUS, AOpen, dołączył także Leadtek wraz ze swoją kartą graficzną - WinFast A300 Ultra TD. Na razie na stronie Leadteka nie ma oficjalnej wzmianki, jednak do Sieci wyciekło zdjęcie pudełka.

Choć specyfikacja karty nie została podana, to z pudełka modelu WinFast A300 Ultra TD możemy się dowiedzieć, że karta wyposażona będzie w 128 MB DDR II, AGP x 8 i oczywiście wsparcie dla DirectX 9.0. (autor: Bryndek)

3DMark '03 z grami testowymi


Autor: Redakcja | 14:25
(12)Komentarzy (12)
Dziś na stronie firmy Futuremark pojawiła się kolejna informacja o nadchodzącym benchmarku - 3Dmark '03. Firma oznajmiła, że w skład pakietu testującego wejdą także trzy gry testowe dla kart zgodnych z DX8. Warto także przypomnieć wszystkim, jakie wymagania posiadać będzie wyżej wspomniany benchmark. Otóż, aby wyniki testów były obiektywne, na pokładzie komputera znajdować się musi procesor P4 2 GHz (lub pokrewnej wydajności) oraz minimum - karta GF3 (lub także pokrewna). Tak więc czekajmy do przyszłego tygodnia, bo właśnie wtedy program zostanie opublikowany w Sieci - wówczas się przekonamy czyj komputer nadaje się do pracy, a czyj do "lamusa"... (autor: Bryndek)

Raport o rynku kart graficznych


Autor: Redakcja | źródło: x-bit | 11:06
(4)Komentarzy (4)
Agencja Jon Peddie Research opublikowała raport na temat sprzedaży kart graficznych w czwartym kwartale 2002 roku. Nie zawiera on nic zaskakującego, ale można dostrzec w nim pewne ogólne trendy, m.in. rosnącą popularność zintegrowanych układów graficznych. Jak poinformowano w dokumencie, w czwartym kwartale 2002 roku sprzedano 53 miliony kart graficznych dostarczonych przez 9 firm. Oznacza to 13 procentowy wzrost w porównaniu z trzecim kwartałem.

Największą część rynku posiada nVidia - 32 procent. Pomimo 13-procentowego wzrostu obrotów, jest to gorszy wynik niż w trzecim kwartale. Na drugim miejscu z 28-procentowym udziałem w rynku znajduje się Intel, którego obroty wzrosły o 12 procent. Trzecie miejsce zajmuje ATI Technologies z 19-procentowym udziałem, oraz wzrostem obrotów rzędu 19 procent. Pozostałe firmy takie jak Matrox, Trident Microsystems, Silicon Motion i 3Dlabs mają bardzo mały udział w rynku, a ich obroty albo spadły, albo pozostały na dotychczasowym poziomie. W raporcie nie ma żadnych informacji na temat VIA/S3, których rozwiązania graficzne dosyć często są stosowane w segmencie mobile, oraz SiS-a, który jest popularny w Chinach. » czytaj dalej

Fresh Diagnose 5.50


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:01
Komentarzy (0)
Dziś ukazała się wersja 5.40 narzędzia Fresh Diagnose zawierająca moduł "System Slots". FG to aplikacja przeznaczona do analizy i sprawdzenia wydajności naszego komputera. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra 2003, HWiNFO32) potrafi wyświetlić informacje zarówno o systemie i programach zainstalowanych oraz o wszelkich urządzeniach znajdujących się w pececie. Dowiemy się szczegółowych informacji m.in. o procesorze, płycie głównej, karcie graficznej i wielu innych podzespołach. Dodatkowo Fresh Diagnose umożliwia syntetyczny test procesora, twardego dysku, napędu CD/DVD ROM, a uzyskane wyniki można porównać z kilkoma innymi systemami. Program dostępny jest ze strony firmy FreshDevices.com (1.07 MB). Wymagane jest podanie maila w celu wysłania kodu aktywującego program.

 
Piątek 7 lutego 2003

"Gigant" spod znaku Eizo


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:20
(4)Komentarzy (4)
W Alstor dostępne są już najnowsze monitory LCD firmy EIZO. Na szczególną uwagę zasługuje największy z dostępnych modeli FlexScan L985EX. Model ten przeznaczony jest do zastosowań profesjonalnych: dla grafiki, poligrafii czy diagnostyki medycznej. Urządzenie o przekątnej ekranu 21,3" (540 mm) posiada parametry wyróżniające je wśród konkurencji: kontrast 400:1, jasność 250cd/m2, liczba wyświetlanych kolorów 16,7 milionów. Wysoki komfort pracy zapewnia szeroki kąt widzenia wynoszący 170 stopni przy minimalnym zniekształceniu barw w skrajnym położeniu oraz regulowana podstawka, umożliwiająca regulację w pionie i poziomie czy nawet pracę w trybie portretowym (obrót o 90 stopni).

W modelu FlexScan wprowadzono szereg funkcjonalnych i nowatorskich rozwiązań. Idealne odwzorowanie kolorów możliwe jest dzięki zastosowaniu nowych układów elektronicznych konwertujących 8-bitową skalę kolorów na 10-bitową i z powrotem na 8-bitową, tym razem z indywidualnie dobraną charakterystyką krzywej gamma. Istotnymi cechami są możliwość indywidualnego dostrajania aż 6 kolorów oraz szereg funkcji pozwalających na idealne odwzorowanie przestrzeni kolorów, np. innego monitora (LCD lub CRT) czy przestrzeni charakterystycznych dla standardów NTSC, HDTV czy sRGB. » czytaj dalej

Przyszłość Opterona według IBM


Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 14:56
(3)Komentarzy (3)
AMD przy projektowaniu swojego pierwszego 64-bitowego układu przeznaczonego dla serwerów korzystało z pomocy innych firm w branży, między innymi IBM. Teraz, kiedy premiera Opterona jest już ogłoszona, Bill Zeitler (President & Group Executive oddziału IBM) zdaje się wbijać konkurencji nóż w plecy. W swoich wypowiedziach mówi wprost, że w ciągu pięciu lat AMD wypadnie z segmentu, pozostawiając stary porządek, czyli firmy Intel oraz IBM. Cóż, widać chyba wyraźnie jak twarde reguły gry panują w branży. Jakiś miesiąc temu obie firmy wydawały ciepłe oświadczenia dla prasy o wzajemnej współpracy w rozwoju nowych technologii...

Pentium 4 3.2GHz w kwietniu?


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 14:48
(3)Komentarzy (3)
Intel planuje wypuścić pierwsze procesory obsługujące magistralę 800MHz QPB w drugiej połowie kwietnia donosi x-bit labs. Pentium 4 z szybszą magistralą mają pracować z zegarami 2.4GHz, 2.6GHz, 2.8GHz, 3GHz i 3.2GHz. Później ma do nich dołączyć wersja 3.4GHz, także zbudowana na jądrze Northwood. Pojawi się on jednocześnie z nowymi układami z jądrem Prescott, taktowanymi zegarem 3.2GHz i 3.4GHz. Nowe procesory będą obsługiwane przez chipsety Intela i865P, i865PE i i865G. Wszystkie trzy powinny pojawić się na płytach głównych także w kwietniu.

Ad-aware 6.0


Autor: R4v | 14:47
Komentarzy (0)
Lavasoft wypuścił kilka dni temu najnowszą wersję swojego programu do usuwania tzw. spyware, Ad-aware 6.0. Program przeszukuje komputer w poszukiwaniu programów, które wyświetlają reklamy, wysyłając przy tym wszelkie informacje do swojej centrali. Oprócz tego wykrywane są także niektóre konie trojańskie i dialery, które łączą nas nie zawsze z tym dostawcą, z którym byśmy chcieli. Sprawdzany jest rejestr i dysk twardy. W przypadku znalezienia podejrzanego oprogramowania, będziemy mogli go usunąć z systemu. Program o wielkości 1.45MB jest do ściągnięcia ze strony LavaSoft.

Nowe sterowniki Herculesa


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 14:24
(2)Komentarzy (2)
Hercules wypuścił nowe zunifikowane sterowniki dla swoich kart dźwiękowych. Obsłużą one modele Fortissimo II, GTXP, Fortissimo III 7.1 oraz Digifire 7.1. Lista poprawek jest dość skromna. Hercules naprawił problemy z dźwiękiem AC-3 w WinDVD oraz wykrywanie połączenia internetowego przy instalacji driverów. Sterowniki są w wersjach z DLS SoundBank lub bez dla systemów Windows 98SE/ME/2000/XP.

Seagate Barracuda IV i V w odstawkę?


Autor: Redakcja | źródło: x-bit | 14:13
(5)Komentarzy (5)
Firma Seagate, znany wszystkim producent dysków twardych, wysłała swoim partnerom handlowym zawiadomienie, że z dniem 14 luty (love me tender...), zaprzestanie produkować dyski: Barracuda ATA IV i ATA V. W ich miejsce pojawią się trzy nowe: Barracuda 7200.7 Plus, Barracuda 7200.7 oraz Barracuda 5400.1. Model Barracuda 7200.7 Plus - wyposażona będzie w 8 MB cache, pojemność tego dysku to 160GB lub 120GB. Barracuda 7200.7 - jest to "okrojona" wersja "Plusa", wyposażony w 2 MB cache, będzie posiadał pojemność: 160GB, 120GB, 80GB lub 40GB. Dysk, ten będzie także wyposażony w wiele mechanicznych udogodnień, jak. np. ochraniacze na uszkodzenia zewnętrzne. Oba dyski działać będą na silnikach głowic SoftSonic Fluid Dynamic Bearing (FDB) co ma zapewnić cichy komfort pracy. Trzecim dyskiem przeze mnie wspomnianym jest Barracuda 5400.1, dysk ten powstał po połączeniu wielu technologii, znanych nam z dysków serii U. Będzie posiadał jeden talerz o pojemności 40 GB, jak sama nazwa na to wskazuje, jego prędkość obrotowa to 5400rpm. (autor: Bryndek)

Creative Audigy 2 Platinum eX


Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 14:02
Komentarzy (0)
Creative Technology czy też raczej jego azjatycki oddział wprowadza na rynek kartę dźwiękową - Audigy 2 Platinum eX. Karta, która powiększyła rodzinę produktów Audigy 2, ma podobne cechy jak jej poprzednicy. W odróżnieniu jednak od Sound Blaster Audigy 2 i Sound Blaster Audigy Platinum 2 cechuje się zewnętrznym modułem z różnymi interfejsami takimi jak MIDI, 2 SB1394 – FireWire itp. Karta wspiera rozwiązanie DVD-Audio oraz 24bit/96kHz. Jej cena to 250 dolarów. Zdjęcia karty w dalszej części newsa. (autor: Paweł» czytaj dalej

Rekordowe obniżki cen pamięci 256Mbit DDR


Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 14:01
(4)Komentarzy (4)
Wczoraj ceny hurtowe chipów pamięci 256Mbit DDR SDRAM spadły do rekordowo niskiego poziomu 3.90$ za sztukę. Jest to pierwszy przypadek kiedy pamięć ta kosztuje poniżej 4 dolarów. Rok temu cena pamięci 256Mbit DDR SDRAM wynosiła około 7.46 dolara. Według analityków przyczyną redukcji cen jest znaczący wzrost produkcji w Samsung Electronics oraz wzrastająca liczba tajwańskich producentów. Według nich, ceny pamięci w najbliższej przyszłości będą utrzymywać się na stałym poziomie. Kolejnej obniżki cen pamięci DDR należy spodziewać się w okolicach kwietnia – maja. (autor: Paweł)

Sony VAIO FR130


Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 13:41
Komentarzy (0)
Koncern Sony podał parametry swojego najnowszego notebooka - VAIO FR130. Zawiera on procesor firmy AMD Athlon XP 2000+ Mobile, 14.1 calowy wyświetlacz LCD mogący wyświetlać obraz w rozdzielczości 1024x768 (XGA), układ graficzny GeForce4 420 Go z 16MB pamięci DDR, 256MB DDR SDRAM, 40 gigabajtowy dysk twardy, napęd kombo - DVD/CD-RW, stację dyskietek, modem V.90, 10BASE-T/100BASE-TX Ethernet, PC Card Type I/II, Type III, CardBus, i.LINK (IEEE 1394), porty USB 2.0, oraz wyjście TV-Out.

Notebook posiada wbudowane głośniki. Jego baterie pozwalają na 2,5 do 3 godzin pracy. Rozmiary tego urządzenia to 330x274x43 mm, a waga około 2.9 kg. Sony VAIO FR130 zawiera pełny zestaw oprogramowania m.in. Windows XP Home Edition, Quicken 2002 Edition7, Corel Word Perfect Office 2002, InterVideo WinDVD 4, Adobe Photoshop Elements Trial Version9, Trend Micro PC-Cillin6. Notebook w podstawowej konfiguracji ma kosztować 1300 dolarów. Zdjęcie w dalszej części newsa. (autor: Paweł» czytaj dalej

Sharp z rodziną Mebius


Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 13:38
Komentarzy (0)
Sharp zaprezentował nowe multimedialne notebooki serii Mebius wyposażone w procesory Pentium 4 typu desktop. Model PC-RD1-D1U oparty na chipsecie SiS645DX, posiada procesor Pentium 4 2.26GHz, grafikę GeForce4 420 Go z 32 MB pamięci, 15" wyświetlacz LCD 1024x768 z kontrastem 350:1, 512 MB PC2100 DDR SDRAM, 60 gigabajtowy dysk twardy, napęd DVD-RW, 10/100BASE-TX Ethernet, IEEE 802. 11b, oraz modem V.90. Jego maksymalny czas działania na bateriach wynosi około 1,4 godziny. Wymiary tego notebooka to 352 na 296 na 46 mm, a waga 4.6 kg.

Model PC-RD1-C1M jest podobny do D1U. Różni się jedynie ilością zastosowanej pamięci operacyjnej - 256MB, oraz napędem - DVD/CD-RW. D1U ma kosztować 2150, a C1M 1900 dolarów. (autor: Paweł)

Offtopic: niewidzialność dla każdego?


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 13:37
(3)Komentarzy (3)
Informacja o kolejnym japońskim wynalazku obiegła dzisiaj sieć, a w szczególności strony poświęcone sprzęcie PC w charakterze raczej rozrywkowym. Profesor Susumu Tachi uniwersytetu w Tokio podchodzi jednak do swojego pomysłu zupełnie poważnie. Jest to płaszcz, czyniący noszącego go... niewidzialnym.
Płaszczyk wykorzysta technologię optycznego kamufalżu X'tal. Cała idea to odblaskowy materiał oraz oświetlenie go tłem, na którym stoi obiekt pod odpowiednim kątem. Obserwator w linii prostej widzi pozorny, przeźroczysty obraz. Końcowy efekt trzeba przyznać wygląda jak wyjęty rodem z filmów SF. Szczegóły o projekcie Tachiego tutaj.

Leadtek z nForce2


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 13:21
Komentarzy (0)
Leadtek wypuścił nowe płyty z chipsetem nForce2 na pokładzie. K7NCR18GM jest zbudowana w standardzie microATX i korzysta z układu nForce2 IGP ze zintegrowaną grafiką. K7NCR18DM oparta jest na wersji SPP chipsetu nVidii. Obie są do siebie podobne. Oficjalnie obsługują procesory SocketA, z Bartonem włącznie, pracujące z magistralą do 333MHz. Trzy gniazda DIMM pozwalają na zamontowanie do 3GB pamięci RAM PC2100/2700/3200. Karta grafiki może zostać umieszczona w slocie AGP 8x. Na płytach znajdziemy 3 gniazda PCI, porty USB 2.0 i LAN. Do zintegrowanego układu dźwiękowego można opcjonalnie dodać wyjście cyfrowe. Płyty obsługują zmianę zegara magistrali FSB, napięcia rdzenia procesora, napięcia pamięci i posiadają system ochrony CPU przed spaleniem O.T.S. Przypominamy także o naszej recenzji płyty Leadteka z nForce2 na pokładzie.

Sapphire R9500: zmiana PCB


Autor: R4v | źródło: 3DChipset | 13:17
(3)Komentarzy (3)
Jeśli macie w planach zakup karty Sapphire Radeon 9500 128MB z zamiarem przerobienia jej na Radeona 9700, musicie się pospieszyć. ATi nie spodobało się odkrycie tajemnicy kart, więc postanowił wpłynąć na producentów. Sapphiretech został poproszony o zrezygnowanie z produkcji Radeona 9500 na takich samych płytkach PCB, jakie wykorzystuje Radeon 9700. Firma dostosowała się i w tej chwili w produkcji są już karty ze zmodyfikowaną płytką. Ze względu na olbrzymi popyt i wstrzymanie dostaw, stara wersja jest już praktycznie niedostępna w sklepach.

Szczegółowe testy Baniasa


Autor: Jasiek | 12:14
Komentarzy (0)
Tom's Hardware Guide opublikował wczesne testy nowego procesora Intela dla notebooków. Banias to handlowo Pentium-M. Nowy procesor wraz z chipsetem 855 i obsługą WLAN będzie promowany przez marketing Intela jako nowa technologia Centrino. Jak pamiętamy rdzeń Banias to zupełnie nowa architektura procesorowego giganta. Procesor ma różne tryby oszczędności baterii, zachowuje jednak przy tym stosunkowo wysoką wydajność. Intel przebudował zupełnie cache L2 - Banias posiada aż 1MB. Zrezygnował także z prądożernej architektury Netburst (IA-32). Baniasy będą stosunkowo nisko taktowane, początkowo 1,3 GHz - 1,6 GHz. Po odpowiednich przeróbkach, pod kątem oszczędności energii, Intel zapożyczył też coś z P4 - magistralę Quad Pumped (4x100 MHz). Jak taka mieszanka sprawdza się w praktyce? Zwłaszcza w rzeczywistych, wysokopoziomowych testach Banias może imponować. Zapraszam to przejrzenia wyników na THG.

SmartDisk USB 2.0 w pierwszych testach


Autor: Redakcja | 11:17
(3)Komentarzy (3)
O tym przenośnym dysku słychać było jakiś czas temu, teraz pojawiły się jego pierwsze testy i trzeba przyznać, że wypadły bardzo dobrze. Serwis www.bjorn3d.com opublikował jego recenzję. SmartDisk USB 2.0 jest to przenośny dysk podłączany do portu USB, jak sama nazwa wskazuje obsługuję on już wersję 2.0 - oczywiście można podłączyć go do starszej wersji, ale tracimy wtedy na prędkości transferu. Dysk wyposażony jest we własny system chłodzenia (powietrzem), diody sygnalizujące jego stan oraz zabezpieczenia przez uszkodzeniami zewnętrznymi. Cena dysku o pojemności 60GB w tej chwili wynosi 150$. (autor: Bryndek)

 
Czwartek 6 lutego 2003

ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E


Autor: Lancer | 20:10
(16)Komentarzy (16)
Od samego początku powstania Pentium4, świat oczekiwał powołania do życia powszechnie dostępnych układów logicznych, potrafiących zaspokoić ogromny głód procesora na szybkość pamięci. Istniejące rozwiązania z układami RDRAM nie do końca spełniły oczekiwania rynku, głównie przez swą wysoką cenę i brak kompatybilności z innymi platformami. Gdy około roku temu na rynek weszły szerokim wachlarzem rozwiązania oparte o popularne pamięci DDR, nastąpił bujny rozkwit systemów z Pentium4. Wciąż jednak było to mało i wszyscy czekali na platformę potrafiącą obsłużyć dwa kanały tych pamięci, czyniąc system konkurencyjny pod względem wydajności z platformami na Rambusach. W końcu doczekaliśmy się.

Intel jako pierwszy pokazał i wypuścił w szeroki świat chipset z obsługą dwukanałowych pamięci DDR. Kryjący się pod kodową nazwą GraniteBay układ oficjalnie istnieje jako E7205. Dzięki uprzejmości firmy Sirius Computers miałem możliwość przetestowania dwóch płyt głównych opartych o ten układ - Asusa P4G8X oraz Gigabyte GA-8INXP. Do porównania dołączone zostały konstrukcje oparte o nieco starszy układ i845PE w postaci płyt Albatron PX845PE Pro II oraz Shuttle AB48. Stawkę kończy użyczony przez Intela największy konkurent GraniteBay, płyta Intel D850EMV2 z pamięciami RDRAM. Podziękowania kieruje także w strone firmy dimm.pl za użyczenie wysokiej jakości modułów RAM DDR markowanych przez Corsaira. » czytaj dalej

Nokia N-Gage: drżyjcie mini-konsole


Autor: Redakcja | 20:08
(1)Komentarzy (1)
Z wielkim hukiem ruszyła kampania reklamowa, nowego telefonu-mini konsoli firmy Nokia. Ów cudo ma nazywać się N-Gage i ma posiadać to co dobry telefon i dobra mini konsola mieć powinno. Jak pamiętamy, przeważnie gry w telefonach Nokii były "wbudowane", w N-Gage wszystkie gry będą dostępne na kartach pamięci, które bez problemu będzie można wymieniać - to posunięcie pozwoliło na umieszczenie w telefonie lepszego procesora oraz dokładniejszego, kolorowego wyświetlacza.

Z pierwszych danych jakie ujawnił producent, wiemy, że wyświetlacz będzie posiadał 4096 kolorów, będzie także posiadał wsparcie dla technologii Bluetooth oraz Java 1.0. Dodatkowo wbudowana zostanie mała kamerka cyfrowa, chwytająca obraz w rozdzielczości 640x480. Dokładniejsze informacje na temat tego urządzenia znajdziecie w recenzji serwisu Loadedinc. (autor: Bryndek)

3DMark '03 - odliczanie rozpoczęte


Autor: DYD | źródło: Board | 20:05
(8)Komentarzy (8)
Od dziś na stronie twórców serii chyba najpopularniejszych aplikacji do badania wydajności naszych systemów w symulacji środowiska nowoczesnych gier (począwszy na Final Reality, poprzez 3DMark2000 i 3DMark2001(SE)) wyświetla się okienko pop-up z licznikiem odliczającym czas do premiery kolejnego "marka", tym razem z numerem tego rocznym. Na witrynie Futuremark.com codziennie zostanie opublikowana jedna krótka informacja o nowym produkcie - dziś np. podano, że minimalna karta graficzna musi być zgodna z DirectX 7.0, posiadać 32MB pamięci i być kompatybilna z pakietem DirectX 9.0. Rekomendowane minimalne CPU z zegarem przynajmniej 1000MHz. Dla podgrzania atmosfery autorzy serwuje co chwila nowe screeny z nowego "testera" - dostępne u nas w dalszej części newsa! » czytaj dalej

Hardware news w pigułce...


Autor: Redakcja | 20:04
Komentarzy (0)
 • Budujemy tanią stacje roboczą: Po tym adresem, znaleźć możecie bardzo ciekawy artykuł poświęcony budowie taniej, lecz wydajnej i bardzo stabilnej stacji roboczej. W artykule opisane są wszystkie kroki jakie musimy wykonać aby zbudować Unit Station.

 • Jak wydajnie podłączyć chłodzenie wodne: Na to pytanie odpowiada jeden z redaktorów serwisu PimpRig. Po wielu testach przedstawił on swoje wyniki. Jego zdaniem najbardziej wydajnie jest podłączyć elementy w kolejności: pompka, chłodnica, cpu, gpu, zbiornik.

 • Skyhawk 400W moc tkwi wszędzie: Co można wycisnąć z zasilacza? Na prawdę wiele, serwis DarkVision Hardware, opublikował recenzję zasilacza Skyhawk o mocy 400W. Muszę przyznać, że osiągi tego zasilacza są na prawdę znakomite, warto przeczytać tą recenzję. Szczególnie zwróćcie uwagę na wartości napięć. (autor: Bryndek)

 • NEC/Mitsubishi: 30 cali LCD


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:56
  (1)Komentarzy (1)
  Firma NEC-Mitsubishi Electronics Display zaprezentowała monitor NEC LCD3000 - urządzenie wyposażone w ekran o przekątnej 30 cali. NEC LCD3000 posiada ekran formatu 16:9, o przekątnej 75 cm. Aktywna powierzchnia ekranu to 643 x 386 mm. Jasność obrazu wynosi 450 cd/m2, kontrast - 450:1. Kąt widzenia to 170 stopni w poziomie i 170 stopni w pionie. Czas reakcji matrycy - 25 ms. Zalecana rozdzielczość pracy urządzenia to W-XGA (1280x768 pikseli), jednak dzięki inteligentnym algorytmom kompresji monitor obsługuje też rozdzielczości SXGA i UXGA.

  Nowy produkt NEC/Mitsubishi stanowi interesującą alternatywę dla niektórych zastosowań monitorów plazmowych. Jest o 40% lżejszy i ma o 35% mniejsze zużycie energii niż monitor plazmowy z ekranem tej wielkości. Technologia LCD to także brak efektu "burn in" (tzn. wypalania się/utrwalania komórek ekranów plazmowych przy dłuższym wyświetlaniu nieruchomego obrazu) i dwukrotnie większa żywotność. Mówiąc najprościej: monitor LCD charakteryzuje się znacznie mniejszym wskaźnikiem TCO (total cost of ownership - całkowity koszt posiadania), niż analogiczne urządzenie wykorzystujące technologię plazmową. » czytaj dalej

  Toshiba - nowe combo do notebooka


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 19:53
  Komentarzy (0)
  W ofercie Alstor pojawił się nowy ultracienki napęd Toshiba COMBO SD-R1312. Combo rozszerza funkcjonalność komputera o kompleksową obsługę płyt CD, a jednocześnie zapewnia bezproblemowy, szybki dostęp do aplikacji multimedialnych i filmów na płytach DVD. Urządzenie o imponujących parametrach: 24x/10x/24x+8x, charakteryzuje się bardzo niewielkimi gabarytami zgodnymi z wymiarami wnęk w większości notebooków. Napęd SD-R2312 waży zaledwie 200g. Posiada bufor 2 MB z technologią "buffer underrun protection" chroniącą przed błędami podczas zapisu płyt CD-R z dużymi prędkościami. Pozostałe cechy SD-R2312: szeroki zakres odczytywanych formatów DVD, włącznie z DVD-RAM, obsługa CD-Textu; możliwość pracy w poziomie i w pionie; wsparcie trybu UDMA-33; funkcja redukcji wibracji; obniżone zużycie energii; cicha praca; gwarancja 2 lata. Napęd kosztuje 850 zł brutto.

  Nowe notebooki Toshiby


  Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 11:28
  (2)Komentarzy (2)
  Już niedługo Toshiba wprowadzi na rynek swoje nowe high-end-owe modele notebooków z serii DynaBook G7. Będą to trzy modele zawierające nagrywarki DVD-R/RW wspierające standard DVD-RAM.

  Model G7/U24PDDW oparty na chipsecie Intel 845MP posiada 15 calowy wyświetlacz LCD mogący wyświetlać obraz z maksymalną rozdzielczością 1600x1200 (UXGA), procesor Pentium 4-M 2.40GHz, 512 MB RAM pamięci operacyjnej PC2100, grafikę GeForce4 460 Go z 32MB DDR oraz 60 gigabajtowy dysk twardy. Poza tym notebook ma wbudowany system dźwiękowy 2.1 ze zintegrowanym subwooferem, porty PC Card Type II i SD, interfejsy IEEE 802.11b i Bluetooth 1.1, modem V.90, porty USB 2.0 i IEEE 1394, D-Sub15, S/PDIF oraz TV-Out. Jego wymiary to 334x305.8x38.2 mm, a waga 3.6 kg. Do notebooka dołączono oprogramowanie w postaci Windows XP Professional i Office XP Personal. Jego cena to około 3300 dolarów.

  Pozostałe modele - G7/X19PDEW i G7/X19PDE posiadają 1.9 GHz procesor Pentium 4-M, 256MB RAM, oraz 15 calowy wyświetlacz LCD wyświetlający obraz w rozdzielczości 1400x1050. Do obu dołączono system Windows XP Home Edition. Cena pierwszego z nich to około 2900, a drugiego 2500 dolarów. (autor: Paweł)

  Ze świata gier: IGI2 Covert Strike


  Autor: Jasiek | źródło: ShackNews/GameSpy | 11:28
  (4)Komentarzy (4)
  Pierwsza część IGI od Codemasters była niezłą grą FPS. Zaprojektowane z rozmachem, rozległe poziomy robiły wrażenie w rozgrywce dla samotnego gracza. Niestety tytuł nie był też pozbawiony wad. Wystarczy wymienić bardzo słabe AI przeciwników, brak możliwości zapisania stanu gry w trakcie misji i wreszcie brak trybu multiplayer. W drugiej części ten stan rzeczy ma się zmienić. Twórcy planują zawalczyć swoim produktem z niepodzielnie królującym w sieciowych, drużynowych FPS-ach z domieszką taktyki - Counter Strike. Jednym z ciekawszych pomysłów w nowym IGI będzie konieczność kupowania nie tylko broni, ale także respawnów. Dalej atutem gry pozostaną mapy z ogromnymi otwartymi terenami, mieszczące z powodzeniem 16 graczy.
  Kod sieciowy wersji beta jest niestety jeszcze mocno niedopracowany. Kolejnym problemem może być brak jakichkolwiek pojazdów w grze. Szkoda, bo tego typu pomysł świetnie sprawdza się np. w Battlefield: 1942. Wyłącznym dystrybutorem gry w Polsce będzie CDProjekt, IGI2: Covert Strike pojawi się na półkach sklepowych już w lutym w cenie 99zł. Ze strony Codemasters możemy pobrać wersję multiplayer (beta), demko dla pojedynczego gracza oraz świeży trailer z gry.

  Prescott już wkrótce


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 11:28
  Komentarzy (0)
  Jak twierdzi x-bit labs, Intel rozpoczął produkcję wersji próbnych procesora Prescott. Układ nie jest jeszcze gotowy, jednak w drugim kwartale pierwsze sztuki mają trafić do odbiorców. Potwierdza to pogłoski o zakończeniu przez Intela prac nad technologią 0.09 mikrona na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku. Prescott ma pracować z magistralą 800MHz, będzie posiadał 1MB pamięci cache L2 i ma obsługiwać technologię Hyper-Threading II. Pojawią się także dodatkowe instrukcje, na razie określane jako PNI (Prescott New Instructions), które mają jeszcze bardziej przyspieszyć operacje na strumieniach. Procesor zadebiutować ma z zegarem 3.4GHz. Docelowo ma on osiągnąć 3.8GHz, jednak nie jest jasne, czy Intel zdecyduje się wprowadzić go w tym roku.

  GDDR3 według ATi oraz Nvidia


  Autor: Jasiek | źródło: Mycom/VR-Z | 11:28
  Komentarzy (0)
  GDDR3 to najnowszy standard pamięci, zaprojektowany głównie na potrzeby kart graficznych. Nowe pamięci będą zasilane niskimi napięciami, maksymalnie rzędu 1,8 V. Jest to już trzecia generacja chipów DRAM zdolnych do przesyłu danych po dwóch zboczach sygnału. Standard jest mocno promowany przez ATi Technologies. Według firmy to właśnie GDDR3 jest przyszłością rynku graficznego z szybkim przesyłem sygnału, specjalnie optymalizowanym dla najnowszych procesorów graficznych. Nvidia także planuje wykorzystanie nowego standardu w swoich układach. Implementacja dla GeforceFX wygląda jednak skromnie przy 4 szynach adresowych po 32 bity w stosunku do projektów ATi (8x32bit).
  Czy GDDR3 w ogóle przyjmie się na rynku i wyprze DDR-II z graficznego segmentu w tym roku? Głównie dzięki działaniom ATi otrzyma solidne wsparcie ze strony takich producentów jak Micron, Infineon, Elpida Memory (USA), oraz Hynixa. Potencjalnie możliwości standardu GDDR3 są ogromne. Pamięci te osiągną efektywny zegar nawet 1600 MHz. Przy 256-bitowej magistrali R300/350 uzyskujemy przepustowość aż 47.7GB/s; co z pewnością zaspokoi potrzeby nadchodzących układów graficznych.

  Sprzedaż procesorów


  Autor: R4v | źródło: CNet | 11:28
  Komentarzy (0)
  Firma Mercury Research przedstawiła dane na temat udziału poszczególnych firm na rynku procesorów w ostatnim kwartale. Wynika z nich, że układy Intela stanowią 84.6% całości sprzedaży na rynku procesorów x86. Drugie miejsce, jak można się spodziewać, zajął AMD z udziałem na poziomie 13.8%. Oznacza to spadek w porównaniu z 18% w trzecim kwartale. Nie są to jednak końcowe wyniki. Intel twierdzi, że ostatni kwartał zeszłego roku przyniósł mu największy wzrost sprzedaży. Przyczyną spadku udziałów AMD są problemy z dostarczeniem wystarczających ilości procesorów. Znane jest przekładanie terminu premiery kolejnych procesorów, jak np. Athlona XP 2400+, 2600+, Bartona czy też Athlona 64. W tym czasie Intel wprowadzał coraz szybsze układy, obniżając jednocześnie ceny pozostałych, co zmuszało AMD do podobnych posunięć. Strata AMD w zeszłym roku wyniosła 1.3 miliarda dolarów i zbliżyła się do zysku firmy osiągniętego przez ostatnie 15 lat, który wynosi 1.66 miliarda dolarów.

  Ostatnie nagrywarki Yamahy


  Autor: R4v | źródło: W2S | 11:27
  Komentarzy (0)
  Yamaha postanowiła zakończyć produkcją nagrywarek CD-R/RW. W związku z dużą konkurencją i znaczną obniżką cen, rynek napędów klasy mid-end skurczył się gwałtownie. Dodatkowo, praktycznie wszystkie nowe komputery są wyposażane w nagrywarki. W tej sytuacji firma uznała, że rozwijanie produkcji nie przyniesie spodziewanych zysków. Yamaha podjęła więc decyzję o zaprzestaniu produkcji napędów CD-R/RW do końca marca i rozwijaniu urządzeń dla kina domowego i innych. Firma utrzyma dział wsparcia dla dotychczasowych klientów.

  Dell rezygnuje z dyskietek


  Autor: R4v | źródło: Ars Technica | 11:26
  (1)Komentarzy (1)
  Dell, znany producent komputerów, postanowił całkowicie zrezygnować ze stacji dyskietek 1.44MB. Będą one co prawda jeszcze dostępne w maszynach z serii Dimension, jednak tylko na specjalne zamówienie. Tym samym firma poszła w ślady Apple'a, który już pięć lat temu zaprzestał montażu stacji dyskietek w swoich komputerach. Dell zamierza przekonać użytkowników do pamięci flash, podłączanej do gniazda USB. Oprócz oczywistych zalet, jak rozmiary i pojemność, są one także znacznie bardziej wytrzymałe, niż coraz gorszej jakości drogie i przestarzałe dyskietki. Można się spodziewać, że inni producenci pójdą za przykładem Della i także zrezygnują z 'flopów'.

  Fujitsu LifeBook C


  Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 11:25
  Komentarzy (0)
  Fujitsu PC Corporation pododdział Fujitsu Limited wprowadza na rynek LifeBook-i kolejnej generacji. Nowa rodzina Serii C bazuje na układzie ATI RADEON IGP340M z 64 MB pamięci, oraz 2 gigahercowym procesorze Pentium 4-M. Mają one 14 lub 15 calowe wyświetlacze LCD XGA, 256Mb pamięci SDRAM, 30, 40 lub 60 gigabajtowe dyski twarde, wbudowaną stację dyskietek, jeden z napędów - DVD-RW, DVD/CD-RW, DVD, lub CD-ROM, Ethernet, modem, PC Card Type I/ II lub Type III, oraz MemoryStick, porty USB 2.0, IEEE 1394, S-video.

  Notebooki zawierają opcjonalnie interfejs Wi-Fi, oraz jeden z systemów operacyjnych - Windows XP Home, Windows XP Professional lub Windows 2000 Professional. Ich rozmiary to 326.4 na 283.2 na 39.4 mm, a waga około 3.3 kg. Cena LifeBook-a w podstawowej konfiguracji to 1399 dolarów. (autor: Paweł)

  Nowe monitory Eizo Nanao


  Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 11:20
  Komentarzy (0)
  EIZO Nanao zaprezentował dwa nowe monitory LCD przeznaczone dla profesjonalistów - ColorEdge CG21 i ColorEdge CG18. Tak naprawdę są to "odświeżone" monitory z dołączonym nowym oprogramowaniem przeznaczonym do kalibracji kolorów. ColorNavigator mogący działać pod kontrolą systemów Windows 2000/XP orazMac 0S 9.22.5 / Mac OS X pozwala w zależności od potrzeb na optymalne ustawienie parametru gamma. Drugą rzeczą dodaną do monitorów jest specjalna funkcja do kontroli i modyfikacji jasności w zależności od temperatury otoczenia.

  21 calowy monitor ColorEdge CG21 cechuje się rozdzielczością 1600x1200 (UXGA). Oto pozostałe cechy tego urządzenia: rozmiar piksela - 0.27mm, czas reakcji - 50ms, jasność - 250cd/m2, kontrast 400:1, 170° kąt widzenia w pionie i poziomie. Monitor posiada port USB 1.1, złącze analogowe oraz cyfrowe. Jego rozmiary to 472x208.5x459mm, a waga 10.2 kg. Monitor trafi do sklepów w maju, a jego cena będzie wynosić około 3750 dolarów. » czytaj dalej

  nVidia rezygnuje z NV30?


  Autor: Redakcja | 11:15
  (5)Komentarzy (5)
  Jak donosi website Geek.com, nVidia zamierza zrezygnować z NV30. Nie jest to jednak pewna informacja, być może jest to jedynie plotka. nVidia w ciągu kilku lat wydała na ten projekt blisko 400 mln dolarów, więc dziwne byłoby gdyby, aby tak po prostu porzuciła tą architekturę. Są jednak powody dla których nVidia może jednak ograniczyć liczbę chipsetów NV30. Jednostka NV30 jest droga i wydziela bardzo dużo ciepła, wymaga więc bardzo głośnych wentylatorów. Poza tym jest tylko nieznacznie szybsza od Radeona 9700, nie mówiąc już o nadchodzącym Radeonie 9900. Prawdopodobnie więc nVidia wypuści na rynek jedynie 100 tys. chipsetów GeForce FX, a następnie latem zaprezentuje jego zmodyfikowaną i ulepszoną wersję - NV35, oraz mobile. (autor: Paweł)

  Dyski Western Digital z 10.000rpm


  Autor: Redakcja | źródło: x-bit | 11:02
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Western Digital była pierwszą, która zaprezentowała dyski pracujące z prędkością 7200 obrotów. Ponadto jako pierwsza wprowadziła dyski o 8 megabajtowym buforze. Wszystko wskazuje na to, że będzie również pierwszą firmą, która zaprezentuje dyski pracujące z prędkością 10 000rpm przeznaczone do zastosowań biurowych i domowych. Ich premiera ma nastąpić 11 lutego. Nowa linia dysków twardych oferuje 8 MB pamięci cache, interfejs Serial ATA-150 oraz 10.000rpm. Według jednego z japońskich serwisów dyski mają mieć 5 letnią gwarancję, a ich czas bezawaryjnej pracy ma wynosić, aż 1,2 miliona godzin. (autor: Paweł)

  Z życia TPC...


  Autor: DYD | 02:12
  (24)Komentarzy (24)
  Zmieniliśmy gorę strony i chcielibyśmy poznać opinię jak się Wam widzi nowy "TOP" serwisu TwojePC! Krótka Sonda po lewej stronie (ups! po prawej miało być...) już wisi i czeka na oddanie głosu! W poniedziałek ruszamy z Walentynkowym konkursem i już teraz zapraszamy, bo będzie co-nieco do wygrania! A za około pół godziny zamieścimy duży test GraniteBay kontra i845PE i i850E - będzie spora lektura...

  Pamięci GeIL niebawem na polskim rynku


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 02:08
  (4)Komentarzy (4)
  Pan Michał Chmura z firmy eXtremeMem (oficjalny importer pamięci Golden Emperor International Limited) informuje, że od drugiej połowy lutego dostępne będą superszybkie pamięci DDR SDRAM firmy GeIL (www.geil.com.tw). Są to układy charakteryzujące się wysoką wydajnością oraz wysokimi częstotliwościami działania (m.in. model - DDR 466 Platinum Series). Pamieci GeIL będą oferowane we wszystkich możliwych prędkościach (DDR266 ~ DDR466) oraz w modułach 256 i 512 MB. Inne cechy pamięci GeIL to:

  # Dla prędkości 333~433 dostępne odmiany ultra działające z CL 2. oraz command rate 1T.
  # Duży MIEDZIANY radiator dla zapewnienia maksymalnej stabilności i żywotności (modele 333 ultra wzwyż).
  # Modele 266 i 333 non-ultra dla wymagających solidności i pewności, ale mniej zasobnych (nie mają radiatora).
  # Dożywotnia gwarancja producenta zapewniająca najwyższą jakość.
  # Przy ustandaryzowanych przez JEDEC prędkościach DDR266 i DDR333 kości działają przy najszybszych timingach CAS 2-5-2-2 1T.
  # 6 warstwowa płytka drukowana zabezpieczona przed wszelkimi zakłóceniami.
  # Dozwolone przez producenta podwyższanie napięcia w zakresie oferowanym przez większość obecnych na rynku płyt głównych.
  # Od niedawna dostępne są także zestawy dual channel dla płyt nForce.

  Firma GaIL postara się nam dostarczyć wyżej opisywane moduły do testów, dzięki czemu będziemy mieli okazję przyjrzeć się im bliżej.

   
  Środa 5 lutego 2003

  Recenzja płyty Leadteka z nForce2


  Autor: Andrzej | 22:10
  (13)Komentarzy (13)
  NVidia - firma zajmująca się przede wszystkim produkcją układów graficznych, ponownie próbuje wbić się w ciasny rynek chipsetów dla platformy AMD. Po porażce rynkowej spóźnionego nForce'a trudno będzie jednak nadrobić straty, szczególnie, że układy konkurencji - VIA i SIS od jakiegoś czasu wyrobiły sobie mocną pozycję w segmencie. Jakie możliwości przedstawia nowy układ - nForce2 - przekonamy się w teście płyty głównej Leadtek WinFast K7NCR18D dostarczonej do redakcji TPC dzięki firmie ABCDATA. Jako platformę porównawczą miałem do dyspozycji układ VIA KT333. Przy okazji testu kolejnej płyty na nForce2, postaramy się wykorzystać chipset VIA KT400. Pamięci Corsair dostarczył Dimm.Pl. » czytaj dalej

  M-Audio Revolution zdobywa Macworld Best of Show


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:10
  (3)Komentarzy (3)
  VIA Technologies, Inc, poinformowała, iż Revolution 7.1, karta muzyczna, wyprodukowana przez M-Audio, oparta na linii kontrolerów VIA Envy zdobyła tytuł "Best of Show" podczas Macworld Conference & Expo w San Francisco. Więcej informacji o VIA Envy24HT można znaleźć pod adresem: www.via.com.tw

  "Prezentacja M-Audio Revolution 7.1 spotkała się z ogromną aprobatą i zainteresowaniem. Zdobyta nagroda potwierdza fakt, iż klienci kochają wydajność i parametry, które oferuje ta karta," skomentował Jason Ivan, dyrektor marketingu działu klienta w M-Audio. "Dzięki integracji VIA Envy24HT, Revolution 7.1 jest pierwszą kartą umożliwiającą uzyskanie bezkonkurencyjnego poziomu obsługi 24/192 oraz kanałów audio 7.1 dla użytkowników Mac'a jak również PC." » czytaj dalej

  Opteron w zastępstwie Power5


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 21:24
  Komentarzy (0)
  IBM ma poważne plany odnośnie procesorów AMD Opteron. W tej chwili firma produkuje serwery, korzystając ze swoich układów Power4 i procesorów Itanium Intela. Power4 są aktualnie wykorzystywane zarówno w serwerach Unixowych jak i tańszych - Linuxowych. Na przyszły rok planowane jest wprowadzenie procesora Power5, która ma dorównać wydajnością produktowi Intela. Opteron ma do tego czasu zastępować go w serwerach klasy low-end. Według serwisu The Inquirer, może to oznaczać możliwość podjęcia produkcji tych układów przez IBM'a. Na pewno odciążyłoby to w pewnym stopniu AMD i pozwoliło realizować zamówienia innych firm bez konieczności ograniczania dostaw. Zainteresowanie IBM'a pomoże także Opteronowi na łatwiejszy start na rynku serwerów. Sukces 64-bitowej serii Hammer ma ogromne znaczenie dla borykającej się z kłopotami AMD.

  Nowe recenzje w polskiej Sieci


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:18
  Komentarzy (0)
 • Bitwa na kolory - Gainward vs POV... @ Sirius.PL: "W ostatnim czasie, wśród układów graficznych NVIDIA zapanował ogromny ruch. W ostatnich miesiącach, gigant z Santa Clara jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży najnowszej generacji, do której należy układ GeForce FX, był zmuszony do latania dziur w ofercie, powstałych na skutek prężnej akcji na rynku, największego konkurenta - ATI. Niestety NVIDIA nie uraczyła swoich klientów nowymi układami graficznymi a jedynie przeróbkami obecnych na rynku już od roku, układów GeForce4 Titanium."

 • Magazyn danych - test dyskow 80GB @ FraZPC.pl: "Przystepne ceny, szybkość pracy i duza pojemność dysków to cechy, które skłaniają nas do zmiany naszych wysłużonych i nieraz małych dysków. Tym razem na laboratoryjny stół FrazPC trafiły dyski o pojemności 80 GB. Dwa z nich to dyski Seagate Barracuda z serii IV i V, oraz najmocniejszy dysk ze stajni Western Digital WD 800JB Special Edition."

 • Plextor nagrywa DVD


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 13:14
  (3)Komentarzy (3)
  W ofercie firmy Plextor, znanego producenta napędów optycznych pojawi się wkrótce nagrywarka płyt DVD. Wewnętrzny model PX-504A pracuje w standardzie DVD+RW, dzięki czemu gwarantuje wysoką kompatybilność nagrań z dostępnymi na rynku napędami DVD-ROM i odtwarzaczami DVD-Video. Napęd charakteryzuje się następującymi osiągami:

  Obsługa DVD:
  -zapis DVD+R z prędkością 4x
  -zapis DVD+RW z prędkością 2.4x
  -odczyt DVD-ROM z prędkością 12x
  Obsługa CD:
  -zapis CD-R z prędkością 16x
  -zapis CD-RW z prędkością 10x
  -odczyt CD-ROM z prędkością 40x

  Z technicznego punktu widzenia napęd PX-504A prezentuje się bardzo atrakcyjnie: sprawdzone technologie (BURN-Proof, PoweRec), nowy system Lossless Linking chroniący przed błędami podczas zapisu płyt DVD, szeroki zakres obsługiwanych formatów CD i DVD, czarna tacka, której barwa redukuje rozproszenie sygnału lasera, wyjście analogowe i cyfrowe...

  Wersja Retail Kit zawiera: napęd PX-504A oraz funkcjonalne oprogramowanie Pinnacle Studio 8, a dodatkowo: Ahead Nero+InCD, Cyberlink Power DVD oraz PlexTools; 1 płytę DVD+R, 1 płytę DVD+RW, kabel audio, kabel IDE oraz polską instrukcję. Napęd objęty jest dwuletnią gwarancją Plextor Exclusive Service w ramach nowego programu polskiego dystrybutora - firmy ALSTOR. Urządzenia dostępne będą już w marcu, ich przewidywana cena dla odbiorcy końcowego to około 1800 PLN.

  Dell i procesory Intel Xeon 3.06GHz


  Autor: Redakcja | źródło: theinquirer | 13:08
  Komentarzy (0)
  Firma Dell, znany wszystkim producent stacji roboczych oraz serwerów rozpoczęła sprzedaż swoich produktów z procesorem Intel Xeon 3.06GHz na pokładzie. Poprawnym sformułowaniem jednak było by wyrażenie "zapisy", a nie kupno wcześniej wspomnianych produktów, ponieważ same procesory jeszcze w sprzedaży się nie znalazły. Dzięki informacji od firmy Dell znamy są już specyfikacje procesora i środowisko na którym będzie pracował. Otóż, procesor pracować będzie z magistralą 533 MHz, zaś na płycie będziemy mogli zainstalować 4 GB pamięci DDR. Dodatkowo płyty główne wyposażone zostaną w trzy moduły SCSI (438 GB pamięci dyskowej) oraz opcjonalnie moduł SCSI z ultra wydajnym RAID 0. (autor: Bryndek)

  Jak z komputera zrobić barek...


  Autor: Redakcja | 13:05
  Komentarzy (0)
  Była już serwerownia w lodówce, teraz przyszła kolej na barek. To proste, bierzemy jeden stary komputer obliczeniowy o rozmiarach, przynajmniej 2m na 2m, dodajemy do niego kilka butelek szkockiej, trochę piwa, jakieś zakąski i bardzo dokładnie to wszystko mieszamy, aby była jednolita konsystencja. Nie, nie, nie jest to takie proste...

  Zapaleni miłośnicy komputerów obliczeniowych VAX, postanowili uczcić ich wieloletnią pracę tworząc z jednego z VAX'ów barek. Musze przyznać, że wyszło im to na prawdę świetnie, możemy w nim znaleźć wszystko co "Tygryskom" do życia potrzebne, piwo, wino i wiele zakąsek, a zresztą zobaczcie sami klikając tutaj. (autor: Bryndek)

  256 MB na karcie flash Fujifilm


  Autor: Redakcja | źródło: theinquirer | 12:37
  Komentarzy (0)
  Producent aparatów cyfrowych, firma Fujifilm wprowadza do sprzedaży kartę flash o pojemności 256 megabajtów. Karta jest wielkości jednocentówki, waży mniej niż dziesięć uncji i korzysta z technologii opracowanej wspólnie przez firmy Fujifilm oraz Olympus. Według nich technologia ta pozwala produkować karty o pojemnościach dochodzących nawet do 8 GB. Oprócz karty o pojemności 256 MB, Fujifilm produkuje także układy o pojemnościach: 128, 64, 32 i 16 megabajtów. W przypadku dwóch najmniejszych kart prędkość zapisu wynosi 1,3 MB/s, zaś te o większej pojemności potrafią zapisywać dane z prędkością 3 MB/s. Prędkość odczytu wynosi 5MB/s dla wszystkich kart flash. (autor: Paweł)

  Apple wprowadza 1 GHz iMac-a


  Autor: Redakcja | źródło: Geek | 12:36
  (1)Komentarzy (1)
  Apple wprowadza na rynek nowego 1 GHz iMaca. Komputer z 17-calowym ekranem zawiera procesor G4 o prędkości 1 GHz i 133 megahercową szynę danych. Ponadto w skład nowego iMaca wchodzi 80 gigabajtowy dysk twardy, 256 MB pamięci DDR, napęd SuperDrive 4x, oraz karta graficzna oparta na układzie GeForce4 MX z 64 MB pamięci na pokładzie. Komputer wspiera również standard Bluetooth oraz Airport Extreme. Cena nowego iMaca wynosi 1,799 dolarów. Za karty Bluetooth oraz Airport Extreme należy dopłacić 150 dolarów. (autor: Paweł)

  Radeon "R350" w masowej produkcji


  Autor: Redakcja | źródło: Geek | 12:33
  (14)Komentarzy (14)
  Znamy już zamiary producentów kart graficznych na najbliższe trzy miesiące. Informacje podały znane sewisy theinquirer i Geek.com. W marcu do sklepów ma trafić GeForce FX. Rywalizować z nim będzie Radeon "R350" firmy ATI. Prawdopodobnie będzie on znany pod nazwą Radeon 9900 Pro.

  Wyrób ATI ma być produkowany w technologii 0,15 mikrona. ATI najwyraźniej nie chce przejść naproces 0,13 mikrona, aż do lipca kiedy to wprowadzi na rynek Radeona R400 wyprodukowanego właśnie w tej technologii. Prędkość jednostki GPU Radeona R350 jest mniejsza od GeForca FX (500MHz) i wynosi 375MHz. Niespodziewanie R350 będzie używał pamięci DDR I, a nie DDR-II jak ma to miejsce w przypadku GeForca FX. Jak donoszą niektóre źródła Radeon 9900 Pro będzie szybszy od GeForca FX nawet do 30 procent, co jest rzeczą niezwykłą zwłaszcza, że jest produkowany w bardziej prymitywnym procesie (0,15 mikrona). Radeon 9900 Pro może zawierać do 256 MB pamięci. Jak widać GeForce FX będzie musiał toczyć bardzo ciężko walkę z produktem ATI. W ciągu sześciu miesięcy zostanie jednak prawdopodobnie przyćmiony przez osiągi Radeona R400. (autor: Paweł)

  Dwa nowe monitory LCD Sharpa


  Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 12:26
  (1)Komentarzy (1)
  Firma Sharp Systems of America, oddział Sharp Electronics przedstawiła dwa nowe monitory LCD, siedemnastocalowy LL-T17D3 oraz osiemnastocalowy LL-T18A1 (na zdjęciu). Nie są to najnowsze urządzenia. Debiut swój miały w zeszłym roku na rynku japońskim.

  Siedemnastocalowy monitor LL-T17D3 może wyświetlać obraz w maksymalnej rozdzielczości 1280x1024 (SXGA). Charakteryzuje się on jasnością na poziomie 250cd/m2, oraz kontrastem 500:1. Rozmiar plamki tego monitora to 0.264mm. Kąt widzenia wynosi 135° w pionie oraz 160° w poziomie. Czas reakcji to 17ms. Monitor posiada zarówno gniazdo analogowe jak i DVI, oraz parę głośniczków o mocy 1 W. Jego rozmiary to 398x188x376 mm, a waga to 6,5 kg. Pobór mocy tego monitora wynosi 47 W (3W w stanie uśpienia). Cena urządzenia to 499 dolarów.

  LL-T18A1 podobnie jak poprzednik, może wyświetlać obraz z maksymalną rozdzielczością 1280x1024. Kąt widzenia w obu kierunkach wynosi 160°, kontrast 350:1, a jasność 250cd/m2. Czas reakcji wynosi 15 ms. Monitor posiada ponadto dwa gniazda DVI-D oraz jedno D-Sub. Jego rozmiary to 422x217x420 mm, a waga to 7kg (5,4 kg bez podstawki). Cena urządzenia to 699 dolarów. (autor: Paweł)

  Przenośne urządzenia Archos-a


  Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 12:22
  Komentarzy (0)
  Podczas targów CeBIT 2003, firma Archos zaprezentuje dwa nowe urządzenia przenośne: AV340 i ArcDisk. Pierwsze z nich to przenośny odtwarzacz wyposażony w 40 gigabajtowy dysk twardy i ekran LCD. Można na nim odtwarzać pliki video oraz MP3. Urządzenie komunikuje się z komputerem za pomocą złącza USB 2.0.

  Z kolei ArsDisk jest to urządzenie do przenoszenia danych. Jak zapewnia producent zmieści się ono w kieszeni koszulki. ArcDisk bazuje na 1,8" dyskach twardych o pojemnościach 20 i 40 GB. Ceny obydwu urządzeń nie są na razie znane. Zdjęcia urządzeń w dalszej części newsa. (autor: Paweł» czytaj dalej

  Opera 7.01 w finalnej wersji


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 10:54
  (2)Komentarzy (2)
  Właśnie pojawiła się finalna wersji przeglądarki Opera, w wersji 7.01. W nowej odsłonie poprawiono obsługę standardów CSS, HTML, WML oraz DHTML. Wszystkie paski narzędzi możemy modyfikować według własnych potrzeb. Na hotliście pojawił się nowy "links panel", na którym znajdziemy listę odnośników na obecnie oglądanej stronie. Opera ma teraz także nowy menadżer haseł. Mamy też szereg innych usprawnień, ułatwiających nawigację. Przeglądarka ma pełną obsługę skórek, dzięki czemu możemy podmienić nową kolorystkę, wieloma innymi skinami dostępnymi na stronie producenta. Z Opery, tak jak w poprzednich wersjach, możemy korzystać za darmo, decydując się na oglądanie bannera reklamowego. Operę 7.01 możemy pobrać jak zwykle ze strony twórców.

  GetRight 5.0 Beta 5


  Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:37
  Komentarzy (0)
  Wczoraj ukazała się już piąta BETA programu GetRight 5.0 - przydatnego asystenta do ściągania binarnych plików firmy Headlight Software. Program potrafi wznawiać pobieranie pliku nawet, kiedy połączenie zostanie przerwane (tylko w przypadku kiedy serwer na którym znajduje się plik korzysta z funkcji odzyskiwania połączenia). Nowa wersja aplikacji GetRight posiada przede wszystkim usunięte oprogramowania do serwowania reklam - Gator oraz kilka innych mniejszych innowacji o których można poczytać tutaj. Program przeznaczony dla systemów Windows95/98/Me/NT/2000/XP można pobrać ze strony Headlight Software (2.40 MB).

  MSI na układzie 746FX SiS-a


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:26
  (2)Komentarzy (2)
  W poniedziałek zamieścilśmy krótką notkę o tej płycie, a dziś przyszła szersza relacja z MSI, które oficjalnie zaprezentowano nową płytę główną 746F Ultra. Oparta jest ona na chipsecie 746FX firmy SiS. 746F Ultra zaprojektowana do obsługi najnowszych procesorów firmy AMD Duron oraz Athlon XP, posiada wsparcie dla pamięci DDR400 (PC3200) oraz szyny AGP 8X. 746F Ultra zbudowana jest na formie ATX, posiada trzy sloty pamięci DIMM, obsługujące do 3.0GB DDR400/DDR333/DDR266 SDRAM. Pięć złączy PCI, oraz jeden AGP8X. Zawiera ona wiele opcjonalnych układów, takich jak 10/100Mbps Ethernet LAN, czy układ dźwiękowy z obsługą 5.1 kanałowego audio. Płyta 746F Ultra zawiera wiele nowoczesnych dodatków:

  · D-Bracket 2 (opcjonalnie) to urządzenie do monitorowania pracy pomaga w diagnozowaniu usterek w działaniu komputera bez konieczności zdejmowania obudowy i zaglądania do środka. D-Bracket posiada kombinacje 4 kontrolek sygnalizujących światełkami czerwonym lub zielonym, jaki jest status działania 16 różnych funkcji lokalizowania problemu w czasie uruchamiania komputera. Nowy D-Bracket 2 zawiera również dwa porty USB 2.0. » czytaj dalej

   
  Wtorek 4 lutego 2003

  Quadro4 700 Go GL


  Autor: R4v | źródło: nVNews | 20:47
  Komentarzy (0)
  nVidia wprowadziła do sprzedaży nowy układ graficzny, o nazwie Quadro4 700 Go GL. Jest on przeznaczony do notebooków. Ze względu na architekturę identyczną z układem Quadro4 XGL, powinien znaleźć uznanie wśród profesjonalistów wykorzystujących swój laptop także jako stację roboczą. Zastąpi on Quadro4 500 Go GL, od którego ma być dwukrotnie szybszy. Pierwszym komputerem z nowym Quadro będzie Dell Precision M50. Quadro4 700 Go GL posiada akcelerowany antyaliasing punktów i linii, obsługę overlay, dwustronnego oświetlenia i wiele innych. Układ współpracuje z magistralą AGP 8x. Jak wszystkie procesory nVidii, także i ten korzysta ze zunifikowanych sterowników. Dodatkowo dołączane jest oprogramowanie Quadro Applications Utilities, zawierające m.in. sterowniki nVidia MAXtreme dla 3ds max; POWERdraft dla AutoCADa i QuadroView dla wizualizacji 3D.

  Monitor Sony


  Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 20:26
  (5)Komentarzy (5)
  Sony wypuściło najnowszy monitor z serii StylePro, SDM-S91. Jest to najdroższy i najbardziej zaawansowany model z tej serii. Ekran o przekątnej 19" dysponuje rozdzielczością 1280x1024, a wielkość piksela to 0.29x0.29mm.


  Matryca potrafi wyświetlić ponad 16 mln. kolorów, kontrast wynosi 600:1 a jasność to 250 kandeli/m. kw. Kąt patrzenia, zarówno w pionie, jak i w poziomie, wynosi 170 stopni. Monitor nie posiada wejścia cyfrowego, jedynie analogowe. SDM-S91 trafił już do sprzedaży, a jego cena waha się od $760 do $1100.

  Nagrywarki 52x


  Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 20:24
  Komentarzy (0)
  MSI i LG przedstawiły nowe nagrywarki płyt CD-R/RW. Modele MSI o oznaczeniach MS-8348S (CR48-A2) i MS-8352A (CR52-A2) różnią się jedynie prędkością nagrywania płyt CD-R. Pierwsza potrafi wypalać z prędkością 48x, natomiast druga - 52x. Obie nagrywają płyty CD-RW z maksymalną prędkością 24x. Średni czas dostępu dla obu modeli wynosi 85ms. Dla zapewnienia bezbłędnego nagrywania przy 2MB buforze, zaimplementowano technologię BURN-Proof. Napędy wyposażono także w system AWSS, który ma redukować hałas i wibracje; EXACT-Rec, stworzony dla monitoringu i poprawy jakości nagrywania oraz ROPC, który dostosowuje moc lasera w zależności od potrzeb.

  Napędy LG noszą oznaczenia GCE-8481B i GCE-8520B. Podobnie jak modele MSI, potrafią one nagrywać płyty z maksymalną prędkością 48x i 52x. Oba także nagrywają płyty CD-RW z prędkością 24x. Zostały wyposażone w bufor 2MB, wspieranego przez technologię Just Link. Nagrywarki są dostarczane z programem Nero 5.5 i kosztują: $85 za GCE-8481B i $95 za GCE-8520B.

  Koolance PC2-601 czyli chłodzimy się


  Autor: Redakcja | 15:31
  (1)Komentarzy (1)
  Serwis www.bit-tech.net zaprezentował artykuł poświęcony technologii chłodzenia wodnego, a dokładniej opisał zestaw chłodzący Koolance PC2-601. Trzeba przyznać, że takie kompletne zestawy (obudowa z całym system chłodzącym) spisują się znakomicie. Procesory przy największym obciążeniu pracowały z temp. 39° C. Warto zacząć się interesować takimi zestawami, ponieważ coraz więcej firm w Polsce rozszerza swój asortyment o właśnie systemy chłodzone cieczą. (autor: Bryndek)

  Koreański Internet vs. Slammer


  Autor: Redakcja | źródło: TechSpot | 15:26
  (3)Komentarzy (3)
  Minął już ponad tydzień od ataku robaka SQL Slammer (zobacz także wczorajszy news), a w Korei nadal są olbrzymie problemy z usunięciem skutków jego działalności. Cały czas, świat zadaje pytanie "czy to oby nie był elektroniczny atak terrorystów?", co większe państwa, jak np. USA już się "pozbierały" a mniejsze, biedniejsze (jak wyżej wspomniana Korea), mają problemy chociażby z dostępem do Światowej Sieci. Ciekawi mnie co Wy sądzicie na temat - "Atak terrorystów, czy walka z Microsoft?". (autor: Bryndek)

  Windows XP Service Pack 1a dostępny


  Autor: Redakcja | 15:21
  (1)Komentarzy (1)
  To była oczywiście kwestia czasu, kiedy firma Microsoft wypuści kolejny zestaw łatek do Windows XP. Tym razem, Service Pack oznaczony został numerkiem 1a, jednakże firma zaleca, aby nie instalować zbioru poprawek dla użytkowników posiadających już zainstalowany Service Pack 1. Trochę to "pokręcone", ale przecież to Microsoft... Jedną z najważniejszych zmian w SP1a jest fakt usunięcia Wirtualnej Maszyny Java. Więcej informacji znaleźć możecie tutaj. Sam nowy Service Pack dostępny jest stąd (autor: Bryndek)

  Mały Brother


  Autor: DYD | źródło: 4D | 15:01
  Komentarzy (0)
  Firma Brother zaprezentowała drukarkę m-PRINT, stworzoną głównie z myślą o użytkownikach handheldów. Wymiary urządzenia są rekordowo małe – wynoszą zaledwie 100 x 160 x 17,5 mm. Waga drukarki to niespełna 300 gram.

  Brother m-PRINT to drukarka termiczna umożliwiająca druk o rozdzielczości 300 dpi. Posiada wewnętrzną kasetę na papier A7 (74mm x 105mm). W zestawie producent dostarcza aplikację skalującą strony formatu A4 do rozmiaru A7. Brother zapewnia papier w kilku wariantach – od zwykłego, przez samokopiujący, na etykietach kończąc. Prędkość wydruku wynosi 4 strony na minutę. Miniaturowa drukarka posiada wbudowaną baterię, a z handheldem komunikuje się przez port podczerwieni. Można ją też za pośrednictwem łącza USB podłączyć do laptopa. m-PRINT do sprzedaży trafi w lutym. W Wielkiej Brytanii urządzenie będzie kosztować 249 GBP.

  Graficzne nowości na targach Cebit 2003


  Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 13:27
  (7)Komentarzy (7)
  Na tegorocznych targach Cebit w Hanowerze (od 12 do 19 marca) producenci kart graficznych planują zaprezentować swój wiosenny wysyp. Od ATi będzie to odpowiedź na GeforceFX, czyli chip R350. Obsługa pamięci DDR-II na 256-bitowej szynie jest już pewną informacją. Procesor najprawdopodobniej będzie miał 8 strumieni renderujących z 2 TMU na potok. W przedpremierowych plotkach sprawa wymiaru technologicznego nie została jeszcze rozstrzygnięta. Najczęściej mówi się o 0,15 mikrona, jednak ostatnio pojawiają się też doniesienia o 0,13. W mniejszym wymiarze będzie wykonany z pewnością RV350 - przebudowany układ R300, pod kątem jak najniższych kosztów produkcji.

  Nvidia na Cebicie zaprezentuje NV31, który zastąpi na rynku serię Geforce4 Titanium. Na tym jednak nie koniec nowości. Xabre II zaprezentuje firma SIS. Po nie do końca przekonującym Xabre, będzie to tym razem karta z obsługą DirectX 9.0. SIS zadeklarował wyposażenie swojego układu w 8 potoków i jednostki pixel i vertex shader w wersjach 2.0. Nieoficjalnie mówi się także o tegorocznych nowościach S3 i 3Dlabs oraz Matroxa. Niestety na dzień dzisiejszy nie znamy żadnych szczegółów o ewentualnych premierach tych producentów. Największe obawy, można mieć co do Matroxa, który z każdym dniem bez zapowiedzi nowego układu, oddala swoją szansę na powalczenie z ATi oraz Nvidia.

  Ze świata gier: Black&White 2


  Autor: Jasiek | źródło: C&Vgames.com | 13:20
  (3)Komentarzy (3)
  Przypadła Wam do gustu zabawa w pana i władcę tego świata? Jeżeli tak to ekipa Black & White Studios ma dobre wiadomości - kontynuacja innowacyjnego pomysłu Petera Molyneux nadchodzi. Ostatnio w sieci pojawił się wywiad z szefem projektu Jonty Barnesem. W sequelu B&W przede wszystkim zostanie poprawiony interface. Rzeczywiście poruszanie się po świecie gry było mało poręczne, a niektórzy gracze narzekali, iż wymaga zbyt długiego treningu. W drugiej odsłonie gry poprawi się praca kamery, a wszystkie menu będą gruntownie przebudowane. W B&W 2 nasze dobre bądź złe decyzje będą natychmiast widoczne w faunie, florze oraz zachowaniu ludzi.
  Tak jak w poprzedniej części twórcy stawiają na danie graczowi wolnej ręki w swoich poczynaniach. Gra będzie żyła swoim życiem, a nasza boska ręka będzie miała szeroki wachlarz różnych możliwości jej rozwoju. Engine B&W też oczywiście ewoluuje. W niektórych starciach będą uczestniczyły tysiące naszych podwładnych, silnik gry ma tutaj trudne zadanie. Twórcy obiecują zaawansowane mechanizmy, które dopasują dynamicznie liczbę wyświetlanych wielokątów, tak żebyśmy mogli grać bez zbędnych zgrzytów.

  Nowe "15-tki" LCD w ofercie Philipsa


  Autor: DYD | źródło: 4D | 11:45
  Komentarzy (0)
  Już w lutym w ofercie handlowej Philips Polska pojawią się dwa nowe modele monitorów LCD z serii Standard. Model 150S4FG to monitor z obudową w kolorze beżowym, natomiast 150S4FB - w kolorze czarnym. Nowe modele podkreślają dążenie koncernu Philips do maksymalnej redukcji wymiarów zewnętrznych obudowy. W nowych monitorach Philips zasilanie zostało zintegrowane z obudową. Monitory są następcami modeli 150S3F oraz 150S3H i podobnie jak swoi poprzednicy posiadają składane podstawki typu "Foldable Base", znacznie ułatwiające transport oraz przechowywanie.

  Najważniejsze parametry techniczne modeli: przekątna ekranu 15 cali, rozmiar plamki 0.297 x 0.297, częstotliwość pozioma 30-61 kHz, częstotliwość odświeżania obrazu 56-76 Hz, wysoki stopień kontrastu 400:1, jasność 250 cd/m2, kąt widzenia poziomo 75o/75o, kąt widzenia pionowo 50°/60°, czas reakcji panela LCD wynosi ok. 30 ms. Zalecana rozdzielczość to 1024 x 768/60Hz. Monitory wyposażono w pojedyncze, analogowe złącza video (1 x D-Sub). » czytaj dalej

  AMD Athlon MP 2600+ oficjalnie


  Autor: DYD | źródło: xBIT | 11:38
  Komentarzy (0)
  W dni dzisiejszym firma AMD oficjalnie zaanonsowała swój najnowszy wyrób dla systemów dwuprocesorowych, którym jest procesor AMD Athlon MP 2600+ (zdjęcie pochodzi z PC Watch). Żadnych technologicznych zmian w układzie nie poczyniono - taktowanie zegara wynosi 2,133 GHz, zaś wewnętrzna szyna systemowa pozostała na poziomie 266 MHz. Nowy procesor, tak samo jak jego poprzednicy, posiada 128 KB pamięci cache L1 oraz 256 KB pamięci cache poziomu drugiego. Procesor wykonany jest w technologii 0.13 mikrona, w fabryce w Dresden (fab 30) i przeznaczony jest dla platform Socket A DDR.

  Cena nowego układu AMD Athlon MP 2600+ w hurcie, przy zakupie 1000 sztuk wynosi $273. P. Ceny innych modeli kształtują się teraz następując: Athlon MP 2400+ (2,0 GHz) - $228, model Athlon MP 2200+ (1,8 GHz) - $208, model Athlon MP 2000+ (1,67 GHz) - $153. AMD podaje, że systemy zbudowane na nowym procesorze MP będą dostępne "od zaraz" u 49 dostawców sprzętu an całym świecie. Serwis xBIT dodaje, że wedle badań analityków, AMD co kwartał dostarcza do 100 tysięcy systemów serwerowych procesorów, co stanowi około 5% wszystkich procesorów z architektury x86.

  Winamp3 v3.0 build #495


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 11:17
  (2)Komentarzy (2)
  "Potajemnie" na serwerze Nullsoft ukazało się nowe wydanie (build) odtwarzacza plików dźwiękowych Winamp3 firmy Nullsoft. Wydanie nosi symbol 3.0 build #495 (datowane na 13/01/03). Przypomnę, że Winamp3 jest całkowicie przebudowany i bardzo rozbudowany (m.in. posiada możliwość odtwarzania video) od wersji 2.xx - jeśli kogoś zniechęci odmienność i ociężałość wersji 3 zawsze może wrócić do tradycyjnej (1.80 MB) wersji 2.81. Winamp3 build #495 dostępny jest z download.nullsoft.com lub ftp.twojepc.pl (3.26 MB).

   
  Poniedziałek 3 lutego 2003

  Newsy z polskich redakcji. . .


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:00
  Komentarzy (0)
 • MoDeD-KOMPz @ Recenzja Spire FalconRock II: Osobiście nigdy nie użytkowałem produktów firmy Spire, szczególnie tych odpowiedzialnych bezpośrednio za chłodzenia procesora. Postanowiłem więc spróbować się jakoś przekonać do coolerów tej firmy za sprawą ciekawie prezentującego się coolera FalconRock II. Na pierwszy rzut oka wygląda on bardzo zachęcająca szczególnie z powodu aluminiowego wiatraka. Jako przeciwnika wystawiłem mojego wysłużonego Athlona Thunderbird'a, procesor niby już stary, ale dzięki świetnej podkręcalności rzadko, który cooler jest w stanie utrzymać na nim dobrą temperaturę.

 • Jama Mastaha @ Zestawy łatek bezpieczeństwa dla XP SP1 i 2000 SP3: Czasy, w których instalacja ostatnich Service Packów dla 2000 lub XP zapewniała odpowiedni poziom bezpieczeństwa systemu dawno odeszły już do lamusa. Jak dotąd, nie pojawiły się żadne nowe łatki w znaczący sposób poprawiające stabilność instalacji, wypuszczono natomiast całkiem sporo uaktualnień związanych z bezpieczeństwem. Prezentujemy tym samym nasze autorskie zestawy hotfixów (w polskich wersjach) usuwających wszystkie poważne dziury (w samych 2000/XP, jak i w aplikacjach systemowych typu IE, OE cz IIS), których nie łatają Service Pack 1 dla XP i SP3 dla 2000 (dziry wykryte po ich pojawieniu się lub też przed).

 • CPU, pamięć Flash oraz SDRAM w jednym układzie


  Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 22:12
  Komentarzy (0)
  Samsung zaprezentował dzisiaj układ SiP w skład którego wchodzi procesor, pamięć Flash oraz SDRAM. Według koncernu połączenie tych komponentów w jedną całość - tak jak ma to miejsce w przypadku układu SiP, pozwoli zmniejszyć zużycie energii palmtopów oraz telefonów, a także obniżyć ceny tych urządzeń. Chip zawiera 203-megahercowy procesor Samsung S3C2410, 256 Mbit-ów pamięci Flash, oraz taką samą ilość pamięci SDRAM. Wymiary układu to 17x17x1.4 mm. Może on działać pod większością systemów dostępnych pod PDA włączając w to Microsoft Windows CE, Palm OS, Symbian oraz Linux. Oficjalnie układ zostanie zaprezentowany podczas konferencji GSM, która odbędzie się w dniach 18-21 lutego w Cannes we Francji. (autor: Paweł)

  Notebooki Della z Wi-Fi


  Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 22:09
  Komentarzy (0)
  Dell poinformował, że jego dwa nowe notebooki - Latitude C400 oraz Latitude X200 zostaną standardowo wyposażone w moduły bezprzewodowego dostępu do Internetu - TrueMobile 1150 Wi-Fi (IEEE 802.11b). Moduły zapewniają przepustowość ze stacją bazową do 11Mbps/s. Promień zasięgu urządzenia wynosi 160 metrów na otwartej przestrzeni. Urządzenie umożliwia automatyczną zmianę prędkości przesyłu danych pomiędzy 11, 5.5, 2 lub 1 Mbps. Notebook Latitude C400 zawiera 1 gigahercowy procesor Pentium III-M, 128 MB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 20 GB, 24x CD-ROM oraz 12,1" wyświetlacz LCD. Cena tego urządzenia działającego pod kontrolą Windows XP Professional ma wynosić około 1600 dolarów. Latitude X200 różniący się od poprzednika jedynie procesorem (933MHz) oraz 30 GB dyskiem twardym ma kosztować około 1560$. (autor: Paweł)

  Nowa linia zasilaczy Thermaltake


  Autor: Redakcja | źródło: Digit-life | 22:06
  (1)Komentarzy (1)
  Thermaltake zaprezentował nową rodzinę zasilaczy. Dostarczają one energię dla komputerów typu Destkop na poziomie 480 W. Zasilacze są "względnie" ciche - hałas przez nie wytwarzany wynosi poniżej 17 dBA przy prędkości obrotowej wiatraka 1300 rpm, oraz 45 dB - przy 4800 rpm. Szczegóły techniczne tutaj.

  Urządzenia będą sprzedawane w dwóch schematach kolorów. Model W0010 jest cały czarny, oprócz srebrnej ścianki na której umieszczono logo producenta. Natomiast zasilacz oznaczony symbolem W0011, oprócz czarnej ścianki z logiem, jest cały srebrny. Zasilacze pojawią się na rynku w marcu 2003 roku. (autor: Paweł)

  Zdradzi Cię chód


  Autor: Redakcja | źródło: Geek | 22:03
  (2)Komentarzy (2)
  Naukowcy z Instytutu Georgia próbują nauczyć komputery rozpoznawać ludzi na podstawie ich chodu. Każdy człowiek ma indywidualny i bardzo unikalny sposób chodzenia. Automatycznie rozpoznajemy osobę idącą ku nam właśnie na podstawie chodu. Jeśli naukowcom uda się stworzyć systemy podobnie reagujące, będzie to kolejna metoda pozwalająca identyfikować ludzi. Gdy system raz zobaczy chód pewnej osoby, później natychmiast ją rozpozna. Technologią tą bardzo są zainteresowane firmy zajmujące się bezpieczeństwem. Jednym z zastosowań systemu może być rozpoznawanie gdzie i kiedy w budynku firmy znajduje się dany pracownik. Wciąż jednak można oszukać system drastycznie zmieniając sposób chodzenia. Ma on także kłopoty z rozpoznawaniem ludzi w bardzo ruchliwych miejscach. (autor: Paweł)

  Najszybszy robak


  Autor: Redakcja | źródło: ZDNet | 22:01
  (2)Komentarzy (2)
  Slammer, robak który w ubiegły weekend w ciągu 10 minut zainfekował ponad 90 procent komputerów podatnych na atak, otwiera nową erę pod względem szybkości rozprzestrzeniania się wirusów w Internecie. Robak wykorzystał lukę w zabezpieczeniach oprogramowania serwerowego Microsoftu. Według organizacji CAIDA ilość komputerów zaatakowanych przez niego podwajała się co 8,5 sekundy. Dla porównania robak Code Red podwajał się w czasie 37 minut. Szybkość rozprzestrzeniania się Slammera sprawiła, że prędkość przesyłu danych w Internecie spadła tak bardzo, że nie mógł on wysyłać swoich kopii do innych komputerów. Według pracowników CAIDA w przyszłości mogą pojawić się jeszcze szybsze i czyniące więcej chaosu wersje robaka. Jeśli Slammer zawierałby bardziej złośliwy kod lub obrałby za cel bardziej popularne usługi, skutki jego działania byłyby daleko bardziej poważne niż obecnie.

  Creative Desktop Wireless


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:47
  (4)Komentarzy (4)
  Kolejny dziś zestaw bezprzewodowy tym razem od firmy Creative, która poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży zestawu Creative Desktop Wireless. W skład tego rozwiązania wchodzi bezprzewodowa klawiatura i mysz oraz odbiornik podłączany do komputera przez port USB. Creative Desktop Wireless zaprojektowano w celu usunięcia plątaniny kabli z biurka i zapewnieniu użytkownikom większej swobody ruchów. Bezprzewodowa klawiatura jest wyposażona w 16 klawiszy skrótów zapewniających szybki dostęp do często używanych funkcji internetowych, pocztowych i multimedialnych. Bezprzewodowa mysz jest wyposażona w czujnik optyczny i nie zawiera części ruchomych, dzięki czemu jest bardzo dokładna i nie wymaga konserwacji. Mysz i klawiatura zasilane są ze standardowych baterii typu AA, zaś cały zestaw jest zgodny z systemami operacyjnymi firmy Microsoft od wersji Windows 98 w górę. Zestaw Creative Desktop Wireless dostępny jest w cenie 59 USD + VAT.

  Sieć na prąd


  Autor: R4v | źródło: Digit-Daily | 13:07
  (5)Komentarzy (5)
  Niemiecka firma Devolo, producent urządzeń sieciowych, przedstawiła swój najnowszy produkt o nazwie MicroLink dLAN. Ma ono pozwolić na utworzenia sieci komputerowej bez konieczności kładzenia kabli, czy inwestowania w rozwiązania bezprzewodowe. Dane będą przesyłane w standardowej sieci elektrycznej, która jest w każdym biurze czy domu. Prace nad przesyłaniem danych przez sieci energetyczne skupiały się dotychczas głównie na umożliwieniu szerokopasmowego dostępu do internetu. Firma Devolo jako pierwsza chce użyć tej technologii w tworzeniu sieci LAN. Na początek pojawią się dwa modele urządzeń: MicroLink dLAN i MicroLink dLAN USB. Wydajność obu jest identyczna i wynosi 14Mb/s. Różnica polega na sposobie podłączenia do komputera. Pierwszy model został wyposażony w gniazdo RJ-45, takie jak na kartach Ethernet, natomiast druga wersja posiada gniazdo USB. Maksymalna odległość między urządzeniami to 200m. Ceny mają wynosić: $140 dla MicroLink dLAN i $110 dla MicroLink dLAN USB. Devolo planuje rozpocząć sprzedaż w kwietniu.

  DDR2 coraz później


  Autor: R4v | źródło: EBN | 12:47
  Komentarzy (0)
  Masowa produkcja układów pamięci DDR2 dla pecetów ma się rozpocząć dopiero w 2005 roku, rok później niż pierwotnie zakładano. Problemem jest nie tylko konstrukcja układów, ale także przeciągające się prace nad chipsetami oraz wystarczająca wydajność aktualnych rozwiązań. Pierwsze wersje próbne układów DDR2 zostaną wytworzone pod koniec tego i na początku przyszłego roku. Wytwórcy zdecydują się jednak na roczne opóźnienie ze względu na wprowadzenia standardu DDR400. O wszystkim zadecyduje drugi kwartał 2003, który pokaże, czy producenci komputerów są w stanie w krótkim czasie przejść na DDR2. W tej chwili jedynie Samsung deklaruje gotowość do rozpoczęcia produkcji w przyszłym roku. Problemów takich nie mają producenci układów graficznych. Przy połączeniu point-to-point pamięci są podłączone pojedynczo bezpośrednio do układu graficznego, co znacznie upraszcza konstrukcję.

  Szczątki Columbii nie na sprzedaż


  Autor: DYD | źródło: 4D / Yahoo | 12:41
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Ebay, zarządzająca największym na świecie serwisem z aukcjami internetowymi, usunęła ze swoich stron oferty sprzedaży szczątek promu kosmicznego Columbia. Rzecznik prasowy firmy - Kevin Pursglove - nie wykluczył, że Ebay przekaże władzom informacje o osobach wystawiających na aukcji odnalezione po katastrofie szczątki promu. Zaznaczył jednak, że większość ofert nie wygląda na autentyczne.

  Po sobotniej katastrofie Columbii, pozostałości promu zostały rozrzucone na obszarze Teksasu, Luizjany i kilku innych stanów. Władze Teksasu ostrzegły swoich mieszkańców, że zbieranie takich „znalezisk” jest przestępstwem federalnym, karanym nawet 10 latami więzienia i grzywną w wysokości 250 tys. USD. Pomimo tego na stronie Ebay zaczęły pojawiać się oferty sprzedaży. Kalifornijska firma Ebay stała się czymś w rodzaju barometru popkultury. Na aukcjach regularnie pojawiają się przedmioty związane z aktualnymi wydarzeniami. W trosce o swój wizerunek Ebay usuwa najbardziej makabryczne oferty. Tak było m.in. przy sprzedaży fragmentów wież World Trade Center.

  Zestaw bezprzewodowy Labtec Wireless Desktop


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:23
  (1)Komentarzy (1)
  Labtec, firma należąca do korporacji Logitech rozpoczyna dystrybucję zestawów bezprzewodowych składających się z bezprzewodowej myszy i klawiatury. Jest to jak na razie pierwszy taki produkt w ofercie Labteca, choć produkuje on już bezprzewodowe myszy i podstawowe klawiatury. Nad projektem wyglądu zestawu pracowało wielu stylistów zarówno firmy Labtec jak i Logitech. Mysz o ergonomicznym kształcie może być użytkowana zarówno przez osoby prawo- jak i leworęczne. Urządzenie posiada ponadto trzy w pełni programowalne przyciski oraz rolkę do szybkiego poruszania się w długich dokumentach lub po obszernych stronach WWW. Klawiatura posiada dodatkowo specjalne klawisze, dzięki którym można zarządzać odtwarzanymi plikami multimedialnymi, serfować po Internecie czy też sprawdzać pocztę email. Zarówno mysz jak i klawiatura są bezprzewodowe i do komunikacji z komputerem wykorzystują fale radiowe. Oba urządzenia mogą być oddalone od odbiornika do 2 metrów. Zestaw Labtec Wireless Desktop doskonale pracuje ze wszystkimi komputerami PC pod systemami Windows 95 / 98 / Me / NT / 2000 oraz XP. Zestaw Labtec Wireless Desktop dostępny będzie od początku lutego 2003. Sugerowana cena detaliczna brutto wynosić będzie 195 pln. Na produkt udzielana jest pełna 2 letnia gwarancja producenta.

  Karty flash Sony Pocket Bit z USB2.0


  Autor: DYD | źródło: x-bit | 12:11
  (4)Komentarzy (4)
  Firma Sony dziś przedstawiła nową rodzinę przenośnych kart flash Pocket Bit z wbudowanym interfejsem USB 2.0. Nowe, miniaturowe Pocket Bit wyróżniają się od znanych już tego typu urządzeń pamięci flash przede wszystkim szybszą transmisją danych - dzięki wykorzystaniu USB 2.0, oraz dołączoną stacją dokującą, zawierającą przejsciówkę USB. Nowe produkty Sony wyróżniają się pięcioma różnymi pojemnościami, każdy w innym kolorze "główki". Wersja 16 MB (USM16S) wykonana jest w kolorze pomarańczowym, 32 MB (USM32S) – czerwonym, 64 MB (USM64S) – niebieskim, 128 MB (USM128S) – srebrnym, 256 MB (USM256S) – czarnym.

  Karty flash wyposażone są w komplet sterowników dla systemów Windows 98/98 SE oraz firmowe oprogramowanie kompresujące i szyfrujące dane. Wymiary kart Sony Pocket Bit to odpowiednio 51 x 8 x 17 mm oraz waga jedynie 7 gramów. Wymiary stacji dokującej: 50 x 52 x 50 mm, waga 78 gramów. Tak jak inne tego typu urządzenia, w systemach Windows XP/2000 nie wymagane są sterowniki i urządzenie jest automatycznie rozpoznawane przez system przy pierwszym podłączeniu. Nowa rodzina kart Pocket Bit ma wejść do sprzedaży pod koniec lutego, cena nie jest jeszcze znana.

  Hardware news w skrócie


  Autor: Redakcja | 10:53
  Komentarzy (0)
  Do japońskich sklepów trafił nowy 17" monitor LCD firmy Acer. Cechy tego urządzenie oznaczonego symbolem - AL716, to: rozdzielczość 1280x1024, jasność 250 cd/m2, kontrast 500:1, czas reakcji 20 ms, kąt widzenia 130° pionowy i 160° poziomy. W obudowę monitora wbudowano dwa głośniczki o mocy 1,1 W każdy. Monitor waży 5,9 kg, a jego wymiary to 374x204x394.5 mm. Jego cena to ok. 415 dolarów. [źródło: digit-life]

  Melco wprowadza do sprzedaży zewnętrzny 160 GB dysk twardy - DIU2-B160G. Komunikuje się on z komputerem poprzez złącze USB2.0/IEEE 1394. Działa z systemami Windows 98 (wersja USB)/SE/ME/2000/XP, Mac OS 9.2.1 - 9.2.2 i Mac OS X 10.0.4. Wymiary urządzenia to 47x250x115 mm, a waga 1,1 kg. Cena dysku to 372 dolary. [źródło: digit-life]

  Firma MSI jako pierwsza wśród producentów płyt głównych zademonstrowała płytę opartą o chipset SiS746FX. Współpracuje ona z procesorami standardu Socket A. Maksymalna ilość obsługiwanej pamięci, którą można obsadzić w trzech gniazdach to 3 GB. Płyta posiada 5 złączy PCI oraz jedno AGP 8x. Na płycie znajdziemy także 6-kanałowy kodek dźwiękowy oraz kontroler Fast Ethernet. Posiada ona ponadto porty USB 2.0. [źródło: xbitlabs] (autor: Paweł)

  Dwie nowe płyty oparte na SiS746FX


  Autor: Redakcja | źródło: x-bit | 10:44
  Komentarzy (0)
  Pomimo, że chipset SiS746FX nie ma zbyt wiele do zaoferowania entuzjastom hardware, overlockerom i innym zaawansowanym użytkownikom, kto powiedział, że nie jest to wydajne rozwiązanie jeśli chodzi o platformę Socket A. Różnica osiągów pomiędzy chipstami nie jest wielka gdy mówimy o tanich systemach, dlatego płyty oparte na SIS-ie mogą znaleźć się wśród dominujących graczy na rynku low-end ze wsparciem dla DDR400 i AGP 8x. Przynajmniej do czasu, aż VIA obniży ceny KT400. Dwaj producenci IWILL i ASRock zademonstrowali ostatnio płyty oparte właśnie na SiS746FX. Jak można się tego spodziewać płyty są bardzo podobne i nie posiadają jakichś specjalnych możliwości.

  Oto specyfikacja IWILL KS2 i ASRock K7S8X:
  • współpraca z procesorami Athlon XP/Athlon/Duron i magistralą 200, 266 i 333 MHz
  • chipset SiS746FX
  • 3 sloty na pamięć PC2100, PC2700 lub DDR400
  • płyta ASRock-a obsługuje do 1 GB pamięci DDR400, 2 GB PC2700 i do 3 GB PC2100
  • 5 (6 w produkcie ASRock-a) slotów PCI i jeden AGP 8x
  • 10/100/Mbit/s Ethernet Port w produkcie IWILL-a
  • porty USB 2.0
  • zintegrowany 6-kanałowy układ dźwiękowy AC'97
  • produkt ASRocka posiada ochronę przed przegrzaniem procesora U-COP
  Cena i dostępność płyt nie jest jeszcze znana. (autor: Paweł)

  Fujitsu odkryło źródło uszkodzeń twardych dysków


  Autor: Redakcja | źródło: theinquirer | 10:36
  (4)Komentarzy (4)
  Jest kilka części świata, gdzie Fujitsu nie przyznało się jeszcze, że istnieje problem z ich dyskami twardymi. Jednak według raportu jednej z japońskich gazet, znaleziono już przyczynę uszkodzeń dysków.

  Jak donosi Nikkei Electronics Asia dochodzenie wykazało, że uszkodzenia dysków powoduje reakcja pomiędzy wodą i żywicą na kilku układach scalonych. Kiedy warstwa ochronna zostanie zepsuta, wytworzony kwas atakuje metalowe elementy dysku. Prowadzi to ostatecznie do zwarć, które są przyczyną uszkodzeń dysków. (autor: Paweł)

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL