Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Sobota 22 lutego 2003  
    

Logitech Desktop Cordless Deluxe Optical


Autor: Massai | 21:15
(13)Komentarzy (13)
Z klawiaturami i myszkami jak z samochodami - każdy ma swój gust. Jeden woli leciutką, drugi obciążaną, żeby nie szalała po stole, wyraźny klik klawiszy czy raczej stopniowy nacisk, dodatkowe "bajery" czy solidne wykonanie. Trudno wybrać jakieś punkty wspólne. Starałem się jednak zwrócić uwagę na te cechy, które - moim zdaniem - będą miały wpływ na ocenę zestawu przez większość użytkowników. Otrzymaliśmy do testów zestaw Desktop Cordless Deluxe Optical firmy Logitech składający się z bezprzewodowej myszki i klawiatury. Jak mówi nazwa, jest to zestaw składający się z bezprzewodowej myszki optycznej i bezprzewodowej klawiatury. » czytaj dalej

Lindows Mobile PC


Autor: Pawel | źródło: Digit-Dife | 20:50
Komentarzy (0)
Lindows znany jest jako system operacyjny, natomiast na stronie zaprezentowano niedrogiego notebooka pod taką samą nazwą. Lindows Mobile PC zawiera procesor VIA C3 933 MHz, 256 megabajtów pamięci RAM, 12.1 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1024x768, 20-gigabajtowy dysk twardy, porty USB 2.0, Firewire, Ethernet, oraz PCMCIA.

Notebook posiada także zewnętrzny napęd CD-ROM, oraz opcjonalny moduł Wi-Fi. Działa oczywiście pod kontrolą systemu Lindows. Jego waga to 1,2 kg. Lindows Mobile PC będzie sprzedawany w cenie 800 dolarów.

"Gamestar" nowy magazayn o grach


Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:27
Komentarzy (0)
19 marca b.r. ukaże się pierwszy numer nowego miesięcznika dla profesjonalnych graczy GameStar. Polskie wydanie zostało przygotowane na bazie niemieckiego pierwowzoru (wydawcą miesięcznika jest IDG Poland SA). "Nasza misja jest prosta: GameStar będzie pismem tworzonym dla graczy przez graczy. Bę-dziemy informować i komentować. Będziemy podchodzić z entuzjazmem do każdej gry, lecz polecać tylko te dobre i najlepsze" - mówi Jacek Lech Komuda, redaktor prowadzący w magazynie GameStar. "Aby pismo sprostało oczekiwaniom polskich czytelników, mających często naprawdę duże doświadczenie z grami, zebraliśmy zespół fantastycznych ludzi, dla których gry są największą życiową pasją. Nazwiska wielu z nich na pewno nie będą obce naszym Czytelnikom" - dodał Maciej Jurewicz, odpowiedzialny za koordynację prac polskich autorów. Pod względem graficznym, przeniesione zostaną rozwiązania opracowane dla wydania niemieckiego. » czytaj dalej

Ze świata gier: Freelancer


Autor: Jasiek | źródło: GameSpot | 16:18
(7)Komentarzy (7)
Nadchodzący tytuł Freelancer (już w tłoczni) będzie odpoczynkiem dla pecetowych graczy od klasycznych FPS-ów. Tym razem będziemy mogli polatać statkiem kosmicznym po rozbudowanym świecie gry. Dla pojedynczego gracza przeznaczona jest kampania. Jest też pozbawiony części fabularnej tryb multiplayer. Od strony graficznej gra wygląda dobrze, zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że powstawała dość długo. Każda planeta ma swoje unikalne środowisko, gra jest pełna kolorów i efektownego oświetlenia.
Oprócz wykonywania misji i walki we Freelancerze istotny będzie handel i rozbudowywanie swojej maszyny. Sterowanie jest uproszczone pod kątem maksymalnej dynamiki i gry na myszce i klawiaturze. Tryb multiplayer prezentuje się ciekawie. Będziemy w nim współpracować z innymi graczami. Kod sieciowy ma zadowolić się pingami na średnim poziomie i umożliwić jednoczesną zabawę nawet 64 osobom. Oficjalna premiera 4 marca.

Zasilacz dla maniaków ciszy


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 15:44
(7)Komentarzy (7)
Niemiecka firma Silentmaxx oferuje zasilacz proSilence o mocy 350W w całości pozbawiony aktywnego chłodzenia. Odprowadzaniem ciepła z wnętrza obudowy zajmują się dwa radiatory oraz system heat-pipe. Radiator zewnętrzny oddaje ciepło do otoczenia i jest zawsze chłodniejszy niż drugi, bardzo rozbudowany wewnątrz zasilacza. Substancja krążąca w "rurkach cieplnych", podobnie jak w innych tego typu coolerach, paruje w okolicach ciepłego radiatora, aby za chwilę skondensować się na zewnątrz - taki obieg przyspiesza wymianę ciepła. System chłodzący zdaje egzamin - temperatura wewnątrz zasilacza nie przekroczyła 40°C. Szczegółową recenzję proSilence znajdziemy na Warp2search.

Graficzny rozkład jazdy Chaintecha


Autor: Jasiek | źródło: VR-Z/Darkcow | 15:11
Komentarzy (0)
Firma Chaintech podczas organizowanej przez siebie Platform Conference ujawniła swoje plany wydawnicze. Seria kart graficznych Apogee będzie uzupełniona o nowe konstrukcje bazujące na procesorach Nvidii. FX80/81 i FX70 zasilą segment high-end. Ich sercem będą standardowo taktowane chipy Geforce FX 5800 Ultra oraz zwykły GFX 5800. Dla mniej zamożnych klientów będą przeznaczone karty na nadchodzącym NV31. Najmocniejszy model FX60/61 z zegarami 350/500 MHz wykorzysta 256 MB pamięci DDR-I. Karty FX60 oraz FX40 będą uzbrojone w 128 MB pamięci lokalnej. Różnić będą się taktowaniami: odpowiednio 300/550 oraz 250/400 MHz.

Ile strumieni renderujących ma Geforce FX?


Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 15:03
(2)Komentarzy (2)
Zgodność NV30 z DirectX 9.0 sugeruje, że układ ten ma 8 potoków renderujących. W wielu artykułach traktujących o architekturze NV30 znajdziemy takie stwierdzenie. Niestety wszystko wskazuje, że nie jest to prawda. Nvidia mocno krytykowała 3DMarka 2003, między innymi za brak wykorzystania multiteksturowania. Umożliwia ono kartom wyposażonym w 2 TMU na potok, podwojenie szybkości wypełniania trójkątów. Jednak nie we wszystkich sytuacjach układ 4x2 jest w stanie przerobić 8 pikseli w jednym przebiegu.

Gigant z Santa Clara przyznaje nieoficjalnie, że przy wykorzystaniu bufora koloru w parze z buforem Z, Geforce FX przerobi tylko 4 piksele w jednym przebiegu. Stąd możemy przypuszczać, że nowy NV30 posiada identyczną architekturę jak Geforce 4 - 4 strumienie renderujące z 2 TMU na potok. Nvidia broni się, że każda nowa gra korzysta z multiteksturowania. Fakt, jednak np. UT2003 wykorzystuje jednocześnie pojedyncze teksturowanie, które daje kartom kanadyjskiej konkurencji wyższą wydajność. Układ R300 stosowany przez ATi w nowych Radeonach przerabia zawsze 8 pikseli w jednym przebiegu.

 
Piątek 21 lutego 2003

Sculptor - słuchawki 5.1


Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:28
(21)Komentarzy (21)
MEDIA-TECH prezentuje słuchawki Sculptor 5.1 Home Theater Headphones (MT371) obsługujące dźwięk 6-kanałowy. W każdej słuchawce umieszczono zestaw trzech głośników, o różnych parametrach i różnym nachyleniu oraz - dodatkowo - czwarty głośnik wibracyjny XTRA BASS, zwielokratniający efekty działania tonów niskich. Część uszna wyposażona jest w wygodne poduszki, dopasowujące się do małżowin użytkownika. Pałąk wraz z wyściełanym amortyzatorem ułatwia dopasowanie słuchawek do głowy użytkownika, eliminując jednocześnie nieprzyjemne uciski. Kabel (4-metrowy) może być wydłużony za pośrednictwem standardowego przedłużacza RCA dostępnego w sklepach audio-wideo. Na kablu zamontowany jest moduł umożliwiający regulację poszczególnych grup kanałów dźwiękowych (przód, tył, centralny z basem) oraz przełączenie między dźwiękiem stereo i 5.1. W zestawie wraz ze słuchawkami znajduje się aktywny wzmacniacz (wraz z zasilaczem) pozwalającym na podłączenie jednocześnie dwóch par słuchawek 5.1, wyposażony w regulację wzmocnienia.

Wzmacniacz może być podłączony w szereg w istniejącym zestawie kina domowego (np. pomiędzy dekoderem Dolby Digital a amplitunerem). Dzięki znajdującym się w komplecie przejściówkom można go podłączyć do większości urządzeń AV wyposażonych w analogowe wyjścia dźwięku 6-kanałowego. Słuchawki, których kabel jest zakończony standardową wtyczką RCA mogą być również podłączone bezpośrednio np. do karty dźwiękowej 5.1. W komplecie znajduje się także przejściówka umożliwiająca podłączenie słuchawek bezpośrednio do standardowego gniazda stereo typu jack. Słuchawki objęte są specjalną, 24-miesięczną gwarancją dla użytkowników, którzy zarejestrują produkt bezpośrednio w MEDIA-TECH Polska. Sugerowana cena detaliczna: 299 PLN. W sprzedaży słuchawki pojawią się od marca. » czytaj dalej

Pierwsze testy Springdale


Autor: Jasiek | źródło: Computerbase | 19:30
(1)Komentarzy (1)
IDF jest dobrą okazją dla dziennikarzy do podkradnięcia różnych nieoficjalnych wyników testów nowego sprzętu. Tym razem łupem jest nadchodzący chipset Intela - Springdale (i865). Pamięci DDR400 w trybie dwukanałowym, które wykorzystuje, dysponują bezkonkurencyjną wydajnością. Transfer teoretycznie sięga 6,4 GB/s; pozostawiając opuszczające już powoli rynek Rambusy PC4200 wyraźnie w tyle. Nadchodzące P4 z magistralą 200 MHz pracującą w trybie Quad Pumped mogą tak wysoką przepustowość chipów RAM wykorzystać. Ciekawe czy znajdą się rzeczywiste aplikacje, w których pojawi się sensowny wzrost wydajności przy wykorzystaniu nowych procesorów w parze z i865. W benchmarkach syntetycznych skok jest bardzo duży. Poniżej wyniki na P4 3GHz (FSB 800) w teście Sisoft Sandra 2003 (w MB/s) zaczerpnięte z Computerbase.de. » czytaj dalej

Imation FlashGo Multi 2.0


Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 19:25
Komentarzy (0)
Firma Imation zaprezentowała czytnik pamięci flash - FlashGo-MULTI2. Urządzenie jest unowocześnioną wersją modelu z września 2001 roku. Komunikuje się z komputerem poprzez port USB 2.0. Urządzenie posiada 4 gniazda w których możemy umieścić sześć typów pamięci: Memory Stick, Compact Flash Type I & II, IBM Microdrive, Smart Media, Secure Digital, oraz MultiMedia Card.

FlashGo-MULTI2 pracuje pod kontrolą systemów Win98, 98SE, 2000, Me, XP, oraz MacOS 8.6+. W przypadku systemów Windows Me/XP i MacOS 10.1.2+ nie są wymagane żadne sterowniki. Rozmiary FlashGo-MULTI to 102 na 25 na 140 mm, a waga 210 g. Urządzenie trafi do sklepów w marcu. Jego cena nie jest na razie znana.

Xabre II oficjalnie


Autor: Jasiek | źródło: Xabre Gamers | 18:34
Komentarzy (0)
SiS przedstawił podczas Plaform Conference szczegóły dotyczące swojego ostatniego dziecka - Xabre II. Będzie to zupełnie nowa rodzina procesorów graficznych, zgodnych z DirectX 9.0. GPU pojawi się w dwóch wersjach: SIS 341 oraz SIS 340.

Obydwa modele będą uzbrojone w pamięci DDRII, taktowane 500 MHz oraz rdzenie z zegarami 375 MHz. Będą różnić się jednak ilością strumieni renderujących - odpowiednio 8 i 4. Karty wykorzystają port AGP w wersji 3.0 (8X). Jak widać firma SIS pozostanie na rynku graficznym w 2003 roku, a jej nowe produkty będą konkurować z Radeonami 9500-9700. Próbki gotowych kart pojawią się oczywiście na targach Cebit 2003.

nVHardPage Tweaker - nowa wersja


Autor: Bryndek | 15:05
Komentarzy (0)
Serwis Guru3d poinformował o nowej wersji swojego programu do tweakowania kart graficznych - nVHardPage Tweaker. Program oznaczony numerem 1.21.2b został wzbogacony o wsparcie dla Detonatorów z serii od 40.71 do 42.86 oraz nowe funkcje DirectX 9.0. W końcu poprawnie działa także funkcja "Performance Wizard" oraz wykrywanie trybów AA. Program ściągnąć możecie klikając w tym miejscu.

Nowa seria glosników multimedialnych MiNt


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:46
(7)Komentarzy (7)
MiNt wprowadził do swej oferty nową linię głośników multimedialnych KINO DOMOWE MINI. W sprzedaży znalazły się już są dwa zestawy sześciokanałowe (5.1) MA-839C i MA-888C, oraz system trzykanałowy (2.1) MA-861C. Moc muzyczna zestawów to odpowiednio 1480W, 1880W and 880W. Zestawy cechuje separacjacja częstotliwości przez układy aktywne oraz ekranowanie magnetyczne obudowy. Zestaw MA-839C dysponuje drewnianym głośnikiem basowym (subwooferem). Zestawy współpracują z komputerem, walkman'em, wieżą stereo, odtwarzaczem DVD lub CD, magnetowidem, oraz z innymi urządzeniami wyposażonym w wyjście liniowe dźwięku. Już wkrótce MiNt planuje poszerzyć ofertę o kolejne systemy multimedialne. » czytaj dalej

LG GCC-5241P - przenośne combo


Autor: Bryndek | 13:38
Komentarzy (0)
Firma LG Electronics zaprezentowała nowe przenośne urządzenie, będące kombinacją czytnika CD, DVD i nagrywaki CD-R i CD RW. Urządzenie to (oznaczone symbolem GCC-5241P) o wymiarach 133 x 155 x 21 i wadze 347 g, będzie odtwarzało płyty z prędkością 24X (CD) oraz 8x (DVD) i nagrywało z prędkością 24X płyty CD-R i 10x płyty CD-RW. Napęd dzięki wsparciu DVD Multi Read potrafi odczytywać płyty DVD-R, -RW, +R oraz +RW.

Pojemność bufora wynosić będzie 2 MB, a czas dostępu odpowiednio: 120ms dla DVD ROM i 110mx dla CD-R. Urządzenie to jak już wspomniałem, jest urządzeniem przenośnym - podłączenia do komputera posłuży nam port USB 2.0. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Znikający Office 11 Beta 2


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 13:33
Komentarzy (0)
Microsoft Office 11 Beta 2 zniknął z serwisu MSDN zaledwie kilka godzin po pojawieniu się tam. Okazało się, że ktoś w Microsofcie popełnił błąd, umieszczając betę na stronach internetowych. Plan zakładał wypuszczenie wersji testowej na płytach CD-ROM w marcu. Garstka testerów zdążyła jednak ją ściągnąć. Poprawki względem wersji beta 1 są podobno imponujące. Microsoft wprowadził bezpieczną pocztę. Zabezpieczone maile nie mogą być ani kopiowane, ani przesyłane dalej. Ma to utrudnić wycieki informacji, co ostatnimi czasy zdarza się nader często. Outlook otrzymał także filtry antyspamowe. Do pakietu dołączono dwa nowe programy: OneNote i InfoPath. OneNote pozwala na połączenie notatek, grafiki i innych plików w jeden dokument. Ostateczna wersja nowego Office'a ma się pojawić w połowie roku.

Drukarki Della jeszcze w tym kwartale


Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 11:54
(1)Komentarzy (1)
Firma Dell już wkrótce zadebiutuje na rynku drukarek – przed końcem bieżącego kwartału wprowadzi do sprzedaży trzy modele: dwie drukarki laserowe i jedną atramentową z wbudowanym skanerem. Drukarki zostaną wyprodukowane przez firmę Lexmark, która zawarła z Dellem porozumienie w tej sprawie jeszcze we wrześniu. Pierwszą drukarką Della będzie atramentowe urządzenie wielofunkcyjne z wbudowanym skanerem. Drukarki, które mogą spełniać funkcje skanera i faksu są obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem tego rynku. Cena produktu Della zamknie się w przedziale 150 do 200 USD, co oznacza, że będzie on bezpośrednio rywalizować z rozwiązaniami HP, takimi jak np. model psc 2110. Dell będzie też sprzedawać dwie monochromatyczne drukarki laserowe. Pierwsza będzie kosztować około 300 USD i jest skierowana przede wszystkim do małych i średnich firm. Cena drugiego modelu, prawdopodobnie wyposażonego w kartę Ethernet, wyniesie 500 USD. Drukarka ma zainteresować duże firmy. » czytaj dalej

Total (Windows) Commander 5.51


Autor: DYD | 11:52
(1)Komentarzy (1)
Dziś mamy wsysyp nowych plików. Ghisler.com zamieścił datowaną na 21/02/2003, nową wersję menadżera plików Total Commander, który po zmianie nazwy zastępuje starego, dobrego Windows Commandera. W skrócie, Total Commander (shareware) jest to aplikacja działająca pod systemami Windows 95/98/ME/NT/2000/XP ułatwiająca zarządzanie plikami i katalogami, posiadająca klienta FTP, a także pomagającą przy kopiowaniu, wyszukiwaniu, archiwizowaniu i usuwaniu danych. Najnowszy Commander 5.51 dostępny jest stąd lub z lokalnie z naszego serwera ftp.twojepc.pl (1.33 MB).

Tweak-XP Pro v2.0.8


Autor: DYD | 11:16
Komentarzy (0)
Firma Totalidea Software opracowała nową wersję programu Tweak-XP Pro, zawierające w sobie 37. mini-aplikacji przeznaczonych do optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Wersja "PRO" charakteryzuje się dużo ilością nowości i zmian, m.in. warto wspomnieć o: możliwości oczyszczania rejestru dzięki Registry Cleaner; opcji do stworzenia RAM-dysku i przyspieszenia ładowania plików; DiscDrive Doctor umożliwia diagnozowanie i naprawę problemów z twardym dyskiem; przeglądania i badania plików tymczasowych z katalogu Internet Cache. Program posiada też polską wersję językową. W nowej wersji m.in. poczyniono wewnętrzne zmiany i usprawnienia, backup rejestrów uaktywnia się podczas pierwszego uruchomienia, zmodyfikowano procedurę setupu. Program (w wersji Trial) jest dostępny stąd (2.54 MB) lub lokalnie z naszego FTP.

HyperSnap-DX w wersji 5.04.00


Autor: DYD | 11:11
(2)Komentarzy (2)
Wchodząc dziś na stronę domową firmy Hyperionics natknąłem się na nową wersję przydatnego programu HyperSnap-DX datowaną na 20/02/03. Najnowsze wydanie tej aplikacji (5.04.00) posiada poprawioną funkcję "auto-scroll" pod przeglądarką Opera7. Przypomnę, że HyperSnap DX to jeden z bardziej znanych programów służących do zrzucania obrazów z ekranu. Zyskał on popularność dzięki "łapaniu" screenów z aplikacji Direct3D, DirectX, Glide i filmów DVD. Program zapisuje obrazy w formatach BMP, JPEG, PNG i innych. Download wersji "testowej" 5.04.00 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z następujących lokalizacji: hyperionics.com lub ftp.twojepc.pl (2.43 MB). Polskiej wersji 5.04.00 jeszcze nie ma.

 
Czwartek 20 lutego 2003

Nowe płyty od Asusa


Autor: Pawel | źródło: x-bit | 21:49
(2)Komentarzy (2)
Asus znany jest na całym świecie jako producent drogich, ale bogato wyposażonych i wysokiej jakości płyt głównych. Jego produkty są używane przez entuzjastów sprzętu komputerowego jak również przez czołowych producentów komputerów. Jednak ostatnie trendy na rynku, kierujące się ku tanim urządzeniom i sukcesy rynkowe ECS-a spowodowały, że Asus poważniej zaczyna interesować się rynkiem low-end. Już w marcu koncern zaprezentuje nową rodzinę płyt głównych z serii X. Wszystkie produkty będą kosztować poniżej 100 dolarów i mają być standardowo wyposażone w kontrolery LAN.

Oto krótka informacja o tych płytach:
 • P4S8X-X (SiS648, HyperThreading Technology) - $85
 • A7V8X-X (VIA KT400) - $77
 • P4S533-X (SiS645DX, 2 sloty DDR + 2 SDRAM) - $67
 • P4S533-MX (mATX, SiS651, 2 sloty DDR + 2 SDRAM) - $68
 • P4BGL-MX (mATX, Intel 845GL) - $70
 • PXP-X (Intel 845D, 533MHz Quad Pumped Bus; 2 sloty DDR + 2 SDRAM) - $69

OPTIX PRO USB - myszokot?


Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:39
(4)Komentarzy (4)
W marcu firma Media-Tech wprowadzi na rynek myszkę optyczną z funkcją trackballa. Myszka optyczna OPTIX PRO SUB MT1002 wyposażona jest łącznie w pięć przycisków (jednym z nich jest kulka pełniąca rolę przycisku). Trzy z pośród tych przycisków mogą być programowane dzięki znajdującej się w zestawie specjalnej aplikacji, która integruje się z systemowym oknem właściwości myszy. Umożliwia ona przypisanie każdemu z dodatkowych przycisków jednej z ponad 50 dostępnych funkcji. Można np. uruchamiać aplikacje systemu Windows, strony internetowe, czy też dublować funkcje klawiszy funkcyjnych klawiatury. Dodatkowo mysz posiada kulkę nawigacyjną pełniąca rolę 2 rolek: poziomej i pionowej. Po zainstalowaniu wcześniej omawianego programu możliwości kulki nawigacyjnej zwiększają się jeszcze bardziej. Po naciśnięciu odpowiedniej kombinacji przycisków myszka może być przełączona w tryb trackballa, tzn. kulka nawigacyjna zaczyna pracować jak zwykły trackball (steruje kursorem na ekranie). Do wykorzystania tej funkcji nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie ani sterowniki. Myszka OPTIX PRO USB MT1002. Wyposażona jest w interfejs USB. Sugerowana cena detaliczna: 65 PLN.

IDF: pamięci DDR 400 masowo


Autor: Bryndek | źródło: Digit-life | 20:32
Komentarzy (0)
Na Intel Developer Forum w San Jose ogłoszone zostały informacje na temat pamięci DDR taktowanych z częstotliwością 400MHz. Firma Infineon Technologies AG ogłosiła, iż będzie sprzedawać pamięci 256 bitowe o nominałach 128, 256 i 512 MB. Stworzone w technologii 0.14 nanometra, posiadać będą chipy w wielkościach 200 lub 300 mm. Sprzedaż modułów ma rozpocząć się jeszcze w lutym. Z kolei Hynix Semiconductor zapowiedział oprócz wydania pamięci 256 bitowych także pamięć 512 bitową. Niestety firma nie podała w jakich nominałach pojawią się na rynku jej kości. Kolejnym z producentów pamięci, jaki podał specyfikację swoich modułów to firma Kingston Technology, ta zapowiedziała wydanie trzech rodzajów pamięci 256 bitowych o pojemności 256 MB (różniących się opóźnieniem) oraz 512 bitowej pamięci o pojemności 512 MB. Zapowiada się ciekawie, pierwsze testy tych pamięci (podobnie jak same pamięci) pojawić się mają jeszcze w tym miesiącu. Pamięci DDR400 pojawiły się także w ofercie Elpida Memory i Samsung Electronics.

Nowe płyty MSI


Autor: Bryndek | 20:32
Komentarzy (0)
Firma MSI podała specyfikację swojej nowej płyty głównej - MSI 6533XG. Produkt ten sprzedawany będzie w dwóch wersjach: "L" (z kartą sieciową 10/100 LAN na układzie SIS 651) oraz "IL" (z kartą sieciową 10/100 LAN oraz kontrolerem na układzie SIS 962/962L). Płyta 6533XG obsługiwała będzie procesory Pentium 4 oraz Celeron z magistralą 400 i 533 MHz począwszy od zegara 1.7 do 3.06 GHz. Posiada ona slot AGP x4, cztery sloty DIMM DDR (bez funkcji ECC) do 2 GB, trzy sloty PCI, jeden slot komunikacyjny CNR, zintegrowaną kartę muzyczną zgodną ze standardem AC'97 (6-ścio kanałowa firmy RealTek), 6x USB 2.0. Dokładzniejsze informacje znajdziecie na stronach producenta.

IDF: Wafle 300 mm w Arizonie


Autor: DYD | źródło: CompLex | 20:26
Komentarzy (0)
Firma Intel poinformowała o planach modernizacji zakładu produkcyjnego Fab 12 w miejscowości Chandler w Arizonie, wytwarzającego obecnie krzemowe wafle o średnicy 200 mm, w celu przystosowania go do produkcji wafli o średnicy 300 mm. Modernizacja, której koszty szacowane są na 2 miliardy USD, rozpocznie się w pierwszej połowie roku 2004, zaś uruchomienie produkcji zaplanowano na koniec roku 2005. Po modernizacji zakład wykorzystywał będzie proces technologiczny o wymiarze charakterystycznym 65 nanometrów.

"Inwestycja ta wynika z naszego przekonania o słuszności prawa Moore'a" - mówi Bob Baker, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Technology and Manufacturing Group - "Wykorzystanie wafli o średnicy 300 mm w połączeniu z wiodącą w branży technologią wytwarzania pozwala nam dostarczać klientom niezrównaną moc przetwarzania i funkcjonalność za niższą cenę." » czytaj dalej

Radeon 9800, Radeon 9900


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 19:06
(2)Komentarzy (2)
Inquirer potwierdza informacje, że karty z układem R350 będą nazywać się Radeon 9800 i mają być dostępne w dwóch wersjach: PRO i zwykłej. Nie wiadomo na razie, z jakim zegarem będzie pracować procesor. Najbardziej prawdopodobne jest taktowanie od 375MHz do 400MHz. Rozjaśnia się także plotka o Radeonie 9900. Ma się pojawić taka karta, także w dwóch wersjach. Będzie to odmiana R350 z 256MB pamięci. W związku z tak dużą ilością RAMu, karta przekroczy granicę $399 za sztukę. Ma się ona jednak pojawić w późniejszym terminie. Radeon 9800 PRO ma natomiast zadebiutować na wystawie Cebit 2003 w Hannoverze, która rozpocznie się 12 marca. Karta ma być szybsza od poprzednika, Radeona 9700 PRO, o ok. 40%. W sklepach można się jej spodziewać już w kwietniu. Tymczasem nVidia wciąż nie może wprowadzić do sprzedaży GeForce FX. Karty miały pojawić się dzisiaj. Skończyło się jednak na informacji MSI o wypuszczeniu kart, bez wskazówek co do ceny i terminu rozpoczęcia sprzedaży.

Hitachi Prius Note 200E


Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 14:33
Komentarzy (0)
Hitachi wypuściło nowego notebooka - Prius Note 200E A4 opartego na procesorze Mobile Athlon XP 1500+. W notebooku zastosowano układ graficzny ATI RADEON IGP 320M z ALi 1535+ i 16MB pamięci wideo. Prius Note 200E zawiera 256 megabajtów pamięci operacyjnej PC2100 DDR SDRAM, którą można rozszerzyć do 512MB.

Cechuje się on ponadto 30 gigabajtowym dyskiem twardym, napędem combo DVD/CD-RW, ekranem XGA o wielkości 14,1 cala, oraz interfejsami USB 1.1, IEEE1394, Ethernet, oraz modemem V.56kbps. Notebook posiada także wyjście TV-out. Jego rozmiary to 309 na 263 na 43 mm, a waga 3,6 kg. Notebook z dołączonym systemem operacyjnym Windows XP Home Edition SP1, oraz pakietem Office XP Personal ma kosztować około 1400 dolarów.

IDF: najnowsze interfejsy pamięci masowych


Autor: DYD | źródło: CompLex | 12:56
Komentarzy (0)
Technologia Serial ATA jest obecna nie tylko na tegorocznym Intel Developer Forum, ale i w będących w sprzedaży systemach i urządzeniach - a oferta powiększy się wkrótce o nowe rozwiązania korzystających z tego standardu. Goście IDF uczestniczą w sesjach i pokazach stanowiących zapowiedź kolejnych etapów na drodze do upowszechnienia technologii Serial ATA 1,5 Gb/s, szybkiego interfejsu pamięci masowych, który zastępuje stare, równoległe łącze ATA (Advanced Technology Attachment), a także nowych produktów dysponujących funkcjami zdefiniowanymi w rozszerzonej specyfikacji Serial ATA II. Interfejs Serial ATA służy do dołączania wewnętrznych urządzeń pamięci masowej, takich jak twarde dyski, czytniki DVD czy napędy CD-R/RW do płyt głównych w biurkowych i przenośnych komputerach PC, serwerach klasy ekonomicznej i sieciowych urządzeniach pamięci.

Lutowa impreza w San Jose Convention Center jest miejscem licznych prezentacji i pokazów związanych z wprowadzoną w sierpniu 2001 specyfikacją Serial ATA 1.0 oraz rozszerzeniami Serial ATA II opublikowanymi w finalnej postaci w październiku ubiegłego roku na IDF w Tokio. Grupa Robocza Serial ATA II opublikowała w tym tygodniu dwa kolejne dokumenty: finalną propozycję specyfikacji multiplikatora portów Serial ATA II oraz propozycję specyfikacji kabli i złącz Serial ATA II (Volume 1). » czytaj dalej

Palm wprowadza Tungsten-a W


Autor: Pawel | źródło: nfosync | 12:45
(7)Komentarzy (7)
Palm i AT&T Wireless wprowadzają na rynek handhelda o nazwie Tungsten W. Nowe urządzenie jest połączeniem telefonu komórkowego, klienta pocztowego i organizera. Na półki sklepowe ma trafić pod koniec miesiąca. Urządzenie działa w standardach GSM/GPRS. Wspiera sieci 900/1800 oraz 1900 MHz.

Tungesten W pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Palm OS 4.1.1 i posiada kolorowy ekran z rozdzielczością 320 na 320 pixeli. Do prowadzenia rozmów głosowych konieczne jest podłączenie dodatkowego zestawu słuchawkowego. Urządzenie zawiera 1500 mAh baterię, która pozwala na 10 godzin rozmów. Zainstalowanie oprogramowanie umożliwia zarządzanie czasem, odbieranie i wysyłanie wiadomości e-mail oraz przeglądanie stron WWW. Tungsten W ma kosztować 549 dolarów. » czytaj dalej

EPSON Stylus Photo 900


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:30
Komentarzy (0)
Stylus Photo 900 jest najnowszym modelem z rodziny atramentowych drukarek fotograficznych firmy EPSON. Standardowy model EPSON Stylus Photo 900, podobnie jak modele EPSON Stylus Photo 950 oraz EPSON Stylus Photo 2100, posiada funkcję drukowania bezpośrednio na płytach CD i DVD (przystosowanych do druku). System sześciu kolorów atramentu zapewnia rozdzielczość zoptymalizowaną do 5760 dpi w technologii RPM (Resolution Performance Management) i na odpowiednich nośnikach oraz drukowanie bez zbędnych marginesów w formacie A4. Drukarka EPSON Stylus Photo 900 będzie dostępna w sklepach od końca lutego br. i kosztuje 860 zł netto.

Drukarka EPSON Stylus Photo 900 jest zgodna z technologią P.I.M II (Print Image Matching), umożliwiającą wierne odtwarzanie zdjęć z aparatu cyfrowego, oraz z technologią Exif Print, pozwalającą uzyskać wydruki o fotograficznej jakości. Program Photo Quicker zainstalowany w drukarce upraszcza prawidłowe rozmieszczenie wydruku oraz sam proces przetwarzania obrazu. Program PRINT Image Framer dodaje z kolei jeszcze jedną zaletę oferując narzędzia do podglądu wydruku w jego różnych formach i wariantach. Drukowanie zdjęć cyfrowych w warunkach domowych staje się coraz popularniejsze. Naszym celem jest ułatwienie użytkownikom początkującym, jak i tym zaawansowanym, dostęp do najwyższej jakości wydruków fotograficznych w możliwie najprostszy sposób", powiedziała Kristin Saus-Opuszyński, Product Manager drukarek w firmie EPSON.

IDF: technologia o kryptonimie NEWCARD


Autor: DYD | źródło: CompLex | 11:44
Komentarzy (0)
W czasie konferencji Intel Developer Forum organizacja PCMCIA poinformowała o pracach nad nową specyfikacją o kryptonimie o kryptonimie NEWCARD, definiującą kolejny krok w ewolucji kart rozszerzenia dla komputerów PC. Nowa specyfikacja, wykorzystując zalety standardu PC Card - niezawodność, łatwość użytkowania oraz szeroką akceptację ze strony przemysłu - przewiduje zmniejszenie rozmiarów, zwiększenie szybkości transmisji, obniżenie cen i możliwość obsługi zaawansowanych szeregowych interfejsów USB 2.0 oraz PCI Express.

NEWCARD będzie pierwszą specyfikacją kart rozszerzenia wspólną dla komputerów przenośnych i stacjonarnych. Wśród firm zaangażowanych w opracowanie nowego standardu są Intel, Microsoft, IBM, Dell, HP, Lexar Media oraz SCM Microsystems. Nad wsparciem wykorzystywanej przez NEWCARD magistrali współpracują z PCMCIA dwie ważne organizacje - USB Implementers Forum (USB-IF) oraz PCI-SIG (Peripheral Component Interconnect-Special Interest Group). Koordynatorem prac projektowych nad standardem NEWCARD jest PCMCIA. » czytaj dalej

Tyan ogłasza nową płytę do stacji roboczych


Autor: Bryndek | źródło: Digit-life | 11:26
(6)Komentarzy (6)
Muszę przyznać, że ta informacja wbiła w mnie w fotel. Firma Tyan na imprezie technologicznej Intel Developer Forum w San Jose - o której na pewno jeszcze będzie sporo doniesień na naszych łamach - zaprezentowała nową płytę przeznaczoną dla wydajnych stacji roboczych (np. do grafiki) - Tiger i7505 (S2668) ATX. Oto szczegóły techniczne tego modelu, który od marca ma być dostępny w sprzedaży.

Dwuprocesorowa płyta, na pokładzie której można zamontować procesory XEON lub Nocona, oparta jest na chipsecie Intel E7505 wspierający także technologię Hiper-wątkowości (Hyper Threading). Posiada cztery sloty DDR DIMM (max pojemność to 4 GB) obsługujące dwu-kanałowo pamięci PC2100/1600, slot AGPx8, zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1GbEthernet, 6-ścio kanałową kartę dźwiękową oraz SATA RAID. Ile to cudo będzie kosztowało? Jeszcze nie wiadomo, jednak jak sądzę, będzie to kwota rzędu dobrego komputera osobistego... Zdjęcie tej płyty w dalszej części newsa. Więcej danych u źródła» czytaj dalej

Sieciowa wypożyczalnia filmów


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:11
Komentarzy (0)
Dwie szwedzkie firmy, Bredbandbolaget – dostawca łączy szerokopasmowych - i SF Anytime uruchomiły na terenie kraju szerokopasmową wypożyczalnię filmów. 90 tys. abonentów Bredbandsbolaget ma możliwość obejrzenia na razie 120 filmów oraz większości kanałów telewizyjnych, dostępnych w Szwecji. Użytkownicy chcący zamówić film, korzystają z portalu firmy Bredbandsbolaget, na którym umieszczone są opisy filmów i ich zwiastuny.

Po wybraniu tytułu, klient otrzymuje do niego 24-godzinny dostęp, w czasie którego film może być odtwarzany tylko na komputerze zamawiającego. Jak szacują firmy, blisko jedna trzecia klientów posiada możliwość podłączenia komputera do ekranu telewizora zamiast monitora. Pozwala to na uzyskanie jakości obrazu wyższej, niż w tradycyjnych magnetowidach. "Wypożyczanie filmów za pośrednictwem łącz szerokopasmowych jest proste i wygodne. Dodatkowo nie ma ryzyka obciążenia karną opłatą za przetrzymanie filmu, jak w tradycyjnych wypożyczalniach" – powiedział przedstawiciel Bredbandsbolaget, Per Tyberg. Koszt skorzystania z usługi, zależny od czasu trwania programu, mieści się w granicach od 1 do 4,25 Euro, a opłata będzie dołączana do rachunków za dostęp do łącza szerokopasmowego.

 
Środa 19 lutego 2003

Zestawy Hermes od MSI


Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 22:46
Komentarzy (0)
MSI wypuściło dwa nowe zestawy z serii Hermes - Hermes 651 (MS-6232VA) oraz Hermes 845GV (MS-6243VA). Jak łatwo można odgadnąć cechują się one odpowiednio chipsetami - SiS651 i i845GV. Obudowa ma rozmiary 84 na 309 na 345 mm i posiada 200 watowy zasilacz. Płyta główna jest wielkości 320 na 195 mm i jest przeznaczona do obsługi procesorów Socket 478 Intel Pentium 4 z magistralą 533 MHz, o zegarach do 2,8 GHz. Posiada ponadto 1 slot PCI, 2 gniazda DIMM na pamięć DDR200/266/333, której można zainstalować do 2 GB. Płyta ma także 6-kanałowy kodek dźwiękowy ALC650 oraz zintegrowany kontroler Fast Ethernet (Realtek RTL8101L/BL lub Intel 82562ET). Zestawy posiadają ponadto 4 porty USB 2.0, audio in/out, IEEE 1394, oraz TV-outs.

IDF: kolejne nowości na rynku


Autor: DYD | źródło: CompLex | 20:20
(2)Komentarzy (2)
Firma Intel ujawniła dziś dane na temat wydajności oraz szczegóły techniczne przeznaczonej dla komputerów podręcznych technologii Intel Centrino, która zostanie wkrótce wprowadzona na rynek. Intel przedstawił również podstawowe dane techniczne nowej generacji procesorów dla komputerów biurkowych o kryptonimie Prescott, a także plany dotyczące przygotowywanych chipsetów dla komputerów biurkowych oraz produktów opartych na technologii Intel XScale. Informacje te ujawniono w czasie konferencji Intel Developer Forum Spring 2003, na której przedstawiciele Intela przedstawili również korzyści, jakie przyniosą użytkownikom osiągnięcia firmy w dziedzinie integrowania funkcji komputerów i urządzeń telekomunikacyjnych.

Anand Chandrasekher, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Mobile Platforms Group, zapowiedział, że premiera przeznaczonej dla urządzeń podręcznych technologii Intel Centrino odbędzie się 12 marca, a szybkość wprowadzonych procesorów sięgnie 1,6 GHz. Według testów przeprowadzonych z użyciem powszechnie stosowanych programów użytkowych, notebooki z procesorami Intel Centrino 1,6 GHz odznaczać się będą większą wydajnością i dłuższym czasem autonomicznej pracy, niż porównywalne notebooki z procesorami Intel Pentium 4 M 2,4 GHz. Technologia Intel Centrino obejmuje procesor Intel Pentium M, chipset Intel 855 oraz bezprzewodowy interfejs sieciowy Intel Pro/Wireless 2100. » czytaj dalej

IDF: plany związane PCI Express


Autor: DYD | źródło: CompLex | 19:10
Komentarzy (0)
Firma Intel przedstawiła plany wprowadzania produktów w technologii PCI Express oraz ogłosiła programy upowszechniania jej. Celem Intela jest przyspieszenie rozwoju platform komputerowych i komunikacyjnych opartych na technologii PCI Express. Intel zamierza wprowadzić produkty PCI Express już w 2004 r. Będą to następnej generacji chipsety, procesory sieciowe, procesory wejścia/wyjścia przeznaczone dla systemów RAID, komponenty sieci Ethernet, karty sieciowe, podsystemy przechowywania danych oraz platformy serwerowe, desktopowe i mobilne.

Dodatkowo, Intel zapowiedział otwarcie laboratorium "PCI Express Interoperability Lab" i opublikował webowy katalog rozwiązań PCI Express. Laboratorium ma być otwarte dla całej branży już od czerwca tego roku i rozpocznie od testów współdziałania produktów PCI Express z procesorami, chipsetami i platformami Intela. Katalog rozwiązań PCI Express, dostępny w grupie Intel Developer Network dla technologii PCI Express, oferuje wiodącym producentom możliwość udostępniania informacji o stosowanych narzędziach PCI Express, produktach i projektach. » czytaj dalej

Tani monitor LCD firmy NEC/Mitsubishi


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:14
Komentarzy (0)
Firma NEC/Mitsubishi wprowadziła na polski rynek model NEC MultiSync LCD1501. Ten monitor LCD z ekranem o przekątnej 15 cali kosztuje około 1600 PLN (sugerowana przez producenta cena detaliczna brutto). NEC MultiSync LCD1501 to pierwszy z nowej linii monitorów NEC/Mitsubishi, w której położono nacisk na obniżenie ceny. Rozwiązanie NTAA (Non Touch Auto Adjustment) zaraz po podłączeniu do komputera automatycznie testuje otrzymywany sygnał i dopasowuje do niego ustawienia monitora. Wszystkie opcje mogą być też skonfigurowane za pomocą klawiatury i myszki, a to za sprawą opartego na protokole DDC/CI systemu NaViSet. Uwagę zwraca elegancki projekt obudowy, stworzony w zgodzie z maksymą "forma podporządkowana funkcji". Wymiary nowego monitora NEC/Mitsubishi wynoszą 344,8 x 344,2 x 166 mm, dzięki czemu zmieści się na małym biurku.

Optymalna rozdzielczość pracy nowego monitora to 1024x768 przy odświeżaniu 75Hz. Jasność wynosi 250 cd/m2, zaś kontrast posiada współczynnik 350:1. Kąt widzenia wynosi 120 stopni w poziomie i 90 stopni w pionie. Na uwagę zasługuje niski pobór energii - 20W podczas pracy i poniżej 2W w trybie uśpionym. Monitor spełnia wszystkie aktualne normy ergonomii i bezpieczeństwa, w tym CE, TUV GS, TUV Ergonomie, TCO99 oraz ISO 13406-2. NEC MultiSync LCD1501 jest dostępny w wersji czarnej ze srebrną ramką ekranu. Jak wszystkie produkty NEC/Mitsubishi jest objęty 3-letnią gwarancją na wszystkie podzespoły. Na terenie Polski jest ona realizowana w wygodnym dla użytkowników systemie door-to-door.

IDF: Pewnym krokiem po ścieżce rozwoju


Autor: DYD | źródło: CompLex | 15:24
Komentarzy (0)
Craig Barrett, dyrektor generalny Intela, powiedział że zapotrzebowanie na zaawansowane technologie, będące wynikiem rozwoju mikroelektroniki opisanego prawem Moore'a, pozostaje równie silne jak zawsze do tej pory. Globalna ekspansja Internetu, wykładniczy wzrost ilości przesyłanych danych, stopniowe upowszechnienie elektronicznego handlu i przechodzenie urządzeń konsumenckich oraz przeznaczonych dla nich treści na technologie cyfrowe - wszystkie te zjawiska zachodzą intensywnie pomimo recesji panującej od dwóch lat w sektorze nowych technologii.

Przemawiając do około 4000 inżynierów i ekspertów technicznych na Intel Developer Forum, Barrett ogłosił również plany zainwestowania 2 miliardów dolarów w modernizację fabryki Intela w Chandler (Arizona), która przekształci zakład w piąty należący do firmy ośrodek zdolny do pracy z krzemowymi waflami o średnicy 300 mm. Nowa fabryka, która produkować będzie w procesie technologicznym 65 nm, ma rozpocząć działanie przed końcem roku 2005. Osiągnięte dzięki temu możliwości produkcyjne tego i innych zakładów pozwolą spełnić zapowiedzi dyktowane przez prawo Moore'a i umożliwią stworzenie produktów łączących funkcje komputerów i urządzeń telekomunikacyjnych o niespotykanym do tej pory potencjale. » czytaj dalej

Netscape Communicator v7.02


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 13:52
(8)Komentarzy (8)
Na stronie firmy Netscape od dziś dostępna jest najnowsza przeglądarka Netscape w wersji 7.02. Program posiada pełne wsparcie dla systemów Windows XP i Mac OS X oraz wiele nowych opcji i liczne optymalizację w Netscape Navigator. Pakiet zawiera także pocztę Netscape Mail, komunikator Netscape Instant Messenger, Netscape Composer (tworzenie stron WWW), oraz książkę adresową Netscape Address Book. Netscape 7.02 posiada także nowości Quick Launch (szybsze uruchamianie przeglądarki), Tabbed Browsing (organizuacje kilku otwartch witryn na jednej stronie przeglądarki), Click-to-Search (łatwe wyszukiwanie słów) oraz najnowszy Instant Messaging. Netscape 7.02 można instalować na platformach Windows 95, 98, 98SE, ME, NT 4.0, 2000, XP , Mac OS, Red Hat Linux 6.0, 6.2, 6.2, 7.0 (z X11 R6). Nie ma jeszcze dostępnej polskiej wersji językowej.

PENTAX 5x Optio 550


Autor: Bryndek | 13:49
Komentarzy (0)
Ten tydzień można nazwać "tydzień fotografii cyfrowej". Na rynku pojawiło się kolejne urządzenia z "małymi ludzikami w środku". Firma PENTAX poinformowała o nowym aparacie fotograficznym - Optio 550.

Urządzenie to posiada obiektyw PENTAX x5, pozwalający przybliżać obraz pięciokrotnie oraz czytnik cyfrowy CCD o efektywności do 5,25 miliona pikseli. Optio 550 pozwala robić zdjęcia w rozdzielczościach: 2592x1944, 2048x1536, 1600x1200 oraz 1024x768 i nagrywać film w rozdzielczości 320x240 (15 klatek na sekundę) w formacie QuickTime. Jak w każdym standardowym urządzeniu tego typu tak i w Optio 550 znajduje się wyświetlacz LCD 1.5", złącze USB 1.1 i slot pamięci SD/MMC. Cena pamięci nie została podana.

Nowy aparat FujiFilm


Autor: R4v | źródło: FujiFilm | 12:38
Komentarzy (0)
FinePix F700, stworzony przez FujiFilm, jest pierwszym aparatem z przetwornikiem o rozdzielczości 6.2 mln pikseli, przeznaczonym na rynek urządzeń popularnych. Przetwornik Super CCD SR pozwala na wykonywanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 2832 x 2128 punktów. Matryca zawiera 3.1 mln pikseli S, bardziej czułych na światło i 3.1 mln pixeli R, mniejszych i z niską czułością. Ma to zapewnić jakość dorównującą zwykłym aparatom "analogowym". Aparat jest wyposażony w 1.8" ekran LCD, który ułatwia obsługę. Przy robieniu zdjęć możemy skorzystać z auto-focusa lub ręcznie ustawić parametry. Możliwe jest także nagrywanie filmów. Obiektyw umożliwia skorzystanie z 3-krotnego powiększenia optycznego oraz 2.2-krotnego cyfrowego. Czułość jest regulowana automatycznie w zakresie odpowiadającym ISO 160-400. Ręcznie można wybrać czułość ISO 200/400/800 i, przy ograniczeniu rozdzielczości do 1 Mpiksela, ISO 1600. Zdjęcia są zapisywane w formacie JPEG lub nieskompresowany RAW. Finepix F700 dostarczany jest także z ładowarką, przypominającą stację dokującą palmtopów. Aparat trafi do sprzedaży na wiosnę i będzie kosztował $600.

IDF Spring 2003


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 11:52
Komentarzy (0)
Intel Corp. otworzył wczoraj w San Diego w Kalifornii, konferencję Intel Developer Forum Spring 2003. Pierwszego dnia wystąpił szef Intela, Craig Barett, który przedstawił strategię firmy w związku z łączeniem zastosowań informatycznych i telekomunikacyjnych. W środę omawiane będą tematy dostępu do Internetu, zarówno przez urządzenia przenośne, jak i rozwiązania stacjonarne, a także przyszłość architektury IA-32. Na czwartek przygotowano tematy infrastruktury telekomunikacyjnej dla przedsiębiorstw. Najciekawsze rzeczy powinny pojawić się w piątek, kiedy to przedstawione zostaną efekty pracy działu badań i rozwoju.

Na konferencji, Intel przedstawi szczegóły dotyczące układów dla elektroniki użytkowej. Spodziewane są prezentacje produktów, wykorzystujących procesory X-Scale. Będą to m.in. telefony komórkowe, odtwarzacze MP3 oraz inne urządzenia domowe. Oczywiście zostanie także przedstawiona po raz kolejny platforma Centrino oraz notebooki z procesorem Pentium M, które powinny pojawić się w sprzedaży w marcu. Nie zabraknie także szczegółów na temat przyszłości 64-bitowych procesorów Intela. Omówione będą też zastosowania "cywilne", a wśród nich Hyper-Threading, PCI-Express i inne.

GeForceFX SILURO z OTESIII


Autor: DYD | 11:25
(2)Komentarzy (2)
Po raz drugi udało nam się dotrzeć do interesujących informacji z firmy ABIT (komisja śledcza wciąż działa). Tym razem dotarliśmy do najświeższych danych o karcie graficznej ABIT-a, której oficjalna premiera będzie miała miejsce dopiero pod koniec miesiąca. Chodzi o model karty ABIT SILURO opartej na układzie GeForceFX (NV30) i opatentowanym systemie chłodzenia OTESIII, przy którym inżynierowie pracowali ponad rok od premiery OTES we wrześniu 2002 roku. W zeszłym miesiącu już pisaliśmy o tym modelu, jednak tym razem dotarliśmy do nowych i dobrej jakości zdjęć produktów oraz dowiedzieliśmy kilku szczegółów o OTESIII.
W odróżnieniu od poprzedniej wersji systemu OTES, chłodzone są także kości pamięci (inaczej niż w referencyjnych kartach NVidii). Powietrze jest nadal zasysane z wewnątrz obudowy, poniważ w przypadku gdy wlot i wylot znajdują się na śledziu obok siebie oba strumienie się mieszają i może powstać większy hałas. Technologia OTESIII wedle zapewnień inżynierów z ABIT-a ma znacząco obniżyć poziom decybeli wydobywających się z systemu chłodzenia. Na koniec zapraszam do przejrzenia dobrej jakości zdjęć nowego produktu ABIT-a, który będzie sprzedawany tylko w limitowanej edycji (w specjalnym drewnianym opakowaniu). Po wyprodukowaniu pełnej ilości limitowych wersji, zostaną one w pierwszej kolejności wysłane w systemie przedsprzedaży do dystrybutorów i reselerów... a potem to już czekamy na NV35 i wersje bez limitu...?

 
Wtorek 18 lutego 2003

Newsy z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:45
Komentarzy (0)
 • Recenzja płyty EPoX 8RGA+ nForce2 ze zintegrowanym GeForce4MX @ Dzikie.NET, treść: "Wbudowana w chipset karta graficzna GeForce4 MX (NV18) wymaga osobnego opisania. Po pierwsze, aby pracować, rezerwuje dla siebie pewną ilość pamięci RAM (można ustawić w BIOS). Obszar ten jest współdzielony między płytę główną i kartę. Po drugie, do sensownej pracy wymaga dwóch kości DDR pracujących w trybie Dual Channel. W przeciwnym wypadku, karta jest nieprzyzwoicie powolna... Co więcej, płyta posiada aż dwa złącza VGA..."

 • Przegląd płyt nForce2 @ Benchmark.PL, treść: "Niektóre z płyt można skarcić za wyjątkowo niemądre wpadki w projekcie, ale generalnie trzeba przyznać, że płyty główne z nForce2 to znakomita platforma dla procesorów AMD. Stabilność, której jak na razie nie mamy nic do zarzucenia i wysoka wydajność, z pewnością w ogólnym rozrachunku przewyższająca możliwości najmocniejszego obecnie chipsetu VIA KT400 - przede wszystkim z uwagi na obsługę pamięci DDR 400 w trybie dwukanałowym."

 • Logitech MX Performance Mouse Series @ Sirius.PL, treść: "Myszki zostały tak zaprojektowane, aby cieszyć oko, a przede wszystkim zaspokajać wymagające gusta użytkowników. Nie wszyscy wiedza, ze nowa seria myszy MX została wyposażona w najnowszy układ optyczny MX Optical Engine, który analizuje podłoże przy pomocy czujnika optycznego o rozdzielczości 4.7 megapiksela."

 • ThermalTake Aquarius II w Xaser II A6000 @ MoDeD-KOMPz, treść: "Chłodzenie wodne już na dobre zadomowiło się w naszych domowych PCtach. Obecnie większość producentów systemów chłodzenia komputerów posiada w swojej ofercie również gotowe zestawy chłodzenia wodnego. ThermalTake jako jedna z czołowych firm produkujących szeroką gamę produktów zarówno do chłodzenia jak i modyfikacji posiada w swojej ofercie także obudowy i zaprojektowało nowy zestaw chłodzenia wodnego dedykowany do obudów serii Xaser, jest nim ThermalTake Aquarius II Liquid Cooling. Przedstawiamy owy zestaw w aluminiowej obudowie ThermalTake Highest Xaser II A6000 Plus."

 • SiS rezygnuje z produkcji w procesie 0,13 mikrona


  Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 21:16
  (1)Komentarzy (1)
  Jak poinformowały tajwańskie źródła, SiS ostatecznie zdecydował się przerwać plany wprowadzenia do własnej produkcji technologii 0,13 mikrona. Koncern będzie teraz zlecał produkcję chipsetów swoim partnerom. Pierwszym z nich będzie United Microelectronics Corporation (UMC). Wcześniej SiS zapowiadał pilotażową produkcję układów opartych na technologii 0,13 mikrona w pierwszym kwartale 2002 roku. Masowa produkcja planowana na II połowę 2002 została odwołana po negocjacjach z UMC. Najbliższe plany SiS-a i UMC dotyczą produkcji pierwszych układów GPU w technologii 0,13 mikrona w fabrykach UMC w drugim kwartale tego roku. W tym samym czasie SiS będzie kontynuował produkcję GPUs w procesie 0,15 mikrona. Ponadto SiS zmienia strategię działania na rynku. Koncern planuje teraz zwiększyć oplacalność produkcji, a także wprowadzić w przyszłości na rynek rozwiązania high-end.

  Nowe combo Western Digital


  Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 20:22
  Komentarzy (0)
  Western Digital zaprezentował nowe zewnętrzne urządzenie do przenoszenia i przechowywania danych wspierające interfejsy FireWire oraz USB 2.0. Combo cechuje się prędkością dysku twardego wynoszącą 7200 rpm, 2-megabajtowym buforem, oraz pojemnością 120 lub 200 GB. Średni czas wyszukiwania wynosi ok. 2 ms, a nominalny czas oczekiwania to 4.2 ms. Urządzenia są zgodne z USB 1.1 i mogą pracować pod kontrolą systemów Windows 98 SE/ME/2000/XP lub Mac OS v9.x i wyższych. Rozmiary tego combo to 44,20 na 218,75 na 154.43 mm. Urządzenia mają roczną gwarancję, a ich cena wynosi 299 dolarów dla modelu 120 GB i 399 dolarów dla modelu 200 GB.

  Nowa wersja Paint Shop Pro


  Autor: Jasiek | źródło: W2S | 15:29
  Komentarzy (0)
  Wśród programów do obróbki grafiki 2D panuje ostra konkurencja. Paint Shop Pro ma już jednak ugruntowaną pozycję. Autorzy programu - firma Jasc, stawiają na dużą funkcjonalność, lecz jednocześnie nie tworzą ze swojego narzędzia dużego kombajnu. Podobnie ma prezentować się ósma już odsłona PSP. Aktualnie jest w fazie pierwszej publicznej wersji beta. Po pierwszych reakcjach w sieci, możemy zachęcić wszystkich korzystających z PSP do wypróbowania bety. Doszło sporo drobnych poprawek, ale także zupełnie nowych narzędzi. Jasc chce zjednać sobie również początkujących grafików wprowadzeniem nowego, rozbudowanego systemu tutoriali.

  DVD2SVCD 1.1.2


  Autor: R4v | 15:07
  (2)Komentarzy (2)
  Pojawiła się nowa wersja programu DVD2SVCD. Program pozwala na łatwe utworzenie płyt z filmami w formacie Super VideoCD. Pakiet instalacyjny zawiera większość potrzebnych narzędzi, poczynając od vStrip'a do ściągnięcia filmu z płyty DVD, poprzez DVD2AVI, frame-servery Mpeg2Dec i AviSynth, BeSweet do obróbki dźwięku, aż po VCDImager do tworzenia "obrazu" płyty. Brak jedynie enkoderów CCE SP i TMPG, które należy ściągnąć oddzielnie. DVD2SVCD obsługuje wiele ścieżek dźwiękowych oraz napisów. Pakiet możecie ściągnąć ze strony Dvd2svcd.org, a oswoić się z programem pozwoli artykuł z serwisu Doom9.

  Barton chłodzony Vapochill


  Autor: Jasiek | 15:01
  (5)Komentarzy (5)
  Serwis HardwareZone przetestował Bartona w zestawie z high-endowym chłodzeniem. Athlon XP 3000+ dostał wsparcie w postaci coolera Vapochill. Dla laików w podkręcaniu wyjaśniam: jest to system chłodzenia procesora opracowany w 1999 roku przez firmę Asetek, oparty o kompresor, podobny jak w domowych lodówkach. Wracając do Bartona, pierwszy rzut testów rozczarowuje. Uzyskany na testowym egzemplarzu wynik - 2483 MHz z pewnością nie wyczerpał możliwości zastosowanego chłodzenia, które z powodzeniem radzi sobie nawet z ponad 100 W mocy rozpraszanej przez procesor. Warto zaznaczyć, że był on możliwy na procesorze z zablokowanym mnożnikiem przy magistrali 191 MHz oraz na nominalnym napięciu 1,65 V. Autorzy testu nie powiedzieli jednak ostatniego słowa. Po odblokowaniu procesora pojawi się update z osiągami maksymalnie przetaktowanego Bartona.

  @lbum multimedialny


  Autor: R4v | źródło: e-mail | 14:51
  (2)Komentarzy (2)
  Od Piotra Czajkowskiego otrzymaliśmy informację o jego najnowszym programie. @lbum multimedialny jest programem przeznaczonym do tworzenia baz danych zeskanowanych zdjęć, fotografii z aparatów cyfrowych (standard TWAIN), telefonów komórkowych, rysunków, grafik zapisanych w formatach jpg, bmp oraz dowolnych plików multimedialnych, filmów, plików mp3, dokumentów, stron www oraz e-maili. Program jest bardzo prosty w obsłudze, a dzięki dołączonym przykładom można szybko poznać jego możliwości i zastosowania. Możliwe jest tworzenie dowolnej liczby albumów, a każdy z nich może składać się z dowolnej liczby grafik i zdjęć. Największą zaletą programu jest możliwość wygenerowania projektów w postaci stron www. Stworzone w ten sposób albumy można zapisać na dysku, nośniku CD-R, CD-RW lub umieścić w internecie. Program @lbum multimedialny może znaleźć zastosowanie przy tworzeniu np.:
  • elektronicznych wersji albumów rodzinnych,
  • galerii internetowych,
  • przechowywaniu zdjęć z telefonów komórkowych MMS,
  • archiwów przeznaczonych dla kolekcjonerów,
  • ofert w postaci elektronicznej np. salonów samochodowych, biur handlu nieruchomościami, biur turystycznych,
  • cenników zawierających zdjęcia produktów.
  Więcej informacji o programie znajdą Państwo na stronie www.album.intermikro.com.

  KT400A - szczegóły


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 14:49
  Komentarzy (0)
  W najbliższym czasie VIA zamierza wypuścić poprawioną wersję chipsetu KT400. Układ KT400A, w przeciwieństwie do poprzednika, ma oficjalnie obsługiwać pamięci DDR400. Ma zostać także poprawiona nieco wydajność, jednak nie należy się spodziewać jakiegoś wielkiego przyrostu szybkości. Do masowej produkcji układ trafi w kwietniu i wtedy także powinny trafić do sprzedaży pierwsze płyty główne w niego wyposażone. Nowy będzie także mostek południowy. Układ 8237 ma być podobny do Intela ICH5. Posiada on obsługę 8 portów USB 2.0 i wbudowany kontroler Serial ATA. KT400A jest prawdopodobnie ostatnim układem VIA, przeznaczonym dla procesorów z gniazdem Socket A.

  Czerwone drewno


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 14:45
  Komentarzy (0)
  Rambus przedstawił dzisiaj swoją własną propozycję magistrali systemowej, nazwaną Redwood. Magistrala ta umożliwia pracę z częstotliwościami od 400MHz do 6.4GHz przy użyciu sygnału różnicowego nisko-napięciowego. Rambus uważa, że interfejs idealnie nadaje się do tanich systemów. Magistrala jest kompatybilna z aktualnymi standardami, jak HyperTransport, RapidIO czy SPI-4. Redwood posiada następujące możliwości:
  • FlexPhase pozwala na dokładną synchronizację danych i zegara. Dzięki temu, poszczególne ścieżki nie muszą już mieć określonej długości. Ułatwia to projektowanie płyty i pozwala na zmniejszenie jej rozmiarów.
  • DRSL (Differential Rambus Signalling Level) wraz z LVDS (Low Voltage Differential Signalling) umożliwia kompatybilność wstecz. DRSL umożliwia transmisję z użyciem sygnału różnicowego zarówno dwu- jak i jednokierunkową przy małym poborze mocy na poziomie 200mW. LVDS używa sygnału niskonapięciowego dla uzyskania kompatybilności z innymi magistralami.
  • Variable Data Rate (VBR) umożliwia zmianę szybkości transmisji o 1x do 10x częstotliwości zegara.
  W tej chwili z technologii Rambusa korzystają Sony i Toshiba, które uwzględnia ją przy projektowaniu Playstation 3. Trudno oczekiwać szybkiego wykorzystania jej w komputerach PC, głównie ze względu na silną konkurencję. Zdobywający coraz większe udziały HyperTransport oraz niekompatybilny z Redwood PCI-Express, są dostępne za darmo, bez konieczności zakupu licencji. Wszystkie te technologie są jednak dość młode i nie jest jeszcze przesądzone, która zdominuje rynek pecetów.

  3dfx wiecznie żywy cd.


  Autor: Jasiek | 14:03
  (5)Komentarzy (5)
  Firma 3dfx to już od jakiegoś czasu historia. Wyprodukowane karty pozostały jednak w rękach (albo raczej pecetach) użytkowników i cały czas mają grono swoich fanów. O projekcie rozwijającym drivery dla Banshee wspominaliśmy wczoraj. Amatorsko trwają także prace nad sterownikami dla Voodoo3 oraz ostatnich 4/5 zarówno pod systemy Win9x, jak i WinXP. Najwięcej nowości pojawia się na łamach serwisu 3dhq - lektura obowiązkowa, dla wszystkich posiadaczy wspomnianych grafik. Aktualnie sterowniki są jeszcze w wersjach beta. Devin Phillips z ekipy 3dhq we wczorajszym wywiadzie zapewnia jednak, że ukaże się wersja finalna. Co mają docelowo dostać posiadacze kart Voodoo? Autorzy obiecują wiele, między innymi uzyskanie kompatybilności z OpenGL 1.2 i DirectX 8.1. Ostatnie karty Voodoo są już mocno do tyłu pod względem sprzętowego wsparcia funkcji tych API, programości jednak nie dają za wygraną.

  Nazwy nowych układów ATi


  Autor: R4v | źródło: Rage3D | 13:42
  (6)Komentarzy (6)
  Okazuje się, że w nowych sterownikach Catalyst 3.1 dla układów Radeon, można znaleźć nazwy przyszłych produktów ATi. Informacje te można wyciągnąć z pliku ati2mtag.sys. Znajdziemy w nim nazwy układów RV280, RV350 i R350. Wyglądają one następująco:
  • RV280 - Radeon 9200. Dostępne będą wersje Pro i "zwykła"
  • RV350 - Radeon 9600.
  • R350 - Radeon 9800. Wcześniej sugerowano, że otrzyma on oznaczenie 9900.

  Smartphone jest już produkowany


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 12:57
  (3)Komentarzy (3)
  Na światowym Kongresie 3GSM 2003 firmy Microsoft i Intel poinformowały o udostępnieniu pierwszego projektu koncepcyjnego inteligentnego telefonu Smartphone, opartego na architekturze Intel Personal Internet Client Architecture (Intel PCA) i wykorzystującego technologię Microsoft Windows. Wspólnie opracowany projekt, obejmujący sprzęt i oprogramowanie ma umożliwić producentom telefonów przyspieszenie i zmniejszenie kosztów opracowania i wprowadzenia na rynek nowych modeli zaawansowanych telefonów wyposażonych w funkcje wymiany danych. Pierwszą firmą, która wykorzysta projekt, jest Wistron Corp., wiodący dostawca produktów informatycznych i telekomunikacyjnych. Przygotowane przez firmę nowe telefony trafią na rynek jeszcze w tym roku.

  Projekt koncepcyjny Microsoftu i Intela łączy oparte na Microsoft Windows oprogramowanie Smartphone z możliwościami wykorzystującego nowatorskie technologie pamięci i mikroprocesorów układu Intel PXA262. Wśród cech wyróżniających konstrukcję są kolorowy ekran o rozdzielczości 176x220 punktów, zintegrowana kamera oraz łączny czas rozmowy sięgający pięciu godzin. Możliwości telefonów obejmują przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie plików multimedialnych oraz bezproblemową integrację z programem Outlook i innymi aplikacjami działającymi na komputerach PC. » czytaj dalej

  Nikon przedstawia trzy nowe "cyfrówki"


  Autor: DYD | źródło: DPR | 12:42
  Komentarzy (0)
  Rodzina aparatów Coolpix powiększa się o trzy aparaty cyfrowe. Nowe modele zapowiedziane przez firmę Nikon oznaczone są symbolami Coolpix 2100 oraz 3100, a także Coolpix SQ. Dwa pierwsze modele bazują na tej samej obudowie, jednakże wyróżniające się lekkimi zmianami. Coolpix 2100 posiada 3x optyczny zoom i 2.0Mpix efektywnej rozdzielczości optycznej (max. 1,600 x 1,200 pikseli), natomiast wyższy model - 3200 - posiada również 3x zoom optyczny, lecz efektywną rozdzielczość optyczną 3.2Mpix (max. 2,048 x 1,536 pikseli). Te dwa aparaty cyfrowe stanowią kontynuację nie produkowanych już modeli Coolpix 775 i 885 i oprócz lekkiej zmiany designu obudowy posiadają m.in. zmieniony system menu oraz dołożony filtr kolor RGB. Zapis następuje tradycyjnie na kartach typu Compact Flash, a zasilanie aparatu jest wykonywane przez dwie baterie AA (typu NiMH dołączone do zestawu). Aparaty posiadają 1.5 calowy wyświetlacz LCD oraz wykorzystują 4x cyfrowy zoom.

  Model Coolpix SQ stworzono, aby jak najbardziej ograniczyć rozmiary i wagę aparatu i stworzyć najmniejszy model aparatu Coolpix, konkurencyjny np. do Minolty DiMAGE Xi. Model SQ posiada bardzo kompaktową obudowę, dzięki czemu aparat mieści się w dłoni. Ruchomy obiektyw umożliwia wykonywanie zdjęć pod różnymi kątami. Wymiary modelu SQ to 83 x 85 x 25 mm, zaś waga przy pełnym załadowaniu wynosi 216 g (z baterią i kartą - nie załadowany 180 g). Podobnie jak w/w modele, tak i SQ posiada zoom 3x optyczny i 4x cyfrowy, zmieniony system menu, dołożony filtr kolor RGB, a także zapis na kartach typu Compact Flash. Efektywna rozdzielczość optyczna wynosi 3.1Mpix, a typy zapisów obrazów są następujące: 2016 x 1512, 1600 x 1200, 1024 x 768 oraz 640 x 480 piskeli.

  Szersza relacja i mini-przegląd trzech nowych aparatów firmy Nikon zamieścił serwis DPreview.com. Oficjalne zapowiedzi aparatów dostępne są na stronie www.nikon-image.com, gdzie można znaleźć m.in. pełną specyfikację nowych aparatów oraz ich możliwości i funkcje.

  Telewizja Herkulesa


  Autor: Bryndek | źródło: Guru3D | 12:17
  Komentarzy (0)
  Nie chodzi tu oczywiście o mitycznego syna Zeusa, tylko o producenta sprzętu elektronicznego. Firma Hercules oficjalnie zapowiedziała wydanie nowej karty telewizyjnej. Urządzenie, nazwane - SmartTV on Screen jest urządzeniem zewnętrznym, dzięki temu ma ono o wiele więcej możliwości niż karty telewizyjne wewnętrzne podobnego typu. Oprócz wejścia standardowego kabla telewizyjnego, dołączono inne wejścia pozwalające na podłączenie, takich sprzętów elektronicznych jak kamery cyfrowe i analogowe czy chociażby gry Video. W zestawie znajdziemy także pilot telewizyjny, jednak i bez niego można się obejść, ponieważ na urządzeniu znajdują się także klawisze funkcyjne pozwalające na sterowanie urządzeniem. Mówiłem o wejściach, warto wspomnieć o wyjściach... SmartTV on Screen wyposażone jest w dwa wyjścia: wyjście bezpośrednie do PC oraz wyjście VGA do monitora, dzięki czemu, możemy używać SmartTV on Screen bez podłączenia urządzenia do komputera. Cena jak do tej pory nie jest znana. Szczegóły techniczne produktu na tej stronie.

  Codec 6.2 już w pakiecie


  Autor: DYD | 11:38
  (4)Komentarzy (4)
  Na tej stronie został zamieszczony nowy pakiet kodeków, które zapewniają swobodne odgrywanie filmów DivX zapisanych w różnych formatach. Codec 6.2 to zaawansowany pakiet najnowszych kodeków, w skład których weszły: DivX Codec 5.0.3 Pro, Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 Codec 1.9, DivX ;) Audio Codec 4.2, XviD MPEG-4 Codec (06/02/03), AC3Filter 0.64b oraz DivX AntiFreeze 0.4. Wersje pod systemy Windows 9X/ME lub XP/2000 można pobrać ze strony autora. Pakiet waży trochę ponad 2MB. Pakiet zawiera wszystkie niezbędniki w jednym miejscu, zaawansowany i przejrzysty instalator oraz brak reklam i programów "szpiegujących".

  GeForce FX z niższej półki


  Autor: Bryndek | 11:22
  Komentarzy (0)
  Minęło już sporo czasu od oficjalnej zapowiedzi (pisaliśmy o tym tu i tu) przez firmę NVidia nowych układów graficznych z serii GeForceFX. Jednakże zapowiedź dotyczyła tylko i wyłącznie procesora graficznego oznaczonego numerem 5800 (i mocniejszej - Ultra). Już niebawem (jak donosi serwis W2S na targach CeBIT), ujawnione zostaną specyfikacje układów nieco słabszych, oznaczonych odpowiednio: 5200 i 5600. Oba układy sprzedawane będą (podobnie jak 5800) w wersji zwykłej oraz "ULTRA". Z informacji zawartych na stronie wcześniej wspomnianego przeze mnie serwisu wynika, że zarówno układy 5200 jak 5600 mają być swego rodzaju pomostem pomiędzy najlepszą kartą z rodziny GeForce 4 a GeForce FX 5800. A więc by do targów CeBIT!

   
  Poniedziałek 17 lutego 2003

  Wielka premiera - procesor "TwojePC G7"


  Autor: shadow | 21:40
  (14)Komentarzy (14)
  Mamy świadomość, że wiadomość ta może Was zaskoczyć - wszak nie informowaliśmy nikogo o prowadzonych przez nas badaniach. Badaniach? Tak. Bez zbędnego rozgłosu udało nam się zgromadzić grono fachowców światowej klasy. Elektroników, inżynierów, specjalistów od budowy układów scalonych. Wszystko to, by zrealizować najbardziej chyba śmiały projekt Europy Środkowej... W pocie czoła, kosztem wielu wyrzeczeń rodził się początek rewolucji. Tworzyliśmy produkt, który zmiażdżyć miał konkurencję. Dzisiaj, po wielu miesiącach starań, morderczej pracy, po setkach nieprzespanych nocy, mamy wyjątkową przyjemność zaprezentować owoc naszych wysiłków, szczytowe osiągnięcie polskiej myśli technicznej: procesor TwojePC G7» czytaj dalej

  Ricoh Caplio G3


  Autor: Pawel | źródło: dpreview | 21:27
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Ricoh zaprezentowała nowy trzymegapikselowy aparat cyfrowy Caplio G3. Według producenta aparat ten ma najktótsze w tej klasie urządzeń czasy automatycznego ustawiania ostrości i opóźnienia migawki. Umożliwia on nagrywanie krótkich sekwencji filmowych w rozdzielczości do 320 x 240. Maksymalna rozdzielczość wykonywanych zdjęć to 2048 na 1536 (JPEG). Aparat posiada matrycę 3,34 megapiksela, 1,6-calowy wyświetlacz LCD, zoom cyfrowy 3.4x, optyczny 3x, oraz 8MB pamięci. Z komputerem łączy się poprzez port USB 1,1. Jego wymiary to 124 na 36 na 56 mm, a waga bez baterii 161g.

  Nowy 19" monitor LCD Sharpa


  Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 20:08
  Komentarzy (0)
  Sharp wypuścił nowy 19-calowy monitor LCD oznaczony symbolem LL-T19D1-H. Cechuje się on rozdzielczością 1280x1024 (SXGA), kontrastem 700:1, oraz jasnością 300cd/m². Rozmiar piksela wynosi 0.294mm, a kąt widzenia w pionie i w poziomie to 170°. Pozioma częstotliwość odświeżania wynosi 56Hz-76.2Hz (analog) lub 60Hz-75Hz (digital), natomiast pionowa 24.8kHz-81.1kHz (analog) lub 31.5kHz-67.5kHz (digital).

  Monitor posiada dwa analogowe interfejsy, oraz jeden cyfrowy. Nominalne zużycie energii wynosi 43W, w trybie "office" 25W, natomiast w trybie standby 1.9W. Rozmiary monitora to 423 na 222 na 392 mm, a waga 6.9kg. Jego cena w Japoni ma wynieść mniej niż 800 dolarów.

  Uzależnienie od Internetu - test


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:16
  (11)Komentarzy (11)
  Darek podesłał ciekawy link pod którym można sprawdzić m.in. czy nie jesteś uzależniony od Internetu. Odpowiadając na wszystkie pytania zostaniesz zbadany za pomocą profesjonalnych testów psychologicznych i uzyskasz "rzetelną" informację o sobie. Oprócz infoholizmu, zbadany będzie również Twój poziom stresu, koherencji i umiejscowienia kontroli. Z dokładniejszymi opisami tych zmiennych zapoznasz się po wypełnieniu testów. Badanie jest anonimowe. Wyniki i informację o sobie otrzymasz bezpośrednio po wypełnieniu wszystkich testów. Badanie zajmie Ci około 15 minut. Badanie składa się łącznie z 96 pytań. Do każdego etapu jest podana oddzielna instrukcja.

  Newsy z polskich redakcji. . .


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:12
  Komentarzy (0)
 • Chłodzenie grafiki @ Tweak.pl, treść: "Chłodzenie karty graficznej jest dość niepozorne. Zazwyczaj to mały wiatraczek z czymś, co czasami przypomina radiator. Niestety większość fabrycznych coolerków robi bardzo dużo hałasu, wygląda bardzo ładnie, a chłodzi dość kiepsko. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kartę graficzną można chłodzić bezgłośnie i jednocześnie skutecznie."

 • Recenzja Thermaltake Spark 7 @ MoDeD-KOMPz, treść: "Firmy Thermaltake, specjalizującej się w produkcji rozwiązań chłodzących przedstawiać nikomu chyba nie trzeba. Za to w tej recenzji chcielibyśmy przedstawić jeden z jej najnowszych produktów, przeznaczony na platformę P4 - cooler Spark 7. Zestaw ten według producenta dedykowany jest dla procesorów Intel Pentium 4 3GHz i wyższych."

 • Test 4 miedzianych bloków wodnych @ Dzikie.net, treść: "Chłodzenie komputera cieczą staje się na świecie coraz popularniejsze, przyczyna rozwoju tejże 'techniki' jest wiadoma. Coraz mocniejsze procesory, które często chcemy jeszcze podkręcić, to główny element komputera, który staramy się jak najlepiej schłodzić. Pojęcie "najlepiej" możemy w tym przypadku rozbić na dwie najważniejsze składowe: cicho i wydajnie."

 • Epox 8RGA+ (nForce2 IGP) @ IN4.pl, treść: "Tym razem testujemy płytę główną Epox 8RGA+ opartą o chipset nForce2 IGP czyli ze zintegrowanym rdzeniem graficznym NV18 (GeForce4 MX-8X). Testowana płyta to jeden z dwóch obecnie dostępnych egzemplarzy w Polsce. Na przeciwko 8RGA+ stanęła płyta Epoxa 8RDA+ z chipsetem nForce2 SPP."

 • Sound Blaster Audigy 2 Platinum eX @ PCLab.pl, treść: "We wrześniu ubiegłego roku firma Creative zaprezentowała nową rodzinę kart dźwiękowych - Sound Blaster Audigy 2. Rodzina ta jednak była niepełna. Reprezentowały ją tylko dwa produkty - niszowy Audigy 2 i kierowany do zamożniejszych klientów Audigy 2 Platinum. Brakowało modelu flagowego, przeznaczonego dla tych najbardziej wymagających. Oto jest. Prezentujemy pierwszą na świecie recenzję karty Sound Blaster Audigy 2 Platinum eX."

 • FeRAM - następca układów Flash?


  Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 17:00
  Komentarzy (0)
  Wynikiem współpracy firm Toshiba i Infineon jest opracowanie nowych, 32-Mbitowych pamięci FeRAM. Układy FeRAM mogą już wkrótce zastąpić pamięci Flash. Produkty obu technologii oferują niezawodną pamięć, przechowującą dane także po odłączeniu zasilania. Jedną z zalet FeRAMu jest większa prędkość pracy. Pamięci Toshiby i Infineona posiadają czas dostępu rzędu 50 nanosekund i czas cyklu - 75 nanosekund. Wartości te w porównaniu do parametrów czasowych kości SDRAM nie robią wrażenia, ale są znacznie mniejsze niż w przypadku pamięci Flash, w których wynik 200 mikrosekund uznawany jest za dobry.

  Drugą zaletą, o której poinformowali współtwórcy pamięci FeRAM, jest mniejsze zużycie energii. Oszczędność wynika z faktu, że FeRAM nie wymaga dodatkowego źródła energii do zapisania nowych danych, co ma miejsce w przypadku pamięci Flash. Mała energochłonność to cecha czyniąca FeRAM idealnym rozwiązaniem dla urządzeń przenośnych.

  SiS Xabre 600 z VIVO


  Autor: DYD | źródło: x-bit | 13:38
  (4)Komentarzy (4)
  Silicon Integrated Systems (SiS) dziś opublikował informację o wydaniu nowej wersji graficznego układu Xabre 600 (układ w wydaniu Solteka aktualnie w testach na TPC - testuje Kris) wyposażonego w multimedialny chip Bt835 firmy Conexant Systems, który umożliwia funkcjonalność VIVO (złącza video in/out). Dzięki temu, od teraz układ Xabre600 posiada możliwość dekodowania sygnału video i wsparcia dla wchodzących sygnałów w standardach NTSC/PAL/SECAM. Układ jest wyposażony w liczne interfejsy: analogowy (CRT), wyjście video (S-Video), cyfrowe DVI, a także kompozytowe wejście S-Video. Taktowanie rdzenia SiS Xabr600 pozostało przy częstotliwości 300 MHz, podobnie jak i pamięci (300 MHz) i AGP 8x. Nie podano żadnych informacji o dostępności kart z SiS Xabr 600 VIVo oraz spodziewanych cenach.

  Jak oszukać 3DMark 2003


  Autor: R4v | źródło: Neowin | 13:37
  (3)Komentarzy (3)
  Serwis Neowin odkrył poważny błąd w najnowszym programie testującym firmy FutureMark. 3DMark 2003 można w bardzo prosty sposób oszukać, jeśli chodzi o taktowanie karty graficznej. Wystarczy uruchomić benchmark, przerwać w dowolnym momencie, następnie podkręcić kartę i uruchomić test ponownie. 3DMark nie zorientuje się w oszustwie i na listę wyników trafią parametry nie podkręconego sprzętu. Wygląda na to, że program sprawdza parametry tylko raz, przy starcie. Można więc spokojnie założyć, że przynajmniej część wyników w internetowej bazie FutureMark zawiera nieprawidłowe dane dotyczące karty grafiki. Na razie nie ma oficjalnej odpowiedzi producenta i nie wiadomo kiedy błąd zostanie naprawiony.

  Prolink i jego GeForce FX 5800 Ultra


  Autor: Bryndek | 11:44
  (3)Komentarzy (3)
  Jak donosi niezawodny, rosyjski serwis Digit-Life.com, znany na naszym rynku producent kart graficznych - firma Prolink - ogłosiła swoją kartę, opartą na układzie firmy NVidia. Mowa tu o PixelView GeForce FX 5800 Ultra.

  Oto specyfikacja karty, która już dla nikogo nie jest tajemnicą: taktowanie chipsetu: 400Mhz dla GeForce FX 5800 oraz 500 MHz dla GeForce FX 5800 Ultra; taktowanie pamięci - 1Ghz; pamięć DDR II; obsługa Pixel Shader 2.0+ oraz Vertex Shader 2.0+ dla DirectX 9.0; wyjścia DVI, video, VGA; karta dwu-śledziowa (chłodzenie). Cena karty nie została podana.

  Nowe pliki na Sieci


  Autor: Bryndek | 11:34
  Komentarzy (0)
  Serwis Warp2Search przygotował listę najnowszych BIOSów do płyt głównych, na liście znalazły się płyty takich producentów jak: Aopen, Asus , Chaintech, ECS Elitegroup, Epox, FIC, Gigabyte, Magic Pro, MSI, Sapphire, Shuttle, Soltek, Soyo, Supermicro oraz Tyan. Listę znajdziecie klikając w poniższy link link. Ponadto, firma MSI, opublikowała nową wersję swojego programu Live Update 2, dostępny jest on pod tym adresem (wersja v3.35). Oprócz tego, MSI wydało nowe detonatory do swoich kart graficznych: 41.07 pod Windows 98/ME oraz 41.07 dla systemów 2K/XP.

  Drivery 3dfx Banshee Drivers


  Autor: DYD | źródło: Guru3D | 10:36
  (4)Komentarzy (4)
  Ha! W Sieci jest strona BansheeDrivers, gdzie pewien osobnik sukcesywnie zamieszcza nowe sterowniki do kart graficznych 3dfx Banshee, która jak starsi użytkownicy wiedzą łączyła kartę 2D wraz z "okrojoną" wersję układu Voodoo2. Na stronie można znaleźć sterowniki dla systemów Windows 9x/ME, 2000 oraz XP pracujące z pakietami DX8.1 i DX9, choć oczywiście nie miejmy złudzeń - sama karta wykorzysta tylko możliwości pakietu DirectX 7 - multi-texturing, vertex shaders & pixel shaders tutaj nie zagra... Sterowniki można też pobrać stąd.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL