Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Sobota 5 kwietnia 2003  
    

Hack/Mod sterowników Creative


Autor: Jasiek | 22:45
(4)Komentarzy (4)
Na forum FutureMark'a znajdziemy ciekawy przewodnik traktujący o przeróbce sterowników do Audigy2 udostępnionych przez Creative. Dają się one oszukać i umożliwiają obsługę nowych funkcji na starszych kartach SB Live! oraz Audigy. Potrzebna jest oficjalna paczka z oprogramowaniem Creative (178MB) oraz sterownik WDM YouP-PAX III. Szczegóły opisujące modyfikację krok po kroku znajdziemy w tym wątku. Trzeba tylko pamiętać, że taki mod odcina nas od możliwości aktualizowania driverów.

Nowe P4 coraz bliżej


Autor: Jasiek | źródło: Impress | 21:36
(11)Komentarzy (11)
Intel planuje uzupełnić rodzinę Pentium 4 o nowe procesory, o czym wspominaliśmy już tutaj. Będą to układy z zegarami 2,6 i 2,8 GHz z magistralą 800 MHz (QPB) i odblokowanym HyperThreadingiem. Próbki inżynieryjne tych procesorów już pojawiły się na wystawie w jednym z japońskich sklepów.

Oficjalnie modele z podwyższonym FSB są dedykowane dla płyt z chipsetem i875, który pojawi się równolegle z nowymi P4. Prezentowane układy mają rdzenie z najnowszego steppingu D1. Aby odróżnić je od aktualnie dostępnych modeli 2,6 i 2,8 GHz, handlowo będą oznaczone literą "C". » czytaj dalej

GeforceFX 5600 w wydaniu ASUS'a


Autor: Jasiek | źródło: Impress | 20:08
(8)Komentarzy (8)
ASUSTek pokazał pierwsze karty graficzne GeforceFX 5600 swojej produkcji - V9560/TD. Produkt wydajnościowo ma uplasować się dokładnie pomiędzy wersją 5200, a 5800. Z pewnością karta będzie wyraźnie szybsza od 5200 dzięki 4 strumieniom renderującym. Laminat, w przeciwieństwie do najmocniejszych konstrukcji GFX, ma standardowe wymiary. Pamięć lokalna to 128MB w tanich chipach w obudowach TSOP. Taktowania V9560/TD wynoszą 325/550 MHz, jednak finalna specyfikacja może się jeszcze zmienić.

O sukcesie lub porażce GeforceFX w średnim segmencie zadecyduje cena, która nie jest jeszcze znana. Na japońskim rynku mówi się o 20,000 Jenów, czyli w przeliczeniu około 680zł.

Doom III dla niecierpliwych


Autor: Jasiek | źródło: HardOCP | 19:31
(14)Komentarzy (14)
W zachodnim sklepie internetowym BestBuy znajdziemy ciekawą pozycję w dziale z oprogramowaniem. Pojawiła się tam możliwość zamówienia Dooma III przed premierą. Cena w przedsprzedaży to $59.99.

Jeżeli wierzyć informacji podanej w tym sklepie, to gra będzie dostępna 1 listopada tego roku.

Half-Life 2 tylko dla nVidii?


Autor: R4v | źródło: Spong | 15:56
(35)Komentarzy (35)
Wygląda na to, że sprawa gry S.T.A.L.K.E.R, o której pisaliśmy to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jak donosi serwis Spong, firma Valve zamierza wypuścić grę Half-Life 2 wyłącznie w wersji dla kart nVidii. Potwierdzenie tego faktu ma nastąpić w maju na targach E3. Okazuje się, że już od pewnego czasu, zarówno ATi jak i nVidia, próbują uzyskać u producentów gier wyłączność. Dodatkowo producent GeForce'a odgraża się, że "zrobi wszystko, aby odzyskać utraconą pozycję". Wygląda na to, że rynek gier na PC może się "rozdwoić", jeśli tylko nVidii wystarczy funduszy lub siły perswazji. Z pewnością najbardziej poszkodowani będą klienci.

ASUS SmartDoctor 2.70


Autor: R4v | źródło: W2S | 15:38
Komentarzy (0)
Na stronie MajorGeeks.com pojawiła się nowa wersja programu do monitorowania kart graficznych Asusa. ASUS SmartDoctor2 ma za zadanie, oprócz monitoringu parametrów, także chłodzić układ w trybie idle. Dowiemy się także ile prądu pobiera aktualnie nasza karta czy jak szybko obraca się wentylator. Program zabezpiecza także przed przegrzaniem układu graficznego oraz pozwala na overvclocking karty. Linki do plików z programem znajdziecie na tej stronie.

Fresh Diagnose 5.70


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:10
Komentarzy (0)
Ukazała się wersja 5.70 narzędzia Fresh Diagnose zawierająca moduł "Cache Memory" oraz wiele usprawnień. FG to aplikacja przeznaczona do analizy i sprawdzenia wydajności naszego komputera. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra 2003, HWiNFO32) potrafi wyświetlić informacje zarówno o systemie i programach zainstalowanych oraz o wszelkich urządzeniach znajdujących się w pececie. Dowiemy się szczegółowych informacji m.in. o procesorze, płycie głównej, karcie graficznej i wielu innych podzespołach. Dodatkowo Fresh Diagnose umożliwia syntetyczny test procesora, twardego dysku, napędu CD/DVD ROM, a uzyskane wyniki można porównać z kilkoma innymi systemami. Program dostępny jest ze strony firmy FreshDevices.com (1.07 MB). Wymagane jest podanie maila w celu wysłania kodu aktywującego program.

Doniesienia z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:02
(5)Komentarzy (5)
Chłopaki z serwisu IN4.PL zamieścili chyba pierwszy test w Polsce karty Sparkle GeForceFX 5200 128MB opartej na układzie NVidia GeForceFX 5200, czyli najmniej wydajnej wersji układu z rodziny FX. Do nas miał dojechać GeForceFX 5200 Gainwarda, ale jedna papierowa redakcja nam go "podwędziła"...

Z kolei na serwisie Dzikie.net, które właśnie zmieniło nazwę i redaktora naczelnego, zamieszczono artykuł o modyfikacji karty NVidii z serii MX, mającej na celu poprawę jakości 2D, poprzez fizyczne usunięcie pewnych elementów na karcie (kiedyś już u nas przewijał się ten temat).

Sony Blue-Ray w sklepach


Autor: Pawel | źródło: Inquirer | 11:48
Komentarzy (0)
Pierwsze urządzenia z niebieskim laserem mają zadebiutować w przyszłym tygodniu na japońskim rynku. Opisywany już przez nas napęd optyczny firmy Sony oznaczony symbolem BDZ-S77 będzie kosztował 450 tysięcy jenów, czyli około 3,5 tys. dolarów. Urządzenie na pojedynczym nośniku będzie w stanie przechowywać do 23 gigabajtów danych. Sony nie przewiduje na razie wprowadzenia tego urządzenia na rynek europejski lub amerykański.

Plotka o śmierci Gatesa przyczyną paniki na giełdzie


Autor: Pawel | 11:42
(1)Komentarzy (1)
Niepotwierdzona plotka o mówiąca o zabójstwie Billa Gatesa, szefa Microsoftu i najbogatszego człowieka na świecie spowodowała wczoraj paniczny spadek cen akcji na koreańskiej giełdzie. Jej główny indeks spadł o 1,5 procent i obniżałby się nadal gdyby nie doszło do wyjaśnienia sprawy. Informację podały koreańskie telewizje MBC, YTN i SBS. Według tych informacji Gates miał być zastrzelony podczas przyjęcia charytatywnego w Los Angeles.

 
Piątek 4 kwietnia 2003

Foobar2000 wersja PL


Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:56
(6)Komentarzy (6)
Od tajemniczego osobnika o ksywie kapitan_kloss otrzymaliśmy komunikat o modyfikacji narzędzia do odsłuchiwania plików mp3 - Foobar2000. Otóż - jak donosi kapitan_kloss - powstała pierwsza, jak na razie eksperymentalna, polska wersja odtwarzacza Foobar2000. Player ten autorstwa Piotra Pawłowskiego - współtwórcy Winamp'a zdobywa coraz większą popularność. Dzięki obsłudze wszystkich popularnych formatów zapisu dźwięku, 32 bitowemu dekodowaniu audio i zaawansowanemu procesorowi DSP Foobar2000 ma szansę na popularność wśród odtwarzaczy tego typu. Szczegóły na stronie foobar.polska.prv.pl.

Nowy pakiet Codec 7.0


Autor: DYD | 22:45
(5)Komentarzy (5)
Na tej stronie został zamieszczony nowy pakiet kodeków, które zapewniają swobodne odgrywanie filmów DiVX zapisanych w różnych wersjach. Codec 7.0 to zaawansowany pakiet najnowszych kodeków, w skład których weszły: DivX Codec 5.0.3 Pro Full, Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 Codec 1.9, DivX ;) Audio Codec 4.2, XviD MPEG-4 Codec (30/03/03) Nic's Build, AC3Filter 0.67b (rc2) oraz DivX AntiFreeze 0.4. Wersja pod Windows 9X/ME lub XP/2000 można pobrać ze strony autora. Pakiet waży trochę ponad 2MB. Pakiet zawiera wszystkie niezbędniki w jednym miejscu, zaawansowany i przejrzysty instalator oraz brak reklam i programów "szpiegujących". Nowa wersja posiada dodany nowy XviD MPEG-4 Codec (30/03/03) Nic's Build oraz AC3Filter 0.67b (rc2).

Wzrost rynku kart pamięci


Autor: Pawel | źródło: digitimes | 19:43
Komentarzy (0)
Według Japan Recording-Media Industries Association (JRIA) w tym roku sprzedaż kart pamięci w Japonii wzrośnie o 40,6 procent i osiągnie poziom 40,2 mln sztuk. Stanie się tak, dzięki ciągle zwiększającemu się rynkowi aparatów cyfrowych, jak również aparatów dołączanych do komórek. Prognozy oparto na badaniach pięciu typów kart pamięci - Memory Stick (MS), Secure Digital (SD), CompactFlash (CF), Smart Media (SM) oraz xD-Picture. Karty SD mają mieć największy udział w rynku – około 30 procent tj. 12 milionów sprzedanych sztuk. Na drugim miejscu znajdują się karty typu CF – 25 procent i 9,9 mln sprzedanych sztuk. Formaty MS, xD-Picture oraz SM mają uzyskać odpowiednio 22, 12 oraz 11 procentowy udziału w rynku.

ATi stawia na TSMC


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 19:31
Komentarzy (0)
ATi będzie dalej produkować swoje układy u dotychczasowych dostawców, czyli tajwańskich TSMC i UMC. Przedstawiciele kanadyjskiej firmy są zadowoleni z jakości produkcji i dementują pogłoski o rozmowach z innymi silikonowymi korporacjami. ATi planuje zwiększyć aktualne zamówienia, przy czym większość dostaw, włącznie z RV350 wytwarzanym z 12-calowych wafli w technologii 0,13 mikrona, zrealizuje TSMC. Na dzień dzisiejszy największym klientem tej firmy jest Nvidia, która jednak już tydzień temu zdecydowała, że NV35 będzie produkował IBM. Dzięki temu topowe układy dwóch graficznych gigantów nie będą już wychodziły z jednej fabryki. Pod skrzydłami IBM'a, Nvidii może wreszcie uda się mocno zaatakować - produkcja NV35 ma rozpocząć się już w maju.

MegaRAID Serial ATA 150-2 RAID


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 18:52
Komentarzy (0)
LSI Logic poinformowała o wprowadzeniu do produkcji kontrolerów MegaRAID Serial ATA 150-2 RAID. Są one oparte na chipach Sil 3112A SATA, zawierają dwa porty SATA 150 oraz wspierają szynę 32-bit/66MHz (PCI 2.2). Są zaprojektowane głównie dla komputerów typu destkop, jak również stacji roboczych i serwerów. MegaRAID Serial ATA 150-2 są “zapakowane” w obudowie PCI (MD2), wspierają RAID 0, 1 oraz 48-bit Logical Block Addressing (LBA) dla dysków powyżej 137GB. Kontroler trafi do sklepów pod koniec kwietnia.

Coś dla posiadaczy najnowszych kart graficznych


Autor: Jasiek | 17:53
(1)Komentarzy (1)
W sieci pojawiło się nowe demo pokazujące kilka ciekawych efektów 3D. Jego nazwa - Rthdribl - zawiera w sobie skrót od "High Dynamic Range Image-Based Lighting". Są to dwie techniki renderingu obiektów i oświetlenia wykorzystane w programie. Do tego mamy zaawansowany motion blur, pełnoekranowe wygładzanie krawędzi oraz kilka różnych efektów blasku i refleksów światła. Do uruchomienia dema potrzebna jest karta graficzna wspierająca pixel i vertex shadery w wersji 2.0 (rodzina GeforceFX i Radeon 9500/9700/Pro). Więcej screenshotów i możliwość pobrania demka (16MB), tutaj.

Dysk Western Digital Raptor w sprzedaży


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 17:34
(5)Komentarzy (5)
Dysk twardy Western Digital Serial ATA-150, który zaprezentowano w lutym, dotarł już do kanałów detalicznych na całym świecie. W tej chwili dysk obecny jest jedynie w pojemności 36 gigabajtów. Talerze dysku obracają się z prędkością 10 tys. obrotów na minutę, a średni czas wyszukiwania wynosi 5,2ms. Dysk posiada bufor o wielkości 8MB i 5 letnią gwarancję. Jak zapowiada producent jest to bardzo szybki dysk – jego transfer wewnętrzny wynosi 102MB/s. Dysk w Japonii kosztuje 180, zaś w USA 165 dolarów.

Nowy Pocket PC od HP


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:29
Komentarzy (0)
HP poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży w Polsce komputera kieszonkowego hp iPAQ Pocket PC h1915 należącego do klasy komputerów Pocket PC. Komputer iPAQ Pocket PC h1915 działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows for Pocket PC 2002. Urządzenie jest wyposażone w procesor Intel XSCale 200 MHz. Do ważnych cech komputera HP iPAQ Pocket PC h1915 można zaliczyć kolorowy ekran, pochłaniający zewnętrzne światło (transflective), o nasyconych barwach i 16-bitowej głębi kolorów oraz zintegrowane gniazdo na karty pamięci Secure Digital (SD). Urządzenie waży 120 g, zaś przewidywana cena detaliczna nowego podręcznego komputera HP wynosi 1349 zł netto. Dodatkowo, nowy iPAQ jest wyposażony w wymienny akumulator. W zależności od warunków i potrzeb, użytkownik może podłączyć opcjonalny moduł akumulatora. Dostępne są także inne akcesoria, takie jak podstawka dokująca z portem USB, zapasowy rysik, czy zasilacz samochodowy. Więcej informacji na temat modelu iPAQ Pocket PC h1915 można uzyskać pod adresem: www.hp.pl/ipaq

Ze świata gier...


Autor: Alien5 | 17:23
Komentarzy (0)
 • Electronic Arts wspólnie z Digital Illusions ogłosiły rozpoczęcie prac nad nowym expansion packiem do gry Battlefield 1942, zatytułowanym Secret Weapons od World War II. W dodatku pojawią się nowe bronie (m.in. Remington Auto 5 i Mauser K98), około 16 pojazdów i samolotów (w tym Horton HO 229 "Flying Wing", Armstrong Whitworth AW-52, czołgi: Sherman, T95/T28) oraz osiem nowych kampanii. Po szczegóły zapraszam na oficjalna stronę Battlefield 1942.

 • Według doniesień z firmy Aspyr Media prawdopodobnie już niedługo pojawi się konwersja Tony Hawk's Pro Sketera 4 na PC i Macintoshe. Z nowych rzeczy, pojawi się miedzy innymi rozszerzony tryb multiplayer. Gra najprawdopodobniej będzie wymagała sprzętu na poziomie: procesor 800 MHz, 256 MB RAM, karta grafiki GeForce 2, DirectX 8+ i system operacyjny Windows 95/98/ME/2000/XP lub MacOS.

 • UbiSoft Entertainment uruchomił dzisiaj oficjalną stronę internetową nadchodzącej turowej strategii Warlords IV: Heroes of Etheria. Strona zawiera najnowsze informacje na temat gry, screenshoty, trailery, tapety i wiele innego stuffu. Zapraszam na Warlords4.ubi.com. Premiera Warlords 4 planowana jest na czwarty kwartał 2003 roku.

 • SUMA rozpoczyna sprzedaż kart ATI


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 17:02
  Komentarzy (0)
  SUMA, dobrze znany w Korei dostawca kart opartych na układach NVIDI rozpoczyna również sprzedaż kart opartych na chipach ATI RADEON. Jedna z koreańskich stron poinformowała niedawno, że SUMA zamierza wprowadzić na rynek kartę PLATINUM RADEON 9500. Oprócz PLATINUM RADEON 9500, firma oferuje również karty oparte na RADEON-ie 9500 PRO, RADEON-ie 9000 oraz RADEON-ie 9100. Karty firmy SUMA zarówno projektem, jak i dołączonym oprogramowaniem przypominają własne rozwiązania ATI. Działają również z zalecanymi częstotliwościami.

  SUMA sprzedaje w Korei całkiem sporo części komputerowych włączając w to płyty główne oraz głośniki. Nazwa firmy jest jednak najczęściej kojarzona z kartami graficznymi opartymi na układach nVidi. SUMA była do tej pory jednym z partnerów nVidi, który wykorzystywał jedynie jej rozwiązania. Dlatego współpraca firmy z ATI, może negatywnie wpłynąć na sprzedaż nVidii. SUMA nie jest pierwszą firmą, która współpracuje z tymi dwoma gigantami na rynku kart graficznych. Niedawno MSI zaczął sprzedawać karty ATI, a wcześniej w lecie ubiegłego roku taką samą decyzję podjął Creative Labs.

  Nowe częstotliwości DDR-II SDRAM


  Autor: Alien5 | 16:48
  Komentarzy (0)
  Nadal nie wiadomo do końca kiedy wytwórcy pamięci rozpoczną masową produkcję i dostawy modułów DDR-II SDRAM (na razie tylko Samsung produkuje niewielkie ilości). Elpida Memory planuje rozpoczęcie masowej produkcji w drugim kwartale 2004 roku, natomiast Infineon w drugiej połowie 2004. Mimo niepewnej sytuacji na rynku, JEDEC rozpoczął rozważania nad wprowadzeniem "rozszerzonego standardu DDR-II", który będzie precyzował wymagania dla pamięci DDR-II z taktowaniami aż do 800Mhz. W chwili obecnej producenci pamięci testują moduły pracujące z częstotliwościami 400, 533 i 677MHz. Jeżeli chodzi o rynek notebooków, JEDEC Solid State Technology Association zatwierdził już wstępnie standard mini-DIMM, który w przyszłości zastąpi SO-DIMMy. Pełne zatwierdzenie nowego standardu planowane jest na połowę kwietnia br.

  Abit NF7-S v2.0 - oficjalnie FSB 400Mhz na nForce2?


  Autor: Alien5 | 15:58
  Komentarzy (0)
  Szefostwo marketingu firmy Abit umieściło oficjalnego posta na Abit USA Forums z informacją, że najnowsza rewizja płyty NF7-S v2.0 oparta na chipsecie nForce2 oficjalnie obsługuje Bartony i FSB 400MHz. Nowe płyty bazują podobno na odświeżonej wersji chipsetu nVidii o kodowej nazwie Crush 18D (nowy stepping C1). Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie na boardzie Abita.

  Wirtualna klawiatura dla PDA


  Autor: Pawel | źródło: neasia | 10:17
  (6)Komentarzy (6)
  Matsushita Electric Industrial planuje wprowadzić w tym roku do sprzedaży wirtualną klawiaturę dla urządzeń typu PDA. Pozwala ona wprowadzać użytkownikowi dane przez klawiaturę wyświetlaną na biurku lub innej powierzchni. Klawiatura jest wyświetlana w podczerwieni, a sensory wykrywają ruch palców użytkownika. Projektor waży 160 gram i łatwo mieści się w kieszeni. Nie może być jednak używany na zewnątrz przy jasnym świetle. Urządzenie ma kosztować ok. 10 tys. jenów. Firma zamierza produkować miesięcznie 10 tys. sztuk tych urządzeń. W przyszłości planuje także wprowadzić klawiatury dla telefonów komórkowych.

  Daty premier procesorów Intela


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 09:17
  (2)Komentarzy (2)
  Znamy już szczegółowy wykaz premier procesorów Intela Pentium 4 z 800-megahercową szyną Quad Pumped Bus i technologią Hyper-Threading jak również wspierających je chipsetów. Jak informuje serwis X-Bit Labs pierwszy procesor Pentium 4 z 800MHz QPB pojawi się w 16 tygodniu 2003 roku. Natomiast chipset Springdale zostanie wprowadzony w 21 tygodniu.

  Uznawany za „Dream-Team” chipset Intel 875P (Canterwood) i procesor Intel Pentium 4 3.0GHz, pojawią się za 10 dni, w poniedziałek 14 kwietnia. Chipset Springdale (i865) jak również procesory Pentium 4 2.40, 2.60 i 2.80GHz z 800MHz szyną QPB i technologią Hyper-Threading wejdą na rynek 20 maja. Mają one kosztować odpowiednio 278, 218 i 178 dolarów. Z kolei premiera procesora Pentium 4 3.20GHz została przesunięta na czerwiec.

   
  Czwartek 3 kwietnia 2003

  Gainward FX Ultra/1000Plus w testach TPC!


  Autor: DYD | 20:16
  (18)Komentarzy (18)
  A dokładnie rzecz biorąc, właśnie przybył od nas model Gainward FX PowerPack! Ultra/1000Plus Golden Sample (pisaliśmy o nim w newsach tutaj) oparty oczywiście na najszybszym obecnie dostępnym układzie graficznym nVidii GeForce FX 5800 Ultra. Karta od jutra trafia na warsztat do naszego specjalisty w dziedzinie kart graficznych - Krisa - i będzie ostro traktowana przez nadchodzący weekend. Kartę dostaliśmy od polskiego dystrybutora Multimedia Vision na krótki okres, jednak postaramy się jak najbardziej wnikliwie i precyzyjnie sprawdzić i zbadać możliwości nowej karty Gainwarda. Karta już przeszła naszą fotograficzną sesję i już teraz mogę zaprosić chętnych na dokładne przyjrzenie się temu modelowi. Chętnych zapraszam dalej... » czytaj dalej

  TPC Konkurs - losowanie zakończone!


  Autor: DYD | 20:11
  (44)Komentarzy (44)
  Oczywiście informacja podana przez nas w dniu 1.04 o zaginięciu nagród była tylko efektem naszej wyobraźni - nagrody mają się dobrze i czekają na wysyłkę. Drugie urodziny serwisu TwojePC dawno minęły - nastał więc tym samym czas na rozlosowanie nagród z naszego trzytygodniowego konkursu urodzinowego. Na początku z puli wszystkich zgłoszeń (6607) wylosowaliśmy przy użyciu redakcyjnej sierotki 5 osób. Oto lista szczęśliwie wylosowanych - podajemy takie dane, jakie zostały wpisane w ankiecie - do wszystkich wylosowanych osób wyszedł już e-mail informujący o tym wydarzeniu.
  1. fotor z Opola otrzyma procesor Intel Pentium 4 2.53 GHz BOX (ufundował INTEL)
  2. Marcin Cebertowicz z Warszawy otrzyma kartę MiNt ATI RADEON 9500 PRO (ufundował MOJEPC.PL & MiNt)
  3. LiLu z Elbląga otrzyma zestaw pięciu extra urządzeń firmy Logitech (ufundował LOGITECH)
  4. spider ze Szczecina otrzyma płytę główną ABIT BH7 dla procesorów Pentium4 (ufundował ABIT)
  5. Tomis z Zielonej Góry otrzyma dysk twardy Seagate Barracuda 80GB (ufundował SEAGATE).
  Dodatkowo firma Logitech wsparła nasz konkurs extra dodatkowymi pięcioma nagrodami w postaci kamerek internetowych Labtec Webcam (tutaj informacja o nich)! Po jednej sztuce kamerki wylosowali: XTC (Białystok), Zylka (Legnica), sawoo (Nowy Sącz), Petos (Gorzów Wlkp), miedym (Łomża). To jeszcze nie koniec - w ramach nagród dodatkowych, mamy pięć zestawów gadżetów, które trafią do: Marek (Starachowice), Leon (Kościerzyna), Kamash (Warszawa), ewcia (Warszawa), Katarzyna (Łódź). II urodziny TPC i konkurs w pełni zakończony a my już zapraszamy do następnego konkursu - szczegóły niebawem!

  Nowe monitory LCD EIZO Nanao


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 20:06
  (1)Komentarzy (1)
  Firma EIZO Nanao zaprezentowała dwa nowe monitory LCD – 17-calowy EIZO FlexScan L557 oraz 18.1-calowy EIZO FlexScan L695. 17" FlexScan L557 ma zastąpić model FlexScan L565-A, który został wprowadzony na rynek w maju 2002 roku. Nowy monitor może wyświetlać obraz w maksymalnej rozdzielczości 1280x1024 (SXGA). Rozmiar piksela wynosi 0.264mm, jasność 250cd/m², a kontrast - 500:1. Kąt widzenia w pionie i w poziomie to 170°, a czas reakcji 25ms. Panel posiada wyjście analogowe oraz DVI-D. Pionowa częstotliwość odświeżania wynosi 24.8kHz – 80kHz (analog) i 31.0kHz – 64kHz (digital), zaś pozioma 50Hz – 75Hz (analog) i 59Hz – 61Hz (digital). Monitor jest skromnie zaprojektowany. Ma 14mm obwódkę i wbudowane głośniki stereo (2x1W). Zużycie energii wynosi ok. 45W (2W w trybie czuwania). Rozmiary monitora to 368 na 198 na 375mm, a waga 5.6kg. Jego cena to 500 dolarów. » czytaj dalej

  Zewnętrzny dysk IBM-a


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 20:05
  Komentarzy (0)
  W kwietniu IBM wprowadzi do sprzedaży w Japonii nowy zewnętrzny dysk twardy o pojemności 20 gigabajtów. Jest on podłączany do komputera za pomocą portu USB 2.0. IBM 09N4211 jest częścią idei Rapid Restore PC, która pozwala użytkownikom pecetów lub notebooków utrzymywać optymalną konfigurację systemową komputera, gotową do szybkiego załadowania.

  Prędkość obrotowa dysku wynosi 4200 rpm, a wielkość bufora 2MB. Czas wyszukiwania to 12ms. Odczyt danych odbywa się z prędkością 900KB/s, a zapis 700KB/s. Rozmiary dysku to 76 na 142 na 16 mm, a waga 241g, Urządzenie może działać pod kontrolą systemów Windows 2000/XP. Jego cena została ustalona na poziomie 300 dolarów.

  Dysk Logitec 200Gb IEEE1394b


  Autor: Alien5 | źródło: DL | 19:30
  (1)Komentarzy (1)
  Firma Logitec pod koniec kwietnia wypuści na rynek, nowy zewnętrzny dysk twardy o pojemności 200GB - LHD-H200F8.

  Urządzenie podłączane jest do komputera za pomocą interface'u FireWire 800 (IEEE 1394b), który umożliwia maksymalny transfer na poziomie 800Mbps, ale dysk będzie także kompatybilny ze starszym standardem FireWire 400 (IEEE 1394 - 400Mbps). Tryb IEEE1394b będzie współpracował tylko z systemem Mac OS X 10.2.3-10.2.4, natomiast systemy Mac OS 8.6-9.2.2, Mac OS X 10.0.4-10.2.4 oraz Windows 98 SE/ME/2000/XP będą komunikowały się z dyskiem z prędkością 400Mbps. Dysk został wyceniony na ok. $500 dolarów.

  nVidia GeForce FX 11600?


  Autor: Alien5 | źródło: DL | 19:26
  (3)Komentarzy (3)
  Po Internecie krążą plotki, jakoby została już ustalona oficjalna nazwa dla nowego chipestu graficznego nVidii o kodowej nazwie NV35. Będzie to GeForce FX 11600. Dlaczego akurat 11600? A no dlatego, że w NV35 liczba potoków w stosunku do NV30 została podwojona (osiem), tak jak i przepustowość pamięci (32Gb/s, dzięki 256 bitowej magistrali i pamięciom GDDR-II 500Mhz). Z prostej kalkulacji 2x5800=11600... Więcej "plotek" na holenderskim techview.nl

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 19:25
  Komentarzy (0)
 • Na oficjalnej stronie gry Cold War firmy Mindware Studios, pojawiło się trochę nowego stuff'u. Od wczoraj możemy m.in. ściągnąć najnowszy trailer pokazujący jak będzie wyglądała gra, pojawiły się także nowe screenshoty oraz zostało otwarte forum dyskusyjne. Przypomnę tylko, że Cold War to nowa gra akcji, w której wcielamy się w rolę byłego agenta CIA, a naszym zadaniem będzie odnalezienie na terenie ZSRR grupy przestępczej usiłującej zakłócić pokój na świecie.

 • Infogrames wspólnie z Reflections Interactive ogłosiły wczoraj, że premiera trzeciej części gry Driver została przesunięta z lata 2003 na wiosnę 2004 roku. Powodem "małego" poślizgu, jest jak twierdzi menager firmy Martin Edmondson jest konieczność dopracowania każdego szczegółu tej bardzo złożonej gry, tak aby mogła sprostać wciąż rosnącym oczekiwaniom graczy.

 • Firma Stardock wypuściła pierwszego patcha w wersji 1.01A do swojej najnowszej gry Galactic Civilizations. Łatka poprawia stabilność gry, ulepsza algorytmy sztucznej inteligencji komputera, dodaje nową wstawkę podczas śmierci gracza oraz poprawia większość wykrytych do tej pory błędów w grze. Galactic Civilizations Patch v1.01A mozna sciagnac tutaj.

 • Z dyskietką Sony w podróży


  Autor: DYD | 16:53
  (1)Komentarzy (1)
  W ofercie firmy Alstor pojawiły się zewnętrzne napędy FDD firmy SONY. Urządzenia wyposażone są w szybki interfejs USB 2.0, co raczej będzie miało mizerny wpływ przez ograniczoną szybkość odczytu i zapisu zwykłego "floppa". Dzięki zasilaniu z kabla USB nie ma potrzeby stosowania zewnętrznego zasilacza sieciowego. Urządzenia powstały głównie z myślą o posiadaczach notebooków bez wbudowanych czytników dyskietek 3.5". W sprzedaży znajdują się trzy modele: MPF-82-EU - czarny napęd w wersji OEM (ok. 180 zł brutto), MPF-88-EU - szary napęd w wersji Retail (ok. 270 zł brutto) oraz MSFD-20U - szary napęd w wersji Retail (ok. 310 zł brutto). Ciekawostką modelu MSFD-20U jest wbudowany slot na pamięci Memory Stick umożliwiający odczyt danych przeniesionych bezpośrednio z aparatu cyfrowego.

  ATi Beta Tester Program


  Autor: R4v | źródło: W2S | 16:11
  Komentarzy (0)
  ATi przygotował stronę dla kandydatów na beta testerów pakietu Catalyst. Do zgłoszenia wymagane jest ściągnięcie formularza w formacie Worda, wypełnienie go i odesłanie do ATi. Beta testy są zamknięte i każdy, kto zostanie testerem, będzie musiał podpisać umowę, która zabrania m.in. rozpowszechniania informacji o nowych sterownikach oraz oczywiście samych sterowników. Więcej informacji możecie uzyskać na tej stronie.

  Winamp 2.9


  Autor: R4v | źródło: W2S | 16:08
  (2)Komentarzy (2)
  Nullsoft wypuścił ostateczną wersję Winampa 2.9. Nowa wersja jest wstępem do nowego, znacznie poprawionego projektu o roboczej nazwie Winamp 5. Ma on łączyć najlepsze cechy wersji 2.xx i 3.xx. Pojawi się przypuszczalnie latem. W Winampie 2.9 zmieniono m.in. domyślną "skórkę", dodano obsługę plików video, poprawiono equalizer oraz wprowadzono dużo drobnych poprawek. Do pobrania są trzy wersje nowego odtwarzacza: Winamp 2.9 Full, Winamp 2.9 Standard i Winamp 2.9 Lite.

  SiS tworzy firmę-córkę: Xabre


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 14:37
  (1)Komentarzy (1)
  Jak donosi serwis X-Bit Labs koncern Silicon Integrated Systems (SiS) wydzieli ze swojej firmy oddział zajmujący się układami graficznymi i stworzy z niego nową firmę. Xabre będzie nie tylko nazwą procesorów graficznych, ale także nazwą nowo powstałej firmy. Faktycznie SiS chciał już na początku zeszłego roku promować nazwę Xabre oddzielnie od znaku towarowego SiS-a. Dlatego też firma zakupiła domenę Xabre.com.

  Tego roku SiS chce mocno reklamować markę Xabre. Produkty SiS-a są uważane za odpowiednie dla rynku low-end dlatego też firma chce spopularyzować nową markę pod którą będą dostępne produkty dla segmentu high-end. Obecnie firma skupia się na produkcji karty Xabre 600 z funkcjami VIVO. Natomiast pod koniec roku firma wypuści dwie nowe karty oparte na GPU Xabre II i wspierające DirectX 9.0.

  "17-tka" NEC-a z głośnikami


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:45
  Komentarzy (0)
  Firma NEC/Mitsubishi rozszerzyła swoją ofertę monitorów LCD o nowy model z ekranem o przekątnej 17 cali, wbudowanymi głośnikami oraz wejściami analogowym i cyfrowym - NEC MultiSync LCD 1760VM. Zacznijmy od parametrów jakimi charakteryzuje się ten model: jasność (250cd/m2), kontrast (350:1), czas reakcji matrycy (25 ms). Monitor posiada podwójne wejście sygnałowe - analogowe D-SUB i cyfrowe DVI-D. Kolejną cechą nowego monitora NEC/Mitsubishi jest system NTAA (No-Touch Auto Adjustment). Dzięki niemu urządzenie automatycznie dostraja się do sygnału otrzymanego z karty graficznej. NTAA to po prostu optymalna jakość obrazu bez konieczności ręcznej regulacji ustawień monitora. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne - standardowa oraz czarna (ze srebrną ramką ekranu - wymogi norm ergonomii). Podstawka monitora pozwala na regulację wysokości ekranu w zakresie 110mm, panel może być też odchylany w poziomie i pionie.

  Optymalna rozdzielczość monitora NEC MultiSync 1760VM wynosi 1280 x 1024 przy częstotliwości odświeżania 60Hz. Panel posiada plamkę wielkości 0,264mm. Obraz widoczny jest pod kątem 140/120 stopni w poziomie/pionie przy kontraście 10:1 i 160/155 stopni w poziomie/pionie przy kontraście 5:1. NEC MultiSync 1760VM spełnia wymagania wszystkich obecnie obowiązujących norm, m. in. CE, TUV GS, TUV Ergonomie i TCO99 oraz ISO 13406-2. Monitor NEC MultiSync 1760VM jest objęty 3-letnią gwarancją w systemie door-to-door. Jego cena wynosi - odpowiednio dla wersji w standardowej i czarnej obudowie - 2615 PLN i 2669 PLN (sugerowane ceny detaliczne netto).

  Epson Rio PhotoPC Player


  Autor: Pawel | źródło: dpreview | 12:57
  Komentarzy (0)
  Firma Seiko Epson Japan zaprezentowała urządzenie o nazwie Rio PhotoPC Player P-1000. Może pełnić ono rolę przeglądarki do zdjęć, jak i zewnętrznego dysku twardego. Urządzenie posiada 3.8 calowy wyświetlacz „Photo Fine" TFT LCD mogący wyświetlać obraz w rozdzielczości 640×480 oraz dysk twardy o pojemności 10GB (9GB dostępne). PhotoPC Player obsługuje ponadto karty Compact Flash Type II oraz po podłączeniu czytnika CF inne rodzaje kart. Poprzez port USB urządzenie można podłączyć bezpośrednio do drukarki lub napędu CD-R/RW. Rozmiary urządzenia to 91.5 na 23 na 142mm, a waga 350g. Rio PhotoPC Player ma kosztować ok. 590 dolarów. » czytaj dalej

  Nowe technologie budowy tranzystorów


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:14
  (12)Komentarzy (12)
  Jak poinformowało AMD, naukowcy tej firmy stali się pierwszymi w przemyśle półprzewodnikowym, którym udało się opracować nową technologię budowy tranzystorów. W wyniku badań, które w pełni zostaną zaprezentowane w czerwcu, naukowcy stworzyli tranzystor, który jest o 30 procent szybszy od stosowanych obecnie wykonanych w technologii PMOS (P-channel metal-oxide semiconductor). Nowe tranzystory AMD zostały wykonane w technologii Fully Depleted Silicon-on-Insulator. Badacze z AMD zademonstrowali także o 20-25 proc. wydajniejsze od obecnych tranzystory wykonane z napiętego krzemu. Oba rozwiązania zostaną zaprezentowane w czerwcu w Japonii podczas VLSI Symposium.

   
  Środa 2 kwietnia 2003

  Nowy CPUCool 7.2.1


  Autor: DYD | źródło: FF | 20:23
  (2)Komentarzy (2)
  Podien dziś opracował mocno odświeżone wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.2.1. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.2.1 poprawiono wykryte błędy i dodano nowe PLL. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd lub lokalnie od nas (1.71 MB).

  Radeony 9600 w kwietniu


  Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 17:41
  (3)Komentarzy (3)
  ATi zdecydował się na przesunięcie terminu rozpoczęcia dostaw układu Radeon 9600 (RV350) z czerwca na koniec kwietnia. Ma to związek z przygotowywaniem przez nVidię układu NV35, który ma się pojawić w maju. Chociaż to Radeon 9800 jest najbardziej wyróżniającym się układem ATi, to jednak produkty tańsze, jak RV350, mają największy udział w sprzedaż. Przyspieszenie sprzedaży ma więc na celu co najmniej utrzymanie udziałów w rynku. Konkurencyjny NV35 ma być poprawioną wersją układu NV30 wykorzystującą tańszą pamięć DDR. Początkowo plotki głosiły, że będzie to pierwszy układ wytwarzany przez IBM dla nVidii. Ostatnie informacje twierdzą jednak, że produkcję już rozpoczęła tajwańska firma TSMC. Może to oznaczać, że IBM zajmie się wytwarzaniem następców NV35.

  Microsoft Anvil dla Hammera


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 17:29
  (4)Komentarzy (4)
  Jak twierdzi Inquirer, system Microsoftu, przeznaczony dla platformy x86-64 nosi nazwę kodową Anvil. Szczegóły dotyczące nowego systemu mają przedstawić jego programiści 8 kwietnia. Microsoft uważa, że nowe OS pomoże w masowym upowszechnieniu systemów 64-bitowych. Anvil ma pracować na Opteronie i Athlonie 64. Według developerów, nie ma praktycznie żadnych różnic w pracy z nowym systemem. Jedyną rzucającą się w oczy cechą, to obsługa 16TB pamięci w trybie 64-bitowym. System ma także uruchamiać bez problemu aplikacje 32-bitowe i będzie kompatybilny z aktualnymi Windowsami.

  Plextor - megabajty do kieszeni


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:24
  Komentarzy (0)
  Plextor, znany producent napędów optycznych rozszerza swoją ofertę o miniaturowe zewnętrzne pamięci typu flash z interfejsem USB 2.0. Produkty z rodziny PlexFlash dostępne będą w trzech różnych pojemnościach 128MB (model PX-F128), 256MB (PX-F256), 512MB (PX-F512). Podręczne pamięci PlexFlash znajdą zastosowanie głównie przy przenoszeniu dużych plików np. prezentacji multimedialnych PowerPoint, materiału video, fotografii czy plików MP3. Podstawowe zalety pamięci PlexFlash:
  • kompatybilność z PC i Macintosh
  • interfejs USB 2.0 (zgodny z USB 1.1)
  • praca w trybie Plug-and-Play
  • odporność na wstrząsy
  • niewielka waga <30g
  • wysoki transfer danych przy odczycie: 5 MB/s
  • wysoki transfer danych przy zapisie: 4 MB/s
  • gwarancja 2 lata
  Pamięci PlexFlash nie wymagają zewnętrznego zasilacza, ani sterowników dla systemów Windows ME/2000/XP i Mac 9.x lub nowszego. Na polskim rynku seria PlexFlash pojawi się na początku maja br. w postaci zestawów Retail Kit. Przewidywane ceny: od 440 zł brutto za model PX-F128.

  Imation FlashGo! Memory Reader


  Autor: Alien5 | źródło: DL | 17:11
  Komentarzy (0)
  Firma Imation przygotowuje się do wypuszczenia nowego, przenośnego czytnika rożnego typu kart pamięci - FlashGO-J PLUS32. Urządzenie zostało zapakowane w ładną, stylową obudowę o niewielkich rozmiarach (102x25x140mm, 39g). Posiada 32MB zintegrowanej pamięci RAM. Z komputerem komunikuje się poprzez interfejs USB 1.1/2.0. Współpracuje z systemami operacyjnymi Windows 98/98SE/ME/2000/XP oraz MacOS 8.6 (tylko USB 1.1). Formaty obsługiwane przez nowy FlashGO!, to: Memory Stick, CompactFlash Type I/II, IBM Microdrive, Smart Media, Secure Digital oraz Multimedia Card. Na czytnik udzielana będzie roczna gwarancja.

  Hitachi-LG GSA-4040B Combo


  Autor: Alien5 | 17:10
  Komentarzy (0)
  Coraz więcej pojawia się na rynku napędów combo potrafiących również nagrywać na nośnikach DVD. Do sporej już grupy produktów, w czerwcu dołączy model GSA-4040B tworzony przez połączone siły Hitachi i LG. Ten combo drive o rozmiarach 146x184x41.3mm i wadze ok. 1kg, będzie w stanie nagrywać płyty: DVD-R z prędkością x4, DVD-RW - x2, DVD-RAM - x3, DVD+R - x4, CD-R - x24, CD-RW - x16 oraz odczytywać płyty z prędkościami: DVD±R/RW - x10, DVD-RAM - x3, DVD-ROM - x12 oraz CD-ROM - x32. GSA-4040B pracuje w standardzie ATAPI i posiada 2MB. Co ciekawe urządzenie wyposażone jest w dwa lasery oraz dwie głowice do odczytu danych. Napęd będzie można instalować również w pozycji pionowej.

  Ze świata gier (6 sztuk)


  Autor: Alien5 | 16:35
  (3)Komentarzy (3)
 • Blizzard Entertainment zaostrzył metody walki z Battle.netowymi hackerami i cheaterami. Od niedawna CD Key'e wszystkich graczy, którzy próbowali oszukać podczas gry w WarCraft III lub Diablo II zostały zablokowane. Przekonało się już o tym ponad 150,000 śmiałków, którym znudziły się konwencjonalne metody walki i spróbowali ułatwić sobie życie w internetowych potyczkach. Blizzard zapowiada, że będzie kontynuował swoją politykę do skutku.

 • Eidos Interactive pochwalił się najnowszymi wynikami sprzedaży swojego najmłodszego hitu Championship Manager 4. Gra bije rekordy popularności i w tej chwili wysunęła się na czoło w kategorii "najszybciej sprzedająca się gra na PC" wszechczasów na Wyspach Brytyjskich. W pierwszym tygodniu sprzedaży rozeszło się dokładnie 124,627 kopii gry, co daje ponad dwukrotnie wyższy wynik niż uzyskał poprzedni rekordzista Championship Manager: Season 01/02. "Le roi est mort, vive le roi!".

 • Coś dla fanów Star Wars, firma Raven Software potwierdziła informacje o trwających pracach nad trzecią częścią gry Jedi Knight. W nowej odsłonie rycerzy Jedi pojawią się takie elementy jak: możliwość wyboru miedzy jasną i ciemną stroną mocy, wciągająca, nieliniowa fabuła gry (ponad 30 godzinna kampania), możliwość stworzenia własnej postaci zupełnie od podstaw oraz modyfikacji miecza świetlnego. Jedi Knight III zostanie zrobiony na specjalnie zmodyfikowanym engine'ie Quake'a III. » czytaj dalej

 • nForce2 C1 Stepping


  Autor: Alien5 | 16:05
  (2)Komentarzy (2)
  W maju pojawi się pierwszy AthlonXP 3200+ na rdzeniu Barton obsługujący oficjalnie FSB 400Mhz. VIA i SiS są gotowe na nadejście nowego procesora i przygotowały już chipsety KT600 i SiS748. A co z nVidia? nForce2 oficjalnie nie obsługuje FSB 400Mhz, a o nForce'ach3 na razie nic nie słychać. Co się okazuje, nVidia znalazła na to receptę i po cichutku wypusciła nową wersję chipsetu nForce2 ze steppingiem A1(co faktycznie jest wersją C1), która ze 100% stabilnością radzi sobie z częstotliwościami FSB ponad 400Mhz. Pierwsze EPOXy 8RDA+ z nową wersją chipsetu są już dostępne na rynku. Podobno chodzą stabilnie nawet na FSB 460MHz.

  TVTool 7.0 Beta


  Autor: Alien5 | 15:59
  Komentarzy (0)
  W sieci pojawiła się nowa wersja programu do obsługi TV-Out na kartach nVidii - TVTool 7.0 Beta. Z nowych rzeczy pojawiły się m.in.:
  • support dla nView dla kart GF2MX, GF4 i GF4MX
  • nView status window
  • support dla wyświetlaczy ze złączem DVI dla kart z GF4 na pokładzie
  • support dla notebooków z GF2Go
  • okienko Zoom z 4-krotnym powiększeniem
  ...oraz kilka innych funkcji, o których można poczytać na oficjalnej stronie TV Tool'a. Najnowszą wersję programu można pobrać z tego miejsca.

  Prima Aprillis mało śmieszny dla VIA


  Autor: Jasiek | 15:11
  Komentarzy (0)
  Pierwszego kwietnia cała sieć aż roi się od różnego typu żartów. Niestety często sporo osób wykorzystuje to do parodiowania, czy po prostu wyśmiewania konkurencji, co w tym szczególnym dniu łatwo "przechodzi". Serwis Overclockers znalazł w sieci żarcik z serwisu VIA Technologies, który możemy obejrzeć sobie tutaj. No cóż, firma VIA nie ma raczej łatwego życia w sprzętowej branży. Z jednej strony "dobiera się" do niej Intel, który próbuje pozbyć się konkurencyjnej platformy Socket478 w sądach. Z drugiej strony Nvidia próbuje wygryźć tą firmę z rynku płyt SocketA swoim chipsetem Nforce2. Tylko czy raczej mało wyrafinowane "objechanie" konkurencji jest rzeczywiście dobrym pomysłem na dowcip?

  Miniaturowy Shuttle na Nforce2


  Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 14:05
  Komentarzy (0)
  Firma Shuttle zapowiedziała dzisiaj wypuszczenie na rynek płyty głównej MN31N. Będzie to konstrukcja zbudowana zgodnie ze standardem µATX i uzbrojona w chipset Nforce2. Większość dostaw trafi na rynek OEM.

  Na małej powierzchni laminatu zmieścił się pełen zestaw komponentów. MN31N ma 3 gniazda PCI, AGP 3.0, dźwięk 5.1, 3 sloty na pamięci DDR (obsługa DualDDR), zintegrowaną sieciówkę 10/100 Mbps oraz Firewire. Podobnie jak w ostatnich konstrukcjach tej firmy opartych o KT400, standardowe zasilanie ATX będzie wspierane przez dodatkowe złącze, jak w płytach Socket478.

  Dyskryminacja posiadaczy kart ATi?


  Autor: Jasiek | 13:55
  (22)Komentarzy (22)
  Nowy, bardzo obiecujący shooter 3D S.T.A.L.K.E.R ma wesprzeć akcję promocyjną giganta z Santa Clara "NVIDIA The Way It's Meant To Be Played". Ekipa pracująca nad grą bierze sobie to mocno do serca. Grafika powstaje w całości na sprzęcie Nvidii (NV35), który developerzy bardzo sobie chwalą. Bliska współpraca z Nvidią ma spowodować, że finalny produkt rzeczywiście będzie faworyzował karty tego producenta. W wywiadze dla 3DGpu Oles V. Shishkovtsov zadeklarował, że S.T.A.L.K.E.R będzie chodził płynnie zarówno na topowych kartach ATi jak i Nvidii, jednak część efektów będzie zarezerwowana wyłącznie dla jednej firmy. Ponadto kod ma być zoptymalizowany dla kart NV, które będą osiągać w benchmarkach nieco wyższe wyniki.

  EPSON Stylus Photo 830U


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:30
  Komentarzy (0)
  EPSON Stylus Photo 830U, bezpośredni następca modelu EPSON Stylus Photo 830, jest przeznaczony dla użytkowników prywatnych, pasjonujących się fotografią, którzy przywiązują dużą wagę do jakości wydruków i łatwej obsługi. Drukarka posiada dodatkowe złącze USB na przedniej ściance. Umożliwia ono podłączenie aparatów posiadających funkcję Direct Print, na przykład nowych modeli tanich aparatów EPSON PhotoPC L-200 i EPSON PhotoPC L-300. Dzięki technologii PRINT Image Matching II (P.I.M.) możliwy jest druk bez marginesów. Dzięki dwóm złączom USB drukarka EPSON Stylus Photo 830U może współpracować zarówno z komputerami pod kontrolą Windows, jak i z komputerami MacIntosh.

  Drukarka EPSON Stylus Photo 830U jest standardowo wyposażona w sześć kolorów atramentu. Jaśniejsze odcienie kolorów cyjan i magenta dają bardziej precyzyjne i jednorodne przejścia barw oraz zmniejszają jednocześnie ziarnistość obrazu. Szybkość wydruku wynosi 14 stron na minutę w trybie czarno-białym i 13,7 stron na minutę w trybie wydruku barwnego. Cena drukarki to około 129 EURO (netto).

  Browser Mozilla 1.4a


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 13:20
  Komentarzy (0)
  Od wczoraj dostępna jest już nowa wersja open-source'owej przeglądarki WWW, znanej pod nazwą Mozilla. Wersja 1.4a zawiera ponad 1000 usuniętych bug'ów i kilka ciekawych udogodnień. Jednym z nich jest możliwość wpasowania się obrazków w okno przeglądarki. Kolejne nowości to prawie całkowite sklasyfikowanie listów typu "junk-mail" i automatycznie umieszczanie ich w katalogu ze spamem. Użytkownicy mogą dynamicznie zmieniać profile. Więcej informacji o nowościach wersji 1.4a tutaj. W Mozilli można ustawić sobie kilka stron startowych, które otworzą się po uruchomieniu programu. Browser posiada także funkcję ściągania kolejnych stron 'w tle', kiedy akurat nic nie pobieramy. Więcej o Mozilli, a także wersje instalacyjne dla poszczególnych systemów można znaleźć na tej stronie www.mozilla.org/releases.

  Nowe dyski przenośne Fujitsu


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 11:31
  (1)Komentarzy (1)
  W połowie kwietnia w firmie Alstor pojawią się najnowsze przenośne dyski 2,5" Fujitsu HandyDrive. Dyski Fujitsu HandyDrive to niewielkie urządzenia, pozwalające na bezproblemowe przenoszenie dużych ilości danych. Urządzenia dostarczane są w dwóch podstawowych wersjach: Data Edition z interfejsem USB 2.0 (kompatybilnym z USB 1.1) i Video Edition z interfejsem Fire Wire (IEEE 1394). Każdy rodzaj występuje w trzech pojemnościach: 30GB, 40GB i 60GB (prędkość obrotowa: 4200 RPM, średni czas dostępu: 12 ms). Ich zaletą są niewielkie rozmiary, zaledwie 11,5 x 10 x 205 mm.

  Dyski zasilane są bezpośrednio z interfejsu komputera (USB lub Fire Wire), co znacząco ułatwia ich przenoszenie i zmniejsza całkowitą wagę do 200 g (nie jest potrzebny zasilacz ani baterie). Ponadto, dzięki wykorzystaniu przez Fujitsu technologii SilentHDD, dyski są bardzo ciche, co bardzo wpływa na komfort pracy. Napędy Fujitsu Handy Drive współpracują z aplikacjami większości komputerów PC, Notebook, Mac z systemami 98SE/ME/2000/XP lub Mac OS 9,0 i nowszymi. Cena brutto dla odbiorcy końcowego: 30GB Data Edition: 1221 PLN; 40GB Data Edition: 1384 PLN; 60GB Data Edition: 1836 PLN; 30GB Video Edition: 1448 PLN; 40GB Video Edition: 1617 PLN; 60GB Video Edition: 2063 PLN.

  Monitory Flatron ez w Polsce


  Autor: DYD | źródło: LG | 11:07
  (3)Komentarzy (3)
  Na razie jeden. LG Electronics Polska wprowadziła do oferty nowy model monitora T710BH z funkcją podwyższonej jasności obrazu Brightview. T710BH jest pierwszym monitorem z nowej rodziny Flatron ez. 17-calowy T710BH pracuje z rozdzielczością 1280 x 1024 przy częstotliwości 66Hz. Jego ekran pokryty jest antyodblaskową i antyrefleksyjną powłoką AGARAS. Rozmiar plamki wynosi 0,25 x 0,20mm. T710BH wyposażony jest w nową funkcję Brightview, która umożliwia zwiększenie jasności obrazu maksymalnie do 350cd/m2 i oferuje trzy tryby pozwalające w łatwy sposób dostosować jej optymalną wartość. Funkcja ta może być przydatna przy oglądaniu materiału Video lub programu TV na ekranie monitora - wyostrza i niweluje niedoskonałości obrazu. T710BH jest pierwszym monitorem z nowej rodziny FLATRON ez, Kolejnych, 17 i 19- calowych Flatronów ez możemy spodziewać się już wkrótce. Sugerowana cena detaliczna brutto T710BH to 719 PLN. Monitory LG objęte są 3 letnią gwarancją realizowaną przez sieć ponad 60 placówek serwisowych na terenie kraju.

  Windows Server 2003 skierowany do produkcji


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:01
  (3)Komentarzy (3)
  W poniedziałek zamieściliśmy już krótkie doniesienie o planowanej na 24 kwietnia premierze nowego systemu operacyjnego firmy Microsoft. Tym razem zamieszczamy rozszerzoną informację w tej sprawie. Windows Server 2003, który właśnie wszedł w etap produkcji, zapewnia zintegrowaną platformę serwerową, umożliwiającą zwiększenie wydajności infrastruktury informatycznej nawet o 30% (jak informuje Microsoft). Produkt ten przeszedł rygorystyczny program testów, w tym szczegółową kontrolę kodu źródłowego. Microsoft przygotowuje ponad 70 000 partnerów branżowych do sprzedaży, wdrażania i obsługi Windows Servera 2003 po jego premierze, która nastąpi 24 kwietnia 2003 r. Do programu testowania wersji "beta" zgłosiło się ponad 550 000 klientów na całym świecie, czyli więcej, niż w przypadku jakiegokolwiek innego oprogramowania serwerowego w historii firmy.

  W Windows Serverze 2003 wprowadzono ulepszenia wpływające na fundamentalne cechy platformy, takie jak skalowalność, niezawodność, bezpieczeństwo i łatwość zarządzania. Największe korzyści odczują użytkownicy systemu Windows NT Server 4.0 przechodzący na Windows Server 2003, gdyż jest to system 100 razy bardziej skalowalny i zapewniający dziesięć razy mniejszy koszt jednej transakcji w porównaniu z Windows NT 4.0. Co więcej, nowy system zapewnia o 40% większą stabilność, co wynika po części z udoskonaleń w postaci bardziej niezawodnego modelu sterowników i funkcji odtwarzania po awarii, które zaprojektowano z myślą o maksymalizacji czasu bezawaryjnej pracy systemu. » czytaj dalej

  SysInfoMyWork 1.1


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:54
  Komentarzy (0)
  SysInfoMyWork jest programem narzędziowym monitorującym stan pamięci systemu oraz obciążenie procesora. W wygodny sposób pokazuje ilość wolnej lub zajętej pamięci systemowej i obciążenie procesora komputera za pomocą animowanej ikony umieszczonej w obszarze stanu paska zadań. SysInfoMyWork wyposażony jest w instalator. Po ściągnięciu pliku programu, należy go uruchomić i postępować wg wskazówek instalatora. Autor aplikacja właśnie nas poinformował o wyposzczeniu nowej wersji (1.1) dostępnej ze strony domowej (100 KB). SysInfoMyWork należy do kategorii freeware. SysInfoMyWork działa na systemach NT w wersji równej lub większej niż 5.0, a więc Windows 2000 i XP.

   
  Wtorek 1 kwietnia 2003

  Intel zwiększa szybkość procesorów Celeron


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 15:20
  (7)Komentarzy (7)
  Teraz już w pełni oficjalne doniesienie w tej sprawie (czytaj wczorajszy news). Firma Intel Corporation wczoraj wprowadziła do sprzedaży procesory Intel Celeron pracujące z szybkościami 2,40 i 2,30 GHz. Procesory Celeron udostępniają technologię, jakość i niezawodność firmy Intel użytkownikom biurkowych komputerów PC klasy ekonomicznej. Procesor Intel Celeron 2,40 GHz wykonany w technologii Intela o wymiarze charakterystycznym 0,13 mikrometra wykorzystuje 478-stykową obudowę i pracuje z magistralą systemową o szybkości 400 MHz. Ceny procesorów Intel Celeron przy zakupie w partiach po 1000 sztuk wynoszą 127 USD za wersję 2,40 GHz i 117 USD za wersję 2,30 GHz.

  iiyama dla wymagających i zasobnych


  Autor: DYD | źródło: 4d | 15:16
  (8)Komentarzy (8)
  Jako jeden z pierwszych producentów na świecie, firma iiyama oferuje panel LCD (przekątna 22,2") o rozdzielczości fizycznej wynoszącej 3840 x 2400 pikseli. Odległość pomiędzy pikselami wynosi zaledwie 0,123 mm. Kontrast wynosi 400 do 1, maksymalna jasność 235 cd/m2. Model AQU5611DT nadaje się do zastosowań wraz ze skomplikowaną aparaturą medyczną, do wyświetlania i analizy szczegółowych zdjęć satelitarnych lub geodezyjnych, w środowisku DTP, przy aplikacjach typu CAD/CAM, jak również przy kontroli jakości np. w procesie produkcji chipów komputerowych. Powierzchnia robocza wynosząca 478 x 299 mm i przekątna ekranu 56,3 cm umożliwiają wyświetlanie równocześnie obok siebie nawet 2 pełnowymiarowych obrazów.

  Zastosowany panel IPS firmy IBM zapewnia kąty widzialności do 170 stopni w pionie i poziomie, co jest ważne, gdy przed ekranem monitora siedzi równocześnie kilka osób. Aby w pełni wykorzystać wyjątkową rozdzielczość modelu AQU5611DT potrzebna jest specjalna karta graficzna, ale odpowiednie rozwiązania są już dostępne na rynku. Panel wprawdzie nie ma wejścia video, ale istnieje opcja dokupienia adaptera. Monitor iiyama AQU5611DT kosztuje 32920 PLN (sugerowana cena detaliczna netto). Specyfikacja znajduje się na stronie iiyama.de

  Nero CD Speed 1.02e


  Autor: DYD | źródło: MG | 15:03
  Komentarzy (0)
  Chcesz sprawdzić wydajność swojego napędu CD, DVD czy nagrywarki w odczycie płyt CD lub DVD? Aby tego dokonać wykorzystaj program Nero CD Speed opracowany przez CDSpeed2000.com, którego właśnie ukazała się wersja 1.02e. Program sprawdza m.in. czasy dostępu do plików na płycie, a także procentową wielkość obciążenia procesora przy odczycie. Nero CD Speed pracujący pod systemami Windows 9x/ME/NT/2000/XP można pobrać ze strony autora (256 KB). Na razie nie znane są zmiany i nowości w wersji 1.02e, ale na pewno nie są one wielce znaczące.

  PowerStrip Beta 3.31 Build 379


  Autor: DYD | źródło: MG | 14:41
  Komentarzy (0)
  Dostępna jest nowa Beta (31/03) wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com (670 KB).

  Nowy napęd firmy Lite-On


  Autor: Pawel | źródło: digitimes | 14:11
  Komentarzy (0)
  Tajwański producent pamięci optycznych - Lite-On IT pod koniec kwietnia wprowadzi do sprzedaży nowy napęd combo CD-RW/DVD-ROM. Napęd zapisuje płyty CD-R z prędkością 48x, a CD-RW 24x. Odczyt płyt CD odbywa się z prędkością 48x, zaś DVD 16x. Wielu producentów przewiduje, że napędy CD-RW/DVD-ROM zostaną wkrótce zastąpione przez DVD+RW, gdyż oferują one lepszą jakość i większą pojemność. Lite-On IT wciąż jednak stawia na tanie napędy combo uzasadniając, że DVD+RW są od nich dużo droższe. Ceny CD-RW w detalu wynoszą 35-40 dolarów, zaś DVD+RW 160-170 dolarów. Nowy napęd Lite-On-a ma kosztować około 55-60 dolarów.

  Ścisła współpraca AMD i Fujitsu


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 13:40
  Komentarzy (0)
  AMD i Fujitsu ogłosiły wczoraj nawiązanie współpracy w zakresie produkcji pamięci Flash. Jej wynikiem ma być nowa firma - FASL LLC. Będzie się ona składać z oddziałów AMD i Fujitsu zajmujących się produkcją pamięci flash. W jej skład wejdzie również istniejące już wspólne przedsięwzięcie obu firm pod nazwą Fujitsu AMD Semiconductor Limited. Główna siedziba firmy ma się mieścić w Sunnyvale w Kalifornii. W nowej spółce AMD będzie posiadać 60, zaś Fujitsu 40 proc. udziałów. Połączenie podejścia do klienta, wiedzy technologicznej oraz zintegrowanie produkcji i usprawnienie modelu biznesowego mają sprawić, że nowa firma będzie wyróżniającym się ogólnoświatowym producentem pamięci. Rozpocznie ona działalność w trzecim kwartale tego roku.

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 12:58
  (5)Komentarzy (5)
 • Infogrames udostępniło nowy, trzy minutowy trailer gry Enter the Matrix. Dostępne są jego dwie wersje: 11MB w niskiej rozdzielczość oraz 53MB w wysokiej rozdzielczości. Jeżeli jeszcze tego nie widziałeś to ściągnij trailer natychmiast. Gra po prostu "Kicks ass!". Więcej szczegółów na temat Enter the Matrix na oficjalnej stronie gry.

 • Namco Software ogłosiło, że zamierza wypuścić swój flagowy produkt - Tekken 4 w wersji na PC! Czyżby powracały dobre czasy dla mordobić na "blaszaki"? Tylko te wymagania sprzętowe... gra podobno będzie wymagała minimum procesora 2GHz, 512MB RAM oraz karty graficznej na poziomie Radeona 8500/GF4 Ti 4200.

 • Pewnie wielu polskich graczy ucieszy fakt, że konsoli Nintendo GameCube wiedzie się coraz gorzej w Europie i większość sklepów i hurtowni pozbywa się tego produktu ze swoich polek. Tym razem siec sklepów Media Markt rozpoczęła wyprzedaż konsol. W Polsce GameCuba z jedna gra i zestawem gadgetów można nabyć w cenie 300PLN.

 • Paradox Entertainment opublikowało nowy patch v1.07 do anglojęzycznej wersji znakomitej strategii Europa Universalis 2. Łatka poprawia stabilność gry, sztuczna inteligencje komputera, tryb multi-player oraz naprawia wiele wykrytych bugów. Download Europa Universalis 2 NA Patch v1.07 (16.2 MB).

 • Intel Chipset Identification Utility 2.81


  Autor: DYD | źródło: Guru3D | 12:07
  Komentarzy (0)
  Ukazała się nowa wersja (2.81) małej aplikacji o długiej nazwie Intel Chipset Identification Utility, służącej do identyfikacji układów produkcji Intela. Program rozpoznaje wersję chipsetu, kontoler pamięci, I/O kontroler oraz o ile jest dostępny zintegrowany układ graficzny - dotyczy komponentów tylko firmy Intel. Szczegóły programy znajdują się pod tym adresem, zaś sam program można pobrać z tego serwera (120 KB).

  Nagród w konkursie może nie być!?


  Autor: DYD | 11:28
  (28)Komentarzy (28)
  Z przykrością informujemy, że wszystkie nagrody w konkursie urodzinowym w bardzo tajemniczych okolicznościach wyparowały! Redakcja została postawiona na nogi – razem staramy się dociec kto w sprawie maczał palce. Jeśli sytuacja się prędko nie wyjaśni - nasza komisja śledcza właśnie rozpoczęła pracę - to głównymi nagrodami będzie garść wypisanych długopisów, pokruszony Duron i para niekompletnych skarpetek z logiem TPC. Jeśli ktoś ma jakieś wieści w sprawie, może coś widział, będziemy wdzięczni za wszelkie informacje. Na pocieszenie dodam, że jeden ze sponsorów już zareagował widząc nasz los i dostarczył kolejne 5 nagród w postaci kamerek internetowych Labtec WebCam.

  Zalman ZM-MFC1 - zarządca wiatraków


  Autor: SebaSTS | 10:45
  (17)Komentarzy (17)
  W moim poprzednim artykule zająłem się wyciszaniem grafiki, drugim po procesorze źródle hałasu. Dziś postaram się ujarzmić inne źródło hałasu tj. wiatraki, które zapewniają prawidłową cyrkulację w obudowie peceta. Takie jest ich zadanie, a jak to wygląda w praniu? Trudno mi na dzień dzisiejszy na nie odpowiedzieć, więc przejdę to sedna sprawy. Moim kolejnym bohaterem "Wojny o Ciszę" będzie Multi Fan Speed Controller - ZALMAN ZM-MFC1, udostępniony przez polskiego dystrybutora, firmę discoTECH. Jest to panel kontrolny rozmiaru zatoki 5,25", pozwalający na płynną regulację czterech wiatraków oraz dwóch dowolnych "urządzeń" w zakresie +5V i +12V » czytaj dalej

  Asustek kupuje fabrykę ECS


  Autor: Bryndek | źródło: DigiTimes | 10:40
  (6)Komentarzy (6)
  Firma Asustek poinformowała o podjęciu decyzji zakupu od innego producenta podzespołów komputerowych - firmy ECS fabryki notebooków. Decyzja ta spowodowana była dużym popytem na urządzenia firmy. Dlatego też, aby odciążyć swoje fabryki firma postanowiła kupić jeszcze jedną. Znajdująca się w Chungli (na Tajwanie) fabryka ECS wyceniona została na 19,5 mln USD, jednak nie jest to ostateczna suma, jaką musi zapłacić ASUS dla ECS - do tej sumy firma musi "dorzucić" 8,5 mln USD za wyposażenie fabryki.

  Co ciekawe, uruchomiona przez ECS w 2001 roku fabryka przeznaczona została do produkcji komputerów klasy Macintosh, zarówno stacjonarnych jak i przenośnych. Po odsprzedaży fabryki nie wiadomo będzie, czy Apple będzie dalej współpracować z nowym właścicielem czy będzie musiał się spakować. Oficjalna data sprzedaży zapowiedziana została na 30 czerwca 2003r.

  ASUS GeForce FX 5800 w sprzedaży


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 10:31
  (1)Komentarzy (1)
  Firma ASUS rozpoczęła sprzedaż karty graficznej V9900 opartej na układzie NVIDIA GeForce FX 5800. Jak zawsze, produkt ten najwcześniej pojawi się w Japonii. Karta dysponuje takim samym systemem chłodzenia Flow FX , jak wersja V9900 ULTRA, pomimo faktu, że wersja „bez ULTRA” jest taktowana częstotliwościami 400/800MHz (rdzeń/pamięć), a ULTRA 500/1000MHz. Karta V9900 jest wyposażona w wyjścia D-Sub, DVI-I oraz TV-Out. W japońskich sklepach karta kosztuje ok. 380 dolarów, natomiast w USA gdzie pojawi się już w tym tygodniu ma kosztować ok. 330 dolarów.

  Nowości od I-O Data


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 09:42
  Komentarzy (0)
  Firma I-O Data zaprezentowała nowe czytniki kart pamięci - CompactFlash (US2-CFRW) oraz Smart Media (US2-SMRW). Komunikują się one z komputerem za pomocą portu USB 2.0/1.1. Rozmiary czytników to 56.0 na 66.5 na 15.5mm, a waga 25 (model USB2-CFRW) i 29 g (USB2-SMRW).

  Ponadto firma zaprezentowała karty pamięci Compact Flash o pojemnościach 32, 64 oraz 128 MB. Są one przeznaczone do pracy w warunkach przemysłowych – mogą działać w temperaturach od –40°C do +85°C. Karty wymagają napięcia 3.3V±5% lub 5V±10% i zużywają 75mA (3.3V) i 100mA (5V) energii. Ich rozmiary to 36.4 na 42.8 na 3.3mm (Type I), a waga około 9 g.

  Ostatnią z nowości od I-O Data jest karta Secure Digital o pojemności 256MB i przepustowości 2MB/s. Rozmiary tej karty oznaczonej symbolem PCSD-T256M to 24.0 na 32.0 na 2.1mm, a waga około 2 g. » czytaj dalej

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL