Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Sobota 10 maja 2003  
    

Wielki Konkurs Głośnikowy LOGITECH


Autor: DYD | 22:30
(29)Komentarzy (29)
Nadeszła wiosna, zakwitły kasztany (gdzieniegdzie), a więc najwyższy czas na kolejny konkurs TPC! [...] Zestaw Z-680 został wyposażony w sprzętowe dekodery Dolby Digital i DTS (Digital Theater System z angielskiego 'system cyfrowego kina') oraz w własny przetwornik dźwięku przestrzennego w standardzie Dolby ProLogic II. Dzięki licznym wyjściom cyfrowym (typu coaxial oraz optical) posiadacze urządzeń wyposażonych w wyjście cyfrowe (np. odtwarzacze DVD lub CD) mają możliwość podłączenia urządzenia bezpośrednio do zestawu Z-680. Daje to możliwość stworzenia kina domowego, bez wykorzystania komputera. Dodatkowo, system dźwiękowy Z-680 możemy podłączyć do takich konsol jak Xbox i PlayStation2 [...]

Powyższy opis to tylko fragment naszej recenzji potężnego zestawu głośnikowego firmy Logitech, który będzie można, między innymi, wygrać w naszym Wiosennym Konkursie! Wszyscy Czytelnicy witryny TwojePC, którym uda się poprawnie odpowiedzieć na kilka pytań wezmą udział w losowaniu następujących nagród:
 • Zestaw głośnikowy Logitech Z-680
 • Zestaw głośnikowy Logitech Z-640
 • Zestaw głośnikowy Logitech Z-540
 • Zestaw głośnikowy Logitech Z-340
Nagrody mówią same a siebie - jest więc o co walczyć! Zapraszamy do konkursu i życzymy powodzenia!!!

Bezgłośny Radeon 9800 Pro od Sapphire


Autor: DYD | źródło: iXBT | 21:30
(14)Komentarzy (14)
Jeszcze kiedy zalegał śnieg, w grudniu 2002 roku pisaliśmy o karcie ze stajni Sapphire wyposażonej w pasywne chłodzenie, przypominające Zalmana ZM-80A, którego mieliście okazje poznać m.in. z naszej recenzji tego urządzenia. Wówczas był to model oparty o układ Radeon 9700 PRO. Dziś wpadły nam w łapki zdjęcie pudełka i informacje o następcy tej karty, która Sapphire będzie miał w swojej ofercie. Atlantis Radeon 9800 Pro Ultimate Edition to karta wyposażona w najszybszy obecnie układ ATi, zawierająca 256MB lub 128MB 256-bitowej pamięci DDR. Chłodzenie składa się z dwóch radiatorów, bez dodatkowych wiatraków, połączonych rurką Heat-Pipe. Niestety zdjęć karty wyposażonej w ten własny, pasywny system chłodzenia na razie nie ma. Dostępne są jedynie fotografie modelu "oczko" niższego - Atlantis Radeon 9600 Pro Ultimate Edition. Zobaczymy... » czytaj dalej

Produkty Steinberg w Polsce...


Autor: DYD | 21:03
Komentarzy (0)
Pod koniec ubiegłego roku Pinnacle przejął firmę Steinberg, znaną przede wszystkim z produkcji oprogramowania do obróbki dźwięku: Clean, Clean Plus, Cubasis, myMP3 czy Remix. Tym samym oferta Alstor rozszerzona została o ten zupełnie nowy rodzaj produktów. Produkty Steinberg znajdą zastosowanie w czterech różnych dziedzinach audio:

- Do "odświeżania" nagrań z płyt winylowych czy kaset wykorzystać można Clean 4.0 lub Clean Plus 4.0. Ponieważ efekty działają w czasie rzeczywistym ich działanie jest słyszalne natychmiast. Dzięki temu oprogramowaniu możliwe jest również wypalanie "odrestaurowanych" ścieżek na płytach CD.

- Programy myMP3 4.0 i myMP3PRO 4.0 służą do szeroko rozumianej obsługi plików dźwiękowych. Za ich pomocą możliwe jest dowolne organizowanie plików, ich odsłuchiwanie, konwertowanie jak również wypalanie na płytach. Jest to kompletne rozwiązanie obsługujące wszystkie formaty plików muzycznych. » czytaj dalej

Valve pod rękę z ATi


Autor: Jasiek | źródło: ATi | 19:52
(5)Komentarzy (5)
Całkiem niedawno sieć obiegła plotka o tym, że Half-life 2 będzie przeznaczony wyłącznie dla kart graficznych Nvidii. Być może okazała się ona motywacją, dla kanadyjskiej konkurencji, która zainteresowała się tą grą. Ostatnio zapowiedzi H-L 2 pojawiają się jak grzyby po deszczu, twórcy udzielają obszernych wywiadów (40-minutowy filmik leży na GameSpot), a w budowaniu przedpremierowego napięcia graczy pomoże nie kto inny jak ATi. Marketingowcy już zachwalają nadchodzące dzieło Valve, a w dzisiejszej informacji prasowej firmy czytamy, że prezentacja Half-Life 2 na targach E3 odbędzie się właśnie na stoisku ATi. Gra pomoże w promocji nowej wersji Radeona 9800 Pro, wyposażonej w 256MB pamięci lokalnej.

Nowy CPUCool 7.2.3


Autor: DYD | źródło: MG | 18:59
Komentarzy (0)
Podien dziś zamieścił odświeżone wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.2.3. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.2.3 dołożonp pliki PLL i poprawiono wykryte błędy. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (1.63 MB).

Karty GigaCube tylko dla OEM oraz SI


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 12:06
(3)Komentarzy (3)
Firma GigaCube oddział Info-Tek Corporation stała się znana na początku marca za sprawą powiązań z Gigabyte Technology. Teraz firma ta zdecydowała się na sprzedaż kart graficznych bez nazwy marki na pudełkach. Produkty te mają być przeznaczone jedynie dla klientów OEM oraz SI. Prawdopodobnie sprzedaż kart w białych pudełkach jest ruchem mającym spowodować odróżnienie firmy od Gigabyte Technology. Ponadto GigaCube sprzedaje głównie dla klientów OEM oraz System Integrators, a oni są zainteresowani atrakcyjną ceną, a nie marką i stylowym opakowaniem. Już pod koniec maja GigaCube ma rozpocząć dostawy kart RADEON 9800, RADEON 9600 oraz RADEON 9200.

VIA pod rękę z Gigabyte


Autor: Bryndek | 11:41
(2)Komentarzy (2)
Jak donosi serwis X-bit Labs w przeciągu 6 miesięcy na rynku powinny pojawić się nowe płyty główne Gigabyte'a posiadające na swoim pokładzie chipsety firmy VIA Technologies, przeznaczone dla procesorów Intel Pentium 4. Pierwsze modele wyposażone zostaną w chipset VIA P4X400, następne płyty mają posiadać już jeden z najnowszych chipsetów firmy VIA - PT800. W tym roku planowane jest także wydanie płyt z chipsetami PT880. Z informacji podanych przez X-bit współpraca obydwu firmy nie jest krótkoterminowa, już na początku 2004 roku w ofercie Gigabyte mają pojawić się także płyty z chipsetem PT890. Ciekawe, co na to Intel...

System identyfikacji NEC-a


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 11:11
(1)Komentarzy (1)
Firma NEC Infrontia oddział NEC-a zaprezentowała nowy czytnik do identyfikacji podłączany do komputera za pomocą złącza USB. System jest połączeniem skanera linii papilarnych oraz specjalnej karty magnetycznej. Do urządzenia dołączony jest także specjalny pakiet oprogramowania stworzony również przez NEC-a. Rozmiary czytnika to 100 na 124 na 104.5 mm, a waga 350 gram. Jak zapewnia producent urządzenie trafi do sprzedaży w lipcu.

 
Piątek 9 maja 2003

Gigabyte zaprezentuje płyty na Nforce2


Autor: Jasiek | źródło: OCWorkbench Forum | 18:10
(3)Komentarzy (3)
Gigabyte rozszerzy swoją ofertę płyt głównych z podstawką SocketA o model oparty o chipset Nforce 2. Konstrukcje z układami Nvidii nie będą raczej tworzyły wewnętrznej konkurencji dla KT400(A) i znajdą się w typowo high-endowej propozycji - GA-7NNXP. Pamięci będziemy mogli obsadzić na tej płycie korzystając z 4 slotów pamięci DIMM (2x DualChannel). Znajdziemy na niej także 6 portów USB 2.0, 5 PCI, AGP 8x, 6-kanałowy dźwięk AC'97 (ALC 655) oraz FireWire. Resztę bogatego wyposażenia dopełni kontroler RAID IDE oraz S-ATA (Siliconimage 3112A). Tradycyjnie już dla Gigabyte, na płycie znajdują się dwie kości z BIOS'em oraz 2 porty LAN, a część zasilania została przeniesiona na oddzielny moduł (DPS). Na rynku pojawi się również model GA-7FNXP Ultra uzbrojony w mostek północny Nforce2 IGP ze zintegrowanym układem graficznym.

Radeon 9600 PRO włącza się do gry


Autor: Jasiek | źródło: ATi/Digit-life | 18:01
(1)Komentarzy (1)
Oficjalna premiera Radeona 9600 (Pro) odbyła się już dwa miesiące temu. Od jakiegoś czasu możemy też znaleźć w sieci recenzje tych kart. Dotychczas nie trafiły one jednak w masowych ilościach na rynek.

Dziś firma ATi oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie dostaw wersji Pro. Zgodnie z przewidywaniami karta została wyceniona na $199. TSMC dopracowało już proces technologiczny produkcji chipów graficznych w wymiarze 0,13 mikrona, co jest wśród układów ATi nowością.

nForce2 C1 jako nForce2 Ultra 400


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 17:19
(2)Komentarzy (2)
Podczas gdy wszyscy czekają na wprowadzenie przez Nvidię chipsetu obsługującego 400-megahercową magistralę danych, niemiecki serwis Planet3DNow.de twierdzi, że dostępne na rynku płyty oparte na nForce2 revision C1 po zastosowaniu beta sterowników stają się wersjami nForce2 Ultra 400. Eksperyment ten przeprowadzono na płycie ASUS A7N8X Deluxe 2.00.Po dokładnym zapoznaniu się z plikiem .inf można stwierdzić, że NVIDIA nForce2 C1 może być wykryta przez sterowniki zarówno jako NVIDIA nForce2 400 z jednokanałową obsługą pamięci, jak również NVIDIA nForce2 Ultra 400 – z obsługą dwukanałową. Tak więc jeśli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem płyty z chipsetem nForce2 C1, już niedługo dzięki oprogramowaniu będzie mógł stać się posiadaczem płyty nForce2 Ultra 400.

Specyfikacje NV35 ...


Autor: Bryndek | 17:15
(4)Komentarzy (4)
Dziś rano pisaliśmy o fotkach kart GeForce FX 5900, a kilka godzin później, serwis X-bit Labs opublikował ich szczegółowe, choć nie potwierdzone jeszcze specyfikacje (już usunięte). I tak, karty wyposażone zostaną w 256-bitowe szyny pamięci DDR lub DDRII (najprawdopodobniej zależne to będzie od modelu), taktowanie karty to: 450 MHz - rdzeń i 850 MHz pamięć, przepustowość pamięci wynosić będzie 27.2 GB/s. Wszystkie modele GeForce FX 5900 wyposażone zostaną w znaną już wcześniej technologię CineFX (tym razem wersja 2.0) oraz Intellisample HTC pozwalającą znacznie wydajniej zarządzać zasobami karty (znacznie wcześniej uruchamiana będzie kompresja). Z informacji jakie zawarte były na wcześniej wspomnianym przeze mnie serwisie wynika, iż na rynku dostępnych będzie trzy modele kart FX 5900 wyposażonych w chipset NV35, będą to: GeForce FX 5900 Ultra, GeForce FX 5900 oraz GeForce FX 5900 Value. Jak zwykle wersja Ultra będzie najbardziej "wypasiona" - karta posiadać będzie wyższe taktowanie 256 MB pamięci DDR oraz wyjścia DVI i VIVO. Dla mniej wymagających będzie karta Value (mniejsze taktowanie, mniej wyjść i zwykle pamięci DDR). Ceny kart zapowiadają się następująco: 499$ (Ultra), 399$ (zwykła) oraz 299$ (Value).

Oryginalne PenDrive'y


Autor: DYD | 16:11
(3)Komentarzy (3)
W połowie maja w firmie ALSTOR pojawi się szeroka gama przenośnych napędów USB Flash firmy PenDrive. W odróżnieniu od innych obecnych na polskim rynku urządzeń określanych mianem "PenDrive" oferowane przez Alstor pamięci będą oryginalnymi produktami tego producenta. W stałej ofercie dostępne będą dyski PenDrive z interfejsem USB 1.1 i USB 2.0 o pojemnościach od 64MB do 256MB. Na zamówienie sprowadzane będą pamięci PenDrive o pojemności sięgającej aż 2GB! Urządzenia oferowane będą w czterech wersjach:
 • PenDrive USB 2.0, odczyt danych z prędkością - 7 MB/s oraz zapis danych - 2,5MB/s,
 • PenDrive USB 1.1 Secure z dostępem do danych za pomocą hasła,
 • PenDrive USB 1.1 z czytnikami kart SD i MMC,
 • PenDrive USB 1.1 z odtwarzaczem mp3.
Na uwagę zasługują zwłaszcza przenośne dyski USB z odtwarzaczem mp3, zasilane jedną baterią 1,5 V umożliwiającą 6-cio godzinne odtwarzanie muzyki z plików mp3. Ceny brutto dla klientów końcowych wybranych modeli PenDrive: » czytaj dalej

Intel Xeon, Xeon MP, Madison - ceny w dół?


Autor: Bryndek | 16:10
Komentarzy (0)
Według serwisu The Inquirer już niebawem firma Intel zamierza obniżyć cenę swoich procesorów przeznaczonych do serwerów. Mowa tu zarówno o Xeon (w tym także Xeon 3.06GHz z 1MB cache L3 i FSB 533MHz, który pojawi się w sprzedaży za jakiś czas), Xeon MP oraz Madison. Ponadto firma ma także wypuścić nowe procesory Xeon MP 2.8GHz z 2MB cache za 3692$ oraz Xeon MP 2.5GHz (1990$) i 2.0GHz (1177$) z 1MB cache zamiast zapowiadanego Xeon MP 2.0GHz 2MB cache. Znane są już także ceny pierwszych procesorów o nazwie kodowej Madison, które w sklepach mają pojawić się już 30 czerwca. I tak, Madison 1.5GHz z 6MB cache kosztować będzie "zaledwie" 4225$, a podobny model lecz z 4 MB już tylko 2250$. Dla mniej wymagających klientów firma Intel wypuści do sprzedaży procesory Itanium2 1.3GHz z 3MB cache za 1338$.

Zewnętrzna kieszeń TEAC-a


Autor: Bryndek | 16:07
Komentarzy (0)
Firma TEAC znana głównie z napędów optycznych i nagrywarek, zaprezentowała nową zewnętrzną kieszeń zewnętrzną do dysków 3'5 cala o symbolu CS-35SAU. Urządzenie o wymiarach 125x220x35mm możemy podłączyć do komputera za pomocą portu USB lub Serial ATA. W kieszeni będziemy mogli umieścić dyski działające z Ultra ATA 66 lub szybsze.

Przy okazji prezentacji kieszeni, firma zapowiedziała także wydanie karty Serial ATA montowanej na szynie PCI posiadającej jeden wewnętrzny i jeden zewnętrzny port. Cena urządzeń to: 80$ za kieszeń i 30$ za kartę.

Intel zatwierdził DDR-II Elpidy


Autor: DYD | źródło: x-bit / 4d | 15:55
Komentarzy (0)
Elpida poinformowała, że jej 240-pinowe moduły pamięci DDR-II SDRAM pomyślnie przeszły testy w laboratoriach Intela. W 512-megabajtowych modułach zastosowano układy o czasie dostępu 5 ns. Choć nominalna częstotliwość pracy tych chipów to 200MHz, czyli zapewniają one transfer na poziomie 400Mb/s, to w modułach Elpidy są taktowane zegarem 266MHz (533Mb/s). Efektywna przepustowość modułu wynosi więc aż 4,20GB/s. Układy DDR-II pracują ze standardowym napięciem 1,80 V. W czerwcu Elpida wyprodukuje w technologii 0,11 mikrona próbną serię modułów DDR-II o pojemności 1GB. Sprzęt Intela ze wsparciem dla technologii DDR-II trafi na rynek w pierwszej połowie przyszłego roku.

Opera 7.11 i Mozilla 1.04b


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 14:31
(1)Komentarzy (1)
Na oficjalnym serwerze FTP.Opera.Com pojawiła się finalna wersji przeglądarki Opera, w wersji 7.11. W nowej odsłonie poprawiono obsługę standardów CSS, HTML, WML oraz DHTML. Wszystkie paski narzędzi możemy modyfikować według własnych potrzeb. Na hotliście pojawił się nowy "links panel", na którym znajdziemy listę odnośników na obecnie oglądanej stronie. Opera ma teraz także nowy menadżer haseł. Mamy też szereg innych usprawnień, ułatwiających nawigację. Przeglądarka ma pełną obsługę skórek, dzięki czemu możemy podmienić nową kolorystkę, wieloma innymi skinami dostępnymi na stronie producenta. Z Opery, tak jak w poprzednich wersjach, możemy korzystać za darmo, decydując się na oglądanie bannera reklamowego.

Od wczoraj dostępna jest już nowa wersja open-source'owej przeglądarki WWW, znanej pod nazwą Mozilla. Więcej informacji o nowościach wersji 1.4b tutaj. W Mozilli można ustawić sobie kilka stron startowych, które otworzą się po uruchomieniu programu. Browser posiada także funkcję ściągania kolejnych stron 'w tle', kiedy akurat nic nie pobieramy. Więcej o Mozilli, a także wersje instalacyjne dla poszczególnych systemów można znaleźć na tej stronie www.mozilla.org/releases.

Fotki GeForce FX 5900


Autor: Pawel | źródło: Xbitlabs | 09:20
(13)Komentarzy (13)
13 maja Nvidia oficjalnie zaprezentuje karty graficzne z serii GeForce FX 5900 bazujące na układzie NV35. Serwis X86-secret opublikował zdjęcia referencyjnych kart GeForce FX 5900 oraz 5900 Ultra. Pierwszą rzeczą którą należy odnotować to brak głośnego systemu chłodzenia FlowFX. Zamiast tego znajduje się ogromny radiator i wiatrak. Karta wciąż będzie zajmować dodatkowy slot, będzie jednak sporo cichsza. Płytka PCB jest również sporych rozmiarów. Na karcie znajdują się złącza TV oraz VIVO. Jak większość nowych kart tak również GeForce FX 5900 wymaga dodatkowego zasilania. » czytaj dalej

 
Czwartek 8 maja 2003

Trzy razy 3D Blaster 5 FX od Creative


Autor: DYD | 18:45
(6)Komentarzy (6)
Firma Creative poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży nowej serii kart 3D Blaster 5 FX. Wszystkie trzy produkty oferowane w ramach nowej serii oparte są na najnowszym układzie graficznym NVIDIA GeForce FX. Najwyższym modelem z serii Creative 3D Blaster 5 jest karta 3D Blaster 5 FX 5600 Ultra. Karta ta została opracowana jako najwydajniejsze rozwiązanie graficzne w ofercie firmy, przeznaczone dla zapalonych miłośników gier. Wyposażono ją w rdzeń taktowany zegarem 350 MHz, 128 MB pamięci o częstotliwości taktowania 700 MHz oraz 128-bitową magistralę i układ RAMDAC o częstotliwości 400 MHz. Karta ta umożliwia przetwarzanie 88 mln. wierzchołków na sekundę przy szybkości wypełniania wynoszącej 1,4 mld. tekseli na sekundę oraz obsłudze maksymalnie 16 tekstur na piksel.

Kolejnym produktem serii jest karta 3D Blaster 5 FX 5200 Ultra. Oferuje ona najnowsze technologie firmy NVIDIA na potrzeby graczy oraz wymagających użytkowników aplikacji ogólnego użytku i multimediów, którzy potrzebują dużej wydajności za przystępną cenę. Karta wyposażona jest w wydajny rdzeń taktowany zegarem 325 MHz oraz 128 MB pamięci. Umożliwia przetwarzanie 81 mln. wierzchołków na sekundę przy szybkości wypełniania wynoszącej 1,3 mld. tekseli na sekundę. Karta wykorzystuje interfejs AGP 8x i oferuje pełną obsługę technologii Microsoft DirectX 9.0. » czytaj dalej

TOCA Race Driver PL - dzisiaj premiera


Autor: DYD | źródło: CDProjekt | 18:16
(3)Komentarzy (3)
Wszyscy, którzy lubią wysoki poziom adrenaliny i kochają wirtualne wyścigi mają kolejny powód do radości. W dniu dzisiejszym na półki sklepowe w całym kraju trafiła gra wyścigowa TOCA Race Driver. W grze czeka na nas m.in.: 13 mistrzostw rozgrywanych na całym świecie, w tym oficjalne turnieje, jak np. Australia V8 Supercars, Germany DTM i British TOCA Tour; 38 torów z całego świata, odwzorowanych z wykorzystaniem oficjalnych licencji, m.in. Hockenheim, Bathurst i słynny Silverstone; 42 najlepsze samochody wyścigowe świata, m.in. Lotus Sport Elise, Audi TT, Mercedes CLK-DTM, Subaru Impreza, Viper GTS-R i wiele innych. Z kolei inne, długo oczekiwane wyścigi - Colin McRae Rally 3 - zapowiedziane są na czerwiec. TOCA Race Driver ukazała się na 2 płytkach CD, w profesjonalnej polskiej wersji językowej i w cenie 99,90.

Matsushita Toughbook


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 17:08
Komentarzy (0)
Matsushita Electric zaprezentowała dzisiaj dwa notebooki z serii Toughbook - Toughbook 73 formatu A4 i model bardziej kompaktowy - Toughbook 18 formatu B4. W drugim z urządzeń zastosowano ciekawe rozwiązanie – obrotowy ekran, dzięki czemu korzystanie z urządzenia może być bardziej komfortowe. Oba modele bazują na technologii Intel Centrino i pojawią się na rynku 26 czerwca.

Toughbook 73 jest wyposażony w procesor Pentium M 1.3GHz, chipset Intel 855PM, 13.3-calowy ekran LCD o maksymalnej rozdzielczości 1024x768, bezprzewodowy LAN, 256MB pamięci DDR oraz 30-gigabajtowy dysk twardy. W miejscu przeznaczonym na napęd można zainstalować DVD-ROM, DVD/CD-RW lub dodatkową baterię. Standardowa bateria pozwala na 6 godzin pracy, zaś z dodatkową czas ten może wydłużyć się o dodatkowe 5 godzin. Rozmiary urządzenia to 297 na 254 na 42.5mm, a waga 1,9kg. Do wyboru są dwa systemy operacyjne - Windows XP Professional (SP1) lub Windows 2000 Professional (SP3). Cena Toughbooka 73 to 2300 dolarów. » czytaj dalej

Cicha premiera SiS648FX


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 16:32
(3)Komentarzy (3)
Po uzyskaniu od Intela licencji na produkcję chipsetów obsługujących 800MHz magistralę Quad Pumped Bus, SiS zaprezentował po cichu nową wersję chipsetu SiS648 oznaczoną jako SiS648FX. Jedną z przyczyn cichej premiery jest polityka Intela, który nie chce aby producenci posiadający licencję wyprzedzili go we wprowadzaniu nowych chipsetów. Z tego też względu ATI, ALI i VIA premiery swoich układów zaplanowały dopiero na czerwiec. Ponadto chipset SiS-a oprócz obsługi QPB 800 nie wnosi nic nowego w porównaniu z SiS648. Obsługę dwukanałowych pamięci firma planuje wprowadzić dopiero w następnym układzie.

SiS648FX obsługuje magistralę QPB 400, 533 i 800MHz, technologię Hyper-Threading, pamięć PC3200 DDR SDRAM oraz AGP 8x. Układ wspiera także technologię MuTIOL 1G, USB 2.0/1.1, 2-kanały ATA-133/100/66/33, 6-kanałowy dźwięk oraz LAN.

Intel przyspiesza...


Autor: DYD | źródło: CompLex | 14:55
(3)Komentarzy (3)
Firma Intel przedstawiła bibliotekę Intel Math Kernel Library 6.0, zawierającą funkcje przydatne w aplikacjach dokonujących intensywnych obliczeniowo symulacji i analiz numerycznych. Zawarte w bibliotece funkcje umożliwiają optymalne wykorzystanie możliwości procesorów Pentium 4, Pentium M, Xeon oraz Itanium2, łącznie z zaletami opracowanej przez Intela technologii hiperwątkowej (Hyper-Threading, HT). Nowa biblioteka ułatwi tworzenie oprogramowania, a jednocześnie pozwoli uzyskać większą wydajność aplikacji uruchamianych w systemach z procesorami Intela.

Biblioteka Intel Math Kernel Library 6.0 obejmuje funkcje algebry liniowej, szybkie transformaty Fouriera oraz funkcje arytmetyki wektorowej wyposażone w zunifikowany interfejs programistyczny. Biblioteka stanowi zestaw gotowych elementów, po które może sięgać programista w czasie tworzenia aplikacji. Biblioteka Intel Math Kernel Library 6.0 umożliwia twórcom oprogramowania wykorzystanie wcześniej przygotowanych i zoptymalizowanych modułów kodu, oszczędzając im dodatkowej pracy i zapewniając maksymalną wydajność aplikacji działających na komputerach z procesorami Intela. Nowa biblioteka została opracowana z myślą o aplikacjach dokonujących intensywnych obliczeń w zastosowaniach takich jak np. modelowanie finansowe czy analiza danych w badaniach geologicznych. » czytaj dalej

Konkurs ABIT-a: "Zbuduj swój własny GigaSystem"


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:21
(4)Komentarzy (4)
Z okazji zaprezentowania na targach CeBIT 2003 peceta zbudowanego na bazie ultra-podkręconego GigaSystemu firma ABIT postanowiła ogłosić GigaKonkurs (GigaContest), dzięki któremu użytkownicy płyt głównych IC7/IC7-G i BH7 będą mogli budować swoje własne GigaSystemy. GigaSystem to wyzwanie dla ludzi "z ikrą", dlatego ABIT zgromadził ciekawy sprzęt i przekaże go tym szczęśliwym "maniakom" podkręcania, którzy zaopatrzyli się w płyty główne zaprojektowane przez Overclockerów dla Overclockerów. Wśród nagród, które można zdobyć znajdują się procesory firmy Intel, systemy chłodzące Asetek Vapochill, obudowy Lian Li, zasilacze Enermax, moduły pamięci Kingston oraz karty graficzne ABIT-a, moduły Media XP i konwertery Serillel2. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odwiedzić witrynę firmy ABIT i tam odnaleźć konkursowe okienko... Konkurs skierowany jest do wszystkich posiadaczy płyt ABIT BH7, IC7 i IC7-G.

Nowe monitory CRT firmy Philips


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:47
(2)Komentarzy (2)
Firma Philips Polska wprowadziła do swojej oferty handlowej nowe monitory CRT o przekątnej 17 cali z serii T oraz E – modele 107T50, 107T51 oraz 107E51. Nowe modele posiadają identyczne parametry techniczne w porównaniu z poprzednikami (107T40/T41, 107E41), główna zmiana tkwi we wzornictwie – dla nowych monitorów zaprojektowano nowoczesne obudowy. Całkowita redukcja wymiarów obudowy sięga 19% poprzednich wymiarów. Nowe monitory wyposażono w znaną już technologię LightFrame3.

Monitory 107T50/T51 spełniają wymogi standardu sRGB czyli zachowania wierności reprodukowanych na wyświetlaczu kolorów (CMYK-RGB). Kineskopy typu RealFlat wyposażono w maskę perforowaną i dzięki temu użytkownik otrzymuje naturalny, pozbawiony zniekształceń obraz, zapewniający precyzyjne wyświetlanie obiektów graficznych. Najważniejsze parametry techniczne 107T50/T51: przekątna 17”, wielkość plamki 0,25 mm, częstotliwość pozioma 30 – 71 kHz, częstotliwość pionowa 50 – 160 Hz, rozdzielczość maksymalna 1280 x 1024, zalecana rozdzielczość to 1024 x 768 przy wartości odświeżania obrazu wynoszącej do 89 Hz. Monitor 107T50 spełnia wymogi normy TCO’03 – jeszcze bardziej restrykcyjnej niż TCO’99, zaś 107T51 - MPRII. Opcjonalnie monitory mogą być wyposażone w podstawę multimedialną (typ 6G3B11) lub koncentrator sygnału USB (PCUH411). Ceny detaliczne (brutto) nowych monitorów: 107T50 – ok. 730 PLN; 107T51 – ok. 780 PLN; 107E51 – ok. 590 PLN.

McAfee VirusScan po polsku


Autor: DYD | 12:15
Komentarzy (0)
McAfee Consumer Products, dział produktów dla użytkowników indywidualnych Network Associates wprowadza na rynek polski lokalną wersję językową antywirusowego oprogramowania McAfee VirusScan w wersji 7.0. Oprogramowanie to zapewnia kompleksową ochronę użytkowników PC niszcząc wirusy i tłumiąc destrukcyjne ataki w zarodku. Polska wersja McAfee VirusScan 7.0 oficjalnie została wprowadzona na rynek z dniem 5 maja b.r., a jej zalecana cena detaliczna wynosi 249 PLN brutto.

Polscy użytkownicy McAfee VirusScan 7.0 w lokalnej wersji językowej w razie napotkania problemów technicznych będą mogli skorzystać z polskojęzycznej bezpłatnej pomocy technicznej dostępnej pod adresem www.mcafeepomoc.com. Część rozwiązań użytkownicy będą mogli znaleźć w sekcji Gorące Tematy w internetowym Centrum Obsługi Klienta. Tam znajduje się lista najczęściej spotykanych problemów, jak np. uaktualnienie do bieżącej wersji VirusScan. W przypadku, gdy odpowiedź na niej nie figuruje można skontaktować się z doradcą technicznym elektronicznie i prowadząc e-mailową korespondencję wyjaśnić wszelkie wątpliwości. W sytuacji gdy użytkownik będzie potrzebować dalszych wyjaśnień zostanie umożliwiony bezpośredni kontakt telefoniczny na koszt producenta. Użytkownik skanera zostanie poproszony o podanie numeru telefonu pod którym jest uchwytny, a następnie drogą elektroniczną otrzyma wiadomość w jakim czasie może spodziewać się telefonu zwrotnego. Wkrótce po tym, polskojęzyczny operator oddzwoni i przeprowadzi rozmowę. » czytaj dalej

IBM największym dostawcą Centrino?


Autor: Pawel | źródło: digitimes | 12:10
Komentarzy (0)
IBM spodziewa się, że w drugim kwartale tego roku jego udział w rynku notebooków opartych na technologii Centrino wyniesie na Tajwanie 40 procent. Do końca miesiąca koncern będzie oferował w sumie 18 modeli – 7 z serii ThinkPad „T”, 6 z serii „X” oraz 5 z „R”. W tej chwili firma oferuje tam 10 modeli notebooków.

IBM ma szansę w stać się w tym roku największym światowym dostawcą notebooków bazujących na technologii Centrino. Jego tegoroczny udział w rynku może sięgnąć 23 procent. W 2002 roku koncern był szóstą firmą w kolejności wśród kupujących procesory Pentium 4-M.

Soltek i Asus - FSB800 na i845?


Autor: Bryndek | 12:08
(1)Komentarzy (1)
Kilka dni temu, firma Soltek poinformowała, że w niedługim czasie wyda nowe wersje BIOSu do swoich płyt głównych: i845D, i845E i i845GL dzięki czemu będą one w stanie obsłużyć najnowsze procesory firmy Intel wykorzystujące magistralę FSB 800 MHz. Niestety sprawa do końca nie jest taka prosta, przypomnijmy, że płyty które będą obsługiwały procesory z magistralą 800 MHz będą wspierały także technologię Hiper-Wątkowości oraz obsługiwać będą dwukanałowo pamięci DDR, natomiast płyty firmy Soltek oparte na chipsetach i845D i i845GL nie posiadają obsługi zarówno Hyper-Threading jak i dwukanałowych pamięci DDR - po zainstalowaniu nowego BIOSu zmieni się tylko wartość taktowania zegara magistrali. Podobny krok, wydając nową wersje BIOSu do swoich płyt ma podjąć już niebawem firma ASUS - ta natomiast ma skupić się tylko praktycznie na tych płytach, które owe technologie posiadają. Więcej xbitlabs.com.

BIOSTAR z Canterwood 875P


Autor: Bryndek | 11:43
(2)Komentarzy (2)
Jak donosi serwis OCWorkBench w niedługim czasie na rynku ma pojawić się nowa płyta główna firmy BIOSTAR - P4TCA Pro, oparta o chipset firmy Intel - Canterwood (i875) z ICH5R. Płyta ta ma obsługiwać dwukanałowe pamięci DDR400, magistralę FSB800MHz i procesory Pentium 4 w technologii Hyper-Threading. Na płycie znajdą się również: kontrolery Serial ATA i ATA (z RAID), gigabitowy LAN, kontroler IEEE1394 (FireWire), 6-kanałowy dźwięk, 8 portów USB 2.0 oraz gniazdo SPDIF. Dodatkowo P4TCA Pro wykorzystywać będzie technologię Performance Acceleration Technology (PAT), dzięki której zmniejszone opóźnienia w transmisji pomiędzy procesorem a pamięcią. Cena tego "cacka" nie jest jeszcze znana. Na zdjęciu płyta i bogate wyposażenie pudełka...

HyperSnap-DX 5.11.00


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 11:28
Komentarzy (0)
Właśnie ukazała się wersja 5.11.00 programu HyperSnap-DX na razie tylko w wersji angielskiej. Polska wersja powinna ukazać w ciągu kilku dni. HyperSnap-DX służy do przechwytywania ekranów z systemu Windows (zrzuty ekranu) oraz obróbki i edycji otrzymanych w ten sposób obrazów. Umożliwia też zrzuty z gier komputerowych pracujących w trybie pełnoekranowym, używających DirectX lub Glide, a także z niektórych programów odtwarzających video. Download wersji 5.10.00 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z tej lokalizacji. Informacje co nowego? w wersji 5.11.00 dostępne są tutaj.

Intel Extreme Graphics - sterowniki


Autor: Bryndek | 11:22
Komentarzy (0)
W Sieci pojawiły się najnowsze sterowniki przeznaczone do chipsetów firmy Intel posiadające zintegrowany rdzeń graficzny Intel Extreme Graphics. Poprawiono między innymi błędy związane z rozpoznawaniem DirectX 9.0, rozwiązano problem klonowania obrazów w programie Cyberlink PowerDVD XP 4.0 DVD oraz usunięto błąd powodujący zawieszenie się testu w grze Unreal Tournament 2003. Jeżeli posiadacie płytę główną z którymś z następujących chipsetów - 830M, 830MP, 830MG, 845G, 855GM, 855PM, 845GL, 845GE, 852GM, 855GME, 845GV, 852GME - to śmiało możecie ściągać te sterowniki. Pliki znaleźć możecie: tutaj (Windows 9x/Me), tutaj (Windows 2000/XP) i tutaj (Windows NT).

Chipset ATI z grafiką DirectX 9


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:22
(1)Komentarzy (1)
ATI Technologies planuje w czwartym kwartale tego roku lub na początku przyszłego wprowadzić chipset ze zintegrowaną grafiką wspierającą DirectX 9. Niestety nie podano żadnych detali na temat tego układu. Bardzo ciekawe jest jaki chip graficzny zastosuje ATI oraz w jakim procesie technologicznym zostanie wykonany układ. W przypadku wykorzystania technologii 0.13 mikrona możliwe, że będzie to RV350 (RADEON 9600). Chipset będzie przeznaczony dla procesorów Pentium 4 Intela i będzie prawdopodobnie obsługiwał PCI Express oraz pamięci DDR-II. Możliwe jest, że jeszcze przed wersją dla komputerów typu destkop pojawią się chipsety dla komputerów przenośnych.

Warte odnotowania jest również to, że Nvidia także planuje w tym roku wypuścić chipset ze zintegrowaną grafiką NV3x. Z kolei ATI jest już przygotowane do premiery chipsetu RS300. Miała się ona odbyć na targach Computex, lecz z powodu ich przesunięcia odbędzie się ona w innym terminie.

LCD od Hyundai-a


Autor: Bryndek | 11:19
Komentarzy (0)
Firma Hyundai zapowiedziała wydanie dwóch nowych paneli LCD - L50S oraz L70S. Oba urządzenia różnią się między sobą tylko przekątną (L50S - 15', L70S - 17') i kątem widzenia pozostałe specyfikacje tj.: wielkość pojedynczego piksela: 0.264mm, maksymalna częstotliwość odświeżania: 75Hz, maksymalna rozdzielczość: 1280x1024, kontrast: 450:1, jasność: 250cd/m2, wbudowane dwa głośniki o mocy 2W każdy, gniazdo mini-jack są dla obydwu urządzeń takie same. Cena urządzeń wynosić będzie odpowiednio: 575 Euro za L70S i ok. 500 Euro za L50S. Na zdjęciu obok znajduje się model 15-calowy.

 
Środa 7 maja 2003

Zire 71 od Palm


Autor: Bryndek | 22:59
(5)Komentarzy (5)
Firma Palm wprowadziła na rynek nowe urządzenie przenośne zwane Zire 71. Urządzenie współpracuje z komputerami PC/Mac. Synchronizacja danych pomiędzy urządzeniami odbywa się przez kabel USB (w zestawie) lub przez port podczerwieni.

Oprócz funkcji, które posiada większość urządzeń tego typu, Zire 71 posiada również aparat cyfrowy i możliwość odtwarzania plików MP3. Urządzenie wyposażone w procesor ARM o prędkości 144 MHz, posiada system operacyjny Palm OS 5.2.1, 16 MB pamięć, którą można rozszerzyć oraz kolorowy wyświetlacz działający w rozdzielczości 320x320 pixeli. Cena urządzenia - 349 Euro. W Polsce ten model jest już w sprzedaży w cenie ok. 1520 zł.

Z Shuttle SN41G2B w wakacje...


Autor: Bryndek | 22:47
(1)Komentarzy (1)
Jak można było się domyśleć, popularność minikomputerem wzrasta piorunująco, dlatego też coraz co nowsze modele pojawiają się w sprzedaży. I tak, firma Shuttle już niebawem wprowadzi do sklepów właśnie jeden nowy model - Shuttle SN41G2B. Urządzenie posiada płytę główną opartą o chipset nForce2, obsługuje magistrale 200/266/333 MHz i pamięci DDR200/266/333/400. Na płycie znajduje się także zintegrowany układ graficzny GF4MX 440 (128 MB) oraz 6-ścio kanałowy kodek Realtek ALC-650. Aby móc rozbudować cały zestaw, do dyspozycji mamy 1 slot PCI, 1 slot AGPx8, 1 wnękę na urządzenia typu CD Room(5.25) i dwie na stacje dyskietek (3.5`). Ponadto na przednim panelu znajdziemy dwa porty USB, wyjście Line-Out, wejście Mic-In oraz port Firewire. Cena tego ważącego zaledwie 4.65kg i mierzącego 300x200x185mm nie jest jeszcze znana.

Nowe płyty MSI w sklepach


Autor: Bryndek | 22:38
Komentarzy (0)
Na półki sklepowe trafiły długo zapowiadane dwie nowe płyty główne, firmy MSI oparte na chipsecie nForce2 400. Płyty, oznaczone symbolami: K7N2 Delta-ILSR oraz MSI K7N2 Delta-L obsługują procesory Socket A AMD Athlon/Athlon XP/Duron i 266/333/400 MHz magistralę danych. Wspierają pamięć DDR200/266/333/400 oraz gniazdo AGP 4X/8X. Posiadają także karty sieciowe 10/100 LAN (RealTek RTL8201BL). Model K7N2 Delta-ILSR posiada ponadto interfejs IEEE1394, kontroler Serial ATA RAID oraz mostek południowy MCP-T wspierający system dźwiękowy APU Sound Storm. Cena płyt to 160 $ za Delta-ILSR i 108$ za Delta-L.

Dobre wyniki ASUS-a


Autor: Bryndek | 22:03
(1)Komentarzy (1)
Dziś pisaliśmy o wynikach firmy VIA, teraz kolej na firmę Asustek. Według informacji, jakie ujawniła firma, w kwietniu padła rekordowa (choć nie pierwsza) liczba sprzedaży, sprzedano około 2 miliony sztuk płyt głównych. Wynik z poprzedniego miesiąca to około 200 tysięcy płyt głównych mniej. Jak widać produkty Asusa cieszą się nadal ogromną popularnością. To jeszcze nie wszystko, prognozy na drugi kwartał tego roku zapowiadają się jeszcze lepiej, przy nadchodzących wakacjach (w tym okresie zawsze spadają obroty), firma planuje sprzedać około 5,5 miliona sztuk płyt głównych. Tak samo ma się sprawa z innymi produktami tej firmy, firma zapowiada sprzedaż ponad 2 milionów notebooków i wzrost sprzedaży kart graficznych (o 16 %) i napędów optycznych (ok. 20%). Co na to konkurencja?

Longhorn w 2005 roku


Autor: R4v | źródło: ZDNet | 21:11
(14)Komentarzy (14)
Za dwa lata Microsoft zamierza wprowadzić kolejną wersję systemu Windows, znaną na razie pod nazwą kodową Longhorn. Pierwsze wersje beta powinny trafić do testerów w 2004 roku. Według firmy, Longhorn ma być graficzną rewolucją. Jednym z celów jest optymalizacja grafiki dla wyświetlaczy o rozdzielczości minimum 120dpi. Aktualnie używane wyświetlacze 17" LCD posiadają rozdzielczość 95dpi. Przedstawiciele nVidii uważają, że wygląd nowego systemu będzie "porażający". Longhorn będzie obsługiwał także nowy system plików, przypominający bazę danych. Ma to ułatwić wyszukiwanie informacji, zarówno na dysku jak i w sieci. Na środowej prezentacji, Microsoft przedstawił wczesną wersję swojego systemu, na której prezentował applet skalujący okno aplikacji. Pozwala on na proporcjonalną zmianę wielkości okna i obiektów się w nim znajdujących. W ten sposób różne aplikacje mogą pracować w różnej rozdzielczości na jednym ekranie. Applet nadal jest we wczesnej fazie rozwoju, ze względu na problemy z rozpoznawaniem pozycji myszy w aplikacjach o różnych rozdzielczościach. System będzie także kontynuował politykę Microsoftu, zmierzającą do zamiany peceta w centrum domowej rozrywki.

SerialATA - czym to się je...?


Autor: Lancer | 18:10
(34)Komentarzy (34)
Dysk twardy będący podstawowym, domowym medium przechowującym informacje w naszych PC już od kilkudziesięciu lat komunikuje się za pomocą standardu IDE/ATA. Do dnia dzisiejszego dzielnie spełnia swą rolę, ale jak ze wszystkim, tak i jego los musi się kiedyś dopełnić i ustąpić pola nowemu i lepszemu. Niektórzy mieli nadzieję, że być może stanie się to dzięki równolegle rozwijanemu, ale przeznaczonemu na inny segment zastosowań interfejsowi SCSI. Wysokie koszta i ograniczona dostępność służyły tylko rozwojowi ATA. Dziś po kilku latach od chwili rozpoczęcia prac nad nowym standardem komunikacji w końcu niemal w zasięgu ręki jest następca wysłużonego ATA. Mowa o SerialATA. Czym jest nowe rozwiązanie i jak się ma do dotychczasowego Parallel ATA? O tym w niniejszym artykule - zapraszam. » czytaj dalej

Nowe eMac-i Apple


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 13:40
(22)Komentarzy (22)
Apple Computer zaprezentował nowe komputery z serii eMac. Posiadają one 17-calowy monitor CRT, procesor PowerPC G4 do 1GHz, napęd optyczny, kartę graficzną ATI Radeon 7500, dysk twardy do 80GB, modem, LAN, kartę AirPort Extreme, porty USB1.1 oraz FireWire. Najtańsze z urządzeń posiada 800MHz procesor PowerPC G4, CD-ROM, 128MB RAM, 40GB HDD oraz kartę ATI Radeon 7500 32MB. Jego cena to 799 dolarów. Drugi z modeli wyceniony na 999 dolarów jest wyposażony w procesor 1GHz, napęd Combo DVD-ROM/CD-RW 32x, 128MB RAM oraz dysk 60GB. Najmocniejsze z urządzeń różni się od pozostałych zastosowanym napędem - 4x SuperDrive DVD-R/CD-RW. Posiada także 256MB RAM pamięci i 80GB HDD. Jego cena to 1299 dolarów. » czytaj dalej

Wyniki finansowe VIA


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 13:22
(1)Komentarzy (1)
VIA Technologies przedstawiła wyniki sprzedaży za kwiecień, jak również wyniki uzyskane w czwartym kwartale 2002 roku i pierwszym 2003. W kwietniu sprzedaż firmy wyniosła 49.74 miliona dolarów i była o 15 proc. niższa niż w kwietniu 2002 roku i o 7.7 proc. gorsza niż w marcu tego roku, kiedy wyniosła 53.86 mln. Z kolei w 4 kwartale 2002 r. i 1 kw. 2003 r. sprzedaż wyniosła odpowiednio 191.44 i 166.32 mln. dolarów. Tu także zanotowano spadek o odpowiednio 22.29 i 18.61 mln. Według VIA jest to spowodowane zwiększeniem marż, strat inwestycyjnych oraz kosztów prawnych. Jak widać koncern na razie nie za dobrze prosperuje. Jednak sytuacja na rynku może sprawić, że firma wkrótce polepszy swoje wyniki.

EpoX 4PCA3+ 875 dla overclockerów


Autor: Pawel | źródło: The Inquirer | 11:15
(2)Komentarzy (2)
Serwis The Inquirer przetestował pod względem możliwości overlockerskich wprowadzoną właśnie na rynek płytę firmy EpoX - PCA3+ 875 (Canterwood). Test został przeprowadzony przy użyciu procesora Pentium 4 3GHz FSB 800Mhz. Najpierw uzyskano 3.3 GHz, a później 3.45 GHz na magistrali 920 MHz. W czasie testów przy wykorzystaniu Quake-a 3, Sandra-y 2003 i 3dmark-a 2001 SE system zachowywał się stabilnie. Także przy ustawieniu pamięci Corsair na 2.2.2.5. Wszystko to odbyło się przy wykorzystaniu standardowego coolera Intela i bez dodatkowego chłodzenia chipsetu. Przy zastosowaniu dodatkowego chłodzenia zapewne udałoby się jeszcze bardziej podkręcić system. Temperatura procesora wynosiła 48°C, a więc była na przyzwoitym poziomie. Płyta oferuje w BIOS-ie wiele interesujących ustawień overlockerskich. Małym mankamentem są natomiast pewne ograniczenia w możliwości ustawienia pamięci i mnożnika. » czytaj dalej

DFI - płyty dla koneserów


Autor: Bryndek | 10:51
(3)Komentarzy (3)
Wychodząc na przeciw wszystkim tym, którzy uwielbiają upiększać swoje PeCety, firma DFI już niebawem wprowadzi do sprzedaży dwie nowe płyty oparte na chipsetach i875P oraz i865PE posiadające elementy, które świecą w ciemnościach. LAN PARTY PRO875 oraz LAN PARTY PS83-BL, bo tak będą nazywać się owe płyty, przeznaczone zostaną do obsługi procesorów Intel Pentium 4(także tych, wykorzystujących technologię Hyper-Threading i działających z magistralą 800MHz). Na obu płytach znajdą się m.in.: cztery, sloty DIMM DDR 400/333/266 (mogące obsłużyć nawet łącznie 4 GB), 5 slotów PCI, AGP 8x, karta sieciowa i muzyczna (zgodna z AC'97). Dodatkowo - LAN PARTY PRO875 wyposażona zostanie w obsługę Macierzy Raid. Szczegółowe informacje możecie uzyskać klikając w poniższy link.

Płyty ze Springdale dostępne w Japonii


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 10:28
(3)Komentarzy (3)
MSI, Albatron i EpoX rozpoczęły sprzedaż płyt głównych opartych na i865PE i i865P jeszcze przed oficjalną premierą chipsetu Springdale, która jest zapowiedziana na 21 maja. Według Akiba PC Hotline płyty EpoXa i MSI oparte na Springdale pojawiły się w ubiegły weekend w japońskich sklepach. Intel powinien być chyba raczej zadowolony z takiego obrotu sprawy, gdyż może to spowodować wzrost popytu na procesory Pentium 4 z 800MHz szyną Quad Pumped Bus.

Jak to zwykle bywa w Japonii, ceny nowości są dość zawyżone. Przykładowo płyta MSI 865PE Neo2-LS kosztuje 140 dolarów, zaś EPoX EP-4PDA2+ na i865PE z gigabitowym Ethernetem, ATA-33/66/100/133, Serial ATA-150, FireWire i USB 2.0 kosztuje 160 dolarów. Wygląda więc na to, że jeszcze przed 21 maja wiele płyt ze Springdale będzie można kupić w sklepach.

GV-R9200 VIVO od Gigabyte


Autor: Bryndek | 10:16
(7)Komentarzy (7)
Firma Gigabyte zaprezentowała nowa kartę graficzną opartą na chipsecie Radeon 9200 firmy ATI. GV-R9200VIVO, bo tak została nazwana wyposażona zostanie w 128 MB 128-bitowej pamięci DDR a jej taktowanie wynosić będzie: 250 MHz rdzeń oraz 400 MHz pamięć. Jako, że jest to karta dla mniej wymagających klientów, nie będzie posiadać aktywnego chłodzenia, dzięki czemu nie będzie emitować hałasu. Dodatkowo karta posiadać będzie złącza: DVI-I, TV-Out oraz VIVO, a takżę aplikację V-Tuner do podkręcania rdzenia i pamięci. Urządzenie ma pojawić się na rynku już niebawem, jego cena nie jest znana. Dokładniejsze informacje znaleźć możecie na stronie producenta.

 
Wtorek 6 maja 2003

Nowy pakiet Codec 7.2


Autor: DYD | 22:37
(7)Komentarzy (7)
Na tej stronie został zamieszczony nowy pakiet kodeków, które zapewniają swobodne odgrywanie filmów DiVX zapisanych w różnych wersjach. Codec 7.2 to zaawansowany pakiet najnowszych kodeków, w skład których weszły: DivX Codec 5.0.5 Pro Full, Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 Codec 1.9, DivX ;) Audio Codec 4.2, XviD MPEG-4 Codec (30/03/03) Nic's Build, AC3Filter 0.68b (rc1), DivX AntiFreeze 0.4. Wersja pod Windows 9X/ME lub XP/2000 można pobrać ze strony autora. Pakiet waży trochę ponad 2MB. Pakiet zawiera wszystkie niezbędniki w jednym miejscu, zaawansowany i przejrzysty instalator oraz brak reklam i programów "szpiegujących". Nowa wersja posiada dodany DivX Codec 5.0.5 Pro Full.

Canon Digital IXUS II


Autor: Pawel | źródło: dpreview | 22:01
Komentarzy (0)
Canon zaprezentował nowy 3.2-megapikselowy aparat cyfrowy - Digital IXUS II. Jest to najmniejszy i najlżejszy aparat w ofercie firmy. IXUS II posiada dwukrotny zoom optyczny i 1,5 calowy ekran LCD. Maksymalna rozdzielczość wykonywanych zdjęć to 2048 na 1536 pikseli. Pracą aparatu steruje procesor DIGIC. Oprócz wykonywania zdjęć nowy aparat Canona może zapisywać również krótkie sekwencje filmowe wraz z dźwiękiem. Przy rozdzielczości 320 x 240 maksymalna długość filmu to 3 minuty, zaś przy 640 x 480 – 30s. Aparat jest wyposażony w 16-megabajtów pamięci SD. Jego wymiary to 85 na 56 na 24 mm, a waga 185 gram. W Europie Digital IXUS II ma kosztować 479 euro.

Uniewinnienie oskarżonych w sprawie VATu


Autor: DYD | 21:29
(5)Komentarzy (5)
Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście ogłosił dzisiaj wyrok uniewinniający w głośnej sprawie przeciwko przedstawicielom JTT Computer S.A. W przypadku firmy JTT a także Romanowi Kluska, byłego prezesa firmy Optimus S.A., proces dotyczył sposobu dostarczenia kilkunastu tysięcy komputerów do szkół sprzed kilku lat. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, komputery dla szkół sprowadzone z zagranicy były zwolnione z podatku VAT. Firmy zatem wywoziły sprzęt zagranice, po czym wracały one do kraju - dzięki czemu odzyskiwano VAT. Ten mechanizm zakwestionował Urząd Skarbowy, a równolegle sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Sposób dostarczania komputerów do szkół był doskonale znany Ministerstwu Edukacji Narodowej. Podobny mechanizm stosowało wiele polskich firm, a wrocławska Izba Skarbowa w piśmie do jednej z firm komputerowych w 1997 roku orzekła identyczny mechanizm sprzedaży za zgodny z prawem. Dyskusja wokół dostaw komputerów dla szkół i ich opodatkowania trwała ponad 3 lata. Doprowadziła do zmiany w 2001 roku dyskryminujących polskie firmy przepisów. Od tego momentu stawka VAT dla komputerów na potrzeby edukacji wynosi 3 procent, niezależnie czy dostawca pochodzi z kraju czy z zagranicy.

Robaki, konie trojańskie...


Autor: DYD | źródło: Panda | 21:22
(3)Komentarzy (3)
W ostatnich miesiącach odnotowano wzrost liczby infekcji komputerów powodowanych przez robaki, które przenoszą konie trojańskie. Ten rodzaj wirusów, nazywany coraz częściej robakami trojańskimi ma cechy zarówno robaków internetowych, jak i koni trojańskich. Jest zatem niezwykle niebezpieczny. Z jednej strony, podobnie jak robaki internetowe, potrafią one się szybko rozprzestrzeniać przez sieć, e-mail, sieci LAN, peer-to-peer, poszukując niezabezpieczonych komputerów. Z drugiej strony, co czyni je jeszcze groźniejszymi, mogą posługiwać się metodami ataków typowymi dla koni trojańskich, takimi jak przejmowanie kontroli nad portami komunikacyjnymi udostępniające komputer hakerom. » czytaj dalej

Biuro według Microsoftu


Autor: R4v | źródło: Forbes | 15:00
(5)Komentarzy (5)
Microsoft ma dzisiaj zaprezentować prototyp komputera dla biznesmena. Maszyna, opracowana wspólnie z HP, nosi nazwę kodową Athens i składa się z dużego ekranu LCD z napędem CD-ROM, kamery, słuchawki telefonicznej oraz bezprzewodowej myszy i klawiatury. Komputer wyposażono także w technologie komunikacji bezprzewodowej, takie jak Bluetooth. Athens potrafi reagować w zależności od aktualnie wykonywanych działań. Na przykład, gdy użytkownik prowadzi video-konferencję, komunikator sieciowy przełączany jest na tryb "zajęty" a przychodzące rozmowy telefoniczne sa kierowane do skrzynki głosowej. Diody umieszczone na komputerze informują nie tylko o połączeniu czy e-mailu, ale także o ich ważności. Bill Gates uważa, że Athens powinien trafić do sprzedaży w ciągu dwóch lat.

AMD Athlon MP 2800+


Autor: R4v | źródło: AMD | 14:33
(1)Komentarzy (1)
AMD wprowadza do swojej oferty procesor Athlon MP 2800+ z nowym jądrem. Procesor przeznaczony dla 2-procesorowych serwerów i stacji roboczych bazuje na jądrze Barton, ze zwiększoną dwukrotnie pamięcią cache L2. Ma to poprawić wydajność nowego Athlona. Według informacji pojawiających się w Sieci wcześniej, procesor ma pracować z zegarem 2133MHz. Jest natomiast pewne, że nowy Athlon MP pracuje z magistralą 133MHz (266MHz DDR). Wynika to z faktu, że jest to maksymalna szybkość pracy chipsetu AMD 760MPX. Układ ma pomóc w odrobieniu strat do Intela, którego Xeon przekroczył już barierę 3GHz. Według AMD, komputery z nowymi procesorami powinny być dostępne już dziś. Cena jednostkowa wyniesie $275, przy zakupie 1000 sztuk.

Dziewczyna z komputera


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 13:33
(11)Komentarzy (11)
Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne staje się modyfikowanie obudów od komputera. Z reguły kończy się na wycinaniu okienek czy stosowaniu różnych świecideł. Ekipa z Japonii postanowiła jednak zastosować bardziej radykalne działania i stworzyła całkiem nową "obudowę", korzystając z pianki.

I tak powstała kobieta z elektronicznymi wnętrznościami. Ubrano ją w maskujące ubranko, a do ręki wręczono pistolet. We wnętrzu ERN001, bo tak nazwaną ową panią, znajduje się 200W zasilacz oraz płyta VIA EPIA E-533 z 256MB pamięci. Poszczególne etapy budowy można obejrzeć na tej stronie.

Obniżki u Intela


Autor: Pawel | źródło: Inquirer | 13:17
Komentarzy (0)
Intel zamierza 25 maja wprowadzić na rynek nowe modele Celeronów – 2,5GHz i 2,6GHz. Pociągnie to za sobą drastyczną obniżkę cen dotychczasowych Celeronów dostępnych na rynku. Modele 2.4GHz, 2.3GHz, 2.2GHz i 2.1GHz będą kosztowały odpowiednio 85, 79, 74 i 74 dolary. Z kolei w chwili wprowadzenia na rynek, Celeron 2,5GHz będzie kosztował 89 dolarów, zaś model 2,6GHz 102 dolary.

Zmianie ulegną także ceny chipsetów Springdale. W chwili premiery tj. 21 maja układ 865G z RAID będzie kosztował 44 dolary, 865PE z RAID 39 dolarów, zaś 865P z RAID 36 dolarów. Wersje Springdale i865 bez RAID-u mają kosztować 41, 36 i 33 dolary. Kolejne obniżki cen chipsetów Intel zapowiada na koniec czerwca. Nie zmieni się jedynie cena chipsetu 875P.

Specyfikacja NV40


Autor: Pawel | źródło: warp2search | 12:34
(7)Komentarzy (7)
W sieci pojawiły się nieoficjalne informacje na temat specyfikacji układu NV40 Nvidi. Karty oparte na tym chipie mają się pojawić w drugiej połowie 2004 roku. Układ ma posiadać 350 milionów tranzystorów i ma być wykonany w technologii 0.09 mikrona. Taktowanie rdzenia ma wynosić 800MHz, zaś pamięci 1,4GHz. NV40 ma posiadać 16 potoków renderujących, 16 jednostek Vertex Shader i 16MB pamięci podręcznej DRAM. Karty mają być wyposażone w 512-megabajtów pamięci DDRII o maksymalnej przepustowości 44.8GB/s. Nowy układ Nvidi ma także wspierać DX9.1 lub DX10.

Dell zmienia nazwę


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:24
(1)Komentarzy (1)
Rada nadzorcza Della postanowiła zmienić nazwę firmy. Obecnie brzmi ona Dell Computer Corporation. Zmieniona ma zostać druga jej część tj. Computer Corporation. Nowa nazwa - Dell Inc. ma bardziej odzwierciedlać zakres działalności firmy. Dell nie jest już tylko producentem komputerów, ale także dostawcą serwerów, systemów pamięci, drukarek oraz innych produktów. Dlatego właśnie szefostwo firmy uważa, że “Dell Computer Corporation” nie jest już właściwym odbiciem działalności firmy na rynku. Ponieważ firma jest powszechnie znana jako „Dell”, nowa nazwa będzie więc przybliżeniem do rozpoznawalnej marki.

 
Poniedziałek 5 maja 2003

[OT] do tegorocznych Maturzystów


Autor: DYD | 21:48
(17)Komentarzy (17)
Lekki off-topic, czyli news podbudowująco – motywujący dla rocznika 1984 i nie tylko. Maturzyści – jutro Wasz dzień, więc nie zapomnijcie niebawem wyłączyć komputer, wejść do wanny (tudzież pod prysznic), zrelaksować się i wstać wypoczętym i gotowym do rozpoczęcia tego wbrew pozorom nietrudnego egzaminu jakim jest matura. Zaczynacie od polskiego, więc niech wena wejdzie w pożyczony obowiązkowo długopis i przeleje się na kartki podaniowe w postaci kwiecistych zdań. Grunt to zrozumieć temat i przekazać co mamy w głowie szanownej komisji – i jak któryś z Boardowiczów powiedział, w razie czego warto skorzystać z wyobraźni... Całe TPC trzyma za Was kciuki i wierzy, że będzie pozytywnie.

ATi Technologies z bliska


Autor: Jasiek | 19:54
(7)Komentarzy (7)
W miniony weekend ekipa DriverHeaven miała okazję zwiedzić kanadyjską siedzibę ATi. Na zdjęciach możemy obejrzeć jak firma inwestuje pieniądze części z nas kupujących coraz to nowe karty graficzne :-) Redakcja D-H zajrzała do pomieszczeń mieszących laboratorium, w którym powstają prototypy nowych układów. Możemy przyjrzeć się też z bliska miejscom gdzie przesiadują testerzy, czy też grupa programistów pracująca w pocie czoła nad nową wersją Catalystów (około 600 komputerów w stosunkowo małym pomieszczeniu). Wśród pracowników ATi przeważają ludzie dość młodzi, 30-35 lat.
Sporą część budynku zajmują też miejsca o bardziej wyszukanym wystroju. Kanadyjczycy najwyraźniej dbają o estetykę i reprezentatywność swojej siedziby. Główny holl jest bardzo elegancko wykończony, a na ścianach wywieszono gigantyczne reklamy flagowych produktów. Sporo miejsca przeznaczono też na ogromną kawiarenkę. Po pełną relację z wizyty w ATi odsyłam na D-H.

"Śmieszny" błąd w IE


Autor: Bryndek | 19:40
(3)Komentarzy (3)
Trzeba przyznać, że nieuwaga bądź nawet lenistwo programistów firmy Microsoft nie zna granic. Jak poinformował serwis The Inquirer w aplikacjach internetowych tj. Internet Explorer, Outlook Express i Front Page znajduje się dosyć prosty, aczkolwiek irytujący błąd przy odczycie kodu HTML. Wystarczy stworzyć plik HTML, wpisać do niego <input type cokolwiek>, a przy odczycie strony program się zawiesi. Miejmy nadzieję, że już niebawem błąd zostanie naprawiony i na sieci pojawi się łatka poprawiająca wcześniej wymienione przeze mnie programy. Więcej informacji znaleźć możecie tutaj.

Nowa pamięć Lexar Media


Autor: Bryndek | 19:01
(3)Komentarzy (3)
Lexar Media, producent pamięci Flash, poinformował, że na rynku pojawiła się pamięć o pojemności 2GB. Urządzenie to dzięki wykorzystaniu technologii WA (write Accelerator) działa z prędkością 7MB na sekundę. Niestety cena jest na razie "zabójcza". Pamięć Lexar Media 2 GB kosztuje blisko 700 dolarów. Firma także zapowiedziała, że w niedługim czasie na rynku pojawią się pamięci o pojemności przekraczającej 4 GB. Więcej informacji znaleźć możecie stronie producenta.

Nowe obudowy Athlonów XP


Autor: Jasiek | źródło: Akiba | 18:30
(1)Komentarzy (1)
W Japonii pojawiły się pierwsze Athlony XP 2400+ w nowych obudowach w standardzie 27648 OPGA. Z powierzchni procesora zniknął jeden kondensator. Logo firmy zmalało i znajduje się przy samej krawędzi układu, podobnie jak napis "Assembled in Malaysia". Na obudowie widać teraz wyraźnie ścieżki prowadzące do rdzenia, podobnie jak np. na Pentium III ze steppingu C0.
AMD zmieniło też sposób wyprowadzenia kontaktów na mostkach. W sobotę donosiliśmy za X-bit Labs o podkręconych Athlonach, które z fałszywymi oznaczeniami ponoć trafiły na rynek. Firma chce prawdopodobnie uniemożliwić łatwe lutowanie lub cięcie mostków na procesorze, co zapobiegnie podobnym problemom.

Nowości z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:15
(2)Komentarzy (2)
 • FrazPC.pl - Szybki test Soltek Xabre-600 64MB: Nie ulega wątpliwościom fakt, iż firma Soltek wykonała kawał dobrej roboty. Karta wyposażona w układ Xabre-600 z 64MB pamięci DDR jest bardzo dobrze wykonana, nie sprawia najmniejszych problemów sprzętowych czy z montażem i instalacją. Oferuje dobrej jakości obraz na monitorze i wysokiej jakości obraz przez wyjście telewizyjne. Tutaj jednak należy wziąć jako poprawkę, kabel. LINK

 • Sirius.pl - Laserowe Wojny: Wybierając nagrywarkę nie jeden z nas zastanawiał się czy warto inwestować w najszybsze rozwiązania?, czy nie lepiej wziąć napęd Combo?, czy warto dopłacić do renomowanego producenta? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć poniższym testem. LINK

 • NVision.pl - GeForce FX 5800 Ultra part #2: Udało mi się odzyskać zdjęcia karty MSI GeForce FX 5800 Ultra i właśnie o nie został wzbogacony opis karty MSI. Ponadto niedawno dotarła do nas karta Leadtek WinFast A300 Ultra TD MyViVo od dystrybutora - firmy Pronox z Katowic. W drugim 'part'cie' znajdziecie też pierwsze benchmarki wszystkich trzech kart. LINK

 • Moded-Kompz.net - bezszelestni giganci, czyli Zalman CNPS 7000Cu i AlCu: W tym teście chciałbym zaprezentować, najnowszy produkt z oferty Zalmana, coolery z serii 7000, wykonane całkowicie z miedzi, oraz z aluminium z miedzianym rdzeniem. Tytułem wstępu trzeba jeszcze zaznaczyć, że seria 7000 jest zestawem pasującym również do nadchodzącego procesora AMD Athlon 64. LINK

 • PCLab.pl - ABIT IC7-G: Recenzja na żywo płyty ABIT IC7-G rozpoczęła się rutynowo. Opisaliśmy chipset i875P (Canterwood), zaprezentowaliśmy kilka fotek płyty, opisaliśmy BIOS. Gdy jednak przystąpiliśmy do testów wydajnościowych, zostaliśmy bardzo niemiło zaskoczeni. Płyta uzyskiwała gorsze wyniki od i845PE! LINK

 • Pad i kierownica Rockfire


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:06
  Komentarzy (0)
  Oferta handlowa firmy Multioffice została rozszerzona o nowe urządzenia sterujące marki Rockfire - kierownicę Rockfire Racing Star Pro QF-266IPR i Gamepad Rockfire Star Traveler QF-208U USB. Kierownica sprawdza się we wszelkiego rodzaju grach rajdowych. Urządzenie zostało wyposażone w pedały przyśpieszenia i hamowania oraz w znajdującą się przy kole kierownicy dźwignię zmiany biegów. Kierownica o kącie skrętu wynoszącym 180 stopni posiada 8 programowalnych przycisków.

  Gamepad, wyposażony w 8 kierunkowy D-PAD, zaprojektowany został specjalnie dla gier akcji oraz programów edukacyjnych. Urządzenie posiada dodatkowo 8 programowalnych przycisków, w tym 6 przycisków akcji i 2 przyciski spustu znajdujące się w podstawie. Gamepad podłączany jest do komputera poprzez port USB. Obydwa urządzenia objęte są 12 miesięczną gwarancją. » czytaj dalej

  Dell wymienia płyty w notebookach


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 14:10
  (4)Komentarzy (4)
  Dell Computer zamierza wymienić płyty główne w 20 tysiącach notebooków wyprodukowanych pomiędzy listopadem a grudniem 2002 roku. Prawdopodobnie wszystkie są wadliwe i mogą powodować kłopoty z włączaniem się komputera. Płyty były instalowane w notebookach Inspiron 2650. Bazują one na procesorach Pentium 4-M i posiadają od 256 do 512MB pamięci DDR. Zainstalowane w nich karty graficzne to GeForce2 Go100 z 16MB pamięci. Według nieoficjalnych źródeł notebooki były wyprodukowane przez tajwańską firmę Compal Electronics.

  Nie jest to pierwsza sytuacja kiedy Dell wymienia komputery lub ich części. W 2001 roku koncern wymienił pamięć w 200-400 tysiącach notebooków. Także w tym samym roku Dell wymienił wadliwe baterie w 284 tys. mobilnych pecetów.

  Catalyst 3.4: co nowego?


  Autor: R4v | źródło: Rage3D | 13:40
  (4)Komentarzy (4)
  Jeden z developerów sterowników dla kart ATi uchylił na forum Rage3D rąbka tajemnicy i napisał o zmianach, jakie zostaną wprowadzone w driverach Catalyst 3.4. Po anulowaniu wersji 3.3, nowe sterowniki powinny ujrzeć światło dzienne w połowie tego miesiąca. Wersja 3.4 otrzyma nowy panel do regulacji kolorów i akcelerację DivX dla układów z rodziny R300. Pojawi się także nowa wersja Multimedia Center. Ma także zostać dodany program deinstalacyjny dla SmartGART. Wyeliminowane zostaną także niektóre błędy dotyczące gier, m.in. Half-Life'a. Nowe sterowniki powinny powrócić do ATi z certyfikatem WHQL Microsoftu ok. 12 maja. Do ściągnięcia mają być dostępne do 15 maja. Cały wątek na temat nowych sterowników można obejrzeć tutaj.

  Intel Pentium M Celeron w przyszłym roku


  Autor: Pawel | źródło: VR-Zone | 11:05
  (1)Komentarzy (1)
  Intel po cichu produkuje nowe procesory Celeron dla koncernu Sony. 600-megahercowe procesory Celeron A Ultra Low Voltage Sony wykorzystuje w swoich mini-notebookach Vaio, które sprzedaje jedynie w Japonii. Podczas premiery układu Pentium M, Intel nic nie wspominał o planach wprowadzenia pełnej linii Celeron-ów A 600MHz Ultra Low Voltage.

  Celerony dla Sony, Intel zbudował w oparciu o procesor Pentium M. Odjęto technologię SpeedStep, która zmniejsza napięcie i szybkość pracy procesora aby wydłużyć czas pracy urządzenia. Zredukowano także ilość pamięci cache L2 z 1MB do 512KB. Intel zastanawia się nad planami budowy pełnej linii procesorów Celeron opartych na Pentium M. Jednak układy te nie pojawią się w tym roku. Na razie koncern produkuje je jedynie dla wybranych firm, z przeznaczeniem do produkcji subnotebook-ów lub mini-notebook-ów.

  P4S800 – nowa płyta Asusa na SiS-ie


  Autor: Pawel | źródło: digitimes | 10:23
  Komentarzy (0)
  Asus zaprezentował nową płytę główną - P4S800 przeznaczoną do współpracy z procesorami Pentium 4 Intela. Bazuje ona na chipsecie Silicon Integrated Systems (SiS) - SiS648FX/963L, wspiera 800-megahercową magistralę danych i obsługuje jednokanałowe pamięci DD400. Nowy produkt Asusa obsługuje technologię Hyper-Threading oraz MuTIOL, która zwiększa przepustowość pomiędzy mostkiem północnym i południowym do 1GB/s. Płyta zawiera 3 gniazda DIMM, 5 slotów PCI oraz 1 AGP 8x. Na jej pokładzie umieszczono również wyjście S/PDIF, 6-kanałowy kodek dźwiękowy oraz LAN.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL