Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 16 maja 2003  
    

Nowy Bios dla A7N8X Asusa


Autor: PiK | 22:34
(4)Komentarzy (4)
16 maja ukazał się nowy, w pełni oficjalny BIOS w wersji 1004 do płyt Asusa z serii A7N8X (dla "revision" poniżej 2). Nowy BIOS przede wszystkim dodaje obsługę procesorów "Barton" pracujących z 400MHz FSB (DDR)! Wcześniej zarezerwowane to było tylko dla płyt revision 2 opartych na nForce o steppingu C1. Sprawdziliśmy - testowana przeze mnie płyta bez problemu osiągnęła 400MHz FSB (DDR). Oto linki do "lekarstwa": A7N8X oraz A7N8X Deluxe.

Nie przegap - podsumowanie tygodnia


Autor: DYD | 19:27
Komentarzy (0)
Po pierwsze cały czas trwa nasz konkurs zorganizowany wspólnie z firmą Logitech, w którym do wygrania są extra cztery zestawy głośnikowe Logitecha, a w tym flagowy, topowy zestaw Z-680 (ich wartość to ponad 2300 PLN!) - wystarczy odpowiedzieć na trzy proste pytania, zapraszamy! Jeśli jeszcze nie czytaliście, to w dziale SPRZĘT pojawiło się kilka nowych materiałów: duży test szczęściu drukarek EPSON kontra HP, opis bezprzewodowego zestawu Chiefteca (mysz + klawiatura), obszerny elaborat o multimedialnym kombajnie Hercules Prophet All-in-Wonder 9000 Pro oraz dzisiejszy test w pełni aluminiowej obudowy Tracer IGLOO1. To wszystko znajdziecie we wspomnianym dziale SPRZĘT. Posiadacze kart z układem ATI i NVidii mogą zaktualizować swoje sterowniki - obie firmy prawie jednocześnie wypuściły nowe sterowniki: ATI CATALYST 3.4 & NVIDIA Detonators 44.03. To tyle z podsumowania tygodnia, życząc miłego weekendu, zapraszamy na poniedziałkowy test pamięci GeIL, Corsair i innych w wersji DDR3500, 3200 i 2700.

Recenzja obudowy Tracer IGLOO1 Full Aluminium


Autor: Massai | 19:10
(19)Komentarzy (19)
Ostatnimi czasy zagościły na naszych łamach recenzje obudów. Jak słusznie zauważyli nasi stali czytelnicy, kupując komputer po macoszemu traktujemy problem opakowania naszego cuda. Tym bardziej, że to opakowanie może w znaczący sposób poprawić ergonomię pracy, wygląd komputera i ułatwić rozbudowę oraz zmianę konfiguracji sprzętowej. W tej recenzji, oprócz przetestowania bardzo dopracowanej konstrukcji (nie pozbawionej jednak wad...), pragnę zwrócić Wam uwagę na pewne elementy, którymi, moim zdaniem, powinna się charakteryzować porządna obudowa. Zapraszam do opisu obudowy IGLOO1 Full Aluminium firmy Tracer» czytaj dalej

RMAA: test nie dla SoundStorm?


Autor: Jasiek | źródło: gLiNa | 19:08
(5)Komentarzy (5)
Z kilku dużych zachodnich serwisów (np. X-bit, Digit-Life czy Tom's Hardware) wyparowały dziś testy kart dźwiękowych, zintegrowanych na płytach głownych z Nforce2. Redakcje zgodnie zaktualizowały swoje recenzje modeli z tym chipsetem, usuwając fragment z wynikami benchmarków w programie RightMark Audio Analyzer. Niestety wszystko odbyło się bez podania jakichkolwiek wyjaśnień. Producenci płyt głównych wykorzystują układ dźwiękowy Nvidii w parze z tanimi i słabymi jakościowo przetwornikami DAC Realtek ALC650, co widać było wyraźnie po wynikach RMAA. Skąd jednak teraz, już po publikacji recenzji, takie nagłe zniechęcenie do tego programu? Sprawa być może wyjaśni się już niedługo na forum AnandTech.

Ze świata gier: wieści z E3


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 19:07
(2)Komentarzy (2)
Prosto z targów E3 w LA napłynęło do sieci sporo, jeszcze ciepłych, informacji o nadchodzących grach na PC. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiła chyba demonstracja Half-Life 2. Dużo linków do fantastycznych trailerów z tej gry oraz kilka zrzutów ekranu znajduje się na forum Rage3D. Więcej o H-L 2 napisał także serwis GameSpy.

Sporą kolekcję zapowiedzi nowych tytułów znajdziemy na Gamer's Hell, między innymi: S.T.A.L.K.E.R, Matrix Online, Rainbow Six Athena Sword czy kolejnej po długiej przerwie części Prince of Persia - Sands of Time. Następnym niezaprzeczalnym kandydatem na hit nadchodzących miesięcy jest oczywiście Doom III. W ostatnim wywiadzie John Carmack definitywnie przekreślił jednak możliwość wprowadzenia trybu multiplayer w tej grze, zasłaniając się głównie techniczną stroną nowego silnika graficznego.

Aparaty cyfrowe to dobry biznes


Autor: DYD | źródło: 4d / AsiaBizTech | 19:02
(3)Komentarzy (3)
Wszystkie japońskie firmy zajmujące się produkcją aparatów cyfrowych zanotowały imponujący wzrost zysków. „Aparaty cyfrowe sprzedają się zaraz po tym, jak je wyprodukujemy. Producenci walczą ze sobą, by zdobyć podzespoły” – mówi Tasuku Imai, wiceprezes Fuji Photo Film. Gdy zwróciły się początkowe inwestycje w linie produkcyjne, a sprzedaż osiągnęła skalę masową, aparaty cyfrowe stały się dla Japończyków kurą znoszącą złote jajka. Świetna sprzedaż „cyfrówek” sprawiła, ze w roku finansowym zamkniętym 31 marca 2003 firmy Olympus Optical i Canon zanotowały rekordowe zyski. Wśród 5 największych japońskich producentów (Olympus, Sony, Canon, Fujifilm i Nikon), zysk operacyjny działów zajmujących się aparatami cyfrowymi wzrósł w roku podatkowym 2002 aż o 130%! Także firmy spoza ścisłej czołówki znajdują swoją niszę w rynku i notują świetne wyniki. Konica i Minolta – które chcą się połączyć w sierpniu – także zanotowały rekordowe zyski. Wpływy z aparatów cyfrowych pomogły tez w zwiększeniu rentowności firmy Casio Computer. » czytaj dalej

Nowe płyty Gigabyte z chipsetem i875P


Autor: DYD | 17:45
(1)Komentarzy (1)
JTT Computer S.A. wprowadza do sprzedaży nową rodzinę płyt głównych Gigabyte, w skład której wchodzą wchodzą modele: GA-8KNXP Ultra oraz GA-8KNXP przeznaczone przede wszystkim dla najnowszych procesorów Pentium 4 na szynie systemowej 800 MHz z technologią Hyper-Threading. Dzięki oparciu ich konstrukcji na najbardziej wydajnym chipsecie Intel 875P i wykorzystaniu wielu nowych technologii płyty te idealnie nadają się do wykorzystania jako rozwiązanie serwerowe lub stacje robocze o dużej wydajności. Połączona architektura szyny 800MHz FSB, Dual Channel DDR 400 i techologii zwiększania wydajności PAT (Performance Acceleration Technology) zapewnia podstawy dla wyjątkowej wydajności. Jednocześnie unikalny system podwójnego zasilania DPS 2 (Dual Power System 2) zwiększa moc dostarczaną do procesora oraz podnosi stabilność systemu. Na płycie GA-8KNXP Ultra, oprócz gigabitowej karty sieciowej z serii Intel PRO zapewniającej zoptymalizowane pasmo dostępu do sieci, kontrolerów Serial ATA oraz ATA RAID, znajduje się kontroler Adaptec Ultra320 SCSI. » czytaj dalej

Podróbki płyt i865PE w Chinach


Autor: Pawel | źródło: DigiTimes | 13:07
Komentarzy (0)
Pomimo, że Intel jeszcze oficjalnie nie zaprezentował chipsetu i865 Springdale (premiera 21 maja), na chińskim rynku klonów producenci płyt głównych zauważyli tanie produkty oznaczone jako „865PE”. Płyty te są sporo tańsze od innych wyposażonych w te układy. Jak się okazuje płyty te istotnie są wyposażone w chipset Springdale lecz obsługują jedynie magistralę 533MHz. Wynika z tego że nie są one oparte na układach i865PE, które obsługują magistralę 800MHz, lecz na chipsetach i865P.

Nadchodząca seria chipsetów Springdale będzie się składać z trzech układów - i865PE, i865G i i865P. i865PE i i865G obsługują szynę 800MHz i pamięć DDR400 w trybie dual-channel, podczas gdy i865P obsługuje magistralę 533MHz i dwukanałową pamięć lecz typu DDR333. Chińskie płyty wprowadziły na rynku spore zamieszanie zwłaszcza, że niektórzy klienci nie wiedzą jeszcze o różnicach pomiędzy tymi układami.

IWILL i ATI będą współpracować


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 13:06
Komentarzy (0)
IWILL USA i ATI Technologies poinformowały o nawiązaniu współpracy, w wyniku której obie firmy będą sobie wzajemnie pomagać w zdobywaniu rynku. Jeszcze tej wiosny IWILL będzie oferował zestaw składający się z płyty głównej dla stacji roboczych i karty ATI FIRE GL. Zestaw ten ma być tańszy niż oddzielne kupienie elementów. Combo będzie składać się z płyty głównej z serii DP533 opartej na chipsecie Intel E7505 “Placer” i przeznaczonej do współpracy z procesorami Intel Xeon oraz karty graficznej FIRE GL X1 wyposażonej w 128 lub 256MB pamięci lub FIRE GL Z1 z 128MB 256-bitowej pamięci DDR. ATI FIRE GL X1 bazuje na jednostce RADEON 9700 zaś FIRE GL Z1 na Radeonie 9500. Zestaw IWILL DPI533 + ATI FIRE GL Z1 128MB ma kosztować 605 dolarów (oszczędność 194USD), zaś za najdroższy zestaw IWILL DP533-S z ATI FIRE GL X1 256MB trzeba będzie zapłacić 1210 dolarów co daje oszczędność rzędu 200 USD.

ATI CATALYST wersja 3.4


Autor: DYD | 11:53
(4)Komentarzy (4)
Dziś możemy ogłosić, że firma ATI wypuściła świeżutkie sterowniki ATI CATALYST w wersji 3.4. Najnowszy pakiet Catalyst 3.4 posiada zunifikowany sterownik RADEON display driver 7.88 (w tym Multimedia Center 8.5, HydraVision 3.2, Remote Wonder 1.5) dla układów od Radeon 7000 do Radeon 9800 (modele All-In-Wonder na tych układach także są wspierane przez ten sterownik). Szczegółowe informacje o tym wydaniu Catalyst podaje ta podstrona. Nowe drivery dla poszczególnych systemów (Windows XP, 2000, ME, 98/98SE) i wersji językowych można pobrać z tej strony.

Polska premiera Windows Server 2003 PL


Autor: DYD | 11:41
(1)Komentarzy (1)
Firma Microsoft 14 maja zorganizowała konferencję prasową w Warszawie informując o wprowadzeniu do sprzedaży polskiej wersji nowego sieciowego systemu operacyjnego Windows Server 2003. W rodzinie produktów Windows Server 2003 znajdują się następujące wersje systemu: Windows Server 2003 Datacenter Edition (wersja 32- i 64-bitowa), Windows Server 2003 Enterprise Edition (wersja 32- i 64-bitowa), Windows Server 2003 Standard Edition oraz Windows Server 2003 Web Edition. W języku polskim dostępna jest wersja Standard i Enterprise.

"Polska wersja językowa Windows Server 2003 dostępna jest w niespełna miesiąc po ogólnoświatowej premierze tego produktu, co jest dowodem na to, że nasz kraj jest coraz bardziej liczącym się rynkiem rozwiązań serwerowych" - powiedział Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego oddziału firmy Microsoft. "Jestem pewien, że najnowsze technologie komputerowe, do których niewątpliwie należy Windows Server 2003, mogą usprawnić działalność polskich firm i pomóc im w osiągnięciu założonych celów" - dodał Tomasz Bochenek. » czytaj dalej

Napęd MOP2-U640P firmy I-O Data


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 11:39
(1)Komentarzy (1)
Firma I-O Data wprowadza na rynek przenośny napęd dysków megneto-optycznych - MOP2-U640P. Obsługuje on nośniki do 640 megabajtów i jest podłączany do komputera za pomocą złącza USB 2.0. W pudełku znajdziemy kabel USB o długości 75cm, podstawkę do pionowego montażu urządzenia oraz oprogramowanie. Urządzenie jest zasilane z portu USB i może pracować pod kontrolą systemów Windows Me/98SE/98/ XP/2000 oraz Mac OS 9.0.4 - 9.2.2 i Mac OS 10.1 - 10.2.5. Jego wymiary to 112 na 150.5 na 23mm, a waga 420g. Napęd pojawi się w sprzedaży pod koniec maja w cenie 230 dolarów.

 
Czwartek 15 maja 2003

Hercules Prophet All-in-Wonder 9000 Pro


Autor: Kris | 22:00
(22)Komentarzy (22)
Do serii All-in-Wonder zawsze miałem słabość i jeśli przynajmniej raz na pół roku nie pobawię się taką zabawką to czuję pewien niedosyt. Naprzeciw mojemu zapotrzebowaniu wyszła firma ABCData dostarczając frajdę testowania karty Hercules Prophet AiW 9000 Pro. Po krótkiej przerwie nadszedł czas podzielenia się nią z innymi. Na wstępie od razu przyznam, że nie jest produkt dla każdego. Kombajnik multimedialny ATI jest w stanie spełnić konkretne wymagania tylko specyficznego kręgu odbiorców i jedynie w takim wypadku wart jest swojej ceny. Jeśli chcecie się przekonać, co ten zwierz potrafi to zapraszam. » czytaj dalej

Nowe Detonatory 44.03


Autor: DYD | 21:36
(5)Komentarzy (5)
Dziś oficjalnie na stronie NVidii nastąpiła aktualizacja sterowników Detonators do wersji 44.03 datowanych na 14/05 ze wsparciem DX9 dla układów GeForce (od TNT do FX). To wydanie ma przynieść głównie wzrost wydajności oraz wsparcie WHQL w układach GeForceFX. Najnowsze wydanie driverów Detonators przeznaczone jest dla systemów Windows 9X/ME/2000 i XP. Dostępne są wersję angielskojęzyczne (ok. 10MB) oraz wielojęzyczne - w tym polski (ok. 20MB). Dla systemu NT4 nadal pozostała wersja 43.45. Najnowsze "dętki" dla konkretnych systemów można pobrać z następujących adresów:

Nowe wersje HWiNFO i HWiNFO 32 (1.31)


Autor: DYD | 21:23
Komentarzy (0)
Hardware Info (HWiNFO) (pod DOS i Windows) jest jednym z lepszych narzędzi do diagnozowania urządzeń znajdujących się w komputerze. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra czy Fresh Diagnose), podaje szczegółowe informacje o systemie oraz poszczególnych podzespołach naszego PC (m.in. info procesorze, płycie głównej, dysku twardym, etc.). HWiNFO posiada także możliwości benchmarku głównych komponentów systemu. W nowej, jeszcze ciepłej wersji (1.31) poczyniono kilka usprawnień (m.in. wsparcie SiS Xabre II, detekcję chipsetu Intel 875P Canterwood, zaawansowane wsparcie dla Intel Pentium-M, wsparcie800 MHz P4 FSB, identyfikację Athlon-64 i Opterona, informacje o i875 i ICH5). Z tej strony można pobrać najnowsze wersje HWiNFO pod MS-DOS oraz Windows 2000/ XP / NT. Wersję dla W2K/XP można pobrać z hwinfo.sk (1.15 MB).

Więcej komputerów


Autor: DYD | źródło: 4d / BBC | 12:20
(3)Komentarzy (3)
Sprzedaż komputerów osobistych rośnie, jednak ostra konkurencja cenowa pomiędzy producentami sprawia, że ich wpływy są tylko nieznacznie większe – wynika z najnowszego raportu firmy Gartner. W ciągu najbliższych 3 miesięcy na całym świecie może zostać sprzedanych 30,7 mln sztuk komputerów. To o 6,4% więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jednak wartość sprzedaży będzie o zaledwie 2,6% wyższa niż przed rokiem i wyniesie 38,3 mld USD. To oczywiście efekt obniżek cen, którymi producenci chcą przyciągnąć nową klientelę. Firmy branży komputerowej nie mają jednak powodów do narzekań – prognozy Gartnera pokazują, że kryzys, który zaczął się w roku 2001, został zażegnany.

Największym zmartwieniem producentów komputerów jest obecnie powolny wzrost ekonomiczny na całym świecie oraz związane z epidemią SARS ryzyko załamania rynków azjatyckich. Nadzieją na stymulację popytu są z kolei nowe urządzenia przenośne z możliwościami komunikacji bezprzewodowej. Jednak zanim klienci korporacyjni zaczną kupować nowe technologie, od ich debiutu mija zazwyczaj 3-6 miesięcy. Dlatego wpływ na wzrost sprzedaży może być odczuwalny dopiero pod koniec roku.

Atari, Dreamworks i Intel przygotowują grę


Autor: DYD | 12:03
Komentarzy (0)
Firmy Atari, DreamWorks i Intel poinformowały o rozpoczęciu współpracy nad opracowaniem i wprowadzeniem na rynek gry łączącej przygodowy film animowany z najnowszymi osiągnięciami technologii PC. Gra przygodowa "Sindbad: Legenda Siedmiu Mórz" oparta jest na motywach przygotowywanego przez DreamWorks animowanego filmu przygodowego pod tym samym tytułem, wchodzącego na ekrany kin w USA 2 lipca tego roku. W przeciwieństwie do większości gier opartych na motywach filmowych, gra "Sindbad: Legenda Siedmiu Mórz" powstaje we współpracy z jednym z reżyserów filmu, Patrickiem Gilmore. Gilmore debiutuje jako reżyser filmowy po dziesięcioletniej karierze producenta gier.

Gra opracowywana jest pod kątem wykorzystania pełni możliwości procesorów Intel Pentium 4 wyposażonych w technologię hiperwątkową (Hyper-Threading, HT). Zostanie opublikowana w USA w październiku, jeszcze przed wydaniem filmu "Sindbad: Legenda Siedmiu Mórz" na dyskach DVD i kasetach VHS, zapewniając wzajemne wsparcie marketingowe obu przedsięwzięć i większe zainteresowanie mediów. Gra trafi na rynki innych krajów świata w kolejnych miesiącach tego roku.

Soltek EQ3701M


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 10:28
(3)Komentarzy (3)
Soltek Computer zaprezentował zestaw EQ3701M, będący szkieletem do budowy komputera. Jest on wyposażony w płytę główną SL-B7A-F bazującą na chipsecie NVIDIA nForce2 IGP (Geforce 4 MX) + MCP-T. Obsługuje procesory AMD Socket 462 z magistralą 333/266/200MHz i do 2GB pamięci DDR400/333/266/200 pracującej w trybie dual-channel. Zestaw posiada zintegrowaną kartę graficzną Geforce 4 MX, 1 port AGP 8x, 1 PCI, 6 portów USB 2.0, 2 x 1394a, Fast Ethernet 1/10/100 LAN oraz 6-kanałową kartę dźwiękową. W produkcie Solteka znajdziemy miejsce na dwa napędy 5.25" oraz dwa 3.5". Rozmiary zestawu to 215x295x230mm. Producent dołącza także radiator na procesor. Nie podano niestety ceny. » czytaj dalej

Chwalą i boją się


Autor: DYD | źródło: 4d / BBC | 10:19
Komentarzy (0)
W 16 dni po rozpoczęciu działalności, internetowy sklep muzyczny Apple – iTunes – sprzedał już ponad 2 mln utworów. To pierwsze przedsięwzięcie tego typu, które odniosło niekwestionowany sukces komercyjny. Jednak wraz ze wzrostem popularności usługi, coraz więcej sprzedawanych przez Apple plików „przecieka” do nielegalnych sieci peer-to-peer – zauważają z niepokojem przedstawiciele branży muzycznej.

W katalogu iTunes znajduje się ponad 200 tys. piosenek, z których każda kosztuje 99 centów. Atrakcyjna cena i warunki udostępniania (muzykę można wypalać na płytach CD, skopiować na maksymalnie 3 komputery oraz przetransferować do przenośnego odtwarzacza) przyniosły Apple sukces, który wzbudził podziw całej branży muzycznej. Co więcej, nie stało się to, czego bali się wydawcy – że klienci Apple będą wybierać z katalogu największe hity, ignorując resztę. Jak się okazało, ponad połowa z 2 mln pobranych utworów była sprzedawana wraz z całymi albumami. » czytaj dalej

 
Środa 14 maja 2003

nVidia przyspiesza GeForce FX 5600


Autor: R4v | źródło: The Register | 19:30
(3)Komentarzy (3)
nVidia zamierza w najbliższym czasie przyspieszyć karty z układem GeForce FX 5600 Ultra. W chwili obecnej układ jak i pamięć są taktowane zegarem 350MHz. Do końca tego miesiąca wartości te mają zostać zwiększone do 400MHz. Ma to spowodować wzrost przepustowości pamięci do 12.8GB/s. Fillrate wzrośnie z 1.4Gtex/s do 1.6Gtex/s. Zmiana zegara wiąże się z dopracowaniem technologii 0.13 mikrona przez nVidię. Obecny układ GeForce FX 5600 Ultra zostanie prawdopodobnie w produkcji, jednak "obcięty" zostanie przydomek Ultra.

Western Digital Raptor w wersji 'BOX'


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 19:17
(11)Komentarzy (11)
Western Digital wprowadza na rynek znane już od około miesiąca dyski twarde z serii Raptor w wersji pudełkowej (BOX, retail kit), zawierający oprócz samego dysku także interfejs SIIG SATA, kable SATA oraz instrukcję użytkownika. Mają one pojemność 36,7GB, a ich talerze obracają się z prędkością 10 tys. obrotów. Średni czas wyszukiwania wynosi 5.2 ms, zaś czas reakcji 2,9 ms. Dyski posiadają 8-megabajtowy bufor i działają w standardzie Serial ATA. Hałas przez nie wydzielany wynosi 32dBA w stanie spoczynku i 36dBA podczas wyszukiwania. MTBF czyli szacowany czas bezawaryjnej pracy wynosi ok. 1,2 mln godzin. Producent udziela na nie ponadto 5-letniej gwarancji. Dyski w wersji 'BOX' są sprzedawane w cenie 249 dolarów. Więcej na stronie producenta» czytaj dalej

Ceny kart GeForce FX 5900


Autor: Pawel | 18:52
(5)Komentarzy (5)
W ofercie sklepu internetowego Komplett pojawiły się już najnowsze karty graficzne Nvidi z serii GeForce FX 5900. Ceny trzeba przyznać są powalające, w negatywnym tego słowa znaczeniu. Za najtańszą z kart Gainward GeForce FX 5900 128MB DDR trzeba zapłacić 541 euro, a za model Gainward GeForce FX 5900 ULTRA 256MB DDR - 701 euro. Natomiast na Gainward-a GeForce FX 5900 ULTRA 256MB DDR z chłodzeniem wodnym trzeba wydać zawrotną sumę 915 euro.

Ciche dyski Samsunga


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 18:22
Komentarzy (0)
Samsung Electronics zaprezentował dwa dyski twarde o dużej pojemności wyposażone w zaawansowane systemy redukcji hałasu wykorzystujące zastrzeżone przez firmę technologie NoiseGuard i SilentSeek. 160-gigabajtowe modele SpinPoint V80 (7200rpm) oraz SpinPoint P80 (5400rpm) oprócz wspomnianych wcześniej technologii redukcji hałasu wykorzystują także specjalne łożyska, które jeszcze bardziej minimalizują odgłosy dochodzące z urządzeń. Technologia SilentSeek ma za zadanie minimalizować odgłosy mechaniczne powstające w wyniku rezonansu, natomiast NoiseGuard mierzy poziom hałasu i redukuje go poprzez specjalne tłumiki. Data wprowadzenia dysków na rynek i ich cena nie jest znana.

Pierwszy test Athlona 64?


Autor: R4v | źródło: AMDboard | 15:35
(17)Komentarzy (17)
W pierwszym numerze francuskiego magazynu PC Performance pojawił się test Athlona 64. Ma to być wersja z jądrem Paris, wyposażona w 256KB pamięci cache L2. Magazyn nie podał producenta płyty, na jakiej pracował procesor. Wiadomo tylko, że współpracował z chipsetem z serii AMD8000. Układ pracował z zegarem 1.4GHz. Do porównania wykorzystano Pentium 4 Northwood taktowany zegarem 1.4GHz i 2.26GHz na płycie Asus P4GE-V oraz Athlona XP z jądrem Thoroughbred, pracującego z zegarem 1.4GHz i 1.8GHz na płycie Shuttle AK39N. Testy przeprowadzono w systemie Windows Server 2003 RC2 i Linuxem z 64-bitowym kernelem.

Według AMDboard.com procesor wyprzedzał konkurencję taktowaną tym samym zegarem o 70%. Nie wiadomo jednak, na ile test ten jest wiarygodny.

Detonator FX optymalizowany dla 3DMark


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 15:12
(7)Komentarzy (7)
Wszystko wskazuje na to, że nVidia planuje pokonać ATi przynajmniej w teście 3DMark. Nowe sterowniki w wersji 44.03 mają według serwisu The Inquirer czynić cuda. Jednak interpretacja wyników wskazuje na coś innego. Okazuje się, że nVidia znacznie zwiększyła wydajność, ale tylko w 3DMark 2001 (o 33%) i w 3DMark '03 (o 25%). Znacznie mniejszy przyrost prędkościa wystąpił w dwóch innych testach. W Quake 3 przyrost wyniósł od 1 do 2 kl/s i podobnie w Aquanox. Sterowniki można ściągnąć m.in. stąd.

nForce2 Ultra 400 i nForce2 400 oficjalnie


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 13:26
Komentarzy (0)
NVIDIA Corporation oficjalnie zaprezentowała wczoraj nową rodzinę chipsetów przeznaczoną do współpracy z procesorami firmy AMD i 400MHz szyną danych. W jej skład wchodzą nForce2 Ultra 400 i nForce2 400. nForce2 Ultra 400 obsługuje magistralę 200, 266, 333 i 400MHz, 3GB pamięci PC2100, PC2700 lub PC3200 DDR SDRAM w trybie dual-channel oraz AGP 8x. Drugi z chipsetów - nForce2 400 posiada taką samą charakterystykę co poprzednik oprócz obsługi dwukanałowej pamięci. Oba układy są prawdopodobnie pinowo kompatybilne.

Firma oferuje także różne wersje układów Media & Communication Processors (MCP) z IGP i SPP włączając w to najbardziej zaawansowany chip nForce2 MCP-T obsługujący Dolby-Digital, Dual LAN, USB 2.0, 2 ATA-33/66/100/133 oraz PCI. Jak zapowiada koncern z Santa Clara ceny nowych układów będą bardzo konkurencyjne, co oznacza ciężkie czasy dla VIA oraz SiS-a. Przykładowo płyty bazujące na nForce2 400 mają kosztować około 70 dolarów. Płyty na nowych układach zapowiadają firmy: ABIT, Albatron, AOpen, ASUSTeK, Biostar Microtech, Chaintech, DFI, EPoX I, FIC, Gigabyte, Jetway, Leadtek, MiTAC, MSI, QDI/Legend, Shuttle oraz Soltek.

Zapowiedzi Sony z E3


Autor: DYD | źródło: 4d / GamerFeed | 11:10
(2)Komentarzy (2)
Jak nietrudno się było domyślić, pierwszy dzień targów E3 przyniósł ogromną ilość informacji o nowościach ze świata gier wideo. Szczególnie ciekawe zapowiedzi przedstawiła firma Sony.

Największą sensacją jest zapowiedź nowej, przenośnej konsoli Sony – PSP (PlayStation Portable). Sony zastosuje w niej nowy nośnik pamięci - Universal Media Disc. To umieszczone w specjalnej kasecie dyski optyczne o średnicy 60 mm, które mieszczą aż 1,8GB danych. Konsolka będzie wyposażona w ekran formatu 16:9 o rozdzielczości 480x272 piksele. Podzespoły konsoli będą wykonane w technologii 90 nanometrów. PSP będzie generować trójwymiarową grafikę i to nie tylko z wykorzystaniem tradycyjnych poligonów, ale też modelowania NURBS. Konsola będzie też radzić sobie z odtwarzaniem filmów – Sony zainstaluje w niej dekoder MPEG-4. Z innymi urządzeniami PSP będzie łączyć się przez szybki port USB 2.0. Nie zabraknie też głośników stereo. Czy Sony wchodząc na rynek przenośnych konsol do gier zagrozi pozycji Nintendo? » czytaj dalej

Chipset i865 "Springdale" z wadami?


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 10:59
(3)Komentarzy (3)
Nie jest niczym wyjątkowym, że produkty Intela pojawiają się w sprzedaży jeszcze przed oficjalną premierą. To jednak, że działają wadliwie zdarza się niezbyt często. Teraz jednak mamy do czynienia z taką sytuacją. Otóż niektóre płyty wyposażone w chipsety i865 w niektórych sytuacjach mogą pracować niestabilnie. Według X-Bit Labsa problemy mogą mieć użytkownicy płyt z układem i865PE, którzy zastosują pamięci DDR typu „no name”. Serwis sprawdził natomiast pamięci Corsair XMS3200, Corsair TWINX512-3200LL oraz PC3700 OCZ i nie sprawiały one żadnych kłopotów. Dlatego zalecane jest używanie dobrej jakości modułów. Drugim z problemów jest nieprawidłowe działanie sterowników, które mogą powodować problemy przy odtwarzaniu filmów DVD, jak również pracy z programami typu 3DMark2001 i 3DMark03. Kłopoty powodować mogą również inne programy graficzne i wideo. Do tej pory Intel nie wypuścił nowych sterowników. Serwis zastrzega jednak, że nie wszystkie płyty z i865PE mogą powodować kłopoty.

ATI R360 i RV360 w wakacje


Autor: Pawel | 10:12
(4)Komentarzy (4)
W lipcu firma ATI zaprezentuje dwa nowe układy graficzne o kodowych nazwach R360 i RV360. Pierwszy z nich będzie wykonany w technologii 0.15 mikrona, drugi zaś 0.13 mikrona. Mają być one następcami chipów R350 i RV350. Oba układy będą produkowane w fabrykach TSMC. R360 ma być bezpośrednim konkurentem GeForce-a FX 5900 Ultra (NV35). Drugi z układów – RV360 będzie natomiast przeznaczony na rynek masowy. Zanim jednak R360 ukaże się na rynku, bój z najmocniejszym produktem Nvidii będzie musiał stoczyć RADEON 9800 PRO 256MB, który jednak jeśli chodzi o wydajność przegrywa z układem Nvidi. Pierwsze karty oparte na nowych chipach powinny pojawić się na rynku w sierpniu.

Mysz + klawiatura - bezprzewodowy Chieftec


Autor: Kane | 09:00
(12)Komentarzy (12)
Po recenzji obudowy Golden Blue Chiefteca nadszedł czas na kolejny produkt z tej stajni, a mianowicie bezprzewodowy zestaw mysz + klawiatura. Podobnie jak i poprzednio sprzęt do testów dostarczyła firma Angela.

Zestaw, który miałem okazję testować był w kolorze czarnym. Warto wspomnieć, iż na stronie Chieftec.Pl są w ofercie myszy i klawiatury także w innych kolorach, tak aby każdy mógł dobrać je pod kolor swojej obudowy. Jeśli więc ktoś ma obudowę koloru żółtego bez problemów może dokupić sobie żółtą myszkę i klawiaturę. Pomysł jak dla mnie pierwsza klasa. Teraz już zapraszam do opisu zestawu "cordless". » czytaj dalej

 
Wtorek 13 maja 2003

Nowe chipsety VIA Technologies


Autor: Bryndek | 17:38
(8)Komentarzy (8)
Firma VIA dziś oficjalnie ogłosiła dwa nowe chipsety dla procesorów AMD (Athlon XP Processor 3200+) pracujące z 400 MHz magistralą są to: VIA Apollo KT600 oraz VIA UniChrome KM400A (nowa wersja KM400). Jako że zupełnie nowym chipsetem jest KT600 to pozwolę sobie zwrócić na niego większą uwagę. Płyty oparte o ten chipset obsługiwały będą zarówno pamięci DDR266/333/400 jak i procesory firmy AMD pracujące na takich samych taktowaniach (266/333/400MHz). Z zapowiedzi firmy, pamięci DDR 400 będą miały transfer rzędu 3.2GB/s (AGPx8 ma tylko 2.1GB/s). Oto niektóre możliwości, jakie uzyskają płyty główne wyposażone w ten chipset: zintegrowany sześciokanałowy kontroler dźwięku VIA Vinyl Six-TRAC zgodny z AC'97, karta sieciowa 10/100, RAID 0, RAID 1, oraz RAID 0+1, obsługa ATA 33/66/100/133 (do czterech slotów) oraz możliwość obsługi do 8 portów USB 2.0. Niestety nie wiadomo, kiedy pierwsze płyty wyposażone w KT600 pojawią się na rynku. » czytaj dalej

SONY CRX-300 - szybka kombinacja


Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:20
(3)Komentarzy (3)
Sony wprowadzi wkrótce do sprzedaży nowy napęd COMBO. Model CRX-300 jest pierwszym wewnętrznym napędem Combo w ofercie tego japońskiego producenta. Urządzenie charakteryzuje się parametrami: zapis CD-R z prędkością 48x, zapis CD-RW z prędkością 24x, odczyt CD-ROM z prędkością 48x oraz odczyt DVD-ROM z prędkością 16x. Napęd posiada bufor 2MB z wbudowaną technologią Power-Burn, chroniącą przed błędami podczas nagrywania płyt CD z dużymi prędkościami. Jedną z ciekawostek napędu CRX-300 jest funkcja "Turbo-Boost" odnosząca się do odtwarzania i nagrywania płyt CD. Domyślnie płyty CD odczytywane i nagrywane są z maksymalną prędkością 40x, co powoduje niewielki hałas podczas pracy, a jednocześnie zapewnia bardzo dobry transfer i bezproblemową obsługę nośników niższej jakości, np. źle wyważonych. W przypadku, gdy potrzebna jest maksymalna wydajność, wystarczy przytrzymać przycisk Play i uruchomić funkcję "Turbo", a napęd zacznie pracować z prędkością 48x. Powrót do ustawień domyślnych następuje po wysunięciu tacki napędu. » czytaj dalej

nForce2 od Shuttle'a


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 17:12
Komentarzy (0)
Shuttle przedstawił cztery nowe płyty oraz mini-komputer XPC, zbudowane na najnowszym chipsecie nVidii. SN45G kontynuuje linię małych zestawów, składających się z obudowy, płyty głównej i układu chłodzącego. Zastosowana płyta główna, FN45, pracuje pod kontrolą chipsetu nForce2 Ultra 400 z mostkiem południowym MCP-T. Na płycie znajdziemy gniazdo AGP 8x oraz PCI. Urządzenia zewnętrzne można podłączyć do portów FireWire i USB 2.0. Poza mikro-zestawem, Shuttle przedstawił także standardowe płyty w formacie ATX. Rodzina AN35 składa się z:
  • AN35N Ultra, wyposażonej w chipset nForce2 Ultra 400, mostek południowy MCP i złącze RJ45 (Ethernet).
  • AN35 Ultra różniącej się od AN35N Ultra brakiem kontrolera Ethernet.
  • AN35N 400, wyposażonej w chipset nForce2 400, obsługujący pamięć tylko w trybie jednokanałowym. Mostek południowy to układ MCP. Płyta posiada także kontroler Ethernet.
  • AN35 400 jest bliźniakiem AN35N 400, bez kontrolera sieciowego.
Wszyskie płyty posiadają kodek dźwiękowy 6-kanałowy, 6 portów USB 2.0 i 5 slotów PCI. Z biosu można będzie zmienić napięcie procesora, mnożnik i taktowanie pamięci.

Minolta - przejściówka SD > CompactFlash


Autor: Bryndek | źródło: DigiLife | 17:12
(1)Komentarzy (1)
Firma Minotla przedstawiła nowe urządzenie pozwalajace na odczyt kart pamięci SD (Secure Digital) w czytnikach CompactFlash (w Polsce mówimy poprostu na to "przejściówka"...). Dzięki niemu bez problemu będziemy mieli możliwość odczytu kart np. w notebookach, które standardowo wyposażone zostały w złącze PCMCIA.

Ponadto, choć informacje nie są potwierdzone, transfer kart SD czytanych w czytnikach CF za pomocą tej przejściówki ma być szybszy o 30% niż ma to miejsce ze zwykłymi kartami CompactFlash (przepustowość 3.3Mb/s). Cena i data premiery nie są jeszcze znane.

Błąd w Itanium 2


Autor: R4v | źródło: ZDNet | 17:11
(6)Komentarzy (6)
Intel przyznał się do błędu w procesorze Itanium 2, który może spowodować błędy lub zawieszenie systemu. Według rzecznika prasowego firmy, problem można rozwiązać poprzez zmniejszenie taktowania układu. Intel jest także gotów wymienić wadliwe procesory na życzenie klientów. Jak to bywa w przypadku większości problemów, objawiają się one tylko w niektórych układach, "przy wykonywaniu specyficznych rozkazów w określonym porządku, na określonych danych". Intel opracował prosty test, który stwierdzi, czy dany procesor kwalifikuje się do wymiany. Błąd dotyczy układów z jądrem McKinley, taktowanych zegarem 900MHz i 1GHz. Chociaż, jak twierdzą analitycy, problem pojawia się niezmiernie rzadko, to taki przypadek może źle wpłynąć na sprzedaż Itanium, który konkuruje z układami takich gigantów jak Sun czy IBM. IBM już wstrzymał dostawy serwerów x450, do czasu rozwiązania problemu. Inni producenci nie zdecydowali się na podobny krok i nie zamierzają zmieniać na razie swoich planów.

Nowości z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:02
Komentarzy (0)
W tej informacji zamieszczamy najnowsze zestawienie kilku doniesień z polskich redakcji o nowych recenzjach i artykułach. Serwis NVision zamieścił już trzecią cześć sagi o GeForce FX 5800 Ultra. Do artykułu - który znajdziecie tutaj - dołączyła karta PNY Verto GeForce FX 5800 Ultra. | GreGM dał znać, że na łamach serwisu Windows eXperience Vortal ukazał się nowy artykuł poświęcony klonowaniu Windows 2003/XP. | Michał donosi, że powstała strona foobar.polska.prv.pl - forum użytkowników odtwarzacza audio Foobar2000. | HiS Radeon 9200 oraz HiS Radeon 9800 to główni bohaterowie nowych recenzji na IN4.pl - staną w szranki z konkurencją NVidii. | Jeśli chcecie dowiedzieć się co reprezentują głośniki Creative I-TRIGUE 2.1 3300 wpadnijcie tutaj - ekipa z redNET zaprasza. | And last but not least - także HIS Radeon 9800 PRO, lecz tym razem w wykonaniu FrazPC.pl dostępny tutaj.

Yahoo! Games i Intel zagrają...


Autor: DYD | 16:34
(2)Komentarzy (2)
Firmy Yahoo! Inc. i Intel zapowiedziały, że Yahoo! Games zademonstruje nowe gry online dla komputerów PC, wykorzystujące zaawansowane możliwości i wydajność procesorów Intel Pentium 4. Intel sponsorować będzie również portal Yahoo! Games on Demand, umożliwiający miłośnikom gier komputerowych strumieniowy wynajem gier pochodzących od rozmaitych wydawców takich jak Activision, Atari Inc. czy Vivendi Universal Games. Wśród pierwszych gier dostępnych w ten sposób w portalu Yahoo! Games on Demand są tytuły takie, jak Empire Earth, Grand Prix 4, Independence War 2, Neverwinter Nights oraz Star Trek Armada 2.

Wymagania Longhorna


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 16:05
(13)Komentarzy (13)
Chociaż do premiery nowego systemu Microsoftu, znanego po nazwą Longhorn, pozostało jeszcze sporo czasu, to zaczynają się pojawiać szczegóły dotyczące jego budowy. Japoński serwis PC Watch przedstawił m.in. wymagania kolejnej wersji Windows. Okazują się one dość wygórowane. Dla obsługi pierwszej warstwy (Tier 1), należy posiadać kartę graficzną kompatybilną z DirectX7, obsługującą 32-bitowy kolor i 24-/8-bitowy stencil buffer, 4 poziomy rozmycia tekstur, możliwość nakładania 2 tekstur jednocześnie oraz obsługę mip-mappingu i cube-mappingum. Do tego wymagane jest 32MB pamięci graficznej. Warstwa 1 pracuje w minimalnej rozdzielczości 1024x768. Karta graficzna powinna także współpracować z magistralą AGP 4x/8x lub PCI Express 16x, ewentualnie może to być zintegrowana karta graficzne z pamięcią systemową DDR. » czytaj dalej

SiS748 oficjalnie


Autor: R4v | źródło: W2S | 16:02
(1)Komentarzy (1)
Wraz z premierą Athlona XP 3200+ z magistralą 400MHz, SiS wypuścił swój najnowszy chipset SiS748. Obsługuje on magistralę 400MHz oraz AGP 8x. Układ obsługuje magistralę MuTIOL 1G do komunikacji z mostkiem południowym SiS963L. Zapewnia ona transfer do 1GB/s przy taktowaniu 16-bitowej szyny zegarem 533MHz. SiS963L posiada wbudowany kontroler USB 2.0, ATA-133, kodek dźwiękowy 5.1, modem V.90 i kontroler Ethernet. Schemat architektury systemu korzystającego z SiS748 możecie obejrzeć po kliknięciu na obrazku. Nowy chipset trafi na początku na płyty AOpen AK76F-400N, ASRock K7S8XE, FIC KT748 i MSI 748Delta.

Trios II Multi Drive Selector - sprzętowy booter


Autor: Bryndek | 14:31
(2)Komentarzy (2)
Serwis Tweek Hound przedstawił bardzo ciekawe urządzenie pozwalające na przełączanie trzech dysków z trzema oddzielnie zainstalowanymi systemami operacyjnymi - Trios II. Cały zestaw składa się następujących składników: Panel Zarządzający (montowany w slot 5'25), karta PCI (do której podłączamy 3 taśmy z dyskami i 1 taśmę wychodzącą do płyty głównej), rozgałęziacz kabla zasilającego (1>3) i oczywiście instrukcja obsługi. Urządzenie działa bardzo prosto, po podłączeniu do karty PCI dysków i całości do płyty głównej (za pomocą kabla ATA) wybieramy dysk, który chcemy uruchomić przyciskając przycisk odpowiadający danemu dyskowi. Cena urządzenie to 70$.

Gigabyte i nForce2 oficjalnie


Autor: Bryndek | źródło: x-bit | 14:05
(2)Komentarzy (2)
Jak już pisaliśmy firma Gigabyte miała zamiar wypuścić do sprzedaży nowe płyty główne, wyposażone w chipsety nForce2 firmy Nvidia. Dziś ta informacja została potwierdzona przez samą firmę Gigabyte. Pierwszym modelem z rodziny płyty posiadających Nforce2 na pokładzie będzie GA-7NNXP. Płyta posiadała będzie 4 sloty pamięci DIMM (w tym 2 Dual Channel), 6 portów USB 2.0, 5 PCI, AGP 8x, 6-kanałowy dźwięk AC'97 (ALC 655), port FireWire, dwa kontrolery Serial ATA-150, 2 zintegrowane karty sieciowe: 10/100Mb/s Ethernet firmy Realtek oraz 10/100/1000Mb/s firmy Intel LAN oraz znane nam już z poprzednich płyt funkcje do podkręcania czy bezpieczeństwa (jak np. dwie kości BIOS). Niestety, ani cena, ani data premiery nie jest jeszcze znana. Firma zapowiedziała także wydanie kolejnych płyt z serii posiadające chipset nForce2: 7NNXPV, 7N400 Pro, 7N400V Pro, 7N400 oraz 7N400V.

NEC MobilePro 900


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 12:43
Komentarzy (0)
NEC wprowadza na rynek MobilePro 900 - urządzenie przypominające w połowie handhelda, a w połowie notebooka. NEC MobilePro 900 posiada klawiaturę wymiarami przypominającą tą spotykaną w notebookach oraz 8,1-calowy ekran LCD. Może on pracować w rozdzielczości 640x240 i 65-tys kolorów. Pracą urządzenia steruje 400MHz procesor Intel PXA255 (XScale). MobilePro 900 posiada 64MB pamięci flash oraz 64MB pamięci operacyjnej. Jest wyposażony ponadto w sloty CF Type I/Type II, modem, 2 porty USB 1.1, Fast IR oraz złącze RS-232C. Standardowa bateria litowo-jonowa pozwala na 8 godzin pracy urządzenia. Jego rozmiary to 246 na 128 na 30 mm, a waga 810g. Cena MobilePro 900 ma wynieść w USA 899 dolarów.

Nowe płyty Solteka na Springdale


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 12:11
(6)Komentarzy (6)
Soltek Computer zaprezentował dwie nowe płyty główne przeznaczone do współpracy z procesorami standardu Socket 478 - SL-86SPE/-L i SL-86MP/-L. Są one oparte odpowiednio na chipsetach i865PE i i865G. Tym co wyróżnia obie płyty to z pewnością fioletowy kolor. Obie obsługują procesory Pentium 4 z 800-megahercową magistralą danych. Overlockerów z pewnością zainteresuje możliwość pracy magistrali do 1200MHz. Sloty DIMM pozwalają zainstalować do 3GB pamięci DDR 400/333/266. Oba produkty obsługują technologię HT oraz dual-channel. Na płytach znajdziemy także złącze AGP 8x, kontroler Serial ATA, zintegrowany kodek dźwiękowy oraz 8 portów USB 2.0. Dodatkowo model SL-86MP/-L posiada zintegrowany układ graficzny 2D/3D. Obie płyty będą sprzedawane w stylowym opakowaniu. » czytaj dalej

AMD Athlon XP 3200+


Autor: Pawel | źródło: AMD | 11:46
(2)Komentarzy (2)
AMD oficjalnie wypuściło nowy procesor Athlon XP 3200+ oparty na jądrze Barton i obsługujący 400-megahercową magistralę danych Front Side Bus (FSB). Układ pracuje z częstotliwością 2,2GHz i posiada 128KB pamięci cache L1 i 512KB pamięci L2. Według producenta nowy Athlon jest o 6 procent szybszy od konkurencyjnych produktów. Procesor jest produkowany w procesie technologicznym 0.13 mikrona w fabryce w Dreźnie. Cenę procesora ustalono na 464 dolary przy zakupie 1000 sztuk. Jak zapewnia firma AMD nowe procesory są już dostępne na rynkach całego świata.

Premiera GeForce FX 5900


Autor: Pawel | 11:08
(6)Komentarzy (6)
Wczoraj Nvidia oficjalnie zaprezentowała nowy układ graficzny o kodowej nazwie NV35. Nowe karty - GeForce FX 5900 i GeForce FX 5900 Ultra zastąpią GeForce’a FX 5800 i GeForce’a FX 5800 Ultra. Specyfikacje kart opisaliśmy już wcześniej. Dla przypomnienia, będą dostępne trzy wersje kart. Wszystkie będą posiadały złącza DVI-I, D-Sub oraz VIVO. Model GeForce FX 5900 Ultra będzie posiadał 256-megabajtów 256-bitowej pamięci DDR taktowanej zegarem 850MHz. Taktowanie rdzenia to 450MHz. Dwie pozostałe karty - GeForce FX 5900 i GeForce FX 5900 Value mają posiadać 128MB pamięci. Taktowanie GPU i pamięci ma być niższe niż w przypadku wersji Ultra. Karty pojawią się na rynku w czerwcu w cenie 499 dolarów za model „Ultra”, 399 za wersję pośrednią i 299 dolarów za wersję „Value”.

Produkcję kart opartych na NV35 zapowiedzieli już tacy producenci jak AOpen, ASUS Computer International, BFG Technologies, Creative Labs, eVGA.com Corporation, Gainward, Leadtek Research, MSI, PNY Technologies oraz Terratec. Serwis X-Bit Labs przetestował już najmocniejszą wersję karty tj. GeForce FX 5900 Ultra. Z tekstu wynika, że jest to obecnie najbardziej wydajny układ graficzny. W większości testów karta wygrywała z produktem kanadyjskiej firmy ATI - RADEON 9800 Pro. » czytaj dalej

Nowy czytnik pamięci flash 7-in-1


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 10:18
(1)Komentarzy (1)
Transcend Information Inc. wprowadza na rynek nowy czytnik kart pamięci flash "7-in-1". Komunikuje się on z komputerem poprzez port USB 2.0 i działa z prędkością 480Mbps (60MB/s).

Czytnik posiada trzy sloty, dzięki czemu można odczytać 7 rodzajów kart - CompactFlash (Type I/II), IBM Microdrive, SmartMadia, Secure Digital, MMC oraz Memory Stick. Opcjonalnie urządzenie może być wyposażone w 64 lub 128-megabajtów wbudowanej pamięci flash – odpowiednio modele TS64MFLRD7 i TS128MFLRD7. Nie podano ceny urządzenia.

 
Poniedziałek 12 maja 2003

EPSON vs HP: atramentowy pojedynek


Autor: Grosz | 15:24
(26)Komentarzy (26)
W szranki turnieju, na udeptanej ziemi, stają dziś trzej szlachetni "Plujarze" herbu EPSON (Stylus: C42UX, C62 i C82) oraz trzej równie znamienici "Papierożercy" spod godła HP (DeskJet: 3420, 3820 i 6122). Baczmy z niepokojem na wschodnią stronę (tam musi być jakaś cywilizacja!), bo być może niedługo przybędą hufce zaciężne Canona i lekka jazda Lexmarka.

Choć rycerze pochodzą z odległych zamorskich krain, potykać się będą - tu, w Lechistanie ku uciesze Białogłów i Waszmości. Wypatrujmy więc soczystych i wspaniałych barw wojennych, a kto żyw i w potrzebie wielkiej będący, niech trzyma mocno, trzos czy sakwę, a odkłada Eurodukaty i złote Złote, by później wziąć na służbę i opłacać sowicie (inkaust drogim jest) faworyta Swego.

Tak być może jeszcze kilkaset lat temu mogłaby brzmieć zachęta do obejrzenia (przeczytania) niniejszej recenzji drukarek atramentowych z interfejsem USB. Dzięki uprzejmości firm: EPSON i HP Polska będziemy mogli zapoznać się z blaskami i cieniami sześciu urządzeń tego typu opartych na 4-kolorowych (CMYK) kałamarzach w 3 kategoriach cenowych: do 300zł, do 500zł i do 800zł. Od czasu do czasu, w miarę spływania (dostarczania przez producentów - zapraszam zwłaszcza CANONA i LEXMARKA) sprzętu, będę uzupełniał artykuł o nowe rozdziały. Zapraszam do lektury. » czytaj dalej

Mobilny Sound Blaster


Autor: DYD | 15:21
(2)Komentarzy (2)
Firma Creative poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży karty dźwiękowej Sound Blaster MP3+. Jest to pierwsze urządzenie przenośne z serii Sound Blaster, przeznaczone dla użytkowników komputerów stacjonarnych i przenośnych, którzy chcą zastąpić układ dźwiękowy wbudowany w płytę główną, zewnętrznym system dźwiękowym zasilanym przez złącze USB. Urządzenie Sound Blaster MP3+ jest mniejsze od typowego komputera kieszonkowego i oferuje stereofoniczny, 16-bitowy dźwięk o częstotliwości próbkowania 48 kHz. Aby umożliwić podłączenie różnego rodzaju urządzeń zewnętrznych – zarówno cyfrowych, jak i analogowych – kartę wyposażono w wejścia i wyjścia cyfrowe oraz analogowe, w tym wejście mikrofonowe i gniazdo słuchawkowe z regulacją głośności. Zdejmowany zaczep umożliwia umocowanie modułu Sound Blaster MP3+ z tyłu ekranu komputera przenośnego.

Wraz z kartą Sound Blaster MP3+ dostarczane jest wszechstronne oprogramowanie Creative MediaSource, które umożliwia użytkownikom nagrywanie utworów z płyt CD w formacie MP3 CD, obróbkę materiału dźwiękowego, zarządzanie bibliotekami nagrań oraz wypalanie własnych płyt CD. Oprócz 10-pasmowego korektora graficznego oraz funkcji zarządzania biblioteką oprogramowanie Creative MediaSource oferuje obsługę efektów akustycznych EAX oraz technologii CMSS. Karta Sound Blaster MP3+ dostępna jest w cenie 44 USD + VAT.

ATI Radeon 9800 Pro z 256MB DDRII


Autor: Pawel | źródło: Inquirer | 14:40
(5)Komentarzy (5)
Pojedynek gigantów graficznych trwa. W odpowiedzi na zbliżającą się premierę układu NV35 Nvidi firma ATI zaprezentowała specjalną wersję karty Radeon 9800 Pro wyposażoną w 256-megabajtów pamięci DDRII. Karta nie będzie niestety ogólnodostępna. W ograniczonych ilościach trafi do klientów OEM, sklepów internetowych i punktów sprzedaży detalicznej. Jej cena została ustalona na poziomie 499 dolarów. Karta wspiera DirectX 9.0 oraz OpenGL 2.0. Jak widać zapowiada się ciekawy pojedynek ATI i Nvidi podczas rozpoczynających się jutro targów E3.

IBM buduje fabrykę dla AMD?


Autor: R4v | źródło: The Register | 14:13
Komentarzy (0)
W Sieci pojawiły się pogłoski, jakoby IBM rozpoczął budowę fabryki dla AMD, przystosowanej do produckji układów w technologii 0.065 mikrona na waflach 300mm. IBM ma przebudować Advanced Semiconductor Technology Center w East Fishkill, przystosowując zakład do produkcji układów półprzewodnikowych. Fabryka ma następnie trafić w ręce AMD. Powodem tej niespodziewanej darowizny ma być podpisana jakiś czas temu umowa między obiema firmami. Pracują one wspólnie nad wprowadzeniem technologii 65nm i 45nm a także nad poprawą technologii Sillicon-On-Insulator. Ostatnie osiągnięcia AMD w tej dziedzinie to przyspieszenie o 30% układów SOI. IBM skupia się na "rozciągniętym" krzemie, który ma poprawić wydajność o ok. 35%. Wspólne laboratorium znajduje się także w East Fishkill. Produkcja w nowym zakładzie ma rozpocząć się w 2005 roku.

Optymistyczne prognozy Nvidi


Autor: Pawel | źródło: DigiTimes | 14:01
Komentarzy (0)
W wywiadzie udzielonym serwisowi DigiTimes przedstawiciel Nvidi Huang Jen-hsun powiedział, że wraz z wypuszczeniem chipów NV35 i rosnącymi dostawami nForce2, firma przewiduje optymistyczne wyniki sprzedaży w drugim kwartale tego roku. Huang przyznał, że NV30 nie był sukcesem firmy. Głośne chłodzenie, droga pamięć DDRII i kłopoty z wprowadzeniem technologii 0.13 mikrona sprawiły ograniczenie dostaw kart. Spowodowało to, że prawie przez 8 miesięcy Nvidia nie miała praktycznie żadnej propozycji dla użytkowników segmentu high-end. Jak zapewnia Huang, NV35 nie powtórzy już błędów swojego poprzednika.

Dochody firmy powinny także wzrosnąć dzięki sprzedaży chipsetów nForce2 oraz układów graficznych dla notebooków, stacji roboczych i Xbox-ów. Sprzedaż nForce-ów2 rośnie z kwartału na kwartał o 80 proc. i stopniowo zwiększa swój zasięg obejmując także segment urządzeń klasy średniej. Pomimo dobrych prognoz Huang zwraca uwagę na spore koszty wprowadzenia technologii 0.13 mikrona. Jego zdaniem koszty nowej technologii będą zaczynały spadać w drugiej połowie 2003 roku. Produkcja układów Nvidii odbywa się obecnie w fabrykach TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Jesienią natomiast układy zaczną również dostarczać fabryki IBM-a.

Soyo SY-K8USA dla Athlonów 64


Autor: Pawel | źródło: Xbitlabs | 12:09
Komentarzy (0)
Firma Soyo zaprezentowała płytę SY-K8USA przeznaczoną do współpracy z procesorami AMD Athlon 64. Jest to pierwsza płyta dla tych procesorów w ofercie firmy, jak również pierwsza płyta dla procesorów Socket 754 oparta na chipsecie ALI. Jest ona oparta na układzie ALi M1687 oraz ALi M1563. W dwóch slotach DIMM można umieścić maksymalnie 4GB pamięci PC2100, PC2700 lub PC3200 DDR SDRAM. Na płycie znajdziemy również 5 slotów PCI, 1 AGP Pro 8x, 2-kanałowy kontroler ATA-133/100/66/33 oraz 1 extra Parallel ATA-133/100/66/33, 2 porty Serial ATA-150, 6 portów USB 2.0, 3 porty FireWire (IEEE1394), LAN oraz zintegrowany układ dźwiękowy. Nie wiadomo jeszcze kiedy płyta pojawi się na rynku oraz jaka będzie jej cena.

TVTool 7.1 (Beta) demo wersja


Autor: DYD | 09:04
(1)Komentarzy (1)
Na stronie h.o.t. - home of tvtool dostępne jest przydatne narzędzie TVTool w aktualizowanej wersji 7.1 (Beta). Program pomaga skonfigurować oraz uruchomić opcję TV-Out na kartach opartych na chipsecie BT869, bądź BT868. TVTool działa na wszystkich kartach nVidii (od TNT-1 aż po GF4) i obsługuje układy telewizyjne: BT868, BT869, CX25870-CX25875, CH7003-7008, SAA7102, SAA7108 oraz SAA7104. W najnowszej wersji dodano m.in. nView support, obsługę DVI TFT, wsparcie dla chipu GF2Go. Program przeznaczony dla systemów Windows 98, Me, NT4, 2000, XP można ściągnąć z oficjalnej strony tvtool.cust.nearlyfreespeech.net (280 KB).

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL