Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 14 sierpnia 2003  
    

Nowe karty GeForce FX SE


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 22:30
(35)Komentarzy (35)
X-Bit Labs przyjrzał się dokładnie Detonatorom 45.23 i znalazł wpisy z których wywnioskować można, że już wkrótce NVidia wprowadzi na rynek nowe modele kart graficznych. Będą to NVIDIA GeForce FX 5200 SE, 5600 SE oraz 5900 SE. Niestety nie ma zbyt wielu informacji na temat GeForce-a FX 5200 SE oraz 5900 SE. Trochę więcej wiadomo natomiast o modelu 5600 SE. Będzie to tańsza wersja GeForce’a FX 5600 wyposażona w 256MB pamięci. Karta ta będzie zaprojektowana specjalnie dla producentów OEM oraz SI i nie będzie dostępna w sprzedaży detalicznej. Opierając się na informacjach na temat modelu GeForce FX 5600 SE, można przypuszczać, że pozostałe modele z rodziny „SE” będą słabszymi oraz tańszymi wersjami swoich starszych braci.

ATI z XBOX 2


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 22:09
(5)Komentarzy (5)
ATI Technologies ogłosiła dzisiaj, że podpisała z firmą Microsoft umowę na mocy której będzie dostarczać układy graficzne dla przyszłych konsol X-Box. Finansowe szczegóły umowy nie zostały ujawnione. Przedstawiciele Microsoftu powiedzieli, że ich koncern wybrał kanadyjskiego producenta po dokładnej analizie najnowszych technologii wykorzystywanych przez ATI. Microsoft twierdzi również, że wizje ATI doskonale pasują do przyszłych konsol XBOX. Obecnie ATI dostarcza układy graficzne do konsol Nintendo GAMECUBE. Nie wiadomo jednak nic na temat współpracy tych firm przy następnych projektach.

Nowy chipset SiS-a - SiS741


Autor: Pawel | źródło: digitlife/xbitlabs | 21:41
Komentarzy (0)
Firma SiS zaprezentowała swój najnowszy chipset - SiS741 obsługujący procesory AMD Athlon XP z 400-megahercową szyną danych. Będzie on współpracował z mostkiem południowym SiS964. Chipset obsługuje złącze AGP 8x, pamięci PC3200 DDR SDRAM, technologię HyperStreaming oraz dwa porty Serial ATA150.

SiS741 posiada zintegrowany rdzeń graficzny - SiS Real256E. Jest on oparty na architekturze SiS315 zgodnej z DirectX 7 i zawiera dwa potoki renderujące z 2 jednostkami TMU na potok. Rdzeń jest taktowany częstotliwością 200MHz i może pracować z 32-64MB frame-buforem w architekturze SMA. Ponadto Real256E posiada 333MHz układ RAMDAC, NTSC/PAL TV-Out oraz złącze Digital Interface. Pierwsze płyty wykorzystujące nowy chipset powinny pojawić się na rynku już we wrześniu.

NEC MultiSync LCD1960NX


Autor: DYD | 15:52
Komentarzy (0)
Firma NEC-Mitsubishi wprowadza na polski rynek nowy 19-calowy monitor LCD - model NEC MultiSync LCD1960NX. Urządzenie charakteryzuje się ergonomiczną budową, a oprócz standardowego interfejsu VGA zostało wyposażone w cyfrowy port DVI-D. Wśród zastosowanych innowacji technologicznych uwagę zwraca 10-bitowa korekcja gamma, umożliwiająca uzyskanie bardziej precyzyjnej skali szarości niż ma to miejsce w wypadku będących obecnie standardem rozwiązań 8-bitowych. NEC MultiSync LCD1960NX posiada obudowę typu ErgoDesign - wysokość ekranu można regulować w zakresie 110 mm, panel można również obracać i odchylać w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Umożliwia to dostosowanie ustawień monitora do warunków każdego stanowiska pracy. Monitor nadaje się też do specjalistycznych zastosowań, wymagających podwieszenia ekranu na specjalnych konstrukcjach - NEC MultiSync LCD1960NX ma odłączaną podstawkę i jest zgodny ze standardem montażu VESA. Monitor został wyposażony w wysokiej jakości matrycę o przekątnej 48,2 cm, z plamką wielkości 0,294 mm. Kąt widzenia (dla kontrastu 10:1) wynosi aż 170 stopni, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Optymalna rozdzielczość to 1280x1024 piksele - w tym trybie obraz może być odświeżany z częstotliwością do 75Hz. Jasność obrazu wynosi 250 cd/m2. Urządzenie wyróżnia się imponującym współczynnikiem kontrastu, który wynosi aż 600:1. W połączeniu z matrycą o krótkim czasie reakcji (25 ms), predysponuje to monitor do prezentacji ruchomych obrazów, w tym filmów DVD. » czytaj dalej

Oficjalny PowerStrip 3.45


Autor: DYD | 12:46
(3)Komentarzy (3)
Dostępna jest nowa (nie Beta) wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com (715 KB).

Nowe oficjalne Detonatory 45.23


Autor: DYD | 12:42
(2)Komentarzy (2)
Dziś oficjalnie na stronie NVidii nastąpiła aktualizacja sterowników Detonators do wersji 45.23 datowanych na 13/08 ze wsparciem DX9 dla układów GeForce (od TNT do FX). To wydanie ma przynieść głównie wzrost wydajności oraz wsparcie WHQL w układach GeForceFX. Najnowsze wydanie driverów Detonators przeznaczone jest dla systemów Windows 9X/ME/2000 i XP. Dostępne są wersję angielskojęzyczne (ok. 10MB) oraz wielojęzyczne - w tym polski (ok. 20MB). Szczegółowa charakterystyka tych driverów dostępna jest w tym pliku PDF. Dla systemu NT4 nadal pozostała wersja 43.45. Najnowsze "dętki" dla konkretnych systemów można pobrać z następujących adresów:

Chiński maluch


Autor: DYD | źródło: 4Press / CNET | 12:32
(8)Komentarzy (8)
Należąca do rządu chińskiego firma China Electronics Corporation (CEC) rozpoczęła sprzedaż zaawansowanego technologicznie telefonu komórkowego umieszczonego w zegarku. Urządzenie posiada kolorowy wyświetlacz, klawiaturę i wbudowany aparat cyfrowy. CEC F88 jest przeznaczony do współpracy z chińską siecią CDMA 1x. Wymiary urządzenia (bez paska) to 38,3 x 76,7 x 17 cm. Tele-zegarek z baterią waży zaledwie 100 gram. Wśród oferowanych przez F88 funkcji znalazły się wybieranie głosowe, cyfrowy dyktafon i 16 polifonicznych dzwonków. Na pasku umieszczona jest mała klawiatura. Nietypowo rozwiązano sprawę słuchawki, która została umieszczona w nakładanym na palec sygnecie. Podczas rozmowy należy przytknąć go do ucha. Oczywiście urządzenie może też korzystać ze standardowych zestawów słuchawkowych. F88 posiada też aparat cyfrowy z matrycą o rozdzielczości 300 tys. pikseli. Cena F88 wynosi około 1150 USD. » czytaj dalej

Płyta Asusa z obsługą Prescotta


Autor: DYD | 11:03
(2)Komentarzy (2)
Firma ASUSTeK zaprezentowała płytę główną ASUS P4P800S-E, zbudowaną w oparciu o najnowszy chipset Intel 848P. Płyta oferuje wsparcie zarówno dla procesorów Intel Pentium 4 z FSB 800 MHz, jak i dla układów następnej generacji z rdzeniem Prescott. Dodatkowo płytę wyposażono w złącze Wi-Fi oraz w rozwiązania z serii ASUS Intelligence (AI). W skład chipsetu Intel 848P wchodzi m.in. mostek południowy ICH5R, będący pierwszym układem tego typu oferującym wsparcie zarówno dla standardu Serial ATA (pozwalającego na transfer danych z prędkością 150 MB/s), jak i RAID 0 oraz 1 (stripping oraz mirroring). Płyta ASUS P4P800S-E posiada także złącze Wi-Fi, które w połączeniu z kartami ASUS WiFi-b pozwala na tworzenie tanich i niezawodnych sieci bezprzewodowych działających w oparciu o standard IEEE 802.11b. Złącze jest także przygotowane do obsługi kolejnej generacji tego standardu - IEEE 802.11g. Wyposażenie sieciowe płyty uzupełnia kontroler Intel CSA Gigabit LAN, umożliwiający przesyłanie danych z prędkością 1 Gbps. Łatwość korzystania z peryferiów i najnowszych kart graficznych zapewniają natomiast 2 porty FireWire (IEEE 1394), 8 portów USB 2.0 oraz slot AGP 8x. » czytaj dalej

 
Środa 13 sierpnia 2003

Nowa wersja Blastera


Autor: R4v | źródło: Inquirer/Symantec | 21:08
(15)Komentarzy (15)
Od początku tygodnia systemy z rodziny Windows NT (NT/2000/XP/2003) są atakowane przez robaka o nazwie Blaster (znany także jako Lovesan). Wykorzystuje on znany błąd w interfejsie DCOM RPC przy pomocy portu 135 protokołu TCP. Robak instaluje się w katalogu Windows/system32 pod nazwą msblast.exe. Wersja, która pojawiła się dzisiaj posiada zmienioną nazwę na teekids.exe. Zmieniono także kompresję pliku i sygnaturę. Program blokuje dostęp do serwisu Windows Update oraz zamyka system. Generuje także duży ruch w Internecie, a jego lawinowe rozprzestrzenianie może wkrótce dać się odczuć jako spowolnienie Sieci. Aby się zabezpieczyć przed intruzem należy zainstalować poprawkę, która jest dostępna od 16 lipca pod tym adresem. Jeśli nasz komputer został już zarażony, najlepiej ściągnąć narzędzie do usunięcia robaka, włączając wcześniej firewall (standardowo wbudowany w Windows XP). Połączenie bez wyłączania systemu może także ułatwić zmiana ustawień RPC, z panelu MMC->Usługi.

Plextora płytki DVD+R


Autor: DYD | źródło: Alstor | 18:55
(1)Komentarzy (1)
Plextor znany z produkcji nagrywarek CD i DVD, rozszerza swoją ofertę o płyty DVD+R. Tym samym japoński producent wychodzi naprzeciw potrzebom coraz większej liczby klientów używających nagrywarek DVD i oczekujących markowego nośnika do przechowywania swoich zasobów video i danych, np. fotografii cyfrowej. Nośniki DVD+R firmy Plextor dysponują pojemnością 4.7GB (120 minut) i są przeznaczone do nagrywania z prędkością 4x. Dodatkowym zabezpieczeniem jest warstwa ochronna na powierzchni nośnika. Płytki DVD+R dostępne będą już we wrześniu w postaci pudełka zawierającego 5 sztuk. Cena takiego opakowania wynosi 79 zł brutto.

Kolejny Photoshop nadchodzi


Autor: DYD | źródło: 4Press / CNET | 18:31
(4)Komentarzy (4)
Adobe Systems jeszcze w tym roku wprowadzi na rynek nową wersję programu Photoshop. Odświeży też inne kluczowe aplikacje - twierdzą analitycy z banku inwestycyjnego USB Piper. Bank rekomenduje kupno akcji Adobe, gdyż - jak utrzymuje - najpóźniej w listopadzie-grudniu na rynek trafią nowe produkty tej firmy. Najbardziej wyczekiwaną premierą jest Photoshop 8. "Siódemka" jest na rynku już od ponad roku. Oczywiste jest, że wraz z wprowadzeniem na rynek nowej odsłony Photoshopa, Adobe zaktualizuje też programy Illustrator oraz InDesign. Oprócz sprzedaży pojedynczych tytułów Adobe oferuje bowiem swoim klientom także całe pakiety programów. W ubiegłym miesiącu w Internecie pojawiły się pierwsze przecieki na temat nowego Photoshopa - screeny z beta-wersji programu dla systemu Mac OS X. Zdecydowana reakcja Adobe i żądania usunięcia materiałów zostały powszechnie odebrane jako najlepsze potwierdzenie ich autentyczności.

Tysięczny serwer Superdome w Europie


Autor: DYD | źródło: HP | 18:14
Komentarzy (0)
Hewlett-Packard ogłosiło, że zaopatruje T-Systems, głównego dostawcę rozwiązań telekomunikacyjnych i klienta HP w EMEA (Europe, Middle East, and Africa), w kolejny serwer HP Superdome Unix. W tej dostawie, HP osiągnął próg tysięcznego serwera Superdome dostarczonego do Europy od grudnia 2000. Z nowym serwerem Superdome, T-Systems może sprostać wzrastającym wymaganiom systemu SAP APO (Advanced Planner and Optimizer). Wysoko dostępny serwer posiada 64-bitową architekturę i zwiększoną do 64 jednostek CPU (Central Processor Unit) moc obliczeniową oraz 256 gigabajtów pamięci, umożliwiając T-Systems pełne wsparcie wszystkich faz rozwoju systemu SAP APO przy użyciu pojedyńczego serwera. To wszystko umożliwi systemowi APO z Centrum Komputerowego T-Systems w Bambergu (Niemcy) stanie się jednym z największych na świecie. » czytaj dalej

Dobry rok Western Digital


Autor: DYD | 18:02
Komentarzy (0)
Western Digital zakończył w czerwcu kolejny rok fiskalny. Koncern osiągnął znaczny wzrost obrotów oraz powiększył zysk. Wyniki kwartalne. Obroty firmy w czwartym kwartale finansowym (który zakończył się 27 czerwca br.) wyniosły 680 mln dolarów. W tym okresie firma sprzedała 10,5 miliona sztuk dysków, osiągając dochód netto na poziomie 48,8 mln dolarów (23 centy na akcję). Zysk z uwzględnieniem poniesionych inwestycji i po potrąceniach podatkowych wyniósł 3,3 mln dolarów. Takie wyniki oznaczają 26-procentowy wzrost obrotów i 31-procentowy ilościowy wzrost sprzedaży urządzeń w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Firma osiągnęła wtedy obroty na poziomie 541 mln dolarów sprzedając około 8 mln dysków z dochodem netto równym 13,1 mln dolarów (7 centów na akcję). » czytaj dalej

Roadmap Intela


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 17:09
(5)Komentarzy (5)
Japoński serwis PC Watch przedstawił roadmap Intela, począwszy od końca roku 2001. Wynika z niego, że firma planuje wolniejsze wersje procesora Prescott. Początkowo zakładano, że Pentium 4 z nowym jądrem będzie pracował z zegarem minimum 3.2GHz. Na początku przyszłego roku powinny się jednak pojawić modele 3GHz i 2.8GHz. Ma to zapewne związek z niekompatybilnością starszych płyt głównych z Prescottem. Wypuszczenie wolniejszych, a co za tym idzie tańszych procesorów może skłonić niektórych użytkowników do zakupów. W drugim kwartale przyszłego roku, do odświeżonego Pentium 4 dołączą Celerony z jądrem Prescott. Pierwsze układy mają pracować z zegarami 2.8GHz i 3.06GHz, a więc z magistralą 533MHz. Pod koniec roku 2004 powinien zadebiutować Tejas, nowy procesor w nowej obudowie. Układ ten ma być taktowany zegarem 4.4GHz.

Ostatni Outlook Express


Autor: R4v | źródło: ZDNet | 17:07
(4)Komentarzy (4)
Outlook Express 6 jest ostatnim produktem z tej serii. Microsoft podjął decyzję o wstrzymaniu rozwoju chyba najpopularniejszego klienta pocztowego na świecie. Grupa zajmująca się opracowaniem programu ma się skupić na rozwoju Hotmaila i MSN. Microsoft liczy, że klienci biznesowi, którzy używają OE, przesiądą się na Outlooka i co z tym się wiąże, zakupią licencję MS Office. Nie należy także liczyć na nowe wersje Internet Explorera, dostępne jako oddzielny produkt. Przyszłe wersje będą rozprowadzane wyłącznie jako część systemu operacyjnego.

Dell Latitude X300


Autor: Pawel | źródło: digitlife | 16:28
Komentarzy (0)
Dell wprowadza na rynek dwa nowe notebooki z serii Latitude X300 bazujące na chipsecie Intel 855GM. Oba modele są wyposażone w 12.1-calowe ekrany TFT LCD mogące wyświetlać obraz w rozdzielczości 1024 х 768. Ponadto w ich skład wchodzą sloty PC Card Type II, SD, modem V.92 oraz IEEE 1394. Słabszy z notebooków dysponuje procesorem Pentium M 1,20GHz, 128-megabajtami pamięci RAM, 20 GB HDD oraz napędem CD-ROM 24x. Jego cena to 1560 dolarów. Bardziej rozszerzony model jest wyposażony w 640MB pamięci RAM, 60GB HDD oraz napęd DVD+R/RW. Jego cena została ustalona na poziomie 2830 dolarów.

Nowe pamięci DDR2 od Hynix-a


Autor: Pawel | źródło: digitlife | 16:27
Komentarzy (0)
Koreańska firma Hynix zaprezentowała moduły pamięci DDR2 o pojemnościach 1GB oraz 512MB. Są one wytwarzane w procesie technologicznym 0.11 mikrona i umieszczone w obudowach typu 68-ball FBGA, 60-ball oraz 84-ball FBGAs. Częstotliwość pracy pamięci 512-megabajtowych to 533-667 MHz.

Nowości firmy Iomega


Autor: DYD | źródło: 4Press / The Register | 14:48
(1)Komentarzy (1)
Firma Iomega powraca na rynek przenośnych dysków twardych prezentując system Removable Rigid Disk (RRD). 2,5-calowy dysk umieszczony w obudowie wielkości talii kart pomieści w trybie nieskompresowanym 35GB danych. Napęd pozwalający na odczyt dysków RRD będzie montowany w standardowym 3,5 calowym slocie obudowy komputera. Nowy system Iomegi ma być alternatywą dla taśmowych systemów tworzenia kopii bezpieczeństwa. Według producenta będzie od nich tańszy, bardziej niezawodny i szybszy – nagranie 20GB danych zajmie 10 minut. Maksymalna szybkość transferu danych to 22MB/sekundę. Po włączeniu kompresji wartość ta ulegnie podwojeniu, a na dysku będzie można zapisać aż 70GB. Co ciekawe, napęd dysku jest wbudowany w nośnik, a nie stację odczytująco-zapisującą. Dzięki temu nośnik będzie mniej podatny na zabrudzenia. System RRD trafi do sprzedaży na początku przyszłego roku. » czytaj dalej

 
Wtorek 12 sierpnia 2003

Nowy Athlon XP 1800+


Autor: R4v | źródło: OCWorkbench | 19:07
(18)Komentarzy (18)
AMD po cichu wprowadziło nowy model swojego low-endowego Athlona XP 1800+. Nowa wersja jest zasilany napięciem 1.5V, co od razu wzbudziło entuzjazm overclockerów. Pozostałe parametry, jak magistrala, mnożnik czy ilość pamięci cache L2 pozostały niezmienione. W wersji box dołączono także zapowiadany już nowy cooler. Posiada on wtopioną w podstawę wkładkę miedzianą. Zdjęcia procesora i coolera znajdziecie na tej stronie.

Transmeta Efficeon


Autor: R4v | źródło: CNet | 18:55
Komentarzy (0)
Transmeta zamierza podjąć próbę powrotu na rynek notebooków. Nowy procesor, Efficeon, znany pod nazwą kodową Astro, ma znacząco poprawić wydajność w stosunku do Crusoe. Początkowo układ trafi do mini-notebooków i tabletów. Na początku przyszłego roku firma planuje wprowadzić Efficeona do pełnowymiarowych notebooków. Nowy procesor może wykonać 8 instrukcji w ciągu jednego cyklu zegara. Ma to pozwolić na zwiększenie wydajności w stosunku do Crusoe o 50% w standardowych aplikacjach i do 80% w przypadku zastosowań multimedialnych. Pierwszy Efficeon będzie taktowany zegarem 1GHz. Do komunikacji z pozostałymi elementami komputera wykorzystywana jest magistrala HyperTransport, taka sama, jak w 64-bitowych układach AMD. Pierwsze benchmarki układu Transmeta zamierza ujawnić w październiku na Microprocessor Forum.

Mniejsza obudowa, nowy interfejs


Autor: DYD | źródło: 4Press / CNET | 18:19
Komentarzy (0)
Seagate jeszcze w tym tygodniu zaprezentuje nowy typ dysków twardych dla serwerów. Będą one wyposażone w 2,5-calowe talerze oraz interfejs Serial Attached SCSI (SAS). Dyski, które będzie można kupić już w przyszłym roku, mają zaoszczędzić miejsce w obudowie serwerów i poprawić wydajność tych maszyn. Od lat dyski montowane w serwerach mają szerokość 4 cali (choć średnica używanych talerzy waha się od 2,5 do 3 cali). Nowe produkty mają być od nich aż 70% mniejsze – cały napęd będzie mieć wielkość talii kart. Dzięki temu możliwa będzie budowa mniejszych serwerów, a ich producenci będą mogli łatwiej kontrolować przepływ ciepła w obudowie. W jednym serwerze będzie też można pomieścić więcej dysków, w czym pomogą nie tylko mniejsze gabaryty, ale też nowy interfejs. » czytaj dalej

Rośnie sprzedaż aparatów cyfrowych


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 18:10
Komentarzy (0)
Czołowi producenci cyfrowych aparatów fotograficznych dokonali rewizji prognoz sprzedaży tych urządzeń i wszyscy zwiększyli szacowany wolumen sprzedaży. Czynnikiem skłaniającym do takiego kroku był gwałtowny wzrost globalnego popytu na aparaty cyfrowe, który w pierwszej połowie 2003r. wyniósł 85%. Sony zwiększyło prognozy obejmujące sprzedaż od marca 2003r. do marca 2004r. o 2 mln sztuk aparatów, to stanowi 20-25% ogółu produkcji. Łączna sprzedaż cyfrowych aparatów Sony w tym okresie wyniesie ponad 10 mln sztuk. Canon zwiększył zakładaną sprzedaż o 10 -15%, do poziomu 8,5 mln sztuk. Jak przyznaje przedstawiciel firmy, Canon sprzedaje tyle aparatów ile jest w stanie wyprodukować. Również Olympus Optical planuje zwiększenie rocznej produkcji z wczesniej zapowiadanych 7 mln do 7,5-8 mln na koniec tego roku. Nikon spodziewa się zwiększenia do 5 mln sztuk wolumenu sprzedaży, z szacowanych w maju tego roku 4,6 mln sztuk. » czytaj dalej

64-bitowe logo


Autor: R4v | źródło: AMD/OCWorkbench | 15:00
(9)Komentarzy (9)
Zgodnie z oczekiwaniami, AMD przedstawił dzisiaj nowe logo dla układów Opteron i Athlon 64. Nowa grafika ma znaczenie głównie dla producentów oprogramowania i sprzętu, którzy oznaczają nimi swoje produkty. Jak zwykle dostępne są dwie wersje loga: kolorowa i czarno-biała. Ich kolor i rozmiary są także bardzo ściśle zdefiniowane.

Chociaż wciąż trzeba czekać na Athlona 64, to niektórzy mieli okazję już się nim "pobawić". Na forum OCWorkbench pojawiło się zdjęcia Athlona 64 3100+, osadzonego w gnieździe Socket 754. Z kartą Radeon 9700 PRO komputer uzyskał w 3DMark 2001SE wynik 16268.

Monitory Sharp tańsze


Autor: DYD | 12:19
(1)Komentarzy (1)
Sharp Polska obniżył ceny high-endowych monitorów LCD: 15-calowych modeli LL-T1520H/T i 16-calowych LL-T1620H/T. Monitory są wyposażone w matrycę Sharp ASV Black TFT, zapewniającą głęboką czerń. Technologia ASV Black TFT wykorzystuje zjawisko interferencji światła odbitego od powierzchni ekranu. Monitory Sharpa których cena uległa obniżeniu są też wyposażone w podwójne wejścia - nie tylko VGA, ale też cyfrowe łącza DVI. Nowa cena 15-calowych jednostek LL-T1520H/T to 1850 PLN netto dla użytkownika końcowego. Monitory LL-T1620H/T potaniały do 2049 PLN netto. Obniżeniu uległy oczywiście także ceny dealerskie.

 
Poniedziałek 11 sierpnia 2003

17" i 19" od Samsunga


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 23:29
Komentarzy (0)
Samsung przygotował dwa nowe monitory z rodziny SyncMaster, 17-calowy 173T i 19-calowy 193T. Oba dysponują maksymalną rozdzielczością 1280x1024, jasnością na poziomie 250cd/m i kontrastem 500:1. Kąt widzenia w obu matrycach wynosi 170°, a czas reakcji to 25ms.

17-calowy monitor potrafi wyświetlić 16 190 000 kolorów i posiada rozmiar plamki 0.264mm. Jego większy brat wyświetli 16 770 000 kolorów przy rozmiarze plamki 0.294mm. Waga monitorów to 5kg w przypadku 17" i 6.15kg dla 19". Mniejszy ekran będzie dostępny w cenie $480 w kolorze białym. Cena większego, czarnego monitora, zostanie ujawniona we wrześniu.

Gigabyte GT


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 23:27
(2)Komentarzy (2)
Gigabyte Technology wprowadza do swojej oferty nowe płyty główne dla Pentium 4 z serii P4 Titan GT Edition. Seria GT jest zorientowana na graczy i obsługuje najnowsze procesory Intela, obsługując Hyper-Threading i magistralę 800MHz FSB. Nowymi funkcjami są C.I.A., czyli CPU Intelligent Accelerator oraz M.I.B. - Memory Intelligent Booster. C.I.A. monitoruje obciążenie procesora i odpowiednio dobiera jego parametry w celu uzyskania jak największej wydajności. M.I.B. ma poprawić transfer z/do pamięci o 10%. Płyty bazują na chipsecie i865, posiadają kontroler Gigabit Ethernet, kodek dźwiękowy 6-kanałowy, pięć slotów PCI, jeden AGP 8x a także 8 portów USB 2.0 i porty FireWire. Na chipsecie i865PE będą zbudowane płyty: 8IPE1000 Pro 2, 8IPE1000 Pro, 8IPE1000-L i 8IPE1000. Z układu i865G będą korzystać 8IG1000 Pro, 8IG1000-L i 8IG1000.

Asus WiFi@Home


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 23:25
(1)Komentarzy (1)
Asustek przedstawił swoją platformę dla sieci bezprzewodowej, nazwaną WiFi@Home. Składa się ona z trzech elementów: płyty głównej z odpowiednim slotem, karty WiFi-b WLAN i oprogramowania. Karta obsługuje standard IEEE 802.11b, zapewniający transfer z prędkością do 11Mbps. W przyszłości będzie także obsługiwać IEEE 802.11g, który pozwala na transmisje z prędkościami do 54Mbs. Złącze WiFi jest obsługiwane przez następujące płyty: » czytaj dalej

Zdjęcia Athlona 64


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 23:24
(1)Komentarzy (1)
Jak pisaliśmy, jutro AMD ma przedstawić dane dotyczące procesorów Athlon 64. Ci, którzy nie chcą czekać do jutra, mogą już dziś obejrzeć zdjęcie nowego procesora. The Inquirer opublikował zdjęcie układu, jak zapewniają autorzy, działającego. Jedynie numery seryjne zostały zamazane, aby nie "spalić" źródła zdjęcia.

Wielcy wspierają HyperTransport


Autor: R4v | źródło: CNet | 23:24
Komentarzy (0)
HyperTransport jest protokołem stworzonym przez AMD, który zapewnia transmisję danych pomiędzy układami z szybkością nawet do 12.8GB/s. Jest ona stosowana m.in. w procesorach AMD Opteron oraz chipsetach nVidii. Nad rozwojem standardu czuwa konsorcjum HyperTransport. W tym tygodniu dołączą do niego IBM, Texas Instruments, EMC i cztery inne firmy. Nowi członkowie umożliwią przede wszystkim rozszerzenie zakresu zastosowań technologii. IBM już zapowiedział wykorzystanie magistrali w swoich procesorach PowerPC 970, znanych szerzej jako G5.

DivX Kaukura beta 2


Autor: R4v | źródło: W2S | 23:23
Komentarzy (0)
Na stronie DivX pojawił się wersja beta 2 kodeka, znanego pod roboczą nazwą Kaukura. Nowa wersja m.in. poprawia szybkość i dodaje nowe funkcje do trybu psychowizualnego. Poprawiono także błędy związane z kodowanie w kilku przebiegach, z instalatorem i ze skalowaniem. Kodek posiada takie same możliwości jak DivX Pro, posiada on ograniczenie czasowe do 30 dni. Nie dotyczy ono zarejestrowanych użytkowników wersji DivX Pro. Kodek można pobrać stąd (2MB).

Spatchuj sobie bios


Autor: R4v | źródło: W2S | 23:22
(8)Komentarzy (8)
BIOS Patcher jest dość nietypowym programem. Dzięki niemu można dokonać dość ciekawych zmian w oprogramowaniu BIOS, a konkretnie w wersji firmy Award. Program pozwala na odblokowanie funkcji, które są normalnie ukryte. Umożliwia także dodanie obsługi nowych procesorów, naprawę znanych błędów a także potrafi dodać nowe funkcje. BIOS Patcher włączy m.in. obsługę dysków >32GB, zwiększy listę dostępnych częstotliwości FSB czy pozwoli na odblokowanie funkcji Hyper-Threading we wszystkich procesorach, o ile bios naszej płyty posiada zaszytą taką funkcję. Plik jest dostępne na tej stronie. Należy pamiętać, że wszelkie zabawy z biosem mogą doprowadzić do utraty przytomności przez płytę, a co za tym idzie konieczne będzie ponowne zaprogramowanie pamięci flash.

Podkręcanie Opterona


Autor: R4v | źródło: AMDZone | 23:21
(2)Komentarzy (2)
AMDZone, które testowało Opterona 246, postanowiło sprawdzić "podkręcalność" tego procesora. Maksymalna uzyskana wartość to 2.25GHz. Już niepodkręcony Opteron 246, taktowany zegarem 2GHz i obsługujący pamięć DDR w trybie dwukanałowym miał przewagę nad Pentium 4 3.2GHz. Dodatkowo procesor AMD pracował z pamięcią CL2.5, taktowaną zegarem 200MHz, podczas gdy układ Intela współpracował z pamięciami CL2. Można przypuszczać, że testowany Opteron będzie zbliżony wydajnością do procesorów Athlon 64 dla gniazda Socket 940 w momencie ich premiery we wrześniu. Jeszcze lepszą wydajność układów AMD powinny zapewnić aplikacje 64-bitowe. Najważniejszą z nich będzie nowa wersja MS Windows, który pojawi się pod koniec tego, lub na początku przyszłego roku. Także Valve i Epic przygotowują 64-bitowe wersje swoich gier. Wyniki testów Opterona 246 wraz z wykresami znajdziecie tutaj.

Trzy nowe aparaty HP


Autor: DYD | 23:07
Komentarzy (0)
HP wprowadziło dziś 3 nowe modele aparatów cyfrowych. Niewątpliwie najbardziej zaawansowanym w ofercie jest model HP Photosmart 945. Nowy aparat cyfrowy HP to następca modelu HP Photosmart 850, ma byćdostępny w cenie 3000 PLN brutto. Jego podstawowe parametry to: rozdzielczość całkowita 5,3 megapiksela, zoom optyczny 8x (zoom całkowity - 56 x), kartę pamięci Secure Digital (SD) 32 MB, celownik z miniaturowym wyświetlaczem typu SLR oraz duży (5 cm), kolorowy ekran LCD. HP Photosmart 945 to pierwszy na świecie aparat, w którym wykorzystano technologie HP Adaptive Lighting. Zastosowano ją w funkcji "cyfrowej lampy błyskowej" aparatu. Umożliwia ona dokładniejsze wykonywanie zdjęć - w sposób zbliżony do zapamiętywania scen przez człowieka. W metodzie tej wyrównywane są różnice jasności między jasnymi i ciemnymi obszarami zdjęcia. Delikatne kontrasty zostają zachowane, a duże są poddawane kompresji. Kolejnym modelem jest HP Photosmart 435. Oferuje rozdzielczość 3,1 megapiksela, ciekłokrystaliczny wyświetlacz o przekątnej 3,8 cm. Krótki czas reakcji migawki nieprzekraczający jednej sekundy umożliwia wykonywanie całych serii zdjęć. Ostatnim z wprowadzanych dzisiaj modeli jest HP Photosmart 635. Posiada zoom optyczny 3x i zoom cyfrowy 4x, rejestrację dźwięku i wideo oraz rozdzielczość 2 megapiksele.

Karta dla entuzjastów Gainwarda


Autor: DYD | źródło: 4Press / Xbit-labs | 22:53
Komentarzy (0)
Gainward zaprezentował kartę graficzną Gainward CoolFX PowerPack! Model Ultra/1600 XP Golden Sample, dedykowaną dla entuzjastów grafiki i maniaków 3D. Określana mianem "zawrotnej" karta Gainward CoolFX PowerPack! Ultra/1600 XP Golden Sample, oparta jest na rdzeniu graficznym nVidii GeForce FX 5900 Ultra, który może być podkręcony do częstotliwości ponad 500MHz. Urządzenie posiada 256MB pamięci DDR SDRAM, której maksymalna częstotliwość taktowania zegara wynosi 950MHz. Karta ta posiada złącze VIVO, jednak podstawową zaletą tego urządzenia jest oczywiście system wodnego chłodzenia Gainward CoolFX. Jak zapewnia Gainward, chłodzona wodą karta jest absolutnie niezawodna, bardzo wydajna i niezwykle cicha. Producentem tego urządzenia jest firma Stammham, niemiecki oddział Innovatek, firmy znanej na rynku z opracowywania systemów chłodzenia wodą. Pompę wodną, która ma gwarantowany 10-letni okres działania, zapewniła firma Eheim. » czytaj dalej

Uwaga na podróbki


Autor: DYD | źródło: 4Press / BBC | 16:36
Komentarzy (0)
W ciągu ostatniego roku ilość podrabianych towarów wprowadzonych na rynek europejski wzrosła o 900%. Co gorsza, zmienia się profil fałszywek – miejsce koszulek i dżinsów coraz częściej zajmuje sprzęt elektroniczny. Komisja Europejska szacuje wartość europejskiego rynku podrabianych towarów na około 1,4 mld euro. Oprócz towarów konsumpcyjnych oraz ubrań, kosmetyków i zegarków znanych marek, najczęściej podrabianymi produktami okazują się być aparaty fotograficzne, odtwarzacze wideo, oprogramowanie i konsole Sony PlayStation. Towary są dystrybuowane przede wszystkim na różnego typu targowiskach, gdzie klienci skuszeni atrakcyjną ceną rezygnują z gwarancji i możliwości zwrotu towaru. W ten sposób w ostatnim czasie rozprowadzono m.in. 20 tys. sztuk fałszywych aparatów Canon. Unia Europejska wspólnie z producentami planuje podjąć specjalne kroki mające na celu ukrócenie działalności tego typu, jednak nikt nie ma złudzeń – skala podrabiania markowych produktów nie będzie maleć tak długo, jak długo znajdą się chętni do „okazyjnych” zakupów. A tych nie brakuje.

Nowy monitor TFT Miro TD490


Autor: DYD | 16:34
Komentarzy (0)
Monitory ciekłokrystaliczne cieszą się coraz większą popularnością. Miro TD490 to kolejny produkt, dzięki któremu zaoszczędzimy dużo miejsca na biurku. 19 cali obrazu "mieści się" w monitorze o wymiarach 432x440x198 mm. Wysoka jasność, duży kontrast oraz kąt widzenia 170° umożliwiają jednoczesną pracę kilku osobom. Pozostała specyfikacja monitora to czas reakcji 25 ms, jasność 250 cd/m, a także kontrast 700:1 oraz 16,7 miliona wyświetlanych kolorów. Monitor Miro TD490 posiada również wbudowane głośniki, wyjście słuchawkowe, wejście analogowe i cyfrowe złącze DVI-D. Jego całkowita waga to zaledwie 5,9 kg. Wyposażony w japońską matrycę SANYO, monitor posiada certyfikaty ISO 13406-2, TCO'99, CE, B-mark i TÜV/GS. Cena tego monitora w sklepie internetowym Komputronik wynosi ok. 2600 zł netto.

Powrót playera Rio


Autor: DYD | źródło: 4Press / Yahoo | 16:30
Komentarzy (0)
Przejęte przez Digital Networks North America, Rio podejmuje próbę odzyskania dawnej pozycji - firma zaprezentowała nowe modele odtwarzaczy. Niewątpliwie najbardziej innowacyjną propozycją jest urządzenie Rio Nitrus, które jako jeden z pierwszych produktów na świecie wykorzystuje miniaturowy dysk twardy firmy Cornice. Napęd – pomimo wielkości małej monety – mieści 1,5GB danych, czyli około 25 godzin muzyki. Cały odtwarzacz ma wielkość talii kart, co bynajmniej nie oznacza skromnego wyposażenia: w obudowie zmieściła się ładowarka baterii oraz szybki port USB2.0. Cena Nitrusa wyniesie 300 USD. Za 100 USD więcej będzie można zostać posiadaczem modelu Karma. Dysk twardy o pojemności 20GB, stacja dokująca z łączem Ethernet i obsługa formatu kompresji Ogg Vorbis mają sprawić, że Karma będzie skutecznie rywalizować z apple’owskim iPodem. Kolejne premiery są tańsze, ale i mniej oryginalne. Rio Fuse to prosty odtwarzacz MP3, podobnie jak modele Chiba i Cali, które dodatkowo posiadają radio FM. Nośnikiem pamięci są chipy flash. Cali ze 128MB pamięci ma kosztować 169 USD, wersja 256MB będzie o 30 USD droższa. Identyczne ceny przewidziano dla modeli Chiba. Za Rio Fuse, dostępne tylko w wersji 128MB, trzeba będzie zapłacić 129 USD. Na zdjęciu: Rio Karma.

Polifoniczne dzwonki jakości CD


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 12:58
(10)Komentarzy (10)
Japońska firma Rohm opracowała nowy generator dźwięków BU8709KN dedykowany dla telefonów komórkowych. Urządzenie jest w stanie generować polifoniczne dzwonki hi-fi o jakości porównywalnej z CD. Układ BU8709KN jest dostosowany do współpracy z większością obecnie produkowanych telefonów komórkowych. Dodatkowo, firma zaprezentowała jeszcze jeden chip - BU8899GU – wielofunkcyjny układ zawierający funkcje Javy, który umożliwia równoległe odtwarzanie kilku utworów muzycznych. Firma potwierdziła, że już niedługo rozpocznie produkcję próbnej serii chipów BU8899GU, oraz masowe wytwarzanie układów BU8709KN, których miesięczny wolumen produkcji wyniesie 1 milion sztuk. Japoński operator komórkowy NTT DoCoMo w swojej ofercie ma już dwa telefony z nowym generatorem dźwięków - to telefon Sharp SH505i i Fujitsu F505i. Jak zapewniają przedstawiciele Rohm, już wkrótce mają się pojawić pierwsze telefony GSM wykorzystujące nowy chip. » czytaj dalej

Niebezpieczny przeciek


Autor: DYD | źródło: 4Press / The Age | 12:57
(4)Komentarzy (4)
Nieznany sprawca włamał się do komputerów firmy Acxiom, zarządzającej być może największą na świecie bazą danych o klientach. Firma Acxiom specjalizuje się w zarządzaniu informacjami o klientach największych firm na świecie – z usług firmy korzystają m.in. Microsoft, IBM, AT&T, General Electric i Bank of America. Acxiom obsługuje 14 z 15 największych amerykańskich emitentów kard kredytowych, 7 z 10 największych światowych producentów samochodów i 7 z czołowych 10 koncernów medialnych. Dlatego informacja o przełamaniu zabezpieczeń firmy i uzyskaniu z Internetu nieautoryzowanego dostępu do gromadzonych przez firmę danych może zmartwić. Zwłaszcza, że przedstawiciele Acxiom o włamaniu do systemu dowiedzieli się dopiero od przedstawicieli amerykańskiej agencji bezpieczeństwa.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL