Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 29 sierpnia 2003  
    

Test: Asus P4C800 Deluxe, Albatron PX865PE Pro i Abit IS7-G


Autor: Lancer | 16:30
(35)Komentarzy (35)
DualDDR wojuje rynek. Zaczęło się od systemów dualnych pod procesory AMD za sprawą NVidii i jej układu nForce. Niedługo potem nieśmiało wkroczył GraniteBay. W końcu dzięki rodzinie układów i865/875, mamy szeroki wybór płyt dualnych także pod platformę s478. Rodzina intelowskich układów po długim czasie oczekiwania, wprowadza na rynek to, czego Pentium 4 potrzebowało od dawna - niedrogiego rozwiązania dwukanałowego dla popularnych pamięci DDR. Zobaczmy na co stać płyty stanowiące niewielki kawałek szerokiego wachlarza produkowanych płyt opartych o chipsety Springdale/Canterwood. W tej recenzji przyjrzymy się płytom Asus P4C800 Deluxe, Abit IS7-G oraz Albatron PX865PE Pro. Dostarczone zostały one przez firmy: Sirius Computers oraz Abit Polska. Gościnnie wystąpiła referencyjna płyta Intel D875PDZ, którą użyczył Intel Polska» czytaj dalej

Soltek SL-K8AV2-RL dla Athlonów 64


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 16:08
Komentarzy (0)
Soltek Computer zaprezentował nową płytę główną - SL-K8AV2-RL. Jest ona oparta na chipsecie VIA K8T800 i przeznaczona do współpracy z procesorami AMD Athlon 64. Płyta obsługuje do 2GB pamięci PC3200, technologię Hyper-Transport 800MHz, AGP 8X, Serial ATA-150 RAID oraz Parallel ATA-33/66/100/133. Na jej pokładzie znajdziemy również LAN, 8 portów USB 2.0, FireWire oraz 6-kanałowy dźwięk. Dla overlockerów przewidziano możliwość zmiany mnożnika procesora, taktowania FSB oraz napięcia Vcore, AGP, DIMM.

Via EPIA CL


Autor: Pawel | źródło: digitlife | 16:05
Komentarzy (0)
Via wprowadza na rynek nową płytę główną EPIA CL. Jest ona bardzo podobna do modelu EPIA M. Jej pracą sterują mostki CLE266/VT8235. Jakie są różnice pomiędzy płytami? Otóż EPIA CL nie posiada wyjścia telewizyjnego, interfejsu IEEE1394 oraz sześciokanałowego dźwięku. W zamian dostajemy dźwięk 2-kanałowy, 4 porty USB oraz 2 kontrolery sieciowe. W sprzedaży będą dostępne 2 wersje płyty - EPIA CL10000 z procesorem C3 1GHz oraz EPIA CL6000 z Eden 600MHz.

Leadtek NVIDIA Quadro FX3000


Autor: Pawel | źródło: digitlife | 16:02
Komentarzy (0)
Leadtek zaprezentował kartę graficzną opartą na układzie NVIDIA Quadro FX3000. Posiada ona 256-megabajtów 128-bitowej pamięci DDR oraz wspiera standardy AGP8X, OpenGL2.0 i DirectX9.0. Częstotliwość układu RAMDAC to 400MHz. Karta posiada dwa złącza DVI-I (maksymalna rozdzielczość to 3840x2400). Zalecana moc zasilacza to 300 W.

W Wakacyjnej Galerii już ponad 100 zdjęć!


Autor: DYD | 15:37
Komentarzy (0)
W naszej akcji "Zdjęcia z wakacji, podziel się z innymi!" właśnie nastąpiła duża aktualizacja zdjęć wysłanych przez Czytelników TPC. W tej chwili galeria liczy 105 zdjęć. Galeria była aktualizowana do dzisiaj - teraz nastąpi dwu tygodniowa przerwa w dołączaniu nowych fotografii (do 12 września nie będzie updatetu), a następnie powrócimy do aktualizacji i około 20 września zakończymy zabawę. Trzy pracę wybrane z całej pięknej galerii zostaną nagrodzone przez nas. Nagród teraz jeszcze nie zdradzę, myślę że coś wymyślimy atrakcyjnego. Tym czasem wpadajcie do galerii liczącej aż 105 świetnych fotografii.

Szybkie pamięci flash


Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 15:35
Komentarzy (0)
Firma Sandisk produkująca pamięci wprowadziła do sprzedaży nowe karty pamięci SD i CompacFlash, które są dużo szybsze, niż analogiczne produkty innych firm. Karty Sandisk Ultra II i SD posiadają gwarantowaą minimalną szybkość zapisu 9MB/s i minimalną szybkość odczytu 10MB/s. Nowe produkty Sandisk są dedykowane na rynek wysokiej jakości aparatów fotograficznych, o rozdzielczości conajmniej 4-megapikseli.

Karty Ultra II CompactFlash będą sprzedawane w pojemnościach 256MB, 512M i 1GB w cenach 105 USD, 210 USD i 430 USD, zaś karty SD w wersjach 256MB i 512MB będą kosztowały 130 USD i 290 USD. Pierwsze karty SD firmy Sandisk będą dostępne w sprzedaży już na przełomie października i listopada.

Nowy notebook Della


Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 15:34
Komentarzy (0)
Dell wprowadził do swojej oferty nowego notebooka Inspiron 8600, który jest określany mianem "maszyny marzeń dla entuzjastów multimediów". Nowy komputer, którego grubość wynosi zaledwie 3,5 centymetra, posiada 15,4-calowy ekran LCD, oraz kartę graficzną Go5650 nVidii. Sercem nowego notebooka Della zgodnego z technologią Centrino jest procesor Pentium M, dostępny w wersjach od 1,3GHz do 1,7GHz. W komputerze może być zainstalowane od 512MB do 2GB pamięci 333MHz DDR. Dodatkowo komputer posiada zintegrowany modem, oraz kartę Ethernet. Dell zapowiedział, że będzie sprzedawał ten komputer bez zestawu Intel Wireless Pro, a także z oddzielnymi modułami 802.11g/b i Bluetooth.

Użytkownik kupując notebooka Inspiron 8600 ma możliwość wyboru pomiędzy napędami optycznymi CD RW/DVD lub DVD+RW/+R, a także może wyspecyfikować pojemność dysku twardego na 40GB, 60GB, lub 80GB. Nowy komputer Della posiada złącza USB 2.0, złącza S-Video i Firewire, porty szeregowy i równoległy, a także slot PC Cardbus. Cena podstawowej wersji nowego notebooka Della wynosi 1700 USD.

Asustek pożegna nVidię?


Autor: DYD | źródło: 4Press / DigiTimes | 15:32
Komentarzy (0)
Z informacji podanych przez nieoficjalne źródła wynika, że w trzecim kwartale tego roku Asustek wypuści pod własną marką karty graficzne, oparte na rdzeniach ATI. To o tyle zaskakująca informacja, że dotychczas firma Asustek Computer była podstawowym klientem z Azji nVidii, kupując tak większość procesorów graficznych. Choć na razie zarówno Asustek jak i ATI odcinają się od komentarzy na temat tych doniesień, to ich oficjalne potwierdzenie ma mieć miejsce pod koniec września.

Jak podaje ATI, Asustek już produkuje niektóre karty graficzne oparte na procesorach graficznych ATI, na specjalne zamówienia klientów OEM. Firma także zajmuje się opracowaniem płyty głównej na chipsecie 9100IGP ATI. Dotychczasowa współpraca nie oznacza jednak, że obie firmy będą razem współpracować nad wypuszczeniem na rynek karty graficznej pod wspólną marką. Wciąż niejasną kwestią pozostaje to, czy Asustek będzie kontynuował współpracę z nVidią nad dalszym rozwojem kart graficznych.

 
Czwartek 28 sierpnia 2003

Cztery myszki Labteca w ręku Kobiety


Autor: Anitka | 19:20
(31)Komentarzy (31)
Myszka - jeszcze paręnaście lat temu wydawałoby się cudaczny wynalazek. A dziś? Kto potrafi wyobrazić sobie pracę przy komputerze bez towarzystwa tego multi - zadaniowego gryzonia? Myszka stała się - obok klawiatury - podstawowym środkiem komunikacji do obsługi komputera. Tak jak wiele jest modeli myszek, tak wiele powstało już różnych testów i porównań z nimi w roli głównej. Porównywano bezprzewodowe z "kabelkowymi", optyczne z kulkowymi, skomplikowane z prostymi itd... To porównanie jednak będzie nieco inne - oto bowiem myszki zostaną poddane ocenie z punktu widzenia kobiety. Sprawdźmy, czy kobiety nadal powinny bać się myszy... W teście wzięły udział cztery myszki firmy Labtec» czytaj dalej

Niszczarka dysków


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 18:27
(3)Komentarzy (3)
Hitachi przedstawiło urządzenie, które ma niszczyć wszelkie dane na dyskach twardych. "Czyściciel" trafi do sprzedaży we wrześniu. Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na takie urządzenie, mogą skorzystać z usług producenta w celu skasowania danych. Zamiast rozwiązań software'owych, Hitachi zdecydowało się na niezawodne rozwiązanie sprzętowe. Dysk jest "prześwietlany" polem magnetycznym o sile 7000 Oe. Jest to metoda zatwierdzona przez Departament Obrony USA. Niestety, maszyna nie sprawdza się w przypadku nagłej kontroli. Czas czyszczenie dysku to 15 do 20 minut. Sprawdzenie wyników ułatwią narzędzia umieszczone w zestawie, które pozwolą na kompletny demontaż twardziela.

Intel Desktop Control Center


Autor: R4v | źródło: W2S | 18:26
(2)Komentarzy (2)
Intel przygotowuje ciekawe narzędzie, dzięki któremu będzie można kontrolować praktycznie wszystkie parametry systemu, od temperatur począwszy a skończywszy na magistrali systemowej. Gorszą wiadomością jest to, że Desktop Control Center będzie dostępny tylko dla płyt Intela. Aplikacja ma pozwalać na ustawienie timingów pamięci czy parametrów chipsetu. Ustawienia można zapisać pod różnymi nazwami i dobierać w zależności od okoliczności. Program pozwoli także na kontrolę prędkości obrotowej wentylatorów, włącznie z funkcją "Auto", która dobierze parametry zasilania w zależności od temperatury. Ustawienia można przytestować za pomocą odpowiednich testów, które obciążą sprzęt i sprawdzą stabilność. Na koniec sprawdzimy wydajność podkręconego systemu i będziemy mogli ją porównać z innymi ustawieniami. Intel nie podał na razie informacji o planowanej dacie premiery programu.

Pamięć: szybkie kości Elpidy


Autor: DYD | źródło: 4Press / Xbit-labs | 11:59
Komentarzy (0)
Elpida Memory potwierdziła dostępność nowych układów 512Mb pamięci PC3200 DDR SDRAM, które są produkowane w technologii 0,11 mikrona z 300mm wafli krzemowych. Nowe kości pamięci Elpidy produkowane są w japońskiej fabryce w Hiroszimie. Nowe 512Mb układy pamięci są taktowane zegarem 200MHz (400MHz DDR), charakteryzują się opóźnieniami 3-3-3 i 3-4-4 i będą sprzedawane w obudowach TSOP.

Nowe pamięci PC3200 DRAM Elpidy wydają się być pierwszymi kośćmi pamięci produkowanymi w technologii 0,11 mikrona, które mogą pracować z częstotliwością 400MHz w modułach DDR. Co prawda na początku roku Samsung zapowiedział 512Mb i 1Gb chipy pamięci produkowane w technologii 0,10 mikrona, ale częstotliwość pracy tych układów w modułach DDR to tylko 266MHz lub 333MHz.

Commandos 3: Destination Berlin - demo!


Autor: DYD | źródło: AVault | 10:23
(26)Komentarzy (26)
Pyro Studios przygotowało nie lada niespodziankę dla wielbicieli gier strategicznych. Któż z wielbicieli tego gatunku nie zakochał się w pierwszej części Komandosów. W drugiej już trochę autorzy przedobrzyli - oczywiście wedle mojej, mało wiarygodnej opinii... Na październik przygotowywana jest trzecia odsłona Commandos o podtytule Destination Berlin! Już teraz pobierając demo z blueyonder.co.uk ważące około 265 MB możecie przetestować co przygotowali hiszpańscy chłopcy z Pyro Studios. W Commandos 3 na gracza czekają nowe wyzwania, misje i walki z Rzeszą. Jeśli znacze jakieś mirrory dema C3, dajcie znać w komentarzu do newsa.

Commandos 3 to taktyczna strategia umiejscowiona w realiach drugiej wojny światowej, w której gracz dowodzi elitarną grupą tytułowych komandosów, wykonujących trudne misje na terenie wroga. Trzecia część to poprawiony engine graficzny, bardziej realistyczna sztuczna inteligencja przeciwników i większa różnorodność wyposażenia. Struktura rozgrywki została zupełnie przebudowana - to już nie zestaw kolejnych, oderwanych misji, ale połączone fabułą wydarzenia dziejące się na froncie i poza nim. Czekamy na opinie, u mnie jeszcze godzina ściągania...

Winamp 5 Alpha 1


Autor: DYD | 09:20
(8)Komentarzy (8)
Wyciekła wersja "5" Winampa. Z tego miejsca (waga 4.43 MB) można pobrać najnowsze, choć jeszcze w fazie produkcji, wydanie popularnego odtwarzacza plików muzycznych i video. Winamp 5 Alpha 1 wszedł w pierwszą fazę testów. Jest to kolejne wydanie Winampa po wersji 2.95 i jedyne co autorzy umieścili w historii zmian to słowo "yeah"... Jak sami autorzy wspominają, jest to bardzo wczesna wersja "alhpa", ale po chwilowych testach można z niej przyjemnie korzystać. Nie polecamy korzystać z wersji 3.xx - wersja 5.xx ma być połączeniem najlepszych cech 2.xx i 3.xx w odświeżonym wydaniu. Przy kłopotach zawsze można wrócić do wersji 2.95.

 
Środa 27 sierpnia 2003

HP iPAQ Pocket PC h1935


Autor: Pawel | źródło: digitlife | 21:35
Komentarzy (0)
Hewlett-Packard zaprezentował nowego niedrogiego handhelda - HP iPAQ Pocket PC h1935. Będzie on sprzedawany w cenie 199 dolarów. Jest on podobny do wcześniejszych modeli HP iPAQ h1940 oraz h1945 i dysponuje procesorem Samsung S3C2410 203MHz. Jego pracą steruje system Microsoft Windows Mobile 2003. Posiada on ponadto 64MB pamięci SDRAM (56MB wolnych), 3,5-calowy wyświetlacz oraz slot SDIO (SD/MMC, 802.11b SD Cards). Wymienna bateria litowo-jonowa o pojemności 900mAh zapewnia 8 godzin pracy. Oprogramowanie którym dysponuje ten PDA to m.in. iPAQ Image Viewer, Self Test, iPAQ Audio oraz Power Status. Rozmiary handhelda to 113.3x69.8x12.8mm, a waga 124g. W zestawie znajdziemy m.in. kabelek USB, zasilacz, baterie oraz ładowarkę.

W porównaniu z modelami h1940/h1945 zaprezentowanymi w lipcu i sprzedawanymi w cenie 299 dolarów h1935 odróżnia się brakiem modułu Bluetooth oraz wolniejszym procesorem – 233MHz vs 266MHz. W podobnej cenie do nowego PDA HP jest sprzedawany model h1910. Nowość różni się od niego slotem SDIO vs.Secure Digital, nowszym systemem - Windows Mobile 2003 OS vs. Pocket PC 200 oraz procesorem. (vs. Intel's 206MHz).

Matrox Millenium P650


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 19:12
(6)Komentarzy (6)
Ostatnio Matrox wypuszcza kolejne swoje karty bez zbytniego rozgłosu. Millenium P650 mieści na pokładzie 64MB RAM i będzie posiadał dwa wyjścia analogowe D-Sub. Nastąpiła tu zmiana w stosunku do prototypu, pokazywanego wcześniej w tym roku, który posiadał dwa wyjścia DVI-I.

P650 jest kolejnym wcieleniem układu Parhelia, podobnym do P750, jednak pozbawionym obsługi trzech monitorów. Cena nowej karty Matroxa ma wynieść ok. $170.

nVidia Refresh Rate Fix MKII v2.20 E


Autor: DYD | 18:34
(5)Komentarzy (5)
Narzędzie nVidia Refresh Rate Fix MKII (strona domowa) posiada w pełni wsparcie dla Detonatorów 28.32 i w górę. Właśnie ukazała się nowa wersja (2.20 E) programu nVidia Refresh Rate Fix MKII, który umożliwia sprawne zarządzanie częstotliwością wyświetlania grafiki 3D w poszczególnych trybach OpenGL/Direct3D przy pracy w systemach Windows NT/2000/XP/2003. Można zdefiniować interesujące nas częstotliwości do danych rozdzielczości i trybów, a program zapamięta nasze ustawienia w rejestrze. Często się zdarza, np. w WindowsXP, że podczas zmiany rozdzielczości przy OpenGL/Direct3D, wchodzi nam męczące wzrok odświeżanie 60 Hz - aplikacja nVidia Refresh Rate Fix MKII potrafi to skorygować. Program można go pobrać stąd (1.92 MB).

Casio dalej zmniejsza


Autor: DYD | źródło: 4Press / DPR | 18:29
Komentarzy (0)
Casio zaprezentowało dwa nowe modele cyfrowych aparatów fotograficznych EXILIM - EX-S20 i EX-M20, których wymiary zewnętrzne wynoszą 53 x 83 x 11.3 mm (wys. x. szer. gł.). Co istotne, 10% redukcja wielkości urządzeń, w porównaniu do poprzednich modeli z tej serii, nie spowodowała żadnych ograniczeń w funkcjonalności aparatów fotograficznych. Ex-S20 i EX-M20 to 2-megapiksleowe cyfrowe aparaty fotograficzne z serii EXILIM, w których została dodana nowa funkcja nagrywania 60-sekundowych filmów, przedłużono o 85% czas działania baterii, oraz zastosowano 1,6-calowe panele LCD o dużej odporności na zarysowania. Aparaty są umieszczone w eleganckiej, błyszczącej obudowie ze stali nierdzewnej, odpornej na przebarwienia. Obiektyw pokryty jest specjalną powłoką chroniącą przed uszkodzeniami i zabrudzeniem.

W aparatach tych zastosowano opracowaną przez Casio technologię, która umożliwia robienie zdjęć z odległości poniżej 30 cm. W aparatach tych ulepszono także funkcję nagrywania filmów, wydłużając czas nagrania do 60 sekund. Model EX-M20 posiada także wbudowany mikrofon i głośnik, co pozwala na nagrywanie filmów wraz z dźwiękiem, oraz dodanie komentarza głosowego do zdjęcia. Obydwa aparaty posiadają 10 MB wewnętrznej pamięci, oraz złącze umożliwiające podpięcie kart flash SD lub MMC. Aparaty trafią do sprzedaży już w październiku tego roku w cenach 199,99 funtów za model EX-S20 i 249,99 funtów za model EX-M20. Na zdjęciu multimedialny model EX-M20.

TVTool 8.2.5 już dostępny


Autor: DYD | 18:26
Komentarzy (0)
Na stronie h.o.t. - home of tvtool od wczoraj dostępne jest przydatne narzędzie TVTool w aktualizowanej wersji 8.2.5. Program pomaga skonfigurować oraz uruchomić opcję TV-Out na kartach opartych na chipsecie BT869, bądź BT868. TVTool działa na wszystkich kartach nVidii (od TNT-1 aż po GF-FX) i obsługuje układy telewizyjne: BT868, BT869, CX25870-CX25875, CH7003-7008, SAA7102, SAA7108 oraz SAA7104. W najnowszej wersji dodano m.in. obsługę kart GeForce-FX oraz laptopowych układów GeForce-Go, wsparcie dla MV TV encoder, ustawienia nView, support GF4-MX 420,440 i 460, dodatkowe rozdzielczości 768x576 i 720x480 dla układów Philips SAA7104 oraz Philips SAA7108A. Program przeznaczony dla systemów Windows 98, Me, NT4, 2000, XP można ściągnąć z oficjalnej strony tvtool.cust.nearlyfreespeech.net (297 KB).

The Bat! 2.00 Beta 5


Autor: DYD | 18:24
(6)Komentarzy (6)
Zaczynają się kolejne Beta testy nowego "Nietoperza". The Bat! 2.00 Beta 5 jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej, spełniającym potrzeby każdego, nawet najbardziej zaawansowanego użytkownika. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Najnowszą wersję Beta 5 można pobrać stąd (1.70 MB). Kiedy wersja Final? ... Niewiadomo, tutaj info o najnowszym wydaniu.

VIA KT880


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 15:26
(4)Komentarzy (4)
Jak twierdzi DigiTimes, VIA wypuści nowy chipset dla platformy K7 pod nazwą KT880. Jak już pisaliśmy, układ obsługiwać będzie magistralę 400MHz FSB i pamięć DDR w trybie dwukanałowym. Tym razem ma to być naprawdę ostatni chipset dla procesorów Socket A, stworzony przez VIA. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się z końcem września. VIA zdecydowała się na wypuszczenie jeszcze jednego chipsetu dla układów z rodziny K7 ze względu na niepewną sytuację z układami K8. Wszelkie prognozy wskazują, że Athlon 64 nie będzie powszechnie dostępny i mogą być problemy z dostawami tego układu, przynajmniej do końca tego roku. KT880 ma zapewnić przychody do czasu, aż platforma K8 się rozwinie.

Nowe cyfrówki Ricoha


Autor: DYD | 11:44
Komentarzy (0)
Firma Ricoh wprowadza do sprzedaży 2 nowe modele aparatu: Caplio G4 i Caplio G4 Wide (model z obiektywem szerokokątnym) - bo o nich mowa - wyposażone zostały w matrycę CCD o rozdzielczości 3,2 mega piksele. Dwa nowe Ricohy to udoskonalone wersje bardzo aparatu Caplio G3. Tak jak G3 nowe aparaty wykonują zdjęcia w 0,14s od momentu naciśnięcia spustu migawki. Praktycznie oznacza to, że zdjęcie zostaje wykonane właściwie w tej samej chwili, w której zostaje naciśnięty spust migawki. Caplio G4 (zoom odpowiednik: 35 - 105mm) i Caplio G4 Wide (zoom odpowiednik: 28 - 85 mm) wyposażone zostały dodatkowo w 4 krotny zoom cyfrowy oraz 1,6 calowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny pozwalający na podgląd wykonywanych aktualnie zdjęć.

Waga tych 3,2 megapikselowych cyfrówek wynosi 175g (bez baterii i uchwytu) przy wymiarach 112,9x36,4x57,5 mm. Producent wyposażył obie wersje aparatu G4 w zintegrowane lampy błyskowe z funkcją redukcji efektu czerwonych oczu. Zastosowana funkcja "makro" pozwala na robienie ujęć z odległości 1 cm. Oferowane przez aparat rozdzielczości to 2048x1536/1280x960/640x480 punktów. Aparaty posiadają czułość będącą odpowiednikiem ISO 125/200/400/800. Transfer danych do komputera odbywa się za pomocą złącza USB. » czytaj dalej

Nowa, 19-calowa Belinea TFT


Autor: DYD | 11:40
Komentarzy (0)
Firma MAXDATA, producent monitorów Belinea, poszerzyła swoją ofertę o nowy model - 101920. Dziewiętnastocalowa Belinea 101920 uzyskała najnowszy certyfikat TCO 03. Nowy monitor wyposażony jest w panel LCD PVA o przekątnej widocznego obrazu równej 48,26 cm i fizycznej rozdzielczości 1280x1024 piksele. Ekran wyświetla obraz z jasnością do 250 cd/m2. Wielkość plamki to 0,294 mm. Wysoki współczynnik kontrastu wynosi 600:1.

Belinea 101920 oprócz konwencjonalnego złącza analogowego wyposażona jest w cyfrowe złącze DVI-D. Możliwa jest regulacja wysokości oraz obracanie wyświetlacza o 90 stopni. Szeroki kąt widzenia (170 stopni w pionie i w poziomie) umożliwia jednoczesną pracę kilku użytkowników. Krótki czas reakcji, równy 25 ms (narastanie/opadanie 15/10 ms) sprawia, że monitor sprawdza się w pracy z wymagającymi aplikacjami multimedialnymi, grami, animacją i wideo. Belinea 101920 jest standartowo wyposażona w głośniki oraz wyjście słuchawkowe. » czytaj dalej

Galeria zdjęć wakacyjnych stale się powiększa!


Autor: DYD | 11:30
(5)Komentarzy (5)
Z radością informuję, że w akcji "Zdjęcia z wakacji, podziel się z innymi!" stale przybywa zdjęć wysłanych przez Czytelników TPC. W tej chwili galeria liczy ponad 60 zdjęć, jednak z godziny na godzinę ten wynik rośnie. Galeria będzie na bieżąco aktualizowana do piątku - później nastąpi dwu tygodniowa przerwa w dołączaniu nowych fotografii, a następnie powrócimy do aktualizacji i około 20 września zakończymy zabawę. Trzy pracę wybrane z całej pięknej galerii zostaną nagrodzone przez nas. Nagród teraz jeszcze nie zdradzę, myślę że coś wymyślimy atrakcyjnego. Tym czasem wpadajcie do galerii aktualizowanej non-stop!

 
Wtorek 26 sierpnia 2003

Nowe napędy DVD/CD Plextora


Autor: Pawel | źródło: digitlife | 19:47
Komentarzy (0)
Plextor wypuścił dwa nowe napędy DVD/CD - PX-708А oraz PX-708UF. Różnią się one interfejsami – wewnętrzny PX-708А wspiera ATAPI, natomiast model zewnętrzny PX-708UF posiada wsparcie dla USB2.0 oraz FireWire. Oba modele obsługują nośniki DVD+/-R/RW oraz CD-R/RW i posiadają 2-megabajtowy bufor. Zastosowano w nich technologie BURN Proof, PoweRec oraz VariRec. Zapis odbywa się z prędkościami 8X DVD+R, 4X DVD-R/DVD+RW, 2X DVD-RW, zaś odczyt dla DVD to 12Х. Dla CD prędkości przedstawiają się następująco: 40Х/24Х/40Х. W zestawie znajdziemy oprogramowanie w postaci Roxio Easy CD & DVD Creator 6 DVD Edition, Roxio Toast 5 Lite, Roxio oraz PhotoSuite 5 SE. Oba napędy są sprzedawane w cenie 360 dolarów. » czytaj dalej

Ze świata gier: STALKER


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 19:16
Komentarzy (0)
Gra STALKER: Oblivion Lost to jeden z kandydatów na przebojowego FPS’a roku 2003. Engine ma sprawnie wyświetlać około 100.000 polygonów w każdej klatce obrazu okraszonego masą zaawansowanych efektów wykorzystujących pixel i vertex shadery. Dzięki serwisowi Oblivion Lost, który zamieścił demka technologiczne zgrane z niemieckiego programu Giga, fani taktycznych strzelanek mogą obejrzeć STALKER’a w akcji. Pliki są do ściągnięcia na Gamer’s Hell.

 • STALKER: Oblivion Lost - Ragdoll Physics movie (12.9 MB)
 • STALKER: Oblivion Lost - Vehicle Physics movie (13.2 MB)
 • STALKER: Oblivion Lost - Map Flyby movie (13.3 MB)

 • Asus PC-DL Deluxe: 875P z dwoma Xeonami


  Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 19:03
  (5)Komentarzy (5)
  Asus rozpoczyna dostawy płyty głównej PC-DL Deluxe na rynek. Nowa konstrukcja zaprzęga chipset 875P do pracy z dwoma procesorami Intel Xeon z FSB 533 MHz. Płyta obsługuje dwie pary pamięci DDR333 w trybie dwukanałowym, dając możliwość zastosowania maksymalnie 1-gigabajtowych modułów (także ECC). Za interfejs sieciowy odpowiedzialny jest układ Intela 8254 (1Gbps).

  W PC-DL Deluxe dyski możemy podpiąć pod kontroler Promise (S-ATA/IDE) obsługujący tryby RAID 1, 0 oraz 0+1. Pozostałe 2 porty S-ATA obsłuży ICH5R (RAID 0 i 1). Ponadto na laminacie zbudowanym w popularnym standardzie ATX znajdziemy slot AGP 8x, 5xPCI 32-bit, 6xUSB 2.0 oraz 2 porty FireWire. Są to już oficjalne specyfikacje, brakuje jedynie informacji o cenie.

  Konkurs AMD


  Autor: R4v | źródło: AMD | 15:24
  (1)Komentarzy (1)
  AMD ogłosiło konkurs o przydługiej nazwie AMD Athlon 64 Processor High-Tech Treasure Hunt. Polega on na ustaleniu 64 miejsc na podstawie podanych wskazówek, na które składają się m.in. współrzędne geograficzne. Lokalizacje mają związek z technologią, 64-bitowymi systemami i z AMD. Nagrodą jest komputer z Athlonem 64 oraz $6400 w gotówce. Strona konkursu znajduje się pod tym adresem. Zabawa potrwa do 15 września.

  Maxtor OneTouch - nowe dyski


  Autor: DYD | 15:20
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Maxtor poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowej serii zewnętrznych dysków twardych o nazwie handlowej Maxtor OneTouch. Nowa seria zewnętrznych napędów zawiera przycisk OneTouch i oprogramowanie Dantz Retrospect Express oraz nową obudowę o nowoczesnym wyglądzie. Maxtor OneTouch umożliwia tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych jednym naciśnięciem przycisku. Napędy dostępne są o pojemności od 120 GB do 300 GB. Dysk w obudowie z anodowanego aluminium, na której znajduje się podświetlany przycisk OneTouch, może być podłączany w pozycji pionowej lub poziomej, z wykorzystaniem wygodnej funkcji Plug and Play. Przycisk OneTouch nie tylko umożliwia natychmiastowe tworzenie kopii zapasowych plików oraz automatyczne kopiowanie, ale także może być używany do automatycznego uruchamiania aplikacji. Dzięki temu dysk Maxtor OneTouch można łatwo przekształcić w cyfrowy album ze zdjęciami, bibliotekę nagrań muzycznych lub cyfrowy odtwarzacz wideo. » czytaj dalej

  Chipset ALi dla Opterona


  Autor: R4v | źródło: ALi | 14:37
  (3)Komentarzy (3)
  ALi Corporation próbuje od jakiegoś czasu wrócić na rynek chipsetów. Tym razem firma przygotowała chipset dla układów AMD z rodziny K8. Zestaw składa się z mostka północego M1687 i mostka południowego M1563. Chipset współpracuje z magistralą HyperTransport, taktowaną zegarem nawet do 1.6GHz. Kontroler AGP obsługuje oczywiście standard w wersji 3.0, znany także jako AGP 8x. Mostek południowy posiada kontrolery UltraATA 133, USB 2.0 z 6 portami, Fast Ethernet i HomePNA. Nie zabraknie także kodeka dźwiękowego. Nie wiadomo jednak, czy chipset ALi zdobędzie jakąkolwiek popularność. Już wcześniej firma próbowała bez powodzenia wprowadzić układy obsługujące procesory Athlon XP.

  Milion kierownic Logitecha


  Autor: DYD | 14:25
  Komentarzy (0)
  Logitech informuje, że w dniu dzisiejszym sprzeda milionową kierownicę z systemem Force Feedback. To właśnie w 1998 roku Logitech wyprodukował pierwsza kierownicę z Force Feedback'iem, była to Logitech Formula Force GP. Od tamtej pory rynek urządzeń dla graczy znacząco poszerzył się i rozwinął. Od momentu gdy Logitech wyprodukował pierwszą kierownicę z Force Feedback'iem minęło już ponad 5 lat. Do dnia dzisiejszego firma stworzyła ponad 6 różnych modeli wykorzystujących technologię Force Feedback, w tym produkty dla komputerów PC czy konsoli PlayStation2 Computer Entertainment System oraz Nintendo GameCube. W planach firma ma jednak jeszcze nowsze i doskonalsze modele. Liczba gier wykorzystujących możliwości technologii Force Feedback wciąż rośnie. Dziś żaden szanujący się twórca gier nie stworzy wyścigów, które nie będą wykorzystywać możliwości kierownic z Force Feedback'iem. » czytaj dalej

  Doniesienia z polskich redakcji


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:40
  Komentarzy (0)
 • Thermaltake PerfectLight Fire-Ball fan grill @ www.moded-kompz.net. Fragment artykułu: "Firma Thermaltake do swojej serii obudów Xaser stworzyła już wiele dodatków. Są dostępne coolery oraz wiatraki, stylistyką nawiązujące do obudów, również klawiatury i myszy, a także aluminiowe podkładki tworzą wraz z obudowami Xaser ładne zestawy. Najnowsza seria gadżetów dedykowanych dla obudów serii Thermaltake Xaser III to elementy świecące PerfectLight Fire-Ball. W jej skład wchodzą: wentylator z grillem, zaślepka 5.25", aplikacja na boczny panel do obudowy, aplikacja na przedni panel obudowy jak również aplikacja na zasilacz. Jako pierwszy na nasz rynek trafił wentylator z serii Fire-Ball posiadający grill z podświetleniem EL. To właśnie temu wentylatorowi, a w szczególności jego grillowi dziś się przyjrzymy."

 • Rewia Cooler Master @ www.frazpc.pl. Fragment artykułu: "Do naszego redakcyjnego laboratorium trafiło sporo wartościowego sprzętu opatrzonego logiem Cooler Master (tak, taka jest ostateczna i poprawna pisownia nazwy tej firmy). Trafily do nas: Aerogate I - regulator obrotów obsługujący do czterech wentylatorów, Centurion - najnowsza propozycja obudowy, Aero7 Lite - wiatrak o bardzo ciekawej budowie oraz trzy inne coolery, należące do średniej i niskiej polki cenowej. Nie wolno zapominać także o CoolDrive - ciekawie rozwiązanej kieszeni oziębiającej dysk twardy."

 • Poradnik kupującego komputer @ www.wgk.waw.pl. Fragment artykułu: "Drugą sprawą, którą chcę omówić, aby uprzedzić komentarze, jest kwestia marek produktów w proponowanych zestawach. Zaproponowanie przeze mnie konkretnych marek wynika z moich własnych doświadczeń. W wielu zestawach zaproponowałem np.: płyty główne ABIT. Uważam, że inżynierowie z ABIT’a bardzo przyłożyli się do pracy i wypuścili całą serię bardzo udanych płyt głównych, zachowując przy tym bardzo atrakcyjną cenę. Nie twierdzę przy tym, że jeden ABIT istnieje na świecie."

 • Office System - przekazany do produkcji


  Autor: DYD | 13:34
  Komentarzy (0)
  Dziś już oficjalna informacja o nowym pakiecie Office. Najnowsze programy, serwery i usługi Microsoft Office System umożliwiają firmom uzyskanie większych korzyści z posiadanych informacji Redmond, Waszyngton, 21 sierpnia 2003 r. - Firma Microsoft poinformowała o zakończeniu prac nad podstawowymi produktami nowego pakietu biurowego Microsoft Office System i przekazaniu ich do produkcji. Jest to kolejny, bardzo ważny etap wprowadzania do sprzedaży najwydajniejszej i najbardziej zaawansowanej wersji pakietu Office.

  Pakiet Microsoft Office System składa się z najlepszych w branży programów biurowych, serwerów i usług. Obejmuje takie programy pakietu Microsoft Office w wersji 2003 jak: Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook, Visio, FrontPage oraz Publisher. Funkcje podstawowych produktów pakietu Microsoft Office System można rozszerzyć korzystając z rozwiązań wspomagających pracę biurową, takich jak Microsoft Office SharePoint™ Portal Server 2003, Microsoft Exchange Server 2003, Microsoft Office Live Meeting oraz trzech nowych programów: Microsoft Office InfoPath™ 2003, Microsoft Office Live Communications Server 2003 i Microsoft Office OneNote 2003. » czytaj dalej

  Przenośny odtwarzacz MP3 Toshiby


  Autor: DYD | źródło: 4Press / The Register | 12:00
  (2)Komentarzy (2)
  Toshiba wypuściła urządzenie określane mianem najcieńszego, najlżejszego i najmniejszego odtwarzacza muzyki w formacie MP3. Odtwarzacz Gigabeat G20 MEG200J ma tylko 12,7 mm grubości, 89,5 mm wysokości i 76,5 mm szerokości. Waga urządzenia wynosi 138g. Jego bezpośredni rywal iPod jest zdecydowanie większy - 15,5 x 102,5 x 60 mm i cięższy - 158.76g. Wewnątrz urządzenia o niebieskiej, srebrnej, lub limitowanej ciemno-granatowej obudowie kryje się 1,8-calowy dysk twardy o pojemności 20GB. Forma, bardziej kwadratowa niż w przypadku iPoda sprawia, że odtwarzacz Gigabeat G20 MEG 200J przypomina zdecydowanie bardziej miniDisc, niż odtwarzacz MP3. Urządzenie na razie może odtwarzać muzykę tylko w formacie MP3, ale Toshiba zapowiada rozszerzenie także o standard kodowania Microsoft Windows Media Player 9. » czytaj dalej

  Silne zapotrzebowanie na urządzenia WLAN


  Autor: DYD | źródło: 4Press / DigiTimes | 11:56
  (1)Komentarzy (1)
  Moc produkcyjna tajwańskich fabryk wytwarzających chipsety 802.11b okazuje się być niewystarczająca, co w obliczu niespodziewanie dużego zapotrzebowania na urządzenia WLAN skutkuje niedoborami dostaw. Po czerwcowej ratyfikacji standardu 802.11g, producenci branży telekomunikacyjnej podjęli decyzję o ograniczeniu dostaw chipsetów 802.11b, przewidując płynne przejście z urządzeń działających w technologii 802.11b, na nowsze rozwiązanie 802.11g. Jednak jak się okazało – co było zaskoczeniem dla wszystkich – zapotrzebowanie na produkty 802.11b jest wciąż duże, szczególnie na zewnętrzne karty WLAN na złączu USB i PCMCIA. To z kolei wywołało efekt niedoborów na rynku. » czytaj dalej

   
  Poniedziałek 25 sierpnia 2003

  Test zestawu Logitech Cordless Desktop MX - recenzja


  Autor: DYD | 21:50
  (22)Komentarzy (22)
  Bezprzewodowość coraz szerzej zaczyna nas otaczać. Producenci sprzętu różnymi sposobami próbują pozbawić nas ilości kabli, co oczywiście powinno nas, użytkowników cieszyć. Chyba najczęściej powszechnymi urządzeniami 'bez kabla' są myszki i klawiatury - póki co, nieodłączny element każdego komputera. Zestawy bezprzewodowe zapewniają komfort użytkowania. Nie plączą się w kable, nie ograniczają swobody ruchów. Tym razem na biurko testowe TwojePC trafił dostępny już od miesiąca bezprzewodowy zestaw Logitecha, który jest aktualnie produktem z najwyższej półki tej firmy w tej klasie urządzeń. Bezprzewodowy zestaw składa się z rozbudowanej klawiatury oraz optycznej myszki MX700. Opis i wrażenia z użytkowania urządzenia Logitech Cordless Desktop MX w niniejszym artykule, zapraszam. » czytaj dalej

  Zdjęcia z wakacji, podziel się z innymi!


  Autor: DYD | 21:42
  (17)Komentarzy (17)
  To co widzicie po lewej stronie, to zdjęcie z ostatniego piątku, imprezy zorganizowanej dla dziennikarzy przez firmę Microsoft. Firma zaprosiła "branże" na całodniową zabawę w lesie w rycerzy i poszukiwania św. Grala (który okazał się 10-litrami wódki Dębowej).

  To jednak informacja drugorzędna, bo w nowej akcji TwojePC chodzi o podesłanie ciekawej, autorskiej fotki (jedna sztuka) do nas z tych wakacji. Najciekawsze zdjęcia, maksymalnie w rozdzielczości 1280x1024 (tylko JPG, minimalnie 1024x768, waga max. 350 KB) zostaną przez nas zamieszczone na stronie - będą one służyć jako tapety (wysyłajcie na ten adres). Trzy najładniejsze zdjęcia, subiektywna redakcja TPC nagrodzi. Ten news będzie stale aktualizowany, więc serdecznie zapraszamy do współpracy.

  PS. Są już pierwsze prace, zapraszam głębiej do newsa! Ostatnia aktualizacja 01:40 - 26/08. Wybaczcie, że nie wszystkim odpisuje - i jeszcze drobna uwaga - nie zamieszczam zdjęć z ludźmi, przynajmniej na pierwszym planie. Galeria zostałą przeniesiona tutaj.

  Od redakcji TPC słów kilka...


  Autor: DYD | 21:04
  (6)Komentarzy (6)
  Teraz na spokojnie, po przeprowadzce, kilka spraw z redakcyjnego podwórka. Jak już część wie, TPC stoi teraz w Warszawie, w firmie Abad, która utrzymuje nasz serwer i łącze. Tygodniowa przerwa, okres wakacyjny i rozstanie z poprzednim partnerem przysporzyła TPC trochę zaległości. Okres wakacyjny i rozjazdy redaktorów tylko dolały oliwy do ognia... Niestety nie udało nam się przez te kłopoty odpalić akcji koszulka (revision 2) & kubek TPC, ale myślę że jeszcze nic straconego, zwłaszcza w kwestii kubka. Projekty są, więc tylko realizacja pozostaje - postaramy się w końcu z tym ruszyć. Działy PLIKI i DRIVERY zostały lekko odświeżone, zaś nowy materiał recenzji i testów powinien stopniowo narastać. Pierwsza połowa września może być jeszcze trochę powolna, z uwagi na mój wyjazd urlopowy (wybaczcie, musiałem...), ale obiecujemy, że od połowy września ostro ruszamy do pracy, więc nie rezygnujcie z nas jeszcze! W tym tygodniu KT600 na ruszt pójdzie. Recenzja będzie on-line, płyta KV7 Abita dziś przybyła.

  Nowe 19-stki NEC-a


  Autor: Pawel | źródło: digitlife | 21:03
  Komentarzy (0)
  W połowie września NEC Mitubishi Electric Visual Systems (NMV) planuje wprowadzić na rynek dwa nowe 19-calowe monitory LCD - RDT192S/RDT192S-BK. Różnią się one od siebie jedynie kolorem. Nowości potrafią wyświetlać obraz w rozdzielczości 1280x1024 (SXGA) i charakteryzują się jasnością na poziomie 250cd/m², kontrastem 600:1 i kątem widzenia w obu kierunkach wynoszącym 170°. Rozmiar piksela to 0.294mm, zaś czas reakcji 25ms. Monitory posiadają złącza D-Sub oraz DVI-D. Zużycie energii wynosi 38W (2W w trybie uśpionym). Rozmiary monitorów to 416.3 na 205 na 388.7mm, a waga 7,8kg. Na japońskim rynku będą one sprzedawane w cenie 750 dolarów.

  iiyama ProLite E430T-S


  Autor: Pawel | źródło: digitlife | 20:36
  Komentarzy (0)
  Japońska firma iiyama zaprezentowała 17-calowy monitor LCD ProLite E430T z wbudowanym tunerem TV. Jego charakterystyka przedstawia się następująco: kontrast 450:1, jasność 300 cd/m2, czas reakcji 16ms.

  Dzięki funkcjom OPQ oraz Ecomode monitor zapewnia dobrą jakość obrazu podczas oglądania TV. Monitor jest wyposażony w dwa 1,5-watowe głośniczki oraz pilot zdalnego sterowania. Trafi on do sklepów w połowie września w cenie 599 euro.

  Mysz z technologią TWT


  Autor: Pawel | źródło: digitlife | 20:35
  (4)Komentarzy (4)
  Jak podaje serwis Digit-Life firma Microsoft już wkrótce rozpocznie sprzedaż myszek komputerowych, których kółeczka są wyposażone w technologię TWT. Tilt Wheel Technology bo tak należy rozszyfrować ten skrót oprócz tradycyjnego obracania w przód i w tył pozwala również wykonywać ruchy boczne. Dzięki temu łatwiej będzie można przeglądać szerokie dokumenty. Według Microsoftu 8 na 10 sprzedawanych obecnie myszek jest wyposażonych w kółeczko. » czytaj dalej

  Dwa newsy w skrócie


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:51
  (1)Komentarzy (1)
 • Pojawił się nowy firmware do nagrywarki LITE-ON (52x32x52) o symbolu LTR-52327S. Nowe uaktualnienie (z 25.08.2003) pozwala na obsługę najnowszych nośników CD. Dostępne jest z www.liteonit.com / MiToM

 • Jak donosi ontet.pl - Microsoft i FBI podejrzewają, że panujący od niedawna wirus Sobig może być atakiem terrorystycznym przeciwko Microsoftowi. Raport ze śledztwa zostanie opublikowany we wtorek. Więcej informacji o wirusie: tutaj / Sith

 • Oprogramowanie do kopiowania DVD


  Autor: DYD | źródło: 4Press / CNET | 16:23
  Komentarzy (0)
  Od piątku amerykańska firma Tritton Technologies jest w USA dystrybutorem oprogramowania CopyWare brytyjskiej firmy Redxpress, które umożliwia wykonywanie idealnych kopii płyt DVD.

  Pomimo silnych protestów środowisk związanych z Hollywood, narzędzie to cieszy się ogromną popularnością i jest hitem na półkach amerykańskich sklepów. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że amerykańska organizacja Motion Picture Association of America skierowała sprawę do sądu przeciwko firmie 321 Studios, która już wcześniej wprowadziła do sprzedaży podobne oprogramowanie. Jak wyjaśnia Tritton, firma stara się tylko wspomóc ludzi, którzy chcą zrobić kopie zapasowe posiadanych płyt DVD, a jej działania nie są zachętą do piractwa komputerowego. Jest to o tyle ciekawe tłumaczenie, że oprogramowanie nie zawiera żadnych mechanizmów ograniczających liczbę wykonywanych kopii. » czytaj dalej

  Nowe joysticki i gamepad Logitech


  Autor: DYD | 16:20
  Komentarzy (0)
  Logitech Europe wprowadza do sprzedaży nowe produkty dla graczy, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią ofertę dla tej grupy użytkowników komputerów PC oraz Mac. Pierwsze urządzenie z nowej grupy produktów dla graczy Logitech zaprezentował ponad 8 miesięcy temu - był to joystick Logitech Freedom 2.4. Był to i nadal jest jedyny na rynku bezprzewodowy joystick działający przy zastosowaniu fal radiowych 2.4 GHz. Nowa seria joysticków zdecydowanie nawiązuje do Logitech Freedom 2.4 pod względem ergonomii, wyglądu oraz funkcjonalności.

  Logitech Extreme 3D Pro - to joystick o ergonomii połączonej z industrialnym designem w kolorach czerni i matowego chromu. Joystick posiada 12 w pełni programowalnych przycisków, cyfrową przepustnicę oraz 8 kierunkowy HAT switch. Rączka Logitech Extreme 3D Pro posiada możliwość skręcania na boki (np. kierowanie orczykiem) - funkcja Twist Handle. Joystick jest prosty w użytkowaniu jak i podczas instalacji. Zastosowanie portu USB znacząco poprawia prostotę użytkowania oraz zapewnia szybki transfer danych z urządzenia do komputera. W zestawie z joystickiem użytkowników otrzymuje niezbędne sterowniki oraz oprogramowanie WingMan które pozwala na dowolne konfigurowanie i programowanie kontrolera. » czytaj dalej

  4GB w aparacie cyfrowym


  Autor: R4v | źródło: DigitLife | 14:02
  Komentarzy (0)
  Hitachi Global Storage Technologies rozpoczęło testy napędu Microdrive 3K4 o pojemności 4GB. Pierwsze wersje testowe trafiły do firm współpracujących: Blaupunkta, Kodaka, Minolty, Nikona, Olympusa czy Sony. Jak chwali się producent, nowy 1-calowy napęd potrafi przesyłać dane o 70% szybciej od poprzedniej generacji Microdrive. W stosunku do poprzednika zmniejszono także znacznie głowice odczytująco-zapisujące. Nowa konstrukcja, nazwana femto slider header, "lewituje" o 40% bliżej powierzchni talerza. Pierwsze egzemplarze Microdrive 3K4 będą dostępne w listopadzie, a planowana cena to $500.

  Opteron 246 w sprzedaży


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 14:01
  (5)Komentarzy (5)
  AMD Opteron 246 trafił wreszcie do sprzedaży. Układ jest na razie dostępny w Japonii. Procesor jest przystosowany do pracy w systemach jedno- i dwu-procesorowych i posiada 1MB pamięci cache L2 i 128KB cache L1. Tak jak i inne Opterony, obsługuje on pamięci PC2700 w trybie dwukanałowym o pojemności do 1TB. Cena procesora, taktowanego zegarem 2.0GHz wynosi ok. $920. Wydaje się, że AMD zdecydowanie przesadziło z ceną, nawet jak na Japonię. Koszty zakupu systemy z Opteronem 246 przekraczają cenę systemu z procesorami Intel Xeon. Najprawdopodobniej z tego powodu nie słychać na razie o jakichkolwiek gotowych serwerach, wykorzystujących układ AMD.

  HP - dobra sprzedaż notebooków


  Autor: DYD | źródło: HP | 12:51
  Komentarzy (0)
  Według wyników opublikowanych przez firmę Gartner Dataquest, w II kwartale roku kalendarzowego 2003 HP osiągnął pozycję lidera na polskim rynku komputerów przenośnych pod względem liczby sprzedanych urządzeń. Udział HP w drugim kwartale sięgnął blisko 20%, z kolei druga firma na liście - Toshiba - uzyskała 13% udział. W porównaniu do 2 kwartału ubiegłego roku, HP odnotowało prawie 50% wzrost sprzedaży.

  "Dzięki bogatej ofercie komputerów przenośnych oraz zaufaniu, jakim konsumenci darzą nasz sprzęt, HP mógł osiągnąć tak doskonały wynik na polskim rynku" komentuje Anna Rawska - Kupczyńska, odpowiedzialna za tą kategorię produktów w HP Polska. "Wynik ten był także efektem doskonałej współpracy z naszymi partnerami handlowymi". Ten sam raport publikuje również dane dotyczące sprzedaży komputerów osobistych PC. Według Gartner Dataquest, HP odnotował ponad 30 % wzrost w porównaniu do analogicznego kwartału w roku ubiegłym i umocnił drugą pozycję pod względem sprzedaży komputerów osobistych PC na polskim rynku. Obecnie firma HP posiada blisko 5% udział i nieznacznie ustępuje ilością sprzedanych komputerów liderowi - NTT Data.

  Pierwszy linuksowy smartphone


  Autor: DYD | źródło: 4Press / The Register | 12:46
  Komentarzy (0)
  W ubiegłym tygodniu Motorola zaprezentowała osiem nowych telefonów komórkowych dedykowanych na rynki Dalekiego Wschodu, wśród których znalazł się pierwszy inteligentny telefon oparty na Linuksie. Telefon A760 wykorzystuje platformę Linux jako jądro systemu operacyjnego, natomiast aplikacje multimedialne są tworzone w Javie. Oprogramowanie urządzenia umożliwia zarządzanie informacjami na podobieństwo PDA, odtwarzanie plików wideo i muzyki, jest też wyposażone w narzędzia zarządzania wiadomościami.

  A760 to urządzenie z opuszczaną klapką, wyglądem przypominajacy telefon Treo, jednak jego wadą jest zastąpienie klawiatury okrągłym przyciskiem nawigacyjnym, mało poręcznym w działaniu. Telefon posiada także wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny, moduł bezprzewodowej łączności Bluetooth, a także port podczerwieni USB.

  Słabsza pozycja AMD


  Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 12:41
  Komentarzy (0)
  Z badań firmy iSuppli wynika, że AMD zmniejszyło swoje udziały na rynku chińskim, co w obliczu umocnienia pozycji nVidii, a przede wszystkim Intela, wydaje się być niekorzystnym faktem dla firmy. Ale jak przewidują specjaliści, dla wszystkich tych firm nadchodzi świetlana przyszłość. Według danych iSuppli, w 2002r. Intel pozostał w Chinach firmą numer jeden, nVidia przeskoczyła o dwa miejsca i znalazła się na drugim miejscu największych firm komputerowych w Kraju Środka, zaś AMD aktualnie spadło o 4 lokaty na dwunastą pozycję. Dość znaczny postęp zanotował także inny producent rozwiązań graficznych, firma ATI, która w 2001r. zajmowała dopiero 46 lokatę a obecnie znajduje się na 27 pozycji.

  Jak powiedział Byron Wu, analityk iSuppli - "W Chinach rośnie sprzedaż produktów półprzewodnikowych szybciej, niż w innych, bardziej uprzemysłowionych regionach, dzięki większemu marginesowi marży”. Jak dodał Wu, w 2002r dochód z tej branży wzrósł o 40,8 % do poziomu 20,1 mld USD. Wciąż jednak rodzime firmy są zbyt słabe, aby zagrozić największym koncernom międzynarodowym. Jednak w pierwszej 100 największych firm na rynku chińskim znalazły się już Shanhai Beijing, Hangzhou Silan, Jinlin Sino Microelectronics i Wuxi China.

  Dwie polskie komedie w prasie


  Autor: DYD | 12:24
  (4)Komentarzy (4)
  Z cykle "tanie DVD" przedstawiamy kolejne doniesienia ze świata DVD w prasie. Ostatnio można nabyć dwie polskie komedie w reżyserii Juliusza Machulskiego oraz do wyboru trzy filmy w miesięczniku ViVa (Gra o miłość, Igraszki losu, Pół serio). Pierwszy film nosi tytuł "Pieniądze to nie wszystko" z Markiem Kondratem i pochodzi z sierpniowego numeru Moje Mieszkanie. Cena 7.90 PLN. Dźwięk 5.1 DD, obraz 16:9. Dziś zaś ukazał się kolejny numer "Naj" z wydaniem Kilera na DVD. Cena 6.50 PLN, jednak wydaje mi się, że dźwięk trochę jest zbyt metaliczny. Przypominam o stronie z amatorską listą tanich wydań filmów DVD i VCD. Lista jest tworzona głównie dla uczestników newsgroupy pl.rec.kino-domowe.

  Kolejny Office w październiku


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:25
  (2)Komentarzy (2)
  Czytelnik Sith napisał: Jak informuje Microsoft w październiku zostanie wprowadzona do sprzedaży nowa wersja pakietu biurowego - Office 2003 w którego skład wejdą standardowe aplikacje Office (Word, Office, Power Point, Access, Outlook, Visio, Publisher) oraz trzy całkiem nowe (Microsoft Office InfoPath™ 2003, Microsoft Office Live Communications Server 2003 i Microsoft Office OneNote™ 2003). Dostępne będzie kilka konfiguracji programów (Microsoft Office Student and Teacher Edition, Microsoft Office Standard Edition 2003, Microsoft Office Professional Edition) a najobszerniejsza z nich (Microsoft Office System) będzie zawierała najnowszy system Microsoftu - Windows 2003 Server. Źródło: Microsoft.

  X2: The Threat demo Benchmark


  Autor: DYD | 10:31
  (5)Komentarzy (5)
  Kilka dni temu ukazało się demo gry X2: The Threat, nie grywalne (jest to tzw. rolling demo), lecz co może zainteresować wielu, zawierające mechanizm do mierzenia klatek fps. Demo waży niecałe 50 MB i posiada możliwość benchmarku, głównie oczywiście wykorzystując kartę graficzną. Standardowe graficzne ustawienia to Bumpmaps włączone, cienie wyłączone, 1024*768 i Anti-aliasing wyłączony. Ten ostatni zalecany jest dla kart DX9. Gra też raczej nie wyłącza D3D VSync, więc lepiej przed testem samemu wyłączyć synchronizację pionową. Demo wydała firma EgoSoft i jej pełna wersja ma być dostępna w październiku. Będą kosmiczne klimaty, a naczelnym hasłem promującym X2 są cztery słowa: Trade (handluj), Fight (walcz), Build (buduj), i Think (myśl). X2: The Threat demo Benchmark można pobrać z www.x2-demo.de.

  Nowy CPUCool 7.2.7


  Autor: DYD | 09:36
  Komentarzy (0)
  Podien wczoraj opracował odświeżone wydanie swojego programu CPUCool do wersji 7.2.7. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.2.7 m.in. dodany SIS963 south bridge, pliki PLL, płyty główne. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (1.66 MB).

  Motherboard Monitor 5.3.4.0


  Autor: DYD | 09:33
  Komentarzy (0)
  Alexander van Kaam poinformował o nowej, oficjalnej wersji (5.3.4.0) znanego programu do monitoringu parametrów płyty głównej Motherboard Monitor. Motherboard Monitor informuje między innymi o temperaturze płyty głównej, napięciach, obrotach wiatraczków i oczywiście temperaturze CPU. Obsługiwane są następujące układy: LM75, LM78, LM78-j, LM79, LM80, WinBond W83781D, WinBond W83782D, WinBond W83783S, WinBond W83627HF, Asus AS99127F, GL518SM, GL520SM, ADM9240, ADM1021, ADM1020, MAX1016, MAX1016a, FMS2701, VIA686A, THMC10, THMC50, M810L, M810LR, M810LMR. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Alexa van Kaama. Program i specjalny pack językowy do MBM można pobrać ze strony autora mbm.livewiredev.com (2.20 MB).

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2020, TwojePC.PL