Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 4 czerwca 2004  
    

Wiadomości z TwojePC


Autor: DYD | 19:46
(20)Komentarzy (20)
Przed weekendem kilka faktów z życia TwojePC, małe przypomnienie i obwieszczenie kilku ważniejszych zdarzeń na następny tydzień, zapraszam:
 • Wnikliwe i szczegółowe testy dwóch płyt głównych przeznaczonych dla procesora AMD Athlon 64, który wraz z wprowadzeniem najnowszych modeli, miejmy nadzieje będzie coraz bardziej taniał. VIA K8T800 vs nForce3. [Link do pełnej recenzji]

 • W przyszłym tygodniu opublikujemy pierwsze testy i recenzje kart graficznych z cyklu "Nowa Generacja". Pierwsza część artykułu obejmować będzie opis technologii zastosowanych w nowych układach ATI i nVidia, pojawi się również reportaż Krisa z potężnej bitwy, jaką stoczy Radeon X800 Pro z najmocniejszymi kartami poprzedniej generacji, czyli Radeonem 9800XT oraz GeForceFX 5950 Ultra.

 • Przyszły tydzień to także pojedynek "gryzoni" - nasz specjalista w tej dziedzinie, cały czas wnikliwie bada i sprawdza jak zachowuje się Logitech MX510 oraz jego rywal Razer Viper. Dokładna analiza już wkrótce!

 • Kolejne nadchodzące testy to zapowiadana już recenzja świeżych coolerów Pentagram Freezone o dość kontrowersyjnej budowie, mocno przypominającej wiatraki Zalmana. Coolery Freezone staną w batalii z najmocniejszym Zalmanem z tej serii, modelem CNPS7000A-Cu.

 • Aktualizowane zostały dwa działy na stronie: LINKI, gdzie teraz bardziej szczegółowo opisane są najciekawsze strony z branży tej bliższej i dalszej (każdy może pomóc w uzupełnieniu linków) oraz dział REDAKCJA, w którym powitaliśmy dwóch nowych Recenzentów - niech im klawiatura niesie same miodne recki!
Nie zapomnijcie też wziąć udziału w naszej nowej Sondzie, bliższe info w tym miejscu, zaś sama Sonda po prawej stronie.

Opera "za grosze" tylko dla Polaków


Autor: Jakub | 19:37
(35)Komentarzy (35)
Firma Opera Software, która jest twórcą przeglądarki internetowej Opera, wypuściła niedawno wersję 7.51. Najważniejszymi cechami tego produktu są: wysoka wydajność, czyli możliwość pracy na starszych komputerach, niewielki rozmiar pakietu dystrybucyjnego, wiele unikalnych cech ułatwiających korzystanie z Internetu, oraz pełna obsługa wielu podstawowych usług internetowych (WWW, FTP, e-mail, RSS, news, IRC). Ponieważ interfejs można modyfikować przez zakładanie skórek i dowolne modyfikowanie interfejsu, więc zaspokoi najbardziej nawet wyszukane gusta. Przeszkodą dla większości użytkowników może być banner reklamowy, który musimy oglądać, jeżeli nie zarejestrujemy tego produktu za 39 USD.

Jednak niedawno producent tej przeglądarki zaskoczył polskich użytkowników oferując nam (i tylko nam) nieco obciętą "licencję Opery" (pozbawioną prawa aktualizacji do wersji 8.xx, anglojęzycznej pomocy technicznej i konta poczty elektronicznej w systemie OperaMail), jednak za znacznie obniżoną cenę 11.50 USD. Trzeba tutaj wspomnieć, że przeglądarka ta dla instytucji edukacyjnych i kafejek internetowych jest dostępna za darmo, co jednak nadal w Polsce nie spotkało się z większym zainteresowaniem w praktyce, nad czym ubolewam, gdyż jest to produkt godny polecenia.

Bliźniaki barebone IWILL-a


Autor: DYD | źródło: DCR | 16:43
Komentarzy (0)
Obudowy SFF barebone są bardzo popularne na targach Computex 2004, kilka z nich ma już nawet wsparcie dla PCI Express x16. Przyjrzyjmy się teraz "małemu" o wielkiej mocy barebone'owi firmy IWILL. Mianowicie modelowi ZMAX dp z przeznaczeniem dla dwóch procesorów AMD Opteron (dla Socket 940). Płytą główną kieruje układ nForce3 PRO 250, a na niej 2 gniazda DDR SDRAM DIMM, 1 x AGP slot, 1 x PCI slot oraz 1 x miniPCI slot, 1 x 5.25", 1 x 3.5", 6 x USB (dwa z przodu), 2 x IEEE1394, Gigabit Ethernet, 6-kanałowe audio. Wymiary 220 x 280 x 220mm, waga 6.22kg. ZMAX dp posiada także 300W zasilacz. Dostępny w sprzedaży we wrześniu. Niezły na serwer...

Inny model to ZMAX gs (na zdjęciu), jest w identycznej obudowie. Posiada chipset Intel 915G dla procesorów 3.40GHz Pentium 4 LGA775, 2 x DDR2-533, 1 x PCI Express x16 slot, 1 x PCI slot, 1 x miniPCI slot, Gigabit Ethernet, 8 x USB oraz 2 x IEEE1394. Wsparcie WLAN jest jako opcja. ZMAX gs ma być osiągalny w lipcu. Niezły do DOOM3... Ja tym czasem przypominam przy okazji o naszej recenzji pierwszego ZMAX-a.

300 GB-owy zewnętrzny HDD


Autor: DYD | źródło: Digit-Life | 16:25
Komentarzy (0)
Jeśli jest potrzeba użycia dużej pojemności dysku twardego, w dodatku w wersji przenośnej, warto rozpatrzyć ofertę firmy Amacom Technologies. Wprowadziła ona właśnie urządzenie o nazwie ex2disk, które jest przenośnym, zewnętrznym twardym dyskiem o pojemności 300GB. Dysk można podłączyć poprzez złącza USB 2.0 lub Firewire.

Nadający się np. do backupu ex2disk jest jednym z najbardziej pojemnych dysków twardych dostępnym na rynku - zaraz po urządzeniach LaCie 500GB d2 oraz 1TB Bigger Disk. Do urządzenia dołączone jest oprogramowanie backupowe FlipBack.

NVHardPage 2.0 do tweakowania GeForce'ów


Autor: DYD | źródło: BluesNews | 14:48
(7)Komentarzy (7)
Serwis Guru3d poinformował o nowej wersji (2.0) swojego programu do tweakowania kart graficznych NVidii - nVHardPage Tweaker. Nowa wersja wprowadza kilka poprawek i zmian, m.in. dodane właściwości "thermal info", dodane szczegółowe info o plikach DirectX i nVidia, dodany obraz kontrolny, dodany obraz rozdzielczości, poprawione błędy w ustawieniach "Advanced Performance monitor" i "Advanced shader", aktualizowane ustawienia anizo, aktualizowana skóra, usunięte błędy w interfejsie. Program ściągnąć możecie klikając w tym miejscu lub z serwera TwojePC.pl (698 KB).

The Bat! 2.11.02


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 14:26
(2)Komentarzy (2)
Pogoniło widać firmę RitLabs, gdyż po dwóch dniach wypuściła kolejnego "nietoperza". jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej. Najnowszą wersję - 2.11.02 - [opis możliwości] można pobrać stąd (3.80 MB).

Tom's Hardware Guide sprzedany?


Autor: DYD | źródło: theInquirer | 14:22
(18)Komentarzy (18)
Pojawiły się w Sieci doniesienia, jakoby chyba najpopularniejszy serwis sprzętowy na świecie - Tom's Hardware, prowadzony i założony przez niemieckiego entuzjastę sprzętu Thomasa Pabsta, został sprzedany jednemu z dużych wydawnictw medialnych za kilka milionów dolarów, łącznie z dodatkową pulą pieniędzy za akcje. To jednak zupełna plotka, którą wypuścił w eter podczas targów Computex jeden z niemieckich "tech-redaktorów". Dla firmy "plotkarza" może ten występek skończyć się procesem w sądzie, gdyż THG postanowił sprawy nie odpuścić. Szczegóły podaje theinquirer.net.

DDR2-667 z supportem od VIA i SiS


Autor: DYD | źródło: Digit-Life | 14:03
Komentarzy (0)
Dużą "ciekawostką" podczas technologicznego forum VIA na Comdeksie, była demonstracja modułów pamięci DDR-DR2-667 przez m.in. takie marki jak Samsung i Elpida, w tym także systemu VIA PT890 opartego o te moduły pamięci. Dodajmy, że płyty Intela z nowymi układami i925X oraz i915G/P oficjalnie wspierają standard DDR2-533. SiS oraz VIA widzą jednak w DDR2-667 nadzieje. Stąd też prezentacja VIA PT890, którą już podczas Cebitu ogłaszano, że ma wspierać moduły DDR2-667.

Zaprezentowane pamięci DDR2-667 posiadały timingi 5-5-5, versus 4-4-4 w DDR2-533. Główny "standaryzator" pamięci JEDEC, jasno jeszcze się nie określił w kwestii nowego standardu. Czas więc pokaże, jak potoczą się losy DDR-667 i tym samym modułów Elpidy 1.85V Hyper DIMM (na zdjęciu).

VIA Envy24MT dla notebooków i sff


Autor: DYD | źródło: VIA | 13:46
Komentarzy (0)
VIA Technologies, Inc w dniu dzisiejszym oficjalnie zaanonsowała nowy kontroler dźwiękowy VIA Vinyl Envy24MT skierowany dla komputerów mobilnych oraz urządzeń PC typu small form factor. Układ firmy VIA ma poprawić jakość generowanego dźwięku na tych zintegrowanych platformach. Envy24MT może z powodzeniem zastąpić popularny w notebookach kodek typu AC'97 (20-bit DAC, 96kHz). Dziś wprowadzony chip dźwiękowy pochodzi ze znanej już rodziny VIA Envy24 (na zdjęciu) - o układzie już pisaliśmy, przy okazji recenzji płyt głównych. Układ potrafi dekodować dźwięk dla ośmiu strumieni audio w standardzie 7.1 (także wcześniejsze 5.1, 6.1) ze wsparciem dla ścieżek dźwiękowych zapisanych w standardzie Dolby Digital EX. Z ważniejszych danych warto napomnieć jedynie o pracy ASIO (Audio Stream Input/Output) w trybie 24bity/96kHz. Envy24MT jest mało pazerne na zużycie prądu i dostępne będzie w kilku wariantach: zintegrowane urządzenie, mini-PCI lub PCMCIA.

Drukarki sprzedają się dobrze


Autor: DYD | źródło: 4Press / TI | 12:30
Komentarzy (0)
Europejski rynek drukarek stale rośnie – pierwszy kwartał bieżącego roku był o 17% lepszy od analogicznego okresu roku 2003. Według firmy Context, monitorującej sprzedaż dla firm i użytkowników indywidualnych, drukarki komputerowe sprzedają się coraz lepiej. Największy wzrost – bo aż 97% - zanotowano w segmencie urządzeń typu „all-in-one”. Liderem europejskiego rynku drukarek pozostaje firma HP, kontrolująca aż 44% wartości sprzedaży. O drugie miejsce ostro rywalizują Lexmark i Epson, posiadające – odpowiednio – 18% i 17% udziałów w rynku.

 
Czwartek 3 czerwca 2004

Nowa Sonda: Kino domowe?


Autor: DYD | 22:22
(23)Komentarzy (23)
Wystartowaliśmy z nową Sondą, w której pytamy Was o wypowiedź o naszym nowym pomyśle. Jest możliwość wprowadzenia na stronę testów i recenzji urządzeń z kategorii 'Kino Domowe', czyli np. amplitunery czy projektory. Jeśli uważacie, że temat jest wart poruszenia, bądź nie, zapraszam do naszej Sondy. Prawa część ekranu jest dla Was...

ATI R423 - dodatkowe zasilanie zbędne


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 18:33
Komentarzy (0)
Na Computeksie pojawiają się różne ciekawe karty, a wśród nich można spotkać produkty z układem ATI R423 na pokładzie. Okazuje się, że ten procesor będzie dostępny tylko w dwóch wersjach: XT i XT Platinum, obie z 16 potokami. Pierwszy z układów taktowany jest zegarem 500MHz, wersja Platinum jest szybsza o 20MHz. Jak na karty PCI-Express przystało, mają one zamontowane na płytce nowe gniazdo zasilania. Okazuje się jednak, że podłączanie tam zasilania nie jest warunkiem koniecznym do poprawnej pracy kart. Oczywiście zewnętrzne zasilanie jest zalecane, jednak karta Gigabyte pracowała z powodzeniem bez dodatkowych kabli. Najwyraźniej R423 zadowala się 75W mocy, które jest w stanie dostarczyć magistrala PCI-Express 16x. Podobnie rzecz ma się z X800PRO Abita w wersji PCI-E. W tym przypadku producent nawet nie zamontował dodatkowego gniazda zasilania. Pojawi się ono tylko w kartach Radeon X800XT.

Nowa generacja procesorów Intela


Autor: DYD | źródło: Intel | 18:23
(9)Komentarzy (9)
Intel wprowadził na rynek trzy nowe procesory. Każdy z nowych układów jest przeznaczony do specyficznych zastosowań.

Infrastruktura komunikacyjna - Intel Pentium M 745:
Procesor Intel Pentium M 745, wykorzystujący mikroarchitekturę mobilną Intela, zapewnia klientom wymagającym długiego cyklu pracy produktu wzrost wydajności do 17% w porównaniu z układami poprzedniej generacji. Jest to możliwe dzięki 2 MB zintegrowanej pamięci podręcznej (L2 cache), udoskonaleniom mikroarchitektury i częstotliwości zegara 1,8 GHz. Intel Pentium M 745 to układ nadający się do wykorzystania w kablowej i bezprzewodowej infrastrukturze komunikacyjnej oraz w projektowaniu płyt Advanced Telecom Computing Architecture (ATCA). Może być on również wykorzystywany w terminalach POS. » czytaj dalej

S3 OmniChrome


Autor: R4v | źródło: S3 | 17:28
Komentarzy (0)
S3 wprowadziło do swojej oferty OmniChrome, czyli bazujący na układzie DeltaChromeS4 Nitro kombajn multimedialny. Platforma przypomina konstrukcję ATI All-In-Wonder. OmniChrome wyposażono w tuner TV, wejście video i obsługę HDTV, nazwaną Hi-Def. Ostatnia funkcja jest dość nietypowa. Podczas gdy większość kart obsługuje tylko wyjście sygnałów wysokiej rozdzielczości, karta S3 posiada także wejście. Wejście TV obsługuje tuner 3-ciej generacji firmy Philips, współpracujące z dekoderem Techwell. Firma liczy na sprzedaż kart w zestawach multimedialnych z Windows Media Center na pokładzie. Karty będą dostępne także w sprzedaży detalicznej. Dystrybucją OmniChrome zajmie się główny partner S3 w Europie - Club 3D.

Kingston MMC 4.0 na targach Computex


Autor: DYD | źródło: Kingston | 16:02
Komentarzy (0)
Mamy już drugą firmę, która wypuściła kartę flash w nowym standardzie. Kingston oficjalnie poinformował o opracowaniu i wprowadzeniu do produkcji szybkich i pojemnych kart pamięci w formacie MultiMediaCard 4.0 (MMC 4.0). Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, karty pamięci w formacie MultiMediaCard są wykorzystywane w telefonach komórkowych oraz cyfrowych aparatach fotograficznych jako nośniki danych, cyfrowych zdjęć oraz nagrań audio i wideo. Firma Kingston wprowadzi na rynek karty MMC 4.0 o pojemnościach 256 MB oraz 512 MB. W późniejszym terminie oferta uzupełniona zostanie również o nośniki o pojemnościach 1 GB oraz 2 GB.

Karty pamięci MMC 4.0, wyprodukowane w oparciu o technologię MultiMediaCard, charakteryzują się wysokimi parametrami pracy: odczyt danych z maks. prędkością 20 MB/s, zapis danych z maks. prędkością 17 MB/s, podwójny układ zasilania 1,8 V/3 V oraz przesył 1, 4 i 8 bitów informacji w jednym cyklu pracy magistrali. Karty pamięci MMC 4.0 są także wstecznie zgodne z ze starszymi urządzeniami MMC. » czytaj dalej

NVIDIA nForce3 Ultra @ Socket 939


Autor: DYD | źródło: Digit-Life | 14:48
(3)Komentarzy (3)
VIA ma swój układ pod nowe procesory AMD K8 z 939-nóżkami, NVIDIA teraz już także. Firma znana z GeForce'ów ogłosiła dziś swój nowy układ NVIDIA nForce3 Ultra. Nowo ogłoszony układ dla płyt głównych obsługujących najnowsze Athlon 64, różni od dwóch poprzednich chipsetów NVidii - nForce3 150 i nForce3 250 (Gb) - jednochipową konstrukcją oraz zawartym w układzie wbudowanym firewall'em. Więcej informacji technicznych tutaj. Inne cechy nForce 3 to:
 • NVIDIA IEEE 802.3 Media Access Control (MAC)
 • 10/100/1000Base-T: Ethernet/Fast Ethernet/Gigabit Ethernet, HomePNA 2.0 PHY
 • Advanced Communication Riser (ACR) and Communications and Networking Riser (CNR)
 • RAID 0, 1, 0+1: Ultra ATA-133 (6 urządzeń max.), UltraDMA 6-0 (UltraDMA 33/66/100/133)
 • AGP3.0 (0.8V, 8x/4x), AGP2.0 (1.5V, 4x/2x/1x)
 • Do 8 portów USB 2.0
 • PCI 2.3, do 6 slotow x 33MHz
 • Hypertransport, przepustowość do 8 GB/s
 • AC'97 2.1 audio: 2, 4, 6 and 8-channel sound, ACR/CNR, S/PDIF
NVidia na Computeksie zapowiedziała także współpracę z dwoma firmami - IWILL oraz Tyan Computer. NVidia dostarczy tym producentom swoje chipsety do obsługi dwóch procesorów z rodziny Opteron.

Nowe dyski Toshiby - nowy iPod?


Autor: DYD | źródło: 4Press / ZDNet | 13:12
(1)Komentarzy (1)
Toshiba zapowiedziała produkcję 1,8-calowych dysków twardych o pojemności 60GB. Prawdopodobnie trafią one do nowej wersji odtwarzacza Apple iPod. Produkcja nowych dysków Toshiby rozpocznie się późnym latem lub wczesną jesienią. Dyski będą posiadać dwa talerze, z których każdy pomieści 30GB danych. Prawdopodobnie znajdą zastosowanie w przenośnych odtwarzaczach muzycznych Apple iPod. Wprawdzie Apple nigdy nie wypowiada się na temat planów produktowych, więc i tym razem firma nie potwierdziła tej informacji, jednak producent tradycyjnie sięga po możliwie najbardziej pojemne dyski z oferty Toshiby. W chwili obecnej najdroższa wersja iPoda posiada dysk o pojemności 40GB. Miniaturowe dyski twarde - wraz ze wzrostem pojemności i obniżką cen - stają się coraz popularniejszym nośnikiem danych, powoli wypierając z urządzeń przenośnych pamięci flash.

Karta Pretec 2 GB - najszybszy flash świata


Autor: DYD | źródło: DCR | 12:55
Komentarzy (0)
Ostatnio Pretec pobił rekord w pojemności kart Compact Flash, a teraz znów atakuje! Podczas trwających właśnie technologicznych targów Computex w Taipei, firma Pretec zademonstrowała kartę pamięci flash nowego typu MMC 4 o pojemności 2GB, którą firma Pretec ogłasza jako "najszybsza na świecie karta pamięci typu flash".

Zastosowany w niej nowy standard MMC 4, zapisuje dane na karcie z prędkością 18 MB/s (120X), zaś odczytuje z prędkością około 22.5 MB/sec (150X). Jeśli wartości podane przez producenta będą potwierdzone testami, wówczas rzeczywiście będzie to aktualnie najszybsza karta typu flash. Karta MMC4 posiada także wsteczną kompatybilność ze standardem SD / MMC (Multimedia Card). Więcej informacji w tym pliku PDF.

Nowa lustrzanka Pentaxa na jesieni


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 12:43
(5)Komentarzy (5)
Jesienią Pentax zaprezentuje nową cyfrową lustrzankę, której cena nie przekroczy 100 tys. jenów, a więc około 3,4 tys. PLN. Miesięczna produkcja została ustalona na poziomie 20 tys. sztuk. Do końca marca 2005 firma planuje sprzedać około 100 tys. egzemplarzy nowego modelu. Tym samym Pentax idzie w ślady firmy Canon, która modelem EOS 300D sprowadziła niemal profesjonalny cyfrowy sprzęt fotograficzny do nowego przedziału cenowego. Podobny ruch wykonał już Nikon, który z Canonem EOS 300D rywalizuje obecnie lustrzanką D70. Niestety, Pentax nie ujawnił żadnych danych na temat nowego aparatu. Aktualnie firma jest obecna na rynku cyfrowych lustrzanek dzięki modelowi *ist D, który zbiera bardzo przychylne opinie specjalistów, jest jednak relatywnie drogi – podczas wrześniowej premiery kosztował w Japonii aż 190 tys. jenów. Nowy, tańszy model, ma pomóc firmie w dotarciu do szerszej grupy odbiorców i w spełnieniu ambitnego planu zwiększenia w aktualnym roku finansowym wpływów ze sprzedaży aż o 40%. » czytaj dalej

Pentium 4 (Prescott) LGA775 w Korei


Autor: DYD | źródło: Digit-Life | 11:14
(8)Komentarzy (8)
Intel wprowadził nową odmianę procesora Pentium 4 Prescott, czyli tzw. nowy stepping z "D-0" do "E-0". Nowy stepping procesora Prescott przyniósł za sobą następujące zmiany: optymalizacja mocy w celu zwiększenia wydajności, wsparcie dla Execute Disable Bit i dodatkowe cechy w zarządzaniu mocą (tylko w modelach LGA775), CPU ID zmieniony z 0xF34h do 0xF41h, konieczne będą aktualizacje BIOSów w płytach w celu poprawnego rozpoznania nowych procesorów, E-0 pod kątem "nóżek" jest kompatybilny z D-0. Oto lista procesów wyprodukowanych w steppingu E-0:
 • Pentium 4 - mPGA478: 3.40GHz, 3.20GHz, 3GHz, 2.80GHz (800MHz FSB), 2.80GHz (533MHz FSB)
 • Pentium 4 - LGA775 EM64T: 3.60GHz, 3.40GHz, 3.20GHz (800MHz FSB)
 • Pentium 4 - LGA775: 560 (3.60GHz, 800MHz FSB), 550 (3.40GHz, 800MHz FSB), 540 (3.20GHz, 800MHz FSB), 530 (3GHz, 800MHz FSB), 520 (2.80GHz, 800MHz FSB)
W Sieci pojawiały się też zdjęcia inżynieryjnego sample'a procesora Pentium4 Prescott 3.6 GHz w obudowie LGA775 i płyt głównych Gtantsdale i Alderwood. Niedługo także u nas test takiego zestawu. 9 czerwca jest spotkanie polskich redakcji z Intelem, wówczas będziemy ze specjalistą technicznym z Intela rozmawiać o płytach z Gtantsdale i Alderwood. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe pytanie, proszę zadawać je w komentarzach. W dalszej części newsa zdjęcia płyty i procesora. » czytaj dalej

Opera w wersji 7.51


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:51
(3)Komentarzy (3)
Opera Software udostępniła wczoraj najnowszą wersję przeglądarki internetowej Opera 7.51. Ogólnie, siódma wersja Opery została napisana zupełnie od podstaw - posiada nowy interface, engine, stylistykę oraz działa znacznie szybciej i stabilniej. Obsługuje najnowsze technologie internetowe: szyfrowanie 128-bitowe, TLS 1.0, SSL 2 i 3, CSS 1 i 2, XML, HTML 4.01, HTTP 1.1, ECMAScript, JavaScript 1.3, WAP/WML oraz DOM level 2. Cechy Opery to: Pop-up blocker, Opera Mail ze SPAM killerem, IRC-compatible chat, Newsreader, RSS newsfeeds, zintegrowana wyszukiwarka Google, Small-Screen Rendering (SSR). Najnowszą wersję Opery można znaleźć pod tym adresem.

 
Środa 2 czerwca 2004

Nowe demo "Tłum" dla X800


Autor: DYD | źródło: ATI | 15:04
(18)Komentarzy (18)
Po premierze układu X800, ATI zamieściła dwa technologiczne dema. Teraz do nich dołącza trzecie demo o nazwie Crowd, czyli w naszym języku "Tłum". Demo przedstawia renderowany w czasie rzeczywistym tłum żołnierzy (w ilości 1400), korzystający z oprogramowania Artifical Intelligence (AI www.ai-implant.com) zapewniającym sposób zachowywania się tłumu. Warto zobaczyć, trochę przypomina to fragmenty filmu Troja, kiedy setki statków, czy tysiące greków wyłaniało się na horyzoncie.

Na stronie ATI dostępna jest wersja .EXE dla kart graficznych X800 oraz nagrane video MPG lub Quicktime do obejrzenia dema bez konieczności posiadania X800. Być może pojawi się jakiś emulator, umożliwiający uruchomienie Crowd na innych układach graficznych. » czytaj dalej

Plextor PX-712A w sprzedaży


Autor: DYD | źródło: Alstor | 14:39
(2)Komentarzy (2)
Najnowszy model japońskiego producenta - PX-712A - to nagrywarka DVD, która umożliwia zapis płyt DVD+R z prędkością 12x. Wewnętrzny, tzw. dualny napęd obsługuje standard DVD+R/RW oraz DVD-R/RW i oferuje parametry niedostępne dotychczas w żadnym innym urządzeniu tego typu: Obsługa DVD: 12x zapis DVD+R, 8x zapis DVD-R, 4x zapis DVD+R, 4x zapis DVD-R, 16x odczyt DVD-ROM. Obsługa CD: 48x zapis CD-R, 24x zapis CD-RW, 48x odczyt CD-ROM.

W skład zestawu Retail Kit wchodzi m.in. napęd PX-712A, oprogramowanie Nero+InCD, Pinnacle Studio 9SE, PowerDVD, PlexTools Professional oraz instrukcja, kabel IDE i akcesoria. Nagrywarka objęta jest dwuletnią gwarancją oraz bezpłatnym serwisem w ramach polskiego programu Plextor Exclusive Service. Cena produktu wynosi ok. 1140 zł brutto. Dodatkowo, PX-712A jest pierwszym na rynku urządzeniem, w którym zawarto wszystkie dostępne technologie i systemy wspomagania użytkownika znane z wcześniejszych modeli marki Plextor: » czytaj dalej

Sacred - polskie demo dostępne


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:16
(4)Komentarzy (4)
Cenega Poland informuje o pojawieniu się już polskiej wersji demonstracyjnej gry Sacred. Demo pozwoli graczom sprawdzić, jak prezentuje się gra RPG firmy Ascaron i wypróbować wersję polską, która trafiła już do sklepów na terenie całego kraju. Zapraszamy do pobierania polskiego dema, które znajduje się pod tym adresem (215MB). W Sacred czekają na Ciebie ciekawe zadania do wykonania i niespotykane dotąd obszerne tereny do eksploracji. Gracz wybiera jednego z 6 dostępnych bohaterów, z których każdy posiada własną charakterystykę, styl walki i umiejętności.

NV45: PCI-Express i inne zasilanie


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 13:17
(1)Komentarzy (1)
nVidia przedstawiła na targach Computex swój najnowszy układ graficzny NV45. Prototyp był taktowany zegarem 350MHz i współpracował z pamięcią GDDR3, pracującą z zegarem 500MHz. Wersja handlowa będzie prawdopodobnie nieco szybsza. Układ jest podobny w konstrukcji do NV40. Zasadniczą różnicą jest mostek HSI, odpowiadający za zamianę sygnałów PCI-Express na AGP. HSI znalazł się w jednej obudowie z procesorem graficznym. W przyszłości nVidia chce przygotować układy, które nie będą już potrzebować "tłumacza" dla PCI-Express. W NV45 wprowadzone zostaną także nowe wtyczki zasilania. 6-pinowe gniazdo, podobne nieco do wtyczki ATX+12V, zastąpi stosowane aktualnie dwa standardowe gniazda zasilania. Nowe wtyczki są częścią standardu PCI-Express dla zasilaczy. Dla starszych sprzętów przewidziano odpowiednią przejściówkę.

Windows Media Player 10


Autor: R4v | źródło: Neowin | 13:16
(3)Komentarzy (3)
Microsoft wypuści dzisiaj Windows Media Player 10 beta , najnowszą wersję aplikacji do odtwarzania multimediów. Odtwarzacz ma mieć zmienione GUI i będzie obsługiwał przenośne odtwarzacze, w tym także przyszły produkt Microsoftu, który ma być konkurencją dla iPoda. Wprowadzono też nowe mechanizmy zarządzania prawami autorskimi, które umożliwią korzystanie z muzyki ściąganej z internetu na urządzeniach przenośnych. Finalna wersja Media Playera pojawi się jeszcze w tym roku, wraz z systemem Windows Media Center 2005.

Update [20:32]: Media Player 10 jest już dostępny i można go ściągnąć stąd.

Sony rezygnuje z Clie


Autor: R4v | źródło: CNet | 13:15
(1)Komentarzy (1)
Sony zamierza wycofać swoje palmtopy Clie ze sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Europie. Komputery mają pozostać w ofercie tylko w Japonii. Decyzja zbiega się z gwałtowną utratą rynku przez palmtopy z systemem Palm OS. W pierwszym kwartale tego roku ich udział w rynku spadł o ponad 20%, wyrównując wyniki Pocket PC. Na decyzję Sony ma także wpływ brak wzrostu sprzedaży palmtopów, który jest spowodowany ostrą konkurencją ze strony telefonów komórkowych. Sony w dalszym ciągu zapewniać będzie obsługę techniczną dla swoich produktów.

Coolery Pentagram Freezone vs Zalman w testach


Autor: DYD | 13:02
(12)Komentarzy (12)
Informujemy, że dzięki firme MMV właśnie na biurko laboratoryjne naszego redaktora stanęły w szranki cztery coolery Pentagram Freezone, o których parę dni temu pisaliśmy w newsach.

Żeby nie było im zbyt nudno, do starcia dołączy topowy model Zalmana CNPS7000A-Cu kiedyś już testowany na naszych łamach. Paleta testowanaych u nas nowych coolerów Freezone liczy 4 modele: najmocniejszy QC-80 Cu (616 g, tryb silent: 1750 RPM 20dB, tryb normal: 2800 RPM 27dB) oraz trzy pozostałe QC-80 AlCu, QC-92 Cu, Q-80 AlCu. Wyniki testu podamy już niebawem. » czytaj dalej

Szybka nagrywarka DVD


Autor: DYD | źródło: 4Press / CDR - Info | 12:52
(2)Komentarzy (2)
W ofercie firmy BenQ pojawiła się nowa nagrywarka DVD DW1600, która zapisuje dane z szybkością x16. Oznacza to, że pełną płytę (4,75GB) można nagrać w 6 minut.

Duża szybkość to nie jedyna mocna strona nowej nagrywarki, bowiem urządzenie umożliwia także zapis na dwuwarstwowych płytach DVD+R, z szybkością x2.4, na której może się zmieścić film o jakości VHS trwający 16 godzin lub 4-godzinny materiał o jakości DVD. Dołączane do nagrywarki oprogramowanie BenQ Book Type Management zapewnia kompatybilność „powiększonych” płyt z większością obecnie produkowanych odtwarzaczy DVD i napędów DVD-ROM. Wbudowane oprogramowanie zostało tak zaprojektowane, aby w przyszłości (według planów BenQ w sierpniu 2004r.) nagrywarka była także kompatybilna z formatem DVD-R/RW. » czytaj dalej

Mobilny MAXDATA Pro 8100X


Autor: Anitka | źródło: e-mail | 12:24
Komentarzy (0)
MAXDATA wprowadza na rynek kolejny model notebooka z technologią mobilną Intel Centrino. MAXDATA Pro 8100X jest zasilany przez procesory Intel Pentium M, w tym najnowsze układy z pamięcią podręczną L2 cache 2MB (do niedawna znane pod nazwą kodową Dothan). Notebook charakteryzuje się wydajnością, ale również oszczędnością energii umożliwiającą jeszcze dłuższą pracę z wykorzystaniem baterii. Dzięki zastosowaniu karty graficznej ATI Mobility Radeon 9600 z pamięcią 64 MB oraz wyświetlacza SXGA+ notebook może obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje multimedialne. Bezprzewodową łączność zapewnia zintegrowany interfejs sieciowy Intel Pro/Wireless 2200BG. » czytaj dalej

The Bat! 2.11.00


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:04
(1)Komentarzy (1)
W dzień dziecka ukazała się nowa pełna wersja "nietoperka". The Bat! z firmy RitLabs jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Dla niewielkich firm The Bat! jest także alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do innych programów do obsługi poczty korporacyjnej, ponieważ wyposażono go w możliwość obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu może pełnić rolę lokalnego serwera pocztowego. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej. Najnowszą wersję - 2.11.00 - opis możliwości w dalszej części newsa, można pobrać stąd (3.80 MB). » czytaj dalej

Skype - nowa wersja 0.98


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:01
(1)Komentarzy (1)
Wczoraj ukazała się kolejna wersja (Beta 0.98.0.6) bardzo ciekawego głosowego komunikatora Skype. Wprowadzono w tek wersji tylko drobną zmianę w tekście. Skype to w zasadzie wirtualny telefon korzystający z połączenia internetowego, umożliwiający głosową komunikację dwóch osób mających dostęp do Internetu. Użytkownicy wpisani do programu Skype, mogą bez żadnych dodatkowych wymogów rozmawiać ze sobą tylko przy pomocy mikrofonu - jakość transmitowanego głosu zależy od połączenia internetowego. Szczegółowy opis oraz download najnowszej wersji Skype nas stronie www.skype.com (7.63 MB).

 
Wtorek 1 czerwca 2004

Testy coolerów: Thermalright SLK 947U vs SP-97


Autor: Redakcja | 10:30
(54)Komentarzy (54)
Postęp technologiczny pędzi w zastraszającym tempie. Dla nas, użytkowników, jest to sytuacja która cieszy bo co chwilę pojawia się nowy sprzęt na rynku, jest coraz szybciej, lepiej, wydajniej i ... goręcej. No właśnie, ciepło, cieplej, gorąco. I nie mam tu na myśli sytuacji między producentami nowinek technologicznych. Wzrost wydajności komputerów wiąże się ściśle ze wzrostem pobieranej przezeń energii elektrycznej. Gdzieś moc pobrana musi zostać wydzielona. Głównymi elementami jakie powodują podgrzanie atmosfery, w sensie dosłownym, w pokoju to karty graficzne i procesory. W niniejszym teście zajmę się tym drugim elementem.

Nowoczesne mikroprocesory, szczególnie te z górnej półki wydajnościowej wydzielają już ponad 100W energii cieplnej. To sporo bacząc na fakt, że odprowadzona ona musi być z powierzchni wielkości paznokcia. Rady jednak nie ma, trzeba zapanować nad temperaturą. Do chłodzenia właśnie tak wydajnych jednostek obliczeniowych potrzebne są bardzo efektywne zestawy chłodzące. Dwa z nich pragnę właśnie zaprezentować dzięki uprzejmości ProLine. Są nimi dwa radiatory firmy Thermalright opatrzone symbolami SP-97 oraz SLK 947U (który dziwnym zrządzeniem losu znalazł się również u mnie, dzięki firmie Cooling.PL).

Opracowanie artykułu "dubeltowe": NimnuL oraz GregorP» czytaj dalej

VIA K8T800 Pro Chipset @ Athlon 64


Autor: DYD | źródło: VIA | 10:27
(2)Komentarzy (2)
Dziś ogłoszone nowe procesory AMD Athlon 64 3500+ do 3800+ mogą poczuć się w pełni przyjęte przez nowy dom (chipset), jaki przygotowała im VIA Technologies. Najnowszy układ VIA dziś także oficjalnie ogłoszony - VIA K8T800 Pro - to drugi układ dla płyt głównych pod Athlony 64 przygotowany przez VIA. Poprzednika na pewno dobrze znacie z naszych recenzji. Najnowszy posiada już wsparcie dla magistrali HyperTransport, obsługiwaną z częstotliwością 1GHz/16-bit, oferując teoretyczną przepustowość procesora z chipsetem na poziomie 8.0GB/s. Układ VIA K8T800 Pro, oprócz niebufurowanego wsparcia pamięci dual-channel, oferuje także asynchroniczną architekturę szyny. Płyty z VIA K8T800 Pro ze wsparciem dla procesorów AMD Athlon 64 pod gniazdo 939-pinowe już powinny zacząć się pojawiać jak przysłowiowe grzyby po deszczu, od takich producentów płyt jak: ABIT, Albatron, ASUS, DFI, Epox, Jetway, MSI, czy Soltek. Czas pokaże, czy czerwiec tak obrodzi w nowy układ...

Automatyczne podkręcanie nForce3


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 10:24
Komentarzy (0)
W celu zwiększenia konkurencyjności chipsetu nForce3, nVidia postanowiła stworzyć narzędzie, które pozwoli na dynamiczne zmiany taktowania procesora. Ma to poprawić wydajność systemów oparych na chipsecie nVidii. nForce3 nie sprzedaje się tak jak wersja dla Socket A, nForce 2. nVidia postanowiła wprowadzić funkcję zwaną AutoTuning do sterowników dla platformy AMD64. W przypadku dużego obciążenia procesora, oprogramowanie ma zwiększyć taktowanie zegara. Aby nie uszkodzić procesora, AutoTuning ma na bieżąco sprawdzać temperaturę układu. Przypomina to nieco znaną ze sterowników Catalyst funkcję Overdrive, która przetaktowuje układy graficzne ATI w zależności od aktualnej ich temperatury. Nie wiadomo na razie, w jakim stopniu AutoTuning poprawi wydajność systemów wykorzystujących nForce3. Należy jednak zauważyć, że różnice wydajnościowe poszczególnych chipsetów dla Athlona 64 są bardzo niewielkie i każde przyspieszenie może pomóc nVidii w sprzedaży.

Nowe procesory Intela do notebooków


Autor: DYD | źródło: Intel | 10:21
(1)Komentarzy (1)
Intel zaprezentował cztery nowe procesory z rodziny Mobile Intel Pentium 4 oraz Intel Celeron M.Procesory Mobile Intel Pentium 4 przeznaczone są do większych notebooków, zastępujących komputery stacjonarne. Nowe, wykonane w technologii 90-nm układy - Mobile Intel Pentium 4 538, 532 oraz 518 - obsługują technologię Hyper-Threading (HT) i są wyposażone w 1 MB pamięci podręcznej (L2 cache). Dodatkowe zmiany obejmują nowe instrukcje SSE3 oraz udoskonalenia mikroarchitektury Intel NetBurst. Procesory są taktowane zegarami o częstotliwości 3,20 GHz, 3,06 GHz oraz 2,8 GHz. Dzięki wykorzystaniu technologii Enhanced Intel SpeedStep układy charakteryzują się właściwościami termicznymi zapewniającymi lepszą wydajność w zastosowaniach przenośnych. Procesory współpracują z chipsetami Intel 852GME oraz Intel 852PM. » czytaj dalej

Nowe układy ATI


Autor: R4v | źródło: The Register | 10:17
(2)Komentarzy (2)
ATI oficjalnie przedstawiło wolniejsze układy z rodziny Radeon X. Znany pod symbolem M24 układ dla notebooków otrzymał handlową nazwę Mobility Radeon X600. Procesor posiada cztery potoki pikseli, czyli trzykrotnie mniej niż X800. Szyna pamięci także została zredukowana, do 128 bitów. Przewaga "przenośnego" X600 nad X800 to LCD Enhacement Engine. Ma on poprawić jakość obrazu video na wyświetlaczach LCD. System wygładza ekran i dostosowuje szybkość wyświetlania do czasu reakcji panelu.

ATI wprowadziło do Mobility Radeon X600 technologię oszczędzania energii PowerPlay 5.0. W najnowszej wersji obsługuje ona dynamiczną kontrolę podświetlenia ekranu, która ma się pojawić w Centrino 2. Układ będzie dostarczany w postaci samodzielnej lub w postaci modułów z pamięcią. Podobnie jak wersje "desktopowe": Radeon X600 i Radeon X300, wersja mobilna pracuje z magistralą PCI-Express. "Stacjonarny" X600 niewiele się różni od wersji mobilnej. Karty Radeon X600 XT będą taktowane zegarem 500MHz/370MHz natomiast Radeon X600 Pro ma być taktowany 400MHz/300MHz. Układy te obsługują do 256MB pamięci DDR. X300 to wersja dla tanich komputerów. Wykonany w procesie 0.11 mikrona także posiada 4 potoki. Niższe jest taktowanie układu: karty będą pracować z zegarem 325MHz/200MHz. Będzie dostępna także wersja SE z 64-bitową szyną pamięci. Wersja SE może także obsłużyć maksymalnie 128MB pamięci, podczas gdy pełna wersja może pracować z 256MB pamięci DDR.

Nowe Athlony 64 oficjalne, nowe ceny


Autor: DYD | źródło: AMD | 10:00
(1)Komentarzy (1)
Jak oczekiwaliśmy firma AMD dziś oficjalnie wprowadziła nowe procesory, lecz nie trzy, a cztery z rodziny K8. W skład najnowszych modeli weszły następujące procesory: AMD Athlon 64 3500+, 3700+, 3800+ oraz AMD Athlon 64 FX-53 - wszystkie pod nowe gniazdo Socket 939. Procesory AMD Athlon 64 z 939-nóżkami zintegrują w sobie 512KB pamięci cache L2 - a więc o połowę mniej, niż w 754-pinowym układzie - jednak bardziej efektywny kontroler pamięci "dual-channel" ma zrekompensować tę utratę cache. Model Athlon 64 FX po przesiadce na Socket939 nadal będzie posiadał 1MB L2 cache. Kolejną z ważnych cech procesorów AMD64 w obudowie PGA939 jest zwiększenie szyny HyperTransport do 1000MHz służącej do komunikacji centralnej jednostki z innymi częściami systemu. Aktualnie AMD Athlon 64 korzysta z szyny 800MHz HT. Nowe procesory mają także wbudowaną technologię do ochrony przed wirusami Enhanced Virus Protection (EVP), która będzie uaktywniona w Windows XP po wprowadzeniu przez Microsoft Service Packa 2. Zaktualizowany hurtowy cennik AMD przedstawia się teraz następująco:
 • AMD Athlon 64 3800+ cena: $720
 • AMD Athlon 64 3700+ cena: $710
 • AMD Athlon 64 3500+ cena: $500
 • AMD Athlon 64 3400+ cena: $417
 • AMD Athlon 64 3200+ cena: $278
 • AMD Athlon 64 3000+ cena: $218
 • AMD Athlon 64 2800+ cena: $178

Płyty główne z Computexu


Autor: R4v | źródło: OCWorkbench | 09:57
(2)Komentarzy (2)
Producenci płyt głównych w pogoni za wzrostem sprzedaży przygotowują coraz bardziej wymyślne konstrukcje. Na targach Computex, odbywających się właśnie na Tajwanie, można zobaczyć efekty ich pomysłowości. ASRock przedstawił szczegóły płyty z dwoma gniazdami dla procesora. Jednak nie chodzi tu o klasyczny SMP. Jedna podstawka to Socket 939, natomiast druga to Socket 754. W ten sposób załatwiono problem upgrade'u procesora w przyszłości. Na płycie znajdą się także gniazda PCI-Express, jednak grafika wciąż będzie korzystać z AGP. Także inni producenci przygotowali płyty z obsługą PCI-Express. Wykorzystują one głównie chipsety Intela, 915 i 925, i będą obsługiwać procesory Pentium 4 w podstawce Socket T. Takie właśnie płyty przygotował Asus. » czytaj dalej

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL