Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 10 września 2004  
    

Test 4 elegenckich skrzynek komputerowych


Autor: NimnuL | 21:20
(23)Komentarzy (23)
Dzięki uprzejmości firmy Sirius.pl miałem okazję zaznajomić się przez pewien czas z czterema obudowami komputerowymi. Czym są te skrzynie z blachy, tłumaczyć chyba nie trzeba nikomu, a każdy kto czyta ten test sam musi mieć analogiczną konstrukcję w swoim pobliżu. No właśnie, to tylko obudowa, ktoś mógłby powiedzieć. Kilka złożonych ze sobą kawałków blachy i plastiku, co tu pisać, co prezentować? Po części racja, bo obudowy są zbudowane z metalu i plastiku, jednak nie wszystkie są do siebie podobne. Listę zakupu komputera najczęściej zamyka właśnie obudowa. Zdobywana często najmniejszym nakładem finansowym okazuje się być bardzo słabej jakości. Ale czego oczekiwać od puszki? To ma stać, nic poza tym, a więc czy będzie to konstrukcja za 50zł czy za 1000zł stać powinna tak samo. Otóż niezupełnie.

Tanie konstrukcje wykonane z miękkich blach, niedopasowanych elementów o ostrych krawędziach, potrafią niejednego twardziela doprowadzić do rozstroju nerwowego. Niepozornej skrzynce szumiącej pod biurkiem zawdzięczamy więcej niż tylko szmer i utrzymywanie składowych komputera w zamknięciu. Wiele osób nie przywiązuje uwagi do tego jaka obudowa gości w domu, ma po prostu być i kosztować niewiele. Owszem, czasy kiedy "budy" były tylko białymi, prostymi konstrukcjami skończyły się już prawie całkowicie i nawet najtańsze modele są fikuśne i kolorowe. Jednak gdy tylko najdzie nas konieczność lub po prostu ochota do pogrzebania i pomajsterkowania w obudowie, z tanimi modelami zaczynają się problemy.

Do testów przystąpią następujące obudowy: Antec PlusView 1000 AMG, X-Alien Blue, Cooler Master Centurion 5 oraz Enermax CS-656TA-B. Co łączy te obudowy? Na pewno wyższa niż przeciętnie cena oraz nietuzinkowy wygląd, ale po kolei. » czytaj dalej

Dwie są lepsze niż jedna, NVidia SLI w PL


Autor: DYD | 21:19
(28)Komentarzy (28)
W dniach 08 i 09 września w Millenium Plaza w Warszawie firma NVIDIA spotkała się z polskimi dystrybutorami, OEMami, System Builderami i dziennikarzami. Spotkania prowadzili przedstawiciele NVidii: Alain Tiquet - Marketing Director EMEA, Jens Neuscheafer -Product PR Manager CE/EE, Ottmar Knauer - Marketing Manager CE/EE, Thomas Mertens - Head Sales Manager CE/EE.

Zarówno Spotkanie Partnerów, jak i Konferencja prasowa odbyły się w związku z oficjalną polską premierą kart GF 6600 GT SLI oraz polskiej strony nvidia.pl. Zaprezentowano też po raz pierwszy w Polsce system zbudowany w technologii SLI oraz najnowsze dziecko Epic - silnik graficzny Unreal Engine 3 High, który pozwoli na stworzenie postaci złożonych z 8 milionów poligonów czy unikalnych cech terenu dzięki takim funkcjom jak Phisic Asset Tool oraz Virtual Displacement Mapping. Dalsze info oraz ciekawa fotorelacja dalej. » czytaj dalej

Wirusokleta szuka pracy


Autor: R4v | źródło: The Register | 21:16
(6)Komentarzy (6)
Nieznany autor najnowszej odmiany wirusa MyDoom szuka pracy. Wiadomość ukryta w kodzie wirusa brzmi: Szukamy pracy w branży oprogramowania antywirusowego. Nowy MyDoom, podobnie jak poprzednie wersje U i V, rozprzestrzenia się przy pomocy poczty elektronicznej. Otwarcie załącznika instaluje trojana zwanego Surila. Przedstawiciele firm antywirusowych nie chcą oceniać, na ile poważny jest "wirusowy" komunikat. Pewne jest natomiast, że żaden twórca wirusa nie znajdzie pracy przy pisaniu oprogramowania niszczącego jego dzieła. Jak twierdzi przedstawiciel firmy Sophos, Graham Cluley, zatrudnienie człowieka, który ma na swoim koncie napisanie wirusa jest nieetyczne i stawia pod znakiem zapytania wiarygodność firmy i jej produktów. Dodatkowo umiejętności nabyte przy pisaniu robaków nie przydają się na wiele przy tworzeniu programów AV. Przesłanie w nowym MyDoom nie jest pierwszym takim przypadkiem. Michael Buen, podejrzany w sprawie wirusa Love Bug, zamieścił swoje CV w makrowirusie zwanym Michael-B. Niestety, wbrew oczekiwaniom twórcy, CV nie dotarło do zbyt wielu odbiorców.

"Pieszczotliwe" drukarki


Autor: R4v | źródło: PCMagazine | 21:00
(1)Komentarzy (1)
Około 40 tys. drukarek firmy Lexmark International Inc. ma objąć właśnie rozpoczęta akcja serwisowa. Problem dotyczy drukarek laserowych, sprzedawanych także pod markami IBM i Dell, które mogą "popieścić" prądem. Chociaż nie zgłoszono przypadków porażeń, jednak firma zdecydowała się na naprawy. Ryzyko zwarcia zostało wykryte podczas wewnętrznych badań Lexmarka. Firma twierdzi, że problem może wystąpić po kilku latach eksploatacji. Użytkownik może zostać porażony prądem w przypadku awarii kilku elementów drukarki, podłączonej do nieuziemionej instalacji. Lexmark prosi klientów o odłączenie drukarek od prądu bez ich dotykania i zgłoszenie się w celu ich wymiany. Problem dotyczy urządzeń Lexmark E232, E232t, E330, E332n i E332tn, IBM Inforprint 1412 i 1412n oraz modeli Della - 1700 i 1700n. Drukarki były w sprzedaży od maja. Informacja jest dostępna na stronach firmy Lexmark.

Moduły DDR600


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 20:42
Komentarzy (0)
A-Data, producent modułów pamięci, lada moment rozpocznie dostawy pamięci DDR SDRAM o rekordowym, jak do tej pory możliwym taktowaniu - 300 MHz (600 MHz efektywnie). Jest to o tyle ciekawe, że produkowane obecnie moduły DDR2 nie zawsze osiągają taką prędkość. Moduły Vitesta DDR600 oparte są na bliżej niezidentyfikowanych kościach, pracują z opóźnieniem CL3, zasilane są napięciem 2.8V i dostępne będą o pojemności 512 MB. Sprzedaż rozpocząć ma się za 10 dni - oczywiście w Japonii, a konkretnie w Tokyo. Przewidywana cena to $228, jak podaje serwis Akiba PC. Swoją drogą ciekawe kto ma stabilne FSB 300 MHz, ręka do góry.

Nowa organizacja wspierająca Serial ATA


Autor: DYD | 20:32
(1)Komentarzy (1)
Ponad 20 firm stworzyło Serial ATA International Organization (SATA-IO). Nowa grupa będzie pomagała w dalszym rozwoju technologii SATA. SATA-IO będzie bazować na doświadczeniach poprzednich organizacji - SATA 1.0 oraz SATA II. Transformacja grupy roboczej w formalną organizację handlową, jaką jest SATA-IO, świadczy o długoterminowym zaangażowaniu firm członkowskich w rozwój technologii i specyfikacji SATA.

W lipcu została opublikowana najnowsza specyfikacja SATA, która umożliwi rozwój technologii 3Gb/s. SATA-IO planuje także poszerzenie grona członków o dostawców optycznych pamięci masowych, a także producentów kontrolerów i twardych dysków, jak również projektantów innych technologii komputerowych. » czytaj dalej

Nowa multimedialna klawiatura Geniusa


Autor: DYD | 20:31
(5)Komentarzy (5)
Genius wprowadził na rynek nową klawiaturę multimedialną - Slim Star. Wyróżnia się srebrno - czarnym kolorem i "cienkimi" gabarytami. Produkt posiada 12 dodatkowych klawiszy funkcyjnych, m.in. 4 klawisze internetowe i e-mailowe, 5 multimedialnych.

Urządzenie można podłączać na dwa sposoby, korzystając z portu USB lub PS2. Sugerowana cena klawiatury dla końcowego użytkownika wynosi 64 zł brutto. Dystrybutorami firmy Genius w Polsce są Incom i NTT.

Nowa "plujka" Epson Stylus C45


Autor: DYD | 20:27
(9)Komentarzy (9)
Epson Stylus C45 kierowany jest przede wszystkim do osób drukujących duże ilości tekstu w domowych warunkach. Niewielkie wymiary i nowoczesne wzornictwo sprawiają, że C45 to nie tylko kolejny sprzęt biurowy, ale i produkt, na który miło jest spojrzeć. W standardowym wyposażeniu drukarki znajduje się oprogramowanie Epson Web To Page oraz najnowsza wersja Epson PhotoQuicker 3.5. To pierwsze dba o to, by wydruki z Internetu miały właściwy format na papierze. Natomiast Epson PhotoQuicker 3.5 umożliwia łatwą edycję fotografii i uzyskanie optymalnego efektu na wydruku. Warto wspomnieć, że C45 jest dostępna w dwóch wersjach - z pojedynczym oraz podwójnym kompletem tuszy. Epson Stylus C45 - przegląd najważniejszych cech: » czytaj dalej

Efficeon w 90nm


Autor: Larus | źródło: TheRegister | 19:27
Komentarzy (0)
Transmeta poinformowała o rozpoczęciu dostaw, zapowiadanego na targach Computex w czerwcu, zgodnego z architekturą x86 procesora Efficeon TM8800, produkowanego w technologii 90nm. Wytwarzany przez Fujitsu układ TM8800 może być taktowany częstotliwością do 1.6 GHz (dotychczasowe TM8600 maks. 1.1 GHz), posiada zintegrowany kontroler pamięci DDR SDRAM (333 MHz), kontroler szyny HyperTransport (400 MHz) oraz AGP 4x. Procesor posiada 1 MB pamięci L2 cache i wykonuje rozkazy MMX oraz SSE2. Efficeon posiada także bardzo rozbudowany i efektywny system oszczędzania energii LongRun 2, dzięki któremu pobór mocy w trybie sleep wynosi poniżej 0.03W. Zapewniono także dostępną w systemie Windows XP SP2 obsługę technologii no-execute. Niestety procesor na razie będzie dostępny tylko w ograniczonych ilościach.

Trzy nowe telefony Nokia


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 18:47
(6)Komentarzy (6)
Nokia przedstawiła podczas pokazów Totally Fashion w Szanghaju trzy nowe modele telefonów komórkowych oznaczone symbolami 7260, 7270 oraz 7280. Producent przedstawia swoje telefony jako połączenie stylu retro z domieszką nowoczesnego designu. Wszystkie trzy komórki obsługują SMS, MMS, pocztę elektroniczną, posiadają przeglądarki XHTML , radio FM oraz system zabezpieczeń OMA.

Pierwszy z modeli to Nokia 7260 przypominająca model 7610, obsługiwane standardy sieci to GSM/GPRS 900/1800/1900 MHz. Telefon posiada ekran TFT LCD o rozdzielczości 128x128 pilseli z 65 tysiącami kolorów, wbudowany cyfrowy aparat o rozdzielczości VGA (640x480) i waży 92g. Czas rozmowy dochodzi do 3 godzin a czuwania do 350. » czytaj dalej

GF 6600 z 256 MB?


Autor: Larus | źródło: TheInquirer | 18:36
Komentarzy (0)
Według doniesień serwisu The Inquirer, nie będzie 256-megowej wersji GF 6600GT. Powodem mają być względy ekonomiczne. Produkcja kart 6600 GT posiadających 256 MB pamięci taktowanej zegarem 500 MHz byłaby po prostu zbyt kosztowna, przynajmniej za cenę $200. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań w stosowaniu 256 MB pamięci lokalnej na kartach GF 6600. Pamięci taktowane 250 MHz nie są już zbyt kosztowne, a przy okazji na pudełkach będzie można dumnie eksponować cyferki 2 5 6. Co gorsza, spekuluje się także o wersji 256-megabajtowej, ale posiadającej 64-bitową szynę danych. Nie muszę chyba dodawać, jak wpłynie to na wydajność i tak niezbyt szybkiej karty, jaką jest GF 6600. Jednym słowem powtórka z rozrywki.

Cafe News


Autor: R4v | źródło: e-mail | 18:34
(3)Komentarzy (3)
Cafe News jest pierwszym agregatorem aktualności, w którym rozbudowana aplikacja serwerowa przeszukuje odpowiednie adresy internetowe pobierając nagłówki artykułów i przesyłając je do programów klienckich. Dzięki takiej architekturze systemu, możliwe stało się stworzenie archiwum nagłówków prasowych oraz chronologiczne ułożenie napływających wiadomości.

Trwa intensywny rozwój aplikacji informacyjnej Cafe News. Program nasz obsługuje już ponad 180 kanałów informacyjnych, koncentrując w sobie nagłówki artykułów z najważniejszych źródeł informacji w polskim internecie. Codziennie w Cafe News ukazuje się blisko trzy i pół tysiąca nagłówków z codziennej „prasy internetowej”. » czytaj dalej

Athlon 64 4000+ już wkrótce?


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 18:33
(8)Komentarzy (8)
W Sieci pojawiły się pogłoski na temat dwóch nowych procesorów AMD: Ahtlon 64 4000+ oraz Athlon 64 FX-55. Model 4000+ miałby być taktowany zegarem 2.4GHz i być wyposażony w 1MB pamięci cache L2. Ma także posiadać dwukanałowy kontroler pamięci. Wszystko wskazuje więc na to, że będzie to Athlon 64 FX-53 ze zmienioną nazwą. FX-55 różni się jedynie częstotliwością taktowania, która wyniesie 2.6GHz. Interesujący jest natomiast fakt wykorzystania procesu 130nm. Wiadomo, że AMD dostarcza już do dystrybutorów pierwsze procesory wykonane w procesie 90nm. Wygląda na to, że firma zamierza najpierw przetestować technologię wytwarzając prostsze procesory. Układy z rodziny FX, wykonane w "mniejszej" technologii mają zadebiutować dopiero w drugim kwartale przyszłego roku. Będzie to najprawdopodobniej Athlon 64 FX-57, taktowany zegarem 2.8GHz. Do tego czasu powinien się pojawić Athlon 64 4400+. Na początku przyszłego roku ma pojawić się Athlon 64 4200+, wykonany prawdopodobnie w technologii 130nm.

Skype dla PocketPC


Autor: Larus | źródło: TheRegister | 17:37
(3)Komentarzy (3)
Skype, producent darmowego oprogramowania do połączen głosowych peer-to-peer w sieciach TCP/IP, poinformował wczoraj o wprowadzeniu nowego produktu - Skype for Pocket PC 1.0. Teraz również użytkownicy przenośnych urządzeń PDA wyposażonych w system Microsoft Pocket PC będą mogli uciąć sobie darmową pogawędkę wykorzystując sieć Internet. Możliwość ta jednak dostępna jest tylko dla korzystających z połączeń Wi-Fi, GPRS niestety nie jest obsługiwany. Program dostępny jest ze stron producenta. Może znalazłby się wśród czytelników ktoś, kto mógłby przetestować tę wersję Skype'a?

Montecito wydziela do 200W ciepła


Autor: Adam | źródło: TheInquirer | 15:07
(19)Komentarzy (19)
Jak podaje serwis TheInquirer, podczas trwającego forum IDF, przedstawiciele Intela odpowiedzialni za zagadnienia związane z chłodzeniem procesorów przedstawili kilka ciekawych faktów. Montecito, dwurdzeniowy procesor, o którym już pisaliśmy, ma wydzielać między 150 a 200W ciepła. Dodatkowo, jak na razie technicy nie poradzili sobie z odprowadzaniem takiej ilości ciepła w inny sposób niż przy wykorzystaniu modułów TEC (popularnie nazywanych Peltierami). Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Montecito ma być procesorem skierowanym na rynek serwerów - dwuprocesorowa maszyna z samych CPU wygeneruje od 300 do 400W ciepła. Poniżej można obejrzeć zdjęcie coolera i modułów TEC użytych do chłodzenia prezentowanych procesorów Montecito. » czytaj dalej

Pierwszy notebook z PCI-Express


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 08:14
(1)Komentarzy (1)
Acer, znany producent sprzętu komputerowego, wspólnie z ATI - producentem kart graficznych a także chipsetów - próbują stworzyć pierwszy na świecie notebook z magistralą PCI-Express x16 dla grafiki. Acer Aspire 1800 - tak nazwany został ten komputer - posiada procesor Intel Pentium 4 3.0GHz z FSB 800MHz, chipset obsługujący PCI-Express oraz układ graficzny ATI MOBILITY RADEON X600, pamięci dual-channel DDR i panoramiczny 17" ekran LCD. Zastosowany procesor grafiki posiada architekturę znanego wcześniej układu MOBILITY RADEON 9700, czyli 4 potoki i 2 jednostki vertex, rozszerzoną o nowe funkcje POWERPLAY 5.0 (oszczędzanie energii) oraz LCD-EE (poprawa jakości obrazu). ATI MOBILITY RADEON X600 produkowany jest w procesie 0,13 mikrona, w spoczynku pobiera około 1W mocy a maksymalnie 9-10W. Obie firmy jak na razie odmówiły podania dokładnego terminu wprowadzenia notebook'a do sprzedaży.

ATI Calalyst 4.9 już oficjalnie


Autor: Adam | źródło: MajorGeeks | 08:12
(4)Komentarzy (4)
Na stronach ATI jest już do pobrania najnowsza wersja sterowników dla kart graficznych ATI Radeon, Catalyst 4.9. Sterowniki te znane były dotąd w wersji beta, a udsotępnionej z myślą o poprawieniu wydajności w grze Doom 3. Równocześnie Catalyst 4.9 występują w dwóch różnych pakietach - z ATI Control Center, o którym informowałem niedawno, i w wersji ze starym, dobrym ATI Control Panel. Control Center współpracuje tylko z nastepującymi kartami: RADEON 9500, RADEON 9600, RADEON 9700, RADEON 9800, RADEON X300, RADEON X600 oraz RADEON X800 i wymaga instalacji Microsoft .NET v. 1.1 Framework. Sterowniki są do pobrania ze stron ATI.

 
Czwartek 9 września 2004

ATI ALL-IN-WONDER X800 XT


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 22:01
(3)Komentarzy (3)
Rodzinę ATI ALL-IN-WONDER wkrótce zasili nowy model. I to nie byle jaki, bo oparty na flagowym 16-potokowym VPU Radeon X800 XT. ALL-IN-WONDER X800 XT tradycyjnie posiadał będzie tuner TV, moduł VIVO, radio FM oraz pilota zdalnego sterowania REMOTE WONDER II. Modyfikacjom uległ tuner telewizyjny, oparty teraz na technologii RF firmy Microtune. Za moduł VIVO odpowiada natomiast układ Theater 200. Jak obiecuje ATI, ALL-IN-WONDER X800 XT w wersji AGP najpierw pojawi się w USA, gdzie ma być dostępny już na jesieni. Natomiast europejska premiera ma nastąpić jeszcze w tym roku. Sugerowana cena detaliczna wynosić będzie $499.

CE-ATA nowy interfejs pamięci masowych


Autor: DYD | 22:00
(1)Komentarzy (1)
Firmy Intel, Hitachi Global Storage Technologies, Marvell Semiconductor Inc., Seagate Technology i Toshiba America Information Systems ogłosiły nową inicjatywę, której celem jest zdefiniowanie interfejsu pamięci masowych (CE-ATA) spełniającego wymagania stawiane przez najnowsze urządzenia naręczne i elektronikę użytkową. Firmy opracowują interfejs dla małych napędów dysków, który będzie się charakteryzował małą ilością nóżek, niskim napięciem, oszczędnością energii oraz wysokim poziomem integracji. Skompletowanie specyfikacji zaplanowano na pierwszą połowę 2005 roku. Pierwsze produkty wykorzystujące nową technologię mogą pojawić się na rynku kilka miesięcy później. » czytaj dalej

Club 3D OmniChrome S4


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 19:03
(1)Komentarzy (1)
Club 3D oraz S3 Graphics przedstawili niedawno kartę graficzną stanowiącą całkiem rozbudowany kombajn multimedialny wraz z obsługą standardu HDTV i wbudowanym tunerem TV. Karta Club 3D OmniChrome S4 oparta jest na układzie graficznym S3 OmniChrome S4, występującym także pod nazwą DeltaChrome S4, taktowanym częstotliwością 300 MHz i wyposażona w 128 MB pamięci DDR taktowanej zegarem 300 MHz. Za funkcje video i tunera odpowiada układ Philipsa 1216/1236ME. Oferowane rozdzielczości HDTV na wyjściu component (YPbPr) to: 480p / 720p / 1080i / 1080p. Sam układ OmniChrome S4 posiada 4 potoki renderingu i jest zgodny z specyfikacją DirectX 9.0. Firma celuje swoją kartą w segment entry-level, jej przeciwnikiem będą zatem karty ATI ALL-IN-WONDER 9200 i ALL-IN-WONDER 9200 SE. Karty Club 3D OmniChrome S4 w sklepach mają się pojawić na poczatku października.

Xpand Rally Single Player Demo


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:53
(2)Komentarzy (2)
Firma Techland opublikowała w dniu dzisiejszym Xpand Rally Single Player Demo. Wersja ta umożliwia graczom na ściganie się na trzech różnych trasach - wśród nich są dwie trasy rajdowe oraz jedna dla trybu freestyle. Demo oferuje do wyboru dwa samochody – oskę o mocy początkowej 180 koni oraz WRC z napędem na cztery koła o mocy 300 koni mechanicznych. Oba te samochody dostępne są w 5 różnych wersjach malowań. Podobnie jak pełna wersja gry demo to umożliwia tuning i modyfikacje samochodów. W pełnej wersji Xpand Rally gracze do wyboru otrzymają 35 rajdowych samochodów podzielonych na 8 grup i ponad 800 części do tuningu. Demo dostępne jest z gamershell.com (154 MB). » czytaj dalej

nForce2 jako chłodziarka


Autor: R4v | źródło: W2S | 18:33
(14)Komentarzy (14)
New Generation Order Group stworzyła patch dla chipsetów nForce2 w wersji C1/C2/C3. Pozwala on na włączenie zaawansowanych mechanizmów oszczędzania energii procesora, a co za tym idzie obniżenie jego temperatury. Redukcja może wynieść nawet do 10C! Dotychczas standardowe programy chłodzące, używające trybu S1 nie dawały efektów, ze względu na standardową jego obsługę przez BIOS płyt. Zaletą metody NGO jest zastosowanie sterownika, co nie obciąża pamięci i procesora. Patch działa z systemami Windows XP i 2000, a można go pobrać stąd.

Prąd z much


Autor: R4v | źródło: NewScientist | 18:32
(10)Komentarzy (10)
Brytyjscy naukowcy opracowali niezwykłego robota. Ecobot II ma być samowystarczalny, co oznacza, że musi sam zapewnić sobie zasilanie. Chris Melhuish i jego zespół z uniwersytetu w Bristolu postawili więc na ogniwa paliwowe tworzące prąd z substancji organicznych. Są nimi... muchy, a właściwie zawarta w ich pancerzu chityna. Owady trafiają do beztlenowych komór ze ściekami. Tam odpowiednie bakterie rozkładają je na cukry, które następnie zostają przez nie skonsumowane. W efekcie wytwarzane są elektrony a następnie prąd elektryczny. Muchy zostały wykorzystane ze względu na prosty sposób na przyciągnięcie ich do robota. Wystarczy, żeby Ecobot śmierdział jak szambo. Maszyna nie jest na razie zbyt ruchliwa i nie potrafi jeszcze "łapać" much samodzielnie. Jej zaletą jest jednak energooszczędność. Ecobot może się przemieszczać przez 5 dni, "napędzany" ośmioma tłustymi owadami (po jednym na każde ogniwo).

Projektor BenQ 6210


Autor: DYD | 17:20
Komentarzy (0)
BenQ wprowadza na rynek nowy, przenośny projektor BenQ 6210, wykorzystujący technologię DLP (poprawia ostrość obrazu). W trybie ekonomicznym nowy projektor BenQ wytwarza hałas na poziomie 26 dB, a żywotność lampy wydłuża się do trzech tysięcy godzin. Rozdzielczość projektora wynosi 1024 x 768, przy sile światła 2000 ANSI Lumenów. Wielkość obrazu od 31" do 300", kontrast 2000:1, szerokokątny obiektyw umożliwia uzyskanie obrazu o przekątnej 60 cali przy ustawieniu projektora w odległości 2m od ekranu. W Polsce projektor dostępny będą pod koniec września, w cenie detalicznej 7.399 PLN. Projektor objęty jest 36 miesięczną gwarancja realizowaną w systemie door-to-door.

Tania płyta na nForce 2 SPP


Autor: DYD | 16:39
Komentarzy (0)
We wrześniu 2004 Gigabyte wprowadza na polski rynek nowy produkt - płytę główną 7NF-RZ należącą do oferowanej przez Gigabyte serii płyt głównych RZ. Seria ta charakteryzuje się przede wszystkim niską ceną. Płyta 7NF-RZ bazująca na chipsecie nForce 2 SPP przeznaczona jest pod platformę AMD Sempron i Athlon XP. Płyta posiada m.in.: Dual Channel DDR, interfejs AGP8X, karta sieciowa 10/100, USB 2.0 czy 6-kanałowy dźwięk. Cena płyty 7NF-RZ wynosi 249 PLN brutto.

Maxthon 1.0.0250


Autor: Larus | źródło: W2S | 15:03
(16)Komentarzy (16)
Maxthon to następca MyIE2 - znanej i bardzo rozbudowanej nakładki na silnik Internet Explorera. Po kilku wersjach beta dziś nadeszła pierwsza finalna wersja Maxthona. Każdy kto jeszcze chce lub musi używać Internet Explorera powinien zapoznać się z tym oprogramowaniem. Dzięki niemu surfowanie po Internecie stanie się zdecydowanie przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Pełna obsługa tzw. zakładek (tabów), blokada wyskakujących okienek (popup), ingerencja w zawartość wyświetlanych stron, a co za tym idzie możliwość blokowania reklam czy innych niechcianych treści, szeroko konfigurowalny interfejs, rozbudowane opcje wyszukiwania, to tylko podstawowe zalety Maxthona. W nowej wersji usprawniono współpracę z Win XP SP2 oraz wprowadzono kilka pomniejszych zmian i poprawek (pełna lista tutaj). Nową wersję można ściągnąć ze stron producenta.

Nowy Fraps


Autor: Larus | źródło: W2S | 14:23
Komentarzy (0)
Ukazała się kolejna wersja Frapsa (www.fraps.com), czyli przydatnego narzędzia, jeżeli chcemy sprawdzić ilość FPS w dowolnych aplikacjach Direct3D, czy też OpenGL... i nie tylko. Dzięki Frapsowi ilość klatek na sekundę może być wyświetlana w czasie rzeczywistym w dowolnym rogu ekranu. Dodatkowo pomiary mogą być zapisane w logu. W narzędziu Fraps dostępna jest też opcja zrzucania filmów - można nagrać sekwencję video w AVI oraz możliwość zrzutów ekranu. W nowej wersji poprawiono m.in. pracę z Windows XP SP2, jakość przechwytywanego obrazu oraz dodano możliwość zrzucania obrazów do formatów JPG i PNG. Program można ściągnąć ze strony producenta.

RightMark Memory Analyzer 3.4


Autor: Adam | źródło: W2S | 13:28
Komentarzy (0)
RightMark Memory Analyzer 3.4 to nowa wersja programu do testowania wydajności procesora, chipsetu i pamięci. Program zapewnia siedem różnych testów, które badają wydajność zestawienia CPU/Chipset/RAM w danym PC. Według twórców uzyskiwane wyniki są dokładne i stabilne a same testy obejmują średnią i maksymalną przepustowość pamięci RAM, opóźnienia i przepustowość pamięci cache, jej wielkość i rodzaj itp. Zmiany w nowej wersji to nowy program do przeglądania wyników, dodana obsługa wielu nowych chipsetów, nowy moduł informacyjny DMI oraz nowa baza procesorów. Więcej o samym programie i testach można poczytać na stronie RightMark.org, a sam program pobrać z tego adresu (854KB).

Intel zapowiada dwu-rdzeniowe Pentium M


Autor: Adam | źródło: TheRegister | 09:07
(4)Komentarzy (4)
Podczas trwającego właśnie IDF, Intel ujawnił więcej szczegółów odnośnie platformy Sonoma, będącej rozwinięciem idei Centrino. Sonoma ma się pojawić na rynku w pierwszym kwartale 2005 roku i stanowić "przenośne centrum rozrywki". Ponadto będzie posiadać moduł łączności bezprzewodowej Intel PRO/Wireless 2915ABG oraz wprowadzi obsługę procesorów Pentium M z FSB 533MHz i nowy chipset nazwany Alviso.

Następcą Sonomy ma zostać Napa, system zbudowany w oparciu o nowy, dwu-rdzeniowy procesor Yonah. Ma to być pierwszy dwu-rdzeniowy układ Intela, stworzony z myślą o komputerach przenośnych. Będzie on produkowany w nowym procesie produkcyjnym 65nm. Napa wyposażona zostanie w układ graficzny Calistoga oraz łączność bezprzewodową dzięki przyszłemu standardowi Intela - Golan. Przedstawiciele firmy mocno podkreślają fakt, że cała platforma Napa jest tworzona i optymalizowana pod kątem jej "mobilności".

Nowe myszki i klawiatury Microsoft


Autor: Adam | źródło: AnandTech | 08:36
Komentarzy (0)
Microsoft przedstawił dziewięć nowych urządzeń wskazujących - myszki, klawiatury i zestawy z nich złożone. Najciekawsze jednak są trzy urządzenia, wyposażone w czytniki linii papilarnych. Według twórców rozwiązanie to ma zastąpić wpisywanie wielu różnych haseł w systemie, gdyż pozwala szybko i łatwo zidentyfikować użytkownika. Urządzenia wyposażone w tą technologię to czytnik linii papilarnych Fingerprint Reader w cenie 54,95$, zestaw klawiatury z wbudowanym czytnikiem i myszy Optical Desktop with Fingerprint Reader (109$) oraz bezprzewodowa myszka IntelliMouse Explorer w zestawie z czytnikiem (84,95$). Więcej informacji o produktach na stronach Microsoft» czytaj dalej

 
Środa 8 września 2004

Pierwszy pokaz bezprzewodowego USB


Autor: Anitka | źródło: e-mail | 20:56
(2)Komentarzy (2)
Firmy Intel, NEC Corporation, Texas Instruments oraz Wisair zaprezentowały podczas IDF urządzenia komunikujące się ze sobą w technologiach Wireless USB i ultra-wideband (UWB). Był to pierwszy na świecie pokaz bezprzewodowej współpracy różnych urządzeń w tych standardach. Prezentacja podczas IDF jest kamieniem milowym dla MBOA (Multi-band OFDM Alliance), udowadnia bowiem, że możliwa jest współpraca warstw MAC różnych dostawców przy wspólnej warstwy fizycznej (PHY) z prototypowymi aplikacjami Wireless USB.

Technologia UWB umożliwi czerpanie korzyści z komunikacji bezprzewodowej w cyfrowym domu i biurze. Technologia została zaprojektowana z myślą o komunikacji na małym obszarze w ramach osobistych sieci WPAN (Wireless Personal Area Networks). UWB umożliwi transmisję obrazu, dźwięku i innych danych. » czytaj dalej

Longhorn dla każdego


Autor: R4v | źródło: W2S | 20:35
(18)Komentarzy (18)
Co prawda Microsoft zapowiada premierę nowego systemu dopiero za dwa lata, ale już dziś możemy zobaczyć jak będzie wyglądał pulpit. Wszyscy, którzy nie mogą się doczekać Lonhorna i chcą mieć choćby namiastkę tego systemu, mogą ściągnąć Longhorn Transformation Pack 7. Oczywiście nie odda on końcowego wyglądu interfejsu użytkownika, jednak odpowiada aktualnej wersji testowej. W nowej wersji pakietu zaktualizowano ikony i ogólny wygląd oraz poprawiono stabilność, na którą wielu użytkowników poprzednich wersji narzekało. Zmienić wygląd systemu można w przypadku Windows XP i Windows Server 2003. Listę mirrorów, z których można pobrać ponad 12MB plik można znaleźć tutaj.

Wyjątkowa ostrość


Autor: R4v | źródło: ZDNet/MSNBC | 20:23
(11)Komentarzy (11)
Sony Corp. zaprezentowała pierwszą kamerę domową, która może nagrywać obraz w wysokiej rozdzielczośc (HD). Ważąca 2kg HDR-FX1, trafi do sprzedaży w Japonii już w przyszłym miesiącu.

Kamera może wykorzystywać zwykłe taśmy, jednak w przypadku korzystania z wyższych rozdzielczości konieczna będzie specjalna kaseta. Zmieści ona 63 minuty filmu w rozdzielczości 1440x1088 i ma kosztować $18. Sama kamera będzie na początku kosztować 3 tys. euro. Tańszy model pojawi się w ofercie w bliżej nieokreślonej przyszłości. HDR-FX1 będzie dostępna także w Europie jeszcze w tym roku.

Nokia Communicator 9300


Autor: Larus | źródło: Geek | 18:06
(2)Komentarzy (2)
Nokia przedstawiła dziś swój najnowszy produkt z linii Communicator. Nokia 9300 to model nieco mniejszy i pozbawiony kilku funkcji bardziej rozbudowanej wersji 9500. Cięcia objęły moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi i aparat fotograficzny. Pozostawiono za to obsługę Bluetooth oraz 3 zakresy GSM. Nokia 9300 posiada 2 kolorowe wyświetlacze. Jeden wewnętrzny o wysokiej rozdzielczości 640x200 oraz drugi tradycjny zewnętrzny. Telefon pracuje pod system Symbian 7 i posiada wszystkie typowe funkcje urządzeń PDA: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, klient e-mail, przeglądarkę internetową itp. Co istotne, w urządzeniu zintegrowana sporą ilość pamięci - aż 80MB, a jeśli to byłoby za mało, do dyspozycji oddano nam port na karty MMC. Nokia 9300 dostępna ma być w I kwartale 2005r. Co do ceny nie ma jeszcze informacji, ale na pewno będzie to kwota poniżej $1000.

Atari: powrót do przeszłości


Autor: Larus | źródło: TheInquirer | 14:04
(2)Komentarzy (2)
Atari zamierza wydać kolekcję 85 gier z lat 80-tych na konsole Xbox i PlayStation2. Dzięki produktowi Atari Anthology obecni posiadacze konsol będą mogli zapoznać się z magią nieśmiertelnych gier tamtego okresu. Na płytce znajdą się takie hity jak Centipede, Asteroid czy Pong. Płytę będzie można nabyć już w listopadzie za kwotę $20. Innym produktem Atari będzie konsola Flashback - zminiaturyzowana wersja modelu Atari 7800 z przełomu lat 80-tych. Dostępnych będzie 20 wbudowanych gier, m.in. Breakout, Solaris, Crystal Castles i Battlezone. Flashback będzie kosztować $45 (wraz z parą joysticków).

DOOM 3 1.05 Beta Patch


Autor: Larus | źródło: W2S | 13:47
(2)Komentarzy (2)
W Sieci pojawił się nowy beta patch 1.05 dla hitu ostatnich tygodni, gry Doom 3. Patch poprawia liczne błędy w interfejsie, lokalizacji, rozgrywce sieciowej, renderingu oraz poprawia stabilność gry (pełna lista zmian znajduje się tutaj). Łatka dodaje także dedykowany serwer dla Win32 (plik exe). Poprawkę można ściągnąć ze strony Fileshack. Ze względu na to, że jest to wersja beta, patch nie jest autoryzowany przez id Software ani Activision.

Nowe mikrofony w ofercie MediaTech


Autor: Anitka | źródło: e-mail | 12:29
(7)Komentarzy (7)
Dwa nowe mikrofony w ofercie firmy Media-Tech: MT-382 oraz MT-383 przeznaczone są przede wszystkim do instalacji na pulpitach lektorskich i w salach konferencyjnych. MT-382 i MT-383 to typowe mikrofony "na gęsiej szyjce". Są to niskoszumowe, kierunkowe mikrofony biurkowe, które mogą być wykorzystane do wszelkich zastosowań audio, w tym aplikacji typu voice-over-IP. Elastyczne ramię mikrofonów oraz 1.5 m kabel pozwolą na dostosowanie urządzeń do wymogów każdego użytkownika. Każdy z mikrofonów posiada przycisk ON/OFF. Dodatkowo, w modelu MT-382 do mikrofonu można również przyłączyć słuchawki. Częstotliwość przenoszenia dźwięku wynosi: 100 Hz - 16 kHz zaś czułość urządzeń posiada zakres -67 dBV/µBar, -47 dBV/Pa +/-4 dB. Cena urządzeń to 19,99 zł w przypadku MT-382 i 15,99 zł dla MT-383. » czytaj dalej

"Twarde" MSI


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 11:51
Komentarzy (0)
Znany producent płyt głównych Microstar International poinformował o przyznaniu certyfikatu wytrzymałości TÜV dla płyt głównych i karty graficznej. Testy przeprowadzone w laboraturium TÜV Saarland odbywały się przez cztery tygodnie w temperaturach rzędu nawet 70 stopni C, powiedział rzecznik MSI. Całość polegała na 100% obciążeniu systemów za pomocą oprogramowania SiSoft Sandra Burn-in-Test i Prime95 jednocześnie. Pozytywne wyniki testów nagrodzone zostały przyznaniem specjalnego certyfikatu wytrzymałości TÜV Geprüfte Langzeitstabilität dla płyt 865PE Neo2 Platinum i 865PE Neo2-V oraz karty graficznej MSI FX5600U TD-128 VGA. Tym sposobem MSI będzie mogło pochwalić się kolejnym ładnym znaczkiem na swoich opakowaniach.

Intel na Intel Developer Forum


Autor: DYD | 11:43
(3)Komentarzy (3)
Paul Otellini, prezes i COO Intela, podczas swojego przemówienia na Intel Developer Forum w USA do 5 tysięcy inżynierów, projektantów i innych przedstawicieli największych firm IT naszkicował główne trendy technologiczne, od procesorów wielordzeniowych, po kolejne innowacje na poziomie platformy, które mają zapewnić dalszy rozwój branży.

"Konwergencja stała się faktem" - powiedział prezes Intela. "Było to możliwe dzięki standardom i masowej produkcji rozwiązań krzemowych, które ułatwiły ludziom powszechny dostęp do nowych technologii. Wraz z adaptacją technologii cyfrowych przez branżę rozrywkową i komunikacyjną powstały nowe modele użytkowania, pozwalające ludziom na czerpanie większych korzyści z nowych technologii, zarówno prywatnie, jak i w biznesie". » czytaj dalej

Freecom na polskim rynku


Autor: DYD | 10:51
(1)Komentarzy (1)
Freecom podczas wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie rozpoczął działalność na polskim rynku. Firma Freecom specjalizuje się głównie w przenośnych rozwiązaniach pamięci masowej i napędach optycznych - w swojej ofercie Freecom posiada m.in. zewnętrzne dyski twarde podłączane poprzez USB2.0 i FireWire (2,5" a także 1,8-calowe 20 GB przenośne dyski twarde o małych rozmiarach zasilane z portu USB - patrz zdjęcie), zewnętrzne nagrywarki CD-RW / DVD combo i DVD+/-RW 16x USB-2 & FW (także z obsługą płyt DL), także nagrywarki Slimline DVD+/-RW 4x USB-2 zasilane z portu USB, odtwarzacze MP3 z wbudowaną pamięcią flash i HDD, USB Sticki (w tym PenDrive w postaci karty kredytowej). W dalszej części krótki opis trzech produktów firmy FreeCom (Freecom USBCard, dysk twardy Freecom FHD-3 oraz nośnik pamięci Freecom FM-10 Pro). » czytaj dalej

JASC Paint Shop Pro 9.0


Autor: Redakcja | 09:55
(6)Komentarzy (6)
Na stronie www.jasc.com pojawiła się najnowsza wersja popularnego programu do edycji grafiki Paint Shop Pro 9.0. Jest to już wersja finalna w której znajdziemy wiele udogodnień. Dodano nowe opcje przydatne podczas edycji i retuszu zdjęć (usuwanie efektów aberracji chromatycznej, poprawę zdjęć prześwietlonych i niedoświetlonych, import plików RAW z wielu modeli aparatów cyfrowych, wyświetlanie informacji EXIF), tworzenia grafiki na potrzeby stron www, wielokrotne i selektywne cofanie operacji, okienko historii wykonanych działań. Poprawiono też obsługę wstawiania tekstu. Więcej informacji oraz samą aplikację w wersji trial (ok. 98.8MB) można znaleźć na stronie producenta www.jasc.com. (autor: Grocal)

Logitech MouseWare SetPoint 2.11


Autor: Adam | źródło: Warp2Search | 09:16
(3)Komentarzy (3)
Logitech udostępnił niedawno nową wersję oprogramowania MouseWare SetPonit 2.11, przeznaczonego dla nowej, testowanej niedawno także przez nas, myszki Logitech® MX™1000. Pakiet nie zawiera oprogramowania BlueTooth, przeznaczony jest dla systemów Windows 2000 / XP i datowany na 3 września 2004. Oprogramowanie w polskiej wersji jest do pobrania pod tym adresem (16,2MB), natomiast w angielskiej tutaj.

Pierwsze testy GF 6600GT i X700Pro


Autor: Adam | źródło: AnandTech | 08:49
(1)Komentarzy (1)
W Internecie można już znaleźć wiele recenzji z testami nowej karty graficznej ze stajnie Nvidii - GeForce 6600GT. Wyniki słabszej wersji GF 6600 także się znajdą. Najciekawszy aspekt tych kart to cena - wersja GT ma kosztować 200$ - ale nie wiadomo jaką cenę osiągną te karty w naszym kraju. Pełna lista recenzji na końcu newsa.

Ponadto w sieci można również obejrzeć porównanie karty ATI X700Pro także z GF 6600GT - te wyniki jednak radziłbym traktować z przymrużeniem oka, gdyż tak do końca nie wiadomo skąd pochodzą i na ile są prawdziwe. Nie znana jest również konfiguracja testowego systemu - wiadomo jedynie, że X700Pro pracował z prędkością 425MHz dla rdzenia i 430MHz (efektywne 860MHz) dla pamięci. Wyniki można przejrzeć w serwisie Guru3D» czytaj dalej

Patch 1.05 dla gry Halo


Autor: Adam | źródło: Warp2Search | 08:27
Komentarzy (0)
Microsoft wypuścił nowy patch dla swojej gry Halo: Combat Evolved, przeznaczony dla platformy Windows. Zmiany w nowej wersji obejmują poprawę bezpieczeństwa sieciowego oraz rozwiązanie problemów kompatybilności z systemem Windows XP SP2 w połączeniu z niektórymi kartami graficznymi posiadającymi 256MB pamięci. Równocześnie wydany został patch 1.05 dla dedykowanego serwera gry. Patch 1.05 można ściągnąć spod tego adresu (4,5MB).

Nowe karty graficzne Asusa


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 07:46
(2)Komentarzy (2)
Asus przedstawił dwa nowe modele kart graficznych, bazujące na układzie ATI Radeon 9250. Pierwszy z nich to A9250/TD wyposażony w 128MB pamięci z szyną 64-bitową, rdzeń pracuje z prędkością 240MHz a pamięci 200MHz (efektywne 400MHz). Wyjścia obejmują D-sub, DVI-D oraz wyjście TV. Druga z kart - A9250GE/TD - zbudowana jest na innym PCB i posiada 128MB pamięci 128-bitowej. Zegary karty to również 240MHz rdzeń i 200 MHz pamięci (efektywne 400MHz). Złącza na karcie to D-sub, DVI-I oraz S-Video dla wyjścia TV. » czytaj dalej

 
Wtorek 7 września 2004

"Dwuwarstwówka" także od HP


Autor: DYD | 20:45
(4)Komentarzy (4)
Firma HP wprowadziła do sprzedaży w Polsce swoją najnowszą nagrywarkę DVD, HP dvd530i, wykorzystującą technologię zapisu na dwuwarstwowych nośnikach DVD. Na jednym dysku dwuwarstwowym można zapisać 8,5 GB, podczas gdy dysk jednowarstwowy mieści 4,7 GB.

Nowa nagrywarka HP dvd530i zapisuje na nośniku dwuwarstwowym z prędkością x2,4, a na nośniku jednowarstwowym z prędkością x8. Nagrywarka HP dvd530i jest już dostępna w sprzedaży w Polsce w sugerowanej cenie 669 PLN brutto.

Colin '05 także jako upgrade


Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:42
(2)Komentarzy (2)
Jak poinformował CD Projekt, najnowsza odsłona tego cyklu - Colin McRae Rally 2005 - będzie dostępna w strefie upGRAde. Co to oznacza? Otóż to, że będzie można wspomnianą grę kupić o 1/3 taniej. Jedynym warunkiem jest posiadanie zarejestrowanej wersji którejś z części cyklu, np.: Colin McRae Rally, Colin McRae Rally 3, Colin McRae Rally 04. Zapisy trwają do dnia 4.10.2004 włącznie. Więcej informacji oraz formularz zamówienia można znaleźć pod linkiem - www.cdprojekt.info.

WiMax od Intela


Autor: R4v | źródło: InfoWorld | 18:37
(5)Komentarzy (5)
Intel rozpoczął produkcję pierwszej wersji układu Rosedale, obsługującego sieć 802.16, znaną szerzej jako WiMax. Pierwsze testy maja rozpocząć się w przyszłym roku. Rosedale jest chipem typu SOC (system-on-chip) i będzie umieszczany w terminalach sieciowych. Pierwsze dostawy z próbnej serii trafią do kluczowych klientów. Nie wiadomo, kiedy miałaby się rozpocząć produkcja seryjna. Przedstawiciele Intela twierdzą, że stanie się to w ciągu roku. Technologia WiMax będzie uzupełnieniem Wi-Fi (802.11). Zapewnia ona zasięg do 50km przy transferze do 70Mbps. Rosedale obsługuje stacjonarny dostęp do usługi. W przyszłości Intel planuje także chipy kompatybilne z mobilną specyfikację standardu. Firma uważa, że w 2006 roku karty WiMax będą standardowo umieszczane w notebookach, natomiast "komórki" będą korzystać ze standardu w 2007 roku.

VirtualDub 1.60


Autor: R4v | źródło: W2S | 18:36
Komentarzy (0)
Pojawiła się nowa wersja programu VirtualDub. Program służy do edycji i zgrywania filmów w systemach z rodziny Windows. Dzięki licencji GPL można z niego korzystać za darmo. Wersja 1.60 jest edycją eksperymentalną. Pojawił się w niej kod dla procesorów AMD64, chociaż jest on wciąż we wczesnej fazie rozwojowej i może działać różnie. Dodano także obsługę wyświetlania obrazu z użyciem DirectX 9 i OpenGL. W nowej wersji obsługiwane są także filmy złożone z pojedynczych obrazów JPEG. Dołożony został też dekoder standardu DV. Program można pobrać z któregoś z oficjalnych mirrorów.

Panasonic 65" Plasma


Autor: Larus | źródło: DigitLife | 16:05
(11)Komentarzy (11)
Matsushita Electric Industrial, firma bardziej znana pod nazwą Panasonic, poinformowała o planach wprowadzenia do sprzedaży monitora plazmowego high-definition PDP (Plasma Display Panel) o rekorodwej przekątnej 65 cali. Panel TH-65DX300 będzie posiadał zdolność wyświetlania 3,62 miliarda barw i 2048 przejść koloru, a poziom kontrastu zapowiadany jest na najwyższy na świecie - 3000:1. Wyświetlacz ma mieć 1 049 088 pikseli, a jego żywotność określono na około 60 000 godzin. Wymiary urządzenia to: 155 x 101 x 39 cm, a jego waga to około 109 kg. Produkt ma być dostępny w Japonii od 1. października i kosztować - uwaga - 18 845 dolarów. Ktoś chętny?

Outsourcing kart graficznych


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 13:35
(7)Komentarzy (7)
Według doniesień serwisu DigiTimes, ASUSTeK i Gigabyte zamierzają rozpocząć outsourcing części swoich kart graficznych. Ich wykonawcami mają być Elitegroup Computer Systems oraz Foxconn Electronics. Firmy ASUS i Gigabyte już wcześniej zapowiedziały chęć zwiększenia produkcji i rozszerzenia oferty na rynek entry-level. Takie posunięcie nie stanowi zatem dużego zaskoczenia. Szacuje się, że ECS miesięcznie ma dostarczać około 300 tysięcy kart graficznych dla ASUSTeK, analogicznie Foxconn ma produkować dla Gigabyte przynajmniej 80 tysięcy tanich kart opartych na układach NVIDIA.

Płyty AOpen na i915G i "P"


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:22
Komentarzy (0)
Firma AOpen ogłosiła oficjalnie wypuszczenie dwóch nowych modeli płyt głównych przeznaczonych dla najnowszych procesorów Intela pod złącze LGA775. Nowe płyty zbudowane są na układzie i915 w wersji ze zintegrowaną grafiką (oznaczony literką "G") i bez wbudowanej grafiki ("P").

Nowe modele noszą oznaczenia AOpen i915Ga-EFRII oraz i915Pa-EFRII i charakteryzują się m.in. wsparciem dla dwukanałowej pamięci DDR2 533, magistralą 800MHz, złączem PCI Express x16, dwoma slotami PCI Express x 1, trzema slotami PCI, siecią Gigabit LAN, dźwiękiem ośmiokanałowym (7.1) Azalia HD Audio CODEC oraz kontrolerem Promise RAID. » czytaj dalej

Far Cry DVD - premiera w piątek


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:53
(9)Komentarzy (9)
Cenega Poland informuje, że już w najbliższy piątek, 10 września, do sklepów na terenie całego kraju trafi edycja DVD ciekawej gry FPP - Far Cry. Recenzję Far Cry w wersji CD (5 płyt, stanowczo za dużo, wersja DVD była mile widziana) zamieściliśmy na naszych łamach. Far Cry DVD będzie to specjalna wersja gry, która wykorzystuje między innymi model cieniowania 3.0 (Shader Model 3.0). Far Cry DVD wydane zostanie w polskiej wersji językowej, szkoda że nie będzie dodatkowo wersji angielskiej.

Relacja z konferencji HP


Autor: Grosz | 11:46
(2)Komentarzy (2)
W dniu 2 września br. firma HP Polska zorganizowała w Warszawie (przy placu Trzech Krzyży) konferencję dla przedstawicieli prasy i mediów komputerowych. W miłej i profesjonalnej atmosferze (byli tam nasi ludzie tj. DYD & Grosz) zapoznaliśmy się w ciągu paru godzin z nowymi technologiami i produktami firmy HP. Spotkanie zagaiła jakże urocza Pani Ewa Lis (IPG PR) ...

Oczywiście to nie jest kolejny odcinek "Daleko od noszy", czy "Szpitala na peryferiach". Tak żeby podkreślić fachowość prezentowanych treści, prelegenci ubrali się w białe fartuchy (jacyś chemicy, czy aptekarze), a bar serwował menzurki z nieokreśloną, atramentowo-kolorową treścią. » czytaj dalej

Chipset 925XE z FSB 1066MHz


Autor: Adam | źródło: FiringSquad | 09:45
(1)Komentarzy (1)
Chipset 925XE w zasadzie różni się od starszego 925X tylko oficjalną obsługą FSB 1066MHz (w istocie FSB to 266MHz, ale dzięki technologii QPB w praktyce działa jak 1066MHz). Przepustowość nowej magistrali to 8,5GB/s w porównaniu do 6,4GB/s poprzedniej wersji 800MHz. Pracując z pamięciami Dual DDR2-533, system może pracować w trybie synchronicznym, gdyż przepustowość i podstawowa częstotliwość pracy są wspólne. W momencie premiery 925XE pojawi się także 915G bez obsługi PCI-Express oraz 910GL nie wspierający standardu DDR2. Cena nowego chipsetu jest taka sama jak 925X i wynosi 50$. Oba układy 925X i 925XE będą równolegle dostępne w sprzedaży.

Telefon Samsunga z twardym dyskiem


Autor: Adam | źródło: TheRegister | 07:58
(9)Komentarzy (9)
Samsung przedstawił w czasie pokazów w Japonii pierwszy na świecie - przynajmniej tak twierdzi producent - telefon komórkowy z wbudowanym twardym dyskiem o pojemności 1,5GB. SPH-V5400 - tak nazwano ten telefon - może na swoim dysku przechowywać zdjęcia z wbudowanego aparatu lub pliki MP3. Ponadto posiada wbudowany nadajnik FM, który pozwala słuchać muzyki także na stojącym w pobliżu sprzęcie audio, posiadającym odbiornik radiowy. SPH-V5400 wyposażony jest również w wyjście TV-out, dwa głośniki, 64-głosową polifonię oraz dwa ekrany LCD. Główny ekran stanowi TFT o rozdzielczości 240x320 pikseli,a drugi to OLED o rozmiarach 128x128 pikseli. Telefon ma pojawić się w sprzedaży w Korei Południowej we wrześniu w cenie około 800 dolarów.

 
Poniedziałek 6 września 2004

Test obudów Antec oraz Casetek


Autor: NimnuL | 18:00
(30)Komentarzy (30)
Obudowa jest najczęściej tym elementem komputera, którego kupno traktuje się jak zło konieczne. Wiadomo, że w systemie komputerowym powinna być, ale większość nabywców stara się zdobyć ją najmniejszym kosztem. Co za tym idzie prócz oszczędności? Sprawa jest oczywista, czyli słaba jakość wykończenia, słabej jakości materiały i niewielkie możliwości rozbudowy. Warto jednak przeznaczyć większą gotówkę na obudowę, bo w przyszłości zaowocuje to szczególnie osobom które lubią do komputera często zaglądać i rozbudowywać swój sprzęt. W takiej sytuacji walory dobrze wykonanej konstrukcji zostaną zauważone i docenione. Od pewnego czasu staranność w wyborze obudów przez użytkowników jest coraz większa. Zauważyć to można też po tym, że segment wyższej klasy konstrukcji rozrósł się dość solidnie. Wybór jest już bardzo duży, od niepozornych, niewielkich konstrukcji po rozbudowane "puszki".

Po jednym produkcie z obu segmentów chciałbym zaprezentować w niniejszym teście. Są nimi: Antec SLK2650-BQE oraz produkt firmy Casetek z serii iQ-eye o oznaczeniu C1020-2A. Obudowy dostarczył Sirius.Pl» czytaj dalej

Ad-Aware SE Personal 1.04


Autor: Larus | źródło: W2S | 17:07
Komentarzy (0)
Lavasoft wypuścił dziś nową wersję swojego flagowego nardzędzia do usuwania tzw. spyware i adware - Ad-Aware SE Personal 1.04. Ad-Aware SE to następca znanego od dawna programu Ad-Aware. Za jego pomocą możemy przeskanować pamięć, rejestr, dyski twarde, dyski optyczne i napędy przenośne w poszkukiwaniu niechcianych programów wyświetlajacych reklamy, szpiegów, trojanów, niebezpiecznych cookie itp, a następnie sprawnie je usunąć. Program można pobrać ze strony MajorGeeks [2.5MB]

Nowe "mocniejsze" barebone Solteka


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 17:06
Komentarzy (0)
Soltek, znany producent systemów barebone, poinformował o rozpoczęciu wyposażania swoich mini-komputerów w nowe mocniejsze zasilacze. Najnowsze modele EQ3801-300 oraz EQ3401-300P będą posiadać PSU o mocy 300W. Seria Soltek QBIC EQ3801-300 opracowana została dla procesorów AMD Athlon 64 (S754) i oparta jest na chipsecie nForce3 250Gb. Natomiast seria QBIC EQ3401-300P przeznaczona jest dla procesorów Pentium 4 (S478) i zbudowana w oparciu o chipset i865G. Nie ma jeszcze informacji o dostępności nowych mini-komputerów QBIC.

4GHz od Alienware


Autor: R4v | źródło: CNet | 16:32
(2)Komentarzy (2)
Alienware, znany za oceanem producent komputerów dla hardcorowych graczy, przedstawił swoje najnowsze maszyny z podkręconymi procesorami Pentium 4. Area-51 ALX wyposażono w procesor pracujący z zegarem 4GHz. Odpowiednią temperaturę pracy osiągnięto dzięki układowi chłodzenia cieczą. Maszyna nie jest tania. Ceny Area-51 ALX zaczynają się od 4200 dolarów. Na pokładzie znajduje się 1GB pamięci RAM, grafikę ATI X800, dysk twardy WD Raptor 74GB i kartę dźwiękową Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS. Dołożenie 3GB pamięci, karty GeForce 6800 Ultra, drugiego dysku twardego i nagrywarki DVD winduje cenę do 5700 dolarów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w wydaniu kolejnych kilkuset dolarów. Można np. zamienić procesor na Pentium 4 Extreme Edition. W tym wypadku możemy jednak liczyć na "zaledwie" 3.8GHz.

Zobaczyć dźwięk


Autor: R4v | źródło: VR-Zone/BionicFX | 16:29
(2)Komentarzy (2)
Różnica między dźwiękiem a obrazem w świecie cyfrowym nie jest duża. Dowodzi tego firma BionicFX, która opracowała oprogramowanie, dzięki któremu karty nVidii można zamienić w procesor dźwięku. Audio Video Exchange (AVEX) przesyła dane audio jako grafikę do karty i przelicza efekty wykorzystując GPU. Nie od dziś wiadomo, że procesor graficzny potrafi znacznie szybciej przetwarzać strumień danych niż jednostka centralna. Dzięki wykorzystaniu systemu grafiki AVEX będzie mógł tworzyć złożone efekty na dźwięku wysokiej jakości. Zamieniony na tekstury dźwięk jest obrabiany przy pomocy shaderów. Ostateczny efekt jest odczytywany z bufora karty i zamieniany ponownie na dźwięk. Pierwszy program wykorzystujący nową technologię to BionicReverb. Zostanie on zaprezentowany w styczniu przyszłego roku. Pozwoli na tworzenie efektów odbicia dźwięku, symulując dowolne pomieszczenie.

BenQ z matrycą 8 ms


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 13:29
(2)Komentarzy (2)
BenQ zamierza wkrótce rozpocząć produkcję monitorów LCD wyposażonych w matrycę o czasie odpowiedzi 8 ms. Jest to kolejny krok mający na celu uatrakcyjnić monitory LCD dla fanów ogólnie pojętej rozrywki. Model FP71E+ posiada ekran o przekątnej 17" i natywnej rozdzielczości 1280x1024. Zapowiadany poziom kontrastu to 600:1, natomiast jasność to typowe 300 cd/m^2. Ważący 4.7kg i wyposażony w złącza D-Sub oraz DVI FP71E+ posiadał będzie oczwyiście nową 8-milisekundową matrycę. Nie wiadomo niestety jeszcze jakiego będzie ona typu. Dotychczas najszybsze były 12-ms matryce TN. Czy tak będzie tym razem? Musimy zaczekać na oficjalną specyfikację. Nie ma też żadnych informacji na temat ceny, ale należy spodziewać się kwoty w okolicach $400 ~ $600.

ATI Radeon X800SE


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 13:28
(5)Komentarzy (5)
Radeon X800SE ostatecznie ma pojawić się na rynku dla użytkowników końcowych. Przypomnijmy, że wcześniej ATI Technologies planowało X800SE tylko i wyłącznie na rynek OEM. Teraz sprawy mają przybrać inny obrót. Wersja AGP Radeona X800SE ma pojawić się w wersji Retail i kosztować gdzieś między $200 ~ $300. Trzecia odmiana rodziny X800 - SE - została przedstawiona w maju. Jak twierdzi Dell, jedyny do tej pory ich dostawca, karta posiada rdzeń taktowany 425 MHz i 128MB pamięci DDR SDRAM z szyną 256-bit taktowanej 400 MHz. Jesli chodzi o potoki to karty te mają mieć ich 8, a więc dwukrotnie mniej w porównaniu z najsilniejszą wersją XT. Naturalnym wydaje się, że karta ma konkurować z GF 6800 nVidii, nie wiadomo jednak jak szeroka będzie dostępność X800SE.

Gigabyte Easy Tune 5


Autor: Adam | źródło: Warp2Search | 13:27
Komentarzy (0)
vB04.090301 to nowa wersja programu Gigabyte Easy Tune5, przeznaczonego do podkręcania komputera z poziomu systemu Windows. Obsługiwane systemy to Windows 9x/ME/2000/XP, natomiast nie wszystkie płyty główne Gigabyte są zgodne z Easy Tune5. Najnowsza wersja programu przynosi zmiany w interfejsie oraz nowe funkcje: C.I.A. & M.I.B. i SmartFan. Program można ściągnąć ze stron Gigabyte pod tym linkiem (4,54MB).

RivaTuner 2.0 RC 15.1


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:22
Komentarzy (0)
Teraz coś dla wielbicieli tuningu kart graficznych. Alex Unwinder uaktualnił w dniu dzisiejszym swój program RivaTuner v2.0 do wersji RC 15.1, która nie jest jeszcze wersją finalną, jednak wprowadza bardzo wiele zmian i poprawek (m.in. pełne wsparcie dla ForceWare 65.xx - 66.xx oraz support układów GeForce 6800 i RADEON X800). Z programu mogą skorzystać posiadacze zarówno kart NVidii, jak i ATI wraz z GeForce4/FX/6800 i ATI Radeon 8500/9000/9700/9800/X800. RivaTuner w wersji dla Windows 98, Windows 98 SE, Windows ME, Windows 2000 oraz Windows XP dostępny jest ze strony autora (1.28 MB).

ICQ 4 Lite Build #1836


Autor: DYD | 12:32
Komentarzy (0)
Na stronie ICQ dostępna jest nowa wersja ICQ 4 Lite oznaczona numerem Build #1886 i datowaną na 27/07. ICQ (I Seek You) potocznie zwany "ickiem", jest popularnym narzędziem służącym do kontaktów ze znajomymi w Internecie, wysyłania sms'ów, dzielenia się zasobami i wielu innych funkcji. Nowe funkcje ICQ to m.in.: rozszerzone możliwości funkcjonalności oraz wyszukiwania, nowe sygnatury e-maila, zwiększone ustawienia użytkownika, usprawniona obsługa i detekcja firewalli, lepsza integracja z systemem Windows XP. Nowy ICQ Lite wyraźnie szybciej startuje. Plik z najnowszym ICQ Lite można pobrać z oficjalnej strony ftp.icq.com (3.00 MB).

Napęd DVD-RAM Plextor PX-605A


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 10:27
Komentarzy (0)
Plextor przedstawił swój pierwszy napęd DVD-RAM, oznaczony symbolem PX-605A. Napęd Plextora wykorzystuje głowicę optyczną SW-9573 wyprodukowaną przez koncern Matsushita, a sam PX-605A bardzo przypomina model LF-M721JD także Matsushity. Obsługiwane prędkości zapisu to 5x DVD-RAM, 8x DVD±R, 4x DVD±RW, 24x CD-R, 16x CD-RW a wbudowana pamięć ma wielkość 2 MB. Wraz z napędem Plextor dołącza oprogramowanie PowerProducer 2 Gold, B´s Recorder GOLD BASIC oraz PowerDVD 5. Cena PX-605A kształtuje się na poziomie 160-170$.

Celeron M 350 i 360 już w sprzedaży


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 10:11
(3)Komentarzy (3)
Zapowiadane zaledwie kilka dni temu także w naszym serwisie procesory Intel Celeron M w wersjach Celeron M 360 (1.4GHz, 1MB L2, 400MHz FSB) oraz Celeron M 350 (1.3GHz, 1MB L2, 400MHz) pojawiły się w sprzedaży w Japonii. W porównaniu do starszych wersji modele 350 i 360 pracują z niższym napięciem 1,26V (model 340 to 1,356V). Cena nowych modeli to w przeliczeniu około 147-168$ za model M 360 oraz 118-144$ za M 350 (według wcześniejszych zapowiedzi ceny te miały wynosić odpowiednio 134$ i 107$). » czytaj dalej

Codec 7.8d (DivX pack)


Autor: Redakcja | 10:03
Komentarzy (0)
Nie minęło parę dni a pakiet firmowany przez m5studio pojawił się w nowej wersji 7.8d. Tym razem nowością jest DivX Pro 5.2.1. Cały pakiet zawiera: DivX Pro 5.2 Full, XviD 1.0.2, Ligos Indeo XP Codec 5.2820.15.58, AC3Filter 1.01a (rc5), Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 DirectShow Decoder 1.9.0.311, Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 ACM Codec 1.9.0.305, Ogg Vorbis 1.1 (rc1), Ogg Vorbis DirectShow Filter 0.9.9.6, Ogg Vorbis DirectShow Filter Decoder (1.0), Ogg Vorbis Audio ACM Codec 0.0.3.6, DivX AntiFreeze 0.4. Wersje pod Windows 9X/ME lub XP/2000 można pobrać ze strony autora. Pakiet waży trochę ponad 6.20MB. (autor: Grocal)

GF 6600 GT także w wersji AGP


Autor: Adam | źródło: TheInquirer | 09:05
(1)Komentarzy (1)
Zarówno ATI jak i Nvidia zdają sobie sprawę z faktu, że rynek kart AGP wciąż ma się dobrze. Z tego względu GeForce 6600GT pojawi się także w wersji AGP - producent użyje do tego celu układu BR2, będącego mostkiem między PCI-E a AGP. Ze względu na konieczność zmieszczenia układu BR2, PCB kart musi zostać przeprojektowane, a co za tym idzie karty ze złączem AGP pojawią się na rynku później od wersji PCI-Express. Spodziewany termin wprowadzenia tych kart do sprzedaży to listopad. » czytaj dalej

Nowe procesory AMD Sempron


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 08:25
(3)Komentarzy (3)
AMD zamierza poszerzyć linię procesorów Sempron w wersji Socket 754 o nowe modele 3000+ z zegarem 1.7GHz oraz 3200+ o prędkości 1.9GHz - mają one dołączyć do oferowanego już 3100+ (1.8GHz). Procesory te bazują na jądrze K8 - w przeciwieństwie do pozostałych CPU Sempron, które bazują na rdzeniu K7 - oraz pozbawione są 64-bitowych rozszerzeń. Ceny nowych procesorów szacowane są na 208$ za wersje 3000+ oraz 309$ za 3200+.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL