Test mini-PC Beelink Pocket P1 z Windows 8.1 za 108USD Autor: DYD | Data: 01/06/15
| Ostatnio na chińskim rynku popularne się stały mini komputery wielkości smartfona, czy też jeszcze mniejsze wielkości sticka (wpinany w port HDMI). Jak pisaliśmy niedawno, azjatycka platforma handlowa Gearbest.com posiadająca w swojej ofercie ten segment produktów (tzw. TV Box & Mini PC) przysłała nam do testów model Beelink POCKET P1 TV Box Smart wyposażony w system operacyjny Windows 8.1 Bing, procesor Intel Z3735F Quad-core (22 nm), 2GB RAM oraz 32GB własnej pamięci ROM, na którym mamy preinstalowany system Windows 8.1 a całość w cenie około 108USD (z kuponem BP1, normalna cena 128USD). Do tego komunikacja w postaci WiFi (2.4GHz/5GHz), Bluetooth 4.0, złącze mini-HDMI 1080p oraz 3.5mm wyjście audio. Dziś rozpoczynamy testy tego urządzenia, sprawdzimy ile potrafi i jakie możliwości posiada - jeśli są propozycje konkretnych testów, pomiarów, jesteśmy do dyspozycji (poprzez system komentarzy lub maila).
|
|
Wstęp, wyposażenie i wygląd Beelink Pocket P1
Beelink Pocket P1 to dość tajemniczy produkt. Nie znajdziemy w sieci oficjalnej informacji o producencie tegoż urządzenia, jak również dokładnej informacji o samym produkcie [jak ktoś zna, niech wskaże]. Widnieje on jedynie na różnych platformach handlowych, typu wspomniany Gearbest.com czy AliExpress. Beelink Pocket P1 TV Box Smart przyszedł do nas z oferty Gearbest.com (kupn BP1 obniża cenę ), który jest jednym z większych sklepów online z gadżetami na rynku azjatyckim. Uwagę zwraca niska cena urządzenia zważywszy, że zawiera fabrycznie zainstalowany i aktywowany system operacyjny Windows 8.1 z usługą Bing. Być może dlatego oferowany jest na razie tylko na azjatyckim rynku, gdyż w Europie nie spełnił by warunków licencyjnych? Na razie jednak nie ma informacji, że system ten traci aktywację i jest na 100% nielegalny. Można go normalnie zamówić jak inne gadżety ze sklepu azjatyckiego, jednak trzeba liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi opłatami takimi jak cło czy VAT. W naszym przypadku sprzęt był wysłany kurierem DHL Express, szedł około 5 dni, a firma spedycyjna na cle doliczyła VAT do wartości przesyłki i transportu łącznie na ponad 100zł.
Przyjrzyjmy się jednak bliżej naszemu małemu bohaterowi. Beelink Pocket P1 zapakowany został w niewielkie pudełko, na którym miła pani prezentuje w kieszeni mini-PC. Na opakowaniu są także podane wymiary komputera, z dokładności do dwóch miejsc po przecinku: długość 152.30 mm, szerokość 83.00 mm, grubość 11,40 mm. Są to wymiary (poza grubością) mniej więcej smarftona o wielkości 5 - 6''.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Po zdjęciu wierzchniej części opakowania, mamy właściwe pudełko w którym znajdziemy oprócz urządzenia Beelink Pocket P1 także kabel micro-USB o długości 120 cm wraz z ładowarka sieciową, kabel micro-HDMI o długości 150 cm oraz bardzo krótką instrukcję obsługi (jedna kartka).
Właściwe opakowanie (kliknij, aby powiększyć)
Bardzo krótki manual (kliknij, aby powiększyć)
Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)
Kabel micro-HDMI -- HDMI (kliknij, aby powiększyć)
Spójrzmy teraz na samo urządzenie, czyli nasz mini PC. Przy smartfonie BlackBerry Z10, który ma ekran 4.2 cala nasz PC jest nieco większy. Aluminiowa obudowa w Pocket P1 ma zaokrąglone kształty po bokach, dzięki czemu uniknięto ostrych krawędzi. Nasz mini PC jest nierozbieralny, nie znajdziemy żadnej śrubki, zapewne można jakoś dobrać się do środka, ale raczej nie jest to łatwa czynność i może skończyć się uszkodzeniem sprzętu. Nie znajdziemy tutaj żadnej śrubki. Wymiary już wcześniej podawałem, zaś nasz sprzęt waży prawie ćwierć kilograma, a dokładnie 223g. Obudowa ma kolor grafitowy i poprzez matowe pokrycie nie brudzi się przy kontakcie z palcami. Ścianka przednia (na której nic nie ma) i tylna (gdzie są wszystkie dostępne wyprowadzenia) ma błyszczące wykończenie. Jedynie lekko ostre krawędzie są właśnie przy tylnej ściance i zakończeniu aluminiowej obudowy, tam też znajduje się lekka niedoróbka, co zostało oznaczone na jednym z poniższych zdjęć. Prześledźmy teraz design Beelink Pocket P1.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Tutaj drobne niedoróbki w obudowie (kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Teraz przyjrzyjmy się krawędzi obudowy, na której osadzono wszystkie gniazd a włącznie z przyciskiem zasilania. Zaczynając właśnie od strony obudowy z przyciskiem, służy on jako włącznik Power On/Off. Aby włączyć komputer trzeba go przez kilka sekund przytrzymać, aż pojawi się świecąca dioda LED umieszczone pomiędzy portami USB. Obok przycisku Power znajduje się gniazdo wyjściowe audio 3.5 mm do podpięcia słuchawek lub głośników. Następny w kolejce jest slot micro-SD, za nim micro-HDMI oraz micro-USB, służące do ładowania i zasilania komputera. Komputer zasilany jest z USB, potrzebuje prądu o natężeniu 2A. Wyposażony jest też w akumulator prawdopodobnie o pojemności około ~4000mAh, który może także służyć jako bank zapasowej energii. Gniazda kończą sloty USB 2.0. Pomiędzy gniazdami USB umieszczono wspomnianą diodę LED, które informuje, że urządzenia działa - żadnych innych dźwięków czy szumu mini-PC nie wydaje, jest w 100% pasywne.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Dioda LED, po niej wiadomo, że urządzenie jest włączone
|