Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja 4-zatokowego Synology DiskStation DS414
    

 

Recenzja 4-zatokowego Synology DiskStation DS414


 Autor: DYD | Data: 14/04/14

Recenzja 4-zatokowego Synology DiskStation DS414Ostatnio na naszych łamach prezentowaliśmy kilka rozwiązań z segmentu dwuzatokowych dysków sieciowych, które zdobywają coraz większą popularność z uwagi, że gromadzimy mnóstwo treści i chcemy mieć możliwość dotarcia do nich z różnych źródeł (PC, smartfon, tablet, notebook, etc.), a także mieć do nich zdalny dostęp przez Internet. Dziś przyjrzymy się bliżej po raz pierwszy modelowi z czterema zatokami - będzie to NAS firmy Synology w postaci DiskStation DS414, wyposażony m.in. w RAID5 umożliwiający wedle danych producenta odczyt/zapis na poziomie 207/135 MB/s (z "Link Aggregation"). Do testów skorzystaliśmy ze standardowych dysków 3.5'' Seagate Barracuda 2TB 7200 rpm dostępnych obecnie w przystępnej cenie około 300 zł.

DS414 specyfikacja i wygląd

Model DS414 to najnowszy przedstawiciel czterozatokowców z rodziny DiskStation. Obecnie Synology ma swoim portfolio jeszcze cztery modele. Zaczynając od najtańszego DS411 Slim (890 zł) ma on najmniej pamięci (256MB), ograniczoną pojemność z uwagi na obsługę tylko dysków 2.5 calowych (napędy do 1TB, max 4TB) i brakuje mu USB3.0. Cechuje się niskim zużyciem energii, cichym działaniem, wsparciem szyfrowania sprzętowego, ochroną danych RAID (wraz z hot-swap) także w wersji 5, 6 i 10 oraz certyfikowanym Media Serverem DLNA. Następna konstrukcja to model DS413j (1200 zł) wyposażony w jednordzeniowy procesor Marvell Kirkwood 1.6GHz, 512 MB DDR3 oraz mechanizm szyfrowania sprzętowego. Nie umożliwia jednak wymiany dysków podczas pracy (hot-swap), nie ma USB3.0 oraz posiada inną konstrukcję obudowy od pozostałych czterozatokwoców. W drabince cenowej teraz wchodzi nasz testowany model DS414 (1650 zł). Jego wyróżniające parametry to dwurdzeniowy CPU Marvell Armada XP choć z niezbyt szybkim zegarem 1.33 GHz, jednak z koprocesorem zmiennoprzecinkowym, którego poprzednicy nie mają. DS414 posiada 1 GB DDR3 bez możliwości rozbudowy, do 20TB przestrzeni dyskowej ze wsparciem Synology Hybrid RAID, JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6 oraz RAID 10. Nie wspiera technologii SSD TRIM, więc takich dysków lepiej w nim nie używać. Wyposażony został w dwie gigabitowe sieci LAN z przełączaniem awaryjnym i agregacją łączy (Link Aggregation), dwa porty USB 3.0 oraz konstrukcją kieszeni umożliwiającą wymianę dysku twardego bez narzędzi i także podczas pracy (hot-swap). Producent podaje, że w trybie RAID 5 macierz potrafi pracować z transferami rzędu 207.07 MB/s przy odczycie oraz 135.63 MB/s przy zapisie - takki wynik może osiągnąć tylko z wykorzystaniu "Link Aggregation" (Agregacja łącza). W kwestii transkodowania video model DS414 należy do Grupy 2 - więcej informacji o transkodowaniu wideo w swoich modelach Synology podaje na stronach FAQ. Jest jeszcze model DS412+ (2200 zł) przeznaczony bardziej dla rozwiązań biznesowych w małych i średnich firmach, z obsługą Windows AD i ACL, zgodny VMware, Citrix, Microsoft Hyper-V i z jeszcze wyższymi transferami (w RAID 5 odczyt do 205,68 MB/s, zapis 182,66 MB/s przy korzystaniu z "Link Aggregation"). Wyposażony w dwurdzeniowego Atoma 2.13 GHz, 1 GB DDR3 (nierozszerzalna) oraz obsługę dysków SSD (z TRIM).

Przejdźmy do naszego testowanego modelu. Konstrukcja obudowy (jak i wnętrza) w Synology DiskStation DS414 jest zbliżona do modeli z serii DS214, z tym że główna różnica jest w 4 a nie 2 zatokach na dyski. Obudowa ma postać pionową, z miejscem na cztery dyski montowane na tackach bez użycia żadnych narzędzi. Dyski 3.5 cala montowane są na sankach, które szybko i sprawnie wsuwane są do serwera NAS. Dzięki takiemu rozwiązaniu cztery dyski 3.5 cala zamontujemy w urządzeniu w minutę a nawet krócej. Przy montażu dysków 2.5 cala konieczne jest już zastosowanie śrub, dostarczonych w wyposażeniu. Obudowa wykonana została prawie w całości z matowego plastiku, jedynie przednia klapka zakrywająca dyski ma wykończenie na wysoki połysk. Klapka w całości schodzi z obudowy, a montowana jest na wcisk w obudowie przy pomocy czterech, gumowych kołków. Obudowa bez dysków waży nieco ponad 2 kg. Z przodu obudowy znajduje się 5 diod informujących o statusie pracy urządzenia i dysków zainstalowanych w systemie. Poniżej nich znajduje się gniazdo USB2.0 raz włącznik/wyłącznik urządzenia. Z tyłu mamy ujście powietrza z dwóch wentylatorów 92mm, dwa gniazda USB3.0, dwa porty sieci LAN (1000/100/10), złącze zabezpieczające typu Kensington i miejsce na podłączenie zasilacza. W zestawie z urządzeniem znajdziemy zasilacz z okablowaniem, śruby dla dysków 2.5 cala, krótką ulotkę i dwa kable LAN rj45 o długości 1 metra. Spójrzmy teraz jak prezentuje się czterozatokowy DS414 i prześledźmy jego specyfikację techniczną, w porównaniu do dwuzatokowców NAS w postaci DS214play, AS-302T oraz innych wcześniej testowanych modeli na naszych łamach.

Synology DiskStation DS414
Opakowanie / BOX od Synology DiskStation DS414, na opakowaniu podano główne funkcje i specyfikację (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Pakiet standardowego wyposażenia, dwa kable do sieci LAN Gigabit, zasilacz, płyta z oprogramowaniem (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
90-watowy zewnętrzny zasilacz z bliska (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Czarna, matowa obudowa DS414 (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Obłe kształty obudowy nadają jej smukłości, jak całej nowej linii Disk Station (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Ochronna folia przykrywa błyszczącą pokrywę (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
I po zdjęciu folii NAS w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Zarówno na lewym jak i prawym boku duże logo Synology będące jednocześnie kratką wentylacyjną (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Z tyłu podwójny wentylator 92 mm (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
U spodu cztery gumowe nogi (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Widok od frontu na DS414 (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Po zdjęciu plastikowej zaślepki widok na cztery zatoki (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Beznarzędziowy, szybki montaż dysków 3.5 cala, taki sam jak w serii DS214 (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Szybki montaż (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Widok na szyny montażowe (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Szyny mocujące szuflady, a w głębi cztery gniazda SATA (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Widok na płytkę drukowaną SATA (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Na obudowie oznaczenia numerów dysków, status, wskazówki jak wkładać tacki z dyskami (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Diody LED z bliska (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
U dołu przycisk Power i gniazdo USB2.0 (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS414
Z tyłu dwa gniazda USB3.0, 2xGigabit LAN, zabezpieczenie Kensington i miejsce od wpięcia kabla zasilacza (kliknij, aby powiększyć)

Specyfikacja Synology DiskStation DS414
Synology DiskStation DS414 na tle innych modeli testowanych na TwojePC.pl (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (DS414 specyfikacja i wygląd)    -   następna strona (Instalacja DS414)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja 4-zatokowego Synology DiskStation DS414
 
 » DS414 specyfikacja i wygląd
 » Instalacja DS414
 » DS414 w działaniu
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »