Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test przenośnego hotspota 3G TP Link M5350
    

 

Test przenośnego hotspota 3G TP Link M5350


 Autor: DYD | Data: 20/12/13

Test przenośnego hotspota 3G TP Link M5350Internet staje się coraz bardziej mobilny, nie tylko dzięki popularyzacji smartfonów i tabletów, lecz także taniejących usług dostępu do Internetu z sieci bezprzewodowych. Jeśli chcemy wykorzystać radiowy, szerokopasmowy dostęp do Internetu na kilku urządzeniach, typu notebook, laptop, smartfon, z pomocą przychodzi urządzenie TP-Link M5350 pozwalające na łatwe udostępnianie i dzielnie połączenia 3G na wielu urządzeniach. Jest mniejsze gabarytowo od smarftona, wyposażone w modem 3G, akumulator oraz wyświetlacz OLED. Przetestujemy, jak M5350 sprawdził się we współpracy z operatorem Play oraz Aero 2, usługą oferującą w paśmie 900MHz testowo darmowy, mobilny szerokopasmowy dostęp do Internetu w technologii HSPA+.

TP-Link M5350 wstęp

Urządzenie M5350 to pierwszy przenośny hotspot 3G w ofercie firmy TP-Link. Niebawem w ofercie tego producenta mają także pojawić się dwa nowe modele M5250 (różniący się jedynie mniej szczegółowym wyświetlaczem OLED) oraz M5360, nieco cięższy o innej konstrukcji model, umożliwiający także doładowywanie innych urządzeń (dzięki baterii o dużej pojemności 5200mAh). Nasz testowy model M5350 to małe, niezbyt ciężkie (waży niecałe 100g wraz z baterią), wytrzymałe i zgrabne pudełko o obłych kształtach pozwalające na łatwe udostępnianie połączenia 3G. Wyposażone zostało w wyjmowaną baterię o pojemności 2000mAh, umożliwiającą wedlpe producenta na nieprzerwalną pracę dostępu do Internetu do 6 godzin. Wbudowany modem 3G pozwala szybko utworzyć internetowy hotspot przez Wi-Fi - wystarczy włożyć kartę SIM do urządzenia. Należy pamiętać, że karta musi był pełnowymiarowa. Po włożeniu karty SIM do urządzenia możliwe jest udostępnienie połączenia 3G o prędkości pobierania do 21.6 Mb/s i prędkości wysyłania do 5.76 Mb/s, a maksymalna ilość urządzeń korzystających jednocześnie z łącza dochodzi do 10. Modem wspiera więc standard HSPA+, jednak LTE nie obsługuje. M5350 przekazuje Internet pobierany radiowo poprzez Wi-Fi w standardzie 802.11b/g/n. Nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia - wystarczy włożyć kartę SIM (skonfigurować urządzenie jeśli nie uruchomi się automatycznie), aby umożliwić dostęp do Internetu poprzez połączenie bezprzewodowe, wszędzie tam, gdzie dostępny jest zasięg połączenia 3G. Wbudowany, bardzo czytelny wyświetlacz OLED umożliwia sprawdzenie informacji na temat działania urządzenia, takich jak siła sygnału, typ sieci (2G/3G), stan sieci bezprzewodowej, połączenia z Internetem, stanu baterii oraz innych komunikatów. Urządzenie wyposażone jest w gniazdo micro SD umożliwiające użycie kart o pojemności do 32GB. Umożliwia to użytkownikom korzystanie z urządzenia jako przenośnego nośnika pamięci, czyli jak np. pamięć pendrive. Spójrzmy na pełną specyfikację TP-Link M5350.





TP-Link M5350 wygląd

Przenośny hotspot TP-Linka zapakowany został w pudełko, w którym znajdziemy białą ładowarkę sieciową w raz z kablem microUSB do ładowania urządzenia, komplet instrukcji obsługi/instalacji oraz baterię litowo-jonową 3.7V o pojemności 2000mAh. Przed pierwszym użyciem należy podłączyć urządzenie do pełnego naładowania, a o tym fakcie czytelnie poinformuje nas wyświetlacz OLED.


TP-Link M5350 wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


Akumulator (kliknij, aby powiększyć)

Samo urządzenie jest jak już wspominałem pozbawione ostrych krawędzi i dzięki prostej konstrukcji leży przyjemnie w dłoni. Solidna, plastikowa obudowa została w większości wykończona matową fakturą odporną na zarysowania i odciski palców. W kilku miejscach obudowa ma wykończenie gładkie, na którym już będzie widoczny efekt palcowania, ale przy tym urządzeniu nie ma to większego znaczenia. Oprócz niewielkiego wyświetlacza OLED, jest też duży włącznik urządzenia oraz na krawędzi gniazdo microUSB. Zwarta konstrukcja sprawia wrażenie dość odpornej na mechaniczne uszkodzenia, więc nie powinno być kłopotów z jej trwałością, a nasz przenośny hotspot powinien przetrwać niejedną podróż w plecaku czy torbie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Urządzenie posiada ochronną folię na swojej obudowie, którą oczywiście można zerwać





Instalacja baterii, karty i microSD

Przed pierwszym użyciem naszego urządzenia trzeba wpierw umieścić w jego wnętrzu akumulator, kartę SIM oraz opcjonalnie kartę microSD, jeśli chcemy mieć aby nasz modem pełnił także funkcję pendrive’a. Zaczynamy od zdjęcia pokrywy obudowy, która stanowi nie lada wyzwanie, gdyż wymaga dość silnego (choć z wyczuciem, aby nie połamać zatrzasków) podważenia, zwykły paznokieć może nie wystarczyć :-)


(kliknij, aby powiększyć)

Po "rozczłonkowaniu" obudowy mamy dostęp do wnętrza, gdzie znajdziemy istotne dla nas informacje. Po pierwsze na pokrywie od wewnętrznej strony znajdziemy nasz osobisty adres sieci Wi-Fi SID oraz hasło. Warto go sobie spisać przed założeniem pokrywy. Z kolei na drugim elemencie jest podany standardowy dostęp do urządzenia przez przeglądarkę: adres IP 192.168.0.1 z dostępem przy użyciu wpisów "admin/admin". Można teraz włożyć kartę SIM i ewentualnie microSD.


Instalacja SIM (kliknij, aby powiększyć)


Instalacja microSD (kliknij, aby powiększyć)

Karta SIM musi być pełnowymiarowa, nie może być to microSIM. Jeśli mamy kartę microSIM konieczna jest przejściówka/adapter na dużego SIM-a. Po włożeniu karty SIM, można także umieścić w urządzeniu kartę microSD (wedle specyfikacji do 32GB). Po jej włożeniu, urządzenie będzie pełnić jedynie funkcje przenośnej pamięci danych, w stylu pendrive'a. Bezprzewodowe zapisywanie danych w urządzeniu nie będzie możliwe. Kartę microSD montujemy po otwarciu metalowego zatrzasku. Po włożeniu kart, ostatnim krokiem jest montaż baterii. Po tym fakcie można już podłączyć urządzenie i poczekać kilka godzin na pełne doładowanie.


Instalacja baterii (kliknij, aby powiększyć)





Uruchamiamy i testujemy M5350

Do M5350 włożyliśmy kartę SIM z popularną w naszym kraju usługą Aero2. Dzięki wciąż dostępnej testowo praktycznie w całości darmowej usługi Aero 2, oferującej w paśmie 900MHz mobilny szerokopasmowy dostęp do Internetu w technologii HSPA+, możemy korzystać z dostępu o ograniczonej prędkości w obrębie 512 kb/s. Obecnie Aero2 udostępnia Internet na obszarze około 55% powierzchni Polski. Spółka Aero2 będzie udostępniała Bezpłatny Dostęp do Internetu (BDI) w paśmie 900MHz do 21 grudnia 2016 r. Wróćmy do naszego TP-Linka. Po uruchomieniu urządzenia usługa nie była od razu dostępna, gdyż należało zmienić jeden parametr w ustawieniach. Zaczynamy więc od połączenia naszego hotspota 3G z np. notebookiem przez Wi-Fi. Łączymy się z siecią, która była oznaczona na pokrywie urządzenia. W ustawieniach profilu trzeba było zmienić wpis APN z "internet" na "darmowy", po tej zmianie urządzenia zaczyna działać i udostępniać 3G zainteresowanym. W przypadku karty operatora Play, jest już predefiniowany profil w modemie TP-Linka.

Soft oferowany w M5350 jest względnie prosty i na razie dostępny tylko w języku angielskim. Zakładki oprogramowania M5350 dzielą się na cztery grupy: Status, Wizard, SMS i Advanced. W prawym górnym rogu są też ikonki informujące o nieprzeczytanych wiadomościach SMS, sile sygnału w dBm, stanie połączenia, stanie baterii w procentach, dostępności karty micro SD, połączenia WLAN i dostępu do rozbudowanego Help-a. Status przedstawia się następująco.


Zakładka: Status

W tej zakładce widać aktualne informacje o połączeniu, DNSy, IP, dane statystyczne o pobieraniu i wysyłaniu. Można ręcznie wpisać całkowity rozmiar pobieranych i wysyłanych danych (Total Data). Jest też info o statusie Wi-Fi wraz z konfiguracją. W niej można ustawić podstawowe właściwości Wi-Fi, sprawdzić status podłączonych urządzeń przez Wi-Fi oraz wprowadzić filtrowanie przez MAC adres.


Zakładka: ustawienia Wi-Fi

W ustawieniach zaawansowanych (Advanced) konfigurujemy parametry połączenia przez sieć komórkową (Dial-up Settings), dostępne są profile, zarządzanie siecią, ustawienia PIN włącznie z autoodblokowaniem PIN-u. Inne zakładki sekcji "Advanced" to zarządzanie ustawieniami DHCP oraz "System Tools", na które składają się: backup i upload ustawień, modyfikacja hasła, restart oraz przywracanie ustawień fabrycznych


Zakładka: Dial-up

W sekcji SMS można używać tej zakładki do wysyłania i odbierania wiadomości SMS, o ile nasza usługa to wspiera. Usługa Aero2 nie posiada takich właściwości. W przypadku Play z aktywnym numerem było to jak najbardziej możliwe (wysyłanie/odbieranie SMS-ów). Generalnie oprogramowanie posiada większość istotnych funkcji do obsługi hotspotu 3G. Może przydałyby się jeszcze dodatkowe do wprowadzenia limity przesyłania danych w MB, np. z podziałem na dni, tygodnie czy miesiące. Mogłoby się to przydać przy korzystaniu z usług 3G zawierających limity pobierania danych, co obecnie jest bardzo powszechne u operatorów sieci komórkowych.


Zakładka: SMS

Po konfiguracji urządzenia i prawidłowym ustawieniu sekcji połączenia Dial-Up nasz hotspot 3G powinien zacząć pracować. Po około 40 sekundach od włączenia M5350 jest gotowy do pracy. Spójrzmy, co pojawia się na ekranie OLED po starcie.


Wyświetlacz OLED w M5350 (kliknij, aby powiększyć)

Na czytelnym wyświetlaczu znajdziemy informacje o stanie połączenia, ilości podłączonych urządzeń, poziomie naładowania baterii i pozostałych wartościach opisanych powyżej na obrazku. Samo 3G mogło by mieć jeszcze podział na HSPA+/HSPA/UMTS.

Nie ma problemu z połączeniem i korzystaniem z kilku urządzeń jednocześnie przy użyciu hotspota TP-Linka, maksymalnie możemy skorzystać z 10 połączeń naraz.

Transfery przy użyciu usługi Aero2 nie mogły być okazałe, bo jest w niej ograniczenie do 0.5MBit/s. Przy zmianie karty SIM na połączenie z sieci Play transfery wyniosły na terenie otwartym 3.3MBit/s (pobieranie) i 1.2Mb/s (wysyłanie). W budynku zamkniętym wartości odpowiednio wypadły 2.4Mb/s oraz 1.1Mb/s. Pomiar wykonany na laptopie. Po przełożeniu karty SIM do smartfona z LTE (bez użycia modemu TP-Linka) pomiar wyniósł 7.8Mb/s oraz 1.5Mb/s. Miejsce pomiaru Warszawa Żoliborz.

Podczas ciągłego połączenia i pobierania danych non-stop przez jedno urządzenie (laptop) hotspot 3G pracował 7 godzin. Przy intensywnej, choć nie ciągłej pracy spokojnie wytrzyma od rana do wieczora. W trybie czuwania, kiedy było włączone, ale nie korzystało z niego żadne urządzenie, TP-Link może działać spokojnie tydzień, jak nie dłużej. Czas ładowania akumulatora od zera do 100% trwa około 3 godzin. Podłączony do sieci kablem microUSB pobiera 5.4W. Obudowa nie nagrzewa się niepokojąco nawet po kilku godzinach pracy.

Zasięg pracy przez Wi-Fi jest duży, poziom sygnału spada do 60% przy odległości 12 metrów od urządzenia i dwóch ścianach oddzielających. Nie będzie więc problemu z pokryciem nawet całkiem sporego mieszkania.



Podsumowanie

W dzisiejszych mocno mobilnych czasach, potrzebujemy dostępu do Internetu niemalże wszędzie, a ilość urządzeń korzystających z zasobów globalnej sieci wciąż rośnie. Przenośny hotspot 3G to dobre rozwiązanie, jeśli często podróżujemy, korzystamy z wielu urządzeń, w tym także z usługi Aero2 lub innego rodzaju radiowego dostępu Internetu. Można więc w podróży mieć włączonego hotspota w plecaku, kieszeni czy w torbie, i korzystać jednocześnie z laptopa, smartfona czy tabletu korzystając z jednego usługodawcy radiowego dostępu Internetu. Przy korzystaniu z Aero2 nie możemy jednak liczyć na duże transfery, bo usługa ma ograniczenie do 0.5Mbit/s. TP-Link M5350 korzysta z HSPA+ z transferem wedle specyfikacji do 21.6Mb/s. Nam udało się w sieci Play uzyskać maksymalny transfer około 3Mb/s, gdzie przy LTE uzyskiwaliśmy 7Mb/s. Oczywiście w zależności od miejsca połączenia wartości te mogą się bardzo różnić. Nie można jednak liczyć na najnowszy standard popularnie zwanego "4G", bowiem ten modem nie wspiera przesyłania danych w standardzie LTE ("Long Term Evolution", następca 3G z transferami rzędu 100/50Mbit D/U). Mimo tego urządzenie jest warte uwagi, może sprawdzić się w wielu scenariuszach, więc można je śmiało polecić mobilnym użytkownikom Internetu.