Przegląd produktów Antec Mobile: głośnik, słuchawki, baterie i nie tylko Autor: DYD | Data: 30/04/13
| Antec znany głównie z produkcji obudów i zasilaczy od niedawna posiada w swojej ofercie kilka produktów z zupełnie innej działki. Grupa urządzeń z rodziny Antec Mobile składa się obecnie z dwóch serii: audio i ładowarki. W sekcji audio znajdziemy nieduży, przenośny głośnik działający w standardzie bluetooth, słuchawki dokanałowe, a także odbiornik bluetoothowy w formie klipsa, do którego można podpiąć dowolny zestaw słuchawkowy. Dział ładowarek, to m.in. przenośne akumulatory o różnej pojemności do zasilania np. smartofonów oraz ładowarki różnego typu. W dalszej części prezentujemy rzut okiem i recenzje modeli: Antec SP1 (głośnik), Gain (transmiter), słuchawki dBs, akumulatory PowerUp Slim 2200 i PowerUp 3000 oraz ładowarki Go Charger i Tour Charger. |
|
Antec SP1 - przenośny głośnik z Bluetooth
Zaczynamy od flagowego produktu sekcji 'Antec Mobile Products' (a.m.p.) w postaci przenośnego głośnika Antec SP1, który dzięki swoim niewielkim wymiarom i pracy bezprzewodowej może służyć jako lepsze źródło dźwięku dla tabletu, smartfona czy notebooka, bo jak wiadomo powszechnie, wymienione urządzenia w 99% cechują się słabą jakością swoich wbudowanych głośników. Pozbawiony okablowania podczas pracy głośnik Anteca ładowany jest przez port USB (głośnik pracuje na wewnętrznym akumulatorze) i komunikuje się z urządzeniem bezprzewodowo za pomocą Bluetooth, choć ma także dodatkowo wejście 3.5 mm audio. Dodatkowe funkcje głośnika to zestaw głośnomówiący do odbierania i prowadzenia rozmów z telefonu, a to dzięki połączeniu Bluetooth i wbudowanemu mikrofonowi. Zobaczmy najpierw co znajdziemy w opakowaniu z SP1.
Antec SP1 opakowanie (kliknij, aby powiększyć)
Antec SP1 opakowanie (kliknij, aby powiększyć)
Antec SP1 wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)
W firmowym, eleganckim pudełku wykonanym ze sztywnego plastyku oprócz samego głośnika SP1 znajdziemy także dwa kabelki oraz krótką instrukcję obsługi z ulotkami. Pierwszy kabel o długości 59 cm służy do ładowania naszego głośnika i posiada z jednej strony wtyk USB podłączany do komputera lub ładowarki, a z drugiej strony wtyk micro-USB do połączenia z głośnikiem. Drugi kabel o długości 58 cm to dwustronny przewód audio z wtykami 3.5 mm typu słuchawkowego mini-jack, którym można przewodowo podłączyć głośnik z dowolnym urządzeniem posiadającym wyjście audio 3.5 mm.
Przejdźmy teraz do samego głośnika. Pierwsze co rzuca się w oczy po wyjęciu go z pudełka to niewielkie rozmiary oraz odpowiednia waga i dobra jakość materiałów. Solidna, plastykowa obudowa sprawia wrażenie trwałej, a to dzięki obiciu wykonanemu z matowej gumy, która jest przyjemna w dotyku. Grillowane wykończenie z dwóch stron posiada matowy plastyk, także sugerujący dość trwały materiał. Głośnik więc nie powinien obawiać się pomniejszych upadków czy też konieczności traktowania go z wyjątkową delikatnością. Gabarytowo SP1 spokojnie mieści się w otwartej dłoni posiadając wymiary 158 mm (długość), 62 mm (wysokość), 42 mm (szerokość) oraz wagę wynoszącą około 0,38 kg. Design jest całkiem miły dla oka, a w pełni wykończenie matowe nie powoduje efektu palcowania, zaś sam głośnik dobrze leży na płaskiej powierzchni, dzięki gumowych obiciom odpowiednio trzymając się podłoża. SP1 może pracować zarówno w swojej nominalnej pozycji poziomej, jak i można ustawić go w pionie. Dodajmy jeszcze dla kompletu informacji, że SP1 oferowany jest w trzech odmianach kolorystycznych: białym z czerwonymi akcentami, czarnym także z różowymi dodatkami oraz zielonym.
Antec SP1 (kliknij, aby powiększyć)
U góry obudowy mamy trzy wygodne przyciski do sterowania głośnością (+ i -) oraz środkowy, służący jako przycisk play, pauza oraz do odbioru i zawieszania rozmów telefonicznych. U góry jest także umiejscowiony mikrofon, z małą dziurką wyjściową. Na jednej z bocznych ścianek znajduje się przełącznik włączenia urządzenia, gniazdo AUX 3.5 mm oraz port micro-USB. W miejscu włącznika są także dwie diody (biała i czerwona), którymi urządzenie komunikuje się z nami informując np. o ładowaniu urządzenia, niskim poziomie baterii czy też łączeniu głośnika z urządzeniem (parowanie). Na stronie firmowej producent nie podaje danych dotyczących mocy głośnika i baterii, jednak w informacji prasowej znaleźliśmy takie wartości jak moc 6 W (RMS) oraz pojemność akumulatora 1500 mAh. Nie są to jednak oficjalne dane.
Antec SP1 (kliknij, aby powiększyć)
Pora na właściwości użytkowe. Po naładowaniu z portu USB lub ładowarki urządzenia do pełna można rozpocząć zabawę z głośnikiem. Podczas ładowania świeci się dioda czerwona, która gaśnie kiedy głośnik ma w pełni naładowany akumulator (3.7 V, litowo-jonowy). Głośnik w pełni naładowany uruchamiamy i trzymając przycisk play/pause przez 6 do 8 sekund włączamy tryb parowania z urządzeniem wyposażonym w Bluetooth, może być to tablet, smartfon, notebook - dowolne urządzenie kompatybilne z Bluetooth 2.1+EDR. Po tym konfiguracja jest zakończona, przy kolejnej próbie głośnik połączy się automatycznie. Wpisywanie haseł nie jest wymagane, ewentualnie należy wpisać cztery zera. Czas ładowania głośnika przez port USB jest dość spory, wynosi około 4 godzin, czas odtwarzania przy średniej głośności w zależności od rodzaju odsłuchu i odległości wynosi od około 9 do 12 godzin. Przy spokojnym odsłuchu można korzystać od rana do nocy z tego głośnika. Odległość w terenie otwartym pomiędzy głośnikiem a urządzeniem nadającym, przy której SP1 czysto pracuje to 10 metrów. Dołożenie jednej ściany nie przeszkadza w odbiorze, ale zmniejsza odległość do 5 metrów.
Antec SP1 (kliknij, aby powiększyć)
Jakość rozmów jest całkiem przyzwoita, można wygodnie korzystać z SP1 jako zestawu głośnomówiącego, czy też wykorzystywać w tym celu komunikatory typu Skype lub Google Voice. W kwestii jakości odtwarzania dźwięku, to jak na tak niewielkie urządzenie otrzymamy dość dobrą jakość, zwłaszcza porównując głośniku w typowym notebooku, nie wspominając o właściwościach audio tabletów czy smartfonów. Dźwięk przy 75% swojej wartości mocy gra względnie czysto i może nagłośnić pokój 10 m2. Powyżej robi się już przesterowany, więc lepiej nie przesadzać z tą wartością. Poziom szumów można odczuć, zwłaszcza jak spauzujemy urządzenie, słychać wówczas wyraźnie szum z odległości 1 metra. Dźwięk dość dobrze roznosi się na płaskiej powierzchni, w zależności od położenia można uzyskać lepsze brzmienie. Przy zbliżeniu ucha do tylnej części głośnika słychać nieźle basowy rejestr z naszego SP1.
Antec SP1 (kliknij, aby powiększyć)
Z wad trzeba wspomnieć, że w momencie kiedy głośnik domaga się ładowania i informuje o niskim poziomie baterii, to oprócz sygnalizacji diodą wydaje z siebie dźwięk co kilkanaście sekund, w sposób trochę irytujący. Jednak jest to w sumie zasadne, aby wówczas od razu podłączyć zasilanie do głośnika, bowiem inaczej po paru minutach zaczną wydobywać się jeszcze bardziej irytujące, zniekształcone dźwięku z głośnika, aż w końcu głośnik ucichnie z powodu braku zasilania. Cena Antec SP1 wynosi około 270 zł.
Antec SP1
|