Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test słuchawek Arctic P402 BT i głośników Edifier MP260 z Bluetooth
    

 

Test słuchawek Arctic P402 BT i głośników Edifier MP260 z Bluetooth


 Autor: DYD | Data: 28/05/13

Test słuchawek Arctic P402 BT i głośników Edifier MP260 z BluetoothTechnologia bezprzewodowego przesyłania dźwięku za pomocą Bluetooth mocno zyskała na wartości po spopularyzowaniu smartfonów i tabletów. We wspomnianych urządzeniach jest to praktycznie standard, dzięki czemu zestawy głośnikowe czy też słuchawki pracujące w standardzie Bluetooth mogą z nimi bezprzewodowo współpracować. W niniejszej recenzji sprawdzimy dwa modele oparte na technologii Bluetooth, pierwszym z nich będą słuchawki Arctic P402 BT, a drugim mini przenośny głośnik Edifier Extreme Conect MP260. Oba urządzenia wspierają także możliwość prowadzenia z ich pomocą rozmów telefonicznych, a pozostałe dodatkowe funkcje opisujemy w recenzji. Zapraszam.

Arctic P402 BT




Specyfikacja techniczna

Słuchawki Arctic P402 BT wykorzystują do transmisji dźwięku standard Bluetooth w wersji 3.0 + EDR Class 2, który cechuje się przepustowością do 24 Mbit/s (wedle specyfikacji Bluetooth). Choć tutaj jest pewna nieścisłość, bo na pudełku od słuchawek widnieje informacja o V2.1 + EDR Class 2, więc gdzieś nastąpiła pomyłka w tej wartości. Producent deklaruje zasięg pracy słuchawek oddalonych do 20 metrów od źródła. Słuchawki wyposażone zostały w akumulator litowo-jonowy o pojemności 850 mAh, co ma wystarczyć wedle danych producenta na 30 godzin ciągłego odtwarzania dźwięku oraz 300 godzin w trybie czuwania. Czas ładowania do pełna za pomocą złącza micro-USB wewnętrznego akumulatora w P402 BT trwa do 3 godzin. Więcej danych technicznych poniżej:

Specyfikacja techniczna Arctic P402 BT
  • Średnica głośnika: 40 mm
  • Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz
  • Zintegrowany mikrofon: tak
  • Czułość mikrofonu: -42dB +/-5dB
  • Możliwość zdjęcia i wymiany poduszek: tak
  • Regulacja wysokości pałąka: tak
  • Wymiary: 84 x 206 x 204 mm (szerokość x wysokość x długość)
  • Impedancja: 32 Ω
  • Waga: 142 g
  • Gwarancja: 2 lata
  • Cena: 289 zł
  • Kompatybilność ze smartfonami, tabletami, komputerami i innymi urządzeniami wyposażonymi w Bluetooth

Wyposażenie

Na wyposażeniu Arctic P402 BT oprócz samych słuchawek znalazł się przede miękki futerał do przechowywania i przenoszenia słuchawek. Futerał został wykonany z przyjemnego w dotyku materiału, który po schowaniu w nich słuchawek przypomina worek. Jest elegancji i mimo że nie zabezpieczy słuchawek od strony mechanicznych uszkodzeń, to uchroni je przed zabrudzeniami i kurzem. Do zestawu z Arctic P402 BT producent dodaje także kabel USB-microUSB do ładowania akumulatora w słuchawkach oraz instrukcję obsługi z wyjaśnieniem i opisem działania słuchawek ze smarftonami (Android i iOS), jako headset dla aplikacji VoIP (w tym Skype) oraz ogólną informację o funkcjach P402 BT. Na czytelnym i eleganckim opakowaniu można prześledzić wszystkie główne cechy słuchawek , specyfikację techniczną i również poziom cech, na które producent głównie zwrócił uwagę. Producent deklaruje, że głównie położono nacisk na długość działania na baterii, następnie komfort użytkowania, poprzez izolację szumów a skończywszy na bogatym basie, wysokich tonach i czystości dźwięku. Tyle teorii.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Słuchawki P402 BT budowa

Pierwsze co rzuca się w oczy po kontakcie ze słuchawkami P402 BT Arctica to ich nieduża waga jak na dość średnio-duże rozmiary w klasie słuchawek nausznych. Średnica muszli słuchawkowych ma około 74 mm i przykrywa swoją całą powierzchnią standardowe ;-) ucho dorosłego mężczyzny. Grubość muszli to z kolei około 35 mm, choć są one węższe u góry, a szersze u spodu poduszek. Z uwagi na swoją grubość nie można liczyć na ich smukłe przyleganie do uszu. Design i wykonanie słuchawek jest nowoczesne i wyróżnia się od zewnątrz głównie srebrnym wykończeniem muszli słuchawkowych. Mieniąca się srebrna wstawka, wykonana jest ze szczotkowanego aluminium i posiada po środku umieszczone logo firmy. Pozostały materiał z jakiego wykonano słuchawki jest zróżnicowany - mamy bardzo miękkie w kontakcie grube poduszki, wykończenia z matowego plastiku muszli, elementy metalowe oraz pałąk pokryty przyjemnym i miękkim materiałem przypominającym gumę. Spójrzmy teraz na same słuchawki.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Przyglądając się bliżej samym słuchawkom, skupimy się teraz na dość obwitych muszlach. Jak już pisałem mają dość spore wymiary, mieszczą bowiem w sobie 40 mm głośnik. Muszle pokryte są bardzo miękkim obiciem, wykonanym z materiału przypominającym delikatną skórę, o grubości zaczynającej się od 20 mm (u góry) do 25 mm od spodu. W razie konieczności, np. uszkodzenia poduszek, można je zdjąć z muszli i zakupić nowe u producenta. Poduszki sprawiają bardzo dobre wrażenie, są miękkie, przyjemne w dotyku a poszczególne elementy poduszek zostały zszyte. W środku muszli znajduje się głośnik przykryty plastikową, ochronną zaślepką, dodatkowo wykończony siateczką. Od zewnątrz jest wspomniane srebrne wykończenie z firmowym logo.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Wszelkie przyciski, diody i port micro USB umiejscowiono na lewej muszli słuchawek. Znajdziemy tam wspominany port micro USB do ładowania akumulatora, port przykryty został gumową zaślepką. Po prawej stronie portu znajduje się dioda LED informująca o trybie pracy słuchawek (np. miganie cykliczne o długich odstępach w kolorze niebieskim oznacza podłączenie słuchawek do urządzenia, zaś miganie na zmianę czerwone i niebieskie oznacza możliwość sparowania słuchawek z wybranym urządzeniem). Wszystkie stany wyświetlania diody LED opisano w instrukcji. Dalej z prawej strony znalazł się wielofunkcyjny przycisk - za jego pomocą włączamy/wyłączamy urządzenie, regulujemy głośność, zatrzymujemy/wznawiamy odtwarzanie dźwięku i kontrolujemy połączeniami telefonicznymi. Z lewej strony z kolei mamy dwa przyciski w przód / w tył do przechodzenia pomiędzy utworami (następny / poprzedni).


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Przejdźmy teraz do pałąka, który łączy obie muszle i styka się z górną częścią naszej głowy. Wykonany został z dwóch miękkich, odseparowanych od siebie rurek o szerokości 6 mm każda. Wysokość pałąka można regulować o zakres 14 mm z lewej i prawej strony słuchawek. W miejscu regulacji pałąka widać lekko wychodzący przewód transmisyjny, który mocno nie wychodzi poza stelaż słuchawek. Dodatkowo jest on połączony izolacją z metalowym stelażem, jednak trzeba na niego uważać, aby nie szarpnąć zbyt mocno, co mogło by spowodować jego urwanie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Słuchawki w użytkowaniu

Pora sprawdzić P402 BT w działaniu. Po naładowaniu z portu USB lub ładowarki urządzenia do pełna można rozpocząć z nimi pracę odsłuchową. Słuchawki w pełni naładowane uruchamiamy wciskając wielofunkcyjny przycisk przez 3 sekundy. Jeśli chcemy włączyć tryb parowania z urządzeniem wyposażonym w Bluetooth, może być to tablet, smartfon, notebook - dowolne urządzenie kompatybilne z Bluetooth, należy ten przycisk przytrzymać dłużej (7 - 8 sekund). Wpisywanie haseł nie jest wymagane. Po tym procesie konfiguracja jest zakończona, przy kolejnej próbie głośnik połączy się automatycznie, ewentualnie wybranie i podłączenie słuchawek z listy urządzeń np. w smarftonie trwa błyskawicznie.

Jeśli korzystamy ze słuchawek w smartfonie, można przy ich pomocy nawiązywać rozmowy telefoniczne. Kiedy mamy aktywne słuchawki P402 BT w smartfonie, słuchamy muzyki i zadzwoni telefon, wówczas muzyka się automatycznie wyciszy a my w słuchawkach usłyszymy dzwonek połączenia. Za pomocą przycisku na lewej muszli odbieramy połączenie, można je także zawiesić przy pomocy tegoż przycisku. Można także wybierać połączenia głosowo, wówczas trzeba dwukrotnie nacisnąć przycisk. Jakość rozmów z poziomu słuchawek jest poprawna, zarówno w odbiorze jak w nadawaniu. Można także korzystać ze Skype przy pomocy P402 BT, o ile nasz komputer posiada nadajnik Bluetooth.

Muzyka z poziomu bezprzewodowych słuchawek Bluetooth z reguły narażona jest na pewien uszczerbek na jakości względem połączenia kablem, coś za coś. Albo rezygnujemy z kabla i mamy swobodę działania nie ograniczoną kablem, albo nastawiamy się tylko na maksymalną jakość dźwięku z połączeniem przewodowym. W przypadku P402 BT uzyskano całkiem zadowalający poziom jakości dźwięku jak na rozwiązanie Bluetooth. Rejestry wysokie, poziom basu jak i środek brzmią na mniej więcej równym poziomie - scena muzyczna jest całkiem głęboka i dobrze lokuje się przy odsłuchu. Można przyczepić się do nie powalającej dynamiki dźwięku. Głośność nie jest zabójcza dla uszu, nie mając uszczerbku na słuchu da się z nich korzystać na maksymalnym poziomie głośności, choć dla komfortu i zdrowia lepiej nie przez długi czas. Pewien poziom szumów własnych przy połączeniu Bluetooth jest słyszalny, ale nie jest wielce irytujący. Jeśli ktoś słucha dużo audiobooków, czy też radia mówionego, jakość odbioru będzie bardzo przyjemna dla słuchacza. Barwa wokalu jest ciepła, głos jest klarowny i czysty. Poziom szumów niewielki.

Wygodna użytkowania i komfort długotrwałego noszenia słuchawek na uszach jest na wysokim poziome. Po pierwsze nieduża waga sprawia, że słuchawki nie będą powodowały dyskomfortu z tego powodu. Odpowiednia grubość poduszek i materiał powoduje, że nasze uszy nie będą cierpiały po dłuższych odsłuchach, a komfort noszenia docenią także posiadacze okularów, których oprawki nie będą mocno ściskane z głową. To efekt nie tylko miękkiej poduszki muszli, ale także niedużego ucisku muszli na uszy. Podczas korzystania z Arctic P402 BT nie będzie problemów z nadmiernym poceniem się, zarówno okolic uszu, czy też góry głowy, dzięki odpowiedniej konstrukcji pałąka. Możliwość regulacji jest szybka i można to czynić wygodnie także po założeniu ich na głowę. Osoby o wielkości głowy mocno powyżej przeciętnej typowego faceta mogą jednak narzekać na zbyt małą regulację.

Jak mocno słuchawki trzymają się na głowie? Nie są to stricte sportowe i wyczynowe słuchawki, które umożliwią nam bieganie czy też szybkie poruszanie głową podczas ich użytkowania. W takich realiach słuchawki spadną nam z głowy. Jednak do nawet spokojnego jeżdżenia na rowerze czy poruszania się bez bardzo gwałtownych ruchów już w zupełności się nadają.

Długi czas pracy to rzeczywiście udana kwestia w tych słuchawkach, dzięki czemu konieczność ich ładowania nie będzie irytująca, tak jak np. ma to miejsce w smartfonach. Rzeczywiste czasy działania są bardzo zbliżone do wartości podanych przez producenta. Można słuchać muzyki, radia czy innych utworów bez przerwy do 25 - 30 godzin w zależności od rodzaju odsłuchu i głośności. Włączone urządzenie, czuwające, pracuje spokojnie ponad 10 dni. Czas ładowania do pełna akumulatora to niecałe 3 godziny. Można tego dokonać z komputera wyposażonego w port USB, lub ładowarki USB sieciowej czy samochodowej (ładowarek nie ma w zestawie).

Odległość w terenie otwartym pomiędzy słuchawkami a urządzeniem nadającym, np. smarftonem przy której słuchawki nie gubią zasięgu to rzeczywiście około 20 metrów. Dołożenie jednej grubej ściany to utrata około 5 metrów z tej odległości. Z kolei przy dwóch ścianach jako przeszkodę (czyli np. omijamy cały jeden pokój) odległość bezproblemowej pracy to niecałe 10 metrów. Można więc w mieszkaniu około 80 m2 ułożyć centralnie źródło nadawanego dźwięku i mieć zasięg odbioru przez słuchawki na całej powierzchni mieszkania.

W Polsce produkt dostępny jest w ofercie sklepu ProLine.


P402 BT - Plusy i minusy


poprzednia strona (Arctic P402 BT)    -   następna strona (Edifier Extreme Conect MP260)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test słuchawek Arctic P402 BT i głośników Edifier MP260 z Bluetooth
 
 » Arctic P402 BT
 » Edifier Extreme Conect MP260
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »