Firmy MIPS Technologies oraz eSilicon Corporation zaprojektowały nowy procesor typu SoC, zbudowany na bazie architektury MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages). Nowość jest już wytwarzana w fabrykach Global Foundries, a dokładnie w FAB 1, zlokalizowanej w Niemczech (Drezno) z wykorzystaniem procesu produkcji 28nm-SLP (Super Low Power). Wspomniane układy będą pracować z zegarem z zakresu 1-1.5GHz, a pierwsze urządzenia w nie wyposażone trafią na rynek za około trzy miesiące.
Jednym z odbiorców procesorów od MIPS Technologies będzie firma Aionovo, która chce wykorzystać układ Ingenic JZ4770 do budowy swojego nowego tabletu internetowego NOVO7, który byłby wyposażony w 7-calowy ekran dotykowy oraz system operacyjny Android 4.0 "Ice Cream Sandwich". Wspomniany SoC to układ wyposażony w jeden rdzeń na bazie architektury MIPS32 (32-bitowe instrukcje), taktowany zegarem 1GHz i wspierany przez IGP Vivante GC860, który to GPU jest w stanie wyświetlać wideo w jakości 1080p.
Wspomniany tablet trafi na rynek chiński w cenie 100 dolarów za sztukę.
Architektura MIPS to największy konkurent ARM'a, a procesory od MIPS Technologies można znaleźć w konsolach Play Station 2, PSP, sprzęcie TV czy urządzeniach sieciowych, jak switche czy routery. Wspomniana architektura występuje zarówno w wersji 32-bitowej jak i 64-bitowej.
K O M E N T A R Z E
Kolejny konkurent... (autor: Kenjiro | data: 9/12/11 | godz.: 14:36) Robi się coraz ciekawiej. Architektura MIPS jest bardzo interesująca, nawet bardziej niż ARM. Oj będzie się działo, jeśli faktycznie MIPSy wystartują w tym wyścigu ;).
bardzo dobrze (autor: XTC | data: 9/12/11 | godz.: 22:51) Dzięki linuksowi wracają czasy gdy można było mieć różne architektury i robić praktycznie to samo na każdej z nich.
ale trzeba miec ogromnau odwageu, aby GF zlecenie zlecic (autor: josefek | data: 10/12/11 | godz.: 08:45) chyba ,ze im tam GF za darmo bedzie produkowac.
@up (autor: Plackator | data: 11/12/11 | godz.: 19:03) bez przesady :/ MIPS to nie buldek czy llano.
@01
Sam MIPS na rynku masowych urządzeń był od dawna w ogromnych ilościach, w prawie każdym urządzeniu.
Acer tez zrozumial, ze rynek Tabletow do 300 $ jest (autor: josefek | data: 12/12/11 | godz.: 07:00) i pod marka Packard-Bell wprowadzil na rynek , szybki i ladny tablet z Android 3.0, a co do Androida i jego programow to dodam, ze na moim tablecie za 100euro , byla wersjone Office, jak zwykle traid i teraz za password 52 euro chcas, wrocilem do netbooka z Ubuntu...
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.