Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 31 stycznia 2012 
    

W 2013 roku niższe ceny za połączenia głosowe?


Autor: Zbyszek | źródło: PAP, DI | 14:59
(1)
Tak przynajmniej twierdzi nowa Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) - Magdalena Gaj. Według niej ceny połączeń w sieciach komórkowych spadną o około 20%. Będzie to możliwe dzięki dalszym obniżkom stawek hurtowych na połączenia (MTR). W rozmowie z PAP nowa Prezes zapowiedziała ponadto kontynuowanie działań swojej poprzedniczki. Jednym z priorytetów UKE w trakcie nowej kadencji będzie również likwidacja tzw. białych plam na mapie usług dostępu do Internetu i telefonii komórkowej. Dużą rolę w tym procesie mają odegrać według UKE samorządy wojewódzkie i lokalne.

Poniżej zapis rozmowy przeprowadzonej przez PAP z nową Prezes UKE:

Łukasz Osiński, PAP: Czy UKE pod pani kierownictwem będzie dążyć do tego, aby ceny połączeń telefonicznych i internetu były niższe?

Magdalena Gaj: W 2006 roku, gdy Anna Streżyńska objęła stanowisko szefowej UKE, rynek był zmonopolizowany, a ceny połączeń telefonicznych i internetu stosunkowo wysokie. Dzięki jej aktywności udało się to zmienić - ceny spadły o ok. 50-70 proc. W przyszłości na pewno nie nastąpi już tak znaczna obniżka cen. Będę jednak dalej obniżać stawki hurtowe telefonii komórkowej, tzw. MTR-y. Na pewno spowoduje to spadki cen telefonii komórkowej, spodziewam się, że o ok. 20 proc. w 2013 roku.

PAP: A będzie kontynuowana polityka likwidacji "białych plam" dostępu do internetu?

M.G.: Oczywiście, to jeden z priorytetów działania UKE. Te działania będą inne w przypadku inwestycji prywatnych, inne w odniesieniu do publicznych. W przypadku tych ostatnich to samorządy wybudują sieci telekomunikacyjne, a zadaniem UKE będzie stworzenie zasad i cen ich udostępniania. Na takim poziomie, aby nie zaburzyły konkurencji na rynku.

PAP: W przetargach na częstotliwości jakimi kryteriami będzie kierował się UKE?

M.G.: Prawo telekomunikacyjne mówi o kryteriach: konkurencyjności oraz ceny. Przetargi będą poprzedzone konsultacjami z rynkiem, co najmniej na sześć miesięcy przed ich ogłoszeniem. Będziemy brali pod uwagę wszelkie opinie. W przypadku przetargu na częstotliwości 1800 MHz duży nacisk będzie położony na konkurencyjność, ale i cena także jest istotna. Przetarg na częstotliwości 800 MHz zostanie przeprowadzony w 2013 roku.

PAP: Jaką politykę zamierza prowadzić UKE wobec rynku pocztowego?

M.G.: Obecnie regulacje na rynku pocztowym prawie nie istnieją, dlatego, że nie ma na nim konkurencji. Ten rynek będzie jednak uwalniany. Będę chciała stworzyć w UKE zespół specjalistów odpowiedzialnych za ten rynek - analogiczny, jak w przypadku rynku telekomunikacyjnego. Trzeba będzie przygotować modele jakości usług i kalkulacji kosztów, które będą wykorzystanie w regulacjach tego rynku, kiedy zostanie on zliberalizowany. To duże wyzwanie.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Doskonała wiadomość (autor: khaos0 | data: 2/02/12 | godz.: 08:46)
    Może pani Gaj, kontynuując "dzieło" pani Streżyńskiej dobierze się wreszcie do dupy panu Solorzowi. Bo jak na razie "spektakularne" działania pani Streżyńskiej skupiały się na Tepsie. Zupełnie jakby UKE reprezentowało interesy pana Solorza. Natomiast mam nadzieję że obniżanie stawek hurtowych MTR nie narzuci operatorom cen poniżej kosztów (koszty UKE sobie interpretuje po swojemu, niestety), bo w przypadku pójścia kilku operatorów z torbami, pozostanie jeden, góra dwóch na rynku. Wtedy dopiero zobaczą Państwo co to są wysokie ceny ;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.