Na wiosnę do sprzedaży trafi kolejna generacja procesorów Ivy Bridge (22nm, LGA 1155), które zastąpią Sandy Bridge i będą kompatybilne zarówno z chipsetami serii 6 jak i nowej 7. Nowym procesorom towarzyszyć będą również nowe dyski SSD Intela, które zastąpią obecnie sprzedawaną serię 311, znaną również jako Larson Creek. Następca zwać się będzie Hawley Creek i otrzyma numerek 313, a jego głównym przeznaczeniem będzie wcielić technologię RST w życie. Owa technologia zakłada, że większość danych jest przechowywana na dysku HDD, ale najczęściej wykorzystywane informacje są kopiowane na SSD.
Nowe dyski będą zbudowane w oparciu o kości pamięci typu SLC NAND Flash, które będą wytwarzane w nowym procesie produkcji 25nm (wcześniej 34nm). SSD serii 313 występować będą w odmianach o pojemności 20GB i 24GB, przy czym nie wiadomo czym dokładnie będą się różnić oba te modele. Wiadomo natomiast, że te 2.5-calowe dyski schudną z 9mm do 7mm, ale nadal dane będą transferowane przez interfejs SATA 3Gb/s.
Jeśli chodzi o kwestię cen, to najprawdopodobniej za model 20GB będzie trzeba zapłacić 99 dolarów, a wersja 24GB będzie droższa o 20 dolarów i będzie kosztować 119 dolarów.
K O M E N T A R Z E
Nie protrafiajac dobra grafike zrobic (autor: josefek | data: 21/02/12 | godz.: 13:51) szukaja cos innego, gdzie moga zarobic...aby na sosie pomodorowym nie skonczyli.
IMHO to jest opcja OSa, a nie producenta sprzętu (autor: MBR[PL] | data: 21/02/12 | godz.: 14:56) ...ograniczającego zastosowanie TYLKO do swoich produktów, mającego jakieś dziwne jazdy z pojemnością (jak Intel max ~20 GB na cache).
Chociaż tego bardzo nie lubię, to jak patrzę na rynek SSD zaczynają mi chodzić po głowie różne teorie trustowe AKA teorie spiskowe - czyt. wyciśniemy z konsumenta za SSD ile się da, po kilka razy, o ile będzie skory za to zapłacić.
To taka myśl jak patrzę na pojawiające się kolejne wcelenia tych samych dysków Intela, OCZ itp. z inną naklejką i dość kulawym rozwiązaniem cachującym. MS oczywiście nic nie robi w kolejnych SP do NT 6.x i pewnie gołosi to jako wielką "nowość" w Win8 mającą pchnąć masy ludzi zadowolonych z Win7 do kupna Win8 - "wyobraźcie sobie" jak z czasów kampanii reklamowej Win95 w połowie 1995 r. gdy Apple sobie z tego drwiło.
Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli nie biorę czegoś "niezmierni istotnego" o skali trudności porównywalnej do skoku w inny wymiar czasoprzestrzeni, ale co stoi na przeszkodzie by PRODUCENT OS'a (MS w większości wypadków) wypuścił łatkę rozszerzającą/zastępującą praktycznie nic nie dające ReadyBoost o funkcję cachowania najczęściej używanych danych na WYDZIELONEJ PARTYCJI SSD/specjalnym pliku jak ten od hibernacji/wymiany itp.
Ja, poza zaangażowaniem niewielkich jak na możliwości MS, środków w ekipę developerską (albo jak to MS ma w zwyczaju - kupienie produktu wraz z zespołem badawczym), odwlekaniem tej funkcjonalności jako reklamowy sidekick Win8 oraz niechęć do wchodzenia w paradę producentom SSD (producenci sprzętu i softu to mimo wszystko delikatna symbioza) nie widzę specjalnych przeszkód by takie rozwiązanie cachujące znalazło się w systemie, tak jak znajduje się od dawna cache dyskowy w RAM, ReadyBoost itp.
Jak tylko ta opcja się pojawi z miejsca kupuję 128 GB SSD z czego 64 GB idzie na partycje systemową, a drugie 64 GB SSD na cache 3 TB w macierzy 3x 1TB RAID0. Całości na pewno nie zmieszczę na SSD w rozsądnych pieniądzach - sam katalog Steam zajmuje u mnie z modami, dodatkowymi łatkami itp ~500 GB. Nie mówiąc już o tym, że do edycji wideo i przerzucania dużej ilości danych z karty BlackMagic Extreme szkoda zużywać SSD, który przy ilości danych zajmowanych przez źródłowy materiał HD i tak byłby za mały - tu doskonale sprawdza się macierz 3-4 dysków w RAID0/5 z ich szybkim transferem liniowym, co jest wręcz zalecane przez producenta rozwiązania wideo.
Ten dysk to nieporozumienie tak jak poprzednik. (autor: RoXall | data: 21/02/12 | godz.: 18:02) Za te 100$ u nas 100$ można kupić Cruciala m4 64gb pod system.
W testach jak to wyszło pamiętamy (na labie chyba sprawdzali) = zero przyspieszenia.
PORAŻKA!
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.