Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 16 kwietnia 2012 
    

CISPA - inwigilacja obywateli USA pod pretekstem ich ochrony?


Autor: Wedelek | źródło: Tech Spot | 07:54
(12)
Ustawy SOPA i ACTA spotkały się z silnym głosem sprzeciwu ze strony społeczeństwa oraz kilku dużych firm z branży IT, a spora część portali przyłączyła się do protestu przeciwko tym aktom prawnym. Tymczasem rząd USA pracuje właśnie nad kolejną ustawą, która ograniczy prywatność obywateli tego kraju. Tym razem budzący kontrowersje projekt CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act) dotknie tylko obywateli USA i chociaż znacząco różni się od SOPA, to może w rezultacie przyczynić się do inwigilowania społeczeństwa.

CISPA w założeniu ma zwiększyć bezpieczeństwo w USA poprzez zwiększenie możliwości w zakresie obserwacji i weryfikacji podejrzanych obywateli, którzy mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Problem polega jednak na tym, że granica pomiędzy ochroną a inwigilacją społeczeństwa jest bardzo cienka, a pokusa ogromna.

No dobra ale dlaczego piszemy o tym na portalu o tematyce IT? Otóż dzięki CISPA służby bezpieczeństwa będą mogły przeglądać poufne dane na temat osób podejrzanych, uzyskując dostęp do wydruków z ich kont bankowych, kont na portalach społecznościowych czy innych usług z których korzysta dany delikwent, nawet do konta na Xbox Live czy PSN. Ponadto usługodawcy Internetowi będą musieli udostępnić szczegółowe dane na temat poczynań użytkownika, w tym logi z routerów i adresy IP, a więc w rezultacie adresy stron internetowych z którymi łączył się użytkownik. Ponadto jeśli dany obywatel będzie posiadał pliki na zewnętrznych serwerach ("w chmurze"), to je też funkcjonariusze będą przeglądać i sprawdzać. Innymi słowy część wytypowanych przez służby USA obywateli, którzy mogą stać się w przyszłości zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego zostanie poddana cyberinwigilacji.

Oczywiście firmy mogą się nie zgodzić na udostępnienie danych użytkowników, ale w takim wypadku grozić im będą liczne sankcje, w tym kary pieniężne i trudno się spodziewać większego sprzeciwu z ich strony. Jest to wątpliwe tym bardziej, że 28 dużych firm, w tym Microsoft, Verizon, AT&T, Facebook i Intel, które sprzeciwiały się SOPA poparło zaostrzenie prawa.

Przeciwko nowej ustawie protestuje między innymi EFF (Electronic Frontier Foundation) według której przepisy te są niezgodne z konstytucją Stanów Zjednoczonych oraz sami użytkownicy, którzy obawiają się że, niektórzy mogą nadużywać swojej władzy dla własnych celów. Na razie problem ten na szczęście nie dotyczy Europy, co nie oznacza że powinniśmy bacznie przyglądać się poczynaniom polityków, którzy jak pokazała sprawa ACTA często mają podobny punkt widzenia jak ich amerykańscy koledzy.



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. takie sranie w banie (autor: Kosiarz | data: 16/04/12 | godz.: 10:42)
    z tym bezpieczenstwem... ludzie przejrzeli na oczy i teraz wypadaloby sie zabezpieczyc przed ewentualnym zagrozeniem czyli mysleniem.

  2. Dziś w USA a jutro w PL. (autor: insomnia | data: 16/04/12 | godz.: 14:41)
    W Polsce na szczęście nie wykonalne, bo jak inwigilować wszystkich?

  3. @2. (autor: yantar | data: 16/04/12 | godz.: 16:55)
    Wszystkim się wydaje to niemożliwe, a codziennie bierzemy w ręce sprzęt, który coraz bardziej ułatwia inwigilację. Ot choćby nowy chip Broadcoma do smartfonów. Zintegrowany z czujnikami ciśnienia atmosferycznego uściśla położenie danej osoby tak, że nie tylko wiemy gdzie ale np. na którym piętrze budynku przebywa. 10 lat temu wymysły o totalnej inwigilacji to istniały w książkach i publikacjach dotyczących teorii spiskowych. A dziś mamy to co chwilę w prasie codziennej i mediach (mało tego z jakim uporem maniaka kolejne tego typu akty prawne poddawane są próbom przepchnięcia!). Jest raczej tylko kwestią czasu gdy nagle kawał świata zanim się połapie będzie miał założony kaganiec na pysk.

  4. @3 Ale mu chodzi o to ze... (autor: gantrithor | data: 16/04/12 | godz.: 17:37)
    w polsce jest to niewykonalne bo na to musialy by byc duze naklady gotowki ktorymi polska nie dysponuje dodatkowo kto by to kontrolowal? lub kto by chcial to kontrolowac? u nas znalazlo by sie az nadto chetnych do tej fuchy pojawily by sie urzedy kontroli ktore kontroluja inne urzedy kontroli ... ktore to maja bezposredni dostep do tych metod inwigilacji.
    Powiedzmy sobie szczerze czy polska jest zaawansowana technicznie na tyle zeby dalo sie kazdego inwigilowac?
    USA ma od wielu wielu lat ma rozwinieta strukrure inwigilacyjna ktora wystarczy tylko troche zmodyfikowac od czasu do czasu.


  5. jakie niewykonalne? (autor: RusH | data: 16/04/12 | godz.: 17:56)
    przerzuca koszty na isp, do tego nie trzeba wszystkich, wystarczy trzode, przeciez poslowie siebie nie pozwola monitorowac ":)

  6. totalna inwigilacja. (autor: Monku | data: 16/04/12 | godz.: 18:29)
    wg teorii spiskowej jest na to określenie. NWO...

  7. @4. (autor: yantar | data: 16/04/12 | godz.: 19:09)
    Ludzie zdziwiliby się gdyby wiedzieli jak informacje o nich przeciekają u nas w urzędach. Wystarczy lepszy znajomek w US czy temu podobnym miejscu (osobiście stykałem się z takimi przypadkami). To nie jest tak, że systemy w Polsce działają w całkowitym oderwaniu jak to przedstawiają media o kolejnych "informatycznych" katastrofach. A, że na systemy "szpiegowskie" też mamy kasę, proszę bardzo afera na tapecie z ostatnich dni AGH i projekt INDECT. W zamierzeniu to pożyteczny system ale wystarczy go użyć w złym celu i ta... da...
    Zwróćcie uwagę, że większość aktów prawnych dotyczących inwigilacji obywateli jakoś jest tak mało ścisła, kto kontroluje, po co, kto nadzoruje (w szerszej perspektywie na tym to właśnie polega, najpierw robisz system i dobudowujesz do niego wszechobecną paranoję by się sam utrzymywał:).


  8. Co za problem (autor: Paweł27 | data: 16/04/12 | godz.: 19:27)
    Przecież tak jak w ACTA inwigilacją zajęłyby się odpowiednie komórki w Stanach i jakie to ma znaczenie skąd pochodzi inwigilowany. W tym momencie jak rozmawiałem z providerem co dziennie kasuje on kilkadziesiąt maili ze stanów z adresami IP, czasem i nazwami pobieranych plików. Z tego co wiem to kilka spraw w miesiącu po tego typu inwigilacji pewnie korporacji w Stanach jest już prowadzone z urzędu i to naszego. Przyszła Policja kazała udostępnić wydruki i sprawa w toku. Podobno kilka w tamtym miesiącu tylko o jeden utwór muzyczny (mptrójkę) ściąganą przez Torrenty.

  9. polacy (autor: Krax | data: 16/04/12 | godz.: 20:04)
    narod ktoremu sie wydaje, ze sa tak wazni...
    polska kraj paradoksow, gdzie kazdy szuka haka na innych..wiecznie jakies teorie spiskowe...to nam niestety zostalo po bylym ustroju.
    Te przepisy to cios zachodniego kapitalizmu wymierzony w nasz "bo C haterski" narod

    dajcie se siana, w stanach nawet source code jest patentowany... bo tam sie chroni prawo czyjejs wlasnosci...nie wierzysz? jedz do teksasu


  10. A na czym myślisz (autor: Paweł27 | data: 16/04/12 | godz.: 22:10)
    miały polegać ACTA?
    Prosta sprawa. Ściągajcie Polacy ile chcecie, filmy, muzę, soft a wasze pobrania będą precyzyjnie archiwizowane przez specjalnie do tych celów stworzone firmy za oceanem. Po osiągnięciu pewnych progów $$$ zostanie wysłane automatycznie powiadomienie do np. Polskiej komórki z dokładnymi logami i w załączeniu pisemko o uiszczeniu zapłaty, w przeciwnym wypadku sprawa sądowa oczywiście zautoamtyzowana i wyrok z nakazem do zapłaty lub zajęciem części wypłaty.
    Prosta sprawa w czasach kryzysu, gdzie korporacje za wielką wodą cierpią z powodów mniejszych zysków.
    Myślę że po pewnym czasie pojawiło by się darmowych serwerów, specjalnie stawianych przez zainteresowanych haraczami, jak grzybów po deszczu.

    I w takim przypadku myślicie że korporacjom filmowym zależałoby na tym ile ludzi będzie chodziło do kina, a fonograficznym - ile płyt sprzedadzą?


  11. CISPA - inwigilacja obywateli USA pod pretekstem ich ochrony? (autor: Marucins | data: 17/04/12 | godz.: 20:28)
    Pierdzielą kolejną bombę albo jakiś zmyślny atak pseudo terrorystów aby społeczeństwo ZNOWU zaczęło srać w gacie.

    Wtedy takowy syf zostanie wprowadzony.


  12. @up (autor: Wedelek | data: 18/04/12 | godz.: 10:31)
    Tak swoją drogą, to w USA powstał już kiedyś plan ataku na samych siebie żeby mieć pretekst do wkroczenia na Kubę, więc bym się nie zdziwił.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.