TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
Czwartek 27 września 2012 |
|
|
|
Rzut okiem na tuner Compro VideoMate U650F Autor: Ulan | 10:10 |
(6) | Naziemna telewizja cyfrowa coraz szybciej wkracza pod strzechy. Standard DVB-T umożliwia darmowy odbiór 22 kanałów, w cyfrowej jakości także w rozdzielczości HD. Użytkownicy komputerów mogą skorzystać z oferty tunerów zewnętrznych i wewnętrznych oferowanych przez wielu producentów. W niniejszym artykule sprawdzimy działanie jednego z nich, modelu VideoMate U650F firmy Compro Technology. Niewiele większy od typowego pendrive'a tuner, korzysta ze złącza USB i umożliwia nie tylko odbiór cyfrowej TV i radia, ale także kilka dodatkowych funkcji jak nagrywanie czy timeshifting.
Słowo wstępu o DVB-T w Polsce
W dniu 31 lipca 2013 w Polsce ma zostać zaprzestana emisja analogowego sygnału TV, sygnał ma być nadawany jedynie w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial). Telewizja analogowa odejdzie do przeszłości. Sygnał cyfrowy już pod lat jest jedynym standardem w telewizji satelitarnej, w telewizji naziemnej sygnał analogowy bronił się dość długo, ale i jego kres powoli nadchodzi. Standard DVB (Digital Video Broadcasting) dzieli się na 4 standardy nośnikowe:
DVB-S i DVB-S2 - nadawanie satelitarne
DVB-T i DVB-T2 - nadawanie naziemne
DVB-C i DVB-C2 - nadawanie w sieciach kablowych
DVB-H i DVB-SH - nadawanie naziemne oraz satelitarne dla małych urządzeń przenośnych np. telefonów komórkowych lub palmtopów, stworzony na bazie DVB-T.
W Polsce naziemna telewizja cyfrowa jest kodowana w MPEG4 (wcześniej był nadawany sygnał z kodowaniem MPEG2, ale zawieszono te testy, kiedy zapadła decyzja określająca MPEG4 jako standard w Polsce).
W chwili obecnej w Warszawie dostępne są 22 kanały niekodowane:
1. Polsat
2. TVN
3. TV4
4. TV Puls
5. TVN7
6. Puls 2
7. TV 6
8. Polsat Sport News
9. TVN HD
10. TVP1
11. TVP 2HD
12. TVP Info Łódź
13. TVP Kultura
14. TVP Historia
15. TVP Polonia
16. TVP 1 HD
17. Tvp INFO Warszawa
18. ESKA TV
19. TTV
20. Polo TV
21. ATM Rozrywka TV
22. TVP 2
Oprócz powyższych 22 kanałów ogólnodostępnych jest jeszcze 35 kanałów kodowanych.
W Warszawie dostępne są trzy tzw. MUX (za Wikipedią: Multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T (w skrócie MUX lub MX z ang. multiplex) to pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości). MUX-1 jest testowy. Na MUX-2 są nadawane programy TVP, a na MUX-3 reszta (TVN, Polsat itp.).
Przydatnym linkiem dla wszystkich chcących sprawdzić czy są w zasięgu jest: www.ntvc.pl/nadajniki-i-zasig-dvb-t.html
Compro VideoMate U650F
Testowane urządzenie, czyli Compro VideoMate U650F jest właśnie tunerem naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) oraz radia w standardzie DAB/DAB+ oraz tunerem analogowym radia (FM) zrealizowanym pod postacią niewielkiej wtyczki USB. W skład zestawu obok samego tunera wchodzi antena, pilot oraz płytka ze sterownikami i oprogramowaniem. Sam tuner obsługuje zarówno sygnał SDTV, jak i HDTV (1080i) oraz cyfrowe radio naziemne, ponadto umożliwia odbiór analogowego radia.
Dołączonym programem umożliwiającym prace urządzenie jest program ComproDTV 4 oraz do odbioru radia ComproFM 2 (sygnał analogowy). ComproDTV jest programem może nie efektownym jeżeli chodzi o interfejs użytkownika, nie posiada tak modnych teraz graficznych wodotrysków, raczej jest prosty i intuicyjny, co dla mnie osobiście jest ogromna zaletą.
Zakładki Compro DTV (kliknij, aby powiększyć)
Zakładki Compro DTV (kliknij, aby powiększyć)
Zakładki Compro DTV (kliknij, aby powiększyć)
Program umożliwia nagrywanie. Od razu są dostępne dwa zdefiniowane tryby nagrywania:
1. Record as H264 file
2. Record as full transport stream
Jedna minuta nagrania zajmuje: przy H264 42MB (HDTV), 18MB (SDTV) oraz Full stream: ?MB (był problem przy zapisie stąd brak pomiaru HDTV), 170MB (SDTV)
Fragment nagrania (88MB) z TVN HD, rozdzielczość 1920x1080, 25 klatek na sekundę.
Tuner posiada również opcje Timeshift i programatora, umożliwiającego zaprogramowanie nagrywania (czas, kanał oraz sposób nagrywania t.j. full stream lub kodek H264). Ciekawą opcja jest możliwość uruchomienia naraz kilku kanałów (na testowanym zestawie bez problemu udało mi się naraz uruchomić 4 kanały) i możliwość wyboru, z którego kanału będzie słyszalny dźwięk. Możliwe też jest ustawienie większej ilość kanałów w postaci małych okienek. Przy nagrywaniu jest możliwość (o ile kanały są z tego samego MUX) oglądanie jednego, a nagrywanie drugiego (podobnie jest przy dvb-s i transponderach).
Z kilkutygodniowego użytkowania tunera należy podkreślić ogromne znaczenie anteny i jakości sygnału, bowiem sam tuner oraz program ComproDTV są na to bardzo czułe, co często doprowadza do zawieszenia programu, bądź wręcz zamknięcia programu. Dołączona do zestawu antena jest średniej jakości i nie zawsze gwarantuje dobry odbiór, zwłaszcza jeżeli sygnał nie jest zbyt mocny.
Zasadniczo jeżeli komuś zależy na dobrym odbiorze, to warto zainwestować w wysokiej jakości antenę lub najlepiej jeśli jest taka możliwość podłączyć tuner do zbiorczej anteny na dachu. Jedynym problemem może być to, że testowany tuner w sumie skierowany jest do użytkowników notebooków i wtedy podłączenie do dużych anten stacjonarnych jest problematyczne i niewygodne.
Ponadto nie zalecam szybkiego skakania po kanałach, bo często doprowadza to do zawieszenie programu, niestety trudno mi określić czy to wina tunera, sterowników do urządzenia czy też programu do obsługi.
W testach użyty został komputer stacjonarny HP Compaq dc 5800 Small Form na Intel Pentium Dual Core E2180 z 4 GB pamięci ram oraz system Windows XP SP3 (przez to system używa tylko ok. 3 GB pamięci ram). I niestety, ale ten sprzęt wydaje się za słabym do komfortowej pracy z testowanym tunerem. Przy nagrywaniu często zdarza się gubienie klatek, zrywanie synchronizacji.
Przełączanie kanałów jest dość szybkie i w miarę komfortowe. Do jakości obrazu nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń, ale wiele zależy od posiadanego monitora. Obraz jest "żywy" i bardzo płynny (ale tu znowu podkreślę jeżeli sygnał jest silny, a tu wiele zależy od anteny).
Testowałem ten tuner na dołączonej do zestawu antenie w niedalekiej odległości od nadajnika (około 1 km) i niestety często spotykałem się z rwaniem sygnału lub wręcz zawieszeniu z tego powodu programu. Niestety sam system DVB-t wymaga dobrej jakości anteny, którą należy samodzielnie dokupić niż używać dołączonej do zestawu anteny. Ogromne znaczenie ma również miejsce, gdzie używamy tego urządzenia. W pomieszczeniach zamkniętych znaczenie ma konstrukcja budynku, użyte materiały oraz usytuowanie wobec nadajnika. Zalecane jest używanie anten kierunkowych, montowanych na zewnątrz budynku. Antena pokojowa, najlepiej ze wzmacniaczem, może się sprawdzić, kiedy mieszkamy na wysokim piętrze, a nasze okna wychodzą w kierunku nadajnika MUX.
Z drugiej strony w chwili obecnej coraz więcej osób w domach używa laptopów zamiast komputerów stacjonarnych i dla nich nie będzie problemem podłączenie testowanego tunera do instalacji zbiorczej lub anteny na dachu. Trudniej ocenić jak sprawdzi się to rozwiązanie w terenie, bo tutaj wiele będzie zależało od siły sygnału oraz jaką antenę zastosujemy.
Plusy:
+ Szybkie przełączanie kanałów
+ Dobrej jakości obraz
+ Możliwość nagrywania
+ Dołączony pilot
+ Prostota dołączonego oprogramowania
Minusy:
- Słaba jakość/moc dołączonej anteny
- Przy słabym sygnale niestabilność
- Problemy z nagrywaniem HDTV w trybie Full stream |
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
K O M E N T A R Z E |
|
|
|
- do autora (autor: Armitage | data: 27/09/12 | godz.: 13:30)
jakie dokladnie byly te problemy przy zapisie ? czy mozna jakos szerzej to opisac ? ----> "Problemy z nagrywaniem HDTV w trybie Full stream"
- re:Armitage (autor: ulan | data: 27/09/12 | godz.: 14:41)
kiedy ustawiałem na kanał HD i nagrywałem w kodeku H264 to nagrywało się ten kanał, ale kiedy przestawiałem nagrywanie na na full stream nagrywał się inny kanał SD (np ustawiałem kanał TVP 1 HD a nagrywał się TVP INFO, przestawiałem na nagrywanie z użyciem H264 to znowu nagrywał się TVP 1 HD, za cholerę nie mogłem dojść czemu się tak dzieje. W SD full stream nagrywał się ok...
- rtl-sdr (autor: RusH | data: 27/09/12 | godz.: 16:05)
konstrukcja na nieprodukowanym juz tunerze E4000
plus to dostajemy w bonusie SDR
http://sdr.osmocom.org/trac/wiki/rtl-sdr
minus to to, ze placimy 100zl za cos co kosztuje ~50zl
>Przy nagrywaniu często zdarza się gubienie klatek,
>zrywanie synchronizacji.
jak ci sie to udalo? bo przez usb leci ponizej 1MB/s gotowego mpeg4, komputer tego ani nie dokoduje, ani nie obrabia, tylko zapisuje na dysk.
hub usb? jakis dziwny chipset? konflikt driverow?
- ulan bo full stream (autor: RusH | data: 27/09/12 | godz.: 16:14)
bo full stream nie nagrywa kanalow tylko pelny mux, potrzebujesz potem programu so parsowania i podzielenia pliku na oddzielne kanaly
+ skoro zwykle nagrywanie ci sie zacinalo to masz cos nie tak z usb w kompie i soft mogl miec problemy z przepchnieciem calego muxu po usb
ps:opis jak postawic serverek serwujacy wszystkie kanaly TV z okolicy po lanie
http://angrytechnician.wordpress.com/...ou-idiots/
- re RusH (autor: ulan | data: 27/09/12 | godz.: 17:18)
hmm raczej nie nagrywa całego MUX w full stream, bo kanały SD nagrywa prawidłowo, problem pojawia się przy kanałach HD.
co do gubienia klatek i zrywania synchronizacji to całkiem prawdopodobne ze to wina sygnału i anteny, z tym były problemy mimo ze testowałem w sumie niecały kilometr od nadajnika na PKiN (wiem jest słaby, ale za to bardzo blisko.)
- no to cos nie tego w tym ich sofcie (autor: RusH | data: 27/09/12 | godz.: 17:53)
bo nie ma czegos takiego jak "full stream" kanalu
kanaly sa w strumieniach mpeg4, full stream to strumien calego muxa, czyli wszystkie strumienie mpeg4 zmielone ze soba
w sumie mozliwe ze rwalo przez sile sygnalu, jeszcze 8 miesiecy zanim zaczna nadawac z normalna moca
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D O D A J K O M E N T A R Z |
|
|
|
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|