Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 19 października 2012 
    

AMD oficjalnie zapowiada debiut APU Kabini w pierwszej połowie 2013 roku


Autor: Wedelek | źródło: Softpedia, własne | 10:34
(13)
Pomimo ciemnych chmur zbierających się w ostatnim czasie nad AMD, podczas konferencji, jaką zorganizował producent z Sunnyvale, mieliśmy okazję zobaczyć przebłysk światła, który może poprawić niezbyt dobrą sytuację firmy. Mowa o APU Kabini, produkowanym z wykorzystaniem 28nm technologii litograficznej, który ma się pojawić w przyszłym roku, co oficjalnie potwierdził jeden z członków konferencji. Kabini zbudowany będzie z 2-4 rdzeni x86 Jaguar oraz GPU na bazie architektury GCN. Będzie to więc pierwszy APU spełniający wszystkie założenia projektu Fusion i można pokusić się o stwierdzenie, że to pierwszy "pełny" APU, o czym mówił sam Rory Read, szef AMD.

Kabini zastąpi procesory z rodziny Brazos, bazujące na rdzeniach Bobcat i oprócz nowych rdzeni Jaguar, dostanie mocniejszy układ IGP, przystosowany do pracy z GPGPU oraz nowy kontroler pamięci.

Rdzenie x86 Jaguar można nazwać następcami Bobcata z jeszcze jednego powodu. Otóż nowa architektura x86 AMD powstała na bazie swojego poprzednika (Bobcat), a nie w oparciu o zmodyfikowanego Bulldozera. Inna sprawa, że niemal wszystkie elementy został poddane licznym modyfikacjom i usprawnieniom, a dotychczas stosowane jednostki zmienno-przecinkowe zostały zastąpione nowymi, 128-bitowymi. Procesor dostał też więcej pamięci podręcznej i teraz do jego dyspozycji są 2MB, współdzielone przez wszystkie rdzenie. Inżynierowie AMD dodali również dodatkowy bufor pamięci, w którym przechowywane są niedawno wykorzystywane przez CPU instrukcje. Podobny element można znaleźć w procesorach Intela z rodziny Sandy Bridge i Ivy Bridge. A skoro jesteśmy przy instrukcjach wykorzystywanych przez procesor, to warto wspomnieć, że ich zestaw zostanie w Jaguarze poszerzony o: SSE 4.1 i SSE 4.2, AVX i AES, a także BMI, TBM, F16C, MOVBE i PCLMUL.


Dodano również kilka mniejszych modyfikacji, jak możliwość dzielenia stałoprzecinkowego i powiększono Sheduler instrukcji oraz ReOrder Buffer, a wprowadzone zmiany mają przynieść co najmniej 15% wzrost wskaźnika IPC. AMD deklaruje również, że Kabini będzie lepiej gospodarować otrzymywaną energią i będzie mógł pracować z wyższymi zegarami.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. zapowiada się ciekawie (autor: Sławekpl | data: 19/10/12 | godz.: 10:59)
    oby na zapowiedziach się nie skończyło
    dotrzymanie terminu też by mnie mile zaskoczyło ;)
    szkoda, że nic nie wiadomo co z NB, anulowana Yuba miała mieć zaimplementowany układ dźwiękowy, obawiam się że w nowym układzie tego zabraknie


  2. Yuba miała mieć zaimplementowany układ dźwiękowy (autor: RusH | data: 19/10/12 | godz.: 12:06)
    po co? apu ma wbudowana dzwiek 7.1 po hdmi

  3. RusH nie zawiodłeś mnie kolejny raz swoim brakiem wyobraźni (autor: Sławekpl | data: 19/10/12 | godz.: 12:20)
    patrz na potrzeby innych a nie jedynie swoje, nie jesteś pępkiem świata ani Pytią
    jak z APU chcesz wyciągnąć sygnał dźwiękowy do podłączenia analogowych głośników, słuchawek, mikrofonu już o S/PDIF nie wspominając, nie każdy chce kupować słuchawki na USB lub płacić dodatkowo za DAC albo za wzmacniacz z HDMI, zwłaszcza jeśli ma dobry sprawny sprzęt poprzedniej generacji
    nie zapominaj, że to ma być tania platforma


  4. mozesz sobie (autor: RusH | data: 19/10/12 | godz.: 13:22)
    podpiac sluchawki pod TV :)
    wszystkie plyty pod apu maja dzwiek wiec nie zachowuj sie jakby go nie bylo
    po co amd ma inwestowac w przeprojektowywanie krzemu i upychanie kolejnego elementu ktory producent plyty kupuje sobie od realteka za <$1?


    tylko mi nie wyskakuj z jakoscia, sam napisales stary sprzet, jak ktos nie ma ampli z hdmi to mu na jakosci nie zalezy :)


  5. @RusH (autor: VP11 | data: 19/10/12 | godz.: 13:33)
    trudno zrozumiec??

    Tlumacze, za dodatkowy chipset trzeba placic, niech nawet 1$.
    Teraz plyty AMD juz beda mieli swoj. Dodaj do stajni AMD 1$ od kazdej plyty, lub procesora wyjdzie malo ale zawsze cos.
    Niech sprzeda 1mln procesorow, to masz juz 1mln $ w kieszeni AMD, ktory moze przyznaczyc na co chce.


  6. RusH tym ostatnim zdaniem mnie kolejny raz powaliłeś (autor: Sławekpl | data: 19/10/12 | godz.: 13:43)
    od kiedy o jakości wzmacniacza decyduje wtyczka HDMI???
    w mieszkaniu nie zamontujesz systemu 7.1 czy 11.2 bo nawet nie ma gdzie kolumn rozstawić (można upchnąć ale efekt będzie mizerny), całkowicie wystarczy starszy 5.1, a spora rzesza cieszy się dobrą jakością 2.0
    i nie zachowuję się jakby go nie było ale Ty znów kompletnie nie myślisz, jeśli w NB będzie zaimplementowany kolejny układ w tym momencie dźwiękowy to producent płyty nie będzie musiał go nie tylko kupić ale też montować na płycie - o tym nie pomyślałeś, że montaż każdej dupereli to koszt
    każdy dolar więcej na podzespoły to średnio 2-3$ więcej dla kupującego


  7. Ciekawe (autor: kombajn4 | data: 19/10/12 | godz.: 16:59)
    czy aby nie skończy się to tak jak kiedys u Intela: porzuceniem nie do końca udanego ale wysoko taktowanego Netburst(buldozer/pildriver) na rzecz udanego mobilnego Core(bobcat/jaguar). Było by miło, ale nie wiem czy AMD stać jeszcze na taki obrót o 180 stopni z architektórą bo ledwo zipią, a Intel miał w momęcie pożucenia netbursta jednak nieporównywalnie lebszą sytucje finansową

  8. @07 (autor: Plackator | data: 19/10/12 | godz.: 19:55)
    Problem w tym że arch. buldozera/pildrivera jest całkowicie innym założeniem niż netburst, nie wiem skąd te nieuzasadnione porównania.

  9. @08 (autor: kombajn4 | data: 19/10/12 | godz.: 21:17)
    A no z tąd że w czasach netburs/k7 procki intela miały wyższe takty a niższą wydjność w stosunku do amd. A teraz jest dokładnie odwrotnie. Wtedy intel pożucił rozwijanie architektóry netburs na rzecz core, z tąd moje dywagacje czy amd nie mogło by zrobic podobnie.

  10. @up (autor: Plackator | data: 19/10/12 | godz.: 21:30)
    Tylko w przypadku P4 takty były relatywnie bardzo wysokie, o posiadały jeden potok(potem dwa) i ilość poziomów w potoku była bardzo duża, gdzie w buldku potok nie jest wcale aż tak długi i częstotliwość tak wygórowana.
    Koncepcja też jest całkowicie inna
    P4 - najwyższa wydajność pojedynczego wątku
    Buldożer - duża wydajność wielu wątków i duże możliwości energooszczędne(odłączanie modułów gdy są niewymagane etc.)

    Ale przez duże niedociągnięcia i dziwnie mały dekoder rozkazów procesor okazał się w większości zastosowań mało wydajny, przez co jego cena drastycznie spadła, zaś przez braku jakichkolwiek optymalizacji pod ten procesor w systemie windows, procesor w niektórych zastosowaniach zachowywał się tragicznie.

    Arch. jest jak najbardziej trafna, i może jeszcze zaskoczyć, jest też przygotowana pod HSA, więc ma przyszłość, ale AMD z dość małą ilością pieniędzy po prostu się wlecze..


  11. Plackator koledze pewnie chodziło o analogię (autor: Sławekpl | data: 20/10/12 | godz.: 04:11)
    a nie faktyczne porównanie tak różnych procesorów
    nie zmienia to faktu, że o takim rozwinięciu a raczej cofnięciu się do starszych sprawdzonych rozwiązań w przypadku AMD wróble ćwierkały już dawno i kombajn4 tu hameryki nie odkrył, logiczne posunięcie jeśli nowość się niezbyt sprawdza (buldek) a brak kasy, pomysłu, czasu na projektowanie czegoś nowego
    ... skoro u chipzilli sie sprawdziło ;)


  12. pewnie dziwny jestem, ale... (autor: TeXXaS | data: 20/10/12 | godz.: 23:26)
    też nie widzę sensu pakowania analogowego audio do procesora. Dobra obsługa tego elementu to przede wszystkim DAC, który powinien być możliwie blisko wyjścia.

  13. TeXXaS zgadzam się z Tobą ;) (autor: Sławekpl | data: 21/10/12 | godz.: 14:17)
    z innej beczki - od kiedy S/PDIF to analogowe audio? hmm...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.