TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
Wtorek 8 stycznia 2013 |
|
|
|
Nowa platforma Intel Atom (22nm) i Core (4 gen.) dla tabletów i smartfonów Autor: DYD | 13:37 |
(2) | Podczas CES Intel prezentuje nową platformę opartą na procesorze Intel Atom, przeznaczoną do smartfonów klasy ekonomicznej, wspieraną przez Acer, Lava International i Safaricom, a także nachodzącą platformę "Clover Trail+" przeznaczoną do wydajnych smartfonów klasy mainstream. Pokazuje także intelowskie tablety działające pod kontrolą Windows w tym pierwszy 22-nanometrowy, czterordzeniowy układ Atom SoC do tabletów, który ma zapewnić ponad dwukrotnie większą moc obliczeniową, niż platforma Atom Z2760 - będzie dostępny w okresie świątecznym 2013 roku.
Linia procesorów Intel Core o niskim poborze mocy osiąga granicę 7 watów, umożliwiając konstruowanie cieńszych i lżejszych tabletów oraz dotykowych Ultrabooków, z obracanym lub odłączanym ekranem.
Rodzina procesorów Intel Core czwartej generacji (poprzednio znana pod nazwą kodową "Haswell") pozwoli na konstruowanie szerokiej gamy tabletów oraz Ultrabooków konwertowalnych, które będą mogły działać przez cały dzień na zasilaniu bateryjnym; jest to największy w historii Intela wzrost energooszczędności w porównaniu z poprzednią generacją (procesory Intel Core czwartej generacji zapewniają 3-5 dodatkowych godzin pracy na zasilaniu bateryjnym w porównaniu z procesorami Intel Core trzeciej generacji; pomiaru dokonano podczas odtwarzania wideo HD 1080p).
Oryginalna informacja prasowa firmy Intel:
INTERNATIONAL CONSUMER ELECTRONICS SHOW, Las Vegas, 7 stycznia 2013 r. - Dyrektorzy Intel Corporation zorganizowali konferencję prasową, aby opowiedzieć o nowych wrażeniach mobilnych, jakie zapewni użytkownikom rosnąca rodzina intelowskich smartfonów, tabletów i Ultrabooków™.
Mike Bell, wiceprezes i dyrektor generalny Mobile and Communications Group, oraz Kirk Skaugen, wiceprezes i dyrektor generalny PC Client Group w firmie Intel, zapowiedzieli nową platformę smartfonową dla rynków wschodzących, podali szczegółowe informacje o nadchodzącym 22-nanometrowym, czterordzeniowym układzie SoC do tabletów oraz przedstawili bardziej intuicyjne i osobiste Ultrabooki™ konwertowalne.
"Najlepsze intelowskie rozwiązania już wkrótce trafią do otaczających was urządzeń mobilnych - powiedział Skaugen. - Procesory Intel® Core™ czwartej generacji zapewnią największy wzrost energooszczędności w historii firmy, jednocześnie nadając urządzeniom komputerowym bardziej ludzkie oblicze poprzez interakcje oparte na dotyku, głosie, rozpoznawaniu twarzy i gestów. W 2013 roku zwiększymy też wydajność i energooszczędność procesorów Atom™, rozwijając naszą ofertę mobilną w bezprecedensowym tempie".
Smartfony Intel Inside®
Kontynuując postępy przedstawione po raz pierwszy rok temu na targach CES, Intel przedstawił nową energooszczędną platformę opartą na procesorze Atom™ (poprzednio znaną jako "Lexington") oraz konstrukcję referencyjną przeznaczoną do smartfonów klasy ekonomicznej, które według źródeł branżowych do 2015 roku mogą sprzedać się w liczbie 500 mln sztuk. Wsparcie dla nowej platformy zapowiedzieli tacy klienci, jak Acer*, Lava International* i Safaricom*.
Nowa platforma wnosi tradycyjne zalety produktów Intela do tego szybko rosnącego segmentu rynków smartfonów, w tym imponującą wydajność, która umożliwia szybkie przeglądanie stron internetowych oraz zapewnia płynne odtwarzanie multimediów oraz obsługiwanie aplikacji w systemie Android1.
"Nowa platforma Atom o niskim poborze mocy pozwoli Intelowi podbić nowe segmenty rynku i uzupełni naszą rosnącą ofertę rozwiązań do smartfonów - powiedział Bell. - Uważamy, że intelowska technologia okaże się atrakcyjna dla nowych użytkowników na rynkach wschodzących, a także dla naszych istniejących klientów, którzy będą mogli wdrażać bardziej ekonomiczne urządzenia bez ograniczania wydajności lub komfortu użytkowania".
Nowe ekonomiczne rozwiązanie oferuje wiele funkcji klasy wyższej, w tym procesor Intel Atom Z2420 z technologią Intel Hyper-Threading, który może osiągać prędkość 1,2 GHz, przyspieszane sprzętowo kodowanie/dekodowanie wideo 1080p oraz obsługę dwóch aparatów z zaawansowanym przetwarzaniem obrazu, w tym trybem seryjnym, który w niespełna sekundę pozwala zrobić siedem zdjęć o rozdzielczości 5 megapikseli. Platforma zawiera też modem Intel XMM 6265 HSPA+, który oferuje oszczędnym konsumentom obsługę dwóch kart SIM.
Bell omówił również nadchodzącą platformę procesorową Intel Atom Z2580 (poprzednio znaną jako "Clover Trail+") przeznaczoną do wydajnych smartfonów klasy mainstream. Platforma ta obejmuje dwurdzeniowy procesor Atom z technologią Intel Hyper-Threading oraz dwurdzeniowy procesor graficzny. Bell powiedział, że nowa platforma zapewni nawet dwukrotnie wyższą wydajność, niż rozwiązanie bieżącej generacji (platforma procesorowa Intel Atom Z2460), jednocześnie oferując konkurencyjną moc obliczeniową i czas pracy na zasilaniu bateryjnym.
Roadmapa tabletów rozszerzona o nadchodzący czterordzeniowy procesor Intel® Atom™
Omawiając plany produktowe oraz rosnący ekosystem tabletów, w tym urządzeń konwertowalnych wykorzystujących technologię Intela, Bell podkreślił szeroką gamę konstrukcji opartych na procesorze Atom Z2760, które działają pod kontrolą Windows2 8 i są obecnie oferowane w sprzedaży tradycyjnej i internetowej przez takich producentów OEM, jak Acer*, ASUS*, Dell*, Fujitsu*, HP*, Lenovo*, LG* i Samsung*. Kolejne konstrukcje mają wejść do sprzedaży w najbliższych tygodniach. Platforma Atom umożliwia komfortową pracę mobilną z systemem Windows 8, działa przez cały dzień na zasilaniu bateryjnym i jest bardziej energooszczędna, niż konkurencyjne produkty.
Bell podał też szczegółowe informacje o 22-nanometrowym układzie Atom SoC nowej generacji, znanym pod kryptonimem "Bay Trail", który ma być dostępny w sezonie świątecznym 2013 roku. Pierwszy czterordzeniowy układ Atom SoC będzie najwydajniejszym procesorem z rodziny Atom, oferującym ponad dwukrotnie większą moc obliczeniową, niż bieżące intelowskie produkty do tabletów. Będzie też zawierał nowe, zintegrowane zabezpieczenia. Ulepszenia te pozwolą na skonstruowanie nowych urządzeń do użytku zawodowego i osobistego o grubości zaledwie 8 mm, które będą mogły działać przez cały dzień na zasilaniu bateryjnym i pozostawać w trybie uśpienia przez całe tygodnie, a wszystko to za niższą cenę.
"Podczas projektowania Bay Trail, rozwijamy bieżące konstrukcje SoC i przyspieszamy prace, bazując na naszych kluczowych technologiach komputerowych. Wykorzystamy nasze rozległe zasoby programowe i specjalistyczną wiedzę, aby dostarczyć najlepsze produkty, które zapewnią zupełnie nową jakość wrażeń".
Niski pobór mocy motorem rozwoju Ultrabooków
Od połowy 2011 roku Intel przewodzi branży, rozwijając kategorię Ultrabooków, które zapewniają nową jakość mobilnej pracy za sprawą cienkich, eleganckich konstrukcji, coraz częściej wyposażonych w obracany lub odłączany ekran. Aby ułatwić projektowanie tych innowacyjnych urządzeń, Intel poinformował we wrześniu zeszłego roku, że dodał nową linię procesorów do nadchodzącej rodziny Intel Core czwartej generacji. Procesory te oferują pobór mocy na poziomie około 10 watów, a mimo to zapewniają wysoką wydajność, której domagają się użytkownicy.
Kirk Skaugen poinformował, że Intel dołączył linię procesorów o niskim poborze mocy również do bieżącej rodziny Intel Core trzeciej generacji. Dostępne już dziś, procesory te mają pobór mocy ograniczony nawet do 7 watów, co zapewnia producentom większą elastyczność w tworzeniu cieńszych, lżejszych konstrukcji. Obecnie trwają prace nad kilkunastoma konstrukcjami opartymi na tych nowych procesorach. Oczekuje się, że zapewnią one pełen komfort pracy w innowacyjnych, mobilnych urządzeniach, takich jak tablety i Ultrabooki konwertowalne. Ultrabook Lenovo IdeaPad Yoga* 11S oraz przyszły Ultrabook firmy Acer z odłączanym ekranem będą jednymi z pierwszych urządzeń wyposażonych w nowe procesory Intela; Skaugen zademonstrował je na scenie.
Procesory Intel Core czwartej generacji umożliwiają całodzienną pracę na zasilaniu bateryjnym - stanowi to największy wzrost energooszczędności w historii firmy. Skaugen ujawnił, że w nowych systemach bateria wystarczy na 9 godzin ciągłej pracy, uwalniając użytkowników od kabli i nieporęcznych zasilaczy, które dziś zwykle muszą nosić ze sobą.
"Procesory Core czwartej generacji to pierwsze układy Intela projektowane od podstaw z myślą o Ultrabookach - powiedział Skaugen. - Oczekujemy, że postępy w dziedzinie obniżania poboru mocy oraz rosnąca popularność systemów dotykowych doprowadzą do powstania nowej fali tabletów i Ultrabooków konwertowalnych, które będą cieńsze i lżejsze, a jednocześnie zapewnią wydajność niezbędną do bardziej naturalnych interakcji, takich jak obsługa za pomocą dotyku, głosu i gestów".
Aby zademonstrować zalety procesorów Intel Core czwartej generacji, Skaugen pokazał nową konstrukcję referencyjną Ultrabooka z odłączanym ekranem (o kryptonimie "North Cape"), który zmienia się w tablet o grubości 1 cm, a po zadokowaniu może działać nawet 13 godzin na zasilaniu bateryjnym.
Zademonstrowano też nowe sposoby interakcji z urządzeniami komputerowymi, w tym naturalną obsługę z wykorzystaniem kamery 3D. Intel pokazał aplikacje działające na Ultrabooku, w których można było manipulować obiektami za pomocą swobodnych ruchów rąk i palców, a także głosem i wyrazem twarzy. Wszystkie te programy wykorzystują wersję beta pakietu SDK Intel® Perceptual Computing. Intel oczekuje, że w tym roku więcej Ultrabooków i systemów all-in-one (AIO) zaoferuje aplikacje do sterowania głosowego (Dragon Assistant*) oraz rozpoznawania twarzy (Fast Access*), które zapewnią większą wygodę i uwolnią użytkowników od haseł.
Powrót "rodzinnych wieczorów"
Podczas konferencji Skaugen zademonstrował też nowe systemy AIO z baterią wbudowaną w ekran, które można łatwo przenosić w różne miejsca biura lub domu. Adaptacyjne systemy AIO to wydajne komputery z dużymi, dotykowymi ekranami, których można używać jako systemów do gier, interaktywnych urządzeń do kreacji treści, a także do wielu innych wspólnych zajęć. Urządzenia te wracają do korzeni "rodzinnych wieczorów", podczas których przyjaciele lub członkowie rodziny gromadzą się wokół systemu, aby wspólnie spędzać czas, grać i dobrze się bawić.
Ponadto firma stara się upowszechnić dostęp do treści na intelowskich urządzeniach, współpracując z dostawcami usług wideo, takimi jak Comcast i Bouygues, aby użytkownicy mogli oglądać płatną telewizję na żywo i na żądanie. Intel i Comcast pracują nad udostępnieniem usługi XFINITY* TV na wielu domowych urządzeniach, m.in. Ultrabookach oraz systemach AIO i tabletach.
Jest to możliwe dzięki opracowanej przez firmę ARRIS bramie wideo XG5 opartej na układzie Intel® Puma™ 6MG. Ta nowa kategoria urządzeń pozwala na dostęp do płatnej treści na żywo i na żądanie z dowolnego ekranu w domu. Intel współpracuje również z firmą Bouygues Telecom, aby zaoferować klientom we Francji usługę Bbox* TV na tych samych intelowskich urządzeniach. Konsumenci będą mogli oglądać zarówno telewizję na żywo, jak i wideo na żądanie wszędzie, gdzie dociera sieć Bouygues Telecom.
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
K O M E N T A R Z E |
|
|
|
- Zanim Intel dogoni konkurencję (autor: Krotock | data: 8/01/13 | godz.: 22:11)
zbankrutuje :) No chyba, że na prawdę ten okrojony Atom będzie mógł się równać z Cortex A15, Tegra 4 i Qualcomm S800, w co wątpię.
- Co za bełkot. (autor: TeXXaS | data: 9/01/13 | godz.: 08:44)
Użytkownicy chcą mieć ponad 5 ekranów? Albo 80% woli interfejs dotykowy?
Pewnie zrobili ankietę, której wyniki miały udowodnić postawioną tezę. Laptop z dotykowym ekranem? Może touch nie jest perfekcyjny, ale wolę tak niż co chwila podrywanie ręki do ekranu. O śladach na nim nawet nie wspomnę.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D O D A J K O M E N T A R Z |
|
|
|
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|