Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 9 stycznia 2013 
    

Główne cechy technologii OLED na przykładzie Panasonica


Autor: DYD | 17:05
(14)
Wczoraj pisaliśmy o nowościach Panasonica podczas targów CES w Las Vegas, w tym o prezentowanym telewizorze OLED 56 cali. Dziś w niniejszym artykule rozwijamy temat technologii OLED, podając więcej informacji technicznych i technologii, których użyto do produkcji 56-calowego panelu OLED o rozdzielczości 4k2k. W produkcji nowych paneli OLED firma Panasonic stosuje metodę RGB all-printing, która umożliwia osobne nadrukowywanie czerwonego, zielonego i niebieskiego materiału OLED.

W nadrukowej metodzie produkcji paneli OLED materiały OLED są nakładane na podłoże przy użyciu specjalnej techniki nadruku, tworząc warstwę elektroluminescencyjną. Ze względu na prostotę procesu produkcji oczekuje się, że nową technologię będzie można łatwo przystosować do wytwarzania paneli OLED o różnych rozmiarach. Metoda nadrukowa umożliwia również zastosowanie precyzyjnie określonej ilości materiału organicznego we właściwym miejscu. Prowadzi to do ograniczenia odpadów i skrócenia czasu produkcji, dzięki czemu nowa metoda jest bardziej ekonomiczna.

W produkcji nowych paneli OLED firma Panasonic stosuje metodę RGB all-printing, która umożliwia osobne nadrukowywanie czerwonego, zielonego i niebieskiego materiału OLED. Firma opracowała również urządzenia i techniki produkcyjne, które umożliwiają równomierne nakładanie materiałów na dużych podłożach.

Ponadto dzięki zastosowaniu opracowanej przez firmę Panasonic struktury emisji górnej z przezroczystą katodą, która zapewnia efektywniejszą ekstrakcję światła, udało się uzyskać 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2k wyprodukowany metodą RGB all-printing, który charakteryzuje się znakomitym odwzorowaniem kolorów i szerokim kątem widzenia.

Ponieważ panele OLED są urządzeniami samoświecącymi, zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu - wysoki kontrast, wierne odwzorowanie kolorów i krótki czas reakcji. Ponadto łączą atuty paneli plazmowych i ciekłokrystalicznych (LCD), takie jak cienka konstrukcja, niewielka masa i mały pobór mocy. Ze względu na te cechy z technologią OLED wiąże się duże nadzieje, jeśli chodzi o wyświetlacze nowej generacji, które znajdą zastosowanie na wielu różnych obszarach - nie tylko w domu, ale również w medycynie, telewizji i lotnictwie. Wraz z rozwojem technologii, dzięki któremu mogą pojawić się wyświetlacze elastyczne lub arkuszowe, panele OLED będą wprowadzane w wielu nowych branżach.

Panasonic prowadzi własne prace badawczo-rozwojowe na obszarze technologii OLED. Firma poszukuje sposobów maksymalnego wykorzystania cech i możliwości urządzeń OLED, posiłkując się doświadczeniem w dziedzinie produkcji i osiągania wysokiej jakości obrazu, które zdobyła dzięki pracom nad wyświetlaczami PDP i LCD z płaskim ekranem. Ponadto Panasonic rozwija nadrukową technologię masowej produkcji paneli OLED we współpracy z Sony Corporation. Podłoża TFT zastosowane w prototypowych panelach zostały dostarczone przez Sony w ramach tej współpracy.

Firma Panasonic zamierza utrzymać wysokie tempo tworzenia innowacyjnych technologii w dziedzinie urządzeń wyświetlających oraz wzmacniać własne działania badawczo-rozwojowe, chcąc w ten sposób zapewniać klientom wartościowe rozwiązania.

Główne cechy nowej technologii OLED

1) Metoda RGB all-printing odpowiednia do produkcji dużych paneli
W przypadku metody nadrukowej ta sama głowica drukująca może być używana niezależnie od wielkości panelu w trakcie tworzenia warstwy elektroluminescencyjnej, a sam proces produkcji jest prosty i nie wymaga stosowania środowiska próżniowego ani wysokiej temperatury. Jest to proces bardzo skalowalny, który nadaje się do wytwarzania dużych paneli.


Firma Panasonic opracowała urządzenia drukujące i techniki produkcyjne, które umożliwiają osobne nadrukowywanie materiałów OLED RGB o poszczególnych barwach i równomierne nakładanie materiałów na dużych panelach. Dzięki temu firmie udało się wyprodukować panel OLED o wielkości 56 cali - największy panel wytworzony metodą RGB all-printing - i rozdzielczości 4k2k.





2) Połączenie metody RGB all-printing oraz specjalnej struktury emisji górnej z przezroczystą katodą pozwala osiągnąć bardzo dobre odwzorowanie kolorów i szeroki kąt widzenia
Dzięki wykorzystaniu metody RGB all printing, w której czerwony, zielony i niebieski materiał elektroluminescencyjny są nakładane osobno w każdym podpikselu, oraz filtru kolorów, który dostraja barwę emisji, w 56-calowym panelu OLED udało się uzyskać kolory o wysokiej czystości i znakomitym odwzorowaniu. Panel OLED charakteryzuje się również szerokim kątem widzenia, który uzyskano dzięki opracowanej przez firmę Panasonic strukturze emisji górnej z przezroczystą katodą. Poprawia ona skuteczność ekstrakcji światła, wyprowadzając światło z warstwy elektroluminescencyjnej do góry przez przezroczystą katodę bez wielokrotnych odbić.


Najważniejsze dane techniczne:

Rozmiar ekranu: 56 cali (55,6 cala)
Wymiary ekranu: 1233 x 693 x 1414 mm (szerokość x wysokość x przekątna)
Rozdzielczość: 3840 (RGB) x 2160
Luminancja maksymalna: 500 cd/m2
Skala szarości: 10 bitów
Kontrast: 3,000,000:1
Gama kolorów: NTSC (u' v'): 100%
Grubość (w najcieńszym miejscu): 8,9 mm
Waga: 12,4 kg

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. 500cd/m2 robi wrażenie (autor: hideox | data: 9/01/13 | godz.: 18:01)
    szczególnie przy mniej niż 200 w samsungowych smartfonowych oledach, brawo PanaSony :D

  2. koszt produkcji okolo 3x mniejszy niz obecnych paneli lcd (autor: Mario2k | data: 9/01/13 | godz.: 19:06)
    Niech cos rypnie w fabrykach paneli LCD to OLED'y przejma rynek w ciagu 2-3 lat inaczej bedziem czekac minimum 5 wiosen :(

  3. a co z trwałością :) ? (autor: Friend | data: 9/01/13 | godz.: 19:27)
    .....

  4. dżizas....! (autor: ziemoone | data: 9/01/13 | godz.: 19:28)
    ale powtórzeń w tym "news'ie" koszmarnie sie to czyta. Moje pytanie brzmi WTF?

  5. Czyli... (autor: PiotrexP | data: 9/01/13 | godz.: 20:00)
    cały ten przydługi news można streścić do: Panasonic i Sony ma klepać panele w AUO. Jakie zaś AUO ma moce produkcyjne to mało kto wie. Żeby się nie okazało, że to produkcja półlaboratoryjna jest. Jeśli tak, to w sklepach szybciej niż za rok, półtora tych paneli nie będzie.

  6. @: hideox (autor: Hitman | data: 9/01/13 | godz.: 20:28)
    nie porównuj mobilnych zastosowań do stacjonarnych - bo w tych pierwszych zawsze musisz patrzeć na pobór a później wydajność..

  7. @PiotrexP (autor: hideox | data: 9/01/13 | godz.: 21:53)
    to nie tak, Panasonic ma fabryki paneli, które teraz klepią ips i plazmy, narazie zrobili razem z AUO ale tylko prototyp, a nawet jak za rok czy 2 wejdzie do produkcji to początkowo zapotrzebowanie będzie niskie ze względu na cenę, jak zapotrzebowanie będzie rosnąć Panasonic zapewne przerzuci fabryki w Japonii i Czechach by produkowały OLEDy i po kłopocie, AUO samo nie zostanie przy produkcji jak zajdzie potrzeba, podobnie zapewne będzie z japońśkim Sharpem czy koreańskimi Samsungiem i LG (choć one póki co nie pokazały 4K OLED ale przypuszczam że pokażą za jakiś czas)

  8. @Friend (autor: hideox | data: 9/01/13 | godz.: 22:03)
    Ty się martwisz trwałością w Panasoniku? toż ich tv chodzą po 20-30 lat ;D nie ma lipy hehe

  9. @ 7 (autor: PiotrexP | data: 9/01/13 | godz.: 22:28)
    Ale co nie tak, bo napisałeś to co ja? Będą klepać w AUO, a co będzie za rok czy dwa to wybacz ale oni sami nie wiedzą, a co dopiero my. Snuć domysły i prognozy sobie można ale to palcem na wodzie pisane.
    Pytanie o żywotność jest jak najbardziej zasadne bo pod tym względem printed oled zwykł być nawet gorszy niż ten napylany.
    Ale fakt, że wykluczenie masek z cyklu produkcji to duży plus dla uzysku. W teorii.


  10. @PiotrexP (autor: hideox | data: 9/01/13 | godz.: 23:42)
    no imho moja wypowiedź jest zupełnie inna niż Twoja i wcale nie napisałem to co Ty, więc chyba nie umiesz przelać tego co myślisz (bez urazy), natomiast to już pewne że przyszłość to OLEDy 4K, 4K już wchodzi i pakują się w to wszystkie firmy, w OLED też, a w OLED 4K narazie tylko Japończycy ale zapewne Korea dołączy niedługo, CEO Sony na CES w wywiadzie powiedział że OLED 4K to przyszłość TV, tu nie trzeba nic pisać na wodzie, każdy wie że to już pewniak, reszta to tylko kwestia czasu

  11. hmm tv k4 pewne?? (autor: ulan | data: 10/01/13 | godz.: 09:08)
    być może, ale nie tak szybko, jeszcze na dobre HD się nie zdobyło całego rynku, ile trwała wymiana sprzętu w telewizjach z SD na HD, nie sądzę żeby gdziekolwiek poza Japonią telewizja 4k (zwana też UltraHD) pojawiła się wcześniej niż za 5 do 10 lat

  12. 4K2K jak najbardziej (autor: Teriusz | data: 10/01/13 | godz.: 10:54)
    ale do pracy dla grafików i ludzi pracujących we wszelakich CADach.

    Dla kinomanów to już lepszy jest format 21:9. Chociaż do pracy też dobry przy wielu oknach.

    Konsole nie mają nawet gier w FHD a co mówić już o 4K gdzie trzeba by było robić resamplingi i blury.


  13. Jeśli chodzi o filmy 4K, to zwykły HDMI 1.4 (autor: dabia | data: 10/01/13 | godz.: 22:40)
    przenosi standardowo sygnał do 4096×2160p24 (dla obrazu 3D w wydaniu LG mógłby to być nawet film w 3D).

    Oczywiście przy tym FPS w gry się nie pogra, ale większość grafików zadowoli się tymi 24. klatkami (przy kolorze do 36 bit/px).


  14. technologia przyszłości (autor: kanistrowaty | data: 13/01/13 | godz.: 20:19)
    niestety, sam Panasonic rynku nie zmieni :(

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.