Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 14 stycznia 2013 
    

OC z wykorzystaniem BClk powróci wraz z Haswellami?


Autor: Wedelek | 11:12
(1)
Jakiś czas temu w sieci pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, sugerujące że kolejna generacja procesorów Intela - Haswell, umożliwi podkręcanie procesora z wykorzystaniem zegara bazowego (BClk). Gwoli przypomnienia, takimi możliwościami dysponowały procesory z rodziny Core 2 Duo, Core 2 Quad i wcześniejsze, ale wraz z premierą Sandy Bridge Intel postanowił zmniejszyć ilość CPU, które dałoby się podkręcić. Oficjalnie zastosowanie tylko jednego generatora taktów zegarowych, który wykluczył OC z wykorzystaniem BClk miały przynieść dodatkowe oszczędności, które zmniejszyłyby koszt produkcji nowych układów.

Skończyło się na tym, że procesory z rodziny Sandy Bridge i Ivy Bridge można podkręcać tylko poprzez zmianę mnożnika, a ten odblokowany jest tylko w odmianach zakończonych literką K. Problem ten nie dotyczy Sandy Bridge-E, które dedykowane są entuzjastom, a więc fanom OC.

Intel milczy w tej sprawie i nie wiadomo na ile opisywane informacje są prawdziwe i czy faktycznie Intel zwiększy ilość generatorów taktów zegarowych w swoich procesorach, odblokowywując tym samym OC z wykorzystaniem BClk dla platformy LGA 1150. Osobiście dość sceptycznie podchodzę do tych doniesień i moim zdaniem nawet jeśli OC z użyciem BClk powróci do procesorów Intela dla "ludu", to tańsze modele nadal będą pozbawione takowej opcji.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Też tak myślę (autor: Dziadek Żniwiarz | data: 14/01/13 | godz.: 19:20)
    Blokując OC Intel skutecznie pozycjonuje swoje produkty i zwiększa popyt na droższe modele. Konkurencja w segmencie dla entuzjastów nie istnieje, a i w tych niższych jest - choć brzmi to paradoksalnie - mało konkurencyjna. Dlatego Intel nie ma powodów, by robić nam tak dobrze i wstawiać w proce (zwłaszcza te tańsze) więcej generatorów zegara. Pozbawiłby się zysków.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.