Pierwsze urządzenie na bazie technologii Turbo Dock
Autor: Wedelek | źródło: Fudzilla | 10:55
(5)
Podczas targów MWC 2013 (Mobile World Congress) AMD zaprezentowało swoją nową technologię Turbo Dock, o której pisaliśmy TUTAJ, a Compal przygotował dla koncernu z Sunnyvale pierwszą taką hybrydę z 13-calowym ekranem o rozdzielczości 1080p. W środku umieszczono pasywnie chłodzonego APU Temash, zbudowanego w 28nm procesie litograficznym z wykorzystaniem czterech rdzeni Jaguar oraz IGP z rodziny Radeon. Zgodnie z założeniem technologii Turbo Dock ekran nowego Compala można odczepić, przekształcając w ten sposób laptop w tablet internetowy.
Mamy tu więc do czynienia z realizacją tych samych założeń, które przyświecały Microsoftowi, gdy ten konstruował Surface’a. AMD poszło jednak krok dalej i gdy podłączymy ekran do stacji dokującej wydajność procesora wzrasta, co ciągnie za sobą zwiększenie TDP z 8W do 13W. Oczywiście procesor potrzebuje wtedy więcej energii, ale nie cierpi na tym długość pracy na baterii, bo w stacji dokującej ukryto dodatkową baterię.
Fudzilla donosi, że widoczny poniżej tablet w niektórych testach pokonał konkurenta ze stajni Intela, który bazował na jednym z mobilnych Core i5 Intela. Brzmi ciekawie, a jak to działa w praktyce dowiemy się w czerwcu, bo wtedy na rynek powinny trafić urządzenia bazujące na technologii Turbo Dock.
Pozwolę sobie przypomnieć, że rdzenie x86 Jaguar można nazwać następcami Bobcata, ponieważ architektura ta powstała na bazie swojego poprzednika (Bobcat), a nie w oparciu o zmodyfikowanego Bulldozera. Inna sprawa, że niemal wszystkie elementy został poddane licznym modyfikacjom i usprawnieniom, a dotychczas stosowane jednostki zmienno-przecinkowe zostały zastąpione nowymi, 128-bitowymi. Inżynierowie AMD dodali również dodatkowy bufor pamięci, w którym przechowywane są niedawno wykorzystywane przez CPU instrukcje. Podobny element można znaleźć w procesorach Intela z rodziny Sandy Bridge i Ivy Bridge. A skoro jesteśmy przy instrukcjach wykorzystywanych przez procesor, to warto wspomnieć, że ich zestaw zostanie w Jaguarze poszerzony o: SSE 4.1 i SSE 4.2, AVX i AES, a także BMI, TBM, F16C, MOVBE i PCLMUL. Dodano również kilka mniejszych modyfikacji, jak możliwość dzielenia stałoprzecinkowego i powiększono Sheduler instrukcji oraz ReOrder Buffer, a wprowadzone zmiany mają przynieść co najmniej 15% wzrost wskaźnika IPC.
K O M E N T A R Z E
Ciekawostka (autor: VP11 | data: 4/03/13 | godz.: 12:38) No i gdyby cena takiego wynalazka byla odpowiednia, bylby hit.
Cena 1-1.5 tys. zl i maja problem z dostarczeniem procesorow do producentow takiego cacka.
A jakby rozdawali za darmo to w ogóle (autor: rmarcin | data: 4/03/13 | godz.: 13:36) A tak poważenie: pomysł dobry, ale cena 1-1,5 tys. jest nierealna.