Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 6 marca 2013 
    

Bayer wkracza na rynek gier, ViviTouch i słuchawki z wrażeniami dotykowymi


Autor: DYD | 18:54
Firma Bayer, znana głównie z produktów farmaceutycznych, w ramach swojej spółki MaterialScience stworzyła technologię ViviTouch, która zastosowana w urządzeniach mobilnych oraz w słuchawkach ma otworzyć przed użytkownikami elektroniki nowy wymiar doznań zmysłowych. Wykonane z polimerów ''sztuczne mięśnie'' mają pozwolić wkroczyć w świat realistycznych odczuć dotykowych podczas gry na tabletach, czy smartfonach, a także na PC, wyposażonych w specjalne słuchawki w technologią ViviTouch.

Dotychczas urządzenia mobilne oferowały ograniczony zakres jednolitych sygnałów wibracyjnych, które nie zapewniały graczom zróżnicowanych wrażeń dotykowych. ViviTouch to praktycznie nieograniczone spektrum precyzyjnych i symultanicznych efektów, które oddziałują na zmysł dotyku. W połączeniu z dźwiękiem i obrazem mają sprawić, że wrażenia z gry na urządzeniu wyposażonymw ekran dotykowy (z technologią ViviTouch) osiągną nowy poziom realności: przesuwanie piłki odczuwa się w odmienny sposób niż drgania silnika podczas jazdy czy bicie ludzkiego serca.

Terminu premiery pierwszych urządzeń wyposażonych w tę technologię i bliższych szczegółów na razie nie podano. Wiemy za to, że w najbliższej przyszłości na rynek mają zostać wprowadzone również słuchawki wyposażone w technologię ViviTouch. "Gdy słuchacze doświadczą żywego dźwięku, ich stare słuchawki staną się bezużyteczne. ViviTouch zapewnia o wiele bardziej intensywne i realistyczne doświadczenia dźwiękowe - bez zwiększania poziomu głośności w sposób, który mógłby prowadzić do uszkodzeń słuchu" - wyjaśnia Dirk Schapeler, szef zespołu zajmującego się rozwojem technologii ViviTouch.

Efekt jest ponoć najbardziej wyraźny przy niskich częstotliwościach. Nowa technologia nie wpływa na same fale dźwiękowe - działa raczej poprzez bezpośredni kontakt ze skórą czaszki, przekazując dźwięki poprzez kości. "Efekt jest porównywalny z koncertem na żywo, podczas którego słuchacze całym ciałem odczuwają basowe wibracje - wyjaśnia Dirk Schapeler - Jedyna różnica polega na tym, że ViviTouch nie generuje ciśnienia dźwiękowego, a efekt żywego dźwięku jest mobilny. Można cieszyć się nim dosłownie wszędzie".

Technologia spółki Bayer MaterialScience opiera się na cienkich polimerowych powłokach, które przekształcają energię w ruch. Rozciągają się, gdy wystawi się je na działanie odpowiedniego napięcia, a następnie kurczą niczym mięśnie. Te tak zwane elektroaktywne polimery generują kontrolowane ruchy w ciągu milisekund, umożliwiając symulowanie wysoce zróżnicowanych efektów działających na zmysł dotyku.

Technologię zaprezentowano w ubiegłym tygodniu podczas Mobile World Congress w Barcelonie.


Gracz odczuwa ruchy przez dotyk za pośrednictwem kontrolera gier. Jednocześnie słuchawki przekazują ruchy do skóry głowy, dzięki czemu dźwięk odczuwa się jako trójwymiarowy i żywy. W efekcie otrzymujemy system dźwięku przestrzennego. Wrażenia podczas grania przenoszą się na całe ciało.



ViviTouch - technologia Bayer MaterialScience - opiera się na elektroaktywnych polimerach (EAP). Te tworzywa sztuczne mają możliwość zmiany kształtu gdy wystawi się je na działanie odpowiedniego napięcia, przekształcając energię w ruch. Ze względu na sposób działania są często określane jako "sztuczne mięśnie."


O Bayer MaterialScience:
Ze sprzedażą o wartości 10,8 mld EUR w 2011 firma Bayer MaterialScience należy do największych na świecie producentów polimerów. Jej działalność skupia się na wytwarzaniu zaawansowanych technologicznie materiałów polimerowych oraz opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań dla produktów stosowanych w wielu dziedzinach codziennego życia. Produkty firmy wykorzystywane są głównie w przemyśle motoryzacyjnym, elektrycznym, elektronicznym, sportowym oraz rekreacyjnym. Bayer MaterialScience ma 30 placówek produkcyjnych na całym świecie i zatrudnia około 14800 osób. Firma należy do Grupy Bayer.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.