Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 24 października 2013 
    

TSMC zapowiada uruchomienie masowej produkcji w 20nm


Autor: Wedelek | źródło: Xbits Labs | 15:17
(8)
Tajwański producent mikroprocesorów, firma TSMC oficjalnie ogłosiła, że jej nowy proces litograficzny o symbolu CLN20SOC będzie gotów do rozpoczęcia masowej produkcji chipów w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zdaniem TSMC, najwięksi z dotychczasowych klientów są żywo zainteresowani produkcją swoich procesorów w 20nm technologii, z wykorzystaniem bramki metalowej o wysokiej stałej dielektrycznej (HKMG), a uzysk jest na tyle dobry, że w 2014 roku przejście na nowy proces będzie o 30% szybsze niż obserwowane w 2012 roku przejście z 40nm na 28nm. Dla nas, konsumentów są to świetne nowiny, zwłaszcza, że początkowy uzysk w technologii 28nm był wyższy niż pierwotnie zakładano.

Producent zapewnił również, że w rok po wprowadzeniu 20nm rozpocznie się masowa produkcja układów wytwarzanych w 16nm procesie litograficznym z użyciem zapowiadanych przez IBM i AMD tranzystorów FinFET. Pod względem budowy będą one podobne do tri-gate Intela, a ich podstawą będzie bramka pozwalająca na kontrolę przepływu energii z trzech stron, a nie z dwóch jak to miało miejsce w tranzystorach planarnych.

TSMC chwali się, że już 25 firm z branży IT jest zainteresowanych produkcją swoich układów w fabrykach TSMC z użyciem 16nm technologii wytwarzania mikroprocesorów.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. TSMC zapowiada (autor: Conan Barbarian | data: 24/10/13 | godz.: 17:25)
    Zatem pod koniec 2014 może coś już będzie na rynku dostępnego. Tymczasem Intel już od roku będzie produkował w 14 nm rozpoczynając rozdupczanie ARM-a na froncie najlepszego segmentu mobile.
    Bajki TSMC o 16 nm są bzdurą - nawet Intel potrzebuje dwóch lat górnego segmentu dla danego procesu, aby zwróciła się sama technologia.


  2. Conan Barbarian (autor: Markizy | data: 24/10/13 | godz.: 17:46)
    przecież globalik w następnym roku też rozpocznie klepanie w 14nm.

    Co do 16nm od TSMC prawdopodobnie będzie przeznaczy tylko na super mobilne układy czyli ARM, a 20nm na układu który wciągają dużo więcej W jak układy graficzne.

    Jak do dziś nie rozdupczył ARM przy 22nm to ani tyle tego nie zrobi przy 14. Przestań siać propagandę.


  3. @up (autor: Conan Barbarian | data: 24/10/13 | godz.: 17:51)
    14nm od globalika to już propaganda lepsza niż za PZPR.
    Jestem pewien, że Intel rozdupczy ARM-a, trochę to potrwa (2-3 lata) i będzie pozamiatane w najlepszym segmencie mobile. iPhone 8 i inne zabawki będą na intelkach.


  4. Conan czy Ty pod kazdym mozliwym tematem (autor: Kosiarz | data: 24/10/13 | godz.: 18:55)
    o procesorach musisz powtarzac ze intel rozdupczy ARM za 2-3 lata? :P moze nicka sobie takie po prostu zrob, bedziesz mial mniej pisania chyba ze pod makro to wrzuciles :D

  5. Conan Barbarian (autor: Markizy | data: 24/10/13 | godz.: 19:01)
    http://wccftech.com/...-14nm-finfet-chips-1h-2014/

    Na oficjalnych slajdach podawali koniec 2014 roku na rozpoczęcie 14nm
    https://semiaccurate.com/..._Foundries_roadmap.png

    Tylko kto chce używać intela? nawet iphone nie bardzo bedzie chciał dopuki sami projektują układy i dostosowują je pod siebie. A tera z gdy mają 64bitowe układy mogą spać spokojnie, nowszy procesr + drobne poprawki + wyższe takty zapewni im spokój na 2-3 najbliższe lata
    http://www.anandtech.com/...the-iphone-5s-review/4
    Na kolejnej stronie masz porównanie do atoma Z3770 którego wykonano w 22nm, a niebawem mogą spokojnie przejść na 14/16nm.

    Druga sprawa porównujemy ARM i Atoma w syntetykach bo innych możliwości nie ma więc jaki sens jest wspominać o dominowaniu atoma czy ARM jak realnie ze sobą nie konkurują w aplikacjach używkowych?


  6. tylko 5 (piec) ukladow bedzie w 20nm (autor: RusH | data: 24/10/13 | godz.: 19:09)
    TSMC oglosil ze ma tylko 5 tapeoutow w 20nm, i 25 w 16nm

    THE F Conan, zawsze mowiles rok, tydzien temu zaczales pisac 2 tala a teraz juz 3lata? ...... :D


  7. a czemu nie mówi się (autor: Teriusz | data: 24/10/13 | godz.: 19:54)
    że Globalik pokazał już jakiś czas temu 20nm wafel wyprodukowany w technologi TSV (Through-Silicon Vias). http://www.tomshardware.com/...oundries,21815.html
    Także nvidia ujawniła, że ich następna generacja GPU o kodowej nazwie Volta też będzie tworzona w technologii TSV. O ile 20nm będzie procesem pilotowym dla tego rodzaju technologii to już 14nm będzie lepiej opanowane i wtedy zobaczymy Voltę.

    Czekają nas niebawem rewolucja w produkowaniu układów. Sam ma nadzieję, że w końcu przy 14nm zaczną robić wafle 450mm.


  8. @1 - problem z Intelem (autor: pandy | data: 26/10/13 | godz.: 16:16)
    jest taki ze nie potrafia zrobic wydajnego a przy tym energooszczednego CPU do zastosowan embedded czy mobile - pisalem juz wiele razy ze u Intela jest albo wydajnosc albo pobor mocy i Intel ustawiony obok konkurentow gdzie pobor mocy jest wazny przestaje blyszczec, co gorsza sam Intel a powazne klopoty z ogarnieciem wlasnego hardware - najlepsze wytlumaczenie jakie ostatnio czytalem w oficjalnym datasheet jest w stylu: "mamy bardzo elastyczny hardware z dwoma oddzielnymi strumieniami danych ale poniewaz ilosc kombinacji przy dwoch aktywnych strumieniach danych jest zbyt duza to nie udostepniamy drivera ktory wspieralby drugi strumien danych."

    Co gorsza uklady Intela maja inne bledy co jesli dodac czasem zdarzajace sie bledy w driverach niestety prowadzi nas do smutnej konkluzji - o ile na rynku desktop czy serwer uklady Intela sa bez powaznej konkurencji o tyle na rynku embedded czy mobile radza sobie srednio i szansy na poprawe tego raczej nie ma bo sa to uklady coraz bardziej zlozone, wymagajace wyszukanych kompilatorow ktore z reguly generuja kod malo efektywny z punku widzenia wydajnosci i optymalizacji poboru energi.

    Intel radzi sobie po prostu slabo...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.